MIJNHARDT'S KINDERZALF Hierop letten! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 8 Juni 19 BUITENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. Succes voor Herriot. - De conferentie van Lausanne. Herriot heeft bij zijn eerste optreden voor de Fransche Kamer een fraai resul taat bereikt. Dit was echter alleen daar om mogelijk, omdat zijn zeer gematigde regeeringsverklarlng aanleiding gaf tot het verzamelen van zeer veel stemmen naar rechts en links. Straks, wanneer concrete voorstellen ter tafel zullen moeten worden gebracht, zal het Wel anders Worden en zal de meerderheid wel eens zeer wissel vallig kunnen zijn! De president der Ontwapeningsconferen tie, Henderson, is voornemens het praesi- dium der conferentie den 13en of 14en Juni, derhalve direct voor de herstelcon ferentie van Lausanne bijeen te roepen. Men verwacht dat behalve Herriot, Grandi en Simon, ook de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Freiherr von Neu- rath, kort voor de herstelconferentie aan de besprekingen te Genève zal deelnemen, waaraan, met het oog op den huidigen stand der Ontwapeningsconferentie, ver gaande beteekenis wordt gehecht. Voorts bestaat het voornemen, tegelijk met de conferentie van Lausanne, binnen het ka der der Ontwapeningsconferentie, in de Hoofdcommissie de groote ontwapenings kwesties in behandeling te nemen. Onder deze omstandigheden zou des morgens te Genève en des middags te Lausanne worden onderhandeld. Op deze wijze zou practisch een gelijktijdige be handeling plaats hebben van ontwape- nings- en herstelkwesties. Dultschlartd zal op de conferentie van Lausanne vertegenwoordigd worden door den rijkskanselier Von Papen, den rijks minister van buitenlandsche zaken Von Neurath, den rijksminister van financiën, Von Schwerin Krosigk en den rijksminister voor Economische Zaken Warmbold Of de rijkskanselier voor den geheelen duur der conferentie te Lausanne zal blij ven, kan nog niet worden medegedeeld. Behalve de genoemde ministers zullen waarschijnlijk de staatssecretarissen Von Billow en Trendelenburg naar Lausanne gaan. In politieke klingen verluidt, dat de president van de Rijksbank, dr. Luther, is uitgenoodlgd. zich te Lausanne als des kundige ter beschikking te- stellen. Tevoren gaat Von Neurath nog naar Londen om afscheid te nemen. Het Is mogelijk, dat Sri John Simon en MacDonald niet tezamen zullen vertrek ken. Sir John zou zich naar Genève bege ven en verder naar Lausanne, terwijl Mac Donald misschien zal opgehouden worden door de onderhandelingen met Ierland, waaraan hij naar men verwacht, zal deel nemen. Het blijft echter waarschijnlijk, dat Mac Donald alvorens naar Lausanne te gaan, te Parijs een ondhoud met Herriot zal hebben. DUITSCHLAND. Maatregelen der nieuwe regeering. Een nieuwe noodverordening van de Rljksregeering zal waarschijnlijk in de eerste helft van de volgende week uitge vaardigd worden. Eigenlijk IS er sprake van twee noodverordeningen; de eene regelt de begrooting, de andere de maat regelen ter verzekering van de financiën, waarbij bepalingen omtrent het hand haven van de openbare orde zullen wor den gevoegd. De begrooting loopt van 1 Juni tot 1 April, dus over 9 maanden. Het is nog niet duidelijk of de regeering de arbeidsbelasting van het kabinet-Brue- nlng zal handhaven. Een belangrijk deel der bezuinigingen zal bij het hoofdstuk Verzekeringen gevonden worden. Naar vernomen wordt, rijn de min.-pre sidenten der landen uitgenoodlgd Zater dag te Berlijn te komen voor een confe rentie met de Rljksregeering. Rijkspresident von Hindenburg heeft gisteren den voormaligen Rijkskanselier, dr. Brüning, in afscheidsaudiëntie ont vangen. De voorzitter van den Prulsischen land dag heeft den rijkskanselier op diens brief inzake de regeerlngsvorming in Pruisen geantwoord, dat het seniorenconvent van den landdag tegen Vrijdagmiddag is bijeengeroepen om zijn standpunt ten aanzien van von Papens verzoek te be palen. Na ruggespraak te hebben gehouden met den fractievoorzitter der nat.-socialis- ten, afg. Kube, is de Pruisische persdienst der N. S. D. A P. gemachtigd te verklaren, dat voor de nat.-socialisten slechts van de candldatuur van een lid hunner partij voor het minister-presidentschap in Pruisen sprake kan zijn. Zij weigeren hun stem voor een anderen candidaat te geven, daar zij van oordeel zijn, dat rekening moet worden gehouden met de uitdrukking van den wil der bevolking en dat de sterkste partij den minister-president moet aan wijzen. Verder wordt verklaard, dat de nazi's ook voor geen Duitsch-nationalen premier zullen stemmen. HONGARIJE. Waarschuwing aan hef buitenland. De Hongaarsche minister van financiën heeft in het Huls van Afgevaardigden een lange rede gehouden, waarin hij o.a. ver klaarde, dat de dienst der buitenlandsche schulden slechts zoover in stand gehou den zou kunnen worden als het Hongarije gelukt zijn overschot aan landbouwpro ducten in het buitenland af te zetten. De regeering zal in afwachting van de be moeiingen der financieele Volkenbonds commissie geen overhaaste maatregelen treffen, maar mochten de internationale onderhandelingen tegen de verwachting in. niet tot resultaten leiden, dan zou de reeeerine gedwoneen zijn maatreeelen te nemen, waardoor de betalingen aan het buitenland tijdeltik in overeenstemming met de capaciteiten van het land gebracht zouden worden. FRANKRIJK. Herriot's regeeringsverklaring. Overwinning in de ICamcr. In de regeeringsverklaring. gisteren door Herriot afgelegd, wordt gezegd: ..Wat de binnenlandsche politiek betreft, staat de regeering voor een ernstigen fi- nancieelen toestand. De methode van af wachten moet worden -vervangen door een van handelen. Zoowel de financieele toe stand moet worden verbeterd als het ge- heele Fransche bedrijfsleven. De regeering zal in de naaste toekomst een in bijzon derheden gaand rapport uitwerken en de Kamer een wetsontwerp voorleggen waar bij een groot aantal bezuinigingen zal wor den voorgesteld. De afhandeling van dit voorstel zal in het land het vertrouwen doen terugkeeren en den kapitaals-omloop bevorderen. Voorts ligt het in het voorne men een grootsch werkprogram op te stel len ten einde de werkloosheid te beperken. De spaarders die dikwijls gedupeerd en ontgoocheld zijn, zullen van de regeering gelegenheid krijgen hun inlagen veilig te deponeeren. Het verkeerssysteem moet grondig worden herzien ten einde in over eenstemming te worden gebracht met de ontwikkeling der moderne techniek en an derzijds de noodige besparingen mogelijk te maken. Wij zullen van allen een zekere inspanning vereischen. Wij zullen allen evenwel ook rechtvaardig behandelen. Het is te hopen, dat deze maatregelen de uit werking van de economische crisis zullen beperken. De tot nu toe voor het Fransche bedrijfsleven getroffen beschermingsmaat regelen moesten verbonden worden met een uitgebreid systeem van internationale verdragen en wederzljdsche betrekkingen. Zoowel uit economisch als uit buiten- landsch politiek standpunt dwingen de wetten der gecivileerde wereld tot een in ternationale samenwerking. Een isolatie van het nationale bedrijfsleven door het Fransche koloniale rijk is onmogelijk. Wij willen een economisch en financieel systeem scheppen, dat het mogelijk zal maken het land wederom het normale en gezonde leven te geven. Wij waarborgen den arbeid zijn recht en houden ons eng aan de achting voor de vakvereenigings- rechten en aan het werk van een Wal- deck-Rousseau. De internationale organi satie van den arbeid heeft behoefte aan verbetering. Wij zullen de principes van de sociale verzekering niet laten aanstas- ten, doch trachten rekening te houden met de geoefende critiek. Wij hebben reeds thans besloten het gratis onderwijs uit te breiden. In het belang van een algemeene pacificatie zal de regeering voorts een wetsontwerp indienen betreffende amnes tie voor politiek vergrijpen. Nopens de buitenlandsche politiek ver klaarde Herriot. dat zijn regeering alles zal doen ter bevordering van de politieke ontspanning, het economisch begrip en de moreele ontwapening. Wat de herstelkwes tie betreft, aldus Herriot. kan Frankrijk niet alleen uit de verdragen voortvloeien, zich niet de rechten laten ontnemen, welke doch ook in het wederzijdsch verdrag door het belang en de eer der handteekenlneen zijn beschermd Een wereld welke zich ont trekt 'aan den invloed' van het recht zal vroeg of laat vallen onder de macht van het geweld. De Fransche regeering. welke deze principes verdedigt, is zich er van bewust geen zelfzuchtige privilegies, maar internationale belangen te dienen. Zij is bovendien bereid over ieder voorstel en ieder initiatief te onderhandelen, dat ge schikt schijnt den wereld toestand te ver beteren of een oprecht begrip in den zin van den vrede mogelijk te maken. In over eenstemming met het V.B.-pact zullen wij de veiligheid niet alleen voor ons. doch voor alle groote en kleine staten zoeken, welke in onze oogen-dezelfde aanspraken hebben. Krachtige pogingen zullen ten minste de moreele onrust beperken. Voor dit werk bieden wij onze medewerking aan. Het daarop volgend debat had niet veel om het lijf. De communist Doriot verweet Herriot, de politiek van Tardleu voort te zetten en in zijn kabinet mannen te hebben opgeno men, die zooals Paul Boncour, reeds onder Poincaré hadden gediend. De leider der socialisten. Léon Blum, verklaarde welke motieven zijn partij heeft om voor de regeering te stemmen. Al be staan op verschillende punten nog mee- ningsverschillen aldus Blum, zoo bestaat niettemin de hoop dat deze in den loop van den tijd zullen worden bijgelegd. Zijn partij behoudt zich voor de toekomst de volle vrijheid van handelen voor. Tardieu, aan het woord komend waarschuwde de hui dige meerderheid er voor de regeering geen wissel op te langen termijn te laten trek ken, aangezien sinds het einde van den oorlog op een verkiezingsoverwinning der radicalen steeds een der rechtsche groepen is gevolgd Tardieu werd voortdurend door de radicaal-socialisten en socialisten ge- interrumpeerd. Hij leede er ten slotte den druk op dat de houding van zün partij bij de stemming over de vertrouwenskwestie af zal hangen van zekere garanties van Herriot ten aanzien van de ontwapenings kwestie. Herriot interrumpeerde hierop, dat hij geen bedelaar is. Tardieu richtte ten slotte tot Herriot rechtstreeks de vraag: Hebt u de bedoe ling het door mü te Genève verdedigde ontwapeningsstandpunt te handhaven of te wijzigen. Herriot beantwoordde de verschillende sprekers en dankte den socialisten voor den door hen toegezegden steun. Zijn partij moet zich evenwel iedere vrijheid van han delen voorbehouden. Wat de vraag van Tardieu betreft, verklaarde Herriot dat zijn opvatting inzake ontwapening in de regeeringsverklaring is uiteengezet Hii zal de tot nu toe gevolgde houding der Fran sche regeering zoowel die van Tardieu als die van Briand trouw blijven. Meer kan b'1 op het ooeenblik zelf niet zeegen. Bij de gehouden stemming bleef de re geering Herriot met 390 tegen 152 stem men. die der rechterzijde, in de meerder heid. De groep Tardieu heeft tegen de regee ring Herriot gestemd. De aangenomen motie luidt.' De Kamer keurt de regeeringsverklaring goed en stelt vertrouwen in het kabinet dat het de politiek zal voeren welke in overeenstemming is met den zoo iuist tot uitdrukking gekomen wensch van de meer derheid van het volk. Zij weigert evenwel ieder amendement en gaat over tot de dagorde. RECLAME. 1093 j|enees( liet huidje vnn Uw kindje. Doos 25, Tube, 40 et. Bij Uw Drogist ENGELAND. De besprekingen met Ierland. - Instelling van een Indische politie-medaille. Over het ondtrhoud, dat de Engelsche ministers Thomas en lord Hailsham te Dublin hebben gehad met de Valera en den minister van Justitie van den Vrijstaat Geoghegan wordt officieel niets meege deeld. De ontvangst te Dublin was in ieder geval zeer hartelijk. Gisteravond zijn de Engelsche ministers huiswaarts gegaan. Vrijdag komt de Valera naar Londen. Het heet. dat dan de eigenlijke besprekingen pas beginnen De Valera zal dan ook Mc Donald een bezoek brengen. De Koning heeft besloten tot het instel len van een nieuwe onderscheiding, de Indische politie-medaille, ter erkenning van de verdiensten van leden van het Indische politiecorps. Het politiecorps in Indlë, officieren en manschappen, bestaat uit 200.000 man, die in de laatste jaren een periode van zeer ingespannen arbeid hebben gehad, waarbij gebleken is dat hun loyaliteit en toewijding een der krachtig ste steunpilaren was voor de regeering bij de bestrijding van de opstandige bewe gingen, die de orde dreigden in gevaar te brengen. De onderscheiding zal worden uitgereikt door den onder-Koning aan de leden van het politiecorps die zich bij zonder onderscheiden hebben en zij kan worden geschonken aan leden van eiken rang. o ITALIË. De voorbereide aanslag op Mussolini. Bij het verhoor van den wegens den op Mussolini beraamden aanslag gearresteer den Italiaan Galvlnl, die evenwel in wer kelijkheid Scarbelotto zou heeten, is ge bleken. dat deze in relatie heeft gestaan met Italiaansche emigranten in België en Frankrijk, van wie hij geld en de bommen zou hebben ontvangen. Begin Juni kwam Scarbelotto via de Brenner naar Italië, waar hij allereerst te Civita Vecchia en Tivoli verbleef en later te Rome kwam, om daar zijn aanslag uit te voeren. De commissie van onderzoek van het buitengewone gerechtshof tot bescherming van den staat publiceert het resulaat van haar onderzoek tegen 24 personen wegens bomaanslagen, of medeplichtigheid daar aan. Van deze 24 personen bleken drie onschuldig te zijn Tegen negen verdach ten kon wegens gebrek aan bewijs niet worden opgetreden. Bij zeven moest de behandeling geschorst worden, aangezien zij voortvluchtig zijn; vijf personen wer den naar het bijzonder gerechtshof ter bescherming van den 'staat verwezen. Uit de acten van onderzoek blijkt, dat de beschuldigden allen volgens een bepaald plan handelden en hun directiexen ont vingen van de Parijsche anti-fascisten. De gearresteerden hebben bekend. Beklaagde Bovone o.a. heeft verklaard, dat hem voor het vermoorden van NTussolini een millioen lire was beloofd. De verhouding tot Frankrijk wordt hier door niet begunstigd ZWITSERLAND. De vrije zones van Savoye. In het land der bergen heerscht groote vreugde! Het permanente hof van internationale justitie heeft uitspraak gedaan in de zaak betreffende de vrije zones van Opper Sa voye en het land van Gex. welke zaak Frankrijk en Zwitserland sinds 1919 ver deeld houdt, in 1928 aan het Hof is voor gelegd en reeds het onderwerp heeft uit gemaakt van twee voorbereidende beslis singen van het Hof in den vorm van be schikkingen op 19 Augustus 1929 en 6 De cember 1930. Met 6 tegen 5 stemmen heeft het hof beslist, dat artikel 435, alinea 2 van het verdrag van Versailles met zijn bijlagen de bepalingen van oudere verdragen, be treffende de douane en economische struc tuur der vrije zones van Opper-Savoye en van het land van Gex niet heeft afge-' schaft en ook niet ten doel heeft, ze af te schaffen. In de tweede plaats heeft het Hof beslist dat de Fransche regeering haar douane linie moet terugtrekken, overeenkomstig de beoalingen van genoemde verdragen, terwijl dit regime van kracht moet blijven, zoolang het niet gewijzigd is door den overeenstemmenden wil van partijen. ZUID-SLA VIE. Weer een politieke moord. De Agrani werd gistermiddag de advo caat Dr. Budak op straat door drie jonge lieden overvallen en met stokslagen zoo danig mishandeld, dat hij naar het hospi taal moest worden overgebracht. Hier werd direct chirurgisch ingegrepen. Dr. Budak is evenwel aan de gevolgen overleden. Twee der aanvallers zijn er in geslaagd te vluchten. De derde kon worden gear resteerd. Hij is lid van de fascisSsche organisatie „Jong Joego Slavië". (Dr. Budak heeft in de Kroatische politiek een bizondere rol gespeeld. Hii behoorde tot de federalistische richting en heeft een grooten aanhang gehad bij de Kroatische nationale jeugd). RECLAME. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijn- hardt. Let bij het kooper, daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. 1094 NEDERLAAG VOOR HOOVER. WASHINGTON, 8 Juni (V. Dj. Het Huis van Afgevaardigden heeft het voorstel van president Hoover om ten behoeve van de steunverleening een bedrag van 1,5 milliard dollar toe te staan voor het z.g. reconstructiefonds, welk voorstel door den Republikeinschen afgevaardigde Hawley werd verdedigd, verworpen met 218 tegen 183 stemmen. Daarentegen nam het Huis, ondanks de Republlkeinsche op positie, het door president Hoover fel be streden voorstel van den speaker Garner aan om 2 milliard 300 millioen dollar ter beschikking te stellen ter bestrijding van de werkloosheid en ter voorziening in den das-door ont«ta"»n nood Dit voorstel werd aanvaard met 2ie tegen 182 stemmen. 100 millioen dollar zullen van dit bedrag beschikbaar worden gesteld van het Reconstructiefonds ter verleening van steun aan in nood ver- keerende financieele instellingen, om de mogelijkheid te scheppen tot het ver strekken van Ieening»n pnz Het grootste deel zal worden aangewend voor de uit' voering van productieve openbare wer ken. waardoor men 'n groot aantal werk- loozen te werk kan stellen, terwiil een an der deel bestemd Is voor het bevorderen van den woningbouw, waardoor men de werkloosheid In de bouwbedrijven hoopt te verminderen. Algemeen wordt nu het aannemen van het voorstel-Garner beschouwd als een ernstige nederlaag voor president Hoover. DE OUD-STRIJDERS IN AMERIKA. WASHNIGTON, 8 Juni. (Reuter). De gisteren gehouden betooging van oud-strij riers uit geheel Amerika is zonder on regelmatigheden verloopen. Ongeveer 5009 man marcheerde van het Witte Huis langs de historische Paradestraat naar liet Kapitool, na te hebben beloofd niet te zullen trachten een van deze gebouwen te zullen binnendringen. De betoogers werden door het publiek luide toegejuicht; over het algemeen zijn het mannen van 35 tot 50 jaar en zijn voor het grootste deel afkomstig uit de westelijke staten: cowboys liepen naast negers. Dc betoogers droegen borden waarop brood en onmiddellijk hulp werd geëlsclit. Resultaat zal echter deze betooging voor de veteranen met hebben aangezien presi dent Hoover heeft verklaard, de volledige uitbetaling van de eerst in 1945 ver vallende uitkeeringen niet te zullen goed keuren. De Senaat zal echter zijn bezuinigings program inzake de uitkeering aan oud strijders heden opnieuw bespreken. DE PETROLEUM-CONFERENTIE. NEW YORK, 8 Juni. (Reuter). De leider der Russische afgevaardigden op de inter nationale petroleumconferentie, RabinO' vitsj, verklaarde heden bij zijn vertrek naar Europa, dat de conferentie een aan merkelijke vooruitgang beteekende naar het beter begrijpen van het wederzijdsche standpunt. Vele ingewikkelde zaken zijn onderzocht en zijn thans duidelijker. Dit kan den weg openen naar verdere besprekingen en tot positieve resultaten leiden. De „New York Sun" teekent hierbij aan dat de conferentie niet slaagde, omdat de Russen geen afstand wilden doen van een toeneming der productie. Hun houding werd blijkbaar alleen be paald door politieke overwegingen. Rusland heeft middelen noodig en petroleum is het bezit, dat het snelste te geide gemaakt kan worden, sedert er niet voldoende Rusische tarwe is voor een be langrijken uitvoer. o DE NIEUWE VLUCHT VAN PROF. PICCARD. BRUSSEL. 8 Juni. (V.D.). Prof. Piccard heeft thans definitief besloten dat hij voor zijn nieuwe vlucht met een speciaal ingerichte ballon naar de stratosfeer, te Zurich zal starten. JAPAN. De Nood der boeren. Het parlement houdt zich bezig met den dringenden eisch van hulp aan de land- bouw-districten, speciaal die van Noord- Japan, waar de toestanden wanhopig zijn en duizenden menschen aan hongersnood dreigen prijsgegeven te worden. Het departement van oorlog is zeer be zorgd voor de uitwerking, die deze toe standen op het moreel van de soldaten zullen hebben, van wie 82 pet. uit de landbouwbevolking gerecruteerd zijn. Deputaties van landbouwers *uit de dis tricten, welke in nood verkeeren, doen een beroep op den Landdag om een moratorium voor de schulden der boeren af te kon digen en andere hulpmaatregelen te nemen. De autoriteiten zijn zeer bezorgd over de reactionaire organisaties, die gebruik makende van de verbittering der boeren, van plan zijn een beweging aan den gang te brengen om de bestaande politieke orde omver te werpen. o CHILI. De situatie voor de nieuwe regeering gunstiger. Volgens berichten uit Santiago de Chili is aan boord van het Chileensche linie schip „Almirante La Torre" een muiterij uitgebroken tegen de nieuwe Chileensche regeering. Overigens is de toestand in ge heel Chili rustig. Het schijnt, dat de nieuwe regeering haar positie zal kunnen handhaven. De Junta heeft een aantal hooge functies door nieuwe machthebbers doen bezetten er. heeft eenige nieuwe opperbevelhebbers benoemd. Dr. Davila sprak alle berichten tegen volgens welke in Zuid-Chiil een tegen- revolutie zou zijn uitgebroken. VON NEURATH TE LONDEN LONDEN, 8 Juni. (Reutei) Hedw. zal' de bespreking plaats hebben h Mac Donald en den nieuwen Dui minister van buitenlandsche zaken von Neurath, oud-gezant te Lond» Duitschland op de conferentie van' sanne zal vertegenwoordigen. LONDEN, 8 Juni (Reuter). Dn r meldt, dat de nieuwe Duitsche m van buitenlandsche zaken irejh.T. Neurath gister op het ministerie van tenlandsche zaken te Londen een randum overhandigde over de as rentie van Lausanne. In dit memorandum zijn de redenen vat, waarom Duitschland niet in de herstel-betalingen voort te zetten o DE TOESTAND IN CHILI, SANTIAGO. 8 Juni. (V.D.). De toes in Chili stabiliseert zich meer en Aanvankelijk leek het. alsof de nie regeering bedreigd werd door een geo niseerde oppositie, doch spoedig bleek dat men slechts te doen had met standige plaatselijke verzetbewe-' die weinig instemming vonden en in algemeen zonder geweld vanzelf t~ zakten. De nieuwe socialistische regee schijnt den toestand thans volko meester te zijn. Uit de provincies w gemeld, dat alles rustig is en de e betoogingen in Santiago zijn niet haald. Het zakenleven ging gisteren r weer zijn gewonen gang, met uite ring van het bankbedrijf, aangezien banken pas vandaag weer heropend w den. Te Talcahuano weigerde de beman: vian eenige oorlogsschepen om te geh aamen aan de bevelen van een regeer' gezinden commandant, doch ook hl de toestand weer normaal. Davilla, de voornaamste figuur in nieuwe revolutionaire regeering, klaarde: „Chili heeft nooit een meer lide regeering gehad dan het hu socialistische regime". Aangezien er geen overeenstemming het Kabinet bestond over eventueele binding der religieuse orden, werd sloten voorloopig geen maatregelen kerkelijk gebied te nemen. VOOR LENIGING VAN DEN N00 IN AMERIKA. WASHINGTON. 8 Juni (V.-D.) - landbouwcommissie van het Huis Afgevaardigden heeft een gunstig slag uitgebracht op het voorstel om Farm Board te machtigen om veertig lioen bushel graan en een half ml balen katoen, die wegen de groote raden niet op de markt gebracht wo over te dragen aan het Roode welke organisatie deze voorraden zal bruiken om den ergsten nood iu mige gebieden der Vereenigde Staten lenigen. DE ITALIAANSCHE AMBASSAD TE LONDEN OVERLEDEN. LONDEN, 8 Juni. (VD.) Hedenmorg te Londen overleden de Italiaansche bassadeur aldaar, Antonio Cliiaram- Bordonaro die in 1927 te Londen werd acerediteerd. Gistermiddag kreeg de ambassad plotseling aan zijn werktafel in de bassade een aanval van hartziekte werd door zijn secretaris gevonden, w na hij in bedenkelijken toestand naar woning werd vervoerd, waar hij heden gen is overleden. VREEMD GEVAL TE BAKOE. MOSKOU, 8 Juni (V.-D.) Off wordt mededeeling gedaan van een a waardig incident, dat zich te Bakoe h afgespeeld en waaraan zoowel de Sovj regeering als het Centraal Bestuur communistische partij hun volle aand" wijden. Terwijl te Bakoe de vrije markt, w de boeren hun levensmiddelen tegen prijzen verkoopen mogen, in vollen ga was, bezetten plotseling eenige afdeelln bereden politie het plein, dreven han laars en koopers uiteen en namen de af 'wezige levensmiddelen in beslag te ruim 100 boeren werden gearresteerd. Terstond werd door de plaatselil autoriteiten geprotesteerd tegen dit Itreden bij het Centraal Executief Comi Oo bevel van het Centraal Executief mité werd de geheele leiding der min te Bakoe gearresteerd en uit haar amb bevoegdheden ontzet. De verantwoo iijke leiders zullen ter beschikking v de G. P. Oe worden gesteld. In een flcieele mededeeling wordt verklaard, a de ambtenaren hun bevoegdheden ve hadden overschreden en dat de cegee tegen een dergelijk optreden strenge maa regelen zou nemen. EEN INDUSTRIEEL DRIE-JAREN PL IN TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 8 Juni (VD.) 8 van Italië en Sovjet-Rusland als resurta van de onlangs afgelegde bezoeken crediet ten bedrage van 5.500.000 P sterling in totaal te hebben verkregen, de Turksche regeering voornemens ov te gaan tot het ontwerpen en doen w voeren van een industrieel drie-jaren P Het plan omvat voornamelijk uitbre en industrialisatie van de textielinjjjv de machine-industrie en den landbouw. HEVIGE AARDBEVING BIJ LISSABON. LONDEN, 8 Juni (VD.) De 100 K.M. van Lissabon verwijderde sj Benavente, is gisteren door een r aardbeving geteisterd. De aardbeving oorzaakte een paniek onder de L..--- en de aangerichte schade zou naai' ven aanzienlijk zijn. HERRIOT'S OVERWINNING. PARIJS. 8 Juni. (Reuter), mingscijfers over de motie van vertro voor Herriot zijn in den loop -f nacht als volgt gewijzigd. Voor 0 hebben gestemd 384 afgevaardigde»; 115. Er waren 110 onthoudingen. '1 afgevaardigden waren afwezig.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2