jderland door de Tsjechen geslagen. i Jaargang Maandag 30 Mei 1932 No. 15 EEN VERDIENDE 2-1 NEDERLAAG! Schitterend positie-spel der profs. Het voornaamste Nieuws van heden. tblsiïi nrinrmintiiittuHniiuiiim<aiHUiifiHiirinnr TELEFOON DlR.'en ADMIN. 2500 RED.I507 n/inMjiMHiiiiu»iiiini»iu(iiifr»tni*»Hu:iiiii>ni»iiiiiiuinini (Van onzen redacteur). roote trekken was deze wedstrijd uit van dien tegen de Ieren! Tech- «•bikten de profs weer over veel «Ten dan de Oranje-mannen, hun re van trucs was uitgebreider, ter- hun positie-spel mijlen ver uit- jten dat der onzen. Geen Holland- rolharding. geen tot het uiterste nde fighting-spirit was hier op nur tegen bestand en het wekte ir herhaaldelijk den schijn dat er ans weer een tekort aan enthou- tas aan Nederlandsche zijde. Ten Er is vuriger, wilskrachtiger en lelijker gespeeld dan drie weken l toen er na de pauze over den kamp een sfeer van matheid (och het sluitende positie-spel der i vergde bij voortduring zóóveel trachten onzer ploeg, dat het on- t „Ijk zoo nu en dan moest komen isterke daling van het tempo e heeft met 2—1 verloren en deze I j was verdiend. De gasten waren sterker, beheerschten dan ook Ld van den wedstrijd de situatie, de score niet hooger geworden is wr een deel gedankt worden aan jie werk van Van der Meulen. j hoofdzaak tóch aan het feit dat i hun spel te veel in de breedte en bovendien een opvallend te- monstreerden aan schotvaardig- tansen hebben de Tsjechen vol le had, want ook onze achterhoede oogenbllkken waarin zij niet het vat bleek te hebben op de slui- rijandelijke combinatie, maar het sanvals-spel werd eindeloos lang foerd en wanneer de heeren dan in een mooie kans tot scoren kre ntten zij gewoonlijk zoo slecht dat vele meters naast of over het doel Vooral de rechtsbinnen gaf in dit den toon aan. ad heeft tegen de Tsjechen een partij gespeeld en het is geen e dat zij daarbij het onderspit heeft delven. Mag men trouwens tegen rit beroeps-elftal anders dan een tag verwachten? Het begin was ids buitengewoon hoopgevend, dta bleek het tempo niet vol te i en toen de gasten eenmaal gelijk i gemaakt, was het wel duidelijk •are kansen niet gunstig stonden, ien dat de eindstand tenslotte nog geworden zou zijn nadat de m kort na de rust de leiding ge- hadden indien Lagendaal en i gedurende de laatste vijf minu- t tweemaal op minder faire wijze jenomen, maar dat wischt het feit iet uit dat de gasten deze 21 zege ien hebben verdiend. Dalende publieke belangstelling. i was niet uitverkocht, waar- waren er zelfs aanmerkelijk Paatsen (op de Marathon- en eere- onbezet dan drie weken geleden kamp tegen de Ieren. Het publiek van het goede teveel, wenscht ver- i teen tijd niet zulke hooge toe- pnjzen te betalen, en -., kon op itooerschen dag ongetwijfeld op Prettiger wijze z'n ontspanning what vinden dan door in het zon den stadion te zitten kijken naar 'voetbalwedstrijd, die nu eenmaal fen groote attractie mocht wor- sehouwd! Jjiechen kwamen te ruim halfdrie in het veld en zij brachten de ÏJ? Pwsfotografen tot wanhoop Pij. het spelen van het volks- op te stellen. Een mo- "ter verzamelden zij zich echter .het terrein om naar beide tiir»"a groet te brengen. Inmid- tlSr 5 0ranie-ploeg, van der Meu- oor den opgooi en onder leiding UPS®. U'P Keulen 'met onzen ltd n a's grensrechter voor [hSTa™1 de wedstrijd vervolgens labelling der ploegen was als volgt: Een stormloop van Oranje. De gasten waren aanvankelijk even sterker, maar weldra deed ook Holland zich gelden en met een overrompelend élan werd de Tsjechische veste bestookt, Een snelle attaque van onzen linkervleu gel stichtte verwarring in de defensie der profs en tweemaal achtereen opende een felle schuiver van Lagendaal (slechts met zeer groote moeite door den keeper be dwongen) de schitterendste perspectie ven' Heel snel ging het spel op en neer: uitloopend ontnam van der Meulen aan den vijandelijken midvoor een prachtkans uit een troughpass van rechts, en het vol gend moment nam Wels het leder al weer mee. Hoog kwam zijn voorzet voor het doel. de toestormende van Nellen kopte goed in. doch de doelman wist vallende den bal nog juist op de lijn te stoppen. Weer kregen we een kans toen Lagendaal uit een corner van links keurig inkopte, maar Planicka bleek een meester In zijn vak en tipte den bal over de lat. En heel langzaam begon het er nu op te lijken dat de Oranje-ploeg direct haar kruit ver schoten had. De Tsjechen speelden rustig, maar weloverwogen hun korte aanvals- spel en zij maakten daarbij in deze periode een zóó nuttig gebruik van de througpass. dat ons doel herhaaldelijk in ernstig ge vaar kwam te verkeeren! Gelukkig was Van der Meulen in voortreffelijken vorm. Schitterend redde hij bij een schot van Junek, terwijl hij vervolgens eenige maleft door kordaat ingrijpen gevaarlijke worste lingen voor ons doel wist te beëindigen. Het Hollandsclic doelpunt. In de zestiende minuut leidde een Hol- landsche aanval tot een schot van Vol kers. waarbij de bal via eenige Tsjechische spelers voor den doelmond kwam. De kee per liep snel uit. doch Bonsema was hem iets te vlug af, haalde den bal onder den vallenden keeper weg en gaf zoo aan Oranje de leiding. I—0. Dat inspireerde tot nog grootere geestdrift en gedurende een korte periode golfden de Hollandsche aanvallen nu onafgebroken naar het Tsjechische doel. dat echter door backs en keeper uitstekend verdedigd werd. Na 20 minuten 1I. En na een minuut of wat kwam reeds de reactie. Uit een voorzet van rechts joeg de eenige Tsjechische schutter, linksbinnen Silny. het leer onhoudbaar langs Van der Meulen (11. na 20 minuten' en deze ge lijkmaker was tevens de inzet van een langdurig overwicht der rood-wit-ge- streepte gasten, die nu hun positie-spel ten volle ontplooiden en de Oranje-spelers als het ware van het kastje naar der- muur stuurden. Eenmaal dreigde er aan de andere zijde gevaar toen bij een Holland- schen aanval 'n Tsjech rakelings langs eigen doel kopten), doch overigens waren de gasten volmaakt meester van het terrein en werd het Oranje-team in een absoluut defensieve positie gedwongen. Natuurlijk bracht dat herhaaldelijk dreiging voor ons doel. doch het duurde te lang voordat t'.c Tsjechen tot schieten kwamen en boven dien was Van der Meulen in prima con ditie. Het slot der eerste helft gaf een lichte opleving onzerzijds te zien en Wels veroorzaakte toen nog even sensatie met een hoogen voorzet, welke Planicka vrij ver uit zijn doel lokte, doch de toestor mende Volkers kogelde hooe over de on verdedigde Tsjechische veste' De hervatting bracht een Tsjechisch overwicht, dat acht minuten duurde. Toen keerde ineens de kans en met zulk een enorme begeestering wierp de Oranjeploeg zich eensklaps in den strijd, dat de gasten er als het ware door overdonderd werden'. Een schitterende dribble van Volkers, be sloten met een magnifieken schuiver, sterkte het moreel en toen Van Nellen direct daarop keihard onder de lat schoot, begon het er naar uit te zien. dat Holland de leiding zou hernemen. Het publiek werd enthousiast, de activiteit der spelers ver- 1E»UN'D: Wels. v. d. Meulen. Weber- v. Run. Pauwe Sr. Andcricssen v. Heel Bonsema. Lagendaal. Volkers. O Sipera. Silny. Nejedly. Swoboda. Krcil. Cambal. Kostalck. Ktyroky. Burger, c-, Planicka. I ^«'SLOWAKIJE. v. Nellen. Junek. dubbelde en het vijandelijk doel kwam onder zwaren drukDe tegenspelers waren evenwel te sterke Planicka bleek eenvoudig niet te passeeren en bovendien was de meesterschap der anderen zoo groot, dat dc onzen er behalve dan in een enkele bui van heel sterk opgevoerde geestdrift het hoofd voor moesten bui gen. Op dien hechten Tsjechischen muur liep elke aanval onafwijsbaar te pletter tn spoedig was het dan ook met ons offensief gedaan. De tegenaanvallen der rood-witten werden él talrijker en toen andermaal in de twintigste minuut! de rechtsbui ten even vrij werd gelaten, plaatste deze laag voor het doel. waar de midvoor ge reed stond om het leer op te vangen. Op dat moment aarzelde Van der Meulen en toen hij daarna toch uitliep was hij juist te laat. Zonder veel moeite schoot de Tsjech langs den uitloopenden keeper. 12. In het veld is het verschil daarna niet zoo heel groot geweest, maar- voortdurend voelde men toch de suprematie der profs, die in hun schitterende middenlinie een veel hechteren steun hadden dan de Oranje-ploeg. Enkele malen moesten beide keepers nog hun talenten toonen, doch dit was dan bijna steeds bij doelworstelingen en slechts zelden als gevolg var. een vinnig en welgericht schot De profs toonden zich daarbij zoo nu en dan van een minder gunstige zijde door den bal opzettelijk weg te slaan, tegenstanders vast te houden of her. op unfaire wijze tegen den grond te loopen. Dr. Bauwens trad daar- streng tegen op. doch de Tsjechen begingen ook hun overtredingen met beleid en zij wisten zoodoende aar Nederland eenige mooie kansen te ontnemen, zonder er zelf al te zwaar voor gestraft te worden. Juist buiten het strafschopgebied volvoerden zij telkens hun practijken en de daarvoor toegekende vrije schoppen werden wel goed. dikwijls zelfs listig, genomen, spe ciaal door Wels 'die met z'n boogballetjes den doelman in moeilijkheden bracht', maar zij vermochten niet tot den gelijk maker te leiden. De Tsjechen wonnen dus met 2—1. Tjechische meesterschap. Dc verwachting, dat ook de wedstrijd tegen de Tsjechische profs eenigermate op een deceptie zou uitloopen, is. ten aanzien van de Nederlandsche prestaties, bewaar heid geworden. Dat korte spel. zoo tot in de finesses uitgevoerd, ..ligt" de Oranje mannen niet. het mat her. ongewoon snel af en doodt als het ware het initiatief! Er was gisteren meer geestdrift, meer vechtlust, dan tegen de Ieren, maar toch was ook ditmaal het Nederlandsche spel voor velen eer. teleurstelling. En dat lag dan voornamelijk weer aan de tegenpartij, die in haar techniek en haar positie-spel wapens had. waartegen het Hollandsche arsenaal niet bestand was. Ook het aan geven was aanmerkelijk zuiverder dan bij ons Behalve Van der Meulen, Van Heel en misschien Wels moesten onze spelers stuk voor stuk voor de Tsjechen de vlag strijken en uit dien gezichtshoek bekeken mag de 2—1-nederlaag nog zeer eervol worden genoemd.Van der Meulen heeft zijn doel voortreffelijk verdedigd al werd hij door Planicka overtroffen. Het tweede Tsjechische doelpunt ware wellicht te voor komen geweest indien onze doelwachter vroeger was gestart doch hij was overi gens klemvast en zeker als in zijn beste dagen. Het backstel heeft goede met min der goede oogenblikken afgewisseld Voor rust was Weber de beste, terwijl links half van Heel toen aan de andere zijde het meeste werk moest opknappen, doch later begon Van Run al meer en meer vat te krijgen op het korte spel der gasten, waardoor Junek toen nog maar zelden zijn gevaarlijke rennen heeft kunnen onderne men. Integendeel zakte in die tweede helft Weber wat af, al kan het zijn dat zulks mede een gevolg was van een lichte inzin king in het spel van rechtshalf Pauwe. Als geheel heeft de achterhoede evenwel vrij goed haar plicht gedaan. Van Heel was de ster der iniddcnlinie. In hem vonden de beroeps-spelers hun evenknie en hij trad daarbij niet enkel de fensief, maar evenzeer steunend op. Tal- looze malen heeft Van Heel de voorhoede aan den arbeid gezet en door dat midhalf Anderiessen tegen het spel der profs niet opgewassen was. zwierf hij daarbij soms van de eene zijde van het veld naar de andere. Het was ook in één van die oogen blikken dat Junek na de pauze kon voor zetten om zijn midvoor in de gelegenheid te stellen het tweede doelpunt te scoren! Intusschen bleef er door het falen van An deriessen den ganschen wedstrijd in het midden een opening tusschen vóór- en achterhoede en dat vergemakkelijkte niet alleen den Tsjechischen aanvals-opbouw, maar verzwakte vooral ook het werk van onze voorhoede, die den sterken steun van den midhalf moest ontberen. Pauwe als rechtshalf lijkt ons minder goed dar. zijn jongeren broer Hij was niettemin zeer handig en deed verdedigend veel nuttig werk. Zijn aangeven was echter vrij slordig. Zwak spel onzer voorhoede. De voorhoede had gisteren van die over moedige buien, waarin zij de tegenpartij overdonderde door haar elan. maar voor de rest heeft zij gisteren bitter weinig kans gekregen. De afwezigheid van Adam en de vervanging var. Mol hadden hun stempel ,-ojr hef -aanvals-spel gedrukt: -Men- begreep 1 elkaar veel minder goed, de vroegere sa menhang ontbrak..... en de schotvaar digheid bleek in geenerlei opzicht ver groot! Lagendaal begon gisteren verras send goed. maar zonder een aparte bewa king te genieten vermocht hij daarna toch welhaast nimmer gevaarlijk te wor den. Tegen deze beweeglijke Tsjechen was hij log en traag en onhandig en aLs leider van den aanval beteekende hij dan ook vrijwel niets W^ire het seizoen thans nog niet ten einde, men zou wenschen dat een ander als midvoor werd geprobeerd. Alleen wie? Want het aantal goede midvoors in ons land Is gering en bovendien zijn er daar nog onder (zooals Van Reenen en Kluin), die in hun club sterren van de eerste grootte zijn. doch in vertegenwoor digende elftallen als regel bedroevend weinig presteeren. De altijd weer herhaal de Amsterdamsche roep om Van Reenen zal om deze reden dan ook wel nimmer meer verhoord worden! De debutant Bonsema heeft een tamelijk goeden wedstrijd gespeeld, maar hij zal nog heel wat routine moeten krijgen om Adam met volledig succes te kunnen ver vangen. Hij was soms wel handig en zijn wijze van ingrijpen bij ons doelpunt ge tuigde van initiatief, maar hij verstond de taak van den binnenspeler ais schakel tusschen halflinie en voorhoede nog on voldoende en benutte de snelheid en han digheid van den voortreffelijk spelenden Wels lang niet genoeg. Over het geheel ge- looven wij inmiddels toch wel dat de rech tervleugel gevaarlijker is geweest dan dc linker en zulks is dan in hoofdzaak te danken aan Wels. die zoo behendig langs de Tsjechen goochelde en met vele voor zetten verwarring in de defensie der gas ten heeft gebracht. Hoe listig nam hij daarenboven tweemaai een vrije schop op den rand van het strafschopgebied, waar bij de bal met een boogje over den muur van tegenstanders heen naar het doel suisde! Op den inkervleugel klopte de samen werking tusschen Van Nellen en Volkers niet al te goed. De Delftenaar begon uit stekend. maar Volkers deed onmogelijke pogingen om er in te komen en speciaal zijn plaatsen was in die aanvangspcriode heel slecht. Later ging dat veel beter (al kwam de werkelijke eenheid niet) en in-de tweede helft is het juist Volkers geweest, die door snelle rennen en harde schuivers de hoop in het Hollandsche kamp heeft doen herleven! Bij de Tsjechen waren twee uitblinkers: ten eerste. Planicka. de magnifieke doel wachter. die voor iedere opgave een ant woord had. en ten tweede: Cambal. de slanke midhalf. die met een minimum aan beweeglijkheid een maximum aan nuttigen arbeid heeft verricht en het gansche veld als het ware beheerschte. Overigens was dit elftal een volkomen geheel, dat echter het geraffineerde spel te veel in de breed te hield en dientengevolge aan onze iand- genooten onnoodig veel tüd bood om zich te herstellen. Met uitzondering van den linksbinnen was de productiviteit trouwens buitengewoon matig. Dr. Bauwens heeft den wedstrijd streng, doch uiterst correct geleid. De voetbalwedstrijd NederlandTsjcebo Slowakije is met 21 door de Tsjechen gewonnen. Het internationale tennistournooi tc Parijs; uitstclicnl spel van mcj. Couqucrquc tegen mevr. MoodyWilis; resultaat een nederlaag -2. De Njord-plocgen voor de Koninklijke". Nationale damcs-athletiekwcdstrijden tc Utrecht; twee Nederlandsche records ver beterd. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN „QUICK BOTS". Zaterdagmiddag speelde Quick Boys II haar derden nederlaagwedsrtijd. Ook dezen wedstrijd wisten de Katwijkers te win nen. Nu was het Terleede I dat met 5—3 de meerdere moest erkennen in Quick Boys II. Tot dusverre is het nog aan geen enkele vereeniging gelukt om één van de elftallen van Quick Boys te slaan in deze wedstrijden. Voor de derde afdeeling speelde Quick Boys III tegen Terleede II. Ook hier gin gen de Sporthoff-bewoners met een 3—1 nederlaag huistoe. AMSTERDAMDUISBURG 0—4. Deze wedstrijd is Zaterdag in de hoofd stad gespeeld. De Duitschers waren abso luut sterker en wonnen verdiend met 40. WEDSTRIJD TE BOSKOOP. Vrijdag 3 Juni, des nam. te 7'/; uur. zal er te Boskoop een wedstrijd gespeeld wor den tusschen ..Bosk. Boys" en „Rijkstuin bouwschool". Voor dezen wedstrijd is een gouden medaille beschikbaar gesteld. KORFBAL. NEDERLANDSCHE KORFBAL-BOND. Uitslagen van gisteren. Kampioenschap van Nederland: Deetos- I K. Zaandijk 63. Promotie en degradatie: West I Zuid: VeloxRegenboog 14. West II Zuid: Rozenburg IIIVreewijk 0—5; O S.C.R E. Wit 3—3. i Noord I: Friso—Nic 02. Zilveren Korf. Halve eindstrijd: 'tZuï- den—Bilthoven 54. LEIDENHAARLEM (Zaterdagcompetitie) Dc bonden declen de punten 3—3. Op het Lugdunumterrem is Zaterdag de bondenwedstrijd L.VB.Haarl. V.B. van de Zaterdagmiddag competitie gespeeld. In het L.V.B. elftal was Bouwmeester ver vangen door Berghoeff (A.R.C.). Voor de rust had Haarlem het beste van het spel en was het vooral aan keeper Glasbergen te danken dat Haarlem niet. spoedig een belangrijken voorsprong had. Zeer goed samenspelend trokken de Haar lemmers herhaaldelijk op het Leidsche doel af. waardoor de verdediging handen vol werk kreeg Aan den anderen kant waren dc aanvallen minder gevaarlijk. Toch kregen van der Plas en Binsbergen elk een prachtige kans tot scoren, die echter door beiden hopeloos werd ver- I knoeid. Toen Godthelp op den keeper te rug speelde miste deze en was 10 voor Haarlem, welke score kort voor de rust door P. van Hoven tot 2—0 wordt ver hoogd. Na de rust wogen de partijen beter te gen elkaar op. PlulmgTaaff en Bergshoeff waren van plaats verwisseld. Het gelukte Pluimgraaff al spoedig een goed tegen- punt te maken, waarop Haarlem uit een corner den stand op 1—3 bracht. Vijf mi nuten voor tijd werd Leiden een penalty toegewezen, die door van der Plas werd benut 23, waarna tot groote vreugde der Leidenaars Bergshoeff voor den gelijk maker zorgde, 33. Haarlem speelde tech nisch beter. De leiding van den scheids rechter was zeer goed. Overzicht. De eerste eindstrijd heeft maar liefst negen doelpunten opgeleverd! Deetos heeft er daarvan een half dozijn gemaakt en zoodoende den wedstrijd ge wonnen. Maar de cijfers wijzen toch ook uit, dat de Dordtenaren den Zaanschen aanval niet geheel en al hebben kunnen bedwingen. Zoo blijft de belangstelling gaande voor den beslissenden wedstrijd van a.s. Zondag. In de promotie-competitie heeft Regen boog een achterstalligen wedstrijd ge speeld cn daarbij Velox vermoedelijk naar de laatste plaats in de promotie-compe titie verwezen. Het Zuiden heeft van Bilthoven gewon nen en komt nu in den eindstrijd om den Zilveren Korf tegen D.T.V. uit. Juist een jaar geleden stonden deze twaalftallen tegenover elkaar voor het kampioenschap van Nederland! SERIEWEDSTRIJDEN L. F. C. De uitslag der gisteren gespeelde serie wedstrijden is: D. V. S. IL. Boys I 6—1. Roodenburg 2L.F.C. 3 2—8. L D. W. S. 3—L. Boys 3 5—0 Sportman 2U.V.S. 6 23. Tona 1U.VS. 4 uitgesteld. Juniores R.Ci.L.F.C. A 13 RoodenburgSportman 9—0. TONA I—A.D. O. I (LEIDEN). Morgenavond te 7 uur speelt Tona I een medailiewedstrijd tegen A.D.O. I (Leiden) SCHERMEN. DEGENKAMPIOENSCHAP „ZAAL GIJSBERTT." Zaterdagmiddag werd in de zaal „Gijs- berti" alhier het degenkampioenschap voor de leden van genoemde zaal verschermd. Van de 10 ingeschrevenen waren er ze ven opgekomen, die in een poule om 2 treffers „trokken". Voor dezen wedstrijd was door den heer v. Rossum du Chattel een zilveren lauwer tak beschikbaar gesteld. Schepers nam met een 2—1 overwin ning op Hofsteenge de leiding om die niet meer af te staan. Wel verloor hij na span- nenden strijd met 2—1 van v. Eysinga, doch hij wist verder al z'n partijen te winnen. Tegen aller verwachting in verloor Hof steenge van Swaan. waardoor hij gelijk kwam te staan met v. Eysinga voor de 2e ulaats Swaan, die uitstekend op dreef was sloeg hierna Beer met 21. waardoor ook deze schermer kans maakte voor barage om de 2e of 3e plaats, doch ten slotte met één méér ontvangen treffer afviel. De uitslag luidt: 1. mr. J. D, Schepers, 5 gew. p.. 3 ontv. en 11 geg. treffers: 2. jhr. I. F. van Eysinga 4 gew. p.. 6 ontv. en 10 geg. tr.; 3. dr. G. R Hofsteenge 4 gew p„ 6 ontv. en 10 geg. tr. na barage met v. Eysinga. welke oartii door laatstgenoemde werd gewonnen met 2—1. Ne, afloop reikt" cl- heer Giisbert! de Prijzen uit en bracht hii dank aan den heer van Rossum du Chattel, voor het be schikbaar stellen van den fraaien prijs.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9