Nieuwe Chr. School aan den Morschweg. 73«'e Jaarpaner ZATERDAG 11 JUNI 1932 No. 22154 OFFICIEELE KENNISGEVING TER OVERPEINZING. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH m DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen naar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. fyj een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT :i Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.1# Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.1# Franco per post t. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladei EERSTE BLAD. HINDERWET. Bmgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. J. Schuster «n vergunning tot het oprichten van een Marenmakerij in het perceel Uiterste- mcht No. 168 kadastraal bekend gemeen heiden, Sectie I No. 2520; b. Th. C. J. cm Hollander om vergunning tot het op ritten van een zuivelinrichting in het vrceel Kooilaan No. 2, kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie K Nis. 3743 en <;44; c. C. Lewerenz om vergunning tot eet 'oprichten van een vleeschwarenfa- briek in het perceel Maredijk No. 157, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie L No. 1265; d. J. J. Dingjan om vergun ning tot het uitbreiden van de stoom- nsscherij in het perceel Hooge Rijndijk So. 1, kadastraal bekend Gemeente Lei- i?n. Sectie M. No. 4149 (ged.); Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hin- (erwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 25 Juni ;S32 des voormiddags te half elf uren in Set perceel Breestraat 125 (Bureau van gemeentewerken) gelegenheid zal worden sjeven om bezwaren tegen deze verzoe ten In te brengen, terwijl zij er de aan- ischt op vestigen, dat niet tot beroep ge- whtigd zijn zij, die niet overeenkomstig ut, 7 der Hinderwet voor het gemeente- Ifstuur of een zijner leden zijn versche- sen, ten einde hun bezwaren mondeling se te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, leiden, 11 Juni 1932. 1370 HET KOMPAS. Tot die mannen, voor wie wij den "ootsten eerbied moeten hebben, rekenen n zonder eenig voorbehoud, de poolrel- rgers. Een eerbied, welke zonder ons riuldig te maken aan menschenverheer- ibng, stijgen mag tot bewondering. We bebben hun moed, hun zelfverloochende uttering, hun uithoudingsvermogen kun- «n bewonderen op het witte doek. We tebben van hun reizen kunnen lezen in !e onopgesmukte verhalen, uit hun dag- toeken geput. Daar gaan de kloeke mannen over het ijs, dat nooit smelt; over de sneeuwvelden, "■uraan de dooi nimmer raakt. Het eind doel, de pool, tegemoet. Hun stem is het eenige, dat klank geeft In de oneindige als hoorbare stilte. Ook de dieren, de guitige pinguins, de robben, de ijsberen hebben hen verlaten. Een paar mannen alleen in de oneindigheid! Er zijn geen gebaande wegen; geen handwijzers, geen kilometerborden. „Hier heerscht de Win tervorst", om met Tollens te spreken En in zijn schier afgesloten gebied is alles, wat aan de samenleving herinnert, taboe. Wat doet een mensch in dat rijk' En als hij er komt, moet hij zelf den weg maar 'zoeken op straffe van den dood der ver killing Die mannen zijn de grenzen van dat rijk overgetrokken; ze zoeken den weg. Maar om den rechten weg te gaan, hebben ze noodig 'n kompas. Zoo'n kompas is een wonder op zich zelf. Een stukje metaal, dat niet anders kan doen dan naar het noorden wijzen. Wat een heerlijk en e"n veilig bezit, zoo'n zuiver kompas! Voor den poolreiziger, voor den zeevaarder; voor ieder, die gaan moet onbekende en ongebaande en niet-uitgebakende wegen. Op de het noorden-zoekende kracht van de naald berust de zekerheid van den goeden weg; de hoop, het doel te zullen bereiken; de verwachting weer veilig en wel thuis te zullen komen. Een mensch wordt in de wereld gezet en hij moet door de wereld heen. Een keuze wordt hem niet gelaten. Beginpunt van de levenslarf de wieg; eindpunt' het graf. Ieder weet wel. waar zijn wieg eens stond, niemand weet waar of wanneer zijn graf gedolven zal worden. Het eindpunt is dus onzeker. Zullen we er daarom maar op los leven; varen, waarheen de wind ons drijft? Eten en drinken en vroolijk zijn, omdat we morgen misschien al dood zijn? Dan zouden we vergeten, dat het leven een gunst en een kunst is. Een gunst te mogen leven. Een kunst te kunnen leven. Rijden doet de zondagsruiter ook. al kan hij het niet. Er leven heel wat menschen, die inderdaad niet kunnen leven, wijl de kunst om te leven verre van hen is. Hun ontbreekt het kompas. Ons zeevarend volk heeft in zijn taal heel wat spreekwoorden en beelden aan de zee ontleend. We spreken van levens zee en levensschip; vftn de veilige haven en van levensstormenva'ïi alles wel aan boord en van voor anker gaan. We zeg gen ook op dit of dat kompas kan men Veilig varen en bedoelt dan, dat men zich overgevende aan een bepaalde leiding; levende volgens bepaalde beginselen ze ker door het leven kan gaan. Om zon der te veel averij averij beloopt ten slotte ieder in het leven door het leven heen te komen zal het dus noo dig wezen, dat we varen op een goed kompas. Dat is de levenskunst. Moeilijk, zooals iedere stuurmanskunst allesbehal ve gemakkelijk is. Daarom stranden ook zoo velen in het leven, wijl ze de kunst om op een goed kompas te varen niet verstaan. We weten wel, dat de uitdrukking, welke we gaan gebruiken, feitelijk niet bij het kompas hoort, maar ons levens- HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Jaarvergadering van de afd. Leiden. Gisteren werd ten kantore van den secre taris, alhier, de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Leiden van het „Nederlandsche Roode Kruis", waarin door den penningmeester den heer G. Gerlings en door den secreta ris Mr. M. B. Vos de jaarverslagen over 1931 werden uitgebracht. De afdeeling houdt nog steeds een ge heel parate colonne tot hulpverleening bij spoorwegongevallen beschikbaar, welke co lonne geconcentreerd is in het Academisch Ziekenhuis. Deze colonne oefent op gezette tijden, terwijl haar paraatheid deze week wederom is gebleken bij een oproep voor een gefingeerd spoorwegongeval bij War mond. Deze colonne staat onder bevel van prof. Zaayer. Voorts inspecteert de afdeeling Leiden de hulpposten voor automobielongevallen langs den weg HaarlemDen Haag. De afdeeling organiseert voorts een op leiding voor de verleening van eerste hulp aan het Ziekenhuispersoneel, terwijl in overweging is het organiseeren van een soortgelijke opleiding voor het Rijks Poli tiecorps. Deze opleiding geschiedt doqr dr. Loos. De aftredende bestuursleden, de heeren prof. Zaayer en Baak werden herkozen. Tot afgevaardigden ter algemeene ver gadering. welke op 23 Juni a.s. te Den Hel der zal worden gehouden, werden benoemd de heeren Maas en Baak. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: I. Pardon. Driftstraat 5, Leiden. Huis- schildersbedrijf. Wijziging: Gerard Noort. Kerklaan 2b. Katwijk a. d. Rijn. Agentuur- en commissiehandel, land- en tuinbouwproducten. De zaak is verplaatst naar Rijnsburgerweg 140, Oegst- gcest. (postadr.: Rijnsburg). kompas moet er een wezen, waarmede niet valt te transigeeren, te modderen. Dat is het geweten. Men kan het dicht schroeien; het zwijgen opleggen wat niet al toch, dat geweten wijst den rechten weg, wanneer men het zijn werk Iaat doen. Al legt men het aan een ket ting; toch zal het nu en dan losbreken en doen, waartoe het ons werd ingescha pen. Wie zóó zuiver zijn geweten volgt, die doet als de poolreiziger, als de zeevaar der op de wijde watervlakten, hij ver trouwt zich toe aan een leiding, waar van hij overtuigd is, dat die goed is. „Hier liggen de waarborgen voor 'n uit eindelijken goeden levensweg: een lei ding, waaraan men zich toevertrouwen kan en een vertrouwen, dat zieh laat leiden. Foto Bleuzé. DE NIEUWE SCHOOL AAN DEN MORSCHWEG. EEN MOOIE SCHOOL. Woensdag 15 dezer des middags om half- drie zal de Chr. Opleidingsschool aan den Hooge-Morschweg (hoofd de heer IJ. Tijmstra) op officieele wijze in gebruik ge nomen. Deze school is de achtste van de Ver. v. Chr. Onderwijs hier ter stede en bevat zeven klassen en een groot gymnastiek lokaal. De aannemersfirma L. van der Hoek en Zoon te Brielle aan wie de uitvoering van het werk voor plm f.80 000 werd opge dragen. ving haar werkzaamheden op I September van het vorige jaar aan. Tij dens den bouw werd begonnen met het onderwijs aan de eerste klasse, van 1 Maart af in het Geref. Evangelisatiegebouw en na 28 April tezamen met de tweede, derde, vierde en vijfde klasse in een gedeelte van de nieuwe school. Intusschen werden de werkzaamheden met kracht voortgezet en dezer dagen zijn wij 'in de gelegenheid geweest, de alleszins fraaie resultaten in oogenschouw te nemen De school is geheel vrijstaand op paal- fundeering gebouwd, zoodat geen last wordt ondervonden van trilling tengevolge van passeerende treinen. De stalen ramen zijn alle op het Zuiden gelegen en bieden een ongemeen fraai uitzicht on het Gal gewater, zooals bovenstaand kiekje laat zien. De vloerconstructie is van beton, ais vloerbedekking is kurklinoleum gebruikt op een estrich-onderlaag, behalve voor de gymnastiekzaal, waar de Naadlooze Vloe- renfabriek uit Katwijk een duralinietvloer legde. In deze zaal is bovendien een insul- board-plafondbedekking aangebracht. De leslokalen, elk plaats biedende aan 43 leerlingen, zijn alle in een verschillende kleur geschilderd en alle voorzien van een fonteintje. Voorts is er nog een kamer voor het schoolhoofd, voor het personeel en voor den schoolarts. Bij de geheel e inrichting is uitsluitend Nederlandsch fabrikaat verwerkt; overal is naar doelmatigheid gestreefd met weglating van alles wat naar luxe zweemt. Juist door zijn grooten eenvoud en vroo- lijke, frissche kleuren, maakt deze school niet zijn strakke rechte lijnen en vriende lijke tegelwanden een gezelligen indruk. In de hall is een tableau aangebracht, voorstellende „De oogst" en ontworpen door den sierkunstenaar, Willem C. Brou wer uit Leiderdorp. De school wordt ver der centraal verwarmd en is voorzien van uitsluitend Fihilipsveriichtingsornamenten. Links van 't gebouw bevindt zich de ruime fietsenbergplaats; daarachter de speel plaats met een stevig ijzeren hek van het Galgewater gescheiden. Met de mogelijkheid van uitbreiding is bij den bouw ter dege rekening gehouden. De school is de volgende week Zaterdag 's middags van 3 tot 6 uur voor belang stellenden te bezichtigen. PARKCONCERT. Het programma voor het Parkconcert op Dinsdag 14 Juni des avonds te 8 uur luidt als volgt'. No. 1. „Eruditio Musica" (le uitv.) Geijp. 2. „Orpheus in die Unterweld". Ouver ture Offenbach. 3. „Lenteweelde", wals (le uitv.) Geijp. 4. Fantaisie „Faust" Geijp. 5. „Toboggan" Fremeaux. 6. Colette Wals Suppé. 7. „Petits Marmonsets", marsch, Ganne ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid mej. N. O. P. van Putten (Den Haag) en de heer F. J. G. van Voorst tot Voorst (Den Haag). De nieuwe Chr. School voor Lager Onderwijs aan den Hooge-Morschweg. Inzet het hoofd, de heer IJ. Tijmstra. STEEKT VOORZICHTIG DE STRAAT OVER Hedenmorgen is de 9-jarige scholier H. K., uit Oegstgeest op het Kort-Rapen- burg, toen hij den weg wilde oversteken, tegen de fiets van een onbekend gebleven persoon geloopen, waardoor hij viel en op zijn hoofd terechtkwam. Hij bleek een zware hersenschudding bekomen te heb ben en werd op advies van den dokter van den Eerste Hulpdienst niet vervoerd, doch in het sigarenmagazijn van den heer v. d. L. binnengedragen en daar voorloopig verpleegd. BINNENLAND. De bezuinigingsplannen bij 't Haagschë Tramweg-personeel door den personeel- raad afgewezen. (Binnenland, le Blad.). Ons parlementair overzicht. (3e Blad.). Verduistering van f. 77.000 bij een water schap bij Ierseke. (Gemengd, 2e Blad.). De toestand van mr. Heemskerk gaat achteruit. (Laatste Berichten, le Blad.). BUITENLAND. Kans op hulp aan Oostenrijk. (Buitenl., le Blad.). De Engelsch-Iersche besprekingen mis lukt. (Buitenland, le Blad.). De Zuid-Duitsche premier naar Von Hindenburg. (Buitenland, le Blad.). Nieuwe gebeurtenissen in de Lindbergh- affaire. (Buitenl. Gemengd. 2e Blad en Tel. le Blad). DE BIOSCOPEN. Casino-Theater. Gezien het groote succes, dat de directie van het Casino- Theater eenigen tijd geleden behaalde met de film „De man met het Ijzeren masker" lijkt het géén al te groot risico deze film nog eens op het programma te plaatsen. Een flink aantal toeschouwers heeft dan ook gisteravond weer genoten van de ver bluffende staaltjes van moed en durf van Douglas Fairbanks en zijn drie boezem vrienden, de musketiers Athos. Porthos en Aramis. Deze film wordt voorafgegaan door een gevarieerd journaal, een alleraardigste klucht in 2 acten „Drie kale hoofden" en een reisje naar de watervallen iD Canada. Luxor-Theater. Reeds vele regisseurs hebben zich erop toegelegd het bekende gegeven van Prosper Mérimée te verfilmen en even zoovele actrices hebben grooten roem behaald met de Carmenrol. Maar een geluidsfilm van „Carmen" was er tot dus verre nog niet. De ..British International Pictures" kon dan ook zonder veel risico dit onderwerp ter hand nemen. De film is dus niet een „stomme" film die later ge synchroniseerd is. doch is volkomen als geluidsfilm opgenomen. Het orkest is „the New Symphony Orchestra", welks dirigent Malcolm Sargent de muzikale bewerking arrangeerde en daarbij zich een kleine vrij heid permitteerde, door ook even van Bizet's „l'Arlésienne" muziek te profitee red Zoo kon een geheel geschapen wor den, uitgebreider en volmaakter dan het tooneel ooit zal kunnen bieden. Met be kende Engelsche acteurs en actrices, zoo als Marguerite Namara en Thomas Burke, resp, als Carmen en Don José, in de hoofd rollen en door goed klinkende koren, is het een waar genoegen, de film te bezien en te beluisteren. Een verdienste van de film is bovendien dat de muziek niet al te zeer op den voorgrond wordt geplaatst, zoodat de handeling voortdurend blijft boeien. Een onnoodig rekken, wat bij films, waarin gezongen wordt, zoo vaak voorkomt, blijft zoodoende achterwege, tot voordeel van de film en ten gerieve van den toeschouwer. De stierengevecht-opna men vormen een spannend deel. terwijl ook de overval in de bergen goed is uitgebeeld. Eveneens een goede rolprent is „Zijn terugkomst", waarin het populaire Ame- rikaansche filmpaar Janet Gaynor en Charles Farrell uitstekend tegen hun zware rollen opgewassen blijkt. Zij behandelt de geschiedenis van een losbol, die geleidelijk weer op het goede pad wordt terugge bracht. Trianon-Theater. In „de Zingende Stad", een film waarin het romantische element wel wat te overheerschend is, zijn het Jan Kipura en Brigitte Helm die de liefdesydille, welke echter niet van langen duur blijkt-te zijn.dragen. De eerste is de jeugdige, eenige jaren geleden ontdekte tenor, die onmiddellijk grootsche triomfen behaalde aan de Weensche opera. In „de Zingende Stad" waarmede Napels wordt bedoeld, zingt Kipura met zijn mooi en vol geluid zijn Italiaansche zangen, en wordt ontdekt door de vampierachtige Brigitte Helm, die hem naar Weenen me- deneemt en hem tot voor de poorten van het succes brengt. Juist voor den dag waarop hem roem en eer zullen toestroo- men. keert hij echter, gedesilusioneerd door leugens en intriges naar Italië terug en zoekt zijn geluk bij het eenvoudige land meisje, dat hem trouw bleef. Mooie na tuuropnamen verlevendigen dit verhaal, dat kennelijk is opgezet om van Kipura's stem te laten genieten. Als tweede hoofdfilm gaat „Het Meisje van Montparnasse". o.a. met Liane Haid, Walter Rilla, Trude Hesterberg er, de Hol- landsche filmactrice Lien Deyers wier namen een goeden klank hebben Ook hier een liefdesgeschiedenis spelend in het Vie de Bohème" van Montparnasse. „Oude liefde roest niet", zou hier het motto kun nen luiden. Immers, Robert en Lucie, die in Parijs gelukkig en toch ook weer onge lukkig met elkaar zijn. gaan een tijdlang ieder huns weegs, totdat zü eindelijk in de wintersche verlatenheid van het leege Deauville ontdekken dat zij nimmer op hielden elkaar lief te hebben en samen naar Montparnasse teruekeeren In het bijprogramma o.a. de Hollandiawedstriiden te Alphen, die gisteravond het enthousias me der betrokkenen opwekten.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1