Herinneringen van een Oud-Commissaris van Politie. Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 11 Juni 1932 HET WAARNEMEN VAN DEN WIND. Losse nummers van ons Blad Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. „Hel Je nou veer dat halleve pond margarine ver geten da'lk Je vroeg te koope Natuurlik weer; as ze voor hoede de maat van de harsens van de lui name, 'dan had JU an een notedop al genogt." '(London Opinion). „Pas op. meneer. Daar om den hoek Is een autoval van de politie, met een voetganger als lokaas* (Humorist), Ben je weer met Kees aan 't vechten geweestl Nu kan ik weer een nieuw pak voor je koo- pen Moet u Kees zien, moeder! Ik wed, dat zijn moeder wel een nieuwen jongen zal moeten koo- pen Zij; Laten we nu met de wittebroodsweken niet naar Ier land gaan. Ik ben bang, dat ik zeeziek word. Hij: Maar,'liefste, is liefde dan geen behoedmiddel tegen zeeziekte Zij: Ja, als je gaat wel, maar niet wanneer je terug komt. (Ruy Bias). Juwelier, tot zijn bediende: „Het is Jouw stomme schuld. Om me daar ln de etalage een kaart te zetten met „diamanten ringen binnen ieders bereik". (Humorist). Dagverpleegster, verslag uitbrengend aan de direc trice „HU moet een ot andere zonderlinge kwaal hebben, directrice, want hij slaapt den neelen dag en de nachtverpleegster zegt me dat hU, zoo gauw als mijn dienst om ls. wakker wordt.'' (Humorist),1 „Oef.... eh.. ln de krant." staat vandaag weer letterlijk nita (Life). In het vorige artikel is er op gewezen, dat een abnormaal verloop van de tem peratuur altijd wijst op een weersverande ring. Een abnormaal verloop van de tem peratuur is b.v. wanneer deze in den voor zomer van den eenen dag op den volgende meer stijgt dan gewoonlijk, of wanneer ln den namiddag of avond de thermometer rijst lnplaats daalt, of wanneer deze in den loop van den voormiddag daalt ln plaats rijst. De oorzaak van zoo'n abnor maal verloop ls altijd het doorkomen van een anderen luchtstroom, ln de beide eerste gevallen van een warmen, ln het laatste geval van een kouden luchtstroom. Het is trouwens een welbekend verschijnsel, dat het draaien van den wind meestal gepaard gaat met verandering van de temperatuur. Het kan echter zijn nut hebben hier op eenige minder algemeen bekende omstan digheden te wijzen, die met den invloed van den wind op den warmtegraad ln ver band staan, want lang niet elke wind- draaiing heeft een daling of een stijging van de temperatuur ten gevolge. De ver klaring van dit feit is n.l, dat de richting van den wind op een bepaalde plaats niet altijd samenvalt met de algemeene rich ting van den luchtstroom in de omgeving en over een groot gebied. Plaatselijke In vloeden toch kunnen de richting van den luchtstroom wijzigen, zoodat het kan voorkomen, dat een Westelijke wind koude lucht aanvoert, die over een groot gebied waait. Dit was o.a. ln den laatsten tijd gedurende de zeer koele periode het geval. Dergelijke plaatselijke invloeden hebben vooral veel invloed wanneer over een groot gebied de luchtbeweging zeer zwak is. Dit is o.a. het geval wanneer de. barometer heel hoog staat. Het kan dan gebeuren, dat zeer sterk uiteenloopende windrichtin gen voorkomen op plaatsen, die niet ver van elkaar af liggen. Omgekeerd kunnen plaat selijke invloeden niet zulke groote ver schillen tusschen locale windrichtingen en de algemeene luchtstrooming bewerken, wanneer de algemeene luchtbeweging zeer krachtig is. Plaatselijke invloeden, die op de wind richting grooten invloed hebben zijn: heu vels. bergketens, duinterreinen, bossehen (en in het algemeen verschillende bodem bedekkingen), kustlijnen en omstandighe den. die tengevolge hebben, dat groote temperatuurverschillen op korte afstanden ln het leven worden geroepen. De werking van deze invloeden is ver schillend. Heuvels en bergketens vormen een hindernis voor den algemeenen lucht stroom en doen dezen plaatselijk een an deren weg zoeken. Duinterrelnen veroorzaken z.g. luchtstu- wlng. doordat zij sterk remmend op den luchtstroom werken. Deze luchtstroom wordt grootendeels in de hoogte gestuwd (hierop berust het zweven der strandvo gels boven de voorste dutnrij). maar on dergaat daarbij tegelijk een verandering ln richting, b.v. van West in Z.-W. Bossehen, en in het algemeen sterk geaccidenteerd terrein ook wat de begroeiing betreft remmen den luchtstroom sterk, vertra gen dus diens snelheid, hetgeen automa tisch een verandering van de richting ten gevolge heeft. Dit verschijnsel berust n.l. hierop, dat elke luchtstroom, ontstaan ten gevolge van een verschil in luchtdruk, niet rechtstreeks van de plaats met den hoog- sten luchtdruk stroomt naar die met den laagste, maar in verband met de draaiing der aarde en zijn snelheid afwijkt van die richting van het luchtdrukverval, te meer naarmate de snelheid grooter is. In de on derste luchtlagen zal daarom de lucht meer rechtstreeks van de plaats met den hoogsten luchtdruk naar die met den laagste stroomen. dan in hoogere luchtla gen. omdat de onderste luchtlagen door wrijving met den bodem geremd worden en in snelheid verliezen. Het resultaat is, dat de luchtstroomen op grootere hoogte in den dampkring in een depressie altijd meer naar rechts gericht zijn dan die langs den grond, d.w.z. dat de op grootere hoog ten algemeen W.-O. stroomende lucht aan den grond als een zwakkeren Z.-W. wind waargenomen wordt. De invloed van kustlijnen op de wind richting berust op het verschil ln tempe ratuur boven het water en boven het land. Overdag stijgt boven land de temperatuur meer dan boven het water, waardoor een opstijging van lucht boven land in bewe ging wordt gezet. De opgestegen lucht wordt vervangen door lucht, die uit de luchtlagen boven het water wordt aange zogen. Zoo ontstaat aan zee overdag de koele zeebries, die men aan het strand op warme zomerdagen zoo vaak kan waar nemen. Des nachts, wanneer de lucht boven land sterker afkoelt dan boven het water, keert de luchtbeweging om en ontstaat de landbries. Het verschijnsel berust dus op het ontstaan van een temperatuur-ver- schll tusschen twee naast elkaar liggende gebieden. Zulk een temperatuur-verschil kan ook ontstaan zonder dat sprake is van land en water. De oorzaak van on gelijke verwarming kan nl. ook gelegen zijn in verschil in warmte-absorbeerend vermogen van den bodem, b.v. door ver schillende begroeiing. Bossehen kunnen dus langs dien weg storend werken op de zwakke luchtstroomen. In het algemeen komen daaruit voort vloeiende afwijkende windrichtingen ai- leen voor bij zwakke luchtbeweging. Uit al deze verschijnselen en storende invloeden trekt de meteoroloog de slot som, dat de plaatselijk waargenomen windrichting, die aangegeven wordt door windwijzers of rookpluimen, volstrekt geen betrouwbare aanwijzing is voor de richting van de algemeene luchtstrooming, die im mers beslissend is voor de temperatuur. Wetende echter, dat op grootere hoogten de luchtstrooming minder in haar richting gestoord wordt, gebruikt hij de wolken drift als aanwijzing voor die richting. Op een bijzondere omstandigheid met betrekking tot afwijkende windrichtingen mag hier nog wel gewezen worden. Het komt nl. meermalen voor, dat een over een groot gebied heerschende algemeene luchtstrooming, aftakkingen uitzendt, die ver in zij-gebieden kunnen doordringen. Zoo kunnen in een warm gebied smalle koude luchtstroomen binnendringen, die plotseling afkoeling brengen. Gebeurt dit in de hoogere luchtlagen, dan kunnen bepaalde wolkenvormen optreden, die een bewijs voor het indringen van vreemde luchtstroomen zijn. Uit het bovenstaande mag worden afge leid, dat men bij de beoordeeling van de beteekenis van den wind voor het weer In de allereerste plaats moet naeraan waar de aangevoerde lucht werkelijk vandaan komt en of plaatselijke omstandigheden den wind van de algemeene richting der luchtstrooming doen afwijken. Dit is in vele gevallen echter moeielijk na te gaan. (Nadruk verboden). zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG. Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWlLAzn. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 26 en bij Joh. HOGERVORST. Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A. H. V. d. VOOREN. H. Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade. XXIX. DE GEHEIMZINNIGE TEEKENAAR. Homo homini lupus; de eene mensch is een wolf voor den anderen. Deze Latijn- sche spreuk wijst er op, dat het vroeger al niet beter was dan heden en het strekt den mensch niet tot eer dat het heden niet beter is dan vroeger. Eigenlijk schuilt in de aangehaalde uitdrukking een zekere beleediging voor den wolf, want dit dier belaagt zijn soortgenooten alleen door uitersten nood gedreven, terwijl de mensch dit zelfs doet uit wrok, afgunst, ja, uit zucht naar vermaak. Nergens er vaart men dat beter dan bij de politie. Wat anonieme brieven vol gif worden daar niet aangebracht, opeenstapelingen van leugens en verdachtmakingen. Er kwam eens iemand bij me, die met Sinterklaas een pakje had gekregen, in houdende een miniatuur doodkist, waarin een popje, hetgeen niet eenvoudig betee- kende memento mori, maar dat blijkens het bijschrift bedoelde, dat de ontvanger weldra in dezelfde positie zou verkeeren ais dat popje en daar de ontvanger een zenuwachtig mensch was, had dat lugu bere cadeau hem heelemaal van streek gebracht. Het bleek, dat de doodkisten- fabrikant Iemand was, die wegens dron kenschap bij een firma was ontslagen en nu meende zijn spijt over dat ontslag, dat hij alleen aan zichzelf had te wijten, niet beter te kunnen uitdrukken, dan door den boekhouder, die er part noch deel aan had de stuipen op het lijf te jagen. Maar, zooals ik zei, het is volstrekt niet noodig, dat haat en nijd de drijfveeren zijn tot het plegen van handelingen, die bedoelen een ander te krenken; dit ge schiedt zelfs uit plezier, zooals er men- schen zijn, die er vermaak in scheppen dieren te martelen. Er vervoegde zich eens een heer bij me, die me een enveloppe ter hand stelde, be vattende een teekening met bijschrift. Die teekening getuigde van eenige kunst vaardigheid, maar meer goeds kon men er niet van zeggen, want de voorstelling was meer dan schunnig. Blijkens het adres was de teekening bestemd geweest voor de dochter van be doelden heer, die beiden, als begrijpelijk is. zeer verontwaardigd waren, maar zij konden niemand verdenken; het meisje had met niemand ongenoegen gehad, was ingetogen en had er ook nooit een wan- hopigen minnaar op na gehouden; dit laatste was vooral van belang, omdat je van afgewezen minnaars de gekste din gen kunt verwachten', bovendien was ze al eenigen tijd verloofd. Het bijschrift van de teekening zei ook niet veel, want het was met de machine geschreven Ja. wat moest ik daaraan doen? Het was natuurlijk meer dan waarschijnlijk, dat de bedrijver van die schunnigheid 't meisje kende en ook waarschijnlijk, dat hij in haar omgeving verkeerde, want hij zou toch wel de uitwerking van zijn helden daad willen zien, zoodat de menschen zelf mij toch eenigszins op het spoor moesten brengen, maar dat konden zij niet en ik kreeg ook wel den indruk, dat zij niets voor mij verborgen hielden. De enveloppe en het papier hadden geen bijzondere kenmerken, zoodat ik daar niet wijzer door werd en ik wist niet beter te doen dan den heer den raad te geven, zoo weinig mogelijk over het geval te spreken, maar goed te letten op de men schen met wie het meisje, dat op een kantoor werkte in aanraking kwam; ik verwachte meer brieven. In die verwachting werd ik niet be drogen, want er kwamen er meer, met een climax van schunnigheid en blijkbaar van denzelfden persoon afkomstig. Dit nu was het, wat ik Juist moest hebben, want als het bij den eersten brief nog mogelijk was geweest, dat hij aan een willekeurig meisje was gezonden, in welk geval er wel een ander meisje gekomen zou zijn, die er ook een ontvangen had. nu leed het geen twijfel of de auteur was een bekende van de familie en ook bleek dit uit de bijschrif ten, waarin op zekere gebeurtenissen ge zinspeeld werd; 't ls een feit, dat men op den duur z'n mond voorbij praat. De menschen werden zenuwachtig, maar bleven onwetend, want zij kenden nie mand dien zij bekwaam achtten om de teekeningen te vervaardigen, omdat daar werkelijk een tamelijke bedrevenheid voor noodig was. Het was welhaast uitgesloten dat die dingen nageteekend waren. Maar zooals ik zei, de dader moest dichtbij zitten en daarom vroeg ik alle mogelijke inlichtingen omtrent kennissen en familieleden, die ik heel voorzichtig ging bekijken, want de zaak was uiterst teer en ik moest alles vermijden, wat iemand in verdenking kon brengen, om dat ik begreep, hoe hoogst onaangenaam het voor iemand moest zijn, onschuldig van zooiets verdacht te worden. Omdat uitgesloten was, dat de artist tot den kring van familie en kennissen behoorde, rees bij mij het vermoeden, dat de vervaardiger der teekeningen niet de auctor intellectualis was; dat hij dus de teekeningen in opdracht van iemand maakte, die zeer waarschijnlijk zelf de bijschriften tikte. Ik ging daarom zoeken naar iemand, die de beschikking had over een schrijfmachine en dat waren er ver schillende. Nu is het een groote domheid om van een schrijfmachine gebruik te maken, als men onbekend wenscht te blijven, want niets is zoo verraderlijk als een schrijfmachine. Men denkt: alle Underwoods en Remingtons komen van één fabriek en alle lettertjes zijn gelijk, maar daarin vergist men zich, want elke schrijfmachine, vooral als ze niet nieuw meer ls .heeft haar eigen schrift, als men dit maar met de loupe bestudeert: men vindt een defecte a of een schuinstaande b of een c, die niet goed doorslaat en al die kleinigheden maken het mogelijk veelal met Juistheid te zeggen, op welke machine iets ls getikt, vooral als men de beschikking heeft over veel schrift. We gingen dus naar verschillende kan toren en zonder nog te zeggen waar het precies om ging, namen we schrift van alle mogelijke schrijfmachines, dat daar na aan een minutieus onderzoek werd onderworpen. Ik vond toen, dat het schrift van een machine, die op een bankinstel ling in gebruik was, merkwaardig veel overeenkomst vertoonde met het schrift op de enveloppe en de teekeningen en op die bankinstelling werkte de broer van den verloofde van het meisje. Ik stelde mij toen in verbinding met een der pro curatiehouders dier bank om iets meer van dien broer te vernemen en hoorde toen, dat dit jonge mensch wel in de ge legenheid was van bedoelde schrijfma chine gebruik te maken, maar tevens vernam ik iets, wat mij nog meer interes seerde: een der andere employé's van die bank stond bekend als een heel goed tee kenaar en deze was met dien broer nog al bevriend. Maar, zei de procuratiehou der, die teekenaar is een buitengewoon nette jongen. Ik besloot het er toch maar op te wa gen en verzocht den teekenaar bij mij te komen. Hij was niet erg op zijn gemak en toen ik hem de serie prachtstukken voor legde, boog hij het hoofd zonder te vra gen wat dit te beteekenen had en dat zwijgen was een volledige bekentenis. Trouwens, toen ik hem vroeg of hij de Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De markt voor zuivelproducten vrij plotseling een gunstige wending ge{ nomen en we zien dan ook de prijzed voor kaas en boter vooral met „spronrej tjes" omhoog gaan. De geheele wereldj markt is, wat deze artikelen aangaat, vee hooger gestemd en op deze gronden mogt wij aannemen dat de vastere tendenz n alleen berust op oorzaken van specula-j tieven aard. Bovendien is de kans op ruime export| mogelijkheden dc laatste dagen gest$ Toch was er op de veemarkten van giste maar een zeer lustelooze stemming, docti zooals we in ons vorige overzicht opmerkten is dit in en tegen den ho:>l bouw het gewone jaarlijksche verschijnsels De boer koopt omstreeks dien tijd weini of niets. De afdeelingen slachtvee hoewel gewot bezet, hadden, wat de handel betreft, niet zulk een vlot verloop deze week. We ver-I namen dat de prijzen van het vleeschl in den groothandel aan de abattoirs dezeJ week niet in overeenstemming waren tel brengen met de veemarktprijzen. Vandaarf deze kleine terugslag. De prijzen waren! echter niet beteekenend lager. 1 Slachtstieren konden nogal prijshoudend! worden verhandeld. Vette kalveren, alles! wat flauwer in prijs. Nuchtere kal-J veren nogal redelijk en prijshoudend. Scha-| pen en lammeren konden den prijs nlet| halen van de vorige week en vooral zuiglam meren gingén veel moeilijker vanl de hand. De oorzaak was gelegen in het! afloopen der uitvoerconsenten naar Frank"| rijk; voor geslacht goed. Men spant zich! echter van enkele export-firma's in, om! volgende week schapen en lammeren levend! naar Frankrijk te kunnen zenden; doch ditV leverde eersttijds reeds veel moeilijkheden! op. Evenwel als de winst loonend is, komt! men daar overheen en het vleesch is in! Frankrijk zeer duur. Varkens in Hollandschl geld omgerekend f.1 d f. 1.10, schapen f. 1.20 f. 1.25 en lammeren f. 1.60 a f- l I per K.G. We zien dus wel een enorm ver-I schil. In weidelammeren was gisteren eenl stroevere handel als vorige week. I Op de varkensafdeelingen echter een veeil drukkeren handel. Vette gaan thans toti aan 14 zelfs 15 ct. toe. Leeuwarden no-1 teerden reeds tot aan 15V* cent per pond- r Biggen waren zeker f.2 f. 2.50 per stuK I duurder als 14 dagen terug. Er is voora een zeer groote vraag naar zouters voor Engeland en deze brengen voor de «fi^ed8 gezochte kwaliteiten ook reeds 13—l-J cent per pond op. Wil echter de vark®nS" mesterij als loonend beschouwd I zullen 'de prijzen nog met een cent oi I per pond moeten stijgen. De vooruitzichten i zijn er maar de tijden zijn nog altij j onzeker. D c VAN DER S. vervaardiger was, bekende hij met eejjl kleur van schaamte en hij deelde mede, dat hij ze vervaardigd had op i zoek van zijn collega, die zoo'n deo'Je'r I onderwerp had aangegeven en die i bijschriften en verzending had zorg s dragen. Hij zei, niet geweten te neo ji waarvoor zijn collega de teekeningen dig had. -t. Die collega probeerde ook niet w kennen, maar sloeg al een eveD.s_: hij rend figuur als de teekenaar, want had zich tegenover zijn kennissen o stelbaar geblameerd en ik genoot zijn vernedering, toen hij. andere u nie in de familie, met het meisje en vader geconfronteerd werd en zijn f- moest bekennen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 14