:eest bij Tieleman Dros. VRIJDAG 3 JUNI 1932 No. 22147 Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. De eerste groentenschuit legt aan. I oi irjy uitblijven van vorstbelemmering I (en ni-?21115 (s!echta 3 regendagen bleken I Een ^fern v te ziin)- kon zoodanig wor- «huit n?esc n- dat heden de eerste reiken ,lngang van de fabriek kon be- eend ,iif» resultaat is alleszins bevredi- Het voornaamste nieuws van heden. m Jaargang LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: Cts per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen I agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle I fndere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën I „itjiuitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. I hi een maximum aantal woorden van 30. I Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van [brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. [dit nummer bestaat uit VIER Bladeii EERSTE BLAD. Giro No. 188690. |Door ons werd ontvangen: |B. B. 1.8.75. Leref. kerk hersteld verband. lüaar wij vernemen is het gebouw aan ra stille-Rijn, waar de Gerei. Kerk in lersteld Verband haar bijeenkomsten fed in andere handen overgegaan. Ge- mde kerk was daardoor genoodzaak: r een andere lokaliteit om te zien. Zij •ft die gevonden in het Federatiehuls. ia het Gerecht No. 10. Zondag 5 Juni ten aldaar de eerste diensten worden bonden op de gewone uren. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Nederlandsch Instituut voor Economi sche en Reclame Adviezen (N.I.V.E.R.A.), Haarlemmerstraat 2a, Leiden. Eigenaar Th. A. Loell, Rotterdam. Wijzigingen. N.V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon, Vestestraat 28, Leiden. Uittredend Commissaris: Dr. S. Th. Holst Weber, Leiden, dd 1 April 1932. Melksalon „De Krans", Heerenstraat 5, Leiden. Uittredend Eigenaar: G. Hockx, dd. 21 Mei 1932. Nieuwe Eigenaresse: Wed. P. M. van Leeuwenvan der Salm Leiden. C. S. Boom. Kraaierstraat 1. Leiden. Wijnen, bier en limonades. Wijziging han delsnaam in: C. S. Boom v h. P. B Erades Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: tevens ge distilleerd. Coöp. Boerenleenbank. Zuidbuurt C. No. 23, Zoeterwoude. Uittredend Bestuurs lid: G. Belt, Zoeterwoude. Nieuw be stuurslid: Th. B. J. van Galen, Zoeter woude. Jedenmorgen werd de directie der firma Eleman en Dros aangenaam verrast door I mededeeling, dat de eerste groenten- puit. feestelijk getooid met de Neder- iche driekleur, door de nieuw be- Middelstegracht in aantocht was. gebeurtenis geschiedde volkomen on- xacht en was een verrassing van den svoerder, den heer De Winter alhier. men zich herinneren zal, was bieden jaar bij Raadsbesluit besloten de lidelstegracht niet geheel te dempen, fch in het belang der firma Tieleman en een doorgang vrij te laten voor de |centenschepen, die in het bijzonder tij- ns zekere campagnes daar veelvuldig ieten aanleggen. Aan het totstandkomen r meuwe betonnen beschoeiing is ter ctrijding der kosten door de gemeente c door de firma Tieleman en Dros ge- fmenlijk bijgedragen. de werkzaamheden werd op 28 No- Jember aangevangen en dank zij de ijver |an den aannemer Klokkegieter uit Rijs- Tieleman en A. H. Dros Jr.. de heer Dros Sr. was wegens verblijf in het buitenland afwezig ontvangen ir. de Blauw, dir. van Gemeentewerken, de heer De Meyier directeur der Rioleeringswerken. de heer Boogaard, adj.-dir. v. Gemeentewerken, de aannemer en de uitvoerder van het om vangrijke werk, diverse opzichters, assis tenten enz. De heer H. H. Tieleman dankte het Ge meentebestuur. in het bijzonder den heer Splinter, alsmede de heeren de Blauw en dr. Meyier voor de aangename samenwer king tijdens de uitvoering van het werk ondervonden, alsmede de heeren Klokke gieter en de Winter voor de snelle wijze van arbeiden, zoodat op het oogenblik een en ander, op eenige kleinigheden na, zoo goed als geheel is opgeleverd. Ook Ir. de Blauw prees de goede samen werking, evenals de heer Klokkegieter, die speciaal de welwillende steun memoreerde der Directie van de firma Tieleman en Dros, voor wie nooit iets te veel was en Foto Bleuzé. diepte vmTJ9nMde gracht heeft nu een tenriii au 3 een breedte van 4 M.. 'chniin twee verhaalplaatsen. waar M kJÜ n. e'kander kunnen passeeren. 7 temer gelukt. waarvoor den aan- 'itkomt! den uitvoerder alle hulde tb ler'efilmeeii, mhlpaa' in de geschiede- nor,,,, Tleleman en Dros. is heden- vacht in „,1 ïïel- Relijk gemeld, onver- hErdacht "aast. op feestelijke wijze *taLdïec"eka«"r werden door de di a de heeren H. H. Tieleman, H. W. bij wie altijd voorkomende moeilijkheden goed konden worden opgelost. Besloten werd aan de heer Dros Sr. een geluks telegram te verzenden in verband met deze voor de firma zoo heuglijke gebeur tenis. Tenslotte werden nog gehuldigd de aan de fabriek werkzaam zijnde heeren Blitz, van Velzen en Sloos, die zich steunpilaren betoond hadden tijdens de werkzaamhe den. In feestelijke stemming bleef men nog eenigen tijd bijeen, onder gezellige kout het afgeloopen zware werk nog eens besproken werd, waarbij over en weer hartelijke en waardeerende woorden wer den geuit. Hierop vereeuwigde onze foto graaf directie en gasten op de bevlagde schuit voor den ingang der fabriek. Een mooi werk. zonder eenige stagnatie en op deskundige wijze uitgevoerd is hier voltooid, waarvoor zeker allen betrokkenen een gelukwensch toekomt! DE EXPORT VAN HOLLANDSCHE HARING. Adres van de Kamer van Koophandel. Aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid is door de K. v. K. alhier onderstaand adres verzonden. Zooals Uwe Excellentie bekend is, wordt de export van Hollandsche haring door allerlei maatiegelen van het buiten land steeds meer onmogelijk gemaakt, waardooi in de exportbedrijven, de na- ringreeoerij en tal van nevenoedrijven een groole ontwrichlmg dreigt in te treden en deze voor een ueiangrijk deel zelfs drei gen ten onder te gaan. De toestand is geleidelijk zoo critiek geworden, oal een oesatrueuze vernooging in Dunschland van het invoerrecht van 3 M. op 6 of 9 M., zooals in het voornemen schijnt te liggen, nauwelijks beroering brengt. Nu het bedrijf slag op slag krijgt, loopt men groot gevaar zien gelaten nu den toestand neer te leggen. De momen teel te beaingen prijzen, de stagnatie m den export Ooor vernooging van invoer rechten, contingenteering. deviezenmaat- regelen, zullen evenwel tot onmiddellijk waaneembaar resultaat hebben, dat de reeders reeds dit jaar met hun geheele vloot ter haringvangst zullen uitrusten. Ernstiger is evenwel dat, als dit jaar we derom ernstige verliezen worden geleden, de ondergang van vele bedrijven onver mijdelijk schijnt. De volkswelvaart in de betrokken plaat sen zal daardoor blijvende en niet of uiterst moeilijk te herstellen schade lij den, in welk verband inzonderheid ook aan een omvangrijke werkloosheid most worden gedacht. Naar de stellige meening der Kamer is steunverleening daarom dringend nood zakelijk. Daarbij denkt de Kamer eener- zijds aan direct hulpbiedende maatrege len en anderzijds aan steunmaatregelen welke het voortbestaan op den duur moe ten mogelijk maken. Als direkten steun acht de Kamer wen- schelijk een nader te regelen toeslag op eiken ter haringvangst uit te zenden log ger, zulks uitgaande van de gedachte dat anders aan werkloozenuitkeering allicht nog meer zal moeten worden betaald. De Kamer veroorooft zich daarbij Uwe Excellentie te verzoeken, ten spoedigste de daartoe noodige maatregelen te willen nemen, opdat de loggers nog dit jaar in genoegzaam aantal zullen kunnen worden uitgerust. Wat de definitieve steunmaatregelen betreft, die het bedrijf moeten schragen, acht de Kamer het allereerst noodzakelijk, dat er ten spoedigste een regeling komt tusschen Duitschland en Nederland, waar door niet alleen een behoorlijke afname wordt verzekerd, maar waarbij ook gega randeerd wordt dat de geleverde goede ren worden betaald. Wat door de Kamer in haar adres van 24 Mei j.l aan den Ministerraad, in het algemeen is gezegd, kan niet het minst op deze branche wor den toegepast. De liquiditeit en de solidi teit ook der haringexportbedrijven, wordt door de deviezenmaatregelen zeer ernsti? aangetast. De bedragen welke in Duitsch land en andere landen worden vastgehou den zijn zóó groot, dat zelfs de kapitaal krachtigste ondernemingen dit niet lan ger kunnen volhouden. Met groote voldoening heeft de Kamer dan ook kennis genomen van de Memorie van Antwoord op Wetsontwerp 305 inzake het Internationaal Betalingsverkeer en zij veroorlooft zich de hoop uit te spreken, dat allereerst ten aanzien van Duitsch land een regeling worde getroffen die de Nederlandsche belangen in voldoende mate beveiligt. De Kamer veroorlooft zich echter te dezen aanzien met verschuldigden eerbied op te merken, dat Duitschland wel vol ledig aan Rusland betaalt, maar niet aan Nederland en dat terwijl Rusland eerst na jaren crediet aan Duitschland wil betalen en Nederland de Duitsche goederen direct moet betalen. De Kamer acht daarom toepasselijk de zinsnede uit de M. v. A. pag. 3 onderaan, dat beperkende bepalingen kunnen wor den getroffen „tegenover landen waar de wijze waarop een deviezenrantsoeneering wordt toegepast, zulks noodzakelijk maakt". Wat verdere steunmaatregelen van de finitieven aard bétreft, acht de Kamer 't mogelijk den binnenlandschen afzet van haring en versche zeevisch nog zeer be langrijk op te voeren. Overleg met be langhebbenden is daartoe echter een eer ste vereischte. Indien de Regeering hierbij het initiatief zou nemen en haar moreelen stun zou toezeggen, dan zou naar de meening der Kamer ten deze nog zeer veel te bereiken zijn. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland: w.g. TEN CATE BROUWER, voorz. w.g. P. G. KNIBBE, secretaris. DE LEIDSCHE MARKT EN DE HALTE WAARDER. Nu met de tegenwoordige dienstregeling der Ned. Spoorwegen de markttrein 3332, die Vrijdags en Zaterdags te Waarder stopte, vervallen is, en de snelstoptrein 3321 LeidenWoerden vertrek 12.14 uit Leiden Waarder doorgaat, zijn de markt- bezoekers aan Leiden hierdoor zeer gedu peerd. Dezer dagen zal aan de directie dei Ned. Spoorwegen een adres verzonden worden met verzoek om den snelstoptrein 3321 Vrijdags en Zaterdags te Waarder te laten stoppen. ADRES AAN GEDEPUTEERDE STATEN. Inzake de opheffing van de Boommarktschool Naar aanleiding van het Raadsbesluit tot opheffing van de Meisjes-Opleidings school voor U L.O aan de Boommarkt is door den Bond van Ned. Onderwijzers het volgende schrijver gericht aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. Hoogedelgestreng College. De Raad der gemeente Leiden heeft in zijn zitting van Maandag 9 Mei besloten tot opheffing van de Meisjes-Opleidings school voor U.L.O. Handelende namens de afd Leiden van den Bond van Nrderlandsche Onderwijzers, goedgekeurd bij K. B van 16 Jan. 1913. St.BI. No. 9 domicilie kiezende Wasstraat No 46. te Leiden, neemt ondergeteekende beleefd de vrijheid, uw College te verzoe ken. op in bijgaand schrijven ontwikkelde gronden, ten bate van het algemeen be lang uwe goedkeuring aan het besluit van den Raad der gemeente Leiden tot op heffing van de Meisies-Opleidingsschool voor Ui O. aan de Boommarkt. te ont houden. Met verschuldigden eerbied voor Uw College, w.g. G. W. L. MONNÉ, Secr. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend: Het hoofdmotief, waarom het College van B. en W. meent, dat de Meisjesoplei dingsschool voor U L.O. aan de Boom markt moet worden opgeheven, is. dat de lagere leerjaren matig bezet zijn. Hiertegen meenen wij het navolgende te moeten aanvoeren. Altijd zijn de hoogere leerjaren in deze school beter bezet geweest, dan de lagere leerjaren, omdat de ouders, die deze school op hoogen prijs stellen, niet alle hun dochtertjes met 5'/i jaar naar deze school sturen, zoowel om den afstand en de moei lijkheden van brengen en halen, als de gevaren van het verkeer, doch op lateren leeftijd als zij zichzelven beter kunnen redden langs den weg. Dat de ouders deze school op hoogen prijs stellen en voor hun dochtertjes wil len behouden, bewijst het adres van de Oudercommissie dezer school aan den Ge meenteraad. om het voorstel van B. en W betreffende opheffing van de Meisjes- Opleidingsschool voor U.L.O. aan de Boom markt, niet te aanvaarden Deze Meisjes school voorziet in een behoefte, wat wij meenen te mogen afleiden uit het feit., dat de meisjes voor deze school uit bijna alle wijken van de stad komen. De ouders willen deze school houden en hadden aanvankelijk plannen in overwe ging genomen, om een bijzondere neutrale Meisjesschool, opleidend voor U.L.O., aan te vragen, wat de gemeente naar raming f 100.000 zou zijn gaan kosten. De oprichting van een bijzondere neu trale schoolvereeniging is door adressant ontraden, wijl hij voorstander is van Open baar Onderwijs. Met medewerking van de afdeeling on derwijs heeft een der Raadsleden de adres sen der meisjes, die thans aan de Boom markt school gaan. opgevraagd Hij heeft een proefindeeling van deze leerlingen ge maakt. over soortgelijke, gemengde oplei dingsscholen voor U.LO. rekening hou dende met de schoolwijk. waarin, of die waar de betrokken meisjes het dichtst bij wonen. Het geachte Raadslid is daarbij gebleken, dat er 65 meisjes naar de leer school moeten gaan. zoodat deze school, die thans 221 1.1. telt. met 6 leerkrachten en een ambulant hoofd. 286 1.1. zal gaan tellen. De beide scholen aan de Langebiug. met tezamen 12 leerkrachten, zal 71 1.1. van de Boommarktschool moeten opnemen en der halve 408 71 479 1.1. gaan tellen. Het geven van vruchtdragend onderwijs aan dusdanig zwaar bevolkte scholen, wordt daardoor illusoir en de ouders, die thans hun kinderen op de Meisjesschool doen gaan. zullen zeer zeker met recht gegronde bezwaren kunnen aanvoeren, om hun kinderen naar dergelijke bovendien gemengde scholen, te zenden. Tevens zal een zoodanige massale over plaatsing van 1.1. naar andere scholen voor beide partijen, t.w. de overgeplaatste 11. en die der scnool, waar ze opgenomen wor den van groot nadeel zijn voor het onder wijs en vooral voor de meisjes die of en kele jaren, of nooit in een gemengde klasse hebben gezeten. De leerlingen der hoogste leerjaren zullen zeer zeker het meest gedupeerd worden wat voor den overgang naar het U.L.O. voor velen een moeilijk meekunnen, ja zelfs een jaar dou- bleeren kan beteekenen. De bedoeling van de opheffing der Meis jesschool is echter in wezen niet. dat haar bestaansredenen zijn verdwenen. De eigen lijke bedoeling van B. en W. is deze, dat er ruimte gemaakt moet worden voor de Aalmarktschool. alhoewel de Raad besloten heeft tot het bouwen van een tweede op leidingsschool. De school telt 371 1.1. met 11 leerkrachten en leidt op voor Gymna sium en HBS. Het schoolgebouw zelft telt 7 lokalen, zoodat 4 klassen in een ander gebouw zijn ondergebracht. Adressant is van meening. dat in het stadsgedeelte, waaruit de meeste 1.1. dezer school komen, een tweede opleidingsschool noodig is. Om zich van de werkelijke be hoefte te overtuigen heeft hii daarnaar een onderzoek ingesteld en de resultaten van dit onderzoek den Raad der Gemeente Leiden aangeboden. Het aantal kinderen, waarvoor een tweede opleidingsschool werd gevraagd, bedrag Wt BINNENLAND. Voor de eerste maal wordt vloeibaar helium over grooten afstand vervoerd (Stadsnieuws, le Blad). Zijn er bezwaren tegen publicatie van het bezuinigingsrapport?; vragen van het Kamerlid Van Rappard (Binnenland, 2e Blad). Een wetsontwerp tot steun aan de var kenshouderij zou dezer dagen te verwach ten zijn (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). De afzet van bloembollen in de tropen; voorloopig advies van den Indischen provincialen voorlichtingsdienst (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Ons parlementair overzicht (4e Blad). De grondspeculaties te Oegstgeest; een nieuwe commissie van onderzoek be noemd (3e Blad). De drooglegging der Zuiderzee: plannen voor den Noord-Oostelijken polder inge diend. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Het Duitsche Kabinet beëedigd; Von Papen ontvangt de Pers (le Blad). De vermoedelijke samenstelling van Herriot's nieuwe kabinet (Buitenland, le Blad). Dr. Braun heeft geweigerd in den Prui- sischen landdag te verschijnen (Buiten land, le Blad). Japan's premier Saïto ontkent de ge ruchten over ernstige spanning tusschen Rusland en Japan (Buitenland, le Blad). De cisch in het Sklarek-proces te Ber lijn. (Tel., le Blad). In de Raadszitting van 9 Mei heeft het College van B. en W. toegezegd dat deze school er eenmaal zal komen, doch voor loopig niet gebouwd kan worden. Wij hebben dus deze eigenaardige toe stand gekregen dat de tegenwoordige op leidingsschool aan de Aalmarkt noodig ge- splitstmoet worden, wat B. en W. even eens voorstaan, doch. inplaats van een tweede nieuwe opleidingsschool te doen bouwen heffen B en W. een school, die bewezen heeft bestaansrecht te hebben en door de ouders gewenscht wordt. op. om daarom plaats te maken voor een tweede onleidingsschool die in de toekomst toch nieuw gebouwd zal moeten worden. In de Ingekomen Stukken, geven B. en W. toe, dat het onderbrengen van de helft der Aalmarktschool als tweede opleidings school in de op te heffen Meisjesschool van tijdelijken aard zal ziin. Om dus voor enkele jaren het bouwen van een noodige tweede opleidingsschool te kunnen uitstellen, wordt de goedbevolk- te en verlangde Meisiesschool oogeheven, wat o.i. onherstelbare schade beteekent aan het openbaar onderwijs Adressant verzoekt uw College derhalve beleefd op grond van bovenstaande over wegingen. uw veto over dit Raadsbesluit uit te spreken en den bestaanden toestand te doen bestendigen, opdat het Openbaar Onderwijs te Leiden, geen onherstelbare schade worde toegebracht, CBR. GEM. ZANGVEREEN. „HALLELUJA" Men schrijft ons: Onder leiding van mej. Tilly Leening gaf de Leidsche Chr. Gem. Zangvereen. „Halleluja een concert in het Rijksasyl voor Psychopathen. Met werken op het programma van Bach, Bonset, Pylman, Nico Hoogerwerf, Alb. Becker. Hartog en Philip Loots bezorgde het koor een avond van eenvoudig, mooi kunstgenot. Alhoewel de werken van Hoogerwerf en Loots, waar mede het koor op Hemelvaartsdag zulk een buitengewoon succes had op het con cours te Zandvoort, een voorname plaats op het programma innamen, was voor ons toch het fraaiste gedeelte de Cantate van Pylman „Soli Deo Gloria", waarin de so liste mej. van Schooten-Stouten de ge legenheid kreeg ons van haar stem te doen genieten. De heer G. Zitman wisselde het concert af door het geven van eenige gedichten van Wertheim en van Heyst. Na afloop dankte van de aanwezige doctoren de heeren dr. Scholtens en dr. Wiersma, de geneesheer-directeur met eenige welgekozen woorden het koor en de dirlgente voor hetgeen was geboden, terwijl hij tevens de verwachting uitsprak dat het koor meer en meer populair in de inrichting zou worden door het geven van meerdere uitvoeringen, hetgeen in een ;lotwoord door de voorzitter der vereenl- ging toezegde. Ds. J. W. Groot Enzerink, die eveneens aanwezig was had wel voldoening van zijn tusschenkomst, waardoor deze mu ziekavond werd gegeven.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1