LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 11 Juni Jgjj SPORT. BINNENLAND. BUITENLAND. BUBGERL. STAND vjgjff RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Lelden en zijn bij kantoren werd in den loop der maand Mei op spaarbankboekjes ingelegd f.189.542,52, en terugbetaald f. 115.772; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f. 73.770.52 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 128. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f. 1500 en afg^chreven f.400; derhalve meer in- dan afgeschreven f. 1100. De reserve le luitenants Mr. R van Hasselt en J. M. J. W. Oostwoud Wydenes en de reserve-officier van gezondheid 1ste klasse dr. C. D. Verrijp zijn voor herha lingsoefeningen onder de wapenen geko men bij het 6de Regiment Veld-Artillerie. De reserve le Luitenants H. Oostman Gerllngs, J. E. van Nes van Meerkerk en A. van der Wal komen op 15 Juni voor herhalingsoefeningen onder de wapenen bij het 6e Regiment Veld-Artillerie in de Legerplaats bij Oldebroek. De reserve 2de luitenant R. Jongeneel, die onder de wapenen is geweest voor her halingsoefeningen bij het 5de Regiment Veld-artillerie is wederom met groot verlof vertrokken De kapitein A. H. Drijfhout van Hooft en de le Luitenant J. C. van Heunen van de Treinafdeeling der I: Artillerie Brigade zullen gedeeltelijk de schietoefeningen van het 6de Regiment volgen in de Legerplaats bij Oldebroek. De in deze gemeente woonachtige dienstplichtigen van de lichtingen 1920 en 1923, die aan "net jaarlljksch onderzoek van dienstplichtigen moeten deelnemen, wor den er aan herinnerd, dat het onderzoek alhier zal worden gehouden op 14 en 13 Juni a.s. in de stemkamer van de Stads gehoorzaal, .ingang aan de zijde van de Aalmarkt. „Omtrent dag en uur van aanmelding raadplege men de van den burgemeester ontvangen kennisgeving. De storing in het tramverkeer als ge volg van het wegzakken van een brughoofd der Engelenbrug nabij Sassenheim ls gis termiddag vrij spoedig opgeheven. Door op den bodem van de werkput dwarsliggers te leggen, slaagde men erin de brug voldoende te stutten om het tramverkeer te doen hervatten. Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de étalages van de firma Gerzon aan de Breestraat, waar deze week een propaganda-verkoop van uitsluitend Nederlandsch Fabrikaat is georganiseerd. De politie heeft gisteravond proces verbaal opgemaakt tegen een tweetal stadgenoolen, die zonder van plaatsbe wijzen te zijn voorzien, in den trein had den plaats genomen en aanvankelijk bovendien een valschen naam opgaven. Hedenmorgen is de student F. L., die met D. C. op een tandemrijwiel langs het Rapenburg fietste, te water gereden. C. kon er nog bijtijds afspringen. Bij de politie is een rijwiel te bevra gen, dat onbeheerd in de omgeving van de Beestenmarkt is gevonden. F. G. B. heeft bü de politie aangifte gedaan van vermissing van een lam. RECLAME. VOETBAL. LEIDSCHE BAKKERSGEZELLEN T.O.G. D'.A.L. 0—2. Deze alhier op het Leidsche Boys-terrein gespeelde wedstrijd eindigde met een 20 overwinning voor D.A.L. Ruststand 00. De heer C. v. d. Geer leidde dezen in zeer goede verstandhouding gespeelden wed strijd correct en tot ieders genoegen. BRIDGE. HET INTERNATIONAAL TOURNOOI. Nederland wint den tweeden prijs. De einduitslag van het Internationaal Brldge-Concours dat ln het Kurhaus te Scheveningen werd gehouden is als volgt: le prijs, Oostenrijk met 698 punten; 2s prijs Holland met 672 punten; 3e prijs Noorwegen met 656 punten; 4e* prijs België met 637 punten; 5e prijs Dultschland met 630 punten; 6e prijs Engeland met 612 punten. De duplicate-match is gewonnen door Holland. o BOKSEN. HET KAMPIOENSCHAP LICHTGEWICHT VAN EUROPA. Naar wij vernemen, hebben de onder handelingen over den te houden bokswed strijd om den titel van Europa ln het licht gewicht tusschen den titelhouder Beb van Klaveren iNederland) en Cleto Locatellt 'Italië! tot een overeenkomst geleid, vol gens welke deze wedstrijd in Nederland zal plaats hebben. Hij is thans vastgesteld op Zondag 17 Juli a.s op de Wielerbaan te Rotterdam. VAANDELUITREIKING AAN LANDSTOKMKORPSEN TE EDE. KORFBAL. MAAS- EN SCHELDEBEKER. Op het terrein der voetbalclub R.F.C. spc en morgen do vertegenwoordigende 12 tallen van Rotterdam en Antwerpen den jaarlijkschen wedstrijd om de Maas- en Schelde-beker. AMICITIA (BOSKOOP1. Morgen speelt „Amicltla" (Boskoop) haar laatsten competitiewedstrijd tegen „Sperwer II" van Rotterdam. Door minister Deckers. Op het terrein Langenberg te Ede zijn hedenmorgen onder groote belangstelling, zoowel van militaire als civiele autoriteiten dpor den minister van defensie, mr. dr. L. N. Deckers, veertien Koninklijk erkende vaandels uitgereikt aan die Landstorm- korpsen, die tot heden nog geen koninklijk erkend veldteeken voerden. Vergezeld van zijn adjudant, den lsten luitenant der huzaren P. M. H. Tielens, arriveerde de minister van defensie even elf uur op het terrein. Nadat de opgestelde troepen waren geïnspecteerd en de ban door den commandant van de parade, den res.-kolonel J. E. L. Haenecour, was ge opend, reikte minister Deckers met een rede onder assistentie van generaal Borel, inspecteur van den landstorm, aan de be trokken commandanten de vaandels uit. BEZUINIGING BIJ DE H. T. M. Verhooging der pensioenbijdrage? Naar „Het Vaderland" meldt, heeft de personeel raad der H.T.M. vergaderd over een door den Raad van Beheer voorgelegd voorste) tot verhooging van de pensioen bijdrage van het personeel van 5 tot 8% pet. Het resultaat der besprekingen was, dat met algetncene stemmen op die van den dierecteur na, werd besloten den Raad van Beheer te adviseeren het voorstel terug te nemen, resp. de behandeling ervan zoolang aan te houden tot de resultaten van het loopende jaar bekend zijn. NEDERLANDSCH—BELGISCH HANDELSVERDRAG. Goede vorderingen en vooruitzichten? De besprekingen tusschen de Nederland- sche en Belgische delegaties, welke deze week in Den Haag gevoerd zijn en waarbij men goede vorderingen in de richting van het totstandbrengen van een nieuw han delsverdrag heeft gemaakt, zijn gisteren afgeloopen. Men koestert goede hoop op de volgende samenkomst der delegaties, die men begin Juli te Brussel denkt te houden, de laatste hand aan het werk te kunnen leggen, met andere woorden: men verwacht dan het nieuwe handelsverdrag voor onderteeke- ning gereed te krijgen. Inmiddels zal commissoriaal overleg om trent een aantal technische kwesties voort gang hebben, terwijl tevens in de eerstvol gende weken in beide landen met de be langhebbende organisaties 't noodige con tact omtrent de vast te stellen regelingen zal plaats vinden. (Hbld.) R.-K. BOUWVAKARBEIDERSBOND. Uitkeeringen werkloozenkas. In een buitengewone bondsraadsverga dering, te Utrecht gehouden, werd aange nomen een voorstel van het bestuur be treffende de werkloozenkas, dat luidt als volgt: a. den uitkeeringsduur voor het jaar 1932 tijdelijk te vermlnderren met pl m. 25 dagen; b. voorlooplg, gedurende dit jaar dus, niet meer dan 25 dagen uitkeering aan rechthebbende leden te verstrekken: c. op het einde van dit jaar, aan de hand van den financieelen toestand der kas, ns- te gaan over hoeveel dagen nog uitgekeerd kan worden. „Msb." o VROEGTIJDIGE AFKEURING VAN SPOORWEGPERSONEEL. In verband met het aannemen van twee voorstellen van het hoofdbestuur van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel op het congres te Utrecht zal aan spoorwegpersoneel, leden van bovengenoemde vereeniging, die door vroegtijdige afkeuring wegens invaliditeit zonder of met een gering pensioen door de Ned. Spoorwegen of Tramwegen worden ontslagen een uitkeering in eens ontvan gen om hen te helpen eene nieuwe be staansmogelijkheid te zoeken. Het tweede voorstel beoogt aan, wegens bedrijfsomstandigheden bij Spoor- en Tramwegen, ontslagen leden een hoogere uitkeering toe te kennen dan die, welke zij thans ontvangen. Het congres heeft daarom mede het voorstel aangenomen een solidariteits fonds te stichten waar uit de bedragen zullen worden uitgekeerd. Ieder lid zal aan dit nieuwe fonds 3 cents per week storten. o DE POSTVLUCHTEN. De „Duif" (uitreis) vertrok gisteren te 8 40 uit Athene en landde te 14 00 uur in Cairo. De „Havik" (uitgaand) vertrok te 5.59 uur uit Rangoon en kwam na tusschenlan- dingen te Bangkok en Alortar te 17.26 in Medan aan. De „ijsvogel" (thuisreis) vertrok 7.07 uit Batavia en kwam na een tusschenlanding te Palembang te 15.30 te Medan aan. VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 83 jaar is cisteren te 'sGravenbage ontslapen jhr. dr. E. J. G. Everts, die op entomologisch gebied een groote vermaardheid heeft ver worven. UIT NED. OOST-INDIE. JACHT OP ORANG PENDEK GESTAAKT. MEDAN 10 Juni. (Aneta). De gouver neur van Sumatra's Oostkust droeg den gezaghebber van Pasirpengarajan op in afwachting van het resultaat van het onderzoek de jacht op den orang-pendek te staken. o BANDIETEN. MEDAN, 10 Juni. <VD.) Een 7-tal ge wapende inlandsche roovers drong een in- landsche kedeh te Tebintlnggi binnen. Zij dreigden den eigenaar met doodslag indien hii niet de sleutel van zijn brandkast over gaf. De bedreigde eigenaar wist door een list te ontsnappen en snelde naar de poli tie om deze te waarschuwen De roovers verdwenen echter met medeneming van enkele voorwerpen van waarde. RECLAME. DE ALGEMEENE TOESTAND. Hulp voor Oostenrijk? Gisteren heeft de Fransche minister raad vergaderd. De Fransche delegatie naar de confe rentie van Lausanne bestaat uit Herriot, Durant, Germain Martin, Paganon en eenige deskundigen. De delegatie naar de ontwapeningsconferentie staat onder lei ding van Herriot. die wordt bijgestaan door Paul Boncour als plaatsvervanger. Verder zullen van deze delegaties deel uit maken Painlevé. Sarraut en Leygues. Na afloop van den kabinetsraad ver klaarde Herriot tegenover de aanwezige Journalisten, dat de onderhandelingen met Oostenrijk een gunstig verloop hadden. Voorts zei hij, dat zoowel de Fransche als de Engelsche staatslieden met den besten wil waren bezield De Oostenrijksche regeering zal worden uitgenoodigd om de volgende week verte genwoordigers naar de gemengde finan- cieele commissie af te vaardigen, teneinde nogmaals gemeenschappelijk te beraadsla gen over den financieelen toestand van Oostenrijk. Principieel bestaat nog steeds het voornemen Oostenrijk vooreerst een kleine leening te geven. Er wordt een be drag genoemd van 50 millioen Schilling, waarmede Oostenrijk door de eerste moei lijkheden heen geholpen moet worden. Naderhand zal dan een grootere leening van 270 tot 300 millioen Schilling voor de definitieve saneering van Oostenrijk wor den gegeven. De beraadslagingen over be dragen en voorwaarden dezer leeningen zijn nog in vollen gang. Men neemt aan, dat eerst in een bespreking der leidende staatslieden in Lausanne de definitieve beslissing hierover zal vallen. ENGELAND. De Iersche besprekingen mislukt. De begrooting aanvaard. Direct na de Valera's aankomst te Lon den, zijn de besprekingen, te Dublin be gonnen, voortgezet. Bij McDonald werd ge- noenmaald. Doch resultaat hebben zij niet opgeleverd. Te halfzes is het volgende laconieke of- ficieele communiqué uitgegeven: Het ls niet mogelijk gebleken om tot overeenstemming te komen op de ter sprake gekomen geschilpunten. De Valera ls gisteravond 6 uur weer uit Londen vertrokken. Het Euston-statlon was door de politie geheel afgezet. De Iersche minister-president weigerde een verklaring af te leggen. Minister Thomas, die de Va lera naar het station begeleidde, werd door de talrijke Ieren die bü het station verzameld waren, met verwenschingen ont vangen. Het mislukken der onderhandelingen heeft ln politieke kringen te Londen geen verrassing gewekt. Men was van het begin af sceptisch gestemd. Men heeft nu alleen nog maar hoop ten aanzien van de hou ding van den Ierschen senaat. In Ierland heerschte eenige opwinding In een aan de Ders afeelegd verklaring zei minister Thomas dat de onderhande lingen in buitengewoon goede verstand houding ziin gevoerd en dat alles een rus tig verloop heeft gehad Toen een Iersch iournalist De Valera vroeg, wanneer de onderhandelingen zullen worden voortgezet, antwoordde hü: Ik zou u willen adviseeren met den volgenden trein naar huis te gaan. Het verluidt dat De Valera tüdens de onderhandelingen bleef aandringen op de afschaffing van den eed van trouw, waar- bü hü er den nadruk op legde, dat deze maatregel geenszins een schending van het Engelsch-Iersche verdrag is. Hij gaf te kennen, niet te kunnen afzien van zün houding en ieder compromis van de hand te wijzen, aangezien hem bij de verkiezin gen nadrukkelük een mandaat was ver leend om den eed van trouw te doen af schaffen. Aangezien aan den anderen kant de Britsche regeering evenmin tot toegeven bereid was. moesten de onderhandelingen wel mislukken. Volgens „De Star" heeft De Valera tü dens de besprekingen te kennen gegeven, dat de Iersche politiek mogelük aan een wijziging zal kunnen worden onderworpen, wanneer Ierland te Ottawa gunstige voor keurrechten kan verwerven voor zün pro ducten. Het Lagerhuis heeft de financieele wet voor de Engelsche begrooting ln derde le zing aangenomen met 409 tegen 34 stem men. De minister van financiën, Neville Cham berlain. legde een verklaring af. waarin hij o.m. constateerde dat Engeland nog niet alle bezuinigingsmogelükheden heeft uitge put. De regeering is het er over eens, dat nog een aantal bezuinigingen kunnen wor den doorgevoerd, zooals büv. bij de lands verdediging. bü de oorlogs- en ouderdoms- pensionen en bij het onderwüs. De financieele moeilükheden. aldus ver volgde Chamberlain, welke thans op En geland, maar op de geheele wereld druk ken. kunnen niet door een of andere fi nancieele wet worden opgelost, welke al leen in Engeland ls ingediend. Een samen werking tusschen de naties is de eenige weg om een oplossing der groote kwesties te bereiken. De betrekkingen tusschen de afzonderlüke landen zün ln den laatsten tüd steeds nauwer geworden. In de laatste maanden heeft zich ten gevolge van de crisis een krachtiger werklijkheidszln ont wikkeld. Naar mün meening. aldus Cham berlain. heerscht op het oogenblik te Europa een grootere toenadering en over eenstemming. zoowel betreffende de oor zaak der moeilükheden als ook betreffende de noodzakelüke stappen, welke gedaan moeten worden deze te overwinnen. Ten slotte verklaarde de minister dat het ver trouwen dat de wereld ln Engeland stelt weer is hersteld. Door haar vaiutapolltiek heeft de Engelsche regeering de groothan- delpriizen kunnen brengen tot het niveau dat zij wenschte. CHILI. Protest der mogendheden. Naar uit Santiago de Chili wordt gemeld, hebben de diplomatieke vertegenwoordi gers der vreemde mogendheden bü de Chileensche regeering geprotesteerd tegen de in beslag neming van bank-deposito's in vreemde munteenheid en de uitbeta ling in gedevaloriseerde pesos. De veror dening waarbü de inbeslagneming wordt afgekondigd, is nog niet van kracht, zoo dat de buitenlanders nog hopen dat de maatregelen zullen worden gewüzigd of zullen worden ingetrokken. DUITSCHLAND. De Zuid-Duitschcrs bij Hindenburg. - Dl Pruisische Landdag. Zooals gemeld, zullen de minister-prcsi denten der verschillende Duitsche lan morgenochtend in de rükskanselarij *a den ontvangen. Zü zullen met den rij kanselier den polltieken en financieele" toestand bespreken. De Pruisische regeering is tot de confe rentie niet uitgenoodigd. Het Acht Abendblatt vermoedt, dat de vraag u worden behandeld en ontkennend beant v/oord of de rüksregeering het recht heel een volgens de grondwet van een land op tredende dienstdoende regeering at te lossen door een rijkscommissaris. Uit München wordt voorts aan het Ach Uhr Abendblatt gemeld, dat de conferen tie te Karlsruhe, waarop de drie Zuid- Duitsche minister-presidenten beslo samen een audiëntie bij den rijkspresi dent aan te vragen, als een votum van wantrouwen vari Zuld-Duitschland in de nieuwe regeering dient te worden b« schouwd. Dit wantrouwen heeft voorna melük drie oorzaken: de centralistisch de groot-agrarische en dictatoriale ten denzen van de regeering-vcn Papen. De Beiersche staatsraad Schaffer heel te München een felle rede tegen het kaol- net gehouden. Hü zei o.a.: Is de val va het kabinet Bruning reeds een ontzagge lijke. staatspolitieke fout geweest, de ont binding van den rüksdag en het uitócnnil ven van een nieuwen verkiezingsstrijd in dezen tijd een zonde. De overwinnin der natlonaal-socialisten in den volgenden verkiezingsstrüd zou niet anders beteese nen, als een overwinning der inflatie. t Het Senioren-convent van den Pnihj* schen Landdag besloot den Landdag ie* gen 15 dezer büeen te roepen. Tegen verzet van socialisten en Centrum w. SPANJE. Het vermogen van den ex-koning onteigend. Naar uit Madrid wordt gemeld, heeft de ministerraad een verordening goeng keurd, tot uitvoering van het besluit o Cortes tot onteigening van het vermog van den gewezen koning. De staat wo™ krachtens dit besluit eigenaar vaa .3 vermogen, met inbegrip van de depos op banken en waardepapieren. GEBOREN: Antje Maria, D. van L. J. va" ^L£an J. M. van Duuren - Maria Anna Hendr D. van H. Ooms en A. Plug i ^nob- Ellas, Z. van J. E. Teljeur en G E lich Willem Hendrik, Z. van W. en M. M. Römer Dominlcus aa" „lcn Z van J. van der Weüden enG.Koe. Johanna, D. van G. Verschoor en lewün Pieter Jacob, Z. van J, Zi en N. Lodeweegs Leonardus M van C. L. Janson en C. Th. Laken. OVERLEDEN. T T Kolff J. A. Brussee, Dr. 12 j. Riokker- Van Herwijnen, Wede. 68 j. „p 11. Smit, Vr. 43 j. H. Sjardun, ong 79 jaar. j_l

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2