NIEUWE NOODVERORDENING IN DUITSCHLAND. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 15 Juni I932 VERDERE BEZUINIGINGEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Een proclamatie. Gisteren heeft de nieuwe Duitsche re geering von Papen haar eerste noodveror dening uitgevaardigd. Dit ging vergezeld met de publicatie van een proclamatie, waarin de regeering er op wijst dat bij haar ambtsaanvaarding Duitschland heeft aangetroffen in een toestand van socia len, flnancieelen en economischer, nood en het derhalve noodzakelijk acht alvorens haar eigenlijke programma af te werken, voorloopig maatregeden te nemen om den flnancieelen toestand van het Rijk, de landen en de gemeenten te verzekeren en te redden voor een feitelijk dreigende in eenstorting. Deze voorwaarden zullen na drukkelijk moeten worden nagekomen. Er wordt op gewezen, dat het thans na een halve eeuw sociale wetgeving niet meer gaat om de hoogte der prestaties, doch om haar behoud in het algemeen. De Rijksregeering wier sociaal besvr ten nauwste verbonden is met de door haar beleden wereldbeschouwing, waardeert ten zeerste de beteekenis der sociale in stellingen tot behoud waarvan op tit oogenblik van uitersten nood door alle lagen der bevolking opnieuw ernstige offers moeten worden gebracht. Indien de Rijksregeering thans aller eerst de meest dringende eischen van dit uur zal nakomen, dan legt zij er tegelij kertijd bijzonder den nadruk op dat zij niet de bedoeling heeft verder te gaan op den weg nieuwe bronnen van inkomsten aan te boren. Haar doel is het Duitsche bedrijfsleven te' redresseeren. Zij zal der halve met de regeeringen van andere mogendheden zoeken naar een oplossing van dc economische wereld-crisis. Boven dien acht de Rijksregeering het zich met het oog op den ontzaglijken economischen nood tot een plicht de economische ener- gi evan het eigen land te mobiliseeren en ten nutte te maken voor de te werk stelling der braak liggende werkkrachten. De wil van het Duitsche volk verlost te worden van den geesel der werkloosheid en de hoop der jonge generatie een nieu we basis te vinden, zullen door de regee ring als een voor de toekomst der natie beslissende taak met alle middelen wor den gesteund. Korte inhoud der noodverordening. De nieuwe noodverordening houdt in hoofdzaak de volgende bepalingen in: 1. Een korting op de uitkeeringen der invaliditeitsverzekering, weduwen- en weezenpensloenen en ongevallenverzeke ring. 2. Machtiging aan de Rijksregeering door bijzondere maatregelen, spaarzaam heid. rationalisatie en vereenvoudiging van de sociale verzekering te bereiken. 3. Korting der uitkeeringen aan licht gewonden, zoomede inhouding der kinder toelagen na volbrenging van het 15e le vensjaar der kinderen. 4. Een nieuw plan voor de werkloozen- hulp. De geheele subsidie aan de gemeen ten wordt beperkt tot 672 millioen. Voorts wordt de crislssteun van het Rijk aan de gemeenten opnieuw geregeld, o.a. door 'n nieuwe regeling van het begrip crisis- werklooze en door de invoering van een soort begrootlngsdwang voor de gemeen ten. 5. Van 1 Juli af zal een bijdrage moeten worden gestort voor de werkloozenhulp, welke 1 </s"/o bedraagt voor alle loon- en salaristrekkers. Deze bijdrage loopt pro gressief toe tot 6'/.%>. De crisisloonbelas ting vervalt door deze bepaling. 6. Bij de omzetbelasting vervalt de tot nu toe gestelde „vrije" grens van 5000 M. 7. Er wordt een zoutbelasting ingevoerd van 12 pfenning per K.G. 8. Inzake werkverschaffing worden de noodlge machtigingen verleend voor de bevordering van wegenaanleg, bruggen bouw en landontginningen. 9. Voorts wordt voorzien in een aantal maatregelen op het gebied van recht spraak en openbaar bestuur. Bijzonderheden. Op het gebied van de werkloosheidsver zekering bevat de noodverordening een machtiging voor de Rijksregeering om den steun aan werkloozen op drie manieren te verzorgen: 1 De hoogte van de werkloosheldsuit- keering kan gewijzigd worden, waarbij deze ultkeering echter niet mag dalen on der die van de crisisuitkeeringen; 2 Dc ondersteuning volgens de werk loosheidsverzekering kan voor een bepaal den tijd vastgesteld worden: 3 Over de saldi van de werkloozen- verzekeringen kan ten gunste van andere takken van hulpverleening aan werkloo zen beschikt worden Door een tegelijkertijd uit te vaardigen uitvoeringsverordening maakt de Rijks regeering van de haar verleende machti ging volgens de noodverordening gebruik. Volgens deze uitvoeringsbepalingen zal de uitkeering bij werkloosheid na zes weken verminderen. De nieuwe uitkeeringsbedra: een worden in de verordening vastgelegd en deze zijn gemiddeld 15°/o lager dan de tegenwoordige uitkeeringen. De korting voor de tweede soort werkloosheidsver zekering is in verhouding belangrijk groo- ter en bedraagt gemiddeld 23°/o. De crisis uitkeeringen zijn gemiddeld 10°/o lager. De nieuwe uitkeeringen worden volgens een uniform systeem geregeld. Het aantal loonklassen is verminderd. Inplaats van negen loonklassen zijn er thans nog zes. De verlaging der uitkeeringen is daardoor niet algemeen en voor een huisvader in de laagste loonklasse in de groote steden zal geen verlaging plaats vinden in vergelij king met de tegenwoordige uitkeering, terwijl bijvoorbeeld de gewone werklooze uit een hooge loonklasse op het platteland een verlaging tot 40 of 50 pet. kan krij gen. De nieuwe regeling zal eenvoudiger van administratie zijn. De Rijksregeering zal de overschotten van de werkloosheids verzekering gebruiken voor crisisuitkee ringen. Hierbij gaat het waarschijnlijk om een bedrag van 270 tot 300 millioen mark. De nieuwe uitkeeringen treden op 27 Juni in werking. Er is een overgangsperiode tot 23 Juli vastgesteld. In deze noodverordening is de groote reorganisatie van het geheele sociale ver zekeringswezen nog niet opgenomen. Het ligt in de bedoeling de regeering te mach tigen voor het geheele gebied der sociale verzekering de grootste bezuiniging en economisch beheer tot plicht te maken. Voor de verzorging der oorlogslachtof fers zal slechts een kleine wijziging wor den ingevoerd. De uitkeeringen aan kin- derlooze personen worden met 20 pet. ver minderd en de kindertoelagen zullen niet meer tot 18 jaar doch slechts tot 15 jaar worden betaald. Deze verandering treedt op 1 Augustus in werking. De rechtsspraak. Op het gebied van de rechtsspraak en het openbaar bestuur worden bij de nieuwe noodverordening van den Rijks president de volgende maatregelen ge troffen. I Vereenvoudiging en bezuiniging. Ij In de strafrechtsspraak zijn in de eerste plaats vereenvoudigingen te treffen op het gebied der rechtsmiddelen. De nood des Mjds veroorlooft het niet meer iedere strafzaak in drie Instanties te be handelen. Veeleer moet het voldoende zijn naast de eerste instantie een midden instantie te stellen. Overeenkomstig wordt bevolen dat tegen ieder vonnis van den rechter of het schepengerecht slechts nog een rechtsmiddel toelaatbaar is, d.w.z. óf het beroep óf de revisie. In alle zaken, waarin beroep is aangeteekend, moet de rechtbank vaststellen in hoeverre bewijs materiaal nader zal moeten worden ver zameld. 2) De drukke werkzaamheden van het Rijksgerecht maakt het dringend noodza kelijk op het gebied der civille procedures dit aan tal te verminderen. II Aanvulling der voorschriften inzake huurovereenkomsten. In dit hoofdstuk worden eenige bepalin gen vermeld inzake den verkoop van grond en executorlalen verkoop van on roerende goederen. III. Cessie op loon en salaris. Voor den oorlog was tot een bedrag van 125 RM. In Februari 1928 werd deze grens gebracht op 196 RM. Sindsdien is het indexcijfer aanmerkelijk, gedaald zoodat deze grens per 1 Juli a.s. zal worden terug gebracht tot 165 RM per maand. De noodverordening over de kwestie van binnenlandsche politiek (de persverorde ning. de opheffing der S.A. en S.S. en het uniformverbod) mag niet voor Donderdag verwacht worden. De reden van deze ver traging is, dat ten aanzien van de uniform kwestie moeilijkheden zijn gerezen en wel in dien zin, dat een vorm gevonden moet worden, waardoor verhinderd wordt, dat de landen zelf verordeningen uitvaardigen, die de bepalingen van het rijk ongedaan zouden maken. Het schijnt, dat ook met de landen zelf hierover besprekingen gevoerd worden. In politieke kringen neemt men aan, dat ook een bezoek van Hitier en Goerlng bij den rijkskanselier hiermede verband houdt. Persstemmen. De Berlijnsche en andere bladen leveren reeds uitvoerig commentaar. De „D.A.Z." schrijft, dat geen principieel hervormend werk werd gedaan, maar dat alleen, gelijk tot dusver reeds, gepoogd wordt den brand op die plaatsen, waar die het hevigst woedde, te verstikken. Het gaat er alleen maar om de ineenstorting der openbare kassen voor den eerstvol- genden tijd te verhinderen. De „Boersenzeitung" is van meening, dat de noodverordening goedgekeurd zal wor den door allen, die naar orde en recht verlangden. Het gaat er thans om kleur te bekennen, of eindelijk vasten voet wordt verkregen, dan wel of men dagelijks de ineenstorting voor oogen wil houden. De „Boersenkurier" legt er den nadruk op. dat de noodverordening de levende uitdrukking is van de Duitsche ellende. Zelfs wie erge dingen verwacht had is ge schokt. Het eenige, wat bereikt is, is. dat voor den eersten tijd geen kas-ineenstor- ting van belang te vreezen heeft. De „Germania" zegt, dat men over de geheele linie niets nieuws ziet; men ziet alleen een gevaarlijke en onsociale ver slechtering van de door het vorige kabinet ontworpen maatregelen. Zoo kan echter een leerrijke uitwerking ontstaan bij die genen, die tot dusverre geloofd hebben, dat het voldoende zou zijn nieuwe mannen in de regeering te brengen om financieeie en economische wonderen te beleven. De „Lokalanzeiger" komt tot de slotsom, dat de noodverordening duidelijk open baart hoe catastrophaal zich de geheele toestand heeft ontwikkeld en tot welken afgrond Duitschland is gevoerd. De „Vossische Zeitung" oefent er critiek op uit, dat in de noodverordening de premieleening ontbreekt, waarmede de regeering-Brüning de werkloosheid te lijf had willen gaan. Het „Berliner Tageblatt" mist het onder Brüning uitgewerkte program voor werk verschaffing. De noodverordening stelt het gebrek aan constructieve gedachten in het licht. De ..Tag" noemt de noodverordening een lusschenmaatregel. Men kan alleen de hoop uitspreken, dat na Lausanne in de aangekondigde uitbouwverordening maat regelen genomen zullen worden, die het afbreken van het huidige systeem tenge volge zouden hebben, dat er in bestaat de kosten der werkloosheid te dekken met nieuwe lasten. De „Deutsche Zeitung" stelt in het licht, dat het Duitsche volk alleen dan begrip zal kunnen hebben voor de nieuwe lasten, wanneer tegelijkertijd de weg naar Duiten getoond wordt. De financieel politieke na latenschap van Brüning is geregeld. Titans moet het opbouwende werk beginnen. De „Vorwaerts" is van meening, dat de noodverordening geen lasten brengt voor de welgestelden, maar nog meer nood en ellende voor de armen. De bitterste teleur stelling echter brengt zij aan de groote massa. Alle hoop op werkverschaffing is vernietigd. Er wordt niet gezorgd voor werkverschaffing en van staatswege wordt de woningbouw niet bevorderd Ook de Kölnische Volkszeitung. het or gaan van het Centrum in West-Duitsch- lan.d, heeft niets dan scherpe critiek op de noodverordening. Het blad schrijft, dat deze verordening vooral belangrijk is door wat er niet in staat, namelijk de regeling der werkverschaffing en de binnenland sche kolonisatie, die Bruening ontworpen had. DE ALGEMEENE TOESTAND. De besprekingen te Genève. Der, geheelen voormiddag hebber, giste ren te Genève besprekingen plaats gehad tusschen de leidende staatslieden, die als voorbereiding voor de conferentie te Lau sanne moeter. worden beschouwd. Aan deze besprekingen werd van Duit sche zijde niet deelgenomen. MacDonald en Slmon hadder, een lange bespreking met Grandi en lunchten daarna met den Ame- rikaanschen ambassadeur Gibson, De Fransche minister-president Herriot ont ving doorloopend bijna alle aangekomen ministers van Boitenlandsche Zaken. De Amerikaansche ambassadeur Gibson stel de Herriot in kennis van het standpunt der Amerikaansche regeering. Naar het Amerik. staatsdepartement me dedeelt, verwacht men daar spoedig een officieel voorstel van Engeland inzake een algemeene bewapeningsvacantie van tien jaar. De regeering der Ver. Staten, zoo ver klaart men voelt voor dit plan echter zeer weinig: op het gebied van den vlootbouw lijkt een dergelijke vacantie inderdaad niet noodig. terwijl de bewapening te land de voornaamste oorzaak is van de econo mische moeilijkheden in Europa. Overigens zou dit plar. geen afdoende oplossing bren gen voor Europa's politieke problemen. Ook Duitschland er, Italië hebben be zwaar, daar een vacantie van 19 jaar geen ontwapening mag heeten. Over de besprekingen tusschen de En- wordt van god inglicht zijd gmld.. gelsche en fransche vertegenwoordigers wordt van goed ingelichte zijde gemeld, dat tusschen Herriot er, MacDonald te Parijs geen definitieve afspraken zijn ge maakt. Herriot heeft bij de besprekingen het standpunt der Fransche regeering in zake de ontwapening en het herstelvraag- stuk duidelijk uiteengezet. Volgens deze inlichtingen zou de Fransche regeering van meening zijn, dat de Duitsche eisch in zake gelijkberechtigdheid niet voor de Ontwa peningsconferentie moet komen, doch als een gedeeltelijke herziening van het Ver drag Vfin Versailles een aangelegelheid van de onderteekenaars van het Verdrag van Versailles is. Wanneer deze zaak op de Ontwapeningsconferentie ter sprake komt. dan zal de Fransche regeering voorstellen, eerst te doen uitmaken of de Ontwape ningsconferentie bevoegd is, hierover te oordeelen. In Fransche kringen gelooft men, dat Engeland dit standpunt zou kun nen billijken; tot dusver heeft de Engel- sehe regeering haar standpunt echter nog niet bepaald, Ir. zake het hersteivraagstuk heeft Mac Donald te Parijs opnieuw zijn standpunt inzake volledige schrapping van alle inter- geallieerde- en herstelschulden uiteenge zet en deze schrapping als voorwaarde ge steld voor het herstel van het vertrouwen en het overwinnen van de economische crisis op de wereld. Daartegenover maakt de Fransche regeering een definitieve re geling van het hersteivraagstuk afhanke lijk van de definitievd annuleering der tn- tergeallieerde schulden. In welingelichte kringen gelooft men dat de conferentie te Lausanne nauwelijks lan ger dan veertien dagen zal duren en een onvoorwaardelijk moratorium voor een be- paaden tijd als resultaat zal hebben. De definitieve beslissing over het geheele her steivraagstuk zou dan verwezen worden naar de conferentie te Londen, die waar schijnlijk in October zal plaats vinden. Aan Engelsohe zijde gelooft men dat het ondanks alle moeilijkheden dan mogelijk zal zijn het geheele vraagstuk van het her stel met medewerking der Amerikaansche regeering te behandelen. Daarom zal de definitieve beslissing over het herstel- vraagstuk eerst op de conferentie te Lon den vallen. Gistermiddag vergaderde het bureau der Ontwapeningsconferentie. Herriot nam persoonlijk aan de verga dering deel, terwijl MacDonald zich liet vertegenwoordigen door Sir John Simon. Verder waren o. a. aanwezig Grandi, Gibson, Nadolny en verschillende minis ters van Buitenlandsche Zaken van klei nere Staten, o. a. Benesj en Zaleski. Het gevolg van de besprekingen was, dat Voorloopig de algemeene commissie nog niet zal worden bijeengeroepen, aan gezien men de voorkeur er aan gaf, dat de voornaamste gedelegeerden eerst on derling vertrouwelijke onderhandelingen over de voornaamste politieke vraagstuk ken zouden houden. Deze besprekingen zullen natuurlijk in de eerste dagen vooral te Lausanne gevoerd worden, doch daar de Amerikanen niet in staat zijn naar Lausanne te gaan, zou een tweede equipe van de Europeesche groote mogendheden te Genève moeten blijven om op den grondslag van het te Lausanne besprokene eerst verdere besprekingen met Gibson en de Russen te houden. Men neemt aan, dat deze politieke on derhandelingen over de ontwapenings conferentie te Lausanne wellicht een week zullen duren voordat het mogelijk zal zijn de algemeene commissie wederom bijeen te roepen. o— VEREENIGDE STATEN. De Republikeinsche conventie. Senator Dickinson heeft gisteren op de Republikeinsche conventie een rede ge houden, waarin hij de herkiezing van Hoover voorstelde en van meening was, dat het drankverbod niet aan de orde moest komen, daar de inzichten hierover niet overeenstemmen. Dickinson eischte. dat de gouden stan daard gehandhaafd bleef ter wille van de veiligheid van het land. Hij veroordeelde de democratische voorsteilen als een „schandelijke inflatie" en nam de verhoo ging der tarieven in bescherming. Dickinson bracht hulde aan Hoover, die het land van een financieeie ramp gered had, on danks de machinaties van zijn tegen standers. Aan de candidaatstelling van Hoover valt niet te twijfelen. De eenige tegenstander van Hoover is Joseph Irwin France uit Maryland die een intensieve campagne heeft gevoerd, echter met weinig bevredigende resultaten: zelfs de staat Maryland heeft hem weinig steun verleend. Dc conventie is geschorst, nadat er hevige opwinding was ontstaan over een voorstel om den tegenwoordigen vice-presi dent Curtis door generaal Dawes te doen vervangen. DUITSCHLAND. Een radio-rede van Strasser Een nieuwe partij van het midden. De nieuwe noodverordening is versche nen, men zie daarvoor elders Nog feller dan Bruening wilde, grijpt deze in het maatschappelijk leven in zonder daarbij eenige opbouw te bevatten, zooals Bruening van plan, was voor te stellen Voor het Cen trum is de gang van zaken daarom on getwijfeld gunstig, vooral nu het opposi tie-partij is geworden. Zelfs van de zijde der Nazis wordt de nieuwe regeering nog maar amper geduld. Hitler, die juist een reeks organisatorische wijzigingen ir. de partijleiding heeft ge bracht. waarbij vooral de invloed van Strasser zeer wordt vergroot, heeft een ernstige waarschuwing tot het kabinet- Von Papen gericht, dat men nu „daden" wil zien, zooals werd aangekondigd! Gisteravond heeft Strasser voor de radio gesproken over: .De staatsidee van het nationaal-socialisme." Strasser begon met uiteen te zetten hoe de nat. soc. beweging ondanks allen tegen stand tot een groote beweging is uitge groeid. Onze beweging is ter. slotte niets anders dan de politieke uitdrukking van den zie- lenood van een grooten tijd. Wij aanvaarden de arbeidersbeweging in haar diepste beteekenis. want wij verstaan onder socialisme de maatregelen van den staat ter bescherming van individu en ge meenschap tegen uitbuiting. Het Nationaal-socialisme in het bezit der staatsmacht gesteld, zal het als zijn taak beschouwen het Duitsche volk terug te voeren naar zijn echte waarachtige or ganische vormer- Politiek beteeken tvoor ons het welzijn van den staat, de staatsvorm is niet het eerste en onbelangrijk, daarover kan het volk later beslissen. Het nationaal-socialisme wil geen reac tie. maar gezond maken. Geen Jodenver volgingen. maar een Duitsche leiding zon der Joodschen invloed, zonder Joodsche mannen achter de schermen en zonder Joodsch kapitaal. Wij wenschen geen nieu wen oorlog, aldus Strasser. wij vreezen echter geen oorlog, indien hij het laatste middel zou zijn, om de Duitsche politieke en sociale vrijheid te bereiken. Wij wen schen van de zielverzorgers geen partij politiek. wij wenden ons met alle kracht tegen de beweringen in zake Duitschlands schuld aan den oorlog, wij wenschen geen zinnelooze her-bewapening, doch ontwa pening der andere volken. Over de binnenlandsche politiek zeide Strasser. dat de nat. soc. de grondwetten van rijk en landen zullen eerbiedigen. De werkloosheid moet worden overwonnen, de landbouw gesteund. Verder wordt natio nale arbeids-dienstplicht verlangd. In Beieren en Wurtemberg was de uit zending door de regeeringen verboden! Te Berlijn heeft de stichtingsvergadering plaats gehad van de nieuwe burgerlijke partij. Ongeveer 200 persoonlijkheden had den aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Tfjdens de besprekingen, die overigens een vertrouwelijk karakter droegen, kwam oe algemeene overtuiging naar voren, dat on der afwijzing van all eoude burgerlijke partijen een nieuwe groepeering van het burgerdom onder nieuwe leiders noodza kelijk was en dat het er niet om ging een fusie van oude politieke partijen tot stand te brengen. De nieuwe partij mocht geen belangenvertegenwoordiging zijn, maar zij moest een groote gedachte vertegenwoor digen en wel de gedachte der verantwoor delijkheid van den enkeling bij vrijwillige verbinding aan het geheel. Er werd besloten een werkcommissie op dracht te geven aan alle tusschen de na- tionaal-socialisten en het centrum staande partijen en derzelver kiezers een oproep te zenden, waarin er toe wordt opgewekt om bij achterstelling van alle tot dusver gel dende partij- of persoonlijke bijzondere belangen het burgerdom tot een groote politieke beweging aaneen te sluiten, ten einde voor de toekomst zeker te stellen, dat het Duitsche burgerdom tegenover de radicale stroomingen van rechts en links den invloed erkent, die noodzakelijk is om volk en rijk economisch en cultureel voor ernstige schokken te sparen. De werkcom missie werd samengesteld uit degenen, die de uitnoodiging tot deze vergadering had den opgesteld, dr. Eckener. Harry Plate, eerevoorzitter van de Duitsche „Hand- werks- und Gewerbekammer", oud-gezant, dr. Solf. geheime justitieraad. dr. Wildha- gen, mevr. prof. Hoetzsch en dr. Meyer. De commissie werd gemachtigd zichzelve zelf standig aan te vullen met verdere per soonlijkheden en kreeg de opdracht de noodzakelijke verdere voorbereidende werk zaamheden te verrichten, benevens een be ginselprogram op te stellen en een procla matie. o MEMELLAND. Verklaring van het nieuwe directorium. De president van het nieuwe directo rium dr. Schrieber las in den Landdag de regeeringsverklaring voor. Nadat is gewe zen op den moeilijken economischen toe stand wordt o.a. gezegd: Wij begrijpen den dieperen zin der volksbeweging van 4 Mei als zoodanig, dat de Memellandërs zich gevoelen als een noodlots- en nood- gemeenschap. waarin alle leden ter wille van het groote doel der autonome zelf standigheid een gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid dragen. Het standpunt van het directorium ten aanzien van de autonomie van Memel be hoeft geen toelichting, daar het gelijk is aan dat van de meerderheid in den Land dag. Wij beschouwen het Memelstatuut zoowel als een grondslag voor cultureele economische en zekere staatsbelangen als de basis van ernstige plichten, zoowel in de verhouding van het gebied tot den stqat als ook in betrekking tot de beide nationaliteiten in het gebied. Nog korten tijd geleden scheen het. alsof het Memel- gebied vruchteloos moest strijden voor het doorzetten van zijn opvatting te dien op zichte. Wij hopen, dat het jongste ver leden den weg zal vrijmaken voor een nieuwe ontwikkeling. De beslissing van 4 Mei (de verkiezingen in Memel) heeft ten aanzien van de wenschen der Memei landers in deze quaestie een ondubbelzin nige klaarheid gebracht. Wij zullen het richtsnoer van het statuut rviet uit het oog verliezen en hopen, dat op deze basis de weg naar een vruchtbare samenwer- HET PROCES TEGEN MATI'SCHKA WEENEN. 15 Juni. (V.D.). Omtrent s levensloop van Matuschka kan het vni gende worden gemeld: Sylvester Matuséh ka. die 40 jaren oud is, is afkomstig ,?u Cantavir in Zuid-Slavië, waar zijn vasi pantoffelfabrikant was Nadat hij vier jaar het gymnasium had bezocht en on de kweekschool voor onderwijzers was 2P weest te Kalocsa oefende hij tot 1913 f_ Büspökhatvan het beroep van onderwii zer uit. In hetzelfde jaar kwam hij ah vrijwilliger in het zesde Honved-regiment en klom op tot den rang van le luitenant Na den oorlog, tijdens welke hij bij zijn regiment te velde stond, werd hij onder wijzer in zijn geboortestad Cantavir waar hij tevens een zaak in koloniale 'waren dreef. In 1920 werd hij eigenaar van een landgoed in de omgeving van Mezötur dat hij in 1923 weer verkocht, om vervolgens naar Boedapest te verhuizen, waar hij tot 1927 een bazar had. Vervolgens ging hii naar Weenen, waar hij hulseigenaar werd en groothandelaar in uien. Zijn oneven wichtige geest dreef hem al spoedig tot andere plannen en hij stichtte verschil lende zaken. Zoo hield hij zich bezig met makelaardij van grond en wilde hij een varkensfokerij beginnen. In Tradigist bij St. Pölten pachtte hij een steengroeve Aan het einde van 1930 kocht hij, samen met twee zakenvrienden, een ijzergieterij in Tattendorf, echter slechts om deze doen afbreken en op haar plaats huizen te bouwen. Om den schoorsteen van deze ijzergieterij te doen vallen schafte hij zich. zooals uit het gerechterlijke onder zoek is komen vast te staan. 10 KG ecrasiet aan. Toen de schoorsteen echter overeind bleef staan, daar hij van den fabriekkoop weer afzag, heeft hij, naar hfi verklaarde, de springstof in het water geworpen, opdat deze niet in handen zou komen van ongerechtigden. De bekentenis van zijn spoorwegaansla gen. welke eerst na een langdurige ontken ning volgde, sierde hfi op met allerlei fan tastische verhalen, welke waarschijnlijk moesten dienen om de justitie te doen twijfelen aan zijn toerekeningsvatbaarheid Zoo sprak hij in zijn verhoor van 13 Octo ber van het vorige jaar over een zekeren Bergmann. die hii in 1927 had leeren ken nen. Met Bergmann heeft Matuschka spi ritistische onderzoekingen gedaan en ver warde plannen uitgewerkt, die uitliepen op de stichting van een secte. Deze secte streefde ernaar, volgens de verklaring van Matuschka, dat allen gelijk zouden zijn en te eten zouden hebben. Anderzijds bestreed Matuschka het communisme en socialisme en verlangde hij. dat ieder zijn godsdienst zou opgeven. Over het algemeen speelden vrouwen uit alle lagen der maatschappij een zeer groote rol in het leven van Ma tuschka. Terwijl hij thuis een liefdevolle vader en echtgenoot was, gebruikte hij zijn „zakenreizen" voor allerlei avonturen waardoor hij tenslotte ook de ernstige ziek te opliep, die bij de beoordeeling van zijn daden ln elk geval in aanmerking zal moe ten worden genomen. Met Bergmann maak te Matuschka ook een reis naar Berlijn die hem. volgens zijn mededeeling. in m tact bracht met de „Club der dertig das»* Voor de club moest Matuschka een eed 1! leggen en verschillende documenten onto teekenen. Een dezer documenten hield ht dat geen lid der club na het plegen van een aanslag vóór dertig dagen de politie ervan mocht in kennis stellen, daar an ders zijn geheele familie zou worden uit geroeid. Als beweegredenen voor zijn daden ko men eenerzijds zijn verwarde politiek-reli gieuse plannen in aanmerking. Naar hu mededeelde, zou hij een groote naam heb ben noodig gehad om zijn plannen te ver wezenlijken. Anderzijds weet men, oat Matuschka een uitvinding heeft gedaan ter voorkoming van spoorwegongelukken zoodat men zou kunnen aannemen, dat bJj door zijn aanslagen de spoorwegautoritei ten heeft willen dwingen zijn uitvinding toe te passen. De beklaagde maakt een zeer ïntelll genten indruk. Hij verscheen ln de rechts zaal met een groote rol papier, waarop vermoedelijk de herhaaldelijk aangekon digde rede staat geschreven. Op de tafel van het gerechtshof liggen als corpora de licti stukken rail, moeren, schroefsleuteis DUITSCHE VERKIEZINGS REDEVOERINGEN VOOR DE RADIO. BERLIJN, 15 Juni (V. D.). De Rijksml nister van Binnenlandsche Zaken von Gayl heeft heden een regeling uitgevaar digd voor het gebruik van de radio door de politieke partijen. Gedurende de laatste week voor de verkiezingen kunnen de po litieke partijen van de radio gebruik ma ken. Alle partijen van den Rijksdag van de nationaal-soeialisten tot de sociaal democraten mogen in de laatste wees vóór de verkiezingen elk 25 minuten spre ken en wel de zwakste fractie het eerst zoodat de sociaal-democraten op den za terdag vóór den verkiezingsdag als laatOT het woord zullen voeren. De redevoeringen zullen waarschijnlijk des avonds worsen gehouden. king met den staat zal worden gevonden. Bij de stemming over de regeeringsver klaring bleef het directorium in de meer derheid met 19 (landbouwersparty en Volkspartij) tegen 3 stemmen (commu nisten) De Soc.-Democraten en de Le"®? totaal 7 afgevaardigden, onthielden oen van stemming. 0 POLEN. De hooge salarissen verlaagd. De Poolsche regeering heeft een ver ordening aangaande verlaging van hooge salarissen in liet particuliere drijfsleven gepubliceerd. Alle salarissen een bedrag van 30.000 zloty, datje geveer 9500 gulden per jaar, oversennj kunnen tot op deze grens worden veria k - Tot deze verlaging wordt ovei-ge^®11 r dien een lid van den raad van deneer voorstelt en het bewijs levert dat zj het economisch belang van de ondemen' is. De verlaging is echter ook nog indien de onderneming zelf niet op haar belasting betaalt "of indien vast f dat arbeiders en bedienden geduren maand geen loon of salaris heDue kregen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2