Van Zuiderzee tot IJsselmeer LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 30 Mei 1H UIT NED. OOST-INDIE. Plechtige oogenblikken aan de Vlieter FAILLISSEMENTEN. ^jjHoofd-ênKiêsp^T'^ MIJNHARDTS POEDERSj AGENDA. FEUILLETON. Fortinbras' Toovermacht DE POSTVLUCHTEN. Het vliegtuig de „Duif" op de thuisreis is gisteren om 4.26 uur uit Budapest ver trokken. Om 10.30 uur arriveerde het toe stel op Schiphol. Aan boord bevonden zich de heeren: Dulmelaar, eerste bestuurder, Blaak, tweede bestuurder, Ruben, meca nicien en Hoogland, marconist VEREEN. VAN IVERLOFSOFFICIEREN. Deze vcreeniging vergaderde te Utrecht Een commissie uit alle afdeellngen werd samengesteld om de bevordering van re serve-officieren bij de landmacht te on derzoeken en een rapport hierover uit te brengen. Het ledental der vereeniglng bedraagt 1191. Een voorstel van Rotterdam om het getal hoofdbestuurders van zeven op vijf te brengen werd met 40 tegen 12 stem men verworpen. Als hoofdbestuursleden werd in de plaats van den heer Van 't Hoog, die geen herbenoeming wenschte, gekozen de heer C. Keg te Utrecht, Als plaats voor de volgende vergadering werd Amsterdam aangewezen. CHRISTELIJKE KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. Onder voorzitterschap van den heer J. Nauta is te Utrecht de 37ste algemeene vergadering gehouden van de Nederland- sche Vereeniglng v. Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden. Een voorstel van de afdeeling Hilversum, beoogende dat het hoofdbestuur bij de verkiezingen niet alleen met de grootste christelijke partijen, doch met alle christe lijke politieke groepen zal samenwerken, werd, op aanraden van het hoofdbestuur, voor kennisgeving aangenomen. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen een regeling te ontwerpen, waardoor ult- keerlng bij gedeeltelijke werkloosheid mo gelijk wordt. Verschillende huishoudelijke aangele genheden werden voorts behandeld. I „N. R. Crt." VERSPREIDE BERICHTEN. Do Berlage-brug over den Amstel voor de Amstellaan te Amsterdam is Zaterdag middag met eenige plechtigheid officieel in gebruik genomen. Aangewezen is met ingang van 1 Juni als directeur van het P. T. T.-kantoor te Zutphen H. Gorter, thans directeur van het postkantoor aldaar; Op zijn verzoek is eervol ontslagen met ingang van 1 Augustus a.s. de kommies bij den P. T. T.-dlenst J. J. de Lenne, be last met de functie van directeur van het kantoor te Borculo. Do gewone audiëntie van den mi nister van Economische Zaken en Arbeid zal op Donderdag 2 Juni niet plaats. GEHUWDE AMBTENARESSEN WORDEN VERVANGEN. BUITENZORG, 28 Mei (Ancta) Ver schenen is een nadere circulaire inzake de afvloeiing van gehuwde ambtenares sen niet kostwinsters. Hierin wordt o.a. bepaald, dat dezen waar mogelijk, ver vangen moeten worden door ambtenaren op wachtgeld, of ambtenaren, die elders kunnon worden gemist. KWAKZALVER EN OPLICHTER GEARRESTEERD. BIMA. 28 Mei. (Aneta). De politie ar resteerde een Arabier afkomstig van Ampenan, die zich heeft schuldig gemaakt aan kwakzalverij en oplichting op groote schaal. Medicijnen en Instrumenten waar onder operatie-mesjes, waarmede oog operaties hebben plaats gehad, werden in beslag genomen. Vele personen, waaronder ook landgenooten, zijn opgelicht. o VERDACHT VAN MOORD. SOERABAYA, 28 Mei. (V.D.l Een in- landsch buurman van de vermoorde me vrouw Weintraub een bekend koppelaar ster, is gearresteerd in verband met het feit, dat gebleken is, dat hij hoog-loopende ruzie met de vermoorde heeft gehad. De verdachte heeft nog niets bekend. Zaterdagmiddag is de afsluiting van de Zuiderzee voltooid! WIJ hebben er dien avond nog het een en ander van kunnen vertellen. Verschillende bijzonderheden omtrent deze grootsche gebeurtenis mo gen hier thans nog volgen. Het was frisch, doch mooi weer, een vroolijk zonnetje zette luister bij. Aan de Zuidzijde van het sluitgat De Vlieter, on geveer 4 K.M. ten Oosten van Den Oever gelegen, lag de oude veerboot Stavoren gemeerd om alle genoodlgden een goede plaats te bieden. Tallooze vaartuigen van de M. U. Z. voeren heen en weer. De „Stavoren" was gepavolseerd met M.U.Z.- vlaggetjes en de meeste overige vaartui gen hadden eveneens de vlag geheschen. Te kwart over twaalf arriveerden de Minister van Waterstaat. Mr. P. Reymer, Staatsraad dr. H. Colljn, voorzitter van den Zuiderzeeraad en ir. de Blocq van Kuffeler, direcJteur-generaal van den dienst der Zuiderzeewerken. Zij werden verwelkomd door de heeren ir. Telders en ir. Lely van de M. U. Z. Onder de eenige honderden overige genoodlgden bevonden zich o.a. Mr. G. Vissering, voorzitter van de Zuiderzee-vereeniglng, dr. Ir. H. Wort- raan, oud-minister Ir. M. C. E. Bongaerts, de directeur van den Waterstaat ir. J. A. Ringers, de secretarissen van den Zuider zeeraad Mr. K. Jansma en Mr. W. J. Vogel vele leden van den Zuiderzeeraad, de in genieurs van den Rijks- en Provincialen Waterstaat van de aangrenzende provin cies, alle ingenieurs van den dienst der Zuiderzee-werken en vele anderen, van wie velen met hun dames. Te 12.27 werden twee nieuwe bakken keileem de laatste, welke noodig waren om het gat te sluiten door de kranen met hun geweldige grijpers voor het gat gesleept. Het laatste zoute vloedwater deze sluiting heeft bij hoog water plaats in tegenstelling met die van het Ainstel- diep, welke bij laag water geschiedde stroomt in het toekomstige IJsselmeer. Wij weten, dat dit het laatste is, en het eenige, want op weg naar het sluitgat hebben wij kunnen constateercn, dat de ultwaterings-sluizen bij den Oever geslo ten werden. Steeds kleiner wordt het gat: nog enkele meters en ook de laatste doorgang zal versperd zijn. Te 12.34 uur stoppen do beide kranen den arbeid. De grijpers rus ten in de bakken keileem, als het ware om straks met te meer kracht de afslui ting tot stand te brengen. In deze historische momenten scharen allen op de „Stavoren" zich om de hoog ste autoriteiten, van wie dr. H .Colijn 't eerst het woord voert. Daarna spreken ir. de Block van Kuffeler en min. Reymer wier redevoeringen reeds werden vermeld. Het plachtig moment der sluiting is dan aangebroken. En de 12-jarlge zoon Frans van den directeur-generaal ir. de Blocq van Kuffeler zwaait de M.U.Z.-vlag als sein, dat de kranen weer kunnen gaan werken. Met doffe slagen vallen de groote bak ken keileem in het laatste gat. De span ning der vele honderden toeschouwers op de offlclecle boot zoowol als op de kranen en andere vaartuigen, stijgt ten top. Zes grijpers hebben hun vracht gestort: nog stroomt het zoute water in Zuidelijke richting. Acht grijpers keileem liggen in het gat: een klein stroompje nog vloeit er door. Tien grijpers hebben hun vracht gelost: stroomt het nog? De elfde en twaalfde grijper, die tegelijkertijd door de Noordelijke en Zuidelijke kraan worden gestort, zijn beslissend: het gat is dicht! Een luid gejuich gaat op! Te 1.02 uur in den middag van 28 Mei 1932 was de af sluiting van de Zuiderzee een feit. De si renes der stoom- en motorvaartuigen gillen over het water! Dan speelt de Ma rinekapel op de „Stavoren" het „Wilhel mus", de ultvoeders van het werk, wor den gelnkgewenscht en de eere-wijn wordt geschonken. Binnen enkele minuten is het nieuws van de afsluiting over ons land verspreid. Het eerste telegram ls gericht "aan H M. de Koningin. Op het gebouw van den Dienst der Zuiderzeewerken in den Haag wordt op dit moment de vlag geheschen. op Wlerlngen van officleele en particu liere gebouwen gaat het rood-wit-blauw: hetzelfde geschiedt in de plaatsen langs de vroegere Noord-Hollandsche kust. Slechts één schaduwzijde: in de vls- schershaven van Den Oever vlaggen de Zulderzeevisschers half stok. Want hun Zuiderzee is niet meer! Aan boord van de „Stavoren" heerscht een feestelijke stemming nu het groote werk is voltooid. Het is ir. Telders, presi dent-commissaris van de M. U. Z„ die uiting geeft aan zijn voldoening over het tot stand komen van het groote werk, en in zijn korte rede gewaagt van vroegere tijden, toen hij met zijn tegenwoordlgen medewerker lr. Lely als jongen sprak over de afsluiting van de Zuiderzee. Spr. brengt hulde aan allen, die hebben meegewerkt aan het tot standkomen van een zoo groote samenwerking als bij het uitvoe ren van dit werk heeft plaats gehad. Door die samenwerking vooral ls het mogelijk geweest, dit groote werk zoo vlug tot stand te brengen. Hij besluit zijn toe spraak met den wensch, dat dit werk de eeuwen door moge strekken tot zegen van ons vaderland. De Marinekapel speelde het „Wien Ncerlands' Bloed" en hiermede was de officleele plechtigheid ten einde. Nog geruimen tijd bleven de genoodig- den aan boord van de „Stavoren"; de Marinekapel speelde vroolijke wijsjes, waarvan wij één niet begrepen, n.l. „In naam van Oranje, doe open de poort!" De sluiting van de Vlieter heeft-, zooals uit het verslag blijkt .zonder moeilijkhe den van bijzonderen aard plaats gehad. Tijdens den storm van Zondag voor een week was het keileem nabij het gat over een kleinen afstand door de zee overspoeld zonder echter weg te slaan. Op dien dag heeft ook de grootste stroomversnelling plaats gehad. Zij bedroeg van 4 tot 5 M. per seconde. De grootste stroomsnelheid bij de sluiting van het Amsteldiep heeft 3 tot 4 M. per seconde bedragen. Aan de verdere afwerking van den dijk werd Za terdag tot zes uur doorgewerkt. Heden wordt het dijklichaam volgens de be proefde methode, die de laatste Jaren ls toegepast, opgespoten, In October a.s. zal de afsluitdijk geheel gereed zijn en zul len de auto's van Friesland naar Noord- Holland over den dijk rijden. Direct na de sluiting waren er eenige zeer enthou siaste toeschouwers, die op den dijk had den gestaan, die als eersten van het Noord-Hollandsche naar het Frlesche dijkgedeelte liepen. De verbinding is tot stand gekomen. Uitgesproken: W. van Graas, concierge, Noordwijk-Binnen van Limburg Stirum- straat 28. R.-c. Jhr. mr. Th. W. C. Calkoen, cur. mr. L. Weyl, Lelden. P W Warmer dam, winkelier en vrachtrijder, Noordwij- kerhout, Dorpstraat 37. R.-c. mr. H. W. E. Klomp, cur. mr. Tj. D. Schaper, Leiden A. Krol. werkman Rijnsburg, Schoolstr. 6, R.-c mr. J. C. v. d. Burcht van Llchten- bergh, cur. mr. A. R. M. Schölvlnck, War mond. J. van Nlekcrk, koopman, Oegst- geest nabij Rijnsburg. R.-c. mr. J. H. van Laer, cur. mr. J. O. Baron, Leiden. N. V. van der Welen Bax, schilder en timmer bedrijf, Wassenaar, Kerkehout 39. R.-c. mr. O. Scholten. cur. J. H. Kieviet de Jonge Den Haag. Vernietigd: F. Leder Jr., Leiden. In de week van 23—28 Mei zijn in Nederland uitgesproken 86 faillissementen. RECLAME. Ooos A-5ct.Perstuk 8cti fl4 Bij Uxa/ drogist. J 594 EEN IMITATIE-BOM OP STRAAT GEVONDEN TE ZAANDAM. Voor een helsche machine aangezien. Toen de chef van het feestgebouw „Thalia" te Zaandam Zaterdag bezig was de veranda van het gebouw te schrobben, vond hij op straat een pak in een zak gewikkeld. Meenende dat het van arbei ders, die in de buurt bezig waren met zand lossen, kon zijn, gaf hij het pak, tegelijk met een fiets, een andere plaats. De arbeiders vertrokken echter zonder het pak op te vragen .waarna men den zak opende. Hij bleek een in kranten gewik- kelden hollen kogel te bevatten, waarin aan twee zijden een opening was. Op den sector van den kogel was een ijzeren slag- pin van ruim een decimeter lengte aan gebracht. Het ding zag er uit als een helsche machine daar er ook een wekker met eenige koperdraden aan vastgemaakt was. De wekker liep af en de chef achtte de vondst zoo verdacht, dat hij de politie waarschuwde. Een brigadier van politie heeft den bom daarop onderzocht in de keuken van het feestgebouw; hij constateerde, dat het projectiel geen springstof bevatte. Wel rook men de geur van carbid. Een des kundige verklaarde, dat het omhulsel van een bom afkomstig is. Voor het neerleggen van deze» gevaar- loozen imltatlebom ls overigens wel een verklaring te vinden. Exploitant van Tha lia is n.l. de heer IJ., die tevens eigenaar is van een complex woningen, welker be woners een z.g. huurstaking voeren. Ver moedelijk heeft men den heer IJ. vrees willen aanjagen, omdat bij vonnis van den kantonrechter vijf huurstakers uit hun woningen gezet zullen worden. De bom gaf aanleiding tot een verma kelijke scène op het politiebureau. Toen een hoofdagent-rechercheur op last van den commissaris even naar het voorwerp ging kijken, liep juist de wekker af. De rechercheur schrok daarvan zoo, dat hij ijlings de vlucht nam. „Je kunt nooit we ten," zei hij later. Crt. AUTO IN EEN SLOOT GEREDEN. Twee inzittenden ernstig, de bestuurder licht gewond. Gistermorgen heeft op den weg tusschen Borculo en Eibergen een ernstig auto-on geval plaats gehad. Een particuliere auto, bestuurd door den heer Lenkert, uit Den Haag, en waarin twee personen gezeten waren, de heer en mevrouw Lammers, reed hij een bocht van den weg tusschen Borculo en Eibergen van een drie meter hoogen dijk in de sloot. De heer en mevrouw Lammers werden ernstig gewond en zijn naar het ziekenhuis te Eibergen vervoerd. De bestuurder, de heer Lenkert, was licht gewond zoodat over brenging naar een ziekenhuis niet nood zakelijk bleek te zfjn. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Zaterdagmiddag is de 21-jarige K. Neu- hof wonende Maaskade te Rotterdam, op de Boompjes waar hij met zijn flets reed door een vrachtauto aangereden. Het in wendige kneuzingen werd hij naar het zie kenhuis aan den Coolslngel vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. BIJ EEN VECHTPARTIJ ZWAAR GEWOND. Te Volendam ontmoette een veldwach ter twee gebroeders, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerden. De veldwachter wilde hen naar het polltie- posthuis brengen, doch daarbij verzetten de beide broers zich dermate, dat de poli tieman gebruik moest maken van zijn klewang. De eene broer liep op den veldwachter toe en stiet daarbij op den klewang, die in zijn buik drong. Daarop wilde de andere broer den veldwachter bespringen, doch deze verweerde ztch zoodat de aanvaller zware verwondingen aan beide handen opliep. Een arts in Volendam verleende de eerste hulp, doch achtte overbrenging naar een ziekenhuis te Furmerent noodzakelijk. Bij een der broers werd onmiddellijk operatief ingegrepen. Volgens de laatste berichten is de toestand der gewonden redelijk wel. Hbld. HEDEN: In den Vergulden Turk: Vere t-. deelhouders N.V. De Vries en fe.- uur nam. Dinsdag. Morschweg 59. Stadsevangeljui;.. menkomst. BIOSCOPEN. Casino-Bioscoop, Hoogewoerd 8 uw „De Doodsvlieger". Woensdag en Zaterdag njn. 2 m» dag 2 uur en 4 uur 30 njn. Luxor-Theater Stationsweg „De Pierewaaier". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 nu dag 2 uur en 4 uur 30 nm. Trianon-Theater Breestraat. I nm „Geen Geld, toch Liefde". Woensdag en Zaterdag n.m. 2 um dag 2 uur en 4 uur 30 n.m. DIVERSEN. Zaterdags Inst. v. Praeventleve G kunde: Consultatiebureau voot nr kinderen. Halftwee tot 3 uur njo. ting tegen diphterie 45 uur nam, Donderdags: Inst. v. Praevenüne neeskunde. Consultatiebureau voor hollsten. 7—10 uur nam. Tentoonstelling „De kunst om de Pleteskerkgracht 9. 10—12 en 2—5 om De avond-, nacht- en Zondagsdiemt apotheken wordt van Maandag 30 Mti en met Zondag 5 Juni a.s. waarg— door apotheek W. Pelle, Kort Rapenbm telef. 594. 1 DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Tc Hengelo was een werkman aan Denneboschweg, bezig schilderwerk zijn woning te verrichten. Hij stond op ladder en had het ongeluk nut electrische geleiding in aanraking komen, waardoor hij van den ladder Bewusteloos werd hij in huis gedragt» spoedig daarna overleed hij. De man" gehuwd en vader. BRANDEN. Tengevolge van onbekende ooi brand ontstaan in de hofstede van heer De Kort te Maren (N.B.i Het greep zoo snel om zich heen, dat van inboedel niets kon worden gered. De boerderij brandde af. Alle bouwwerktulgen gingen verloren. De de, die zeer aanzienlijk is, wordt door zekering gedekt. Zaterdag brandde onder Oostcira de boerderij, eigendom van en door F. T. Ensing, af. Van inboedi boerengereedschap kon slechts een deelte worden gered. De vermoe' oorzaak is het omvallen van 'n petro stel. Alles was verzekerd. KIND UIT HET RAAM GEVAL! Gistermorgen is het zevenjarige tertje van den heer L. N. te Gronlnga het spelen uit het raam van de derde dieping van een huis gevallen. In hë. K. Ziekenhuis ls het kind aan haat wondingen overleden. „Hoe lang werk je hier nu al op kantoor?" „Sinds ze me met ontslag hebben dreigd". Gaz. Hlustrat naar het Engelsch van WILLIAM LOCKE door J. E. d. B. K. 7) Ik zou morgen met een Turk trouwen als hij me ten huwelijk vroeg, antwoordde Corinna. Val me nu niet in de rede, zei Fortin bras. Je verstoort mijn gedachtengang. Ik twijfel er niet aan dat je in Je tegen woordlgen, wanhoplgen toestand zoudt be loven een Turk te trouwen, maar je groote edelmoedigheid zou je op het laatste oogenblik terug doen krabbelen. Je bent ais „de arme poes in hot spreekwoord", Welke poes? vroeg Corinna. In Macbeth, een stuk van Sha kespeare, eerste bedrijf, derde toonoel. Je hebt ontwikkeling noodig Corinna, om boven den poezenstaat uit te komen. In dit zielenverstikkende Parijs heb Je Je hoofd volgepropt met allerlei ideëen over de din gen en die Ideëen martelen je nu. maar met de dingen zelf ben je nooit in aan raking geweest. En wat onzen vriend Martin aangaat, hij heeft nog niet eens het poezenstadlum bereikt. De glimlach, die zijn grove trekken ver helderde en de muzikale klank in zijn vriendelijke stem, ontnamen het beleedi- gende aan die woorden. Met een lach gaf Martin hem gelijk. Hij moet ook ontwikkeld worden, ging Fortinbras voort. Of liever, het ls niet zoo zeer ontwikkeling, die hij behoeft, als wel zieleindrukken, waardoor de ontwikkeling bevorderd .wordt. Je eenige talent ts ltet- sen, als ik het goed begrepen heb, Dat is dus de kiem waaruit het geluk spruiten moet. Kan jij fietsen, Corinna? Natuurlijk kan ik dat. maar ik heb er een hekel aan Neen, dat heb je niet, zei Fortinbras er bot boven op. Je hebt een hekel aan je eigen opvatting over fietsen. Je moet na tuurlijk beginnen met alle ideëen over fietsen over boord te gooien en doodge woon beginnen met fietsen. Zoo iets Idioots heb ik nog nooit ge hoord, beweerde Corinna. Ongetwijfeld, zei Fortinbras met een glimlach. Je hebt nog niet alles gehoord. Wees er dankbaar voor. Ik herhaal en ik zet mijn voorschrift meer uiteen. Jullie moet belden op fietsen de wijde wereld intrekken. De fiets is voor jullie niet het rad van 't Toeval, maar het rad van het Lot. Rijdt door het wijde Frankrijk, vult Je ziel met zonneschijn en vrijheid en je keel met gezonde, dorst opwekkende stof. Hebt geen zorg over den dag van morgen en zie naar de toekomst door gouden avondschemering. Daar ls niets wat ik liever zou doen, zei Martin, met een blik op Corinna, maar ik kan het niet betalen. Ik moet naar Londen en zien dat ik een betrek king krijg. Fortinbras wischte zich het gezicht af met een veel gebruikten zakdoek Waarom hebt u mij vijf francs gege ven? Voor het plezier om mij te hooren praten of voor de waarde van mijn raad? Ik moet de zaak practisch opvatten, zei Martin. Maar goede hemel, riep Fortinbras, zijn handen omhoog heffende, wat ls er nu ter wereld practischer, gewoner en on romantischer dan fietsen? Je wilt uit Je moeras der Vertwijfeling geraken, is het niet? Natuurlijk, zei Martin. Dan zeg ik: stap op je fiets on rijd uit. Practisch gesproken tot het punt, waar het verhevene in hot alledaagsche over gaat. Martin maakte een tegenwerping. Nie mand zal er mij een cent voor betalen, omdat ik door Frankrijk vlieg op mijn flets. Ik moet leven en dat moet Co rinna ook. Maar mijn beste jonge vriend, zij heeft twintig pond en jij hebt er veertig, zooals je mij getoond hebt. Zestig pond met Je belden. Een fortuin. Jullie tobt alle bei om wat er gebeuren zal als de beek droog loopt. Zet dat misselijk denkbeeld uit Je bol. ga uit op avontuur In poëtische bewoordingen wijdde hij uit over de bekoorlijkheid van dat heer lijke vagebondeeren. Zijn welgekozen woorden deden een snaar trillen in Mar tin's gemoed, wiens bloed sneller begon te stroomen. Zijn horizont werd wijder en wijder. Hij begon te beseffen dat het vol strekt zoo'n haast niet had om een baantje te krijgen. Als hij terugkwam met twintig pond op zak of met vijftien, ja zelfs met tien. dan kon hij het uithouden tot hij werk had. En misschien zag dit wezen met zijn kalme autoriteit en zijn kale plunje, wel werkelijk in de toekomst. De verleiding had iets betooverends voor hem. Weer keek hij naar Corinna. die zedig en stil voor zich uit zat te kijken, haar kin steunend op haar gebalde vuis ten, en het hart zonk hem in de schoenen, 't Voorstel was bespottelijk. Hoe kon hij dagen en nachten met een jong, onge trouwd vrouwelijk wezen op een fietstocht uitgaan? Als ze meeging, zou ze veilig bij hem zijn als een zuster. Maar ze zou nooit toestem men. Dat kon ze niet. Hoe vast ze ook ge- looven mocht in zijn ridderlijkheid, hare zedigheid zou het verbieden. Haar goede naam zou weg zijn. Eén mensch had er in Wendlebury maar een woord van te fluis teren, over dat vagabondeeren en de scherpe schaar van den laster zou haar ai wonden als ze in Wendlebury uit den trein stapte. En terwijl deze gedachten door zijn hoofd gonsden en Corinna maar steeds stil Fortinbras zat aan te kijken, ging deze kalm met praten door. Ik raad jullie niet aan om als jongo pelgrims zoo maar naar het onbekende te peddelen. Ik stel voor jullie een doel te geven. In de kleine stad Brantöme in de Dordogne, beroemd geworden door een der eigenaardigste Fransche schrijvers. De abt Brantöme van „La vie des Dames galantes"? vroeg Corinna. Martin stond verstomd. Dat boek heb je toch niet gelezen? Ik ken het van bulten, zei zij pla gend, om Martin te doen schrikken. Maar in waarheid had zij dit onsterfe lijke werk alleen maar eens doorgebladerd en had het toen terzijde gelégd, afge schrikt door het oude Fransch en door een paar sterk gekruide anecdoten. die ze had kunnen begrijpen. In de kleine stad Brantöme. ging For tinbras na een kort oponthoud voort, zul len jullie een hotel vinden, het Hótel des Grottes, dat beheerd wordt door een uit stekend, zwaar gebouwd man. die Bigour- din heet. die dichter en wijsgeer is en die verrukkelijke pate de foie gras maakt. Een woordje van mij en hij brengt jullie zijn laagste tarief in rekening. Hij heeft een heele lijst tarieven, een voor automobilis ten, een voor handelsreizigers en een voor gewone menschen. 't Zou verrukkelijk zijn, viel Martin hem in de rede, als het maar mogelijk was. Maar waarom zou het niet mogelijk zijn? vroeg Corinna met kalmen blik op ziende. Jij en ik alleen.... de welvoegelijk- heidstamelde hij. Weer schaterde Corinna het uit. Is het dat waarover je je zorg maakt? Mijn arme Martin, je bent te dwaas. Waar ben Je toch bang voor. Ik beloof je dat ik mijn ingetogenheid zal bewaren. Op mijn woord van eer. 't Is alleen maar wat jou Maar als jij er geen bezwaar in s» Martin beleefd. Ik verzeker je dat ik er nieb bezwaar in zie. zei Corinna even k. Maar verondersteld, zich tot Fori- keerende, dat wij dat reisje maten,, zouden we dan bij den grooten PP Blgourdin moeten doen? Je laten koesteren door de wn zijn wijsheid, antwoordde Fortinbra- mijn hartelijke groeten overbrengen mijn dochtertje Féllse. Als Fortinbras gezegd had de eigensi; zijn van een stoomjacht, had Conn™ meer verbaasd kunnen zijn. Voor n» hij slechts de Marchand de Bonnen', excentriek, zorgeloos levend «w® beetje kwakzalver en toch een goeoe zonder privaat leven of familie, w» als een kaars zat zij. —Hebt u een dochter? Waarom zou ik er geen neO«»: ben toch een man, ik heb toen een leven geleefd. Ik heb toch mijn u* vreugde en verdriet gehad. Waarom zoo verbaasd, omdat ik een doebter Corinna bloosde. Omdat u mij nooit over naar ken hebt. Wanneer heb ik nu in d«e tenwereld de gelegenheid om Vs over wat mij lief rs? Ik vertel KL Ik zend Je naar haar toe. Ze L' en naar mijn uitnemenden zi^erz dln, omdat jullie een paar goede zjjt en ik jullie graag een stuMje n» hart geef voor die tien francs. «j Fortinbras, zei Corinna. if* hem haar hand toestak, ik ben ee. vertel me nu eens hoe Ls ze' Fortinbras glimlachte. (Wordt ■errt#1.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 6