SLECHTS 3 DAGEN 1IIIIII ll/l II P ALLE COUPONS MET 25% EXTRA KORTING W AALu Na het aftreden van het kabinet Brüning LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 31 Mei Ij Hindenburg ontvangt de leiders der partijen OORDEEL DER PERS. TÜIMELTJE EN KRUIMELTJE IN HET KABOUTERLAND. LAND- EN TUINBOUW. Losse nummers van ons Blad RADIOPROGRAMMA. Haarlemmerstr. 130-136 O De besprekingen. Na het aftreden van het kabinet Brü ning heeft president von Hindenburg di rect diverse besprekingen gehad. Aller eerst ontving hij den president van den Rijksdag, Loebe, en voorts, den leider der sociaal-democratische partij, Wels, en Breltscheid, den voorzitter van de Rijks dagfractie der S.P.D. Hierover meldt de „Vorwarts", dat de rijkspresident er den nadruk op heeft gelegd, dat men van hem, na zijn verleden, de bescherming van de grondwet als een vanzelfsprekendheid kan verwachten. Hieruit zou men kunnen con- cludeeren, dat de rijkspresident den wensch heeft een kabinet te vormen, dat met een parlementaire meerderheid zou kunnen regeeren. Om half zeven gisteravond werden de leider der Nationaal-socialisten, Adolf Hitler, en afgevaardigde kapitein b. d. Goering ontvangen. De bespreking met de nationaal-socialisten was zeer uitvoerig en duurde ongeveer anderhalf uur. Het verloop der bespreking wordt door de na tionaal-socialisten bevredigend genoemd. De besprekingen schijnen ten doel te hebben gehad na te gaan of het mogelijk is een regeering te vormen welke boven de partijen staat en door deskundigen zou worden gecompleteerd. De regeering zou parlementair gesteund worden door de partijen van Centrum tot en met N.S.D.A.P. Heden zullen de leiders der Duitsch- nationalen, van het Centrum en eenige andere partijen worden ontvangen. Tegen zijn oorspronkelijk voornemen in ss dr. Brüning te Berlijn gebleven. Hedenavond zullen de besprekingen met de partijleiders beëindigd zijn en kan aan de practische oplossing der crisis worden begonnen. Als candidaten voor de func tie van rijkskanselier worden genoemd graaf Westarp, landraad v. d. Osten, bei den feitelijk Duitsch-nationaal, al zijn zij uitgetreden wegens de houding dezer par tij tegen Hindenburg bij de presidentsver kiezing en baron von Gayl, een land bouwdeskundige der Duitsch-nationalen. Maar het zijn allemaal nog gissingen die feitelijk op niets berusten. Anderzijds wordt nog gefluisterd over de mogelijkheid dat Brüning tenslotte toch nog zal terug- keeren, doch erg waarschijnlijk is dat toch niet. In Duitschland is een crisis geboren, die wel eens minder gemakkelijk zou zijn op te lossen dan thans blijkbaar gedacht wordt! De diverse Rijksdagfracties zullen heden om morgen bijeenkomen om den toestand te bespreken. Wat de pers zegt. In de beschouwingen der Berlijnsche bladen komt algemeen tot uiting dat een volkomen koerswisseling zal kunnen wor den verwacht. Men gelooft dat de onder handelingen voor de vorming der nieuwe regeering eenige dagen zullen in beslag nemen en dat het nieuwe kabinet zoo noodig mandaat zal krijgen den Rijksdag te ontbinden. De nationaal-socialistischc Angriff eischt in dit verband dat Brüning moet verdwijnen, om nooit meer eenige poli tieke rol te spelen. Het blad noemt de dé- bacle van de door Groener en Severing ingeleide aanklacht wegens landverraad tegen de S. A., zoomede de overweldigende nationaal-socialistische verkiezingsover winning in Oldenburg doorslaggevend voor den val van dr Brüning. Het blad ver volgt: „Thans of nooit is het oogenblik geko men, dat de Rijkspresident staat voor een historisch feit dat hij als zoodanig moet behandelen. Het recht der N. S. D. A. P. den staat te leiden wordt opnieuw en dubbel bevestigd. Wil de Rijkspresident zich aan deze onafwendbare ontwikkeling onttrekken? Dat zou onmogelijk zijn. Het uur der N. S. D. A. P. is gekomen." De Duitsch-Nationale Berliner Lokalan- zeiger verklaart: „Er zijn zeer aanzien lijke moeilijkheden te wachten bij de vorming van een nieuw kabinet indien niet een volkomen verandering van sy steem door den Rijkspresident wordt aan gebracht. Het is te verwachten dat in het bijzonder de leider der Duitsch-Natlonalen cn de leider der Nationaal-Socialisten den Rijkspresident van den werkelijken toe stand een duidelijk beeld zullen geven en hiermede vooruitzichten op een mogelijke „tusschenoplosslng" te niet zal worden gedaan. De Sociaal-Democratische Abend ver klaart: Met het verleenen van het ont slag aan het ministerie heeft de Rijkspre sident de verantwoordelijkheid voor de verdere ontwikkeling der zaken in zijn handen genomen. Hij heeft het ongetwij feld gedaan met een weloverwogen bedoe ling en waarschijnlijk ook in het bewust zijn der buitengewoon groote gevolgen, welke zijn beslissing moet hebben. Of het hem evenwel zal gelukken de beweging te beheerschen. welke door zijn besluit wordt ingeleid, is een geheel andere vraag. De Sociaal-Democratische Partij moet zich gereed houden binnenkort den grootsten en moeilijksten Rijksdagstrijd te voeren, welke ooit in de geschiedenis der Duit- sche Republiek te zien is geweest. Onder den titel „sprong in het duister" neemt de „Germania" (Centrum) nopens het aftreden van Dr. Brüning als volgt stelling: Dit kabinet was gedurende twee laren de drager van een politiek, welke Duitschland te midden van de grootste al ler crises voor de hopelooze ineenstorting heeft bewaard: het is ondergegaan in een donkere crisisatmosfeer, welke tevoren reeds het offer van den Rijksweerminis- ter heeft geëischt, een atmosfeer die sinds vele weken den moeizamen arbeid der Rijksregeering ontzaglijk verzwaarde en ten slotte ook haar bestaan beslissend moest beroeren. Het aftreden van Brüning is een gebeurtenis van Europeesche, ja van wereldbeteekenis. Zoo is gedurende den nacht in Duitschland een situatie ontstaan, welke van alle toonaangevende leiders, indien zij niet tot groote schade voor ons land wil uitloopen, een ongewone mate van bezonnenheid en verantwoorde- lijkheidsbewustzijn eischt. Het huidige tijdstip is ongetwijfeld alles behalve gun stig. De crisis van het kabinet Brüning is meer dan een kabinetscrisis. Men heeft een koenen sprong gewaagd van een schip dat zeer zeker geen gemakkelijke vaart had, zonder te weten of de voet ook een veiligen bodem zou bereiken. Er zijn in Duitschland tijden geweest dat de regee- ringscrisis om zoo te zeggen permanent was en een sprong in het donker zonder groot risico werd gewaagd. De verhoudingen in Duitschland zijn thans evenwel zoo. dat niemand de thans beginnende politieke ontwikkeling met ge latenheid kan bezien, doch iedereen er met zorg van vervuld is, of het zal gelukken of een sterke man het stuur van het Rijk weer in handen zal nemen. Met Rijks kanselier Dr. Brüning treedt een man uit de leiding van het Rijk die de Duitsche politiek als geen zijner voorgangers als scheppende geest heeft gevormd. Hij .ver laat hans het ambt als een staatsman van internationalen roep. als een kanse lier wiens werken in de moeilijkste en meest beslissende jaren na den oorlog tot de geschiedenis zullen, behooren. Mcening in Amerika. Als gevolg van het aftreden van het ka- binet-Brüning wordt in officieele kringen in Amerika een uitstel van de conferentie van Lausanne gevreesd, daar waarschijn lijk een koerswijziging in de Duitsche poli tiek zal intreden. Verwacht wordt, dat de Europeesche mogendheden tijd willen win nen om de bedoelingen van dezen nieuwen koers te constateeren, voor zij zich aan de. tafel zetten om te onderhandelen over de kwestie der herstel- en oorlogsschulden, zoomede over de kwestie der veiligheid. Een radicale wijziging in de Duitsche bui- tenlandsche politiek wordt in het Departe ment van Staat niet verwacht, daar men aanneemt, dat zelfs bij de vorming eener nationaal-socialistische regeering deze zou worden gedwongen zich af te wenden van het tot nu toe gepropageerde radicalisme. Te Washington ziet men overigens de ge beurtenissen slechts op de wijze van een belangstellenden toeschouwer, aangezien op het oogenblik geen kwesties van betee- kenis met Duitschland worden behandeld. De koerswijziging zou zich, naar men meent, allereerst te Genêve doen gevoelen. De huidige plannen, met het oog op de herstelkwestie, alijlus wordt verklaard, zouden een nationaal-socialistische regee ring nauwelijks kunnen schaden, nadat dr. Brüning, volgens deze meening. reeds den weg heeft geëffend voor de volkomen staking der herstelbetalingen. Rede vau Goebbcls. In een door ongeveer 7000 personen be zochte, besloten vergadering der nat. soc., heeft Rijksdagafgevaardigde dr. Goebbels stelling genomen tot de laatste politieke gebeurtenissen. Nadat spr. een overzicht had gegeven over de politieke ontwikkeling van de laatste 2 jaar, sedert het bestaan van liet kabinet-Biüniiig. kwam hij tot de conclu sie, dat door den val van het kabinet- Brüning de fundamenteele systeem- en koersverandering in Duitschland was inge leid. Voorwaarde is. dat den nationaal- socialisten nu ook in overeenstemming met de in alle verkiezingen tot uiting gekomen volkswil de macht in Duitschland zou wordep gegeven. Het is derhalve noodza kelijk. dat eerst de Rijksdag wordt ontbon den, teneinde duidelijke en ondubbelzin nige machtsverhoudingen te scheppen. Voor de daarop volgende verkiezingen zul len echter alle beperkende noodverorde ningen met betrekking tot het knevelen van de pers, het SA-verbod etc. moeten worden opgeheven, teneinde aldus een on- be'invloed beeld van de ware volksmeening in Duitschland te krijgen. Verder behandelde Goebbels nog de kwestie, hoe thans de verhoudingen in 133. Maar toen de kaboutertjes goed en wel van hun angsten bekomen waren, vond de rat het tijd om eens iets te zeggen. Jullie vrienden zijn aan den overkant, zei de rat met een knipoogje...., zal ik jullie er eens over brengen? Nou dat was nog eens lief, vond Tui- meltje en plonsdaar gingen ze het water in. De kaboutertjes kriebelden den rat overal, maar deze scheen er niets om te geven en zwom rustig door. 134. Ze waren nog pas aan den overkant gekomen en I de rat was al weer lang teruggezwommen, toen ze a. I torrenfamilie alleen terug zagen komen. Waar zijn onze I vrienden, vroegen Tuimeltje en Kruimeltje verwonderd I Die konden ons huisje niet meer maken, schreiden del torretjes en we zijn zoo bang voor het onweder. Koml maar op onze ruggen zitten en laat de kleintjes dit touw I vasthouden, zei Tuimeltje, dan zullen we jullie well ergens binnen zien te krijgen. In een wip zaten del kaboutertjes van alle kanten vol torren. 1 HET SNOEIEN VAN HEESTERS. (Vervolg). Ir. het vorig artikel bespraken we het snoeien van de eerste groep heesters. De tweede groep. nl. die. welke hun bloemen in den zomer aan de scheuten ontwikke len. Zomerbloeiers waarbij de bloemen den groei als het ware afsluiten, kunnen we in tweeën splitsen, Namelijk ten eerste die welke bloeien uit scheuten, voortgekomen uit bepaalde oogen van het oude hout, zooals Hortensia. Hibiscus, enz Ten tweede degene, die op alle scheuten bloeien zelfs op die welke uit den voet der plant ontspruiten, o.a. Ceanothus. Desmodium. enz. Bij de eerste groep, afdeeling 1. hebbeii we op die gunstige oogen te letten Uit de sterkst ontwikkelde knoppen komen de sterkste bloemscheuten en die sterke knoppen vindt men op het midden der twijgen. Met het snoeien van deze hees ters hi den winter mag men de twijgen kort snoeien, doch niet zoo kort of men moet twee of meer van die flinke knoppen overhouden, waaruit zich bloemscheuten kunnen ontwikkelen. Met de overige, die op het jonge hout bloeien, heeft men veel minder moeite. We zagen reeds, dat deze zelfs bloeien kunnen op de scheuten, die uit de voet der planten voortkomen en men zou bi] deze desnoods alle takken cn twijgen tot op den grond kunnen afsnijden. Bij som mige zooals Desmodium, Ceanothus. e.a. is het zelfs gewenscht dat men hen geheel afsnijdt. In den zomer behoeven we deze dus niet te snoeien, tenzij er zich te veel scheuten hebben ontwikkeld, dan dunne men wat uit. In leder geval verdient het aanbeve ling bij deze de uitgebloeide bloemen of bloeiwijzen weg te nemen. Op bovenge noemde heesters wordt dus uitsluitend den I wintersnoei toegepast. Groep 3 zijn de bladheesters, hun naam duidt het reeds aan, hebben hun sier- waarde te danken aan het blad, dat uit munt door eigenaardigen vorm of door mooie kleuren. Met het snoeien moet dus zooveel mogelijk erop gelet, dat het blad zoo goed mogelijk kan ontwikkelen. Dooi" hen regelmatig te onderhouden en een betrekkelijk korten snoei toe te passen, mag men op deze lijsters flinke scheuten verwachten. Men moet de sierbladheesters in den winter flink uitdunnen en kort Pruisen zich zullen ontwikkelen Hierbij zette hij o.a. uiteen, dat door de laatste noodverordeningen de autonomie der lan den zoozeer is besnoeid, dat een verande ring alleen via het rijk kan worden door gevoerd. Coalities kunnen door de nat.- soc. slechts worden aangegaan, wanneer zij de garantie hebben, dat de principieele programmatische eischen van de nationaal socialisten tot uitvoering zullen worden ge bracht. Indruk in Engeland. Gisteravond is Mc Donald offifcieel op de hoogte gesteld van den gang van zaken in Duitschland. Vervolgens stelde hij zich telefonisch in verbinding met de leden van het kabinet en later in den avond werd een zitting onder leiding van Baldwin ge houden, waarin kennis werd genomen van het aftreden van dr. Brüning en de overige gebeurtenissen in Duitschland. Algemeen was het kabinet van meening dat door het aftreden van Brüning een nieuwe situatie was ontstaan en met het oog hierop werd besloten in de te houden kabinetszitting de te verwachten gevolgen hiervan voor de conferentie van Lausanne te bespreken In bevoegde kringen gelooft men, dat naar de meening der Engelsche regeering de opening van de conferentie van Lau sanne op den vastgestelden tijd (16 .Tuni) ondanks alles toch dringend noodzakelijk is in verband met het afloopen van het Hoover-moratorium Men vermoedt niet. dat de gebeurtenissen eenige wijziging in de Britsche politiek zullen brengen. Van de besluiten van het kabinet zal het af hangen wanneer Mc Donald naar Londen terugkeert. snoeien, d.w.z. men snoeit de eenjarige twijgen op 24 oogen terug. Mochten zich op een oude tak meerdere twijgen be vinden, wat veel voorkomt, dan doet men het best een deel van den ouden tak met de bovenste twijgen weg te snijden, terwijl dan de blijvende kort worden gesnoeid. Het verwekken van sterke scheuten op sierbladheesters met bruin of geel blad mag soms aanleiding géven, dat dit blad voorloopig minder intensief van kleur is, na eenige weken komt dit wel beter op kleur. De sterkst groeiende heesters dient men in den zomer wel even na te gaan, zooals Prunus Pissardi, Sambucus nigra, enz. Ongeveer half Juni, wanneer ze al flinke scheuten hebben gemaakt, kunnen deze tot op de helft worden ingekort. Zij maken dan weer jonge scheuten, welke (ets fijner van blad zijn. In den winter zal men deze heester niet alle twijgen op dezelfde hoogte moeten snoeien, waardoor men een boom ver krijgt, die goed regelmatig zijn blad heeft. Als sierheesters worden ook gebruikt: Acer. Acacia, Catalpa, Fraxinus enz. Zij worden als kroonboompjes of pyramiden gebruikt. Heeft men heesters, welke reeds lang verwaarloosd zijn door steeds alle twijgen op dezelfde hoogte af te knippen, dan kan men. indien niet al te oud, soms nog herstellen door de helft der oude takken tot aan den grond weg te snijden. Verder moet men de helft van de takken ten deele halveeren ten deele op een derde inkorten. Men blijft de heesters waar nemen. takken, die van onderen kaal wor den moeten in het voorjaar worden weg gesnoeid tot op den voet. Hierdoor prikkelt men de plant nieuwe jonge scheuten te maken. Hiermede is een beknopt overzicht ge geven van het snoeien van heesters. Vragen op tuinbouwgebied aan de redac tie onder motto „Tuinbouw". zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. H1LLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG. Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWILAzn. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 en bij Joh. HOGERVORST. Haarl.str. 128 en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN, H. Rijndijk 74 Kiosk Prinsessekade. VOOR WOENSDAG 1 JUNI. Hilversum. 296 M. Uitsi. VARA-uitzen- ding. 10.00 VPRO. 6.30 RVU 6.45—7 00 en 7.30—7 45: Gymnastiekles - 3.00: Gra- mofoonpl. 9.00: Amsterd Solistenkwin tet o.l.v L. Cohen en Gramofoonpl. 10 op Morgenwijding 10.15: Voor Arb. in de Continue-bedrijven: Solistenkwintet o.l.v. L. Cohen VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cap- pellen en Gramofoonpl 12.00—1.45. VARA- septet o.l.v. Is Eyl en Gramofoonpl. 2.15: P J, Kers Jr. Onze Keuken 3.00: Piano recital door Jo Goudsmit 3.30: Voor de kinderen (vertellingen, gramofoonpl. orgel spel vraaguurtje). 5 30: VARA-septet o. l.v Is Eyl en Gramofoonpl. 6 30: RVU. Lezing door dr. Gerversman 7.00: „In Mijnschacht III". mijnwerkersdrama naar Carl Traut (groot volkstooneel) 8.15: .Het meisje var. Elisonde" zangspel van Offenbach. VARA-orkest o.lv H de 0 m.m.v. M. Gobets (tenor).' b' j0J (sopraan) en J. Lammen (bas) „Wakker en Tropenduit". 9 30- spel Joh. Jong, o.a. Ouv. „Martha" 9.50: Vaz Dias 10.00: VARA-ork] I.v. H. de Groot. o.a. Attila marsch 1 en Potp. „Die Blume von Hawaii ham 11.00—12.00: Gramofoonpl.' Huizen. 1875 M. Uitsi. NCRV-UitzeJ 8.00: Schriftlezing 8.159.30: g] foonpl. 10.00: Zang NCRV-Dauie;kJ 10.30: Ziekendienst 11.00: Concert] Jurjaanz (harmonium) en mej. A (sopraan). 12.15—2.00: Concert 1 R. v. Mill—Strohecker (zang). H. He] (viool). H. v. d. Horst Jr. (cello) en] R. Al. v. d. HorstBleekrode (pianJ 2.30: Chr. Lectuur 3.00: Concert] landsch harpkwartet (harp. viool. I piano en harmonium) 5.00: Klr.dl 6.00: Voor de landbouwers 6.45] serie door A. Stapelkamp 7.00- Frysk Selskip. Declamatie door me] Feddema—Hoogland 7.45: Persbureau 8.00: Bestuursnieu«s| mr. A. v. d. Deure 8.1510.30: door de HOV, o.l.v. M. Adam. oa l .Traviata". Verdi-Lonati en „Le Coilj Saphirs". Pierné. 9.00: Kamp door J. J. F. Hermann, c.a. 10 00: Vy 10.3011.30: Gramofoonpl. Daventry. 1554 M. 10.35: Morj] ding 10.50: Tijdsein en berict'l II.05: Lezing 12.20: Orgelconcert 0 lean 1.05: Gramofoonpl. 134 Jack Martin's Hotelorkest 3.00, van de Derby te Epsom Race 3.50: Orkest van de Kon. Mil. Muziek o.l.v. kapt. H. E. Adkins, o.a. Out. J anthe". Weber 5.05: Orgelconce New. 5.35: Kinderuur 6.20: 6.50: Anne Thursfield zuigt Scb] liederen 7.10. 7.30 en 7.50: Lezitj 8.20: BBC-orkest o.l.v. B. Walton nell. Marian Murch (sopraan), o.a.l van Liszt en „Le carnaval des atózj van Saint-Saëns 9.20: Berichten! zing 9.55: „The Turn of the sctej Henry James door E. J. King Buil 1 o.l.v. Woodgate 10.55—12.20: Winnick en zijn band. Parijs „Radio-Paris". 1725 M. i| 12.50: Gramofoonpl. 9.05: Com declamatie, o.a. Ouv. „Ein Sommerrij traum". Mendelssohn en Uuv. ,Jüj höhle", dito. 9.50: Gramofoonpl. Kalundborg, 1153 M. 12.20-120: eert uit rest. Wivex 3.205.20: 0) o.l.v. Gröndahi. 5.205.50: Gramofc 8.20: Concert o.l.v. Reesen. oa suite. Lully-Mottl 8.55: ..Tartuffe'. spel in 5 actes van Molière 10.40.1 tenconcert (zang. cello, piano). Werke: Viggo Brodersen 11.20—12.50: Ban ziek. Langenbcrg, 473 M. 7 258 20: concert 12.20—1.10: Gramofooni 1.20—2.50: Concert o.l.v. Wolf - 2.50: mofoonpl. 5.206.35: Concert uit S gart 8.20: Concert o.l.v. Wol! Fragm. uit Aïda, Verdi 9.35: „Die gen Musikanten". zangspel met muziel E. T. A. Hoffmann 11.0512.20: nekapel Jenö Farkas. Rome. 441 M. 8.20: Gramofooni 9.05: .1 Puritana". melodrama van lini. Brussel, 508 en 338 M. - 508 M:j Max Elexys' orkest 5.35: Dansmur» 6.35: Trioconcert 8.20: Concert o« groep „Divertimento", o.a. 1ste Bra burgsch concert in f. Bach en Conceit twee piano's, dito. 10-05: Concer de Memline-zaal te Antwerpen. 338 M.: 12.20: Zie 508 M. - 5.35: o.l.v. Meulemans 6.20 en 6.50un foonpl. 8.20: Concert, J. GaillaroJJ en J. du Chastain (piano). Sona[e'f'. 8.50: Gramof. 9.20: Café-chantant-si m.m.v. Solisten 10.30: Concert uit oe Iine-zaal te Antwerpen. Zecsen, 1635 M. 8.05: teiül- Vroolijke avond m.m.v. Solisten, orkest o.l.v. Pastor 10.40: LezhU - richten Hierna tot 12.20: Concer, Tziganekapel Jenö Farkas. WAALS jmgr UITSLUITEND COURANTE MATEN EN NIEUWSTE DESSINS, -p] Zomerstoffen - Crêpe de Chine Uni ^en Imprimé Gekleurd Linnen HaarIcHH116FStr. 130-136 J Witte Katoen Graslinnen Bonte Stukgoederen. 685

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 12