rechts gaat voor! land- en tuinbouw. In memoriam Giuseppe Garibaldi 2 Juni 1882—1932. financien. kunst en letteren. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 Juni 1932 Vierde Blad No. 22147 eerste kamer. ra*?, tweede kamer. Jaargang Elementair overzicht INDISCHE BEGROOTING. de Graalf heeft, na het debat Mtorlgen dag, gisteren de Indische verder verdedigd. fbeurde d'ets bijzonders; de Minister .«en nieuws mede te deelen, en zelfs jeKWier van replieken af. In. Minister betoogde, dat het zeer moei- v t in een uitgestrekt gebied als Indië Üh betrouwbare gegevens te vei- uSti inzake den arbeidstijd en de werfc- H'm Deze wordt zooveel mogelijk he 's,,,' wat de poenale sanctie betreft S Minister de hoop uit, dat het tijd sniet ver meer zal zijn, waarop die ge- '5 ;al zijn afgeschaft. Hij ontkende dat ,1e bezuinigingen de vitaliteit der ucht is aangetast: in ieder geval zal rt0or worden gezorgd. Wat de econo- L. actie betreft, zoolang de vakver- i>inzen in goede en juiste banen blij- tonnen zij op vrijheid rekenen. Ern- ïl' wordt in Indië naar bezuiniging se- Intusschen zullen de grondslagen salarlsregeling gehandhaafd blijven, ten inkrimping van het College van Ge- cgeerden had de Minister bezwaar; het leeld om een Raad van Advies in te j zal nog eens overwogen worden. De ancieele toestand van Indië is volgens i Minister bijzonder precair en het zal groote moeite kosten om tot even- tbt te komen; geen enkele tak van it zal dan ook aan verdere bezuiniging en ontsnappen. Minister verklaarde zich nogmaals nauwe economische samenwerking •ben Nederland en Indië en kondigde (Instelling eener commissie aan, die dit tó nader zal onderzoeken, bitwaren de voornaamste punten uit isters mededeeling. Itorop werd de Indische Begrooting zon- hoofdelijke stemming aangenomen. De al-democraten verzoeken aanteeke- i lat zij tegen waren. BESTUURS-HERVORMING. j is behandeld de suppletoire Indi- "begrooting (bestuurshervorming). Iter dit ontwerp is een vrij kort debat ifd, waaraan deelnamen de heeren sen, Fock, Lohman en Ter Haar. De jr heeft slechts de opmerking ge it, dat het de bedoeling is de Kamer |iofn uitspreken, dat in de aangegeven :tlog kan worden voortgegaan. Hij zal aarzelen om, indien de financieele igheden zulks noodig maken, de hervorming tot later uit te stellen, t ontwerp werd aangenomen. VERHOOGING INVOERRECHTEN. 1 het wetsontwerp tot verhooging van lijdelijke opcenten op de invoerrechten "idië heeft de heer Geldeman de be- tn der liberalen tegen dit ontwerp uit- [ezet. Vooral in den huidigen economi- toestand achten zij voor de bevol- de verhooging zeer ongewenscht. In im geest sprak de heer De Zeeuwook ifielde in het licht, dat de verbruikers worden getroffen. Maar de heeren lan en Diepenhorst vonden de be niet overwegend, te minder, waar jioorgestelde verhooging betrekkelijk ge ls Nogmaals bepleitten zij meer eco- 1 he samenwerking tusschen Neder- en Indië, de Minister heeft trachten aan te in, dat de bevolking weinig last van verhooging zal hebben, vooral waar ze tijdelijk karakter draagt. Met het oog ien nood van de Indische schatkist was ineming van het ontwerp gewenscht. En i beloofde dat er spoed zal worden be- ftht met het onderzoek naar een econc- zthe samenwerking. Ook dit wetsontwerp werd aangenomen: liberale fractie, mitsgaders de heeren ^Zeeuw en Van Embden verzochten aan- ekening, dat zij er tegen waren. HET CLEARING-ONTWERP. Nadat de voorzitter, onder instemming 1 Kamer, had medegedeeld, dat van hem voorstel te verwachten is, om nog bet reces het ontwerp tot wijziging tager-Onderwijs-wet te bdhandelen «rdaad zou dit veel te lang duren l. de mer een interpellatie had aange- JveS dcn U'tecstelden bouw van len ïmSL >.ls?r voor Indië en de heer Wijn- flijiL gekregen voor zijn inter- é™L?ver de loonen van het spoorweg- ffiu1?- e Kamer voortgegaan met Handeling van het clearines-ontwerp net internationaal betalingsver- üfrHlf»1 .yatsdhinir heeft het ontwerp ;ampr 1 HÜ constateerde, dat de SF ynjwel eenstemmig over is, gaf Üarrrwü j manieren en methoden aan/ ïn ml.j gedachte van het ontwerpt Watï»,.en U'teevoerd (hij voelde voor bi dsfrJ»n y le soederen, mits, wat een d'aiSTf" bet.reft' °P con geblokkeerde Wdiftirf ver,k'aarde, dat de Regeering «shm ra?» 5 tegemoetkomende houding Eu hland. 'ndien dit land wei- Me v»,Ltelen07er onzen invoer en de antscwïïi'dy handhaaft. Tegen een Cï*e Uit de Kamer had de lie, °cen bezwaar, hij voelde er zelfs WtiiM>r..25u onder zekere omstandig er rnmtf? een eonimissie geheimhou- «S lat», worden opgelegd, deze zou H/ron Lï?er tobden opgeheven. 1^-rap verklaarde de heer Van der Waer- Ikhtrr, amendement op het wets- K stpm 1, ,dat dc sociaal-democraten l'ibi'er, rhet ontwerp zouden laten ■w mmi? instelling van een derge- Kct en hij stelde een motie -• «Maartoe te komen. l^'tiaa'S vaia dr. Colijn deed de Voor- lr de toezegging, dat hl) "inorstsSL et Reglement van Orde f°Romiq-ufO-w,aarbij een Commissie voor lïWeld ut.~,a,ten uit de Kamer wordt l'a iet w.» e toezegging nam de heer in - aenoegenhij trok zijn I'"soatuprl, eenige replieken werd het ■Üm ,.aanaenomen met 77 tegen 2 Intern^communisten), nadat de Mi- een amendement-Van der I 'ifj; v™ de wet slechts te doen duren nad overgenomen. EN WAREN BLIJVEN LOGICA EN VEILIGHEID? (Door een bijzonderen medewerker.) In oude tijden had men geen voor- rangsregel noodig. Op kruispunten ont moetten alleen ter plaatse bekende be stuurders elkaar, en „wie het eerst komt, het eerst maalt." Van snelverkeer was geen sprake, de koetsier van den notaris wachtte zoo noodig even op dien van den dokter, met hoofdschen zwier werden grij ze hoogehoeden gelicht en de wetgever kon zijn aandacht aan andere dingen schen ken. De komst van de auto heeft ook op dit gebied andere toestanden geschapen, zoodat de regeering in 1918 genoodzaakt was, een voorrangsregel te scheppen, die thans meer op een causerie, dan op een verkeersvoorschrift gelijkt. In de bekende departementale stijl wordt in 135 woor den „kort en krachtig" gezegd waarop 't neerkomt, n.l. „Rechts gaat voor." Zou men wel nagedacht hebben, voor die re gel gepubliceerd werd? Wij gelooven het niet, vermoedelijk zal men gezegd heb ben: „We houden rechts, dus... rechts gaat voor." Uit. Wanneer men nl .wél nagedacht had, zou men déze oplossing nooit gekozen hebben, want het is de slechtste, di^ men zich denken kan! Juist omdat wij rechts houden, en dus uiter aard op het rechterdeel van den weg rij den, bevinden we ons veel dichter bij de rechter-huizenrij, dan bij den linker. En daarom is het uitzicht naar rechts veel beperkter, dan naar links, zoodat in ons land het „links gaat vóór" gekozen had moeten worden, juist zooals vroeger in Engeland met linksch verkeer voorrang werd verleend aan rechts! De automobiel heeft zich allengs ont wikkeld tot een intercommunaal en zelfs internationaal vervoermiddel. In ons we gennet en onze verkeersregeling vinden wij die wel niet uitgedrukt, maar dat komt nog, naar we hopen. Op het feit zelf is echter niets af te dingen! In ana logie met de spoorwegen zullen wij dus op den duur moeten komen tot speciale auto wegen, waarop het snelverkeer veilig kan plaats hebben. Voorloopig is daarvan, zooals gezegd geen sprake, maar inmiddels kan reeds veel verbetering verwacht wor den van een voorschrift, waardoor het verkeer op den hoofdweg prioriteit ver krijgt boven dat uit zijwegen. Het is toch eenvoudig een wantoestand, dat een snel rijdende auto moet stoppen voor het ver keer uit 't eerste het beste heiwegje! Dat de Leidsche Straatweg tusschen den Haag en Leiden zulk een slechten naam ver worven heeft (men spreekt veelal van den Leidschen Lijdensweg!) komt zeker voor een groot deel door ons hoogst onlogische voorrangsrecht! In Frankrijk kent men reeds tiental len van jaren een analoge bepaling, het verkeer op de Routes Nationales heeft voorrang bij kruisingen met onderge schikte wegen. Alleen wanneer twee Rou tes Nationales elkander kruisen, wordt daarvan afgeweken, en voor de overige wegen, waarop in den regel slechts locaal verkeer plaats heeft geldt ons voorschrift. In het jaar 1927 heeft men bij wijae van proef de regel „Rechts gaat voor" ook daar te lande upiverseel ingevoerd. De enorme toename van het agnta] ongeval len en de sterk verminderde verkeers- vlotheid noopten reeds in 1929 om tot den ouden toestand terug te keeren. Inmid dels is ook in verschillende andere lan den het voorrangsrecht van den hoofd weg erkend, kort geleden ook in België. Op de Internationale Verkeersconferentie in Genève van Maart 1931 werd zelfs een internationaal kenteeken vastgesteld, dat op de zijwegen geplaatst wordt, ter waar schuwing van de bestuurders, dat zij wel dra een weg zullen kruisen, waarop het verkeer ten allen tijde voorrang heeft. Dit teeken vindt men in fig. 1. een roode driehoek met de punt naar be neden. In fig. 2 V vindt men een Amerikaansch waarschu wingsbord, aldaar staan hier en daar ook EEN COMMUNISTISCH WETSONTWERP. Daarna stond een communistische scho tel op den parlementairen disch: een wetsontwerp-Wijnkoop, ter bestrij ding van de crisis-gevolgen voor de arbei ders-klasse, waarin met name aan de werkloozen allerlei hooge uitkeeringen werden gedaan, onder toezicht van door de arbeiders zélf op te richten lichamen. De kosten daarvoor zullen gevonden worden uit de afschaffing van leger en vloot. De heer Kupers, de eenige nlet-commu- nist die er over sprak, constateerde dat het wetsontwerp vol onzin staat, die ook in Rusland niet wordt toegepast en dat men er daarom niet ernstig over spreken kan. Waarop de heer De Visser betoogde dat de kapitalistische wereld steeds achter- en daarentegen Rusland steeds vooruitgaat, dat er een proletarische dictatuur dient te komen, waartoe maar één middel bestaat: de revolutie. Dit was alles. De rest van de Kamer liet het wetsont werp links liggen. Desondanks zal de heer Wijnkoop het vandaag „verdedigen". HAGENAAR. andere borden met het opschrift „Stop voor de kruising" of „Stop, look, listen" (stop, kijk, luister). Verschillende om standigheden wijzen erop, dat wij een dergelijke bepaling ook in Holland zul len krijgen. En nu is het zoo Jammer, dat men daartoe niet eerder besloten heeft, want in 1927 zijn de wegen, in verband met het vrachtautoverkeer, in klassen in gedeeld. Daardoor zijn allerlei aanduidin gen noodig geworden (de bekende oranje, witte en blauwe banden om boomen of palen.) Met een klein beetje goeden wil had men destijds gelijktijdig voorrangs aanduidingen kunnen aanbrengen. Het feit, dat men „erover denkt", om aan het verkeer op den hoofdweg het prioriteits recht te geven, waardoor de ongevallen zeker verminderd kunnen worden, bewijst nog geenszins, dat we nu ook binnen af- zienbaren tijd de regeling in de practijk kunnen tegemoetzien. Er zal nog wel heel wat overleg gepleegd moeten worden, voor het zoo ver is. Men maakt nu ook propaganda, om naast het principe „Hoofdweg gaat vóór" tevens het „links gaat vóór" in te voeren voor de resteerende kruispunten. Ik ge loof niet. dat zulks aanbevelenswaardig zou zijn. In de eerste plaats betreft het daarbij kruisingen van wegen, die hoofd zakelijk locale beteekenis hebben. En voorts zou een dergelijke „verkeersrevo- lutie" op zichzelf niet ongevaarlijk zijn Wanneer de bestaande regel geamendeerd wordt, alléén voor de hoofdwegen, is er slechts sprake van consolideering van een reeds lang ingeburgerd principe. Maar wanneer we daarnevens het voorrangs recht geheel omkeeren. zal er een chao tisch tijdperk volgen. In de veertien jaren dat de voorrangsbepaling nu bestaat zijn de weggebruikers er op den duur mede vertrouwd geraakt. Men wachte zich er voor, om de zaak nu op haar kop te gaan zetten. Toegegeven zij. dat er theoretisch veel voor te zeggen is, maar ook hier geldt het spreekwoord van de kan, het lid en de neus! In dit verband wil ik tenslotte nog even herinneren aan een bepaling, die lang niet algemeen bekend is. Want ofschoon het van rechts komende verkeer voor rang heeft, wordt in het Motor- en Rij wielreglement uitdrukkelijk bepaald, dat militaire colonnes steeds vóór moeten gaan, ook wanneer deze van links komen. RECLAME. TRAPPEN LOOPEN WAS EEN MARTELING. Kreupel van de rheumatiek. Hoewel nog geen 30 jaar. Om U er een goed voorbeeld van te kun nen vormen, hoe rheumatiek iemand mis vormt en machteloos maakt, moet U eens den brief van deze dame lezen. Zij had de Kruschen-advertenties vaak gezien en erom gelachen weinig vermoedende, dat zij zelf ook spoedig de lof van „de kleine dagelijksche dosis" zou zingen. „Ik leed vreeselijk aan rheumatiek. De dokter zei, dat hij nog nooit een vrouw van onder de 30 gezien had. die zoo hevige rheumatiek had als ik. Het was zoo erg, dat ik alleen de trap op kon komen, als ik op elke trede ging zitten, tot ik moed genoeg had voor de volgende trede. Mijn handen en voeten waren zoo gezwollen, dat zij er angstwekkend uitzagen, terwijl mijn ken nissen, als -e mij zagen rondstrompelen, zeiden, dat k er zoo vreeselijk slecht uit zag. Ik had vaak om de Kruschen Salts advertenties gelachen, maar toen ik alles geprobeerd had vond ik, dat ik Kruschen tóch wel eens kon probeeren. Ik deed het en kan alleen nog maar zeggen, dat ik het wonderbaarlijk vind. Ik neem eiken mor gen een half theelepeltje Kruschen Salts en nu kan ik zelfs hard de trap oploopen. Toch gebruik ik Kruschen Salts pas twee maanden." Mevr. R. F. De oorzaak van rheumatiek is het ge vaarlijke lichaamsgift. bekend onder den naam van urinezuur, hetgeen uit vlijm scherpe kristallen bestaat. Het ontstaat in de opgehoopte afvalstoffen, welke de orga nen niet hebben kunnen verwijderen. Kru schen Salts is een sterk oplossingsmiddel voor deze glasharde kristallen. Het rondt spoedig de scherpe kanten af en verwijdert ze daarna uit het lichaam. Uw pijnen ver minderen. opzwellingen verdwijnen, stijve gewrichten worden weer lenig. Nog meer, Kruschen Salts verwijdert de grondoor zaak van het kwaad. Als men het geregeld neemt houdt het Uw lever en nieren in perfecte conditie, zoodat deze afvoerorga- nen Uw lichaam van alle vergif-veroor zakende afvalstoffen bevrijden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f. 1 60 per flacon. 831 DE SERINGENTEELT IN AALSMEER. Men meldt ons uit Aalsmeer: Allerwege in deze gemeente hebben de kweekers om hun seringenakkers weer z.g. windhekken aangebracht, teneinde het ge was te beschermen tegen al te hevigen wind, welke om dezen tijd, nu de nieuwe takjes nog broos zijn, veel schade zou kun nen veroorzaken. Deze hekken zijn zoo danig geconstrueerd, dat de wind er vrij, doch geleidelijk door blaast, waardoor zijn kracht gebroken is. In vroegere jaren waren deze hekken niet noodig, daar de kweekers toen singels (houtgewas) om hun akkers hadden. Deze vormden een uitstekende bescherming tegen schadelijke weersinvloeden, doch waren kweekplaatsen van waterratten, welke het gewas veel schade deden, hetgeen ze trouwens ook thans zonder de singels nog doen. Meer dere kweekers gaan er dan ook toe over weer singels om hun akkers te planten. De wiïidhekken bieden wel voldoende bescher ming aan het jonge gewas, doch moeten steeds weer in het voorjaar worden ge plaatst en in den zomer weggehaald, waar door de schaal ten voordeele van de singels met even zoo niet meer doeltreffende be schutting overslaat. H. De tentoonstelling, die geopend is ter herdenkiug van den dood van Garibaldi, die 2 Juni 1882 te Caprera stierf, wordt vooral druk bezocht door „Avanguardisti" en Ballila's", dus door de jongens van de lagere- en middelbare school; voor het op komende geslacht is ze ook eigenlijk samen gebracht. Mussolini vindt het niet alleen nuttig, dat dit zijn spieren in het stadio oefent, maar telkens laat hij het ver leden voor de jeugd opleven wanneer dit dienen kan om liefde voor het vaderland op te wekken en haar te herinneren, met hoeveel offers het „Risorgimento" tot stand kwam, de eenheid van Italié, dat zeven tig jaar geleden nog verbrokkeld was en deerlijk onder de tirannie van den laat- sten keizer van Oostenrijk en van de Bourbons te lijden had. Er wordt in de buitenlandsche pers de draak mede gestoken, dat de Italiaan van heden de ontwikkeling van den Fascisti- schen Staat, het kranig optreden, de vaar digheid of intelligentie van al wat Italiaan heet. zoo uitbazuint maar de voldoening over het feit. dat er nu met hun natie rekening wordt gehouden, is een natuur lijke reactie, die volgen moest op het tijd perk (1870—1922), waarin een Italiaan door de Franschèn met den spotnaam „Macaroni" werd aangeduid om te zeggen, dat deze niet veel anders vermocht dan een opgehoopt bord van die melige pijpen stelen op weinig aesthetische wijze naar binnen te werken. Het nationaliteits-be- wustzijn, nauwelijks opgewekt, sliep na '70 weer in. Laksheid, uit gemakzucht ge boren, zit vooral den Zuid-Italiaan in het bloed. De noordelijke provincies leverden na den grooten oorlog het meerendeel der fascisten, die met Mussolini aan het hoofd op alle wijze ageerden tegen het: zich- niets-meer-van-de-dingen-aantrekken als zij maar weer het leven hadden. Daarom werd hier het eergevoel nu op alle wijze geprikkeld. Mussolini schudt alle takken van bedrijf voortdurend wakker en houdt er de beweging en het leven in; wanneer de pers niet uit principe juichte over alles gedaan werd en de Duce zich niet telkens aan de schare vertoonde, zouden de op offeringen. die het volk zich in den oor log getroostte, met het nationaliteitsgevoel weer snel vervliegen. Zóó ging het ook met de vrijmaking van Sicilië. Garibaldi veroverde dit grondge bied met zijn „Duizend" toen het volk om vryheid riep; wel greep het eerst geest driftig naar de wapens en vocht dapper mede met de roodhemden, maar na het eerste succes lieten zij hun bevrijder in den steek en gingen naar huis: wars van discipline en weinig krijgshaftig aange legd. ontbrak hun de lust verder de kastanjes uit het vuur te halen. Welk een teleurstelling voor den „Condottiere". wien het daden-doen een levensbehoefte was en die door zijn daden in 't begin van zijn loopbaan in Amerika de wereld wilde too- nen. dat ter in het Italiaansche ras een vuur en heldenmoed staken, in staat alle tragen en weifelenden mee te slepen, zoo als de oude helden in lang vervlogen eeuwen het vermochten. In 1846 vormde Garibaldi met een troepje van 200 dappere Italianen een vrijkorps, dat aan de republiek Uruguay zijn diensten aanbood; deze republiek had het zwaar te verantwoorden tegenover het veel sterkere Argentinië. Garibaldi wilde zijn legioen harden in den strijd, opdat het later met eere in Italië tegen den ver drukker zou kunnen optreden; op 't slag veld wilde hij den naam van Italië hoog houden. Het Italiaansche vrijbuiterscorps werd dan ook in den slag bij S. Antonio met roem overdekt; de 200 Garibaldianen versloegen 1500 vijanden en de president van de jonge republiek drukte Garibaldi de hand met de woorden: ..Nu weet ik hoe dapper de Italianen zijn!" De daad van Garibaldi werd met gouden letters in het vaandel der republiek gestikt, het garni zoen defileerde voor zijn legioen en riep: „leve generaal Garibaldi en zijn dappere makkers!" Zonder eenig geld of goed keerde Gari baldi met de zijnen naar Europa terug, maar hü had datgene bereikt, waarnaar hü streefde: hij was niet meer een onbe kende avonturier maar officieel erkend als de generaal van een legercorps! Wel iswaar telde dit nu niet meer dan 85 man maar het gouvernement van Uruguay had het uitgerust met munitie en kanonnen als vergoeding voor de diensten die Garibaldi aan den hem vreemden staat bewees Zijn droombeeld werd werkelijkheid nu mocht hü zijn vaderland te hulp komen en den koning van Piemonte. Carlo Al berto, die tegen Oostenrijk was opge staan, heette hem welkom in zijn leger. In de twintig jaar die nu volgen, strijdt Garibaldi met afwisselend geluk tegen den overmachtigen vijand; voor het volk van Italië wordt hij de held en bevrijder. In 1849 roept Mazzini hem naar Rome. waar hij de republiek gesticht heeft. De Gari baldianen vechten als leeuwen op den Zianiculos tegen de Fransche troepen, die de Eeuwige Stad aan den Paus (Pius IX) willen teruggeven; Mazzini en Garibaldi worden meegevoerd door den liberalen wind die nu door Europa waait, en alle staten in beroering brengt. Vele jonge mannen vallen voor de muren van Rome; Garibald verliest er zijn dierbaarste vrien den. maar hij zelf schijnt onkwetsbaar, hoewel hij altijd daarheen snelt waar het gevecht het hevigst is. Op de tentoonstelling trekt het geheele leven van den grooten vrijbuiter aan ons voorbij In de eerste zaal zijn de herinne ringen aan zijn veldtochten in Amerika en aan zijn triomfen als kaperkappitein in de wateren van Montevideo. Verderop vinden wij souvenirs aan het waagstuk om te midden van een vijandig land de republiek Rome te willen stichten. Daar ligt een brief aan zijn getrouwe Anita gedateerd 21 Juni 1849: „Wij vechten op den Zianiculos; dit volk is zijn groot ver leden waard! Hier leeft en sterft men en worden de zwaarste amputaties verdragen met den kreet: „Leve de Republiek! Eén uur nu in Rome doorleefd is een lang menschenleven waard!" Als Rome door de Franschèn ingeno men wordt, ontsnapt Garibaldi ternau wernood met 't overschot van zijn legioen aan de vijandelijke kogels; zij jagen hem achterna als een vervolgd wild, maar hij ontkomt weer naar Amerika en wordt daar werkman in een kaarsen-fabriek zonder zijn ideaal ontrouw te worden: de bevrijding van Italië! Hoe boeiend is het voor de Romeinsche knapen het leven van den nationalen held hier op den voet te volgen: zij kijken bewonderd naar de doorschoten vlaggen en vaandels, naar alle portretten en voorstellingen uit zijn leven. Na de verovering van Sicilië trok Garibaldi met zijn leger naar het noor den; hij strijdt in Trente tegen de Oos tenrijkers en had bijna deze provincie bevrijd, toen hem het bevel van den aan voerder van het koninklijk leger bereikte om alle vijandelijkheden te staken en terug te trekken, daar de wapenstilstand gesloten was. Het kostte hem zwaar te gehoorzamen, het land was bijna van Oostenrijkers gezuiverd; zóóvelen van zijn makkers waren bij dezen veldtocht ge sneuveld en nu moest hij het weer prijs geven, maar klaarblijkelijk gunde het gouvernement van Victor Emanuel dezen nieuwen triomf niet aan den „avontu rier", op wien zij bij Aspromonte schoten hetgeen een eeuwige smaad voor heb jonge koninkrijk zal blijven. Toen Italië in '15 in den oorlog ging was hun hoofddoel het werk te voleindi gen dat Garibaldi niet voltooien jflocht in TrenteTriest bij Italië te trekken. In zijn laatste brieven had de grijze held van Caprera zijn volk nog aan dezen duren plicht herinnerd en zoo weinig waren zijn daden vergeten, dat wij eenige dagen vóór de oorlogsverklaring in Padua studenten en professoren in ethousiasme bijeen zagen om het standbeeld van Garibaldi, wien ze de Italiaansche drie kleur in de bronzen hand hadden gedrukt. Toen en heden blijft Garibaldi voor het Italiaansche volk leven en Mussolini stelt hem aan de jeugd tot voorbeeld, deze onverschrokken held die altijd de men- schen vergaf die hem vervolgden en kwaad deden, die in armoede leefde en planten en dieren zoo lief had als de heilige van Assisi. Den tweeden Juni 1882 naderde het einde; zijn kinderen wilden een paar muschjes wegjagen, die voor het open venster kwamen kwinkeleeren. „Doe dat niet" zeide de stervende, „misschien zijn het de zielen van mijn twee gestorven kindertjes die mij willen groeten. Als ik ben heengegaan geef ze dan altijd te etenHet waren de laatste woorden van den mensch die zóóveel geleden had en zóóveel lief had en daardoor zich een recht heeft verworven op de liefde van Italië wiens populaire held hl) altijd blijven zal. ETHA FLES. NEDERLANDSCHE STAATSLEENING. De 5 pet. tweede Nederlandsche Staats- leening 1932 is volteekend. Van het gega randeerde bedrag kan slechts een gedeelte worden toegewezen. TIJDSCHRIFTEN. Astra". Het Juni-nummer van Astra opent met het verhaal: „De kruik gaat zoolang te water tot ze breekt", uit de serie „Indische Wreedheid", van Mata Boeka. Van Driest maakte er een passende teekening bij. De Amerikaansche schrijfster en publiciste Jule Armin stond een bijdrage af over de krokodillenteelt in Californië. Mooie foto's van die verschrikkelijke en afzichte lijke dieren begeleiden den tekst en geven een bijna natuurgetrouwe afspiegeling. Pepin vertelt van de avonturen van Ellen Richter, in Afrika beleefd. Een spannend detective-verhaal: „Uit het leven van een detective" van den zeer bekenden *Engel- schen schrijver James Morris brengt de spitsvondigheid van den speurder weer eens naar voren. Het feuilleton „Vervulde Droomen" wordt vervolgd en neemt in spanning toe. Zürcher bespiegelt op zijne wijze, in zijn eindelooze serie. Kent U het type? „Zijne Excellentie, den Minister". De verdere inhoud wordt gevuld met goede vertalingen, aardige plaatjes en, de serie fraaie kunstdrukplaten, die de kroon op het werk zetten. „Nova". Het zoo juist verschenen badnummer van „Nova", met een aardige omslagtee- kening van Borrebach, ziet er aantrekke lijk uit. Van de speciaal op het strandleven be trekking hebbende verhalen noemen we een geheimzinnig en een humoristisch, te weten: „Clive slaat een record" door Hans de la Rive Box, „Strandgenoegens" door A. v. H. en „Weekend" door Guus Betlem. Erna Manuel vervolgt haar Howard- Serie met „Kunstschatten uit het oude Egypte",als steeds opgeluisterd met fantas tische teekeningen van Karei van Seben. Verder een bijdrage van Ernst Verweer, „De groene pantoffels" en twee vertalingen „Het mirakel van Montmartre" door Leo nard Merrick en „De hond die niet was wat hij dacht", door Walter Emanuel. Het uitgebreide filmsupplement bevat een zeer interessante bijdrage van C.: „Met den Ufatoonwagen op stap", waarin verhaald wordt van opnamen van Lien Deyers in de bollenvelden en van de zin gende Amsterdamsche torens. De Berlijn- sche Filmbrief handelt-over „neger" (wat dat is moet men maar lezen) en Max Tak heeft het in zijn Talkie Talk over een Kreuger film, over „Come-Backs" en over de affaire Mariene Dietrich—Joseph von Sternberg. Tusschen den tekst foto's van Camilla Horn, Eist Elster, Miriam Hopkins, Colleen Moore e.a.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13