J3»te Jaargang VRIJDAG 17 JUNI 1932 No. 22158 STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. SCHEEPSVERBINDINGEN. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN:] 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitebd bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladei EERSTE BLAD. BEVESTIGING VAN DS. W. C. LAMAIN. Bij de Ger. Gemeente van Rotterdam-Zuid Gisteravond werd ds. W. C. Lamain. overgekomen van Leiden, bij de Geref. Oemeente van Rotterdam-Zuid (kerkge- touw Blankenburgstraat) bevestigd door ds. G. H. Kersten, van Rotterdam, die in rijn voorwoord o.a. zeide: Een groot voor recht, Gemeente van Rotterdam-Zuid, is geschonken. Uw nieuwe voorganger, ds. lamain, voelde zich geroepen, Uw roeping op te volgen. Gij zelf zult die weldaad, die 0od U bewees, te meer waardeeren, daar dtze Gemeente gedurende 22 jaar herder loos was. Spreker wilde ds. Lamain ver volgens inleiden met een predikatie naar oanleiding van - Corinthe 1 vers 23 en 24: nóch wij prediken Christus, den gekrui sigde, den Joden wel eene ergernis en den Grieken eene dwaasheid: maar hun die geroepen zijn, beiden Joden en Grieken, prediken wij Christus de kracht Gods en de wijsheid Gods". Uw leeraar, dien gij nept, zeide spreker tot de Gemeente, heeft de Goddelijke last alzoo het Evangelie onder U te brengen. Hebt gij U nu ook wel afgevraagd, wanneer die leeraar onder U optreedt, waartoe deze dienaar van zijn gemeente moest worden losgemaakt, om onder U den herderstaf op te nemen. Na de predikatie las ds. Kersten het be- restigingsformuher voor, en stelde ds. lamain de gebruikelijke vragen, die de nieuwe leeraar met een: „Ja, ik van ganscher harte", beantwoordde. Daarna sprak ds. Kersten nog een persoonlijk woord. Op verzoek van den bevestiger zong de Gemeente haren nieuwen leeraar toe Psalm 134 vers 3. Hedenavond te halfacht zal ds. Lamain rijn intreepredikatie houden. WONINGBOUWVER. „DE EENDRACHT". Jaarverslag over 1931. Aan het in druk verschenen jaarverslag over 1931 van bovengenoemde vereeniging is het volgende ontleend. Het verslag begint met een woord van hulde en dank aan de nagedachtenis van (en overleden penningmeester, wijlen den heer H. Zirkzee. Het ledental nam iets toe en bedraagt thans 980. Er werden 19 bestuurs- en 3 ledenvergaderingen gehouden. Van de woningen, omvattende de bouwplannen 4a, 5, 5a en 6a werden de huren per 1 Januari 1931 van 10 tot en met 30 cent per week verlaagd. De uitvoering van het zevende bouw plan werd tegen den wil van het Bestuur, Joch op aandringen van B. en W. opge togen aan de firma Marcelis en Heems- kerk alhier voor f. 101.749. Nadat deze firma ongeveer vier maanden vrijwel on gebruikt had laten voorbijgaan, doordat een schadecommissie den inkoop van ma terialen belemmerde, werd eindelijk met het werk een aanvang gemaakt. Daarna Is in flink tempo doorgewerkt. Laten wij hopen, aldus het verslag, dat vanneer de woningen aan onze vereeni ging zullen worden opgeleverd, deze in een dusdanigen staat zullen verkeeren, dat ons Bestuur bij het aanschouwen daar in alle verdere tegenslagen op den achtergrond kan stellen. Het Badhuis mag zich in een steeds groeiende belangstelling verheugen. In totaal werden er in 1931 20955 douche-, 1935 kuip- en 26474 schoolbaden genomen. De bewoning geeft in het algemeen re den tot tevredenheid. De balans der woningbouwvereeniging sluit met een winstsaldo van f. 407.18: die tan het Badhuis met een verliessaldo van 1-6.437 29. EEN NIEUW ONDERWIJSVOORSTEL. De heeren J. B. Meynen, J. G. van Es, J. Vos Jr. en T. Groeneveld hebben vol gend voorstel bij den raad ingediend: Ondergeteekenden, leden van de Com- ®bsie voor het Onderwijs, stellen den ""d voor, zulks met intrekking van het drie hunner ingediende voorstel van l Juni 1932, de navolgende wijzigingen jan te brengen in de voorstellen van Bur gemeester en Wethouders, voorkomende in ingekomen stuk van 27 Mei 1932 ho. 125: plaats van punt IV b te lezen: ,»en heer J. c. van Schaik, thans hoofd >'an de o.l. school aan de Duivenbode- ■shaat B, te stellen aan het hoofd van de Jueuwe o.l. school aan de Duivenbode- -traat; hl plaats van punt TV c te lezen «uen heer F. w. Zeelenberg, thans hoofd -jsnde o.l. school op het Schuttersveld B -« stellen aan het hoofd van de o. I. "hooi aan de Paul Krugerstraai A, met «rngang van een nader door B. en W. te - -- datum; plaats van punt IV d te lezen: "eer J, Broeze, thans hoofd van de „i^hool aan de Haverstraat B, te ■- eiien aan het hoofd van de o. 1. school pL Medusastraat B; Jhhieuw punt iv e jpg te voegen: er J- C. B. Hüner. thans hoofd van jttii scllool aan het Schuttersveld A, te „hr\n aan het hoofd van de nieuwe o. 1. 001 aan het Schuttersveld. SCITTEREND GESLAAGDE AUTOTOCHT. Vanwege het Gereform. Minnehuis der Ned. Herv. Gcm. Gisteren had onder begunstiging van prachtig weer de aangekondigde auto tocht plaats van de verpleegden uit het Geref. Minnehuis der Ned. Herv. Diaconie. Een ongewone drukte heerschte den ge- heelen morgen al in het groote gezin aan de Kaarsemakersstraat. Om half twee toch zouden de auto's voorkomen der „Trio"- Maatschappij uit Boskoop. Precies om half twee waren deze present en allen stonden meteen klaar om in te stappen. Met be hulp van Vader, Moeder en de beide ver pleegsters aan de instelling verbonden, was dit spoedig geschied .Daarna zette de stoet zich in beweging en ging men langs Hoogewoerd en Breestraat de reeds mede gedeelde route afwerken. Allen hebben terdege genoten, geen stagnaties hebben zich voorgedaan, zelfs de oudste inwoon ster de 93-jarige mej. Markde Tombe heeft zich oprecht geamuseerd. Te Over- veen, de eerste stopplaats deden allen zich te goed aan diverse versnaperingen en konden allen hun dorst lesschen. En toen naar Zandvoort! Wat hebben allen daar genoten, om zoo eens héél langzaam de boulevard op en neer te rijden. Van daar over Haarlem naar Groenendaal, met zijn heerlijke boschrijke omgeving en prachtige uitspanning, waar allen heerlijk hebben uitgerust van het kijken. Daarna ging het weer op Leiden aan. Om 9 uur waren allen weer thuis. Na zich wat ver- frischt te hebben, vereenigden zich allen aan tafel, waar evenals vorige jaren weer voor een extratje was gezorgd. Met zéér veel dank aan H.H. Regenten (die hen ook op den tocht begeleid hadden) bega ven zich allen ter ruste. Veel zal over dezen zéér geslaagden uitgaansdag en over al het natuurschoon wat de oudjes op hun levensavond nog eens weer hebben mogen aanschouwen, worden nagepraat. Het was dan ook een „fijne" dag! EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Chr. Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen, 2e groep. Geslaagd de dames: J. G. Haspers te Koudekerk; C. Kromhout te Rijnsburg: M. M. v. d. Baan te Katwijk aan Zee; F. Nijboer te Leiden. Afgewezen 2. De examens zijn hiermede afgeloopen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging; Naamlooze Vennootschap Algemeene Boek- en Handelsdrukkerij voorheen Bat- teljee en Terpstra, Oude Rijn 39, Leiden. Vestiging bijkantoor Breestraat 41, "iden. STAKING BIJ DE HAARLEMSCEE BROCKWAY-BÜS MAATSCHAPPIJ. De directie wil een loonsverlaging van 5 °/o opleggen. Ultimatum tot de directie gericht. Naar wij vernemen heeft de directie van de Brockway-bus-Mijaan haar per soneel een (voorloopige) loonsverlaging van 5 pet. opgelegd. Daar evenwel de con cessies voor de stadslijnen te Haarlem vast verbonden zijn met de loonregeling voor het personeel en derhalve eerst toe stemming van B. en W. moet verkregen worden voor deze verlaging, zal de korting, tot overeenstemming met het college ver kregen is, alleen worden toegepast op het personeel der lijnen HaarlemLeiden en HaarlemIJmuiden. Mocht van B. en W. vergunning verkregen worden om ook op het personeel der stadsbussen de korting toe te passen dan zal dit met terugwer kende kracht tot den datum van ingang n.l. 18 Juni 1932 geschieden. Het personeel van de Brockway-bus-Mij. kwam gisteren in nachtvergadering bij een, vertegenwoordigd waren zoowel con- fessioneele als moderne bonden. Na ampele bespreking werd besloten aan de Directie een ultimatum te zenden met verzoek de verlaging alsnog op te schor ten tot overleg zal hebben plaats gehad. Dit overleg zou men Zaterdag a.s. willen doen plaats vinden. Indien aan dezen eiseh niet wordt toegegeven dan zal i aldus werd met 59 stemmen voor, 4 tegen en 3 ongeldig besloten) op Zondagmorgen het werk neergelegd worden. Gevraagd naar de kansen op overeen stemming werd ons verzekerd, dat voor 90 pet. de staking zeker zou zijn. Het weekloon der chauffeurs be draagt f.30. (Opr. Haarl. Crt.). De heer J. Bon, klerk ter inspectie Leiden, le afd. der directe belastingen, tij delijk werkzaam bij de inspectie Leiden. 3e afd., is met ingang van 16 Juni over geplaatst naar Alphen aan den Rijn. Onze vroegere stadgenoot, de heer N. Segaar is benoemd tot chef van de 3de Telegraaf-sectie in het 1ste telegraaf- en telefoondistrict (technische-dienst der telegrafie). Bij den ontvanger der directe be lastingen le afdeehng alhier is onaer letter S. aan z.g. gewetensgeld gestort: f. 325.44; f. 289.85 en f. 249.10. BRANDEN. Historische molen te Rotterdam in de asch gelegd. Gisteravond is te Rotterdam een oude molen, dateerend uit het begin van de 18e eeuw totaal afgebrand. De molen was grootendeels van hout en stond bij de Lange Kade, een opgespoten terrein in de nabijheid van de Kraling- sche Plas dat een onderdeel vormt van het groote bosehplan. De molen behoorde toe aan de Vereeniging „De Hollandsche Molen". Tot voor kort stond er een wachtsman bij, die echter uit bezuiniging was inge trokken. Waaarschijnlijk hebben kwajon gens den molen in brand gestoken. De molen stond midden in een moeras en was zeer moeilijk te bereiken. Toen de brandweer dan ook water kon geven, was de molen reeds vernield. Gistermiddag omstreeks half drie ont stond brand in de fietsenreparatie-inrich- ting van den heer Van Amerongen. gelegen in de Waver, gemeente Abcoude. Een aan grenzend huis werd evenals de reparatie- inrichting een prooi der vlammen Een boerderij met twee hooibergen, eigendom van den heer De Groot, die aan de over zijde gelegen waren, in de gemeente Onder- Amstel brandden ook af. MISLUKTE POGING TOT MOORD. De dader was dronken. Aan den Seringenhof te Groningen, heeft een man, die in 'dronken toestand verkeer de, zijn vrouw en kinderen mishandeld en getracht zijn vrouw met een bijl dood te slaan. De vrouw zag nog luist biitiids kans om de deur uit te komen en heeft met haar gezin onderdak gezocht bii haar fa milie. Toen de politie verscheen lag de dronken man te bed en deed hij het voor komen. alsof er niets was gebeurd. Toen men hem evenwel gelastte om de bril die hij onder zijn hoofdkussen verstopt had. af te geven, verzette de man zich hevig en raakte slaags met de beide politie agenten. Deze hebben hem echter tenslotte overweldigd en naar het politiebureau overgebracht. Het was de 43-jarige W. J. die zich thans ter zake van vier misdrijven zal hebben te verantwoorden. OVERREDEN EN GEDOOD. De 4-jarige A. Valk te Zwijndrecht had aan een orgelman een paar centen ge bracht. Toen het ventje naar huis wilde terugkeeren, liep hij tegen een voorbijrij dende autobus aan. Hij kwam te vallen en kreeg het achterwiel over het hoofdje, waardoor de dood onmiddellijk intrad. De inmiddels gewaarschuwde geneesheer dr. P. C. van der Slikke kon slechts het over lijden bevestigen Voor zoover bekend treft den bestuurder geen schuld. RECTIFICATIE. Wij vernemen, dat in ons bericht van gisteren (ontleend aan het „Vad."), om trent den boschbrand onder Eerbeek ten onrechte de naam van onzen stadgenoot. Prof. van Nes. is genoemd. Deze is niet de eigenaar noch van dit noch van eenig ander bosch. doch wel behoort het geteis terde terrein aan een zijner familieleden. VERDRONKEN. Aan de Oost-Indische wijk te Zevenhui zen (Gr.) is het 2-jarig kind van den heer Kok in een onbewaakt oogenblik te water geraakt. Het gelukte de moeder het kind spoedig uit het water te halen, doch on danks toepassing van kunstmatige adem haling bleken de levensgeesten geweken. De 21-jarige P. afkomstig van Hans- weert, die als matroos voer op de goede renboot .Hermina" is te Antwerpen te wa ter geraakt en verdronken. Gisteravond is bij het zwemmen in de Maas verdronken de bakkersknecht B.. af komstig uit Vlodrop. BUITENLANDSCH GEMENGD. PROCES TEGEN EX-KEIZER WILHELM. Te Peronne aan de Somme is voor de civiele rechtbank het prooes be gonnen inzake den eisch van de familie Linden tegen ex-keizer Wilhelm II van Hohenzollern. in 1916 is het 9 jarig dochtertje van de familie Linden door een obus gedood weshalve de advocaat van eischer de recht bank verzocht Wilhelm von Hohenzollern te veroorrleelen tot het betalen van 100.000 franc schade vergoeding. NEGENTIEN HUIZEN VERBRAND. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak gisteren te Stegers n.b. de Pruisische grens brand uit in het huis van den metselaar Michel. Tengevolge van den krachtigen wind breidde het vuur zich met groote snelheid uit en stonden in een minimum van tijd negentien huizen in brand. Alle negentien huizen met inboedel en levende have aan vee en kippen, brandden geheel uit. De aangerichte schade wordt geschat op ongeveer 100.000 Mark. De getroffenen waren gedeeltelijk niet, gedeeltelijk zeer laag verzekerd. DOODELIJK ONGEVAL IN BERGEN. Gisteren stortte de vrouw van een dou anebeambte uit Augsburg voor de oogen van haar man van den Untersberg naar beneden in een diepte van 350 Meter. Het lijk kon later geborgen worden en is naar het dal overgebracht. REUSACHTIGE BRAND IN MECKLENBURG. Gisteren werd net plaatsje Bedlow, dat 600 inwoners telt, door een gewéldigen brand geteisterd, welke binnen vyl uren 29 gebouwen vernietigde. De helft van de bevolking is dakloos geworden. De uitbrei ding van het vuur werd begunstigd, zoo wel door het gebrek aan water als ook door den nevigen wind, welke voortdurend een waren vonkenregen over het geheele dorp uitstortte. Eerst tegen negen uur 's avonds kon het vuur tot den haard wor den beperkt. Hoe groot de schade is, is nog niet te overzien. HET PROCES-MATOESCHKA. Voortzetting van het verhoor. Toen gistermorgen 't proces-Matoeschka werd voortgezet, bleek de publieke belang stelling aanzienlijk minder dan Woensdag. Bij den aanvang der zitting wordt Ma- toeschka nog eens kort verhoord. Het ge tuigenverhoor bracht geen bijzonderheden aan het iicht. De meeste getuigen stonden slechts in zakelijke relaties met Matoesch- ka. Een der getuigen achtte Matoeschka volkomen normaal, de meeste anderen verklaarden, dat zijn nervositeit, zijn be sluiteloosheid en zijn vroomheid hun altijd waren opgevallen. Ook het verhoor van een machinist van een der treinen waarop Matoeschka een aanslag heeft gepleegd, bracht weinig bijzonders aan het licht. Als getuige is gisteren ook de gewezen machinefabrikant Schabensky verhoord, die in de herschenschimmen van M. de rol van den „geest Leo" heeft gespeeld. Hij deelde mee, dat M. eenige jaren met hem in zakenrelatie had gestaan. M. was na zijn terugkeer uit Berlijn erg verstrooid en opgewonden en beweerde wat verschrikke lijks te hebben beleefd. Getuige had toen gezegd: „Biecht maar eens op, en ver licht je geweten!" M. had echter slechts ontwijkende antwoorden gegeven. Getuige wist niets van den samenhang van zijn naam met den „geest Leo". Wel heeft M. hem eens in een gesprek over den spoorwegaanslag van Anzbach gezegd: „Je kunt 4000 Schilling verdienen als je den dader aan de politie uitlevert". Op zijn vraag hoe hij dat moest opknap pen zeide M.„Nu, ik ben toch zelf de dader". Getuige dacht dat M. grappen ver kocht en pas na M.'s gevangenneming is hem dit voorval weer te binnen geschoten. Uit de gedachtenwisseling tusschen den officier van justitie, den getuige en Ma toeschka zelf blijkt vervolgens dat M. met den „geest Leo" niet getuige, doch een sedertdien overleden Leo Schlesinger be doelt. De navolgende schepen zijn morgen in radiotelegrafische verbinding met de daarnaast vermelde kuststations en via die stations rechtstreeks te bereiken. Me degedeeld door de N.T.M. Radio-Holland N. V. Baloeran, Scheveningen Radio Chr. Huygens idem Colombia, idem Costa Rica idem Dempo, idem Cottica Rugby Radio Flandria, Scheveningen. Radio Houtman idem Indrapoera, idem Kota Agoeng, Massaua Radio Kota Pinang. Aden Radio Marnix van St. Aldegonde, Scheveningen Radio P. C. Hooft, idem Poelau Laut, Aden Ra dio Poelau Roebiah, Cabo Finisterre Radio Van Rensselaar, Rugby Radio Rotterdam, Scheveningen Radio Si- bajak. idem Statendam, idem Veen- aam, idem Volendam, Marion Rad. WCC. Ter voorkoming van vertraging der te legrammen is het noodig de namen der kuststations te vermelden, als in boven staande lijst wordt aangegeven. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. BINNENLAND. Het Kamer-debat over den kruiserbouw; een drieledige portefeuille-kwestie gesteld. (Pari. Overzicht. 3e Blad). Bezuiniging bij de Haagsche Tramweg- Maatschappij. (Binnenland. 2e Blad). Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake invoerbeperking van rijwiel banden. (Binnenland. 2e Blad). Overleden is dr. Frederik van Eeden. (4e Blad). Historische molen te Rotterdam afge brand. (Gemengd, le Blad). Te Emmen is de Ambachtsschool afge brand; te Bakel in Noord-Brabant zijn zes woonhuizen in de asch gelegd. (Laatste Berichten, le Blad.) De Tweede Kamer heeft heden de motie- Cramer tot opschorting van den kruiser- bouw verworpen. (Laatste Berichten, le Blad). Het resultaat van de loting voor de militie-lichting 1934 (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Rondom de conferentie van Lausanne. Het moratorium aan Duitschland verlengd. (Buitenl. en Tel., le Blad)._ Het standpunt der Duitsche landen te genover de politieke noodverordening. (Buitenl., le Blad). Thomas over de conferentie van Ottawa. (Buitenl., le Blad). Doodvonnis tegen den anti-fascist, die een moordaanslag op Mussolini had be raamd. (Buitenl., le Blad). De roode regeering in Chili is reeds weer verdreven. (Tel., le Blad). Overleden is de oud-president van het directorium van Memel, Boettcher (Tel., le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom Lausanne. Mc Donald's openingsrede te Lausanne getuigt van diep inzicht in den nood der tijden en van het vaste voornemen, alles te doen wat mogelijk is om dezen nood te lenigen. Hij is van besten wille en blijkbaar zijn dat allen, thans te Lausanne bijeen. Voldoende is dat echter niet, het komt er op aan, de kwesties te durven aanvatten in groote lijn. Zal men daartoe den moed hebben De zes uitnoodigende mogendheden ter herstelconferentie hebben gistermiddag een korte geheime zitting gehouden. Beslo ten werd heden allereerst het woord te geven aan Rijkskanselier Von Papen, die rapport zal uitbrengen over den toestand in Duitschland en het standpunt der Duit sche regeering ten aanzien van de herstel kwesties zal uiteenzetten. De zitting van hedenmorgen zal een vertrouwelijk karak ter dragen. 's Avonds werd een gemeenschappelijke verklaring der zes mogendheden openbaar gemaakt. Deze verklaring maakt melding van een overeenkomst, waarin het morato rium voor Duitschland verlengd werd voor den duur van de conferentie. Deze maat regel wijst er op, dat men op een vrij langen duur van de conferentie rekent, daar een verlenging van het moratorium niet noodig was als men hoopt voor 1 Juli tot een resultaat te komen. Het schijnt echter, dat men zooveel onderwerpen over hoop wil halen, dat men ten minste vol gens Engelsche voorstelling op zijn minst op een maand conferentie moet rekenen. Op voorstel van den Duitschen Rijks kanselier Von Papen en den Belgischen minister-president Renkin is de Engelsche gedelegeerde Sir Maurice Hankey gekozen tot secretaris-generaal der conferentie. Overigens hebben gisteren weer een heele reeks onderlinge besprekingen plaats gevonden. Zoo had het eerste onderhoud plaats tusschen den Franschen minister president Herriot en den Duitschen Rijks kanselier Von Papen. Het onderhoud duur de ruim een uur Omtrent, het verloop er van wordt van Duitsche zijde medegedeeld, dat de Rijkskanselier uitvoerig den bin- nenlandschen toestand van Duitschland uiteenzette en Herriot op de hoogte stelde van de jongste gebeurtenissen in Duitsch land. Vervolgens vond een discussie plaats over de ter conferentie te bespreken vraag stukken. Naar wordt medegedeeld had het onderhoud een vertrouwenwekkend en open karakter. De beraadslagingen der financieele des kundigen betreffende het probleem van een leening voor Oostenrijk zijn vrijwel gereed. De commissie zal heden een zitting houden, waarin de president van de Oostenrijksche Nationale Bank een inmid- dellijke beslissing zal eischen in de lee- ningskwestie, aangezien anders Oostenrijk

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1