r Jaargang DINSDAG 31 MEI 1932 No. 22144 I Leidsch Crisis-Comité. IICIEELE KENNISGEVING BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: «s per re®el voor advertentiën uit Leiden en plaatsen r„ agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle Ljfre °advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën Pi Tiitend tij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum aantal woorden van 30. lasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van lieren 10 Cs- P01'0 'e betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Giro No. 188690. rantwoording van bij den Penning- r ingekomen giften van 23 April tot 28 Mei: Jhool Ü.L.O. Hoogl. Kerkgr. f. 4.75, N. [11, E. L. S. f. 3.15, f. 4.35 t. 4— f. 7.50 L tam. P. f. 100.collecte L. en J. k Verlor, feestje B. R. f. 4.441/!, C. |L Br. t. 500.Leidsche Verhuurders- li 5— Oud-Leidenaar f.10.le jaars IC. f. 466.25, P. C. v. L. f.2.—. N.V. de hOV. factuur f. 2.99, A. C. P. f. 50. f c. en A. Br. f. 35.95, II. G. B. f. 10.—, te L f. 2.50, Pers. Bender P. en O.- |,1 'f.10.—, H. de V. f.15.Postres- 1.3.—, tam. P. f.100.Verg. Han en Industr. Middenst. 2e bijdr. i N.V. E. Y. lO'/o fact. f. 13.98. keüjksche bijdragen t/m 14e collecte ||35, Politie8, 15, 22, 29 April f. 13.—. and. bijdr. Verg. v. Huisvrouwen f. 30, .1,182.20, J. B. f.2.Steenf. Ouder- 1.30.—, M. H. N. f. 10.—. Comm. en >n. Mil. Inv.huis f. 24.Gem. H. if. 22.— 1 f. 34117.48. jrengst collecte 25 Mei f 7G8.1 l'/r. Een bevredigend resultaat! VERGADERING VAN DEN IGLMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 6 JUNI 1932, des namiddags te twee uur, |t gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", (Steenschuur 21). Iiergadering zal, zoo noodig, 's avonds la voortgezet. Ie behandelen onderwerpen: IPraeadvies op het verzoek van A. M. Tüprlaan Luiscius, om eervol ontslag sengewoon geneesheer aan de ge len .Endegeest, Voorgeest en Rhijn- (107) [Benoeming van een buitengewoon pheer aan de gestichten „Endegeest, en Rhijngeest". (107) [Benoeming van een lid der Gemeen- Commissie voor Maatschappelijk letoon. (108) [Benoeming van twee leden van het kar der Vereenigïng tot bevordering pen Bouw van Werkmanswoningen. (106) I Benoeming van een Stadsvroedvrouw |bet tijdvak 1 Mei 1932—1 Mei 1935. (109) IPraeadvies op het verzoek van A. L. lennger, om eervol ontslag als Amb- u van den Burgerlijken Stand, uit end belast met het sluiten van huwe- (110) [Praeadvies op het verzoek van J. A. f. om ontslag als Regent van het Minne- of Arme Oude Mannen- en henhuis. 1 Voorstel om het ontslag van A. L. l®vck. als leeraar in geschiedenis en gibkunde aan het Gymnasium, in- 1 September a.s., wederom voor dvan één jaar op te schorten. (112) l< Voorstel: ltot het verleenen van eervol ontslag ee hoofden van scholen en aan twee ~jzeressen; benoeming van een hoofd der ■ba h KruBbrstraat A; I; benoeming van eene onderwijzeres L bP'eidingsschool voor Gymnasium liJt aan Aalmarkt; I™ overplaatsing van een 4 tal hoof- l'sn scholen; overplaatsing van verschillende «•kers en onderwijzeressen. (125) i loarstel in zake het aangaan, met rrf.,,an het Raadsbesluit van 29 '«5. van een rekening-courant- ~°®st met de N.V. Bank voor Ne- Gemeenten te 's Gravenhage. (114) tot verkoop aan C. Brandse L,®7ce'te verdronken rietland en de Haarlemmertrekvaart, kad. - lEmeente Warmond,Sectie C No. tv (121) beschikbaarstelling van niP.ï „hoeve van den bij wijze van C® a i u't 'e voeren aanleg van K- 'on noorden van den Rijns- M(. bbhij de in aanbouw zijnde school aan de Adriaan Pauw- W (123) -taïi! tot heschikbaarstelling van bbhoeve van de verbreeding van ^overgang in den Morschweg. 14o. Voorstel: a. om van den Staat der Nederlanden in eigendom terug te nemen een gedeelte grond van het terrein van het Oude Academisch Ziekenhuis, Sectie A, No. 883 ged.; b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den bouw van een nieuw politieposthuis op den sub a bedoelden I grond en het uitvoeren van bijkomende werken.. (124) 15o. Voorstel in zake de reorganisatie van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst. (128) 16o. Nader praeadvies in zake de plaats gehad hebbende verhooging van de huur prijzen der 147 woningen van de Vereeni- ging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. (115) 17o. Voorstel van den heer van Stralen, inzake voortzetting van de cokesverstrek king. (90) 18o. Voorste] van den heer Schüller, in zake den aankoop van een complex terrei nen in den Rodenburgerpolder en den Cronesteinpolder. (91) 19o. Interpellatie van den heer Koole, in zake den bouw van een badhuis in Tuin stad wijk. 20o. Interpelatie van den heer Groene- veld, in zake het invoeren van vacantie- dagen voor de chauffeurs van den auto busdienst „Stadsverkeer." 21o. Rekening, dienst 1931, van het Leidsch Muziekcorps. (131) 22o. Rekening, dienst 1931, van de Plaat selijke Schoolcommissie. (131) 23o. Voorstel tot aanvaarding van de voorwaarden, waaronder Gedeputeerde Staten vergunning hebben verleend tot het leggen en exploiteeren van een hoog spanningskabel van de Centrale te Leiden, langs de Leidsche Trekvaart naar het be staande hoogspanningsstation „Postbrug" te Sassenheim. (132) 24o. Vaststelling van het aan Gedepu teerde Staten uit te brengen verslag aan gaande de wijze, waarop het op de be grooting voor 1931 voor schoolkindervoe ding en -kleeding toegestaan bedrag, is besteed. (133) 25o. Voorstel tot overneming in eigen dom en onderhoud bij de gemeente van: a. een strookje grond aan den Maredijk, kad. bekend Sectie L Nis 420. 421 en 422 ged.; b. een strookje grond aan de 4e Binnen vestgracht, kad. bekend Sectie E. No. 531 ged. (116) 26o. Voorstel tot overdracht om niet aan de gemeente Bennebroek van den eigen dom. voor zoover het aandeel van de ge meente Leden betreft, van de langs de Haarlemmertrekvaart gelegen perceelen' kad. bekend gemeente Bennebroek. Sectie A. Nis 994 en 824. (117) 27o. Voorstel tot aankoop van eenige gedeelten voortuin van de perceelen Zijl singel Sectie K Nis 679, 676, 801 en 802 en tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. (118) 28o. Voorstel tot aankoop van het per ceel Bouwelouwensteeg No. 5 en tot be schikbaarstelling van de voor dien aan koop benoodigde gelden. (119) 29o. Voorstel tot aankoop van de pak huizen aan de Koppenhinksteeg Nis 7. 9 en 11 en tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. (120) 30o. Voorstel tot verkoop aan P. J. Fon tein, van een gedeelte van het perceel aan de Havenkade, Sectie C, No. 1897 (122) 31o. Voorstel: a. tot toekenning van een vergoeding aan den hoofd-administratief-ambtenaar ten kantore van den Gemeehte-ontvanger S. Th. Buys, wegens derving van inkom sten als provisioneel bewindvoerder over krankzinnigen, die voor rekening van de gemeente in gestichten worden verpleegd; b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de sub a bedoelde vergoeding. (126) 32o. Verordening tot wijziging van de verordening van 14 April 1904 (Gem.blad No. 11), regelende de benoeming en den werkkring van de Commissie voor het Ste delijk Museum „de Lakenhal". (113) 33o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 2 Mei 1912 (Gem. blad No. 17), op de Straatpolitie. (104) 34o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 15 April 1909 (Gem.blad No. 3), tot voorkoming van brand. (105) 35o. Voorstel: a. tot vaststelling van de verordening, regelende de heffing van eene belasting onder den naam van „Staangeld voor woonwagens" in de gemeente Leiden; b. tot vaststelling van de verordening, regelende de invordering van de sub a be doelde belasting; c. om het desbetreffend verzoek van de Advies-commissie als afgedaan te be schouwen. (129) 36o Praeadvies op de aanbieding van de N.V. „Het Motorhuis" van den eigendom om niet van eenige gedeelten van hare perceelen aan den Hoogen Rijndijk, Sec tie M. Nis 1059 en 4183. (130) Denkt morgen om de Woensdag collecte van het Crisis-Comité Ds. Lamain. predikant der Ger. Ge meente (Nieuwe Rijn) zal Woensdagavond, 15 Juni, afscheid nemen van zijn gemeente wegens vertrek naar Rotterdam; Donder dagavond d.a.v. hoopt ds. G. H. Kersten van Rotterdam hem te bevestigen. ONVRIJE DUINEN. Nieuw wandel- en kampeerverbod van Rijnland. In de laatste weken is tegen tientallen personen, die zich bevonden in de „onvrije duinen" van Rijnland, (dat zijn de duinen, welke bij het Hoogheemraadschap van Rijnland in onderhoud zijn) of daarin wilden kampeeren, proces-verbaal opge maakt door de beambten, belast met het opsporen van overtredingen van de Alge- meene Keur van Rijnland. Verreweg de meeste bezoekers van de duinen zijn blijk baar niet bekend met het feit, dat op 30 Maart J.l. een nieuwe keur van Rijnland in werking is getreden, welke enkele nieuwe verbodsbepalingen bevat, n.l. een verbod om zich in de onvrije duinen te bevinden elders dan op wegen en slagen, welke van wege het bestuur van Rijnland of van eenig ander openbaar lichaam als voor het publiek toegankelijk zijn aangegeven, be nevens een verbod om in onvrije duinen met tenten, e.d. te kampeeren of de mid delen daartoe (opstallen, palen, mikken, enz.) bij zich te hebben. De onvrije duinen zijn alle duinen, welke niet zijn aange geven als vrij duin door middel van palen V D met het opschrift naar de buiten- R. zijde van de vrijverklaarde (d.z. bij ande ren dan Rijnland in onderhoud gebrachte) duinen. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het bezit van een kaart, afgegeven door of vanwege den eigenaar van vrije duinen, geen recht heeft, om de onvrije duinen te betreden. Kaarten b.v. afgegeven door de Amsterdamsche Water leiding, door den eigenaar van Duin- en Kruidberg, of door den Ontvanger van Registratie en Domeinen te Noordwijk (voor de duinen, eigendom van den Staat), kunnen de bezoekers dus alleen van dienst zijn voor vrije duinen doch niet voor de duinen, Gij R'inland in onderhoud. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Verzekerings-Maatschappij Algemeen Ziekenfonds voor Leiden, Hoogewoerd 82, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijzi- zing handelsnaam in N.V. Verzekerings maatschappij Algemeen Ziekenfonds voor Leiden Uittr pres.-comm A J. Goddijn, Leiden. Uittr. comm H. L A. Teeuwen. Leiden. Nieuwe voorz. v. commissarissen J. Vlasveld Jr., Leiden. Nieuwe commissaris A. J. M. Hoogeveen, Leiden. Hotel en Jachthaven „de Brasem" E. Beck en Co., Oude Wetering 19, Alkemade. Uittredend eigenaar E. Beek, Alkemade, dd. 27 April 1932. AANDEELHOUDERSVERGADERINGEN. In de gisteravond gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Electriciteit- en Gasmaatschappij voor heen de Vries en Stevens werden de ba lans en verlies- en winstrekening onver anderd goedgekeurd. Besloten werd het verlies-saldo naar de nieuwe rekening te brengen en dus geen dividend uit te keeren. (vorige jaar 6 pet.) De heer J. J. de Jongh werd als commis saris herkozen. In de eveneens gisteravond gehouden aandeelhoudersvergadering der N.V. „H. I. T. A." (verkoopkantoor N. S. F., Breestraat 26), werden de balans en verlies- en winst rekening ongewijzigd goedgekeurd. Er is een klein winstsaldo, dat naar de nieuwe rekening is overgebracht. De Wethouder van Financiën, de heer T. S. Goslinga is verhinderd morgen spreekuur te houden. Onze plaatsgenoot, de heer Th. v. d. Linden, slaagde na opleiding aan de Hoogere Machinistenschool alhier, voor het examen diploma A, machinist, groote vaart. De heeren G. H. Blanken en R. G. de Langen, beiden alhier, behaalden aan de Academie van Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage het einddiploma voor architectuur. Aan den administrateur van het Academisch Ziekenhuis alhier, in tijdelij- ken dienst C. J. Grijseels is bij beschik king van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen met ingang van 16 Juni 1932 op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Met ingang van denzelfden datum is de officier van administratie der le klasse bij de Koninklijke Marine C. J. Grijseels van zijn op non-activiteitstelling buiten bezwaar van den Lande, op diens verzoek bij zijn korps teruggekeerd en gesteld ter beschikking om op 28 Juni d.a.v. belast te worden met den administratieven dienst van het Marine vliegkamp „De Kooy" te den Helder. ZILVEREN JUBILEUM. Van den heer W. A. Bodewes. Morgen hoopt de heer W. A. Bodewes, hoofd der Chr. Opleidingsschool, Ooster straat 16, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar zijn loopbaan bij het Chr. onderwijs aanving. Na te zijn opgeleid aan de Chr. Kweekschool te 's-Graven hage, was de heer Bodewes eerst l'/i jaar werkzaam te Scheveningen, daarna lan gen tijd te den Haag, terwijl hij op 1 Maart 1923 aan bovengenoemde school verbonden werd. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van velen, zoowel in als buiten de school, om a.s. Woensdag voor den heer Bodewes tot een onverge- telijken dag te maken. Wij hopen hierop nader terug te komen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Sombere toekomstblik. Briining's val is totnutoe rustig opge nomen. Zoowel in Duitschland zelf als in het buitenland. Het is nog absoluut ondoenlijk aan te geven, hoe de Duitsche crisis door Von Hindenburg zal worden opgelost. Slechts dit schijnt vast te staan, dat binnen af- zienbaren tijd rekening is te houden met Rijksdagverkiezingen! Voorts schijnt ae bedoeling te zijn een ad-interim-kabinet te vormen, dat een rechts bewind moet voorbereiden. Maar in hoeverre dit kans van slagen heeft Het buitenland betreurt Briining's heen gaan ten zeerste. Precies 2 jaar en 2 maanden is hij in functie geweest en hij had zich het algemeen vertrouwen ver worven. Zelfs in Frankrijk. Dat vertrou wen schepte een zeer geschikte sfeer om de groote vraagstukken aan te snijden, die d° wereld zoo intens beroeren. Weg is nu alle vertrouwen en speciaal in Frank rijk doet zich dat reeds gelden. De natio nalistische bladen zien reeds een terug keer tot de voor-oorlogsche toestanden! En al mag dit dan overdreven zijn, de stemming is mis en dit juist voor de conferentie van Lausanne! Onderstaatssecretaris Eden heeft in het Engelsche Lagerhuis verklaard, dat op het oogenblik uit naam van de zes groote mogendheden uitnoodigingen zijn gezon den aan Tsjecho-Slowakije, Griekenland, Polen, Portugal, Roemenië, Zuid-Slavië, de Engelsche Dominions en Br.-Indië, om de besprekingen te Lausanne bij te wo nen. Indien de conferentie mocht beslui ten om nog andere vraagstukken te gaan behandelen, zullen zonder twijfel uitnoo digingen worden gezonden aan eventueele andere daarbij betrokken regeeringen. Eden bracht verder in herinnering, dat geen bepaalde agenda is opgesteld. Amerika doet niet meer. zelfs niet in dien het debat wordt uitgebreid. Men herhaalde de bekende argumenten, n.l. dat de schadevergoedingskwestie de Ver. Staten, die er op rekenen, dat hun debi teuren hun zullen betalen, wat Duitsch land ook doet. niet aangaat. Wanneer Europa het eens is over de herstelbetalin gen, zullen de Ver. Staten waarschijnlijk bereid zijn om de voorstellen inzake de schulden te bestudeeren. 16 Juni nadert snel! Zal de conferentie dan kunnen doorgaan? Erg somber ziet de toekomst! FRANKRIJK. Doumer's moordenaar. Twee Fransche commissarissen der crl- mineele politie Hennet en Fehr zijn per vliegtuig naar Berlijn vertrokken, teneinde aldaar tezamen met de Duitsche erimi- neele politie zekere belangrijke onderzoe kingen te verrichten met betrekking tot de persoon van Doumer's moordenaar Gorgoelof. Het eigenlijke doel van dit onderzoek wordt voorloopig streng geheim gehouden, doch er verluidt, dat verrassende resul taten mogelijk zijn. In Rusland heeft men in het portret Gorgoelof herkend. Ook zijn moeder her kende hem. BINNENLAND. Een overzicht der zeevisscherij in April (Binnenland, 2 Blad). Dr. Posthuma over de kosten der sociale verzekering (Binnenland, 2e Blad). De herziening der lager-onderwijs-wet (Kerk en School, 3e Blad). Aandeelhoudersvergadering bij Philips (Financiën, 2e Blad). Het drama te Putbroek (le Blad). Het Rapport der Commissie ad hoe in zake de grondspeculaties te Oegstgeest; de handelingen van oud-wethouder Rubenkamp afgekeurd (2e Blad). De moord te Hemmen; levenslange ge vangenisstraf geëischt. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Na het aftreden van het Duitsche ka binet Brüning (3e Blad en Tel., le Blad). De uitnoodigingen voor de conferentie van Lausanne verzonden (Buitenland, le Blad). De eischen der Fransche socialisten inzake deelnemen aan een regeering Herriot (Tel., le Blad). ENGELAND. Nieuwe botsingen te Bombay. Gisteren is het te Bombay opnieuw tot ernstige onlusten gekomen, welke leidden tot een bosting tusschen de Engelsche troepen en Britsch-Indiërs. Een Indiër werd gdeood en 17 werden zwaar gewond. Het geheele verkeer is stilgelegd. De zaken zijn gesloten. Reeds in de ochtenduren openden de troepen 't vuur op Mohammedanen en Hindoes, die elkander met messen en ijzeren staven bestreden. Later stak de menigte een parfumeriezaak in brand. Toen de troepen aanrukten, werden zij door de Indiërs met ledige mineraalwater- flesschen bekogeld. Toen de verschillende sommaties in den wind waren geslagen, traden de troepen met de bajonet op het geweer tegen de menigte op. Talrijke per sonen werden gearresteerd. Met het oog op het gevaar voor brand stichting eischen de Engelsche verzeke ringsmaatschappijen 48 maal de ver zekeringspremie voor onroerende goederen in de onrustige stadsdeelen. In Bombay zijn nu reeds 200 dooden gevallen en 2000 personen gewond. OOSTENRIJK. Hoogeschool te Weenen gesloten. Wegens botsingen tusschen nationaal- socialistische en Joodsche studenten, is de Hoogeschool te Weenen tot nader orde gesloten. Negen studenten zijn gewond. ITALIË. Het Turksche bezoek. De Turksche ministers hebben zich gis termiddag te Brindisi ingescheept. De semi-officieele Giornale d'Italia stelt in een slotbeschouwing over het resultaat van het Turksche bezoek de volgende vier punten in het licht: le. de verlenging van het Turksch-Italiaansche vriendschaps verdrag bewijst, dat Italië en Turkije elkander wederkeerig den huidigen toe stand garandeeren en elkanders daaruit voortvloeiende belangen zullen in acht nemen. 2e. Op den Balkan gaat het om de bescherming van de wederzijdsche belan gen, het in stand houden van het even wicht en op een rechtvaardige oplossing van de vele nog niet opgeloste problemen. 3e. Italië heeft aan de Zwarte Zee en in Rusland vitale en toenemende grondstof- fenbelangen, waarheen de weg door de Dardanellen en de Turksche wateren voert. Hieruit volgt de natuurlijke voorwaarde voor economische samenwerking tusschen Italië, Rusland en Turkije, welke voor uit breiding vatbaar is. 4e. De Italiaansch- Turksche samenwerking strekt zich verder uit tot een gelijke houding tegenover de Mohammedaansche volken in het nabije Oosten. In dit verband wijst de spreekbuis van het Itaiiaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken op Irak, Syrië, Pa lestina, Mesopotamië, Perzië en Afga- nistan.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1