LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Maandag 30 Mei m VISSCHERIJBERICHTEN. FINANCIEN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. BUITENLAND. „HET OOSTERKWARTIER". Propaganda-Fe est a vond. De Leidsche Speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier" hieid Zaterdagavond een propaganda-feestavond in de Stadsge hoorzaal. Toen de voorzitter der vereeniging, de heer J. F. de Ren, kort na acht uur met een enkel woord de vergadering opende en de aanwezigen, w.o. afgevaardigden van verschillende zustervereenigingen welkom heette, was de groote zaal geheel bezet. Hierna verkreeg de heer K. West, be stuurslid van de Ned. Unie van Speel tuin Oranisaties (Nuso). het woord, die in het kort doel' en 'wezen van het speeltuin werk uiteenzette en de aanwezigen wees op hun plicht mee te werken aan het lichamelijk welzijn van hun kinderen. Wijzend op de vele gevaren, welke tegen woordig het kind op straat bedreigen, wekte hij ook alle niet-leden op zich aan te sluiten en zoodoende eendrachtig sa men te werken aan het schoone cultuur werk, dat de speeltuinvereenigingen beoogen. Hierna werd begonnen aan de afwer king van het programma. Achtereenvol gens lieten zich de mondaccordeon-veree- niging „Bravo" en de Jazzband „The Popular Jazz" hooren. Beiden kweten zich uitstekend van hun taak en droegen in hooge mate tot het welslagen van den avond bij. Geen wonder dat een luid applaus ten deel viel. Eenige leden van de speeltuinvereeniging voerden voorts een tweetal tooneelstukjes op .getiteld „Specu lanten" en „De Hand". Hinderlijk was hierbij echter het rumoer achter in de zaal. dat een goed verstaan niet wel mo gelijk maakte. Het optreden van het har monica-duo „Correct" lokte uitbundig applaus uit. Vermelden wij nog, dat in de pauze de uitslag werd bekend gemaakt van de tom bola zonder nieten, welke een geweldig succes is geworden. Oók in den vorm van een flinken geldelijken steun voor „Oosterkwartier". Hetzelfde mag trouwens gezegd worden van de verloting ten bate van aan te schaffen speelmateriaal. Het nachtelijk uur was al ver gevorderd loen de voorzitter officieel de uitstekend geslaagde feestelijke bijeenkomst sloot. Daarna volgde een bal onder leiding van den heer Evert Castelein, dat nog gerui- men tijd in beslag nam. PROPAGANDA-AVOND HERVORMDE JONGEREN-ORGANISATIE. „De kerk heeft de jeugd noodig". Zaterdagavond, te ruim 8 uur opende de voorzitter der H.J.O., de heer W. A. Smit, de vergadering in de bijna geheel gevulde groote zaal van „Staalwijk". In het bijzon der heette hij welkom dr. W. J, de Wilde, van Den Haag, ds. Kuilman, en de ver tegenwoordigers van Jeugddienst en Ad viescommissie der H.J.O. Nadat de heer Smit ln gebed was voor gegaan. en door alle aanwezigen Gez. 805:1 en 3 was gezongen, sprak dr. De Wilde over het onderwerp: „De Kerk heeft de Jeugd noodig." Allereerst behandelde spr. een ingezonden stuk uit één der Clir. weekbladen, waarin werd gezegd, dat de jongeren tegenwoordig geen kennis meer nemen van het wezen der Kerk, en de daarbij behoorende factoren. Zij willen een practisch Christendom zonder meer. In dat geval zou alle verantwoordelijkheids gevoel voor de Kerk verdwenen zijn. Spr. acht juist het tegendeel bewezen door de felle critiek der jongeren: zij zoeken daar in toch contact? Het komt er echter maar op aan, hoe zij critiseeren: enkel afbre kend en afstootend, óf eerst liefdevol onderzoekend, om daarna met volle kracht en toewijding mee te helpen de gebreken weg te nemen! Het omgekeerde der stelling Is ook waar: De Jeugd heeft de Kerk noodig. ZIJ wil van de draagster van het Woords Gods steun en leiding ontvangen. Ondanks alle tekortkomingen moet en wil zij haar blijven zien als het groote huisgezin der geloovigen. Zij moet niet allereerst vragen: wat doet maar wat is de Kerk voor mij? Dan heeft zij niet te maken met den soms teleurstellenden practischen kant. maar houdt zij ondanks de werkelijkheid het ideaal hoog. Trouwens: vormt zij niet zelf mee de Kerk? Critiek op deze is dus critiek op zichzelf. De jongeren moeten levende, biddende leden zijn, bruikbare middelen om te komen tot het doel: den dienst van God en Zijn eer. Hierop volgde een korte gedachtenwls- seling, waarna door orgel en piano een Aria van Bach werd gespeeld. Vervolgens sprak de heer Smit over het streven der H.J.O. Allereerst ging hij de motieven na. die tot de oprichting geleld hebben, n.l. een niet voldoende mterresse van de officieele zijde der Kerk voor de belangen der Jeugddienstbezoekers. Deze willen, behalve de maandelijksche Jeugd dienst. zoo graag meer contact voelen, voorlichting in moeilijke vraagstukken ontvangen van hunne Kerk. Anderzijds beoogt de H.J.O. een eenheid Ie brengen. Zij wil zijn een georganiseerd lichaam van Jeugddienstbezoekers, waar mee de Kerk niet alleen rekening moet doch ook wenscht te houden. Dezen winter heeft zij een kern gevormd, die slecht.' op uitbreiding wacht, om haar plannen te kunnen verwezenlijken. Reeds is op haar initiatief opgericht de Leidsche Chr. Jeugd-Centrale: nu wil zij, als vele Jeugd dienstbezoekers achter haar staan, een soort Arbeidsbeurs voor Chr. werk vormen. Daar zou hulp gevraagd en aangeobden kunnen «vorden op evangelisatiegebied, hetzij organisatorisch, hetzij daadwerke lijk door straatprediking, colportage, enz. Kortom als hulp der predikanten, en dus cier kerk. Tct dit alles moet zij zich echter ver diepen, het leven van haar leden moet zijn een persoonlijk verkeer met God. De initialen der organisatie moeten zóó ge lezen worden: Hoe Jezus Ontvangen Als dal. uitgangspunt, goed begrepen en door voeld is. komt vanzelf de daad naar bui ten. Dan wordt het devies: Helpt Jezus Ontdekken. Een krachtig geloofs- en ge bedsleven is de voorwaade om zendelingen voor Gods Koninkrijk te kunnen zijn. In de pauze was gelegenheid, zich als lid der H.J.O op te geven. Hierna werden twee vioolstukken voor gedragen. n.l. Bourrée van Handel, en La Verginella van Bertoni. Vervolgens werd na een kort: toelichting door het spreekkoor gegeven: „Wat~wil!en Wij?" Tenslotte zong een koortje nog „Avond rust" van Cath. van Rennes, en een lied uit den bundel van Van Woensel Kooy: „Jezus, ga ons voor. Daarna werd de goed geslaagde avond met gebed door den voor zitter gesloten. Wie zich alsnog als lid dezer organisatie wil opgeven, kan dit doen aan het secre tariaat Vreewijkstraat 8. Aanstaanden Woensdag 1 Juni, hoopt de heer G. Bergman, den dag te herden ken, dat hij voor 40 Jaar bij de fa. Gebr. Kruyt Ijzerhandel, alhier, in dienst is ge treden Onze stadgenoot de heer C. de Haan heeft tegen 1 Juli a.s. ontslag aangevraagd als directeur der R.-K. Harmoniever. „St. Jeanne d'Arc" te Noordwijkerhout. Mej. De Groot alhier is geslaagd voor het verpleegsters-examen bij het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk. In de plaats van den heer Barihcn, depotchef der Ned. Spoorwegen te Leiden S.S..'die den dienst der Ned. Spoorwegen met pensioen zal verlaten, heeft de directie der Ned. Spoorwegen benoemd den heer II, Peper, thans depotchef der Ned. Spoor wegen te Doetinchem. Burgemeester en Wethouders hebben benoemd en als zoodanig beëedigd als deskundige voor de herschatting van de vergunningslocaliteiten voor de berekening van het gemeentelijk vergunningsrecht den heer A G. Hooijer. beëedigd makelaar alhier. Zooals in een advertentie in dit num mer is aangegeven, is de inschrijving voor het toelatings-examen der M. T S. te Utrecht weder geopend. De muziekvereeniging 6e R.V.A, zal hedenavond ook haar medewerking ver- leenen bij de opening der muziektent in „Oud-Hortuszicht" op den Wltte-Singei alhier. Gistermorgen is de 43-jarige A. W. op den Morschweg van zijn fiets gevallen, waardoor hij een been brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde den man naar het Academisch Ziekenhuis. r— Gisteravond is de 7-jarige P. C. in den speeltuin van „Oud Hortuszicht" uit den draaimolen gevallen tengevolge waar van hij een enkel brak. Hij werd door den E.H D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Met ingang van morgen zal trein 1015 LeidenDen Haag. vertrek 7.53 van hier en aankomst 8.04 in Den Haag, ook geldig zijn voor houders van weekkaarten. Ten dienste van Leidsche bedevaart gangers zal Woensdag 1 Juni a.s. een pro- cessietrein loopen van Leiden naar Alk maar. vertrek 8.28 van Leiden. Hedenmorgen is in beide zwem inrichtingen weer een aanvang gemaakt met het schoolzwemmen. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Datum. Volw. pers. Kind. Totaal Maandag 23 Mei 34 34 Dinsdag 24 Mei 37 37 Woensdag 25 Mei 39 39 Donderdag 26 Mei 37 37 Vrijdag 27 Mei 37 37 Zaterdag 28 Mei 34 34 VISCHPRIJZEN; IJMUIDEN, 30 Mei 1932 Tarbot per K.G. f. 0.90—0.60: Griet per kist van 50 K.G. f. 4515; Tongen per K.G. f. 1.150.85; Middelschol per kist van 50 K.G. f. 2519 50: Kleine Schol per van 50 K.G. f. 28; Zetschol per kist kist van 50 K.G. f. 21—3.80; Schar f. 4.50 2.90; Tongschar f. 2317.50: Vleeten per stuk f. 2.751.56; Pieterman en Poon tjes per kist van 50 KG. I. 74; Groote Schclvisch f. 25; Middel Schelvisch f 21 12: Kleinmiddel Schelvisch f 17.50 7.10. Kleine Schelvisch f. 106.30; Ka beljauw per kist van 125 K.G. f. 3212; Gullen per kist van 50 K.G. f. 10.501.65; Lengen per stuk f. 0.850.14Heilbot per K.G. f. 10.55; Wijting per kist van 50 K.G f. 5.401.50; Koolvisch per stuk f. 0.290.04; Makreel per kist van 50 K.G. f. 6—4. Aangekomen 7 Stoomtrawlers. ON. Ill met f. 1600; RO. 16 met f. 2470; IJM. 196 met f. 3300; IJM. 73 met f. 2000; IJM. 59 met f 2700: IJM. 90 met f. 1400: IJM. 35 met f. 2600 (van IJsland met 1650 manden versche IJslandsche visch.) 4 kotters. E. 243 met f. 437; E. 157 met f. 442: E. 80 met f. 575; O. 335 met f. 601. 18 loggers: RO. 1 met f. 8990; SCH. 84 met f. 907; SCH. 379 met f 9970; SCH. 341 met f. 1167; K.W. 178 met f. 440: K.W. 28 met f. 320: K.W. 172 met f. 634; K.W. 175 met f. 410; K.W. 105 met f. 740; K.W. 163 met f. 567: K.W. 34 met f. 920' K.W. 141 met f. 555; K.W. 89 met f. 650: K.W 31 met f. 721; K.W. 44 met f660; K.W. 23 met f. 518; K.W. 47 met f. 480: K.W. 55 met f. 590besomming. EFFECTEN EN INCASSOBANK N.V. (ALPHEN). In de vergadering van aandeelhouders van de Effecten en Incassobank N.V. te Alphen a d. Rijn is de belans en verlies en winstrekening over 1931 goedgekeurd. Aan provisie en interest werd een winst ge maakt van f. 16.519.79 (vorig jaar f. 16.388.18) de onkosten, w.o. salarissen bedroegen f. 11.892.88 (vorig jaar f. 11.695.90), waardoor een saldo overbleef van f. 4.626.91 (vorig jaar f. 4.692.28). Besloten werd van de gemaakte winst f 1802.72 (vorig jaar f. 1466.28) te bestem men voor afschrijving op gebouwen en meubilair en f. 1000— toe te voegen aan de reserve. Het dividend werd vastgesteld op 4 RECLAME. DE ALGEMEENE TOESTAND. De moeilijkheden in Duitschland en de gevolgen van het niet-zijn eener regeering in Frankrijk. Rijkspresident v. Hindenburg is gister morgen om zeven uur per gewonen trein op het station Friedrichsstrasse gearri veerd. Hij begaf zich direct naar zijn paleis. Om elf uur ontving hij den Rijks kanselier voor een bespreking over den algemeen politieken toestand. Bij deze be spreking was niemand aanwezig. Heden zou de bespreking worden voortgezet. In deze voorzetting der besprekingen zag men in enkele kringen reden voor pes simisme en deed men het voorkomen, als of het aftreden van Brüning. die niet meer Hindenburg's vertrouwen zou genieten, zeker is. Hoewel uit Brünings naaste omgeving tegenspraak kwam hebben de pessimisten helaas maar al te goed gezien. Brüning is heden inderdaad afgetreden' hij kon het met den rijkspresident niet eens worden! De geruchten, dat Hindenburg den laat- sten tijd was vervreemd van Brüning, heb ben dus wel een julsten ondergrond gehad. De oude rijkspresident is blijkbaar meer en meer onder den invloed gekomen van de mannen van rechts en het ontslag van het kabinet is nu daarvan het resultaat, dat alleen in staat was het vertrouwen der buitenwereld te erlangen bij de komende conferentie van Lausanne Plotseling heeft het aspect voor Lau sanne een zeer gevaarlijke wending ge nomen. Kans op terugkeer van Brüning schijnt uitgesloten, waar hij geen prijs stelt, op deelnemen aan de besprekingen tot oplos sing der crisis. Maar wat moet er dan ge schieden in Duitschland? Hoe wil men daar langs parlementairen weg een nieuw kabinet vormen De Nazis zullen nu er voor moeten uit komen, in hoeverre zij aan practische po litiek willen deelnemen. Doch zonder Cen trum kan. zelfs als dit zou meevallen, geen kabinet tot stand komen, dat in den Rijks dag over een meerderheid beschikt! Voor Duitschland breken zeer moeilijke, beslissende tijden aan en behalve voor Duitschland voor gansch Europa, dat vol zorg en argwaan de ontwikkeling dei- situatie bij onze Oosterburen zal gadeslaan. Toenemen van vertrouwen was de leus, die Europa moest redden. Brüning's val be- teekent het echec van deze leus Frankrijk, dat toch reeds wantrouwen- der stond tegenover de Duitsche bedoe lingen men zie hierachter zal thans voorzichtiger worden dan ooit. Zelfs een Herriot zal zich daaraan niet kunnen ont trekken. De rijkskanselier had op het banket der Buitenl. Pers te Berlijn nog een rede ge houden over de voornaamste problemen der Duitsche binnenlandsche politiek Het fundamenteele probleem, aldus spreker, dat ons letterlijk dag en nacht bezig houdt is dat der werkloosheid, dezen nieuwen geesel der menschheid, doch vooral voor Duitschland van speciaal belang. Van de zes millioen werkloozen, die het Duitsche Rijk telt, zijn er twee millioen jonger dan 25 jaar en van deze twee millioen weer één millioen jonger dan 21 jaar. Een millioen jonge menschen. die hun geheele leven nog vóór zich hebben, zijn door een wreede, in haar oorzaken niet begrepen storing in de functionneering van ons moderne economisch organisme, gedoemd, zich als overtollige, nuttelooze leden der gemeenschap te beschouwen. In hen groeit een radicalisme, dat slechts van den ondergang en de vernietiging van ons hui dige systeem verbetering veiwacht. Vroeger vreesde men. dat de levensmid delenproductie geen gelijken tred met het snel groeiende bevolkingstal der wereld zou kunnen houden. Thans echter zien wij. vooral als gevolg van de vorderingen der scheikunde en techniek, hoe de grond stoffen produceerende landen bezwijken onder den last hunner producten, daar de andere landen der wereld wegens het ont breken van koop- en consumptiekracht niet in staat zijn, de grondstoffen zelfs tegen belachelijk lage prijzen af te nemen. De kern van het probleem is niet langer ge legen in een gebrek aan levensmiddelen en evenmin in de voorziening der bevol king met levensmiddelen, doch in de werkverschaffing en het aan den man brengen van de resultaten van dezen ar beid. De rijksregeering zou reeds lang veel grooter sommen voor productieve werk verschaffing hebben uitgetrokken, wan neer zij over 't noodige geld had beschikt. Tegen de verleiding, op kunstmatige en dus destructieve wijze gelden beschikbaar te stellen, heeft zij zich echter standvas tig geweerd. Zulk een middel zou tot een onophoudelijke waardevermindering van het betaalmiddel leiden. Een tweede infla tie zou het Duitsche volk echter niet kun nen doorstaan. Er rest ons dus slechts, an dere wegen in te slaan, om zonder tot in flatie onze toevlucht te nemen, den werk loozen arbeid te verschaffen. Het is een probleem, dat veel weg heeft van de kwa dratuur van den cirkel. Wij zullen echter niets onbeproefd laten3' onze werkloozen, of althans een deel van hen, uit hun huidige situatie te bevrijden. Speciaal komen daarbij voor ons koloni satie en vrijwillige arbeidsdienst in aan merking. Maar één ding mag niet uit het oog wor den verloren. Duitschland kan dit voor het land beslissende probleem niet alleen tot oplossing brengen. Slechs door gemeenschappelijk actie kan de wereld van den geesel der werkloosheid en van de economische crisis worden be vrijd. Vóór alles moet het vertrouwen wor den hersteld, hetgeen slechts kan geschie den. wanneer de bekende politieke kwes ties tot oplossing worden gebracht Wan neer het gezegde waar is. dat er wél onge lukkige overwonnenen, doch geen geluk kige overwinnaars zijn, dan hebben allen gelijkelijk den plicht, naar herstel van het vertrouwen te streven. Ik ben er van overtuigd, dat de pers, die terecht de grootste mogendheid ter wereld wordt ge noemd. hieraan haar volle medewerking zal verleenen. Maar Brüning's val gooit alles onderste boven Frankrijk staat zeer werkzaam. In een artikel in de te Lyon verschijnende „Democratie" schrijft Herriot o.m.: De begrooting van het Duitsche rijk be vindt zich in slechte conditie. Desondanks eischt de rijksweerminister credieten voor den bouw van panserkruïser C De Duit sche legeruitgaven van 1932 moeten zeer nauwkeurig worden gecontroleerd. Eveneens is het noodzakelijk, de wegen van generaal von Schleicher te volgen. De laatste redevoeringen van den rijks kanselier zijn niet van dien aard, dat zij den taak van de onderhandelaars te Lau sanne vergemakkelijken. De publicatie van de aanteekeningen van Stresemann geeft veel te denken Duitschland beklaagt zich voortdurend. Het is echter van be lang te bedenken, dat de belastingdruk in Frankrijk 48 dollar en In Duitschland slechts 35 dollar per hoofd bedraagt toestand van Frankrijk wordt van dag dag ernstiger. Men moet derhalve va zamer zijn dan ooit. En nu De Zweedsche prof. Gustav Casselt opnieuw een pleidooi gehouden schrapping der oorlogsschulden en een papieren standaard in plaats van gouden. De Italiaansehe regeering heeft la vertegenwoordigers te Londen, Parijs Berlijn opdracht gegeven, om de bet ken regeeringen opmerkzaam te nul op den finaneieelen toestand van Oos rijk en op de noodzakelijkheid te war dat de conferentie der financleele desh digen van de regeeringen en van de firJ cieele commissie van den Volkenbond' spoedigste bijeengeroepen zal worden, Het niet-aanwezig-zijn van een ngt ring in Frankrijk veroorzaakt echter gt oponthoud. Welk laatste ook geldt n een nieuwe stap van Amerika inzake ontwapening. Waar volgens Amerika niets is bereikt te Genêve. heeft Arr.ei zijn voorstel van 9 Febr. j.l. nog eens o haald: vaststelling der troepenmacht' der landen afzonderlijk op den grond' van een minimum voor handhaving binnenl. orde en veiligheid. En nu is er tot overmaat van ramp de Duitsche crisis' JAPAN. Meening van leden der regecring. Het Japansche Telegraaf Agentsd „Sjimboen Rengo" publiceert verschil» uitlatingen van leden van het Japans' kabinet over de politieke en economist situatie in Japan. Minister-president Saito, die voorloo. ook minister van buitenlandsche zake: vetfclaarde, dat zijn politiek in het bip- der gericht zal zijn op de verzachting de economische crisis in Japan. Jap wenscht den vrede, doch moet zijn e; verdragen gegarandeerde rechten on- waardelijk handhaven. De Japansche minister van buinaua» sche zaken. Jayamoto, verklaarde, ca' er naar zal streven, de politieke na tochten in het land tot kalmte te Mcnit Hij zal optreden tegen alle politieke_gn pen en organisaties, die pogen, langs wettigen weg den huidigen staatsvorm veranderen De minister van economische-- Moekasima, deelde mede. dat hij voornaamste taak ziet de oplossmg landbouwcrisis door een nauwe samen king met de industrie. De minister van justitie. K°-val?3rj^B kiaarde. dat zijn departement met zou optreden tegen elke commums' poging om de eenheid van het lann vaar te brengen. rri-J. De minister van oorlog. Arak), n de politieke situatie uiterst Er is op het oogenblik geen pta3 binnenlandsche politieke twisten.1 voor critiek op het werk der reg«>..-,J tijd eischt. dat er zoo spoedig mo/_i -j handeld wordt. Nadere omtrent zijn toekomstige politiei t zien van Mandsjoerije wenschte ar te geven. Hij verklaarde slechts. c»> onmogelijk kan afzien van zijn m Mongolië en Mandsjoerije. „.«j.l De minister van koloniën sprak voornamelijk de Japanse® _^jm satie in Mandsjoerije. Japan'; economisch als politiek nauw »c .^.6 sjoerije verbonden en moet nlriwjjjH gingsmogelijkheden vindén vo» pansehe kapitaal.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2