jij Hoofd pij n In bij Kiespijn Zaterdag 11 Juni 1932 1 Mijnhardt's Poeders. SPREEKCEL. fjfSSCHERIJBERICHTEN. TELEGRAMMEN. OVERZICHT KAASMARKTEN. [HEERENBAAI, GENEESKUNDIGE BRIEVEN. LAATSTE BERICHTEN. BINNENLAND. CORRESPONDENTIE. MARKTBERICHTEN. IjflDSCH DAGBLAD - Eerste Blad I WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 765. Hedenmiddag 2 uur: 760. qlegbafiscb weerbericht. iüon Nea Meteoroi instituut, De Blldt Ijjogste stand 768.4 te Memel. Ilaagste stand 741.9 te Janmayen. Ilinrachttng tot den avond van 12 Juni. hukte tot matige Zuid-Oostelijke tot V;j-Oostelijke wind. Meest helder tot K bewolkt. Droog weer, behoudens ge ts tans op onweer. Iets warmer. büitem*ajnlrsch weerbericht, deeld door het Konlnkl. Ned. Ueteoroi inst. De Blldt.) j de depressie die gisteren over Fin- Ij lag, aftrok, waarbij over geheel Scan- £rié de barometer steeg, is het gebied teld in een Westelijke helft, die ondei r.ssle-invloed staat en in een Ooste- b helft, waar een toestand heerscht van gen druk. Over vrijwel het geheele ge- i Is het drukverval gering, vooral over iiasteland. Daar ook op de Britsche ^den, evenals op het vasteland de •atuur steeg zijn de tegenstellingen Is ochtenduren nog niet groot ofschoon |serke verwarming die in de groote ge- van helderheid te verwachten is, i tegenstellingen plaatselijk belangrijk frersterken, is de kans op onweer voor streken nog niet groot. Alleen te Jan- i viel zware regen. Verder had geen ■'stations meer dan 2 of 3 m.M. en af- van een buitje te Biarritz van had het geheele vasteland droog LUCHTTEMPERATUUR. lar voorm.: 171/a gr. C. (64 gr. F.). |3,smidd.: 22Va gr. C. (73 gr. F.). KWATERTIJDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Zondag. [te 9 u. 24 min.; n.in. to 9 u. 56 min. Voor Maandag. te 10 u. 28 min.: n.m. te 11 u. 01 min. WATERTEMPERATUUR. Ilveminrichting „Hooge Rijndijk". Iliddags 12 uur: 19'/2 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". tddags 12 uur: 19 gr. C. i licht OP VOOR*FIETSERS e.a. tadag: 9.51 n.m. tot 4.07 v.r. I Zondag: 9.52 n.m. tot 4.07 v.m. mans- op- en ondergang. onder: 1 u. 10; op: 12 u. 13. Bi: onder: 1 u. 23; op: 13 u. 36. RECLAME. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. 1306 fde deur wordt niet gekocht. aanleiding van het ingezonden JKuer bovenstaanden titel, wijst de botte te Leiden er op, dat in dezen IJtn buitenlandsche kooplieden geen ^D^'nsen in den weg gelegd ■*,1, voor c'e Hollanders wel ■iuai is. HU dringt er op aan. de deur T"w werkelijk reëelen Hollandschen niet gesloten te houden, nu ons ■iït ™ten'anders overstroomd wordt alle kooplieden over één kam te ivi°?ere abonné wijst er op. dat de ■«ikii.w 0 a' 2eer oud is' en hoopt dat eenmaal wijzer zal worden. Hij j naar aanleiding van het gebeur- - eea ieder die om den broode ge- i is te venten, onbilliik te beie- I», gevolg van de handelwijze van |J?a,rii'g collega en bij koop te den- T~Joe schade die men den vasten ■«tier berokkent. IJMUIDEN 11 Jun.i. vischprijzen. f.060-0.35, Griet per rtó f.39—13, Tongen per K.G. 0 l in ,°'e Schol per kist van 50 8.3 Middelschol f; 18.50, Zetschol SÏÏ Kleine Schol f. 17-2 80, Bot B (C,.r L o lO3, Pieterman en Poon- fc'V', Kabeljauw per kist van 125 ril n, allen per kist van 50 K.G. Wijting f. 3.70-1.10, Makreel Stoomtrawlers: «■w f.1425, IJM. 32 met f.1190, v,"*t f,879. SterS: f.405, SHV. 285 met f.629. Ill f 327. SHV. 69 met f.383. iCAf' KW. 65 met f.341, I535, K.W. 169 met f.520, f u48, K.W, 110 met f.433. de agrarische politiek der duitsche regeering. BERLIJN, 11 Juni. (V.D.). Rijkskanse lier von Papen heeft hedenmorgen in ae vergadering van den Dultschen Landbouw raad een uitvoerige rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de vorming van ae nieuwe regeering weinig gemeen had met de gebruikelijke wisseling van parlemen taire kabinetten, maar dat men hier te doen had met een principieele wijziging in het staatsbeleid, natuurlijk binnen het kader van de Rijksgrondwet. Moreel en materieel moet de Regeering zich los maken van de partij-politieke stroomin gen en alle krachten moeten samenwerken voor de wedergeboorte van Duitschland. Von Papen zette uiteen hoe ongunstig de positie van landbouw, handel en In dustrie in Duitschland is en hoeveel offers voor het herstel genomen moeten worden. Deze offers kunnen psychologisch niet worden geëischt, wanneer de moreele kracht van het Duitsche volk niet wordt hersteld en het gewenschte doel niet wordt nagestreefd. Een der onaangenaamste ervaringen was. dat men veronderstelde dat haar houding onsociaal zou zijn. Men heelt echter verzuimd het instituut der sociale verzekering aan den economische moge lijkheden in het land aan te passen eer- wijl het een principieele fout is, dat ae onpersoonlijke staat in de persoonlijke verplichtingen van den werkgever zou kunnen treden. Natuurlijk heeft in een zoo moeilijken tijd ook de staat verplich tingen op sociaal gebied en de regeering zal dan ook alles doen om door organische handelingen de fouten van het kapitalis tisch systeem te corrigeeren en het volk arbeid en brood te verschaffen. De Duitsche landbouwraad is de plaats waar steeds weer nieuwe impulsen over een doelbewuste agrarische politiek zijn ontstaan. Een gezonde landbouw en ae liefde voor het land, waarmee de Dult- che boer zoo nauw is samengegroeid is voorwaarde, niet slechts voor de maten- eele voedselvoorziening maar ook voor ae geestelijke vernieuwing van het lana, omdat slechts uit deze oerbron in verband van God met zijn schepping de nieuwe krachten zullen groeien die de maker thans noodig heeft. Een gezonde landbouw is een dringende nationale noodzakelijk heid. De rede van den Rijkskanselier wera luide toegejuicht. Na dr. Kutcher die over 60 jaar Duitsche landbouwraad had ge sproken en daarbij had gewezen op de noodzakelijkheid van de onafhankelijk heid der Duitsche voedselvoorziening van 't buitenland als grondslag voor de vrij heid van het Duitsche volk, was het woord aan den Rijksminister voor de voedsel voorziening Freiherr v. Braun. Deze ontwikkelde in groote trekken de toekomstige agrarische politiek der Rijks- regeering. Ter inleiding verklaarde hij dat de volle zwaarte van de verantwoordelijk heid van zijn functie hem werd verlicht door het bewust zijn dat alle leden van het kabinet zijn standpunt inzake den landbouw ten .volle deelen. De noodtoe stand van den landbouw is algemeen. Se dert 2 jaar nemen in West-Duitschland. waar de pachtstructuur meestal over- heèrscht de schulden sneller, toe dan in het Oosten. Nog slechts een derde deel van alle landbouwbedrijven is in staat rente en aflossing te betalen. In alle andere ge vallen wordt de rente betaald ten koste van de opbrengst. Een van de v.n. oorza ken van het verlies is de prijsdaling doch ook de verkeerde verhouding tusschen productiekosten en opbrengst. Alleen agrarische maatregelen zijn niet mogelijk. Op de agrarische afzetmarkt merkt men de voortdurende verarming van het Duitsche volk en zoo wordt ook het werkloosheidsprobleem in hooge male een agrarische probleem, en afzetkwestie De stedelijke consument en de lande lijke producent vormen een belangenge meenschap op leven en dood. Uitvoerig ging de minister in op het probleem der antarchie en verklaarde dat het natuur lijk onmogelijk was zich geheel van de overige wereld los te maken. Aan de ten- denzen ot antarchie der andere landen kan Duitschland zich echter niet ont trekken. Deze ontwikkeling beteekent voor den landbouw om de voedselvoorziening van liet Duitsche volk uit eigen opbrengst mo gelijk te maken. De minister behandelde de opbrengst der graanoogst en andere problemen. Voor de gekweekte en veredelde producten was de markt bijzonder catastrophaal. Juist deze producten vormen een bestaanskwestie voor den Duitschen boer en de Regeering zal er aandacht aan schenken. Voor groenten, vruchten en wijnbouw is eenlge verbetering te wachten. Van het inzicht van den Duitschen verbruiker mag worden verwacht eindelijk voorkeur te geven aan eigen producten. De hulpactie voor het Oosten zal in ver sneld tempo moeten worden voortgezet. De bevordering van vestiging van Duitsche boeren in het Oosten achtte hij een der dringendste opgaven voor Rijk en Staat. Hij merkte nog op. dat de landbouwkwee- kers niet alleen met het verstand, doch ook met het gevoel voor de menschen voor land en aarde behandeld moeten worden. de lindbergh-affaire- NEW YORK, 11 Juni. (V.D.), De chauf feur Ernie Brinkert, die in relatie schijnt te hebben gestaan met Violet Sharp, het dienstmeisje, dat in verband met de ont voering van baby Lindbergh gisteren zelf moord heeft gepleegd, Is te New Rochelle door de politie gearresteerd en naar de gevangenis te Whiteplains overgebracht, teneinde te worden verhoord. Dr. Condon, die indertijd eenige bemid delingspogingen heeft gedaan, veiklaarde het portret van Brinkert te herkennen als dat van een der mannen, met wien hij wel eens gesproken had. Voorts heeft de politie de Engelsche politie verzocht een onderzoek te willen instellen naar Edna Sharpl, een zuster van Violet Sharp, die Engelsche van ge boorte was. 300 honderd millioen voor bestrijding der werkloosheid. WASHINGTON, 11 Juni. (v. D.) De Se naat heeft met 728 stemmen het wets ontwerp tot het beschikbaarstellen van 300 millioen dollar ter bestrijding der werkloosheid en steun aan werkeloozen goedgekeurd. meeningsverschillen in het kabinet-iierriot. PARIJS. 11 Juni. (V.D.) Hoewel geruch ten opitrent een te verwachten aftreden van den nieuwer, minister van Financiën Germain Martin en den minister voor de Begrooting Palmade door de regeering wor den tegengesproken, schijnen toch tus schen de beide ministers en de overige leden der regeering ernstige meeningsver- schillen te bestaan. De minister van Fi nanciën heeft in overleg met den minister voor de Begrooting een plan ontworpen tot straffe beperking van de uitgaven. Ge deeltelijk kan dat plan slechts uitgevoerd worden door verlaging van salarissen en pensioenen. De overige ministers hebben zich tegen ait plan verzet, aangezien door een dergelüken maatregel juist die kringen getroffen zouden worden die bij de jongste verkiezingen voor de linksche partijen heb ben gestemd. In de jongste kabinetszitting zou Herriot een beroep op den minister van Financiën hebben gedaan, om hun plan in October bij de Kamer in te die nen. te laten varen. Germain Martin en Palmade waren daartoe echter niet bereid en stonden op het standpunt, dat slechts een spoedige behandeling van de door hen voorgestelde maatregelen /erbetering in den algemeenen financieelen toestand zou kunnen brengen. Germain Martin, zou tenslotte ver klaard hebben dat hij en Palmade zouden aftreden, wanneer hun plan niet voor 31 Juli a.s in den vorm van een wetsvoor stel bij de Kamer aanhangig zou zijn ge maakt en in behandeling genomen. Nood gedwongen heeft het Kabinet zich hier tenslotte bij aangesloten en den beiden Ministers opgedragen het plan verder uit te werken. In parlementaire kringen, wijst men er reeds op,1 dat de socialist nooit bereid zullen zijn mede te werken aan tot stand koming van een wet. die in do eerste plaats ten laste van de pensioen- en rente- trekkenden zal komen. Men is derhalve van meening, dat de crisis in het Kabinet niet is bijgelegd, doch slechts uitgesteld. De aanvoeren en hoogste noteeringen waren: Wagens (1) (2) Goudsche Rijksmerk lichte lichte zware (1) (2) (1) (2) (1) Leldsche (2) (1) (2) 6 Juni Oudewater 93 90 115 f f f—f25 f22 f37 f—f f—f—f—f 7 Juni Bodegraven 445 401 526 f— f— f— f30 f 24 f 39 f— f— f— f— f— f 8 Juni Woerden 523 449 522 f— f— f— f31 f23'f39 f— f— f— f— f— f 9 Juni Gouda 415 456 445 f— f— f— f31 f25 f40 f32'f 27 f42 f— f— f 10 Juni Leiden 122 111 128 f31 f24 f40 f— f— f— f— f— f_ f30 f 19 f 40 (1) Zijn de opgaven van de vorige week. (2) Zijn de opgaven van 8—12 Juni 1931. RECLAME. IckerTriesdte He&enbaai, t ECHTE FRIESCHE 1310 LAUSANNE. LONDEN, 11 Juni. (Reuter). Over de vooruitzichten der aanstaande conferen tie van Lausanne schrijft de „Times", dat thans de tijd gekomen is om het afschaf fen der herstelbetalingen te overwegen. Als dit deze maand nog niet bereikt kan worden, aldus het blad, dan kan men toch wel het staken principieel overwegen en een commissie benoemen, die het be ëindigen der herstelbetalingen zal bestu- deeren. Volkomen en onmiddellijke schrapping der herstelbetalingen moge in veler oogen moreel noch economisch gewenscht en uitvoerbaar geacht worden, doch er is in Engeland niemand die thans nog verdere betalingen van Duitschland verwacht. Mac Donald is dientengevolge in staat vrijmoe dig zijn plannen uiteen te zetten. De Engelsche regeering zou zich bijvoor beeld bereid kunnen verklaren, ieder land dat zijn aansnraken op Duitschland laat vervallen, van zijn hetalinesvcrnllchtingen tegenover Eneeland te ontheffen. Een dergelijke verklaring zou niet zon der uitwerking blijven op andere landen. krankzinnigheid. Van alle stoornissen in het normale welbevinden van den mensch zijn het on getwijfeld die van den geest, welke het meest in staat zijn, deernis bij zijn mede- mensch op te wekken. Dit moge de thans vrij algemeen gangbare meening zijn, zij is het niet van alle tijden. In oude tijden bij onbeschaafde volken waren het de geesten, booze of minder kwaadwillige, die zich van den patiënt hadden meester gemaakt. Dienovereen komstig werden de kwade geesten op do soms meest barbaarsche wijze uitgedre ven en daartegenover kwam het ook wel voor dat de krankzinnige als een soort heilige werd behandeld. In de middeleeuwen en nog lang daarna werd de lijder als een ultgeworpene be schouwd, men sloot hem als een wild dier op en leverde hem aan den spot van het publiek over. Het „dolhuys" was op be paalde tijden opengesteld tegen betaling en de goegemeente kon zich dan verlus tigen aan de veilig achter tralies zich be vindende ongelukkigen. Degenen onder hen, die wat veel bewegingsdrang vertoon den. werden op hardhandige manier in hun bewegingen beperkt. Sommige van deze ware martelwerktuigen zijn nog te zien in het stedelijk museum te Amster dam. Veel gebruikt was het dwangbuis, 'n buis van stevig linnen of zeildoek, dat op den rug werd vastgemaakt en dubbel lange mouwen had, zoodat een groot stuk voorbij de handen uitstak. Deze mouwen werden om het lichaam gevoerd en op den rug aan elkaar geknoopt. Of zij wer den in een bed gelegd, dat er uitzag ais een lange kist met een deksel, uit over- langsche latten op eenigen afstand van elkaar vervaardigd Dit deksel werd met een stevig slot gesloten. Bij deze voor werpen vergeleken, was de cel. al of niet met iets, wat op een matras geleek, nog een zachtzinnig middel. Zeer lang heeft het geduurd, dat de krankzinnigengestich ten in dezen geest ingericht, eenvoudig bewaarplaatsen waren met het eenig doel, te voorkomen dat de lijders zich zelf of hun omgeving kwaad berokkenden. In de publieke opinie werkt deze toe stand nog altijd na, zoodat het woord krankzinnigengesticht nog altijd een on aangename klank heeft en velen krank zinnigheid gelijk stellen met razernij en gelooven dat een krankzinnige zich altijd als een woestaard gedraagt. Zonder twijfel komt het bij sommige vormen van krank zinnigheid voor, dat de lijder in opgewon den toestand een beeld van woestheid ver toont. "'aar dit komt ook voor bij lijders aan ïwtoevallen en koortstoestanden. Het veischil is maar. dat deze laatste pa tiënten toch steeds als een zieke behan deld worden, terwijl de krankzinnige, ook al komen die drukke buien niet eens zoo dikwijls of in het geheel niet voor, nu eenmaal als een dolle te boek staat. Men neemt deze opvatting nog dikwijls waar. niettegenstaande de geneeskundige wereld er reeds lang mee gebroken heeft, de kran- ken van geest op één Hjn stelt met andere zieken en de krankzinnigengestichten be schouwt als ziekenhuizen met een bepaalde bestemming. evenals oogziekenhuizen, kraaminrichtingen enz. Wie den vroegeren vorm der gestichten nog uit ervaring kent en thans een modern ziekenhuis voor geesteszieken bezoekt, wordt in de eerste plaats getroffen door de invoering van den arbeid. Vroeger zag men groote vertrekken vol met patiënten, die voor het grootste deel niets uitvoerden, thans wordt voor iederen patiënt een voor hem geschikte werkzaamheid uitgezocht. Er zijn er maar heel weinigen, voor wie dit niet gelukt. Een gesticht in Gelderland heeft nabij de inrichting een flinke boer derij, welke geheel door de patiënten ge dreven wordt. Zij verzorgen het vee, bewer ken het land, ploegen, eggen, zaaien, oog sten enz. Niettegenstaande deze enorme verandering, zal het nog wel eenigen tijd duren, voordat in de oogen van velen het verblijf in een dergelijk gesticht voor het geheele leven een stempel op den patiënt zal drukken, terwijl daaraan niet gedacht wordt bij iemand, die bijv. in een koorts aanval zich veel woester heeft aangesteld dan de geesteszieke. De aanvallen van razernij bij de zieken zijn in belangrilke mate afgenomen sedert de gewijzigde be handeling op hen wordt toegepast. De toegepaste dwangmaatregelen prikkelden in vele gevallen tot weerstand, welke In het onevenwichtig brein tot daden van krachtig verzet voerden. Het kwam voor. dat de oolitie. met de overbrenging van den patiënt naar het gesticht belast, den liider zoo stevig met touwen bond dat het bii aankomst een heele toer was, hem van zijn banden te bevrijden en ten zeerste verbaasd zagen de hahdhavers van het gezag toe. ais de arts den patiënt geheel vrii liet en hem met een kalmeerende toespraak volmaakt rustig maakte. Het gesticht voor geesteszieken is een zoogenaamde gesloten inrichting, d.w.z. dat de oatlënten, eenmaal ongenomen het niet willekeurig meen verlaten. In het belang der persoonlijke vrijheid is de op neming daarom door de wet aan beoaalde voorwaarden gebonden. Tot die voorwaar den behoort, dat de kantonrechter een des betreffend verzoek van de familie van den patiënt of van den patiënt zelf moet ont vangen. vergezeld van een verklaring van een arts. dat de patiënt inderdaad zoo danige geestesstoornissen heeft, dat zlin ooneming in een gesticht noodzakelijk is. De kantonrechter is vrii in zijn oordeel, d.w.z. hij kan nadere inlichtingen van me dici en anderen vragen om tot een be sluit te komen. Is geen familie bekend, dan kan de Officier van Justitie ingrijpen. In urgente gevallen kan de burgemeester inbewaring-stelling gelasten, bij voorkeur in een zlekeninrichting, alleen in geval van nood in de gevangenis. Is de patiënt een maal opgenomen, dan meet de geneesheer van het gesticht op gezette tijden rapport uitbrengen aan den Officier van Justitie, die bovendien geregeld zelf het gesticht bezoekt en met de patiënten spreekt. Slechts bij honee uitzondering blijkt deze regeling nog niet voldoende. Het volgende geval deed zich misschien 20 jaar geleden voor. Een boer bemerkte bij zijn thuis komst. dat een andere man bij zijn vrouw was Hij begreep dat zijn alleszins begrij pelijke ontroering hem mogelijk tot vreemde daden zou voeren, nam zijn fiets en reed eenige uren in het rond, zoodat hij eindelijk uitgeput thuiskwam. In dien tus- schentijd was zijn vrouw naar een arts ge gaan en had hem zooveel over haar man verteld, dat de arts, zonder den man gezien te hebben, een verklaring van krankzin nigheid afgaf. Op grond daarvan werd de man in een ziekenhuis in bewaring gesteld. Toen hij daar wat gekalmeerd was, zag de daar aanwezige arts. dat van krank zinnigheid geen sprake was. De man werd ontslagen en ging niet naar het gesticht. Een dergelijk geval werd dezer dagen in de oourant vermeld. Daar was de patiënt, intusschen reeds een paar dagen in het gesticht geweest. De moeilijkheid is hierin gelegen, dat het niet altijd zoo eenvoudig is. in ver loop van een paar dagen vast te stellen of krankzinnigheid aanwezig is. Langere ob servatie is dan noodig. Als deze in een gesticht zou geschieden en de opneming bleek niet noodig. dan was toch van den patiënt bekend, dat hij in een gesticht had vertoefd. In België bestonden reeds lang vrije inrichtingen voor zenuwlijders, die voor observatie geschikt waren en van waaruit, indien noodig, de patiënten dan naar het gesticht konden overgaan. Hier te lande zijn nog slechts enkele inrichtingen, b.v. het Wilhelmina-Gasthuis te Amster dam, waar een overeenkomstige handel wijze mogelijk is. Een ander Belgisch voorbeeld wordt hier eveneens hoe langer hoe meer nagevolgd. Dat is de verpleeing van rustige patiënten in gezinnen welke zich daartoe beschik baar stellen In Gheel is dit stelsel zoo in geburgerd dat haast ieder gezin een of meer patiënten herbergt. Er is een cen trale inrichting, waarheen de lijders in geval van nood kunnen worden overge bracht. H. A. S. DE PRINSES NAAR DUITSCHLAND. Naar wij vernemen zal H. K.H. Prinses Juliana zich ln het begin van de volgende week voor eenige dagen naar Duitschland begeven tot het brengen van een familie bezoek. Mr. HEEMSKERK. Zijn toestand gaat achteruit. Omtrent den toestand van mr. Heems kerk vernemen wij, dat de patiënt een on- rustigen nacht doorbracht. Hedenochtend trad een achteruitgang in den toestand in. De temperatuur, tot dusver nog normaal, is plotseling gestegen. De heer Heemskerk verloor vanmorgen eenige malen het bewustzijn. De toestand is zeer zorgwekkend geworden. inbraak met geweldpleging. In den afgeloopen nacht heeft een 3-tal bandieten een bezoek gebracht aan het echtpaar v. Veen te Vriezenveen. Zf1 heb ben de beide oudjes neergeslagen en bloe dig verwond. Daarna hebben zij een geld- kteHp met f. 500 eeroofd. Het politieonderzoek is in vollen gang. Omtrent de daders is niets bekend. winkelsluiting te warmond. Men meldt ons heden uit Warmond: Heden treedt de verordening betreffende afwijkingen der Winkelsluitingswet voor deze gemeente ln werking. kindje verbrand. Gisteravond brak in de IJselsfraat te Velp een binnenbrandje uit, vermoedelijk tengevolge van het omvallen van een -toomapparaat. Een kindje vap 4 weken van de familie Hoever ls daarbij verbrand. J. S. van L. te L. Het lijkt ons ver standiger wanneer u zich met uw wen- schen rechtstreeks richt tot den secretaris van de subcommissie ontwikkeling en ont spanning kapelaan Van der Ven. LEIDEN. 10 Juni Groentenmarkt Andijvie f. 1.004.60; Komkommers f.6 —15; Bloemkool I f. 8.40—14.90; Idem II f. 1.008; Pieerselie f. 1.402.40; Prei f.1 2; Radijs f. 1.402; Kropsalade f. 0.90— 4.50; Selderie f. 1.90—2.40; Wortelen f. 3 15; Rabarber f. 1.001.50, alles per 100 stuks Snijboonen f. 90105. Doperwten f. 95—105; Peulen f. 46—65; Postelein f.5 —7; Spinazie f. 7—10; Tomaten A f. 33.40 idem B f. 31.20; Idem C f. 31.40; idem CC f. 20.20 alles per 100 kilo. Botermarkt, 11 Juni De prijzen van boter op de heden gehouden markt waren als volgt: prima fabrieksboter f. 1.25 per K.G.; prima boerenboter f. 1.251.35; goede boerenboter f. 1.10—1.20; Aanvoer 2430 K.G. 107/8, 28/16 vaten. Handel matig. Turfmarkt, 6—11 Juni - Aanvoer 130.000 stuks lange turf, 78 gld. per 100 st. Melkveiiing, 10 Juni Aanvoer 288.440 L. Hoogste prijs f. 4.40, Laagste f. 4. ALPHEN, 10 Juni Groentenveiling Spinazie f. 14—17; Postelein f. 11—12 per 100 K.G. Radijs f. 1.90—2, Seldery f. 2, Peen f. 131480 per 100 bos; ICropsla I f. 2.50—3.10; idem II f. 1—1.50; Komkom mers I f. 14—; Bloemkool I f. 20; Idem II f. 1118; Rabarber f. 1.20—2 per 100 st. Aardbeien f. 54. Eierenveiling. Aanvoer 13053 stuks. Kip- eieren f. 2.502.90; Eendeneieren f. 1.70 per 100 stuks. BOSKOOP, Coop. Vereeniging „De Bos- koopsche Veiling", 10 Juni. Rozen per bos: Winnet 37 ct.. Hadley 46-60 ct.. Butterfly 24—32 ct., Ophelia 17 ct., Polyantharozen 63—75 ct., Elle Pouisen 34—39 ct., Mac Keiler 36—39 ct., Briarcliff 34 ct., Rosa- landia 27-38 ct., Else Pouisen 100—120 ct., Jules Bouché 29 ct., Wilh. Kordes 24—30 ct., v. Rossem 61 ct., Columbia 24—30 ct., Orleans 25 ct., August Noach 29 ct., Kilham 40-65 ct., Florex 60—75 ct., Phoebe 20— 36 ct., Claudius Pernet 31 ct., Edith Helen 73 ct.. Gemengde rozen 20—35 ct., Diversen per bos: Pioenen le soort 54—82 ct., Boerenpioenen 24-30 ct, Pyrethrum 10-12 ct., Iris 7—10 ct., Lu- ypinen 6-8 ct., Gerbera 50-70 ct., Cle* ymatis Prins Hendrik 150-310 ct., Rozen in-1 pot, per stuk 13 ct. E erenveiling, 10 Juni. Kipeieren per 10 stuks, 25-28 ct. NIEUWVEEN 9 Juni. Kippeneieren aan gevoerd 2510 stuks, prijs per 100 f. 2.50— 2.95. Eendeneieren 250 per 100 f 2 05—2.30 Kaas per pond 25—28 ct. Boter 56—63 ct. Aardappelen f.3 per HL. Rabarber 6 ct. per bos. Sla 2'/« ct o. krop. Wortelen 8 ct. per bos. Konijnen 35—40 ct. p. stuk. ROELOFARENDSVEEN, 10 Juni - Aard beien 13—24 cent per doosje. Sla 40-3.50 per 100 krop. Peen 8, Bloemkool 7—11, Postelein 1—4 per kilo, Snijboonen f. 3.80 —4.20. idem stek 2.40—3.00 per 10 pond. Peulen 3.253.55, Doperwten 5.40 per 20 pond. 8—1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 3