FLY-TOX LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 9 Juni 1932 SPORT. LAND- EN TUINBOUW. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. AGENDA. i ROEIEN. NJORD WINT DEN TELEGRAAF- BEKER. MET ÉÉN LENGTE VOORSPRONG OP LAGA. Gisteravond vond te Amsterdam de jaariyksche wedstrijd plaats om den Telegraafbeker, waaraan werd deelgeno men door de Achten van Njord en Laga. De race werd gehouden op den Amstel over een afstand van 4500 M. van het Kalfje tot het gebouw van de roeivereeni- ging „De Hoop" Laga had aanvankelijk de leiding maar in de eerste scherpe bocht spurtte Njord bij en vanaf dat moment hebben onze stadgenooten de lei ding gehad. Het werd een zeer spannende race, waarin door belde ploegen uitstekend werk geleverd werd. Njord zette op het lange traject driemaal een spurt In en Laga bleek niet bij machte deze even krachtig te beantwoorden. Zoo bleef Njord aan den kop en na een fraaien eindspurt ging zij tenslotte door de finish. Evenals verleden Jaar (toen Laga in den voor wedstrijd en Triton in de finale geslagen werd) heeft Njord dus ook nu weer beslag gelegd op den Telegraafbeker. Een inder daad bewonderenswaardige prestatie De tijd van de winnende ploeg was 16 min. 51 sec. Ziehier de namen der winnaars: J. E. van Panhuys (boeg), P. Pelle, H. F. W. Luiking, S. C. H. Coebergh, M. W. C. de Jonge, J. A. James, K. A. F. Houwert, A. G. E. Werdmüller von Elgg (slag) en C. M. W. d'Artillac Brlll (stuurman). In den loop der jaren is de Telegraaf beker gewonnen door: 1898 De Amstel 17 min., 19 1/5, sec 1899 Laga, 17 min. 2sec. 1900 Njord, 16 min. 5 3/5 sec. 1901, niet geroeid. 1902 De Hoop 15 min. 42'A sec. 1903 De Hoop, geen tijd. 1904 niet geroeid. 1905 Nereus, 15 min. 20 2/5 sec. 19061909, niet geroeid. 1910 De Amstel, 16 min. 14 3/5 sec. 1911 De Amstel, 16 min., 28 sec. 1912 De Amstel, 17 min. 7 sec. 1913, Laga, 16 min. 23 2/5 sec. 1914 Laga, 17 min. 24 sec 1915 Laga, 19 min. 25 sec. 1916 Nereus, 17 min. 5 sec. 1917 Nereus, 18 min. 32 sec. 1918 Maas, 16 min. 29 2/5 sec. 1919 Maas, 16 min. 36 sec. 1920 Laga, 17 min, 22 sec. 1921 Laga, 17 min. 12 sec. 1922 Laga, 16 min. 2 sec. 1923 Thames R.C., 16 min. 42 3/5 sec. 1924 De Hoop, 16 min. 4 3/5 sec. 1925 Laga, 16 min. 37 sec. 1926 Njord, 15 min. 49 sec. 1927 Laga, 16 min. 44 sec. 1928 Laga, 15 min. 48 4/5 sec. 1929 Laga, 16 min. 36 sec. 1930 Laga, 15 min. 49 sec. 1931 Njord 15 min. 47 sec. 1932 Njord, 16 min. 51 sec WATERPOLO. A.Z.C. I (AlphenS.Z.C. I (Schiedam) 3-5 Woensdagavond werd in Alphen's zwem bad de eerste competitie-wedstrijd (2e klasse N. Z. B.) gespeeld door A. Z. C. I tegen Schiedam S. Z. C. I. Beide zevental len waren volledig. Reeds kort na den aanvang bleek dat de Schiedammers beter samenspel te zien gaven en over het geheel iets sterker waren. Niettegenstaande dat kregen wij den indruk dat A. Z. C. er wel beter in zal komen en ook In de 2e klasse van den N. Z. B. geen kwaad figuur zal slaan. Omtrent het verloop van den wedstrijd het navolgende. De eerste aanvallen ko men van Schiedam doch keeper Ydens weet voorloopig het gevaar te bezweren. Als echter de linksvoor van S. Z. C. den bal weet vrij te werken opent hij de score voor zijn club 01. Als we dan denken dat P. v. Leeuwen den gelijkmaker zal fabri- ceeren is het juist aan de andere zijde dat Schiedam door haar rechtsvoor achtereen volgens den stand op 03 weet te bren gen. Na eenig heen en weer spelen weet A. Z, C. dan den achterstand te verkleinen waarop spoedig do rust aanbreekt met 13. Na de rust is het al spoedig de A. Z. C. speler Thim. die den stand doet ver anderen tot 2—3. Uit een penalty vergroot Schiedam echter weer den voorsprong tot 24. Eenige fraaie schoten van Thim gaan naast. Kort voor het einde weet Schie dam de score nog op te voeren tot 25 terwijl ook A. Z. C. nog eenmaal genoegen heeft te doelpunten als Jongeleen den bal vrij krijgt en onhoudbaar inschiet, 3—6; met dezen stand breekt dan spoedig het einde aan. VOETBAL. BIJ ALPHEN'S PROMOTIE. A.Z.C. II—DE GOUWE I 4—1. Het 2e van A. Z. C. (Alphen) wist giste ren van de le klasse G. Z. B. een aardige overwinning te boeken. De eerste aanval komt van de bezoekers, het schot belandt echter naast het doel. A. Z. C. II weet dan door C. Verruilt de leiding te nemen 10. De bezoekers geven zich zoo niet gewon nen en uit een strafworp weten zij den gelijkmaker te scoren. Als de A. Z. C. voor hoede dan snel opzwemt en de bal keurig wordt doorgegeven naar Bonte weet deze andermaal de leiding te nemen 2—1. Na de rust weet Verruijt den voorsprong spoe dig te vergrooten 31. Over het geheel blijkt A. Z. C. sterker. Verschillende scho ten van de Gouwe gaan over. A. Z. C. kan dan nog eenmaal scoren als Bonte snel opzwemt en op fraaie wijze weet te doel punten 41. Hierna komt het einde met een alleszins verdiende overwinning voor A. Z. C. ———o L.Z.C. IV—DE ZIJL n. In de zweminrichting aan den Hoogen Rijndijk werd gisteravond de competitie wedstrijd L.Z.C. IV—De Zijl n gespeeld. De Zijl bleek veel schotvaardiger. Zij had met rust met 3—0 de leiding en won tenslotte met 61. Het clubblad in feestgewaad. „Alphen" is enkele weken geleden naar de tweede klasse van den K. N. V. B. ge promoveerd en natuurlijk is het clubblad nu ln feestdos verschenen. Dit door den heer Soeteman uitstekend geredigeerde orgaan brengt een rijken inhoud aan tekst en foto's en blijft daardoor voor den zeer grooten Alphen-aanhang ook voor de toekomst van waarde. De redac teur schreef een voorwoord, waarin hij z'n vreugde betuigt over het behaalde suc ces en wamen dank brengt aan al die personen, die door de Jaren heen hun kracht en energie gegeven hebben voor het omhoog voeren der voetbalsport te Alphen en van deze vereeniging in het bijzonder. De officleele mededeelingen melden, dat een feestavond zal worden gehouden ln hotel „De Vergulde Wagen" po Maandag 13 Juni. Vooraf vindt van halfzeven tot 8 uur een receptie plaats. Een tweede feestavond is bepaald op Woensdag, 15 Juni. Voorzitter Van der Kolk schrijft in dit feestnummer, dat hij dankbaar is maar nog niet voldaan! Er Is nog meer te bereiken! Overigens ook van die zijde vele woorden van blijdschap, voldoening en waardeering. Bijdragen werden verder ge zonden door de heeren Hardeman. M. J. van Hellemond, P. H. Steenhauer, J. N. Ramaer, enz. Natuurlijk ontbreekt niet het verslag van den beslissingswedstrijd (met foto's geïllustreerd) en evenmin eenige eenige beschouwingen over spel en entou rage. Tot slot: het gepromoveerde elftal in woord en beeld en de eerste foto van de zegevierende ploeg. Al-mèt-al een zeer geslaagd nummer, dat geheel past bij de feetsvreugde dezer dagen. JUNIORENTOURNOOI TE „GOUDA". De vereeniging Gouda organiseert Zon dag as. een juniores toumooi waaraan wordt deelgenomen door de vereenigingen O.N.A., B.M.TU.V.S. en Gouda. Er wordt gespeeld in twee afdeelingen A en B. De loting had het volgende resul taat: lste afd.: U.V.S. A—Gouda A: O.N.A. A— B.M.T. A. 2de afd.: O.NA. B—U.V.S. B; Gouda B— B.M.T. B. In den namiddag worden de verliezers en winnaarsronden gespeeld. QUICK BOYS II—RIJNSB. BOYS I 3—5. Gisteravond speelde Quick Boys II voor de tweede afdeeling der nederlaagwed strijden tegen Rijnsburgsche Boys I. De Rijnsburgers zijn direct in den aanval en binnen een kwartier Is de stand 0—3. De gastheeren pakken dan wat beter aan en met de rust is de stand gelijk. Na de .rust weten de Rijnsburgers nog tweemaal te doelpunten, zoodat het einde komt met een 53 overwinning voor de gasten. De heer Schrama leidde goed. WEDSTRIJD TE BOSKOOP. In den te Boskoop gespeelden wedstrijd tusschen Bosk. Boys I en Hercules was de eindstand 40 voor De Boys. O. D. I—TREKVOGELS. Hedenavond wordt een wedstrijd ge speeld tusschen OD.I. en Trekvogels op het O. D. I.-terrein. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN „FIDES PACTA". Het tweede elftal van F.P. speelde gis teravond met 7 invallers voor een vrij talrijk publiek, meest bestaande uit U.V.S. leden, tegen het vierde elftal van U.V.S. U.V.S. Is sterker, maar door slecht schie ten blijven doelpunten voorloopig uit. De rust gaat in met 01. Na de rust is U.V.S. direct sterker en zij voert geleidelijk den stand tot 07 op, zoo kwam het einde. AUTOMOBILISME. DE PUESTATIERIT DER K. N- A. C. UITGESTELD. Aangezien zich bij het verkrijgen van de ministerieele toestemming voor den op 1 en 2 Juli a.s. te houden Prestatierit der K. N. A. C. zoodanige moeilijkheden heb ben voorgedaan, dat de vrees bestaat, dat de organisatie daarvan niet meer tijdig gereed zal kunnen komen, heeft de Sport- commissle besloten deze sportgebeurtenis tot het volgend jaar uit te stellen. DUIVENSPORT. LEIDSCHE POSTDUIVENCLUB. De uitslag der liefdadigheidswedvlucht, gehouden vanaf Pont Saint Maxence door de Leidsche Fostduivenclub, ten bate van de bestrijding der tuberculose, luidt: Eerste 25 prijswinnaars: 1. Dorsman en Verburg, Den Haag; 2. A. P. van Vliet, Den Haag; 3. A. W. Krol, Leiden; 4. idem; 5. D. v, Driesum, Leiden; 6. A. W. Krol, id.; 7. D. v. Driesum, id.: 8. A. Smink. Den Haag; 9. J. Rakhorst, Noordwijk; 10. idem; 11. Jhr. G. Stoop, Alphen; 12. J. Jacobs, Delft; 13. Lemaitre Den Haag; 14. J. Vis, Voor burg; 15. H. Windmeyer, Delft; 16. H. Rey, Den Haag; 17. L. v. Tongeren, Delft; 18. J. Snik, id.; 19. A. W. Krol, Leiden: 20. Die- derix. Wassenaar; 21. Florissen, idem; 22. J. Rakhorst. Noordwijk; 23. A. W. Krol, Leiden; 24. J. v. d. Berg, Noordwijk; 25. A. W. Krol, Leiden. BRIDGE. HET TOURNOOI TE SCHEVENINGEN. De stand na de zevende ronde luidt- Oostenrijk leidt met 414 pnt.; Nederland 412 pnt.; Noorwegen 376 pnt.; Engeland 372 pnt.; België 354 pnt. en Duitschland 340 pnt. WAARAAN IN JUNI TE DENKEN VALT. Alle planten in den tuin zijn nu flink uitgegroeid. De rozen zijn al voorzien van knoppen. Sommige zijn door de koude af gestorven, vooral de stamrozen hadden wat te lijden. Zij, die wat geduld hebben ge oefend zullen bij de rozenstruiken hebben opgemerkt, nadat zij de doode takken hebben verwijderd, dat weer nieuwe uit- loopers uit den grond te voorschijn zijn gekomen, en misschien een lievelingsroos weer als het ware uit den doode is ver rezen. Geduld en voorzicntigheid zijn de eigenschappen van degene die z.g. een „gelukkigehand hebben. Geef de rozen nu wat superposphaat, kali en chilisalpeter. Elke struik 10 gr. van elke mestsoort is voldoende. Ook ver dunde kocgic kan dienst doen. Bekijk de planten goed of de veel voorkomende ziekte, genaamd „wit" is opgetreden. Zoo ja, bestuif ze dan met bloem van zwavel. Doo dit bij zonnig weer, dan sorteert, de bewerking meer effect, omdat de zwavel dampen dan beter zich ontwikkelen en de zwam spoediger aantast. De voort woekering wordt gemakkelijk met dit mid del bestreden. „Luis" doet dikwijls ook een aanval op rozen, vooral de jonge knoppen hebben veel van dit insectje te lijden. Een be spuiting met 1 pet. zeepspiritus doet de insectjes verdwijnen, of men bestrooie de bladeren met nicotinepoeder, of met een aftreksel van tabak. De borders hebben nu alle zorg noodig. Mochten nog open plekken aanwezig zijn dan worden ze aangevuld met eenjarige planten. Als men een goede keuze doet, behoeft de bloemenrand er niet minder aantrekkelijk uit te zien. Een border ver- eischt veel zorg, en het fraaie gaat eraf, als men de planten wild laat doorgroeien. Vooral het tijdig opbinden vereischt eenige zorg. Daartoe gebruikt men tonkinstokken, die zoodanig worden geplaatst, dat zij zoo min mogelijk in het oog vallen, wan neer de plant haar wasdom heeft bereikt. Pyrethrums, Dianthus plumaris, Viola cornuta moeten zoodra zij uitgebloeid zijn, worden gescheurd en geplant. Er is ook nog tijd onr een rotstuin in te boeten, liefst met regenachtig weer, in ieder geval moet in den eersten tijd de inboetelingen worden gegoten. Wel is waar ziin de vooryarsbloeiers reeds af gedaan. maar de kleine doorbloeiers hebben uw attentie nog hard noodig. Zorg ook ervoor in den herfst hier en daar bloemschakeeringen in den tuin te brengen. Alle Dahlias en Chrysanthen moe ten nu buiten uitgeplant worden. Einde Juni bloeit de Pioenroos al. Bij het plukken moet niet al het blad worden afgesneden. Van elke bloemsteel laat men minstens een, liefst twee bladeren aan de plant zitten. Neemt men deze voorzorg niet, dan zal dc plant in de herfst niet doorgroeien en men krijgt daardoor het volgend jaar minder bloemen. Zoodra de Dahliastckplanten goed door groeien topt men de planten. Men late daarbij 2 of 3 schguten op een plant, waardoor men stèviff. hoog gewas krijgt. Langzamerhand "moeten de voorjaars- perkplanten zooals „Violen", „Vcrgeet-mij- nieten", enz. haar plaats inruimen voor zomerbloeiers, o.a. Begonia, Pelargonium, Petunia, Lobelid, Calceolaria, enz. Boomgaard. Indien het onkruid in den boomgaard nog niet is verwijderd, doe dit dan spoedig. Een licht omwerken van den grond is voor geruimen tijd afdoend, ook met schoffelen kan' men wel volstaan. Onkruid in den boomgaard werkt het ont staan van ziekten der boomen in de hand. Moestuin. Brusselsch Lof en bieten mceten nu worden uitgedund en ingeboet. De inboetelingen moeten worden besproeid. De erwtenrijen, waarbij de stokken reeds geplaatst moeten zijn, worden nu aange aard en bij gebonden. Voor 24 Juni moeten alle boonen in den grond zijn gelegd. Kamerplanten. Dc uitgebloeide Aza lea's worden op een beschaduwd plekje in den tuin met de pot in den grond gezet. De aarde wordt gedurende den zomer geregeld met verdunde koegier be goten. Dc zomer is de groeitijd van de plant. Zij moet weer nieuw voedsel op nemen. Bij een goede verzorging bloeit de Azalea in December-—Maart als ver nieuwd weer in Uw kamer. Clyvia's worden ook in den tuin uitgezet maar van deze planten mag de pot niet worden ondergegraven. Slechts 3/4 gedeelte van de pot mag in den grond staan, anders wordt de plant overworteld. De vleezige wortels verspreiden zich zoo licht over de rand der pot in den omringende bodem. Deze worden bij het weer opnemen be schadigd, hetgeen een schadelijke invloed uitoefend op den groei en bloei der plant. De bladeren der planten worden wel eens geel. Dit is te voorkomen door de planten bij zonnig weer te beschermen cn ze goed nat te houden. Cactussen behooren eigenlijk in den zomer in de bakken te worden ingegraven. Door het naar buiten brengen der planten, zui vert men ze van parasieten, zooals wolluis en dopluis, maar niet iedereen is daartoe in de gelegenheid. Een bak met vier plan ken en wat glas is goedkoop en gauw in elkaar gezet. PAARDENSPORT. CONCOURS-HIPPIQUE TE WAGENINGEN. Overwinning van dr. Van Schaick. De uitslag van het gisteren te Wage- nlngen gehouden springconcours luidt: Open voor alle paarden. Max. hoogte 1.30 m. 1. Mascotte (res. it. dr. v. Schaick, Wassenaar) met 0 ft., 65 sec.; 2. Adda (D. H. Pasman. Scheveningen) met 0 fouten 59 sec. en Govert Flinck (It. J. Portheine, Tilburg) met hetzelfde aantal fouten; 4. Sir Butt (res. It. dr. v. Schaik. Wassenaar) met 0 ft. 61 sec.: 5. Diana (It. J. A. de Bruine, A'foort) met 0 ft. 63 sec.; 6. Grietje (H. Gescher, Den Haag) met 2Vs ft. 80 sec.; 7. Poor Gunner (K. Hensen, Eindhoven, met 4 ft. 61 sec.; 8. Bodega, (H. Gescher, Den Haag) met 4 ft. 64 sec.; 9. Nella (H. J. Varvlk, Lonneker) met 4 ft. 65 sec.: 10. Norma (van denzelfde) met 7 ft. 75 sec.; 11. Victoria (ritm. baron Sir- tema van Grovenstins, Den Haag) met 8 ft.. 63 sec.; 12. Kalaga (It. J. P. Seeker, A'dam) met 8 ft. 63 sec.: een', verm. Tyl ,(H. Gescher, Den Haag) met 8 ft. 66 sec. PUISTEN. Niemand zal beweren, dat het woordje „pulst" een aangename klank heeft. Vol gens Van Dale is de figuurlijke beteekenis „afkeer": „ik heb er de puist aan gezien". ,Een puistje vangen" heeft dezelfde betee kenis ais „een blauwtje loopen", enz. De werkelijke beteekenis is iets, dat buiten de normale begrenzing uitsteekt. Een uit- bouwseltje op een of ander groot gebouw wordt menigmaal met dien naam aange duid; meestal wordt het dan niet in gun- stigen zin bedoeld. Het kan dan ook niet verwonderen, dat een met den naam „puist" aangeduid uitsteeksel van het men- schelljk lichaam geenszins als een prettig iets kan worden beschouwd. En dat is het dan ook niet. Intusschen zijn alle pulsten niet even erg. Tegenover geheel onschuldige staan bepaald gevaar lijke en daarom wil ik enkele soorten de revue eens laten passeeren. Een ongevaarlijk soort is de wrat, een plaatselijke verheffing van de opperhuid. Meestal is de oppervlakte niet zoo effen: die vertoont dikwijls spleten en groeven. Zij kunnen in grooten getale voorkomen, maar ook blijven zij wel tot een enkel exemplaar beperkt. Alleen in uiterst zeld zame gevallen vertoonen zij kwaadaardige ontaarding. Merkwaardig is. dat omtrent wratten sommige mystische opvattingen heerschen. Hoe ze ontstaan is niet goed bekend. Wel weet men, dat het voorkomt, dat nieuwe wratten ontstaan op plaatsen, die in aanraking zijn geweest met bloed uit een verwonde wrat. Ook kunnen zij plotseling op geheimzinnige wijze verdwij nen. Hieromtrent bestaan bij het volk zeld zame overtuigingen. Sommige personen zouden in staat zijn wratten të laten ver dwijnen, zelfs zonder ze ooit gezien te hebben. Er bestaan bepaalde voorschriften, zooals in een touwtje zooveel knoopen leg gen als er wratten zijn, dit touwtje onder den drempel leggen, waarover de patiënt moet gaan, zonder te weten dat 't touwtje daar ligt. Soms wordt het voorschrift nog ingewikkelder door st..nd van de maan, uur van den dag, of meer nog van den nacht, de afkomst van het touwtje of van een ander gebezigd voorwerp, zooals 'n spijker, van een doodkist afkomstig en meer van dergelijke geheimzinnigheden. Zekere ge gevens hebben wij niet en deze zullen ook moeilijk verkrijgbaar zijn, omdat de wrat ook zonder eenige naspeurbare oorzaak kan verdwijnen, maar een volksovertuiging heeft geen bewijs noodig en is zelden uit te roeien. De chirurgische manier om wratten te verwijderen is uitbranden met gloeiende voorwerpen of een bijtende vloeistof, zooals zwavelzuur of salpeterzuur. Is de wrat niet bijzonder hinderlijk door een bepaalde zit plaats of verstoring van uiterlijk schoon, dan zou lk raden, niet te spoedig tot zulk ingrijpen te besluiten. Zij willen namelijk wel eens gauw terug komen en wat hei uiterlijk schoon betreft: het nablijvend lid- teeken is ook niet altijd fraai te noemen. Kleine puistjes op de huid komen voor door allerhande Inwendige oorzaken. Som mige personen zijn bijzonder vatbaar om overal pukkels te krijgen. Gestoorde stof wisseling WOrdt gewoonlijk als oorzaak aangenomen, hoewel deze niet met juist heid kan worden opgespoord. Van som mige spijzen is bekend dat na hun ge bruik puistjes kunnen optreden, hetzelfde is het geval na langdurig gebruik van broomzoutén, welke aan zenuwlijder wor den voorgeschreven. Dit zijn meest zwel ling met lichte ontsteking van de smeer- klieren. die elk haar vergezellen en in de haarscheede uitmonden. Een bepaalde behandeling is zelden noodig. Als men op houdt met het nuttigen van de aanleiding gevende stoffen, dan komt alles van zelf weer terecht. Hoogstens zou men een ver koelende afwassching kunnen toepassen, vooral wanneer de pukkels met jeuk ge paard gaan. Gezwellen, die zich in of onder de huid ontwikkelen, zijn eveneens in staat, ae huidoppervlakte te doen uitpuilen. De meest voorkomende zijn fibromen, woeke ringen van bindweefsel, die soms in groot aantal gevonden worden. Evenals de wrat ten zijn zij zoo goed als altijd ongevaar lijk. De uitvoergang der reeds genoemde smeerklieren kan door een of andere om standigheid verstopt geraken. Als het ge vormde huidsmeer zich ophoopt, kan het gebeuren, dat de wand geleidelijk aan den druk toegeeft en zich, onder verdikking uitzet. Zoo kan soms een knobbel ontstaan die wel de grootte van een okkernoot en zelfs van een mandarijn kan bereiken. Deze gezwellen komen meest op de be haarde huid voor. Zij zijn gemakkelijk door den chirurg te verwijderen, hetgeen altijd aan te raden is. Het is een gemak kelijke en volkomen ongevaarlijke ingreep. Zonder deze kan het gebeuren, dat ten slotte de spanning te groot wordt, waar door de wuao barst en dan kan een lang durige etteriug volgen. Behalve inwendige oorzaken kunnen ook uitwendige aanleiding geven tot de vor ming van puisten. Soms gelukt het aan bacteriën, in de poriën der huid te drin gen en daar ontsteking te veroorzaken. Als het tot de bovenste lagen der huid beperkt blijft, is het niet zoo erg. Meermalen gaat ae ontsteking echter op 't dieper liggende weefsel over en dan ontstaat de zooge naamde steenpuist. Dit Is geen onver schillige geschiedenis. Het ontstoken weef sel sterft voor een kleiner of grooter deel af en er volgt een soort natuurlijk gene zingsproces door de vorming van etter, welke het doode weefsel oplost en het doode van het gezonde weefsel tracht te scheiden. Gelukt dit dan kan inderdaad volledige genezing volgen. Maar het ge lukt niet altijd, althans niet op de kortste en beste manier. Zoolang de gevormde etter geen uitweg naar buiten vindt en onder spanning ln het ontstoken weefsel aanwezig ls, ondervindt de patiënt aller heftigste pijn. Door vochtige verbanden, pappen en bepaalde pleisters kan de op lossing van het doode weefsel bevorderd en het proces verzacht en versneld worden. Maar het mes van den chirurg is toch meestal te verkiezen, dat in eens een flin ke afvoermogelijkheid opent, zoodat het verdere verloop belangrijk afgekort en de pijn opgeheven of tot een minimum te ruggebracht wordt. Hier komt nog bij, dat, zoolang de etter geen afvoer naar buiten heeft, de mogelijkheid bestaat, dat ont stekingsproducten in den bloed- of lym- phestroom van het lichaam geraken. Dan treedt koorts op en op andere plaatsen van het lichaam kunnen nieuwe ontstekings haarden ontstaan. Als meer steenpuisten tegelijkertijd in eikaars omgeving ontstaan, dan kunnen Vrijdag. 1 Katwijk-aan-Zee (Gemeentezanv. Spr. ds. de Jong van Rijnsburg. 8 Trim Zondag. Oud-Hortuszicht: Concert „Werlmo„. Wilskracht". 8 uur nam. ™aiB BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop Hoogewoerd 8 uur ram „Marie, de Trots der Infanterie". Woensdag en Zaterdag nm 2 uur Zon dag 2 uur en 4 uur 30 run. Luxor-Theater Stationsweg 8 uur nam ,X>e Bloemenvrouw van Lindenau" Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur Zon- dag 2 uur en 4 uur 30 n.m. Trfanon-Theater Breestraat. 8 uur nam „Pi-ivé-Secretaresse". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 uur. Zon dag 2 uur en 4 uur 30 n.m. DIVERSEN. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijks kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum dc Lakenhal, Lang) Bchelstraat 2. Geopend ln November De- cember, Januari en Februari van 10—3 u. In Maart. April en Mei van 10—4 uur in Juni. Juli Augustus en September tan 10—5 uur in October van 10—4 uur Zon dags vanaf halféén. Entrêe Zondags kos teloos Maandags f. 0.25. overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenbn 28. 1 Dee.—1 Febr. van 10—3 uur 1 Febr tot 1 April van 104 uur 1 April—1 0c van 10—5 uur 1 Oct.—1 Dec van 10 uur Zondags van 1—4 uur Entrêe Maan dags f. 0.25 overige dagen f. 0.10 Geologisch Mlneraloglscb Museum, Garenmarkt ledereD dag van 9—12 van 1.304 uur. Zondagen gesloten Kos teloos. Etbnographiscb Museum. Rapenburg —69 en Breestraat 18 Op werkdagen t 104 uur Entrêe Maandags f. 0.25. overig dagen f. 0.10 Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. d. Wertl park. Werkdagen 8.3012, 1.30—5, Zakt dags 8.30—12 Kosteloos Prentenkabinet, Kloksteeg 25. Op weit dagen van 1.304.30 Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg Dagelijks n 9—12.30 en 26 uur Kosteloos Hortus Botanicus, Rapenburg 73. werkdagen van 1 April—30 Sept 9—6 1 October—31 Maart 94 uur Op te dagen alleen van 1 April—30 Sept. 1* uur Kosteloos Ned. Hist. Natuur wetenschapper Museum (Stationsweg): Alle werkdag' behalve 's Maandags van 104 u.: 'sZo dags 1—4 uur. Academisch Historisch Museum <A" miegebouw)' Dinsdags en Vrijdagse 1012 «/o en 2—5 uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Juni a.s. waargenomen: door de apotheken G. H. Blanken, Hooge woerd 171. telefoon 502 en D. J. v. One- sum, Mare 76, telefoon 406. RECLAME. Doodt vliegen, muggen met Gegarandeerd afdoende. Let op de blauwe verpakking 359 de ontstoken huidgedeelten sal?fnv'0 Dit noemt men een negenoog of karouns De groote hoeveelheid geïnfecteerd wee sel heeft dan een grooten invloed op n levensproces. De patiënt is zwaar zie' doelmatige geneeskundige hulp is dringen noodig. j.t Het is vrijwel algemeen bekend, u» nadat een steenpuist genezen is. gevallen binnen korten tijd zich spoeas weer een andere ontwikkelt. Er zon f tienten, die langen tijd achtereen de steenpuist na de andere krijgen, ui een voortdurende kwelling, vow zij zich dikwijls op zeer lastige pi« ontwikkelen. Door de ontwikkeling bacteriologie is men tot een metnooe behandeling gekomen, welke een o bestrijding beoogt van de bacterilen, de steenpuist veroorzaken. Men n dan een cultuur van de bacteriën, men vindt in de puisten vau iden 1P en men spuit dan in den geest van natie een verdunde oplossing vanae. tuur bij den patiënt in om zijn weer te verhoogen. Inderdaad Kantnet op manier gelukken, hem onvatbaar 'e nu ken, waardoor aan de lange ter puisten een einde komt. - Zeer bijzondere pulsten ontsta .f besmetting met miltvuur of we' droes der paarden. Dit zijn enjsos smettingen, die echter zelden anaer j( komen dan bij personen, wier we™ ln het omgaan met dieren die dei» Lg hebben of met stoffen, welke afkomstig zijn. Zoo is miltvuur na <j sluitend afkomstig van uit het tui Ingevoerde huiden. Deze ziekten ri om van minder algemeen belang. y!

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6