N.V. LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 18 Juni 1933 MUZIEK. VISSCHEBIJBERICHTEN^ INTEEDE VAN Ds. W. C. LAMAIN. Bij de Geref. Gemeente v. Rotterdam-Zuid Gisteravond heeft ds. W. C. Lamain zijn intrede gedaan bij de Geref. Gemeente van Rotterdam-Zuid. Nadat de nieuwe leeraar Psalm 121 vers 1 tot 3 had laten voorlezen, het votum uitgesproken en in gebed was voorgegaan, koos hij als tekst van zijn intree-predi- katie Handelingen 10 vers 29: „Daarom ben ik ook zonder tegenspreken gekomen, ontboden zijnde. Zoo vraag ik dan, om wat reden gijlieden mij hebt ontboden." Na de predikatie heeft ds. Lamain de gebruikelijke toespraken gehouden, o.a. tot de gemeente, tot zijn bevestiger en leer meester ds. G. H. Kerstén, dien hij ook namens den kerkeraad dankte voor al den arbeid, die ds. Kersten als consulent aan de gemeente had besteed, en tenslotte tot ouderlingen en diakenen. Nadat ds. Lamain vervolgens in dankgebed was voorgegaan, werd hij zelf toegesproken door ouderling H. v. d. Tholen, namens den kerkeraad en door ds. G. H. Kersten Op verzoek van ouderling v. d. Tholen zong de gemeente haar nieuwen leeraar staande toe Psalm 72 vers 11, waarvoor ds. Lamain dankte om vervolgens voor de eerste maal in zijn nipuwe gemeente den zegen uit te spreken. H'ermede was deze plechtigheid geëin digd. Het kerkgebouw was, evenals bij de bevestiging, overvol. o HET 10-JARIG BESTAAN VAN HET 6DE REG. VELD-ART. In lie Legerplaats bij Oldebroek herdacht. Het 6de R. V. A„ dat momenteel vertoeft in de legerplaats Oldebroek tot het houden van schietoefeningen, herdacht dezer da gen zijn 10-jarig bestaan. In verband hier mede had in de groote cantine een feest avond plaats, met medewerking van het bekende ensemble Doeke Stuurop uit Kam den, dat ook meermalen voor de radio optreedt. Ook de muziekvereeniging van het 6de R. V. A. verleende haar medewer king. De eminente directeur, de heer M. Bolderdijk, was speciaal uit Leiden over gekomen. Op den feestavond waren vrijwel alle officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van het regiment tegen woordig. De feestavond kan als buitengewoon ge slaagd worden beschouwd. Met 'n keurig verzorgd programma kwam het bovenge noemd ensemble voor den dag, terwijl de muziek buitengewoon goed op dreef was en een groot deel tot het slagen van dezen avond heeft bijgedragen. o HET LOONCONFLICT BIJ DE HAARLEMSCHE BROCKWAYBUSMIJ. De staking voorloopig uitgesteld. Naar wij vernemen is het gevaar van de dreigende staking bij de N,V. Haarlem- sche Brockwaybusmij. voorloopig afge wend. De directie is n.l. met de personeels organisaties overeengekomen in het begin der volgende week alsnog te trachten tot een minnelijke schikking te komen. o GEEN AUTOBUSDIENST LEIDEN—UTRECHT. Bij kon. besluit zijn ongegrond ver klaard de beroepen, ingesteld door L. A. Smits, als directeur der N. V. Leidsche Auto Boxen Garage te Leiden, tegen de beschikkingen van Ged. Staten van Zuid- Holland en van Utrecht resp. van 16 en van 2 Juni 1931, waarbij aan genoemde naamlooze vennootschap vergunning is geweigerd tot het in werking brengen voor zoover hun provinciën aangaat van een autobusdienst van Leiden naar Utrecht en omgekeerd. STED. GYMNASIUM. Eindexamen afd. B. Groep I. Geëxami neerd 8 candidaten. Geslaagd mej. L. de Boer en de heeren M. Bruining, A. H. Heering, L. V. J. Kamp, J. Ph. Riedel en J. W. Schouten, allen alhier; de heer C. K. Noordenbos te Oegstgeest. Met 1 candl- daat wordt het examen voortgezet. o WONINGBOUWVEREEN. „ONS DOEL" Vervolg der jaarvergadering. In de voortgezette jaarvergadering van bovengenoemde vereeniglng herinnerde de voorzitter, de heer M. H. Noteboom er aan, dat de vorige vergadering hem benoemde als voorzitter, in welke functie hij met een kort welkomstwoord deze vergadering opende. De heer v. d. Woerd diende mede namens eenlge leden een motie van afkeuring in nopens het beleid van het bestuurslid Hartkamp. Na eenig verweer van de zijde van den heer H. verklaarde deze, dat hij per 1 Juli a.s. zijn bestuursfunctie ter be schikking zou stellen, naar aanleiding- waarvan de motie werd ingetrokken. Hierna volgde de verkiezing van eenige bestuursleden. In de plaats van den heer Ph. J. de Leeuw werd gekozen de heer H. C. Hoek. De penningmeester, de heer J. J. Kuivenhoven en het bestuurslid Jac. Ver hoeven. werden herkozen. De voorzitter wenschte de gekozenen ge luk met de benoeming en sprak een'ge van waardeering getu gende woorden tot den scheidenden 2den voorzitter, den heer Ph. J. de Leeuw. Deze dankte het bestuur voor de genoten waardeering en voor de aangename wijze van samenwerken in de jaren gedurende welke hij deel uitmaakte van het bestuur. Bij de verkiezing van commissarissen werd de hqgr A. van Rosmalen he ko'en, terwijl in de opengevallen plaatsen gekoz_n werden de heeren Ph. J. de Leeuw en P. C. Merts. Na rondvraag kon de voorzitter deze vergadering sluiten. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: De Leeuw's Autoverhuur en Garage, Burg. de Kempenaerstr. 81, Oegstgeest. Nieuwe eigenaresse M. de LeeuwKulk, Oegstgeest lO. K.i. J .Verhoelf, Schoolstraat 10, Alphen a. d. Rijn. Uittredende eigenaar J. Verhoeff, Alphen a. d. Rijn. dd. 30 Mei 1932. Wijzi ging handelsnaam in: W. Tromp voorheen J. Verhoeff. BREEK- OF WAARBORGFONDSEN. Bij de inrichtingen van Hooger Onderwijs. Volgens het verslag der commissie voor de Rijksuitgaven blijkt uit de verschillende te harer kennis gekomen gegevens, dat hier sprake is van een toestand, waarin dringend verbetering dient te worden ge bracht. Aan de verschillende inrichtingen van hooger onderwijs bestaan fondsen, waarin de studenten verplicht zijn bij te dragen. Deze fondsen dienen om daaruit te bekos tigen het herstel en de vernieuwing van door studenten beschadigde of zoekge maakte hulpmiddelen. Zij worden beheerd door hoogleeraren. De rekenkamer is van oordeel, dat fondsen als de hierbedoclde onder haar controle behooren te vallen. De minister van Onderwijs, K. en W. ver klaarde deze opvatting niet te kunnen deelen. Hij wees er daarbij op dat de in stelling dezer fondsen niet berust op eenig wettelijk voorschrift of eenige ministerieele beschikking. De Rekenkamer stelde hier tegenover dat de hoogleeraren de bedoelde gelden die te zamen vele duizenden guldens be dragen in elk geval niet als particu lieren doch ambtshalve onder zich heb ben. Na voortgezette briefwisseling ver klaarde de minister zich tenslotte bereid aan de Rekenkamer de noodige inlich tingen, omtrent het bestaan en beheeron van waarborgfondsen te verschaffen. Weigerachtigheid te Leider. en Groningen. Het bleek echter, dat de bewindsman niet in staat, was deze toezegging ten voile na te komen. De medische faculteit te Leiden toch weigerde ook na daartoe bij herhaling te zijn aangezocht, over de waarborgfondsen eenigerlei inlichting te verschaffen. Deze weigering is later gevolgd door een mededeeling dezer faculteit, dat vol gens de opgave van haar leden bij geen hunner waarborgfondsen bestonden. De commissie heeft niet nagelaten den minis ter van haar ernstige bevreemding over deze houding der faculteit te doen blijken. Inmiddels had de Rekenkamer gebruik makende van de haar door den minister verstrekte gegevens met haar controle een aanvang gemaakt. Zij stuitte daarbij op moeilijkheden ten aanzien van eenige hoogleeraren aan de universiteit te Gro ningen, die zich beriepen op 's ministers opvatitng, dat de waarborgfondsen geen deel van de openbare middelen uitmaken. De Rekenkamer stelde zich weder met den minister in verbinding, hetgeen, na dat ook de commissie zich te dezer zake tot den minister had gewend, de mede deeling der regeering tengevolge had dat op 7 Maart 1932 een commissie was inge steld, aan welke werd opgedragen: le. de vraag te beantwoorden, of voot het van Rijkswege verstrekken van onder- wijsbenoodigdheden aan de studenten be taling ware te eisehen; 2e. indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, te overwegen in hoeverre deze betaling ware te elschen en of de artikelen 36, 51, 83 en 98 der Hoore Onderwijs-wet en de arti kelen 10 en 27 van de wet tot regeling van het hooger landbouwonderwijs zie), hiertegen verzetten; 3e. zoo noodig alsdan een ontwerp van wet aan te bieden tot wijziging van de bestaande wettelijke be palingen. Voorts werd medegedeeld, dat deze com missie ook de zaak van de breek- en waar- borgfondsen in haar onderzoek betrokken had Dientengevolge aldus de regeering zal zoowel voor het geval de conclusie zal zijn, dat in het vervolg betaling van gelden voor gebruik en verbruik van onderwijsbenoodigdheden van de studen ten zal worden gevorderd als voor het geval een andere beschouwing zal worden aanvaard, een regeling worden getroffen, waarin ook het toezicht op de gestorte gelden zal worden betrokken. o GIDS VOOR EERSTEJAARS-STUDENTEN. De Boekhandel „Patria" zendt ons een „Gids 1932 voor eerste-jaars-studenten aan de Leidsche Universiteit", voor de derde maal uitgegeven door de Propa- gandacommlssie van Unitas Studiosorum Lugduno Batava. Het aantrekkelijk uitgevoerde boekje be vat tal van gegevens betreffende de Uni tas en hare talrijke sub-vereenigingen, het studentenleven in het algemeen, de speci fieke studentenvereenigingen, een lijst van academische gebouwen, musea e.d. en ten slotte tal van bijzonderheden aangaande de studie in de onderscheiden faculteiten. o ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het economisch docto raal examen Indologie de heer R. Venema (Gouda). o POSTBESTELLING OPGEHEVEN. De directeur van het postkantoor alhier maakt alsnog bekend, dat met' ingang van 13 dezer de 2e kombestelling werd opge heven in de hiernavolgende dorpen: Lei- muiden, Hazerswoude-Rijndijk, Noordwij - kerhout, Roelof arendsveen, Rijnsburg. Voorhout, Leiderdorp, Oudewetering, Kat wijk a. d. Rijn, Hazerswoude-Dorp (hier alleen de op Zaterdag bestaande 2e kóm- bestelling). Het bedrijf der P. T. T. viert allerhande bezuinigingen in, die o. i. echter niet ver dedigbaar zijn, daar deze bestaan uit ver slechtering van den dienst, die zij haar klanten, in deze het publiek, biedt. Vergelijk de post met 10 jaar en langer geleden, dan zal toch een ieder moeten toestemmen, dat wij voor meer geld thans slechter bediend worden dan vroeger! o PARKCONCERT. Het programma van het Parkconcert op Dinsdag 21 Juni des avonds te 8 uur luidt als volgt: 1. amazone marsch, von Blon; 2 Ouver ture „Zampa", Herold; 3. Font Vienne, wals, Strauss; 4. Fantaisie „Tiefland". d'Albert: 5. Ballet „Feramors". Rubin stein; 8. Nakirl, wals. Lincke: 7. Jubileum- marscb (le ultv.i, Geijp. (1892-1932.). DON-KOZAKKENKOOR PLATOFF. Rusland heeft, als in zooveel trouwens, in de muziek een sterk eigen karakter. Muziek is een raseigenschap. Waar het Russische ras zoozeer met het onze ver schilt, loopen ook beider muzieken in oor- srdong en in wezen uiteen. Rusland is een muzikaal land. Muziek is er inheemsch. In twee vormen treedt zij in het Russische leven aan den dag: als kerkmuziek en als volksmuziek. De eerste heeft haar. oor spronkelijk Oostersch. karakter niet ge heel en al zuiver bewaard. Met de Grleksih orthodoxie nam de Russische kerk in zijn oude eigen kerkmuziek Latijnsche elemen ten op. Ons Westerlingen treft in de mu ziek der Russische kerk haar vrije asyme- truche constructie, niet minder de van bulten ingevoerde meerstemmigheid. Onder het van huls uit geloovige Russische volk is het kerklied zeer verbreid. Niet minder is het volkslied en de volksdans na'ionaai eigendom. Deze hebben zich. zuiverder dan het kerklied ongerept bewaard. Gedurende de eerste drie kwart van de vorige eeuw is Rusland in muzikalen zin weinig zich zelf gebleven. Met Petersburg als toonaangevend centrum voorop leefde muzikaal Rusland in hoofdzaak van Dult- sche en Itallaansche import. De eigen pro ductie droeg weinig kenmerk van het ras. Totdat in het laatste kwart der eeuw het volkseigen der muziek zijn rechten her nam (Mpussorgsky Rimski-Korsakoff) en zelfs verjongend werkte op de landen van overig Europd. Gisteravond hebben we in de Pieterskerk een programma van Russische kerkmuziek hooren uitvoeren door het Don-Kozakken- koor „Platoff". Daar waren stukken bij (o.a. een deel uit een mis) van groote be- teekenis en muzikale schoonheid. Maar het meeste kon den naam ..kerkmuziek" slechts dragen in den zin van muziek op een kerkelijken of algemeen religieuzen tekst. Dat maakt de muziek zelf nog niet kerkelijk of ook maar algemeen religieus van aard. Daar was te veel muzikale op pervlakkigheid in het programma onder gebracht. Te veel uit de compositieperiode Geslaagd is voor het examen Sociale Economie, afgenomen door het Nederland- sche Instituut van Accountants en de Ned. Organisatie van Accountants te Am sterdam, de heer E. Kooreman, alhier. Geslaagd voor het theoretisch en practisch gedeelte examen A Chr. bewaar- schoolond.es Mej. F. de Jong en G. Meerburg', voor het theoretisch gedeelte A mej. T. Frenkel en voor het theoretisch gedeelte B mej J. v d Brink. Allen leer lingen van de Chr Vormsch. voor be waarschool-onderwijzeressen, dir. P. Herf- kens Bij Kon, Besluit is de heer A. van den Eelaart. directeur van het telgraaf- en telefoonkantoor alhier benoemd tot directeur van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te dezer stede. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. J. Smaze in dienst trad bij het Diaconessenhuis alhier. Wij verwijzen naar de publicatie betreffende den dienstplicht. Ter gelegenheid van den alhier te houden algemeene vergadering der Ver. „Nederlandsch Fabrikaat" zal op Donder dag 30 Juni op de Kaasmarkt een voor stelling worden gegeven van Nederland- sche industriefilms. die we zoo juist als een verslapte aanga ven. Uitzondering hierop maakten een tweetal nummers van Archangelsky. vooral een zeer mooi Credo, die met ziel en gloed en met kennis en smaak zijn geschreven. Van het wat naar het hoe overgaande, behoeven we slechts den naam kozakken- koor te noemen om daarmee aangeduid te hebben dat we weer mannenzang gehooid hebben van de meest vergaande technische perfectie. Het geheim van dit ensemble schuilt allerminst in de zangkunst van den individueelen zanger. Zelfs wat solis tisch naar voren kwam bleek natuurstem te zijn; wel van zeer goede hoedanieheld doch op zich zelf niets buitengewoons De kracht van dit koor vftn twee dozlin gers is gelegen in de éénheid en gesloten heid. in den samenzang waaraan met de uiterste nauwgezetheid en met de grootste volharding is gestudeerd. Wat een klank- verzorging! Men kan zich zonder het ge hoord te hebben geen voorstelling maken van zoo formidabel forto, van zoo teeder, nauw hoorbaar, pianissimo, van zoo een bewegelijkheid in het gebied dat door deee twee uitersten wordt beerensd van zoo vlijmscherp rhythme. van zoo juiste afwe ging der stemmengroepen. Wat klonk dat onbeschrijfelijk mooi in de prachtige ka thedraal. De opstelling van het koor vlak voor den kansel is ongstwtifeld een zeer gunstige, al zou het acoustisch effect nog grooter zlin als van af de hoogte van het orgel gezongen had kunnen worden. Dat was alles met alles superieure koorzang- Dat er een enkelen keer Iets aan de zuiver heid ontbrak, doet aan die waarheid niet te kort. De mijningenieur Korirukoff die de leiding voert, is een koorleider van op merkelijke begaafdheid. Het vermaarde koor had grooter belang stelling verdiend dan er nu door de schs muzikale g emeetnanaesa. sche muzikale gemeente aan is betoond. IJMU1DEN, 18 Juni. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f.0 95-0.65, Griet pe' kist van 50 K.G. f. 45-15, Tongen per h.u. f, 1.50—0 85, Groote Schol per kist van w K.G. f.19, Middelschol f. 16.50, ZetscWl f. 19 50—15.50, K'eine Schol Pieterman en Poontjes f. 16-6, Wijting f. 1.75-1 30. Aangekomen 10 log"ers ,,fi SCH. 49 met f.486, K.W. 159 met J.AJ. K.W. 57 met f.323, K.W. 34 met K.W. 45 met f.659, K.W. 167 me K.W 121 met f.406, K.W. 31 met f-» KW 172 me' f.505, KW. 108 met f.-"»- 1 kotter IJM. 17 met f405. K.W. 176 met 48 kantjes voor Katwijk- DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdag» vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten» 2-1 RECLAME. DE BIOSCOPEN. Luxor-theater. De populariteit van Mariene Dietrich of Greta Garbo in haar genre 'zal misschien niet overtroffen wor den door die van de charmante Lilian Harvey, maar tot evenaren is de aanhang van de elegante Engelsche zeer zeker in staat! Elke iilm, welke de bekwame U.F.A.- leiders om haar bouwen met de wonder baarlijke vaardigheid voor elk bijrolletje hoe klein ook het juiste type te vin den, doet haar populariteit vermeerderen I Te moeilijker is het natuurlijk na een reeks van uitstekende films steeds in stij genden lijn te werken, eenerzijds omdat de stof, welke zich leent voor een operette film aan grenzen gebonden is, anderzijds omdat het publiek door de voorafgegane werken verwender en veeleischender dus minder snel bevredigd is geworden. In de groote reeks Lilian Harvey-films neemt „Zwei Herzen und ein Schlag" zeker niet een lage plaats op de ranglijst in! Vlot verloopt het spel, dat een oude geschiede nis uitbeeldt, n.l. den strijd tusschen een ecthpaar, waarvan zij zich verbeeldt een groot artiste te zijn en hij van het tegen deel overtuigd is. Tenslotte komt de ont goocheling voor haar. de overwinning voor hem en het geluk voor beiden! Als tegen speler van Lilian treedt in deze film de nieuwe U.F.A.-ster Wolf Albach Retty op. Ook hem zal het spoedig niet aan popu lariteit ontbreken! Een gevarieerd voorprogramma vult den avond aan Het geheel vormt een uit stekend zomerprogramma. Trianon-theater komt met een reprise van Ernst Lubltsch's „De Liefdesparade'', de glansfilm van Jeanette Mac Donald. Wie tot dusverre verzuimde deze prachtige film te gaan zien, krijgt dus deze week nog gelegenheid zijn fout goed te maken. Men late ze in zijn eigen belang niet on benut! Het voorprogramma bestaat uit het Wereldnieuws en een aardige Duitsche komedie „Vader gaat op reis", waarin de hoofdrollen kostelijk worden gespeeld door Curt Vespermann, Hans Waszmann, Erika Glaszner en Hugo Fiseher Köppe. Men kan rich deze week in „Trianon" best vermaken! Casino-theater vertoont deze week de eerste twee episoden van een twee-week- sche film, getitelc „De man met den kap" of „Het huis van den haat". Deze rolprent, die den geheelen avond in beslag neemt, is een aaneensch tkeling van mysterische overvallen, gepleegd door den man ir.-t den kap, die telkens in zijn spookgestalte te voorschijn komt. Achtereenvolgens doodt hij Waldon, den eigenaar van een muni tiefabriek en pleegt hij een overval op Je dochter van Waluon Ze wordt echter tij dens de ontvoering gered en nu begint het onderzoek naar den man met den kap, waarvan iedereen tijdens de naspo ringen verdacht wordt. Hoe de loop der gebeurtenissen verder is, zullen we niet verklappen, daa' he' juist de spanning is, waarvan men kan genieten. Het binneniandsch Onon-Profilti jour nal. actueel ais altijd vormt de opening van het oroersmma RECLAME.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2