Von Papen ontvangt de Pers. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 3 Juni INGEZONDEN. BURGERL. STAND v. LEIDEN i ncoet het iVcud een. 25=ujvuqe. u>cuvi£oyi^t qiiciute/t etu BUITENLAND. NEDERLANDSCH TOONEELVERBOND. Jaarvergadering der Leidsche afdeeling. Gisteravond hield de afdeeling Lelden van het Nederlandsch Tooneelverbond, onder presidium van mevrouw W. van Italliev. Embden, haar jaarlijksche al- gemeene ledenvergadering in den Schouw burg. Nadat de notulen van de vorige alge- meene vergadering waren gelezen en goedgekeurd, werd door den secretaris, den heer A.' Goekoop, het jaarverslag uitge bracht. Uit dit verslag bleek o.a. dat, on danks crisis en malaise de toestand van de afdeeling gunstig ls. Het ledental is bij het vorige jaar nog iets vooruitgegaan en bedraagt thans 107. Dit gunstig verschijn sel wordt hieraan toegeschreven, dat de leden veel voor hun contributie ontvangen, zooals 10 procent reductie op de abonne- ments-, en 20 procent reductie bij andere voorstellingen. Verder hadden de leden gratis toegang bij een voorstelling van „De Despoot" door de Kon. Ver, „Het Neder landsch Tooneel" en bij een voordracht avond van mevr. Charlotte Kohier „Ster vend Europa". Het verslag werd onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd, waarna de heer J. J. Baak namens de commissie tot nazien der rekening 1930/1931, verslag uitbracht en voorstelde de penningmeests- resse, mevr. C. v. d. EistCoebergh voor het gehouden beheer te déchargeeren. Dit voorstel werd goedgekeurd en de pennlng- meesteresse dank gebracht voor de zeer accurate boekhouding. De rekening sluit met een batig saldo van f. 80. Tot leden van de commissie voor het na zien van de rekening 1931/1932 worden ge- Kozen mej. De Vries en de heeren prof. dr. L. van Itallie en J. J. Baak. De drie aftre dende bestuursleden, mevr. W. v. Itallie— v. Embden en de heeren B. Hageman en B. W. Menkhorst worden herkozen. Een benoeming voor een lid van het bestuur ln de plaats van den heer Aug. L Reimerin- ger, die heeft bedankt, wordt aange houden. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Amsterdam worden gekozen mevrouw W. van Itallie—Van Embden en mevrouw C. v. d. Eist—Coebergh. Hierna had 'n uitvoerige discussie plaats over eenige punten, voorkomende op den beschrijvingsbrief van de algemeene ver gadering te Amsterdam en werden de plannen besproken voor het seizoen 1932- 1933. In hoofdzaak komen deze plannen hierop neer, dat aan de leden wederom 10 procent reductie zal worden verleend op de abonnementsvoorstellingen en 20 procent op voorstellingen buiten abonne ment. van die stukken, welke voor de eerste maal te Leiden worden vertoond. Tevens ontvangen de leden een gratis toe gangsbiljet voor een voorstelling, welke nader zal worden gekozen en zeer waar schijnlijk ook voor een voordrachtavond. Hierna sloot de presidente de vergade ring. o NED. FILMLIGA AFD. LEIDEN. Voorstelling van „Ontmoeting". Het pas opgetreden bestuur van de Leidsche afdeeling der Nederl. Filmliga heeft al direct blijk gegeven van zijn voorgenomen activiteit door een aantal personen uit te noodigen tot de vertooning van de Russische film „Ontmoeting" van Urinow, welke gistermiddag in het Luxor- theater plaats vond. Deze vertooning was ons aangekondigd als een première voor West-Europa, terwijl de film zelve be doeld is als een propagandamiddel, voor het Sovjet-regime en uitsluitend bestemd voor de Russische staatsklno's. Dit laatste sluit in, dat de personen op het witte doek zich alleen bedienen van de Russische taal, hetgeen uit den aard der zaak niet bijdraagt tot verduidelijking van de film. Voeg daarbij de omstandig heid. dat het bestuur om ons onverklaar bare redenen het oirbaar had geoor deeld om de film tot ongeveer op de helft te bekorten en men zal begrijpen, dat het voor de toeschouwers een hopelooze taak was om zich uit dit labyrinth van beelden vóór en na de revolutie een logisch geheel te concipieeren. Aan deze ongemotiveerde coupure-lust is het wellicht ook te wijten, dat de pro pagandistische waarde van Urinow's werk ons ten eenenmale ontging. Er was geen oogenblik sprake van een verheerlijking van het bolsjewisme of moesten de Rivlère-achtige décors aan het slot die illusie scheppen? En evenmin hebben wij iets bespeurd van een tegenstelling tus- schen de jaren vóór en na 1918, welke toch bij de vervaardiging dezer film heeft voorgezeten! Zoodoende viel deze „première" ais filmvertooning volkomen in het water Cineastisch beschouwd bezit „Ontmoe ting" voorzoover wij dat uit hetgeen vertoond is kunnen concludeeren wel wat goeds. De opnamen van de parade bijv waren massaal en van groote suggestieve kracht, hetgeen door de close-ups prachtig werd geaccentueerd. Ook de hoofdpersoon was heel goed getypeerd. Voor een hoogere waardeerng van dit Russische filmwerk is een tweede „Ontmoeting" evenwel on ontbeerlijk. Vooraf ging een gesynchroniseerde film „Gedachten en muziek van de zee" van den Hollandschen cineast O. v. Nljen- hoff, waarnaar wij met belangstelling hebben gekeken. EEN ONGEWONE ZENDING. Voor de eerste maal wordt vloeibaar helium per vliegtuig vervoerd. Hedenmiddag om 3 uur is van het Kamerlingh Onnes-Laboratorium alhier een auto vertrokken naar Schiphol, waar in een apparaat met vloeibaar helium is geladen met bestemming naar Londen. Dit apparaat bestaat uit een glas gevuld met vloeibaar helium. In dat vloeibaar helium bevindt zich een ring van lood en daarin is in het laboratorium een electrische stroom aan den gang gesteld. Deze stroom blijft ver der zonder eenige electromotorische kracht voortduren, zoolang de looden ring door vloeibaar helium wordt afgekoeld. Dit ls n.l. een persisteerende stroom zooals door prof. Kamerlingh Onnes voor een tiental jaren, gevonden ls. De heer Flim bedrijfsleider van het Laboratorium, zal de reis naar Londen meemaken. Dit is de eerste keer. dat vloeibaar helium in Engeland aankomt, verklaring afgelegd, waarin hij den ernst (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukjten wordt niet teruggegeven DE RAADSVOORSTELLEN TOT VERNIEUWING VAN DEN REINIGINGSDIENST. M. de Redacteur, We beleven vreemde tijden! In plaats van tal van protesten tegen de groote uitgaven, die a.s. Maandag goedkeuring van den Raad vragen, een algeheel zwij gen. Het laat den burgers schijnbaar Si berisch koud. Vaag teeken! En toch. M. de Red gaat het a.s. Maandag in den Raad om een kapitaal-uitgaaf van circa' 1 en driekwart ton tezamen, waarvan een kleine 120.000 ronde guldens voor verbe tering van den Reinigingsdienst. Het des betreffende voorstel wordt mJ. wel heel eenvoudig eu luchthartig fonder „Ge meentezaken" in Uw blad van Dinsdag 31 Mei opgenomen) opgediend. De verouderde wagens voldoen al lang niet meer. het schuitenvervoer ook ver ouderd, alles dus weg en wat eenvoudiger dan vervangen door „autotractie" »n aan geschaft 7 roltrommelauto's a 7600 gulden plus minus en 3 kleine „autowagentjes" met inhoud van IV» a 2 M3 a 3500 gulden, deze laatsten bijzonderlijk bestemd voor de Leidsche stegen. De zaak is dan zoo ongeveer „op gang" doch houde men in 't oog de bemerking, dat „in hygiënisch opzicht de zaak dan nog wel niet volkomen, ls want voor „vol komen" zoude zeker nog een uitgaaf van pl.m. 50.000 gulden noodig zijn. Dat durven B. en W. onder de bestaande omstandig heden vooralsnog niet aan. Bij de aanschaffing komen dan de ver dere kosten voor berging van vuil-auto's en van de steegjes-„autowagentjes", dus een garage-bouw, etc. etc. makende alles tezamen een uitgaaf van circa één en twee-tiende ton. Met 't vooruitzicht, dat binnen afzienbaren tijd een uitbreidings- crediet-aanvraag móét komen, zal de Raad de goedkeuring wel verleenen! Waarom ook niet! M. de Red. Het zijn vreemde tijden, die we beleven! Van alle kanten moet bezui nigd worden, salarissen gesnoeid, subsi dies gekort, tot in Pietluttigheden beknib beld, maar gaat het om zeer groote uit gaven, dan is er geen krimp. En in casu nu, in gemoede, M. de Red zijn de dienst verrichtingen van den Reinigingsdienst nu dermate slecht, dat in deze moei lijke tijden, zulke groote uitgaven noodzakelijk zijn? Wanneer we terugzien in het zakenleven, zou er dan wel een koopman of particulier te vinden zijn, die thans groote vernieuwingsuitgaven of verbeteringsuitgaven zoude doen, wanneer het met het sedert jaren functioneerend materiaal nog vrij goed loopt? Doch het is gemakkelijk riemen snijden van ander mans leer. M. de Red. 't Groot-doen heeft ook in Leiden nog niet afgedaan, blijkbaar. Doch wanneer men naast deze voorstellen in kwestie neerlegt de cijfers door Dr. Colljn genoemd in zijn kortelings gehouden rede „Het stormgetij" waarvan het verslag in de groote bladen ls tc lezen geweest. (N. R. Crt. van Zondag 29 Mei 1.1.) dan is verklaarbaar méér dan ooit, dat ontstaat een voortwoekerende wrevel en misnoegen jegens de wereld en ook jegens de wijze, waarop ieders lasten steeds meer en meer worden verzwaard. Moge de Raad a.s. Maandag besluiten de reinigingsplannen aan te houden tot beter tijden, tijden, die weder perspectief zullen geven en waarvan verwacht kan worden, dat de inkomsten de uitgaven zullen dekken. Met dank voor de plaatsing. M. de Red. teekent met hoogachting. N. G. SPAARGAREN. Leiden. Haagweg 31, 2 Juni 1932. ONDERTROUWD: Z. Bink, jm. 28 jaar en M. Bekoolj, ]d 24 jaar P. Chrispijn, jm. 23 jaar en L. Fijnenbuik, jd„ 24 jaar. OVERLEDEN. J. W. M. Haring, M„ 64 jaar J. Roo- denburg—de Lange. Vr. 67 jaar. Van Schiphol vertrekt een vliegtuig, dat speciaal voor dit doel uit Engeland is overgekomen en bestuurd wordt door den master of Sempill naar Londen, waar het zal worden opgewacht door prof. Mac Lennan, die vanavond voor dc Royal Institution het apparaat uit Lelden zal demonstreeren en een voordracht zal houden over „Suprageleidingsverschijnse- len. die zich bij de temperatuur van vloeibaar helium afspelen". Het was de uitdrukkelijke bedoeling van prof. Keesom. mede in overleg met de collega's uit Londen, over dit transport niets te publiceeren alvorens vandaag be richt was ingekomen, dat het experiment van de verzending van het helium was gelukt, Een ontijdige publicatie ln eenige ochtendbladen heeft dat voornemen ech ter doen mislukken. Duitschland verkeert in een zeer ernstigen noodtoestand. X Er zullen geen valuta-experimenten worden genomen. De nieuwe Duitsche rijkskanselier Von Papen heeft gisteravond te Berlijn de ver tegenwoordigers der pers ontvangen. In een korte rede sprak hij allereerst zijn voldoening er over uit eenige woorden tot de pers te kunnen richten om dan te ver volgen „U zult van mij op dit oogenblik geen programmatische verklaring kunnen ver wachten. Ik wensch evenwel een paar woorden als mensch tegenover mensch tot u te spreken. Het ligt mij bizonder na aan het. hart u te zeggen dat ik deze functie heb aanvaard in een uur dat het vader land in zeer ernstigen noodtoestand ver keert, overeenkomstig het beroep dat de Heer Rijkspresident op mij heeft gedaan, dat ik evenwel dit besluit na rijp beraad heb genomen, niet alleen wegens de bui tengewone zorgen en lasten welke er aan verbonden zijn. doch in het bizonder ook in verband met het feit dat het mij als mensch bizonder leed heeft gedaan mij te zetten op de plaats van een mensch wien ik innerlijk bizonder na heb gestaan. Ik mag u zeggen dat het werk dat de Rijkskanselier twee jaren geleden heeft aangevangen door mij krachtig zal wor den voortgezet en dat ik niet minder wensch dat het zal mogen lelden tot een groot succes voor land en volk. Het oor deel over de werkzaamheden van dezen kanselier blijft overgelaten tot een ander uur. Zijn werk evenwel blijft. Het be hoort tot de geschiedenis. Indien de men- schen wisselen, zijn de opvolgers er toe geroepen dit werk voort te zetten. Over de vraag waarom deze nieuwe re geering gevormd ls, aldus vervolgde Rijks kanselier von Papen, behoef ik u niet lang te spreken. Wij beschouwen het als onze taak de lasten en offers, welke in dezen tijd van Duitschland worden geëischt. nog draaglijk te maken, doordat men de psy chische fundeering vindt welkp alleen het dragen dezer lasten mogelijk maakt, dat wil zeggen de samenvatting van alle na tionale krachten om het even uit welk kamp zij komen. Een zoo geweldige krachtsinspanning als van het Duitsche volk in de toekomst moet worden ver wacht. kan slechts worden verricht in dien alle moreele en psychische potentie wordt aangewend Dat zal de taak der regeering ziin. Ik zou mij er op het oogen blik toe willen beperken u te verzoeken uw medewerking aan dit werk te willen verleenen. Al scheiden ons ook politieke tegenstellingen: het werk blijft voor ons allen gelijk." In den vooravond had de rijkspresident gisteren reeds- den rijkskanselier Von Pa pen en de andere leden der nieuwe rijks- regeering ontvangen. Zij hebben toen den eed op de grondwet afgelegd. Vervolgens ls de eerste kabineiszitting gehouden, die slechts van formeelen aard was en dus maar heel kort heeft geduurd. Gemeld wordt dat alle ministers, die lid zijn van de Duitsch-Nalionale Volkspartij, uit die partij zullen treden, terwijl men ver wacht dat ook de oyerige leden van het kabinet de banden met de partijen, waar zij deel van uitmaken, zullen verbreken. Officieel wordt medegedeeld: De Rijks kanselier ontving gistermiddag den presi dent van de Rijksbank met wien hij een langdurig onderhoud had. Daarbij werden alle kwesties besproken welke van belang zijn voor de Rijksbank. Er bestond volko men overeenstemming in het bizonder over de kwestie dat geen valuta-experi menten en in het algemeen op het ge bied van valuta en credietwezen geen maatregelen mogen worden genomen, welke gevaar zouden kunnen opleveren voor de valuta. Rijkskanselier von Papen heeft den Oostenrljkschen Bondskanselier dr. Doll- fuss, het volgend telegram gezonden: „Door het vertrouwen van den heer Rijkspresident aan het hoofd der Duit sche regeering geroepen ,ls het mij een behoefte u, mijnheer de bondskanselier, als leider der regeering van het Duitsche Volk ln Oostenrijk mijn hartelijkste wen- schen te doen toekomen voor het welzijn van Oostenrijk". De Rijkskanselier van Buitenl.' Zaken, freiherr von Neurath, heeft den Oosten- rij kschen bondskanselier dr. Dollfuss het volgend telegram gezonden: „De eer hebbende Uw Excellentie er hiermede van in kennis te stellen, dat de heer Rijkspresident mij de leiding over de Duitsche buitenlandsche politiek heeft toevertrouwd, voel ik mij hierbij gedron gen U, heer bondskanselier, in het gevoel van verbondenheid in het lot der Duitsche stars der verzekering te geven dat de tusschen onze beide landen bestaande enge betrekkingen mij steeds bijzonder na aan 'k hart zullen liggen". De rijkspresident heeft den scheidenden rijkskanselier, dr. Brüning, den volgenden brief gezonden: „Zeer geëerde heer rijkskanselier, Aan uw verzoek om ontheffing uit uw functie van rijkskanselier en rijksminister van buitenlandsche zaken voldoe ik hierbij, Ik betreur het ten zeerste van u te moeten scheiden, nadat ik gedurende twee jaren onzer samenwerking zoo dikwijls gelegen heid heb gehad uw hoogstaand karakter, uw uitgebreide kennis en uw onzelfzuch tige overgave aan de door u aanvaarde taak te leeren kennen en hoogachten. Voor alles wat gij voor het vaderland hebt ge daan, dank ik u namens het volk en uit eigen naam. De samenwerking met u zal lk nooit vergeten en uw persoon zal ik steeds met de grootste hoogachting geden ken. Met mijn beste wenschen voor uw persoonlijk welzijn en met vriendelijke groeten verblijf ik steeds uw toeg. (w.g.) VON HINDENBURG. Ook aan de andere aftredende ministers heeft de rijkspresident schriftelijk zijn dank betuigd voor de den lande bewezen diehsten. RECLAME. 850 Voor het in Den Haag gehouden Espe- ranto-examen slaagden voor diploma A de heeren G. G. Spanjaard en C. Molenkamp, alhier. Een van de laatste 1096 troostprijzen, in de Iersche Sweepstake elk van f. 900, is gewonnen door onze stadgenoot, den heer A. Vogelaar. Het café „Trianon" aan de Breestraat heeft een grondige restauratie ondergaan, waarmede zij, die hieraan mede werkten alle eer inleggen. In de eerste plaats het architecten bureau Ponsen en Lohmann. dat de plan nen ontwierp en voorts bovenal de heei J. A. Verwer, die voor een artistieke muur schildering in de hall en een fraaie be timmering in het café zorg droeg. Het meubilair werd eveneens gedeeltelijk ln overeenstemming met het gemoderniseer de intérieur, gebracht. Verder is alle? op nieuw behangen, is het schitterend be werkte plafond geheel gereinigd en is een keurig podium opgeslagen, waarop van hedenavond af José Rosenberg en de zijnen hun triumfen zullen vieren. DE ALGEMEENE TOESTAND. Von Papcn's verklaring aan de journa listen Moties van wantrouwen inge diend De Russische-Japansche betrekkingen. In een verklaring aan de binnen- en buitenlandsche Pers heeft rijkskanselier Von Papen, nadat het kabinet door Von Hindenburg was beeedigd, gisteren de voorgeschiedenis zijner benoeming uiteen gezet en er op gewezen dat de oorzaken van de kabinetswisseling uitsluitend zijn gelegen ln kwesties van blnnenlandsche politiek. Alle psychologische krachten van het Duitsche volk moesten in de nieuwe regeering worden belichaamd, omdat anders de ontzettende zware lasten niet te I dragen zouden zijn, en ln dien zin heeft Von Papen getracht zijn kabinet te vor men. Hij heeft daarbij gewezen op den noodzaak van internationale samenwer king tot herstel van het economisch even wicht en er aan toegevoegd ..dat het van belang ls dat duidelijk zichtbaar wat en wie de vertegenwoordigers van een land achter zich hebben". Die laatste zinsnede is naar haar uiterlijk heel positief, maar in wezen heeft men er niet veel aan. Vooralsnog staat het nog lang niet vast van welken steun de heer Von Papen ver zekerd kan zijn maar heel hoopvol ziet iet er tot dusver voor hem niet uit. Nóg chijnt niet definitief besloten te zijn of .ie Rijksdag al dan niet bijeengeroepen zal worden, maar gezien de sterke oppositie tegen Von Papen en diens kabinet is op 1 die bijeenroeping niet veel kans. En de moties van wantrouwen, die bereids door sociaal-democraten en communisten bij den Rijksdag Ingediend zijn, zullen dien tengevolge dan ook wel ontweken worder, Over de geruchten van ernstige span ning tusschen Rusland en Japan heeft de Japansche premier Salto gisteravond een der toestand ontkende. Hij hoopte dat Sovjet-Rusland de mogelijkheid zal zien blijk te geven van een grooter vertrouwen jegens Japan door de concentratie van troepen in het Verre Oosten te staken. Hij verzekerde verder dat het belang van de Sovjet-Unie bij den Chineeschen Ooster spoorweg niet uitgelegd wordt als strijdig met de belangen van Japan in Mandsjoe- rlje. aangezien de open-deur-polltiek de eerbiediging van alle belangen vraagt, on afhankelijk van de nationale nuances. Dientengevolge acht Saito het niet ge- wenscht, dat Japan ook maar een enkele van de belangen krijgt, welke de andere naties bij den Chineeschen Oosterspoor weg hebben. Saito verklaarde verder, dat geen enkele tolunie of economische federatie tusschen Japan en Mandsjoerije beoogd wordt en dat de erkenning van het nieuwe onaf hankelijke bewind in Mandsjoerije af hangt van zijn capaciteit om zich met eigen middelen te handhaven. Japan wenscht in geen geval op onwettige wijze de politiek der Mandsjoerijsche autoritei ten te controleeren. OOSTENRIJK. Bloedige botsingen te Weenen. In het voorstadie van Graz Eogenberg bij Weenen is het gisteravond tot ernstige politieke botsingen gekomen. De nat. soc. hielden daar een vergadering, welke de soc. dem. en de communisten poogden te doen mislukken. Reeds in de zaal kwam het tot een handgemeen, dat vervolgens op straat werd voortgezet. Landjagers poogden de verschillende groepen te schei den. De nat. soc. braken echter door de afzetting heen waarop het tot een veld slag kwam waarbij gestreden werden met messen en steenen. In totaal werden 50 personen gewond. 5 nat. soc. hebben zware verwondingen opgeloopen. 30 personen werden in arrest gesteld. Eerst laat in den avond kon de rust weer hersteld worden. DUITSCHLAND. Braun weigert in den Pruisischen Li tc verschijnen Verlenging «7*1 Fransche crediet aan de rijksbank laagterecord bij de spoorwegen Het kabinet-Braun heeft ge den Pruisischen Landdag te versch" waartoe het gelijk in de Tels was vermeld door middel y,» communistisch voorstel was uitgei Na heropening van de zitting van Landdag bleek, dat de regeeringst leeg gebleven waren. De drie aL centrumministers Hirtsiefer, stel... Schmidt hadden bij hun fractie plaat. nomen. Op de vraag van den nation, socialistischen afgevaardigde Kuebe S- dc- voorzitter mede dat het besluit van c Landdag bij het Pruisische Staatsmi? rie was afgegeven doch dat men antwoord had ontvangen. Kuebe ste voor, de zitting opnieuw een kwartiet schorsen opdat van dr. Braun alsno° eischt kon worden dat hij in den Land zou verschijnen. Bij de tweede herope- deelde voorzitter Kerrl mede, dat Bra hem telefonisch had medegedeeld, dat a bezig was in een brief aan den Landdag redenen voor zijn niet verschijnen uit tc zetten, aangezien hij er aan twijfelde een demissionair kabinet nog in denLar dag geroepen kon worden. De nationaal-socialisten stelden hir voor, alle Pruisische ministers, die d uitmaken van de S.P.D. en van de staa partij wegens schending van de grond bij het Staatsgerechtshof aan te klag De politieke debatten, dien aan dit voor verbonden werden, werden daarna opend. In den loop van de zitting las de vlo president van den Landdag, Baumhof! antwoord van minister-president Bra voor. Hierin deelde hij mede dat hij Pruisische kabinet» voor morgen had een geroepen om te beslissen over vraag of het demissionaire kabinet verplicht was, voor den Landdag te schijnen. Nadat het woord was gevoerd door Duitsch Nationalen afgevaardigde Ste motiveerde de communist Pleck de zijn fractie ingediende voorstellen. kwam het tot scherpe woordenwisselin; tusschen de communisten en de natio socialisten. Leden der beide fracties v den tot de orde geroepen. Vervolgens zette de leider der Natior Socialistische fractie, Kuebe de hou" zijner partij tegenover de sociaal d~ craten en de communisten uiteen. Nationaal Socialisten, aldus spr. ro de sluiting van alle Pruisische be~ eischen Indien de beurzen haar mis spel der laatste dagen zouden voortzei In het verder verloop zijner reder wees spr. op de verdiensten der Ho zollern en het gedyen van den Pruis'- Staat. De Nationaal Socialisten - aldus spr. den Pruisischen staat wede.'' tot het fundament der Duitsche gro# maken. De Fransche bank heeft, naar te wachten was, mededeellng gedaan haar principieele toestemming in de lenging van het crediet van 90 mi dollar aan de rijksbank tot 4 Sep 1932, Over de modaliteiten van deze lenging wordt echter nog onderh' tusschen de Banque de France rijksbank. De Banque de France m een variable vaststelling van de de naar den maatstaf van de ontwikh van den goud- en deviezenvoorraad t; Rijksbank. Ook is de kwestie der re nog niet opgelost, daar de Bat,que France de door de Rijksbank geë verlaging met 2% tot dusverre no? heeft goedgekeurd. Men hoopt f* over deze kwesties heden tot over* stemming te komen. In de .Reichsbahn" het officieelc t der Rijksspoorwegen wordt het rap gepubliceerd over den toestand der 9 sche Rijksspoorwegen in de maar.d A 1932 Hieruit blijkt dat in deze maand goederenverkeer een ongekend laagte- heeft bereikt. De bedrijfsontvangsten bed:- 230.441.000 RM. de uitgaven 308.465 zoodat ruim 78 millioen meer is uit ven dan ontvangen. FRANKRIJK. Herriot's vermoedelijke Kabinet - Verrassingen te wachten? Herriot, die heden officieel met de geerlngsvorming zal worden belast o gister de besprekingen met zijn pob vrienden voortgezet en klaarblijkelijk lijst van ministers opgemaakt, die op langrijke onderdeden afwijkt, van welke men tot nog toe in parlemen en politieke kringen als de meest schijnlijke beschouwt. In sommige, gen wordt verzekerd, dat niet rara doch de huidige permanente verteg woordlger van Frankrijk bij den vo bond, Paul Boncour. minister van zal worden terwijl Painlevé de P0™" voor luchtvaart zal aanvaarden. Hei nlsterie van marine zal worden nomen door den oud-minister van George Leygues. Aangezien Herriot er op rekent au ln de eerste periode van zijn bW™. -■ wijls uit Parijs afwezig te zijn om aan talrijke internationale conferenue kunnen deelnemen, vormde de vraas hem bij afwezigheid als hoofd der ring moest vertegenwoordigen een lijke kwestie. Van welingelichte verhaard, dat Chautemps, die kellik minister van Binnenlandscue zou worden de portefeuille van Juw aanvaarden, aangezien de minis Justitie in Frankrijk tevens pf- vangend minister-president is. De nieuwe regeering zal ncr' g. schijnlijk reeds Donderdag as. mer en Senaat voorstellen. BELGIE. Vertrouwen in het kabinet-B"1®1 De Senaat heeft een motie va1 Jjl wen in het kabinet-Renkin stemmen (en één blanco) goeo8fK' V>

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2