LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 13 Juni 193 BINNENLAND. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. DE ZEPPELIN-DAG. Prins Hendrik vaart mee - Ook ministers aan boord. Naar wij vernemen heeft Z. K. H. Prins Hendrik besloten aan de uitnoodiging van de Rotterdamsche Aero Club om een der tochten van het luchtschip „Graf Zeppe lin" op 18 Juni a.s. mee te maken, gevolg te geven. De Prins heeft de zg. Rondvaart verko zen, dus de tocht van het vliegveld Twente over Hamburg, de Westfriesche eilanden, Wadden-eilanden, nieuwe afsluitdijk, Zui derzee. dwars over Noord-Holland. Noord zee, richting Kanaal, Oostkust van Enge land, Zeeuwsche kust en via Hoek van Holland naar Rotterdam-Waalhaven. De Prins zal vergezeld zijn van den heer H. J. Schmidt, kolonel-titulair van het In dische leger als waarnemend adjudant De uitnoodiging van de Rotterdamsche Aero Club tot het meemaken van deze rondvaart is eveneens aangenomen door mr. P. J. Reijmer, minister van Waterstaat; mr. dr. L. N. Deckers, minister van Defen sie (vergezeld van diens adjudant) en door den heer E. Th. de Veer, directeur van den Luchtvaartdienst. DE DERDE KRUISER. De bouw wordt niet opgeschort. In het voorloopig verslag aan de Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot goed keuring van de besluiten van den Gouv.- Generaal en aanvulling van de Indische begrooting deelt de minister mee dat de regeering geen vrijheid kan vinden gevolg te geven aan den aandrang van verschei dene leden tot opschorting van den bouw van den derden kruiser. KERSEN UIT DUITSCHLAND. Maatregelen tegen de kerscnvlieg. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft Duitschland aangewezen als land, waaruit met ingang van Zaterdag j.l. de in- en doorvoer van kersen verbo den is, indien de zendingen niet zijn ver gezeld van een schriftelijke verklaring van den phytopathologlschen dienst van dat land, inhoudende, dat de kersen niet zijn aangetast door de kersenvlieg en dat zij afkomstig zijn uit een streek waar de ker senvlieg niet voorkomt. TWEE UUR ZENDTIJD VOOR DE H.I.R.O. PER MAAND. De Minister van Waterstaat heeft be paald, dat met ingang van 1 Juli a.s. aan de Humanitaire en Idealistische Radio- omroep zendtijd wordt toegekend op den eersten Zaterdag van iedere maand van 45 uur en op den derden Dinsdag van iedere maand van 4—5.10 uur. Aan de H.I.R.O. is bij deze regeling het recht voorbehouden, den minister zend tijd te vragen, boven de hiergenoemde, in geval een bijzondere aanleiding daartoe aanwezig is. METAALBEWERKERSBOND. Te 's-Gravenhage is de algemeene ver gadering van den Alg.è Ned. Metaalbewer- kersbond gehouden. De bondsvoorzitter de heer P. Danz, hield de openings-speech, weer op de on gunstige omstandigheden waaronder deze bijeenkomst plaats vond. waarbij hij in het kort de wereldtoestand van het oogenblik schetste. Een verheugend verschijnsel is, dat de Bond gestadig blijft groeien. Het aantal leden op 1 Juni 1.1. bedroeg 46.365. Spr. wijdde eenige woorden aan de ver splintering in de arbeidersbeweging. Groote vraagstukken zijn thans niet aan de orde gesteld die van de 40-urige werk week. alsmede het militaire vraagstuk zijn van algemeenen en internationalen aard. Namens het N.V.V. sprak de heer S. de la Bella Jr. het congres toe. die vooral in dezen crisistijd op samenwerking aan drong, om lederen aanval op de loonen tegen te gaan. HET NIEUWE VLIEGVELD TWENTE. Zaterdagmorgen zijn uit Amsterdam in twee vliegtuigen een aantal vertegenwc .r- digers van de K.LM. en een aantal gasten van deze onderneming naar het vliegveld Twente vertrokken. Op het vliegveld Twente dat ligt in den driehoek Enschede-Oldenzaal-Hengelo wa ren ter ontvangst aanwezig de voorztter van het nieuwe vliegveld Twente, de heer Edo Bergsma. burgemeester van Enschedé, benevens vertegenwoordigers van de Ka mers van Koophandel in Twente. Dit ge zelschap heeft daarna een rondreis per auto door Twente gemaakt om hen de schoonheid van dat landschap te toonen. In den avond opende burgemeester Edo Bergsma officieel het vliegveld met een rede. waarin hij de hoop uitsprak dat dit vliegveld een groote bloei tegemoet zal mogen gaan tot heil van Twente, waarmee een nieuwe verbinding tusschen oost en west was tot stand gekomen Hierna vertrok het eerste vliegtuig naar Amsterdam, waarmee deze lijn officieel geopend is. UIT NED. OOST-INDIE. VECHTPARTIJ. SINDANGLAO, 11 Juni. (Aneta) Alhier ontstond een conflict, tusschen ln- heemschen ,die uit verontwaardiging over een handelstransactie met een Chinee- schen koopman de partij voor een land genoot opnamen en een aantal Chinee- zen aanvielen. Als gevolg van deze vechtpartij werden vijf Chineezen gewond in het hospitaal opgenomen. Uit Buitenzorg werd veldpolitie naar Slndanglajo gezonden waarna de vrede werd hersteld. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Engelsche bezoek aan Parijs. Zaterdagmiddag is de Engelschen pre mier Mc. Donald met zijn Minister van Buitenlandsche Zaken. Sir. John Simon te Parijs aangekomen. Hij werd o.a. ontvan gen door Herrlot en den Engelschen am bassadeur. Door het publiek hartelijk tie- gejulcht begaf het gezelschap zich onmid dellijk naar de Engelsche ambassade. '3 Avonds werd aan de Quay d'Orsay een feestmaaltijd gegeven in aansluiting waar op de eerste politieke gedachtenwisselin- gen plaats vonden. De Engelsche Minister van Buitenland sche Zaken heeft den vertegenwoordiger van de Temps een korte verklaring afge legd waarin hij tot uitdrukking bracht dat de voorbereidende Engelsche-Fransche ministerbesprekingen naar zijn meening onder gunstige omstandigheden worden opgenomen. Voor zoover thans bekend is, schijnen de Egelsche hun standpunt inzake volledige schrapping der herstelschulden te hebben verlaten. Mac Donald zou echter den levendigen wensch geuit hebben, dat Frankrijk zou afzien van het netto-saldo, opdat men hiermede bij Amerika indruk zou kunnen maken en zoodoende de V.S. zou kunnen bewegen tot een zeker toege ven met betrekking tot de intergeallieerde schulden. Eenige bladen meenen zelfs te weten, dat Engeland zich bereid zou hebben verklaard aan al die staten hun schulden kwijt te schelden, die van hun kant afzien van de Duitsche herstelbeta lingen. Daar Frankrijk hiervoor echter weinig zou gevoelen, is men van meening dat een andere oplossing wordt gezocht welke zou bestaan in een voorloopige verlenging van het Hoovermoratorlum tot December. In dien tijd zou en bijzon dere commissie belast worden met een onderzoek van de wegen en middelen om of tot een „systeem van definitieve rege ling" te komen, of de herstelbetalingen geheel af te schaffen. Men hoopt op deze wijze ook den tegen stand van de rijksregeering te breken, daar de deuren zouden openblijven voor later. Wat de ontwapeningsconferentie betreft zijn beide partijen het er over eens dat de conferentie van Geneve onvoorwaardelijk tot een tastbaar resultaat moet komen, teneinde het vertrouwen van het publiek althans gedeeltelijk weer te herstellen. Van Fransche kant schijnt men zich accoord te willen verklaren met een be- wapeningsvacantie men spreekt van een tijd van 10 jaar De Engelsche plannen echter gaan nog verder. Mac Donald wenscht een kwalitatieve en kwantita tieve ontwapening der Fransche strijd krachten. Gistermorgen zijn de besprekingen voortgezet. Zij duurden van 10 uur tot ongeveer 13 u. 30. Van Engelsche zijde werd deelgenomen door Mac Donald, Sir Simon en de Engelsche ambassadeur Lord Tyrrel. Frankrijk was vertegenwoordigd door Her rlot en den minister van Financiën Ger main Martin. In aansluiting aan deze be sprekingen werd het volgende communique gepubliceerd. Minister president Mac Donald en minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon, hebben hedenmorgen een bespreking gevoerd met den Franschen minister van buitenlandsche zaken Her- riot en den minister van financiën Ger main Martin teneinde de beraadslagingen van Zaterdag voor te zetten. Deze officieuze en vriendschappelijke besprekingen hebben tot een overeen stemming geleid, die een rechtvaardige en effectieve oplossing voor de conferentie van Lausanne en het herstel van ver trouwen, zoowel als het in stand houden i van den vrede onder de volkeren in uit- zicht stelt. Na afloop van de bespreking verklaarde j de Fransche premier Herriot. wel is waar. geen concrete mededeeling te kunnen j doen, maar toch te kunnen zeggen, dat j hij door zijn besprekingen met de Engel sche ministers zeer is bevredigd. ENGELAND. Verkiezingen in Australië Bij de nieuwe verkiezingen in Nieuw- Zuid-Wales heeft de Socialistische Arbeids party, die bij de vorige verkiezingen 55 zetels in het parlement had veroverd, hiervan weer 35 zetels verloren. De Nationale Vereenigde Australische party behaalde 39 en de Landsparty 25 mandaten. De komende regeering zal hiermede 64 afgevaardigden achter zich hebben staan tegenover 20 afgevaardigden van de Arbeidersparty. De resultaten uit 6 kierkringen zijn nog niet bekend, Het is voor Lang een geduchte neder laag, waarvoor zyn houding echter we! geheel en al verantwoodeiyk is. In het naburige Queensland heeft de Arbeidersparty echter een even schitte rende overwinning behaald als de tegen standers in Nieuw-Zuid-Wales want van de 64 zetels heeft zy er reeds 37 veroverd tegen aan het bewind zynde nationalisten 22 en een ofafhankelijke. Hier ontbreken nog twee uitslagen, die aan het resultaat niets veranderen kunnen. De party-verhouding in het afgetreden Parlement was 40 nationalisten. 20 arbeid den - - 4 onafhankelyken. ZUID-AFRIKA. Naar centralisatie. Thans is officieele een commissie be noemd ter bestudeering van een wijziging der wet inzake de provinciale wetgeving en administratie. De administratieve verdeeldheid tenge volge van de verschillende provinciale regelingen, in het byzonder met betrek king tot het onderwys, den gezondheids dienst en de wegenaanleg maakte een revisie noodzakeiyk. De commissie heeft tot taak, een wets- wyziging voor te stellen, welke een cen traal beleid in het algemeen belang mo gelijk maakt, zonder naar een te sterke centralisatie te streven. De vertegenwoordigers van Natal heb ben geweigerd, deel uit te maken van deze commissie van onderzoek. DUITSCHLAND. De besprekingen met de Zuid-Duitschers - Amnestie in Pruisen - Een telegram van den ex-keizer - Toch een nat.-soc. meerderheid in Mecklenburg-Schwerin- Officieel wordt medegedeeld: De Rijks president heeft Zondag in aanwezigheid van Rykskanseller von Papen den Beier- schen ministerpresident Dr. Held, den Wurtembergschen staatspresident Dr. Bolz en den Badenschen staatspresident Dr. Schmltt ontvangen voor een uitvoerige gemeenschappelijke bespreking over den politieken toestand. De besprekingen, die 5 kwartier duurde, hadden betrekking op de verhouding van het Rijk tot dc landen, financieele aangelegenheden, de economi sche politiek en een aantal blnnenlandsch politieke kwesties Zaterdagmiddag had von Papen de Zuid-Duitschers reeds ontvangen. Men verzekert, dat door de besprekingen belangrijke ontspanning is ingetreden, maar in hoeverre dit juist is, zal nader moeten blijken! Op de agenda der a..s zitting van den Prutslschen Landdag, welke op 15 Juni gehouden zal worden, staat ook de be handeling van het. amnestie-ontwerp, dat door de nat. socialisten is ingediend Dit ontwerp is in de Juridische commis sie van den Fruisischen Landdag behan deld ert in gewyzigden vorm aangenomen. Volgens den goedgekeurden tekst zullen die straffen worden kwytgescholden, welke ten tyde van het in werking treden, der wet door Prusische rechters als rechts geldig zyn erkend en nog niet geboet zijn, voor zoover de delicten, welke aan de straffen ten grondslag liggen, uit politieke beweegredenen zyn gepleegd. Deze kwyt- j schelding geldt ook voor bykomende I straffen, achterstallige geldboeten en kos- i ten. Loopende strafvervolgingen wegens der- geiyke dellcaten zullen gestaakt worden. Deze amnestiebepalingen gelden ook voor dienst en vervolglngstraffen, welke tegen staats- en gemeenteambtenaren, leeraren en andere personen in openbaren dienst wegens politieke actie zyn uitge sproken of Ingesteld. Uitgesloten van amnestie zijn landver raad. verraad van militaire geheimen, brandstichtingen en spoorwegaanslagen. In dc keuze der Duitsche Volksparty uit zich thans een streven om te vormen een nationaal-llberale party, die uit zal tre den, Dit ter handhaving der oude princi pes, die steeds meer zyn verlaten. Verder zal getracht worden te komen tot oprich ting van een party van het midden, be staande uit Economische party, deel der Volksparty, Staatsparty etc. De „Matin" maakt melding van volgend telegram van den ex-keizer: Huize Doorn. Telegram van Z. M. de Keizer en Koning. Ik zend myn groet .aan de zoo dappere bemanningen van myn schepen „Goebcn" en „Breslau" ter gelegenheid van het feest, waarvoor zy te Wilhelmshaven zyn vereenigd. Ik herdenk met dankbaarheid de heldendaden dezer beide kruisers; ik huldig hun helden, die gevallen zyn voor Keizer en Vaderland. Moge de „door braak" van de „Breslau" en de „Goeben" ons voor de toekomst tot voorbeeld strek ken. Alleen dapperheid en offervaardig heid zullen ons vaderland den weg naar de vryheid kunnen heropenen en al onze ketenen verbreken. Moge uw feest vóór alles er op gericht zyn de jeugd van deze gedachte te doordringen, en tevens den geest van kameraadschap en de herinne ring aan de grootheid van het verleden verder te ontwikkelen. Voorwaarts met God, voor de eer en de wapenen Wilhelm I. R. Het blad schryft, dat Wilhelm door zoo talryke raadslieden omringd is, dat niet aangenomen kan worden, dat men hier te doen heeft met een ondoordachte daad van een enkeling. In ieder geval bhjkt er uit, dat Wilhelm de rechten, waarvan hy formeel afstand heeft gedaan, niettemin volstrekt niet denkt op te geven. De abdi catie dagteekent, van 28 November 1918, en het afstand doen van den troon was een van de condities voor zyn verbiyf in Nederland. Men mag zich daarom afvra gen, meent de „Matin", welke houding cle Nederlandsche regeerng tegenover een zoo flagranten ommekeer aannemen zal. Overigens zoo vervolgt de schryver van het artikel. Henry de Korab betrof de abdicatie uitsluitend den keizer zelf en niet zyn dynastie. Een verandering van régime in Duitschland zou dus byna automatisch den kroonprins ten goede kunnen komen, en dat zelfs met een schijn van wetigheid, nadat eerst de con stitutie van Weimar gewyzigd is. Dit ver ontrust den ex-keizer, die al vele malen te kennen gegeven heeft, te verwachten, dat. zijn ballingschap niet langer duren zal dan het republikeinsche stelsel in Duitsch land. Nu echter restauratie-geruchten los komen. is hy terstond zeer waakzaam ge worden. en zijn telegram moet worden be schouwd als een duidelyk protest tegen de candidatuur van den kroonprins. Volgens de officieele uitslag hebben ln Mecklenburg-Schwerin de Nat. Soc. toch nog de absolute meerderheid in den Land dag behaald, doordat de communisten 9 stemmen te weinig hebben voor een 5en zetel. De Nat. Soc. hebben in den nieuwen Landdag thans 30 mandaten, terwijl de overige partyen tezamen 29 mandaten hebben, o— CHINA. De strijd in Mandsjoerijc. Volgens Japansche berichten uit Noord Mandsjoerye heeft de Japansche cava lerie de strydkrachten van generaal Ma aangevallen en uiteengejaagd, waarop de Chineezen zich naar de Russisch-Mands- Joerijsche grens zouden hebben terugge trokken. In het Japansche hoofdkwartier verwacht men, dat de troepen van gene raal Ma binnen enkele dagen de wapens zullen neerleggen. CHILI. De onteigeningspolitiek. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat de Junta tegen de verwachtingen in is begonnen met de bankdeposito's der buitenlanders in buitenlandsche deviezen in beslag te nemen tegen betaling van een vergoeding in peso's, en wel tegen een koers van 16'/: pesos voor 'n Amerikaan- sche dollar, terwijl de koersstand van den dollar op de beurs 55 pesos bedraagt. Voorts heeft de Junta alle goudvoorraden der inheemsche en buitenlandsche ban ken in beslag genomen. De minister van Financiën verklaarde dat. zoo noodig, ge weld zou worden gebruikt om afgifte van alle goudvoorraden te verkrijgen. De Junta heeft een pro-communistisch radiostation in beslag genomen. Verder heeft de nieuwe regeering promessen voor een bedrag van een 'li millioen goudpesos benevens groote posten buitenlandsche wissels in beslag genomen. Montero. de verjaagde president van Chili, is thans op Argentynsch gebied aangekomen. Hij heeft geweigerd eenige verklaring af te leggen. VEREENIGDE STATEN. De republikeinsche conventen Mislukte aanslag op Cuba. Morgen begint te Chicago de partycon ventie der republiekeinen. Verscheidene kabinetsleden, o. w. Stimson, begaven zich reeds derwaarts. Naar tot nog toe verluidt, zal men o.a. de kort geleden bekend gemaakte opvat ting herhalen, dat Hoover Duitschland en de overige wereld door zyn moratorium van een catastrophe heeft gered, dat ech ter het moratorium niet hetzelfde betee- kent als een volledige schrapping van de schulden der geallieerden. Veeleer zal in elk afzonderlijk geval de betalingscapaciteit van den debiteurstaat den doorslag by de beslissing over een eventueele vermindering van de betalin gen geven. De politic te Havanna is een complot op het spoor gekomen, dat drie jongens hadden gesmeed tegen het leven van den president van Cuba. Machado. Zy zouden een bom werpen ln de straat waar de president tydens een wandeling zou passeeren. Het complot werd slechts eenige minuten voor Machado voorby zou komen, ontdekt en de jongens werden dan ook op heeterdaad met de bom be trapt. Zy werden alle drie gearresteerd. Dr. LüTHER OVER DE DUITSCHE RIJKSBANKPOLITIEK. VOOR DEN GOUDEN STANDAARD. Op de vergadering van de Langnam Verein te Hagen heeft dr. Luther, de presi dent van de Rijksbank, een rede gehouden over de problemen van de Duitsche Ryks- bankpolitie. Dr. Lüther behandelde in deze rede voornameiyk de essentieele en ac- tueele problemen en voorstellen betref fende de Duitsche valuta en credietpolitiek. Hy zelde dat het ook tegenover de credlet- verruiming grondregel van de circulatie bank moest biyven, het parallellisme tus schen goederen en geld te behouden. Het gehamsterde geld moet meegeteld worden, daar het ieder oogenblik in de circulatie kan worden teruggebracht en by groote bedragen invloed op de goederenpryzen kan uitoefenen. De Ryksbank kan zich niet eenzydig op bepaalde risico's vastleggen, en het zou daarom ook verkeerd zyn, als zy harerzyds een programma van crediet- verruiming zou opstellen. Komende tot de vraag van de dekking der valuta, bestreed dr. Lüther de dwaling, dat de valutadek king het essentieele punt zou zyn. Met kracht verdedigde hy de stelling, dat het goud de eenige internationale maatstaf moet blyven. Een beter middel is tot dus ver niet gevonden. De thans veelvuldig voorkomende clearingovereenkomsten vor men een slecht vervangingsmiddel van de tot dusver met behulp van het goud tot stand gekomen algemeene clearing. De huidige deviezen-belemmeringen en Still- halte-overeenkomsten zyn slechts voorby- gaande noodmaatregelen. De goudproduc tie heèft zich in het algemeen aangepast aan de goederenproductie. Een hypotheek valuta wees dr. Lüther af, omdat die wille keurig vermeerderd kan worden. Een we- reld-index-valuta is theoretisch wel denk baar. maar practisch onuitvoerbaar. De middelen, die de Vereenigde Staten totnu- toe op het gebied van valuta en crediet politiek hebben aangewend, zyn niet in staat gebleken, de economische machine weer op gang te brengen. By de bespre king van de disconto-politiek der Rijks bank wees Lüther er op, dat de rentever laging in Duitschland nog niet heeft geleid tot nieuw economisch leven. Met moet zoo lang mogelyk de houding van den eer baren koopman in acht nemen. Dan zou ook een moratorium, waartoe het zeer wel zou kunnen komen als het overschot in de Duitsche handels- en algemeene pres tatiebalans weer geringer wordt, door de geheele wereld erkend worden en de vroe ger gevreesde tegenmaatregelen zouden vermeden worden. Een op het binnenland afgestemde valuta, wees dr. Lüther af on der verwijzing naar de ontwikkeling in Rusland. De buitenlandsche handel is wel iswaar te helpen, maar dan kan niet door middel van een bureaucratisch gehand haafd monopolie geschieden. Aan het einde van zyn rede stipte dr. Lüther nog even het vraagstuk der autarchie aan. De vraag loopt vooruit op de kwestie of men alles op den ruilhandel kan zetten. De ruil handel heeft echter de neiging om den noodtoestand in Duitschland te verergeren. Men moet inzien welke groote verande ringen in de industrie aan de autarchie vastzitten. Met de binnenlandsche markt alleen kunnen wy ons volk niet zoozeer bezig houden als wanneer wil de buiten landsche handel er in betrekken. Wanneer autarchie beteekent het helpen van de binnenlandsche markt dan is men liet daarover eens. Het in verband met autarchie steunen van den landbouw is een erkende politiek, ofschoon ze leidt tot hoogere prijzen der voedingsmiddelen dan de wereldmarkt aangeeft. DE FRANSCH-ENGELSCH£ BESPREKINGEN. LONDEN, 13 Juni. (Reuter). De gri pers is tamely k hoopvol gestemd ten zien van de besprekingen tusschen v- Donald en Sir John Simon met dc Franschen minister-president Herriot De Times is van meening, dat een nta. we geest is ontstaan die de ontwikkettn van de verwarde problemen van herstel betalingen, oorlogsschulden en ontwa ning gezind.schynt te zijn. Van Lausanne wordt slechts een tlid lijke oplossing verwacht. J De „Daily Herald verlangt, dat de toJ ten van Versailles worden verbeterd d het schrappen van de schulden en de af schaffing van de bewapening. De Daily Express eischt, dat Engelan geen oorlogsschulden meer moet eischc of betalen. De Daily Mail is van oordeel dat Eng land niet van herstel- en oorlogsschulde mag afzien, zoolang Amerika de betali hiervan nog eischt. PARIJS. 12 Juni. (Reuter) De Fr Britsche besprekingen handelden ook or den toestand van Oostenrijk. De Bank of England heeft reeds e- crediet van 100 millioen shilling verleen zoodat Engeland het thans op den w- van Frankrijk en Italië vindt ligge Oostenrijk de nieuwe onmisbare hulp verleenen. Frankrijk is hiertoe bereid, mits besk ten wordt tot een internationaal her van de financiën van de Donau-sta waarvan Oostenrijk in de eerste plaats vruchten zou plukken. PARIJS, 13 Juni. (V.DDe bespre" gen tusschen den Franschen Minister v Financien Germain Martin, eenerzijds den Engelschen Minister-President Ma Donald en den Britschen Minister r Buitenlandsche Zaken Simon anderzij zyn Zondagmiddag tijdens een uitstap naar Versailles voortgezet en werden eer tegen elf uur 's avonds na een diner in Engelsche ambassade geëindigd. Herri heeft nog laat in den nacht een bez:- gebracht aan den President der Frans republiek om hem op de hoogte te steil' van het verloop der besprekingen. De Engelsche Minister-President Ma Donald heeft na afloop van de conleren tegenover de pers een verklaring afgel waarin hij er met nadruk op wees, dat geen sprake was van onderhandeling- doch slechts van een wederzydsche g dachtenwisseling, welke ten doel had r te stellen in hoeverre het standpunt d' beide regeerlngsleiders in verschille internationale vraagstukken met elkaar overeenstemming was. „Wy hebben n onderhandeld, noch een compromis g zocht. Wy hebben echter vastgesteld d onze gedachtengang in dezelfde rich loopt en volgens dezelfde beginselen wor geleid" heet het in zyn verklaring. zullen onze opvattingen met die vaa Ministers van andere landen uitwis::' Men kan echter thans reeds met nad. vaststellen, dat de beide regeeringen sloten zyn alles te doen om de Conferee van Lausanne te doen slagen. Wij we schen een oplossing, die tegelykertijd S" en practisch is. wy, Herriot en ik, zuil al onze krachten inspannen om de op agenda staande vraagstukken op te losse wy zyn vastbesloten alles te doen ome- oplossing tot stand te brengen, die h grootste deel van de economische wanord doet verdwynen en de middelen doet vin, den om het economische leven van Euro ln goede banen te leiden"." Herriot heeft deze verklaring van Mac Donald bevestigd en heeft er aan toeg- voegd, dat hij en zyn Engelsche colle langzaam en geduldig alle vraagstukke onderzocht hebben, die op het oogenb' Internationaal op den voorgrond staan Wij hebben daarby getracht alles wat r geen nut is te vermijden. Wij berinden o in een moeiiyke periode, die van de ver antwoordelyke mannen arbeid "n koel bloedigheid eischt. Engelschen en Fran schen zün van deze gedachte doordronge en wy hebben, bezield door den wensc den vrede te dienen, onze pogingen op d- doel gericht. Ik hoop dat de conferenti van Geneve en Lausanne hierdoor ver gemakkeiykt zullen worden". MacDonaj en Simon begeven zich hedenochtend gezelschap van Herriot naar Geneve, wr* zy Dinsdag en Woensdag aan de zittin gen van de algemeene ontwapeningscom missie zullen deelnemen. Zy zullen tegew kertlid de conferentie van Lausanne, d Donderdag a.s. begint, voorbereiden. PARIJS. 13 Juni (V. D De meening<T Parijsche bladen over de besprekingen tus schen Mac Donald en Herriot is zeer ver schillend. Terwyi de rechtsbladen betooge dat geen enkel tastbaar resultaat kon wor den bereikt, wyzen de bladen, die acht de regeering staan, er met nadruk op, da tusschen de opvattingen van de belde nu nisters een toenadering is bereikt, en ri juichen in het byzonder het feit toe, da. de eischen van Frankrijk inzake het ner- stelvraagstuk van Engelsche zijde veel te gemoetkoming hebben ontvangen. De „Figaro" verklaart, dat de beide nu- nister-presidenten het slechts op een P"?' eens geworden zyn, nl. over de publican* van een verklaring, waardoor de oneenv heid voor het publiek verborgen blijft. De „Ere Nouvelle" juicht het toe. dato opvattingen van de beide ministers zoove* mogelyk met elkaar in overeenstemnun. worden gebracht. Het gaat niet om ee gemeenschappelyk Engelsch-Franscn ire want een dergelyke uitdrukking auee heeft reeds Iets agressiefs, dat be10 staatslieden ver ls. Het schynt thans definitief vast te WJ™ dat men ook van Engelsche rijde dc on1? gelykheid inziet, de schadevergoeding a schaffen, zoolang Amerika niet araer de intergeallieerde Achulden. De „Republlque", het orgaan van linker-vleugel van de Radicaal-Socjai sche Party ziet in de gemeenschapt* reis van de beide minister-presidenten symbool. Het feit, dat in 't ontwapening vraagstuk geen tegenstellingen <ff dat overeenstemming bereikt is. .(j mogeiykheid van een verlenging va (i Hoover-moratorium beteekent voor onderhandelingen een gunstig voor»* Ï-I

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2