WAT DE VROUW DRAAGT. De mode in vroegere tijden. 73,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 18 Juni 1932 Vierde Blad No. 22160 V00B DE HUISVROUW. TUIMELTJE EN KRUIMELTJE IN HET KABOUTERLAND LAND- EN TUINBOUW. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. MET MEER DAN WAARVOOR IN HET REEK-END KOFFERTJE PLAATS IS. Antwoordt de op „sportieve kleeding" ingestelde vrouw, wanneer haar vragen ge steld worden in verband met haar gar derobeplannen voor een week-end-uit- stapje en zelfs voor een klein reisje. De tijd, dat men zich op het gebied der mode iedere gewenschte luxe kon veroorloven is al lang voorbij;: tegenwoordig zijn de voorbereidingen voor een reisje snel ge troffen, daar men zeer terecht Is gaan inzien hoe heerlijk het is de paar vrije dagen werkelijk ongedwongen te genieten, waarbij elk vertoon van mooie toiletten uit den booze is. Het is natuurlijk van belang voor een zoo beperkt mogelijke reisgarderobe te zorgen (waarbij het vooral op de juiste samenstelling der verschillende kleeding- stukken aankomt en solide stoffen te nemen en tenslotte wat het allerzwaar ste weegt: met weinig geld weten toe te komen. De „basis" is natuurlijk het reistoilet zelf Dit mag voor warme dagen niet te zwaar zijn, waarom men dus 't liefst po reuze stoffen verwerkt, die er tegenwoor dig in alle mogelijke schtkeeringen zijn. Vanzelfsprekend is het ook niet ver standig een al te opvallend stuk te ne men, want alleen een neutrale kleeding kan aan de eischen der „week-end gar derobe" voldoen. Niet alleen wat de kleur betreft zal men ach eenige reserve voorbehouden, doch hetzelfde geldt voor de diverse modellen. Een costuum, dat wij hier links heb ben afgebeeld is ongetwijfeld heel prac- tisch, de eenvoudig rechte rok met diepe plooien maken dat men zich er prettig m kan bewegen en met het korte schoot- jasje is het een voorbeeldig pakje, dat niet alleen op week-end uitstapje maar ook op grootere reizen en zelfs in de stad ge dragen kan worden. Inplaats van een blouse draagt men ook graag een sportief bontgeruit hemd, dat m geen enkele garderobe mag ontbreken. Daarnaast ziet U hoe leuk blouse en rok kunnen staan en welk een ideale kleeding dit ook is voor kleine wandelingen. Bij een tennisjurk worden graag fel- kleurige attributen gedragen; een shawl, een halsdoek enz., zoodat ook de hiervoor besproken blouse, met een witte „over- gooier" gecombineerd, hiervoor uitstekend dienst kan doen (afb. 3.) Voor warme dagen moeten we voor een toede baduitrusting gezorgd hebben, saarbij het van belang is overtollige bal last te vermijden en de strandkleeding dus zoo eenvoudig mogelijk te houden. Daarom verdient het aanbeveling een Pyamabroek van frottéstof te nemen, daar deze eenerzijds (samen met het bakpak, waarvan het bovenstuk zichtbaar blijft) (en uitstekende strandkleeding vormt, anderzijds de handdoek vervangt, daar oen zich met de pantalon heel goed kan afdrogen, tenminste als er sprake is van een dichten, goeden frottéstof. .0 ziet dus, dat een complete week-end trusting een bezit is, dat met betrekke- Jlk weinig middelen te verkrijgen is. Be- I "aire het costuum waarin men reist is er biet meer noodig dan een linnen over- Sooier, een zwempak en een pyamabroek, dan nog een leuke vroolijke shawl die op btt mantelpakje gedragen kan worden, bovendien ook bij het tennistoiletje past tenslotte nog op Oostersche wijze de taille gedrapeerd als ceintuur de pyama dienst doet. Als hoofdbe- «(kking kiest men de pullmanmuts die overeenstemming moet zijn met de 'ooeven beschreven shawl. .'josporartikelen die op de week-enöreis o»dig zijn, beperken zich tot een ten- ïfjooket en een groote waterbal met het "Ibehoorende luchtpompje. »l deze dingen, benevens de noodzake- R toiletartikelen, zijn antuurlijk mak jan in een klein koffertje onder te bren- «n en er bestaat geen twijfel, of de mo- •rae vrouw, die geleerd heeft met weinig w te komen, weet practischer te reizen j™ vroeger en heeft in dit opzicht vooral laatste jaren al was het dan mis- en ook noodgedwongen heel veei "hgeleerd. 1 c0STUUM EN 1 ROK IS 2 COSTUUMS. hw' is 'n den tegenwoordigen tijd een Onoodzakelijkheid er aan te wennen tarderobe voorzichtig en met zorg sa- fco te steilen en uit het weinig beschik- T boooveel mogelijk effect te halen, jj? °P deze wijze aan de combinatie- jMler elegante vrouw alle mogelijk- j™ geboden worden, ligt voor de hand. goed Idee is het aanschaffen van wt (ere rok (die niet beslist zwart to zijn, maar ook korenblauw, binaties voor de meest verschillende ge legenheden verkregen kunnen worden. Aangenomen wordt, dat U in het bezit bent van een licht costuum (beige, zand kleur etc.) Verwisselt men nu de rok en neemt U hier ceintuur, hoed, handschoe nen en handtasch passend bij, dan ont staat een geheel nieuwe verschijning die met betrekkelijk weinig kosten en éenige handigheid te voorschijn te tooveren is. R. H. IERSCHE KANT was, zooals zoo .velen zich nog wel herin neren zullen ongeveer twintig jaar gele den de groote mode, werd daarna heele- maal vergeten om nu plotseling door de toonaangevende modehuizen op den voorgrond geplaatst te worden. Alhoewel men in het begin alle moge lijkheden van deze mode nog niet kende, bleek in verloop van een paar weken, dat het Iersche borduursel niet alleen veel bijval ondervond, doch een waar en thousiasme ontketende. Het is een feit, dat deze garneeringen altijd frisch en vlot staan en aan alles een verzorgde elegance verleenen. Het allernieuwste zijn de van Iersche kant gemaakte handschoenen, welke er op wijzen dat de laatste mode weer veel motieven uit den Biedemeiertijd heeft overgenomen. R. H. Nóg een paar recepten! 's Winters wor den mij altijd weer handwerken gevraagd; 's zomers wil men liever wat gezellige re cepten. Ditmaal is het een dame .die dieet moet houden en graag eenige afwisseling wilde l brengen in haar vegetarische menu's. Gewoonlijk worden deze menu's, wil men j ze eenvoudig houden, samengesteld uit een groen hors d'oeuvretje of 'n groente- soep. een groentesla, rijstschotel of een i aardappelgerecht met vruchten als des- sert. Hors d'oeuvres bestaan in tal van varie- teiten van rauwkost: zomer- en winter- i wortelen, roode kool, knolselderij of Fransche céléri, bietjes, tomaten, kom- i kommer, stukjes bloemkool, wat spinazie en sla. Maak de groenten goed schoon, en rasp ze of snij ze zoo fijn mogelijk: maak dan iedere groentesoort afzonderlijk aan met een slasausje van slaolie, citroensap en wat azijn; benevens peper en zout. Als dit sausje goed door en in de groenten is ge- trokken na 1 of 2 uur, schikt u deze in vakken op een schotel. Daarna garneert u de schotel met slablaadjes en wat kleine radijsjes. Een smakelijke hors d'oeuvre is ook: geroosterd brood met groenten. U moet eerst een aantal sneedjes brood roosteren; deze met boter besmeren en daarna een groenteslaatje er op uitsprei den: ten slotte versiert u de broodjes met plakjes tomaat, schijfjes radijs en wat gehakte pieterselie. Hier heeft u eenige slaatjes, die voor dit gerecht in aanmerking komen: ge schaafde wortel-salade; andijviesalade met radijs; komkommersalade met toma ten en peterselie; salade van Brusselsch lof met tomaten; salade van gehakte spi nazie met tomaten. Voor vegetarische soe pen zijn verschillende variaties te beden ken: groentesoep, macaroniesoep, céléri- soep. tomatensoep, spinaziesoep, sago- soep met groentennat, erwtensoep (zonder kluif en al dat lekkers!), boonensoep enz. enz. Een paar gezellige hoofdschotels zijn: gebakken schorseneeren, gebakken bloem kool, groentenkoekjes met tomatensaus, koolrabi, gepofte aardappelen, stamppot van rauwe groenten, gekookte artisjokken, omelet met groene kruiden. Schorseneeren kookt u gaar in water en melk; daarna koelt u ze af: haalt zeeven door bakpoeder en bakt ze vlug bruin in heet frituurvet; Iaat ze daarna uitdruipen op grauw papier. Bloemkool bereidt u op de zelfde wijze. Groentenkoekjes maakt u van 1 pond gekookte groenten (asperges, bloemkool, sla, wortels, spinazie enz.) Ver der weekt u gedurende een uur 250 gram havermout in 1/4 liter melk of groentenat. Hier voegt u aan toe: 2 eierdooiers, 3 lepels bloem, een beetje peper en zout; goed roe ren! Dan de groente er bij en de 2 stijf geklopte eiwitten. Van dit merkwaardige papje maakt u platte koekjes, welke u door losgeklopt ei en paneermeel haalt en in de koekepan bruin bakt. Hoe heeter de groentekoekjes worden opgediend hoe be ter. Tomatensaus moet er afzonderlijk bij gepresenteerd worden of over de koekjes heen gestort. Koolrabi wordt in plakken gesneden. Schil deze plakken dik en verdeel ze in reepjes. Kook ze gaar in ruim water en zout (1 uur) en stoof ze na het afgieten in een sausje van 5 d.L. kooknat of melk met 30 gram bloem en 40 gram boter. Als de rabi op de schaal ligt, raspt u er wat noot muskaat overheen. Gepofte aardappelen zijn een slag om te maken. Het zal u eerst wel eens mis lukken! Na het wasschen borstelt u de aardappelen goed af. Leg ze dan onge schild op een bakblik in den oven en ver hit ze zóó lang tot ze van binnen goed gaar zijn en de schil mooi bros en knap pend is geworden,, Dien ze op met on- gesmolten boter en zout: eet ze zoo heet mogelijk! Stamppot van rauwe groenten is uiterst geschikt om restantjes aan op te maken. U kunt er alle groenten voor gebruiken. Schil 2 kilo aardappelen en snij deze in stukken, kook ze gaar in een beetje water. Stamp ze fijn met 60 gram vet of boter en vermeng ze met de zeer fijn gesneden, geraspte of geschaafde groente. Artisjokken zijn zeer eenvoudig te berei den. U verwijdert de buitenste blaadjes en knipt van de andere de leelijke punten af. Daarna wascht u ze flink en kookt ze gaar in ruim water met zout (2 uur). Dien ze op met citroensaus of gesmolten boter. Het laatste vegetarische receptje is: Omelet met groene kruiden: klop 6 eieren met 6 lepels water, een beetje peper en zout. Voeg er dan 2 eetlepels gehakte groene kruiden aan toe: pieterselie, dra gon, kervel en pimpernel. Bak daarna de omelet in 50 gram boter, zooals u een zoete omelet bakt: voortdurend prikken tot de omelet stolt en de onderkant licht bruin is. Vouw de omelet om op een ver warmde schotel en strooi wat groene kruiden er over heen. (No. 45) No. VL 1879. De „Chatelaine" en haar dochter zijn gereed voor het diner! Zij draagt een toilet van zachte mauve-kleurige zijde met satijnen linten van iets donkerder kleur violet versierd; een korte sleep eveneens met linten en bouquetjes versierd, geeft een statige allure aan deze avondjapon. Het meisje heeft een rose kleedje aan met wit .sutache" gegarneerd; zooals men hier ook ziet. bleven de kinderjurken zeer stijf en ouwelijk van model. C. V. De post brengt mij daarjuist tóch nog een handwerk-vraag: voor een mouwloos damesvestje. Dit moet u breien met aluminium naal den No. 3; dan komt u met 200 a 250 gram breikatoen (hangt van uw figuur af) best klaar. U breit het vest heelemaal recht: want het patroon is geribd. Zet voor den rug 90 steken op in één kleur en brei 44 naalden recht; maak dan de 2de kleur vast en brei tot het armsgat 68 naalden. Op de volgende naald: 3 steken recht, 1 steek minderen; dan de naald gewoon af- j breien tot op 5 steken na en 1 steek min deren; 3 steken breien; 1 naald terug- breien; herhaal deze 2 naalden nog 3 maal; brei dan nog 48 naalden gewoon. Nu bij het begin van elke naald 5 steken afminderen tot er nog 32 steken over blijven voor het „boordje"; nog 2 naalden breien en afkanten. Voor het voorpand 60 steken opzetten. 44 naalden in de eerste kleur breien en 68 naalden in de tweede. Dan aan den kant van het armsgat bij de 1ste naald 2 steken afminderen; 2de naald overbreien; her haal deze 2 naalden nog 7 maal; brei dan nog 24 naalden, waarbij om de 2de naald aan het armsgat 1 steek geminderd wordt; verder 24 naalden breien met om de 2 naalden 1 steek minderen aan den hals kant; vervolgens aan het armsgat 5 steken afkanten. 1 naald overbreien; herhaal dit tot er nog 5 steken overblijven; kant dan af. Werk het andere voorpand nèt zoo. Haak ten slotte rond de panden met vas ten steek een picotje in een afstekende kleur. Daarna nóg een toer haken in de zelfde of een andere kleur van 1 vaste in de picot van den vorigen toer, 1 losse; 1 vaste, 1 losse enz.; met den derden toer worden de voor- en achterpanden met vasten aan elkaar gehaakt. groen kan zijn), waarmee com- 165. Want even daarna kwam de vrouw terug met een groote stoffer in haar handen en daarmede wilde ze de kap weer stil gaan hangen. Maar de kaboutertjes hadden het niets op dien stoffer begrepen en juist voor de vrouw het harde ding de hoogte inhlef, waren ze langs het koord geklauterd, dat aan den zolder hing. 166. De vrouw veegde heel hard tegen de kap, maar inplaats dat ze het daar beter mee maakte viel de kap in een ruk naar beneden en gaf de apothekerevrouw een gil. Tulmeltje en Kruimeltje hielden zich stevig vast en bengelden vroolijk op en neer, terwijl de wouw niets deed dan om hulp roepen. VOOR KLEINE TUINEN. Zomerbloeiers voor aanvulling van den rotstuin. De rotstuin en het muurtuintje hadden gedurende eenige weken onze volle aan dacht. Wat kunnen sommige tuingedeelten mooi zijn. Jammer slechts dat de meeste rotsplanten alleen in het voorjaar en den voorzomer bloeien. Weinigen bloeien in den zomer en den herfst en daarom is aanvulling met' een-iarjge zomerbloemen en andere planten noodig. Nu is de keuze voor het aanvullend planten materiaal niet gemakkelijk. Lang niet alle planten, ook al ziiti ze laag kunnen we gebruiken. Ge schikt zijn o.a Mesembrianthenum trico lor. De vooraf in potten opgekweekte planten worden nu uitgeplant en zullen tot den laten herfst volop bloeien. Wan neer althans het zonnetje schijnt want bij donker weer blijvende rosé straalbloe- men gesloten. Hetzelfde is het geval met Gazania splendens, een eveneens tot den laten herfst doorbloeiende kruipende plant. De groote enkele bloemen zijn goudgeel met een zwart hart. Heel mooi en gemak kelijk te kweeken is Alyssum Benthami compactum, een witbloeiend plantje dat in den vollen grond kan worden gezaaid, de variëteit procumbens heeft een krui pende groeiwijze en bloeit even mooi. Van Lobelia erinus zijn vooral de rankende variëteiten geschikt. De vooraf onder glas gezaaide en in pot opgekweekte plantjes bloeien geruimen tijd met een overvloed van hemelsblauwe bloempjes. In den vol len grond zaaien we lonopcidium acaule of diamantbloem; dit plantje bloeit den geheelen zomer met zachtlila bloempjes. Op een zonnig warm plekje kan mep Portulaca grandiflora plaatsen. Deze wordt onder glas gezaaid en opgekweekt en met ootklüit uitgeplant, zoo mogelijk op Jcalkriike jyond. Een aardig plantje is Linaria alpina, waarvan de kruipende stengeltjes bezet zijn met kleine, pur- perrose bloempjes. Met kleine witte bloempes bloeit Tunica saxifraga. We zaaien onder glas en planten ze met pot- kluit op de plaats van bestemming. Dik wijls blijven de plantjes meerdere jaren over. ook zaaien ze zichzelf wel, wat ook met andere der reeds genoemde soorten het geval is. Om ruimte voor deze en andere plan^es te maken kunnen we uitgebloeide Primula- en Saxifraga- soorten, Aubrietia, Cerastium, Mimulis e.a. nu opnemen, scheuren en elders op- kweeken, om ze in het najaar weer in den rotstuin uit te planten. Het planten en verplanten moet met overleg geschie den. Op tijd sproeien en gieten en zoo noodig schermen is gewenscht.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13