LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 31 Mei 1932 Tweede Blad No. 22144 BINNENLAND. FINANCIEN. Jaargang uit grondstoffen en halffabrikaten en voor f. 22.500.000 uit gereed product. Wat betreft de debiteuren, deze zijn, zooals reeds in het verslag is gezegd, in het licht der tegenwoordige omstandighe den conservatief gewaardeerd. Het bedrag der handelsdebiteuren van ons geheele concern, na aftrek van de reserve hierop, is 46 millioen gulden. Dat hierop nog af schrijvingen noodig geweest zijn, vindt zijn oorzaak in de tijdsomstandigheden, waardoor een gedeelte van onze afnemers in financieele moeilijkheden zijn geraakt. Ook hebben wij in sommige landen wel bewust een ruime credietpolitiek gevoerd, waarop wel is waar thans afschrijvingen noodig zijn, doch hetgeen uit een politiek- commercieel oogpunt noodzakelijk was. Op onze concern-balans vindt men nog een post kantoorgebouwen van ruim f. 6 millioen. De kantoorgebouwen te Eindho ven zijn hieronder niet begrepen, daar deze opgenomen zijn onder het bedrag van f. 1 voor fabrieksgebouwen. Het bedrag vertegenwoordigt voornamelijk de kan toorgebouwen in groote steden als Brus sel, Londen, Parijs Praag, Zürich, Ham burg, enz., gelegen in het centrum der stad, waarop alleen de normale afschrij ving is toegepast. Een gedeelte van deze gebouwen te Brussel en Parijs zijn ge kocht toen de francs belangrijk hooger stond. Waar zij op de balans per 31 De cember 1931 tegen den toen geldenden koers zijn opgenomen, is hierop reeds automatisch extra afgeschreven. Het belegd reservefonds en belegde di videndreserve bevatten uitsluitend prima obligation. De post effecten omvat: le. minderheidsparticipaties in verschillende fabrieken; 2e. 1065 gewone aandeelen Ge meenschappelijk Bezit van aandeelen Philips' Gloeilampenfabrieken; 3e. 6 pet. Nederland f. 600.000; 4e 4>/i pet. Liberty Loan $70.000; 5e. Vh pet. Bataafsche Pe troleum 100.000. Van den post kas en kassier is plm. f. 41 millioen belegd in Nederlandsche guldens; de rest in verschillende andere valuta's. Onze saldi in het buitenland worden ech ter zoo klein mogelijk gehouden, daar wij uit hoofde van onze debiteuren reeds vol doende buitenlandsche valuta bezitten, welke wij slechts voor een gedeelte kunnen dekken, terwijl wij den gulden nog steeds als een van de meest solide valuta's be schouwen. De post crediteuren is op het oogenblik lager dan op 31 December 1931. Dat de omzetten in de eerste 3 maanden van 1932 nog verder teruggeloopen zijn vindt zijn oorzaak daarin, dat wij er de voor keur aan geven onze omzetten te vermin deren in die landen, waarin wij, in ver band met den financieelen toestand, onze risico's moeilijk kunnen overzien. Na eenige discussie werden de balans, verlies- en winstrekening goedgekeurd. Vervolgens werd de vergadering van aandeelhouders van Gemeenschappelijk Bezit geopend, onder leiding van den heer Marez Oyens. Vertegenwoordigd waren 40 aandeelhouders, vertegenwoordigende 12 876 aandeelen. Met 373 stemmen werden de balans, de verlies- en winstrekening aangenomen. Als lid van den raad van beheer werd herkozen Dr. A. F. Philips met 58173205 blanco stemmen. o JAVASCHE CULTUUR-MAATSCHAPPIJ. Uit het jaarverslag dezer maatschappij blijkt dat het verlies f. 1.438.170 bedroeg. Verleden jaar was dit f. 435.048. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. In een gisteren gehouden vergadering van houders van ö'/j pet. obligatiën Mail dienst der Holland-Amerika-Lijn is beslo ten de beslissing inzake het voorstel tot verleening van uitstel voor aflossing op te schorfen. VEEL BELOVENDE MUZIKANTEN OP H ET KLEUTERFEEST, dat dezer dagen door de vereeniging „Kinderspeeltuinen" in het Oosterpark te Amsterdam gehouden is. CARMONA, de presi dent van Portugal, wiens dictatuur ten einde is. DE ZEEVISSCHERIJ. Een overzicht van April. ildeeling Visscherijen van het De- jent van Economische Zaken en tl deelt het volgende mede omtrent jcherij in de maand April, waarbij then haakjes geplaatste cijfers be- hebben op de maand April 1931. de zeevisscherij namen 456 (465) ligen deel. Nederlandsche en vreemde vaar- werd volgens voorloopige opgaven te lande aangevoerd 3.071.750 K.G. MO KG.) visch, met een waarde van ISO (f. 857.500). h de stoomtrawlers waren 80 (104) ligen in bedrijf, waarvan er 1 (2) iiend en geen (4) gedeeltelijk in En- marktten. se stoomtrawlers voerden hier te 158 (197) reizen, waaronder 1 (48) mar de Westkust van Engeland en igelsch kanaal, 4 (geen) reizen, naar oêr, en 2 (6) IJslandreizen 1.606.555 12335.450 KGvisch aan, opbrengende 1515.— (f. 484.500.). ircoover onze te IJmuiden aanvoe lt stoomtrawlers de Noordzee bevisch- tingen en besomden zij gemiddeld per 'if respectievelijk 798 KG. (1093 KG.) 192 (f.236). gemiddelde vangst der stoomtrawlers is gevolg van de mindere vangst van Ijauw, schelvisch en koolvisch der le booten, veel lager dan in April 1931. Wigst van tong door de kustbooten iets ruimer. Hoewel de vischprijzen üdeld iets hooger waren, bleven de hmingen beneden die van April van rorige jaar. De resultaten der stoom- •trs waren dan ook over het algemeen -edigend. de visscherij bij de Faroër bedroeg invoer 117.975 KG. ter waarde van •dl en de stoomtrawlers, die bij IJs- badden gevischt, besomden f. 14.440 54055 KG. IJslandvisch. te IJmuiden aangebrachte vangst 'stoomtrawler en 5 motorloggers, die »e Westkust van Engeland en in het 7™ banaal hadden gevischt. bedroeg aai 25.990 KG., waarvoor f.6265 werd M De tweede stoomtrawler, die de -lenj op genoemde vischgronden uit- -jf. marktte uitsluitend in Engeland. JPra j 1. marktten voorts te IJmuiden Dutsche stoomtrawlers, die in 8 inbegrepen 2 IJsland- a'440 KG. visch aanbrachten ter van f. 23.230 en 1 Deensche motor tje de trawlvisscherij bij IJsland en voor 26.000 KG. IJs- rèwj, besomde. Door 7 Belgische rotters werd verder in 7 reizen 11.875 i ™rzeeviseh te IJmuiden en Rotter- gevoerd ter waarde van f.2700. ce sleepboottrawlers waren 4 (geen) bi of".» bedrÜf ZÜ voerden te Zout- 't 12 reizen 75.225 K.G. Noordzee- 'aaronder een groote hoeveel- 6* i'rwlvisscherij namen voorts 118 ^loggers en motorkotters deel. ia vn n deze in 308 <412 reizen (453.825 K.G.) Noordzeevisch Ul.. ?.arde van f. 151.940 (f. 206.275). V. Wr reisdag vingen en besom- f 160 K.G. (175 K.G.) en f. 59 v-'-t geheel waren de besommingen ,™?end. z na-iTiTlsscherij met de kleinere mo- Ï&S 'angs de Nederlandsche pa'..™,, ,„werd drukker uitgeoefend April 1931. w geheel namen 230 jdjopn a "«uien ou (206) motor- H119iv? i#e visscherii deel en voorts -j «aiigedekte en open zeilvaar- li ÏÏÏJfbustvisschers maakten 1450 Kg en vinKen gemiddeld 293 K.G. j-JjLjei reis. e -Melde besomming per reis was .a "i rn April 1931 en bedroeg f.60 Motorkotters, die de vis- °e zeevlschzegen uitoefenden. brachten in 15 reizen 69.525 K.G. Noord zeevisch aan en besomden hiervoor f. 9070. Aan de beugvisscherij namen 13 (14) Vlaardingsche stoombeugers deel. Zij voer den in totaal in 33 (38) reizen 123.550 K.G, (138.750 K.G.) beugvisch te IJmuiden aan ter waarde van f. 28.815 (f. 41.800) en vin gen en besomden gemiddeld per reisdag resp. 401 K.G. (402 K.G.) en f.94 f.121). De gemiddelde vangst was nog ongeveer gelijk aan die van de overeenkomstige maand van het vorige jaar, doch de ge middelde besomming was belangrijk lager. De financieele resultaten waren dan ook onbevredigd. In April j.l. kwamen hier te lande geen drifters aan de markt tegen 4 dezer vaar tuigen in April 1931, die toen voor 32.325 K.G. versche haring f. 2300 besomden. „.j. o KOSTEN DER SOCIALE VERZEKERING. Het oordeel van Dr. Posthuma. In de ledenvergadering van de Alge- meene R.K. Werkgeversvereeniging in. het bisdom Haarlem, welke gistermiddag ge houden werd in het American-Hotel te Amsterdam, heeft oud-minister dr. F. E. Posthuma gesproken over; „Hoe kan door wijziging in de uitvoering bezuinigd wor den op de kosten der sociale verzekering" Na een uitvoerig betoog kwam spr. tot de volgende conclusies: 1. De vraag, of het openbaar bedrijf noodwendig duurder werkt dan het parti culier initiatief, dan wel omgekeerd, is, voor wat betreft de ongevallenverzekering, hier te lande niet door onkostenbecijfe- ringen op te lossen. Omvang van de on derscheidene verzekeringsportefeuilles en de bijzondere eigenaardigheden, welke de verschillende soorten van verzekering ken merken, verschillen daartoe te zeer van elkander. 2. Er zijn echter voldoende redenen van algemeenen aard aan te geven, waarom de voorgestelde vraag in dezen zin moet worden beantwoord, dat het openbaar be drijf noodwendig duurder moet werken dan het particulier initiatief. 3. Is reeds daarom bezuiniging op de kosten van administratie, verbonden aan de uitvoering van de ongevallenverzeke ring te verwachten van het in ruime mate betrekken van het. particulier initiatief bij de uitvoering, als nog belangrijker motief hiervoor geldt, dat daardoor bezuiniging op de netto-kosten dezer verzekering valt te bereiken. De risico-overdracht heeft toch bewezen niettegenstaande de be lemmeringen, die het bestaande stelsel der ongevallenwet aan het instituut in den weg legt den meest krachtigen prikkel tot bedrijfsbeveiliging aan den werkgever te geven. In de rede ligt dus, deze belemmeringen weg te nemen en daardoor de mogelijkheid van breedere ontplooiing van het particu lier initiatief nog te vergrooten. 4. De kosten, verbonden aan de uitoefe ning van het overheidstoezicht op de na leving der ongevallenwetten, komen vol ledig voor rekening van den Staat. 5. Zoolang het vorenstaande niet verwe zenlijkt is, dienen de contribuabele werk gevers medezeggenschap te hebben ln de gestie der Rijksverzekeringsbank, waf, aan gaat de wijze, waarop zij administreert. 6. Er worden voor een aaneensluitende organisatie van overheidsinstituten zorg gedragen. Op grond van een en ander adviseerde spr. de Algemeene R. K. Werkgeversver eeniging te ageeren. 1. Voor een dusdanige wijziging der on gevallenwet, dat de organisatie der verze kering geschiedde naar het voorbeeld van de Land- en Tuinbouwongevallenwet, mits onder voorwaarde, dat afdoende waarbor gen worden gesteld voor het totstandko men van draagkrachtige uitvoerings organen. 2. Voor een wijziging van de wet op de R.V.B., waardoor de voor 1921 bestaan heb bende toestand wordt hersteld, dat de Staat een zeker bedrag betaalt in de ad ministratiekosten van het openbaar or gaan, voldoende tot dekking .van de kos- TER EERE van de Oceaanvliegers, die in verband met het congres in Rome ver toefden, had een groot vliegfeest plaats, dat ook door den Italiaanschen Koning en Mussolini werd bijgewoond. EEN DER ELECTRISCHE TREINEN van de St. Gotthardlijn in Zwitserland, welke deze week haar gouden jubileum viert. ten van het overheidstoezicht op de na leving der wet. 3. Zoolang het vorenstaande niet is ver wezenlijkt, voor een wijziging van de wet op de R.V.B., waardoor de verantwoorde lijkheid van het bankbestuur tegenover de regeering worde vervangen door de ver antwoordelijkheid van dat bestuur tegen over den Raad van Toezicht op de R.V.B. aan welken Raad de positie ware te geven die commissarissen gewoonlijk in een N.V. hebben en in welken Raad werkgeversver tegenwoordigers zitting zullen blijven hebben. 4. Voor verwezenlijking van de hoofd lijnen van het rapport der commissie van IJsselsteyn. De voordracht gaf aanleiding tot een geanimeerde gedachtenwisseling. i£l A.T. O.- EN VAN GEND EN LOOS- PERSONEEL. De door de directie van A. T. O. en Van Gend en Loos aangekondigde loonsverla ging is, na bespreking met de vertegen woordiging van het personeel, door haar voor nader beraad teruggenomen. N. R. Crt. o DE GRAF ZEPPELIN NAAR NEDERLAND. Het landingsbezoek van de Graf Zeppe lin op Zaterdag 18 Juni naar Nederland gaat gepaard met de gelegenheid tot het maken van 3 passagiersvaarten. De eer ste tocht geschiedt uiteraard met Frie- drichshafen als uitgangspunt. Het vertrek te Friedrichshafen vindt plaats 18 Juni 2 uur v.m. De route is via Frankfurt, het Ruhrgebied, regelrecht naar het vliegveld Twente, waar de landing tusschen pl.m. 7 uur en 8 uur geschiedt. Aan dezen tocht kunnen 35 passagiers deelnemen. De tweede vaart gaat van het vliegveld Twente via Osnabruck, Bremen, Ham burg, West-Friesche eilanden. Wadden- Eilanden, de pas voltooide afsluitdijk, Zui derzee, Noordzee, richting kanaal/Enge land. eventueel de Zeeuwsche kust. naar het vliegveld Waalhaven te Rotterdam. Het vertrek van het vliegveld Twente is om plm. 9 uur des ochtends, de aankomst van den tocht Twente-Hamburg-Rotterdam op het vliegveld Waalhaven is om plm. 4.456 uur. Ook bij dezen tocht zijn 35 passagiersplaatsen beschikbaar. De derde tocht gaat terug naar Fried richshafen. Deze tocht is eveneens een zeer attractieve vaart aangezien het ge deeltelijk een avond- en een nachttocht is. Het luchtschip Graf Zeppelin vertrekt een uur na aankomst op het vliegveld Waalhaven en ls om plm. 5 uur des och tends weer „thuis". Aangezien er gelegenheid moet worden gegeven die passagiers, die zich een ge deelte van den nacht ter ruste zouden wenschen te begeven daartoe in staat te stellen is er bij dezen tocht voor alle pas sagiers slaapgelegenheid ingericht. Hier door is bij dezen tocht het aantal passa giersplaatsen niet 35 maar 24. De regeling der passage geschiedt door de firma Wambersie en Zoon, te Rotter dam. o HERSTELLINGSOORD „VILLANDRY". Te Utrecht vond gisteren de 24ste ver gadering plaats van de Vereeniging van Spoor-, en Tramwegpersoneel Herstellings oord „Villandry". De jaarverslagen werden goedgekeurd. De begrooting sluit tot een bedrag van f. 101.500. De aftredende bestuursleden de heeren C. Bos, A. G. Kenemans. C. Meyll. C. Cra mer en A. M. Martens werden allen her kozen, terwijl in de vacature benoemd werd de heer J. J. Bruyns. De verpleegkosten voor andere personen dan leden particuliere patiënten) werden evenals het vorige jaar vastgesteld op f.3. - O AANDEELHOUDERSVERGADERING BIJ PHILIPS. Aanvullingen op het jaarverslag. Gisteren werd te Eindhoven de alge meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken onder voorzitterschap van den heer Mes dag gehouden. Aanwezig waren dertig aandeelhouders, recht gevende op het uit brengen van 88.748 stemmen. De voorzitter deelde allereerst namens dr. Philips mede, dat Ir. Otten door com missarissen en directie is belast met de al gemeene leiding van de bezuinigingen en dat hij dit nog steeds doet. Deze mededee- ling diende, om zoo noodig een verkeerden indruk van mededeelingen in de vergade ring van verleden jaar te herstellen. De voorzitter deed daarna, in aansluiting aan het reeds door ons gepubliceerde jaar verslag, de volgende mededeelingen: In de eerste plaats is men het er niet over eens, of het dividend wel verdiend is. Volgens onze meening is dit wel het geval. De afschrijvingen van ongeveer f. 19 mil lioen op de reserve voor uitbreiding is voor f. 16.4 millioen een zuivere overboeking van de zichtbare naar de onzichtbare reserve. De verkoop van ontvangstapparaten was in 1931 hooger in aantal dan in 1930. De opbrengst was daarentegen in verband met de vraag naar goedkoopere toestellen la ger. Het voortdurend versterken van de zendstations in alle landen maakt het noodig steeds met nieuwe toestellen te komen, waardoor veroudering snel in treedt. Wij kunnen daarom met genoegen constateeren, dat einde December 1931 de voorraad van de in 1931 gefabriceerde toe stellen gering was. De voorraden op de concern-balans bestaan voor f. 17.200.000 DE POSTVLUCHTEN. De „Ibis" (thuisreis) is gisteren om 5.06 uur uit Calcutta vertrokken en na een tusschenlanding te Allahabad, om 16.10 uur te Jodhpur geland. De „Uil" is gisteren 5.20 uur uit Bagdad vertrokken, 9.26 te Bushire aangekomen, 10.30 uit Bushire vertrokken en 15.30 te Dj ask geland. VERSPREIDE BERICHTEN. De minister van Staat, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland is verhinderd morgen audiëntie te ver- leenen. Bij Kon. besluit is aan den heer E. J. Bergsma. op zijn verzoek, met ingang van 15 Juli a.s. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Enschedé met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem als burgemeester be wezen. Blijkens de Staatscourant van gister avond is bij Koninklijk besluit benoemd met ingang van 1 Juni tot plaatsvervanger van den Rijksadvocaat te Amsterdam, in tijdelijken dienst voor onbepaalden tijd, mr. B. R. Wesseling, advocaat en procu reur te Utrecht. De gewone audiëntie van den minis ter van Koloniën zal op Vrijdag 3 Juni niet plaats hebben. o UIT NED. OOST-INDIE. BRANDEN. KOTA RADJA, 30 Mei. ((Aneta). Zater dagavond zijn alhier de Chineesche pas- sar, benevens 24 kedek's totaal afgebrand. Dë schade wordt geraamd op f. 50.000 en wordt grootendeels door verzekering ge dekt. De oorzaak van den brand is onbe kend. BATAVIA, 30 Mei (Aneta). Een 40-tal huizen in de Chineesche volksbuurt is door brand in de asch gelegd. Een 100-tal personen is dakloos.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5