53Mf Jaargang DINSDAG 7 JUNI 1932 No. 22150 |gft nommer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. SUKGFJL STAND v. LEIDEN BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN «Cts. Per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen j;sr agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle ajere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën «(sluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. js een maximum aantal woorden van 30. wasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van [tieten 10 Cts. porto fe betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No- 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT s Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. HET AFSCHEID VAN Prof. Dr. H. M. VAN NES. Groote belangstelling. Jet afscheidscollege, dat prof. dr. H. M. u Mes gistermiddag gelijk wij reeds Jjden in het groot Auditorium der Uni citeit gaf, was zeer druk bezocht. Na- as de Synode der Ned. Herv. Kerk werd word gevoerd door ds. A. B. te Win- ult'sGravenhage, die namens ditcol- j den scheidenden hoogleeraar dank itM voor hetgeen hij in de afgeloopen ibtsperiode voor de Ned. Herv. Kerk e!t gedaan. De groote moeilijkheid voor D Kerkelijk hoogleeraar is altijd de abtaatie van subjectief en adjectief, de en Wetenschap. Prof. van Nes vond synthese, doch toonde naast deze in take eenheid een verbazingwekkende wheldenheid alleen reeds door het noveeren in twee verschillende facul- Zn, de Theologie en Klassieke Letteren. Kis werd de zending door prof. van i gesteund, naast de studie het practi- y en naast de practijk het theoreti cs Met den wensch, dat God prof. van in de dagen van rust welke thans domen, momenten mag geven, waarin hem in eens duidelijk zal zijn, dat s wat hij deed, zaaien was en dat os dat jonge zaad opkomt, besloot ds. Kinkel zijn rede. iimens den Senaat bracht de rector- ailicus, prof. dr. J. J. Blanksma den tienden collega dank. Zonder twijfel macht van prof. van Nes over Kerk Maatschappij in den loop der jaren 1 groot geworden en daardoor heeft hij aanzien van de Leidsche Universiteit leerderd. üf. dr. L. Knappert herinnerde in zijn jraak aan de samenwerking en vriend- welke tusschen prof. van Nes en ontstond niettegenstaande de groote slngsverschillen, waarover echter in belang van de leerlingen en de uni- iteit nooit gesproken werd. De opge- iheid, waarmede prof. van Nes de ute jaren zijn bezigheden heeft voort- st, wekte de diepe bewondering van a. b praeses van de Leidsche theologi- studentenfaculteit, de heer Gerritsen s op de moeilijkheid alles, de colleges, persoonlijken omgang, de herinnering de rustige middagen in huize Vree- 1 enz. samen te vatten in een dank- id namens alle studenten .Steeds gaf I. van Nes meer mede dan noodig voor het examen en juist hierdoor hij de harten der leerlingen. K Smit uit Zaltbommel sprak daarna orden van dank namens de oud-leer- !tn. Prof. van Nes dankte met enkele Men de sprekers voor hun vriendelijke j'den en wenschen. Mmens de leerlingen en oud-leerlingen Wig de scheidende hoogleeraar de yclopaedy „Religion, Geschichte und ïenwart" en een album met handtee- Mgen van de gevers, i'i afloop van het college bestond in Bruyns gelegenheid persoonlijk theid te nemen van den hoogleeraar, ^an velen gebruik maakten. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. k Woensdag j.l. gehouden collecte ten r«ï?n ket Leidsch Crisis-Comité hóeft "LSB'/t opgebracht. ACADEMISCHE EXAMENS. Ujjfcsu is voor het doctoraal examen «sïutide de heer J. P. Buijs (Leiden). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. JKWfmgen: o Sche Bank Nv- 'filiaal). Lei- Hoofdzetel: Amsterdam. Spui- "8/150 Nieuwe Procuratiehouder: «Wma, Leiden. h ®!r Levendaal 138, Leiden Ver- Istj J® alcoholhoudende andere dan Sf j;ailken' Bijvoeging uitgeoefend wvens verkoop van sterke dranken. CtFlVGEERD SPOORWEGONGEVAL. fcS&otgen heeft de gebruikelijke forse, f J^fenlng van de Roode Kruis- ?lonne plaats gehad. Om 10 u. afcaisri, den stationschef aan het oahii ,?lekenhuis kermis gegeven, |Vtrs»n«„ f®station Warmond eer. I Os uk. iHk had plaats gehad. ■5 U hotarriveerde de hulpcolonne tintint ?at®rieel aan het station en i htt p. i er' dus precies 12 minuten eerste alarm, was alles in den llfervoo ïeedstaanden trein geladen voor het vertrek. VER. TOT BEVORDERING VAN DEN BOUW VAN WERKMANSWONINGEN. Negen en dertigste jaarverslag. Aan bovengenoemd jaarverslag is het volgende ontleend: In het afgeloopen jaar is een begin ge maakt met de uitvoering van het plan tot stichting van 75 woningen op een terrein tusschen Lage-Rijndijk en Medusastraat alhier. Het werk werd aanbesteed. De bouw had een normaal verloop, zoodat de wo ningen vermoedelijk in den Iood van 1932 zullen worden opgeleverd en door de be woners worden betrokken. Het aantal wo ningen der Vereeniging zal dan tot 577 ge stegen zijn. Overeenkomstig den wensch van het Gemeentebestuur werden de huren verhoogd met het bedrag, verschuldigd voor straatbelasting, in Leiden ingevoerd. De huren der woningen op het Kooi- terrein werden bovendien verhoogd als ge volg van het aanbrengen van waterclosets en kranen boven de gootsteenen, waarvan de kosten op de huurders moesten worden afgewenteld. Tot onze spi.it gaf deze huur- verhooging aanleiding tot verzet van de zijde der huurders, die zich, door middel der buurthuurdersvereeniging, tot het Ge meentebestuur wendden. Het verhuren der woningen leverde geen moeilijkheden op. Er zijn nog steeds meer aanvragers dan er woningen beschikbaar zijn. Het meerendeel der huurders kwam hun verplichtingen na, ondanks de ongun stige omstandigheden. In het bestuur kwam geen wijziging. Het personeel der Vereeniging vervulde zijn taak tot volle tevredenheid van het bestuur. De huuroDhaler J. van Stralen werd op zijn verzoek ontslagen. In ziin plaats werd benoemd J. van der Meer. die reeds vroeger als zoodanig werkzaam is geweest. Er is nog dringende behoefte aan wo ningen voor die arbeiders, die slechts een 'matige huur kunnen betalen. Het duurt soms jaren eer den aanvragers een woning kan worden verschaft. Wij hopen, dat R.iik en Gemeente ons ook verder in staat zul len stellen in die behoefte te voorzien. De balans vermeldt een winstsaldo van f. 1443,27. De alhier tot arts bevorderde seml- arts L. C. Breebaart is bestemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij de Koninklijke landmacht. Niet de heer J. Donner, maar de heer J. Pommer won bij de onderlinge wedstrij den van „Excelsior" Zaterdagavond den eersten prijs voor leden 1ste graad. Ingaande Vrijdag 1 Juli a.s. wordt de chef-commies en waarnemend statlonscher den heer J. C. Pfundt van het station H. S. M. alhier overgeplaatst naar Haar lem. Hiermede herinneren wij de Leidsche jonge menschen aan de samenkomst, die door de Hervormde Jongeren-Organisatie is belegd op het landgoed „Poelgeest" op Donderdag 9 Juni a.s., Dr. W. Th. Boissevain zal daar spreken over een zeer urgent kerkelijk vraagstuk, nl. Liturgie. De directie der Ned. Spoorwegen heeft bepaald, dat de machinisten, bij vertraging van reizigerstreinen op de lokaalspoor wegen in de Haarlemmermeer, Leiden, Al- ohen, Uithoorn. Amstelveen enz., de snel heid tot 65 kilometer in het uur moeten opvoeren, waardoor de vertragingen inge haald zullen worden. - Wij vestigen de aandacht op een ad vertentie in dit Blad betreffende de Vak school voor Meisjes aan het Rapenburg. - Gistermiddag omstreeks 5 uur is ten huize van de 61-jarige mej. E. H. S. in de Koenesteeg een brandend petroleum stel omgevallen, waardoor de kleeren van de vrouw vlam vatten en zij in doodsangst naar buiten snelde. Een voorbijganger, A. van H.. slaagde erin de vlammen te dooven. Met vrij ernstige brandwonden werd zij naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Hedenmorgen baarde haar toestand geen zorg. Gistermiddag is de 72-jarige weduwe W. op den Stationsweg gestruikeld, waar bij zij haar linkerknie brak. De E. H. D. vervoerde haar naar het Academisch Zie kenhuis. - Gistermiddag is de 9-jarige R. v. d. B. in den Zijlsingel te water geraakt. Een politie-agent hielp hem door handreiking on het droge. GEBOREN. Johanna Maria, D. van W. J. M. Barning en W. A. Hinfelaar Johanna. D. van W. Derogee en J. Timmers Pieter Willem, Z van W. de Mooij en C. C. van der Waals Nicolaas Cornells, Z. van H. Stoute en M. J. van der Tuin. o ONDERTROUWD: C. Botterman jm. 23 j. en J. Blansjaar jd. 22 j. o GEHUWD: A. van Berkel jm. en G. Laman jd. DE NOORDZEE-VISSCHERIJ. OVERLEDEN. J. Tjalsma, M. 53 J. J. J. A. Bernsen, ongeh. M. 44 Een overzicht van vijf maanden. Van de Katwijksche en Scheveningsche vloot hebben dit jaar tot en met Mei aan de treilvisscherij deelgenomen: van Kat wijk: 64 motorloggers welke 927 reizen deden en f. 514.645 besomden aan versche visch tegen verleden jaar tot dien tijd 62 motorloggers in 819 reizen f. 515.134; van Scheveningen: 41 motorloggers welke 561 reizen deden en f. 304.614 besomden aan versche visch tegen verleden jaar tot dien lijd 53 motorloggers in 624 reizen f. 378.600 Aan de beugvisscherij nemen dit jaar van Vlaardingen deel: 13 stoomschepen, welke tot en met Mei 176 reizen deden en f 132.754 besomden aan versche visch, terwijl deze schepen tevens aanbrachten 1264 kantjes maatjesharing en 28 tonnen zouteviseh tegen verleden jaar t.e.m. Mei 16 stoombeugers in 147 reizen f. 133.034 aan versche visch. 1748 kantjes maatjes haring en 3 tonnen zouteviseh. De treilers en de beugers zijn dit jaar vroeger in de vaart gegaan, vandaar dat zij meer reizen hebben gemaakt dan ver leden jaar. De motortreilers besomden tot eind Mei per reis f. 550.50 (v. j. 619.) Van de drijfnetharingvisscherij zijn dit jaar tot eind Mei binnengekomen: te Vlaardingen: 1 stoomschip met 54 kantjes maatjesharing tegen verleden 4 stoom schepen met 533 kantjes haring en 3 mo torschepen met 415 kantjes haring; te Scheveningen: 1 motorlogger met 160 kantjes haring, tegen verleden jaar 2 mo torschepen met 196 kantjes haring. Te IJmuiden is noch dit jaar, noch verleden jaar tot eind Mei nieuwe haring aange voerd. Dit jaar zijn dus tot en met Mei door de beugers en haringschepen in het geheel 1478 kantjes maatjesharing aangevoerd, tegen verleden jaar 2792 kantjes. Aangezien de eerste nieuwe Holland- sche haring steeds een gewild artikel is zijn de prijzen, mede in verband met den geringen aanvoer gedurende de maand Mei buitengewoon hoog geweest. Dit zal echter slechts van korten duur zijn. Zoodra meer schepen in de vaart worden gebracht en de aanvoeren groo- ter worden, waardoor het aanbood de vraag gaat overtreffen, zakken de prij zen onmiddellijk, vooral waar deze eerste aanvoeren niet voor export geschikt zijn en men dus voor den verkoop uitsluitend op het binnenland is aangewezen. Trou wens, van den export naar onzen groot sten afnemer, Duitschland, wordt, wan neer geen verbetering komt in de beta lingsregeling. in belanghebbende kringen al weinig verwacht. Verleden jaar heeft een beperkt aan tal schepen met 40 netten aan de Mei- haringvisscherij deelgenomen, terwijl met ingang van 1 Juni 1931, ingevolge het be sluit van de reedersvereeniging voor de Nederlandsehe haringvisscherij de ge- heele vloot met de volle vleet naar zee mocht gaan. Thans is te dien aanzien nog geen be sluit genomen. Wel was afgesproken voor- loopig met niet meer dan 40 netten te gaan visschen, doch de eerste hooge ha- ringprijzen hebben enkele reeders verlokt met -meer dan 40 netten te laten visschen. Het hoofdbestuur der reedersvereeniging heeft zijn leden bericht zulks buitenge woon te betreuren; het meent door het niet nakomen van de afspraak den leden verder op dit punt te moeten vrijlaten. Er zullen dus meer schepen met meer netten in de vaart komen: bij eenige visscherij zullen dan ook de aanvoeren te groot blij ken te zijn om tegen loonende prijzen te kunnen plaatsen. Wij erkennen, dat thans de haringprijzen in verhouding tot an dere consumptie-artikelen te hoog zijn; straks zal echter, bij eenigen aanvoer, de haring onverkoopbaar blijken te zijn. Het hoofdbestuur der reedersvereeni ging Voor de Nederlandsehe haringvis scherij heeft zijn leden medegedeeld, dat hem bij zijn laatstgehouden bespreking met den minister van economische zaken en arbeid is gebleken, dat ook van dien kant geen medewerking is te verwachten t. a. v. het verleenen van eenigen steun aan de Noordzeeharingvisscherij. De mi nister heeft het hoofdbestuur in ernstige overweging gegeven, de uitoefening van de haringvisscherij in het a.s. seizoen in sterke mate te beperken en in geen geval meer haring aan te voeren dan naar re delijke verwachting kan worden geplaatst De minister is bij de beperkingsgedachte zelfs zoover gegaan door aan te bevelen, den export naar Duitschland in verband met de betalingsmoeilijkheden, geheel uit te schakelen. In verband met een en ander heeft het hoofdbestuur zijn leden in ernstige over weging gegeven mede te werken, dat in ieder geval niet meer dan de helft van de vloot ter haringvisscherij uitgaat. Het is te hopen, dat de toestand zich spoedig in gunstigen zin wijzigt; mocht zulks niet het geval zijn, dan zal de werk loosheid in het zeevisscherijbedrijf meer en meer toenemen. Verruiming van den haringexport blijft in deze omstandig heden een eerste vereischte. N. R. Crt. WIJZIGING DER VUURWAFENWET. Denkt morgen om de Woensdag collecte van het Crisis-Comitél De onveiligheid ten plattelande. In het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer wezen enkele leden op het groote gevaar, waaraan men is blootgesteld, in dien aan het bezit van vuurwapenen niet op ingrijpende wijze paal en perk wordt gesteld. Zij wezen op het misbruik dat in Duitschland van die wapenen veelvuldig wordt gemaakt. Intusschen betwijfelden zij of, indien dit ontwerp mocht worden verheven tot wet, inderdaad toestanden als de evenbedoelde zijn te voorkomen. Deze leden toch waren van oordeel, dat slechts bij zeer acute onrust van uitvoe ring der bij art. VI ingevoegde bepalingen sprake zal kunnen zijn. Mitsdien zouden zij het op prijs stellen, indien de minister hun de verzekering zou willen geven, dat ook zonder toepassing der vermelde voor schriften de Vuurwapenwet niet of zeer moeilijk zal kunnen worden overtreden en hun wilde uiteenzetten door welke maatregelen zulks zal wordei< bereikt. Ook sommige andere leden achtten een meer afdoend toezicht op de naleving der vuurwapenwet dringend noodzakelijk. In dit verband wezen zij er op, dat vele woon wagenbewoners in het ongeoorloofde bezit van vuurwapenen ziin. Vele andere leden merkten op, dat of schoon de geuite desiderate zeer zeker reden van bestaan hebben, de geheele wer king der Vuurwapenwet in het bedoelde opzicht een secundaire is. De afwending van vijandelijke verhoudingen tusschen de burgers onderling en van toestanden van verwildering, gelijk die zich in den laat- sten tijd onder den druk der omstan digheden in enkele streken van Duitsch land openbaren, hangt naar hun gevoe len wel in de eerste plaats af van poli tieke en economische factoren, onder de welke het algemeen beleid der Overheid van grooten invloed is. Verscheidene leden achtten de voor ziening, welke met dit ontwerp wordt beoogd, een halven maatregel. Wil men een afdoende regeling treffen dan moet h.i. de wetgever zich niet bepalen tot een verbod om vuurwapenen of munitie voor handen te hebben, doch dienen evenzeer de vervaardiging en de invoer er van te worden strafbaar gesteld. Blijkt de noodzakelijke behoefte zoowel aan de eene als aan de andere soort van zaken te bestaan dan neme de Staat de fabricage er van zelf ter hand, en worde nauw gecontroleerd, waar de gefabriceerde voorwerpen blijven. Andere leden konden zich met deze zienswijze niet vereenigen. Staatsfabrieken voor het vervaardigen van vuurwapenen en munitie voor particulier gebruik acht ten zij noch noodig, noch wenschelijk. In het algemeen moet. naar het oordeel dezer leden, het voorhanden hebben van vuurwapenen onder bepaalde omstandig heden niet te zeer worden bemoeilijkt, ver mits de veiligheid vooral ten plattelande en in de buitenwijken der steden niet zelden te wenschen overlaat. CANDIDATENLIJSTEN DER S. D. A. P. Voor de Eerste Kamer-verkiezingen. Gistermiddag kwam naar HetVolk meldt de Partijraad van de S.D.A.P., in besloten zitting bijeen, ter bespreking van de aanstaande verkiezingen voor de Eerste Kamer. Na eenige discussie zijn de candidaten- lijsten aldus vastgesteld: Voor groep II (Groningen, Drente. Over ijssel, Gelderland): 1. mr. M. Mendels (af tredend); 2. E. Rugge (aftredend); 3. L. M. Hermans (aftredend); 4. J. H. A. Schaper; 5. mevr. SaundersBlauwboer; 6. Bartels; 7. J. H. Anema. Voor groep IV (Zuid-Holland)1. A. B. de Zeeuw (aftredend); 2. F. L. Ossendorp (aftredend); 3. P. Danz (aftredend); 4. G. F. Lindeyer; 5. L. v. d. Wal; 6. A. Kievit; 7. L. A. Donker; 8. I. G. Keesing. De Partijraad hield zich bezig met het verzoek van den Vrijzinnig Democrati- schen Bond de verkiezing van den vrij- zinnig-democratischen candidaat in groep IV te helpen bevorderen. Het partijbe stuur kreeg machtiging de zaak met de sociaal-democratische fractie in de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland te rege len. De voorzitter deelde mede. dat de Partij raad voor den volgenden Zaterdag op nieuw zal worden bijeengeroepen ter be spreking van de actie, die tegenover 'de crisispolitiek der regeering-Ruys zal moe ten worden ontwikkeld mede in verband met de interpellatie, die door den heer Kupers in de Tweede Kamer is aange vraagd. HET NATUURVRIENDENHUIS BIJ BENNEKOM. Op Zaterdag 28 Mei is op de heide te Bennekom het Natifurvriendenhuis, het A.B.K.-huis, genaamd naar den heer A. B. Kleerekoper, geopend. Het huis is ge sticht door de Vereeniging van Natuur vrienden en het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. Het is een houten gebouw, bevat vier kamers en biedt plaats voor 60 bedden. Thans heeft de bouwcommissie van B. en W. van Ede bericht gekregen, dat het gebouw binnen veertien dagen dient afgebroken te zijn, daar geen bouw vergunning er voor is aangevraagd. BINNENLAND. Een langdurige zitting van den Leid- schen gemeenteraad (3e Blad). De steun aan de melkveehouders; me morie van antwoord aan de Eerste Kamer (3e Blad). De Noordzce-visscherij in de eerste vijf maanden van dit jaar (Binnenland le Bi.) Wijziging der Vuurwapenwet; voorloo- pig verslag der Eerste Kamer (Binnen land, le Blad). rie moord te Hemmen; de dader ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Verweer van het kabinet Brüning (Bui tenland, le Blad). Toenadering tusschen Engeland en Ier land? (Buitenl., le Blad). Painlevé nogmaals over een compensa- tic-kas (Buitenl., le Blad). Onzekere berichten uit Chili. (Buitenl., en Tel., le Blad). In Roemenië is een kabinet Vajda ge vormd (Buitenl., le Blad). CENTRALE NEDERL. AMBTENAARS- BOND. Twee resoluties. De laatste congresdag ving aan met een besloten zitting, die tot half elf duurde. Na heropening zag het bestuur in verband met ingekomen voorstellen, waarin actie werd gevorderd tegen de regeeringsreactie, een voorgestelde resolutie aangenomen, waarin met klem geprotesteerd wordt tegen de aanslagen op de met zooveel strijd en opoffering verkregen arbeids voorwaarden van Rijks-, Prov.- _en Ge meentelijk personeel en instemming wordt uitgesproken met de actie van 't N.V.V. en de SD.A.P. in medewerking aan het A.C.O.P. tegen de aanslagen op de arbeids voorwaarden van de werknemersklasse en voor de handhaving van haar levenspeil; afgekeurd wordt, dat verschillende con- fessioneele en neutrale organisaties in vele gevallen zich met voorgestelde kor tingen op gemeentelijke loonen en sala rissen accoord verklaarden; en verklaard wordt, elke actie, uitgaande van hoofd bestuur en A.C.O.P.-bestuur en gericht tegen de aantasting van de loonen en sa larissen van het overheidspersoneel met alle kracht te zullen steunen. Ten aanzien van het bezuinigingsrapport der commissie-Weiter werd een resolutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de regeering. door voorshands geen personeel meer aan te stellen in vasten dienst, in strijd handelt met het kort geleden afge kondigde Rijksambtenarenreglement, het- welk voorschriften omtrent vaste aanstel ling bevat; geprotesteerd wordt tegen deze politiek der regeering en het hoofdbestuur machtigt alle geëigende maatregelen te treffen, welke de actie tegen de afbraak- politiek van de regeering kunnen ver sterken. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. De gistermiddag te Utrecht gehouden buitengewone algemeene vergadering van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsehe Spoorwegen heeft nadat het gewijzigde voorstel van de directie der Nederlandsehe Spoorwegen in de afdee- lingen bij schriftelijke stemming met vrij wel algemeene stemmen was afgewezen zich met algemeene stemmen tegen dit voorstel verklaard. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den Minis ter van Koloniën zal op Vrijdag 10 Juni niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. VERDRONKEN. TELOKBETONG, 6 Juni (Aneta). De echtgenoote van den administrateur van de onderneming Negara Ratoe. gelegen in het district Tandjoengkarang. J. C. P. van Bael, is in een nabij de onderneming ge legen meertje verdronken. Het lijk van mevr. van Bael werd na 2 uur dreggen gevonden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1