73"le Jaargang VRIJDAG 17 JUNI 1932 No. 22158 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KLEUR- EN KNIPPLAAT. DE SPAARPOT. Toch een prettige Vacantie. RAADSELS. ANECDOTES. INGEN. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIIS DER ADVERTENTIEN :i Koos Knor, een aardig varkentje, 2ag eens zijn eigen beeld. - Het Hjkt precies, zei Koos, 'k geloof, Dat 't maar heel weinig scheelt! - Een spaarpot is het bovendien En sparen brengt geluk! - Oof ik nog wat te missen heb? Een twee-en-half-cent-stuk! - Ik knip het varkentje dus uit En zet het netje op! - Voorzichtig, dat 't geen buit'ling maakt, Niet valt op zij of kop! Koos Knor had nu een spaarpot en - Gauw rammelde het ding. Omdat er werk'lijk menigmaal Een geldstukje in ging. En toen Koos' moeder jarig was, Kocht Koos een mooi cadeau Van al het opgespaarde geld. Voor haar. Was 't knap? O, zoo! Wie dus Koos' voorbeeld volgen wil, Die knipt het plaatje uit En spaart, als hij heel ijverig! Begin maar daad'lijk. guit! (Nadruk verboden). C. E. d. L. H. Wat was dat een vreugde geweest voor de twee zusjes van Dam, toen de brief gekomen was van tante Anna, de brief «aarin zij gevraagd werden in de zomer- vacantie een paar weken bij tante te komen logeeren. Tante Anna woonde in Breda, vlak bij een prachtig groot dennenbosch, dus was het wel te begrijpen dat de twee zusjes blij waren met die uitnoodiging. Alles was al afgesproken. Vader zou hen wegbrengen, want alleen reizen mochten ze natuurlijk nog niet. De koffer, die in de slaapkamer stond, werd hoe langer hoe voller, want telkens weer wil den Ella of Annie er iets bijstoppen, wat toch vooral ook mee moest. Vooral Annie dc oudste, wist goed te vertellen, wat ze aooal dacht noodig te hebben bij tante. omdat ze met een schoolreisje wel eens een dagje in de bosschen had door gebracht deed ze aan Ella heele verhalen hoe heerlijk het was in zulke groote bos schen „Zouden we er iederen dag heengaan?" voeg Ella. „Ja, hoor", zei Annie, alsof ze volko men op de hoogte was, „als het goed veer is, gaat tante eiken dag met ons baar het bosch, dat zul je zien. 't Is ook maar zoo'n klein eindje, zegt moeder. Nog niet eens zoover als van hier naar school". Moeder lachte maar, als ze die twee zoo bezig hoorde. Ze vond het heerlijk dat haar beide meisjes dit jaar een paar we ken van de bosschen zouden genieten. 1 Gezin van Dam woonde op een boven huis ln Rotterdam, 't Was wel een groot bovenhuis maar toch het bleef een boven huis. Ze hadden dus ook geen tuin, waar in de kinderen nog eens een beetje bui tenlucht konden happen. Daarom waar deerde moeder het nog meer, dat ze nu miebei een paar weken naar buiten kon den, „Nog maar twee dagen, dan gaan we," lad Annie dien morgen gezegd. „Ja, nog maar twee dagen, maar er jan in twee dagen nog heel wat gebeuren, jat zouden de twee zusjes van Dam ook ondervinden. Den volgenden dag was een zondag. Nadat de twee zusjes met vader moeder naar de kerk waren geweest, kvamen ze vroolijk en wel thuis. Maar m den loop van den dag werd Ella hoe 'anger hoe stiller. Als Annie over Breda rLfnte Anna praatte, dan gaf ze niet «sol haar lip begon te beven, zoen vader 's middags met de twee zusjes een eindje wilde gaan wandelen, bleef Ella liever thuis. Moeder zag wel, dat het niet heelemaal in orde was met haar jongste. Bezorgd vroeg ze: „Scheelt er wat aan, kindje?" Maar verschrikt schudde Ella haar hoofdje. „O nee moeder, ik mankeer niets" zei ze. „Gelukkig maar," flapte Annie er uit. „Wordt alsjeblieft niet ziek hoor El, dan kan- je morgen niet mee, denk er om". Weer beefde Ella's lip, maar ze ant woordde niet. „Kom", zei moeder 's avonds, „gaan jullie maar een beetje vroeger naai- bed, dan anders. Dat kan niets geen kwaad en des te gauwer is het morgen". Gewillig liet Ella zich in bed stoppen, en hoewel Annie het niet prettig vond, dat ze vroeger naar bed moest, toch sliep ze spoedig in. Eer vader en moeder naar bed gingen, kwam moeder, heel voorzichtig om haar dochtertje niet wakker te maken, nog even in haar kamertje kijken. Annie sliep rustig, dat vertelde haar geregelde ademhaling wel, maar Ella lag met een hoogrood gezicht op haar kussen te woelen .Bezorgd boog moeder zich over haar heen, maar Ella merkte er niets van. „Tante", zei ze in haar slaap, „tante..." „Ze droomt", fluisterde moeder, „als ze maar gaan kan morgen. Ik ben er wel een beetje bang voor" en zachtjes ver wijderde moeder zich weer. Toen ze op de groote slaapkamer kwam, vertelde ze vader, waar ze voor vreesde. ,,'k Geloof nooit dat ze goed in orde is, man", zei moeder. „Ze heeft zich van daag wel flink gehouden, maar toch kon ik aan alles merken ,dat er wat aan scheelde". „Dat zou een tegenvaller voor haar zijn", antwoordde vader. „Maar kom, mis schien valt het nog wel mee en ben je wat al te bezorgd". „Ik hoop het", zuchtte moeder. „Maandagsmorgens al vroeg, kwam Annie nog in haar nachtjapon de slaap kamer van haar ouders binnenloopen. Moeder en vader schrikten er allebei van. „Ben je daar nu al?" vroeg vader, 't Is nog geen tijd om naar den trein te gaan, hoor". Maar Annie dacht op dit oogenblik niet aan dfft trein of aan uitgaan. „Moeder", zei ze, komt u even? Ella ligt zoo te hui len en ze wil niet zeggen wat er is". „Ella huilen?" vroeg moeder verschrikt,- „dan is ze niet goed. Ga Jij maar gauw weer naar boven toe Annie. Ik kom dadelijk". (Wordt vervolgd).. RAADSELS VOOR ALLEN. OM UIT TE KIEZEN. DE GROOTEREN 4, DE KLEINEREN 3. I. Ingezonden door Arie Perfors. Een groot oud gebouw in Leiden van 12 letters, 10, 11 legt een kip, 12, 3, 2 is een metaal, 4, 5, 6, 7 zegt men op. of men zingt het, 1, 8 hoort in de Leid- sche hutspot, 7, 9, 10, 5, 2 is hard en wordt mee gebouwd. II. Ingezonden door Annie Dorrepaal. Ik ben een stad in Holland. Snijdt men mijn staart er af, dan ben ik iets van groote waarde, neemt men dan den kop er af, dan ben ik iets, dat men graag wil worden, maar velen trachten het zoo lang mogelijk te verbergen. III. Ingezonden door Jan Drost. Welk dorpje staat hier: e, e, i, i, u, I, m, n, d IV. Ingezonden door Marietje Laterveer. Ik ken 2 soorten van vogels die nooit eieren leggen, welke zijn dat? V. Ingezonden door Jo Beunier. VERBORGEN DIEREN. Wie gaat er mee stelten loopen (een vogel). Varkens eten uit een trog, paarden uit een ruif (een visch). Bij de trambotsing werd de conducteur zwaar gewond, (een visch). VI. Ingezonden door Johan en Jan van Ommering. Ik ken een rivier in ons land, als je daar de le letter van af neemt dan wordt liet een verkorte meisjesnaam of een gladde visch VII. Ingezonden door Ploon de Kort. Op de kruisjes van boven naar beneden en van links naar rechts dezelfde stad in Noord Holland. x de laatste letter van het abc. x een gladde visch. x wat sommigen 's nachts dragen xxxxxxx de gevraagde stad. x het onderste van een vat. x een grappig dier. x een medeklinker. Ingezonden door drietal de Geus. Vader: „Pietje hoeveel is 6 en 4". Pietje: „11 Vader". Vader: „Wel nee jongen, 10". Pietje. „Dat kan toch niet, vader, want 5 en 5 is 10". Ingezonden door Clazina van Duuren en Annie Brouwer. Mevrouw (die zich zelf heel mooi vindt maar het volstrekt niet is): „Mina nou moet je al het zilver eens zoo mooi poetsen, dat ik er mij in kan spiegelen". „Mina: „Nou mevrouw dat zou ik maan niet doen, als ik u was". Ingezonden door Fietje de Boer. Officier: „Zeg waarom heb je mij niet om 6 uur gewekt vanmorgen, zooals ik je had bevolen. Oppasser: „Och mijnheer toen ik u van morgen wilde wekken, was u net aan het droomen en riep u: „Kellner nog een karbonade, toen heb ik nog een half uurtje gewacht om u den tijd te laten om die bestelde karbonade op te peuzelen". PRIJS DEZER COURANTS Iden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.1# belden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 per post f. 2.35 portokosten. RBRAND. oorzaak brak isische grens ;n metselaar krachtigen met groote en minimum brand. Alle tl en levende tdden geheel ordt geschat getroffenen eeltelijk zeer L IN ■an een dou- •or de oogen ersberg naar 350 Meter, vorden en is •Jan de o. 1. school op het Schuttersveld B «ellen aan het hoofd van de o. 1. ®iool aan de Paul Krugerstraat A, met r&Mig van een nader door B. en W. te «vepalen datum; plaats van punt IV d te lezen: heer J. Broeze, thans hoofd van de "(A ^hool aan de Haverstraat B. te aan het hoofd van de o. 1. school "J11 «e Medusastraat B; J:hieuw punt IV e toe te voegen: heer J. c. B. Hüner, thans hoofd van 'ifii school aan het Schuttersveld A, te aan het hoofd van de nieuwe o. 1. 001 aan het Schuttersveld. De heer J. Bon, klerk ter inspectie Leiden, le afd. der directe belastingen, tij delijk werkzaam bij de inspectie Leiden, 3e afd., is met ingang van 16 Juni over geplaatst naar Alphen aan den Rijn. Onze vroegere stadgenoot, de heer N. Segaar is benoemd tot chef van de 3de Telegraaf-sectie in het 1ste telegraaf- en telefoondistrict (technische-dienst der telegrafie). Bij den ontvanger der directe be lastingen le afdeeling alhier is onder letter S. aan z.g. gewetensgeld gestort: f. 325.44; f. 289.85 en f. 249.10. PROCES TEGEN EX-KEIZER WILHELM. Te Peronne aan de Somme is voor de civiele rechtbank het prooes be gonnen inzake den eisch van de familie Linden tegen ex-keizer Wilhelm II van Hohenzollern. In 1916 is het 9 jarig dochtertje van de familie Linden door een obus gedood weshalve de advocaat van eischer de recht bank verzocht Wilhelm von Hohenzollern te veroordeelen tot het betalen van 100.000 franc schade vergoeding. D IN Bedlow, dat gewéldigen 'en vijf uren helft van de De uitbrei- ■ïnstigd, zoo- 'ater als ook voortdurend het geheele negen uur a haard wor- schade is, is CHKA. irhoor. -Matoeschka lieke belang- n Woensdag. wordt Ma- ord. Het ge- - zonderheden ïgen stonden st Matoesch- Matoeschka ,te anderen ceit, zijn be id hun altijd 'erhoor van -inen waarop ft gepleegd, het licht. de gewezen :y verhoord, van M. de gespeeld. Hij -en met hem M. was na verstrooid en verschrikke- cge had toen ip, en ver- shter slechts ven. Getuige ag van zijn een gesprek in Anzbach ,ig verdienen ie uitlevert", oest opknap- tch zelf de grappen ver enneming is •n geschoten. :usschen den lige en Ma- dat M. met doch een ilesinger be- a morgen in g met de ions en via ereiken. Me- adio-Holland '.dio Chr. lem Costa Cottica icheveningen Indrapoera, ua Radio Marnix van Radio P. it, Aden Ra io Finisterre tugby Radio Radio Si- :m Veen- iiarion Rad. ging der te legrammen is het noodig de namen der kuststations te vermelden, als in boven staande lijst wordt aangegeven. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. BINNENLAND. Het Kamer-debat over den kruiserbouw; een drieledige portefeuille-kwestie gesteld. (Pari. Overzicht, 3e Blad). Bezuiniging bij de Haagsche Tramweg- Maatschappij. (Binnenland, 2e Blad). Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake invoerbeperking van rijwiel banden. (Binnenland, 2e Blad). Overleden is dr. Frederik van Eeden. (4e Blad). Historische molen te Rotterdam afge brand. (Gemengd, le Blad). Te Emmen is de Ambachtsschool afge brand; te Bakel in Noord-Brabant zijn zes woonhuizen in de asch gelegd. (Laatste Berichten, le Blad.) De Tweede Kamer heeft heden de motie- Cramer tot opschorting van den kruiser- bouw verworpen. (Laatste Berichten le Blad). Het resultaat van de loting voor de militie-lichting 1934 (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Rondom de conferentie van Lausanne. Het moratorium aan Duitschland verlengd. (Buitenl. en Tel., le Blad)._ Het standpunt der Duitsche landen te genover de politieke noodverordening. (Buitenl, le Blad). Thomas over de conferentie van Ottawa. (Buitenl., le Blad). Doodvonnis tegen den anti-fascist, die een moordaanslag op Mussolini had be raamd. (Buitenl., le Blad). De roode regeering in Chili is reeds weer verdreven. (Tel., le Blad). Overleden is de oud-president van het directorium van Memel, Boettcher (Tel., le Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom Lausanne. Mc Donald's openingsrede te Lausanne getuigt van diep inzicht in den nood der tijden en van het vaste voornemen, alles te doen wat mogelijk is om dezen nood te lenigen. Hij is van besten wille en blijkbaar- zijn dat allen, thans te Lausanne bijeen. Voldoende is dat echter niet, het komt er op aan, de kwesties te durven aanvatten in groote lijn. Zal men daartoe den moed hebben De zes uitnoodigende mogendheden ter herstelconferentie hebben gistermiddag een korte geheime zitting gehouden. Beslo ten werd heden allereerst het woord te geven aan Rijkskanselier Von Papen, die rapport zal uitbrengen over den toestand in Duitschland en het standpunt der Duit sche regeering ten aanzien van de herstel kwesties zal uiteenzetten. De zitting vaa hedenmorgen zal een vertrouwelijk karak ter dragen. 's Avonds werd een gemeenschappelijke verklaring der zes mogendheden openbaar gemaakt. Deze verklaring maakt melding van een overeenkomst, waarin het morato rium voor Duitschland verlengd werd voor den duur van de conferentie. Deze maat regel wijst er op, dat men op een vrij langen duur van de conferentie rekent, daar een verlenging van het moratorium niet noodig was als men hoopt voor 1 Juli tot een resultaat te komen. Het schijnt echter, dat men zooveel onderwerpen over hoop wil halen, dat men ten minste vol gens Engelsche voorstelling op zijn minst op een maand conferentie moet rekenen. Op voorstel van den Duitschen Rijks kanselier Von Papen en den Belgisehen minister-president Renkin is de Engelsche gedelegeerde Sir Maurice Hankey gekozen tot secretaris-generaal der conferentie. Overigens hebben gisteren weer een heele reeks onderlinge besprekingen plaats gevonden. Zoo had het eerste onderhoud plaats tusschen den Franschen minister president Herriot en den Duitschen Rijks kanselier Von Papen. Het onderhoud duur de ruim een uur Omtrent, het verloop er van wordt van Duitsche zijde medegedeeld, dat de Rijkskanselier uitvoerig den bin- nenlandschen toestand van Duitschland uiteenzette en Herriot op de hoogte stelde van de jongste gebeurtenissen in Duitsch land. Vervolgens vond een discussie plaats over de ter conferentie te bespreken vraag stukken. Naar wordt medegedeeld had het onderhoud een vertrouwenwekkend en open karakter. De beraadslagingen der financieele des kundigen betreffende het probleem van een leening voor Oostenrijk zijn vrijwel gereed. De commissie zal heden een zitting houden, waarin de president van de Oostenrijksche Nationale Bank een inmid- dellijke beslissing zal eischen in de lee- ningskwestie, aangezien anders Oostenrijk

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 3