{^mentair overzicht De Coöp. Boerenleenbank te Wassenaar. Sproeten komen vroeg Sprutol Bij alle Drogisten feuilleton. ortinbras' Toovermacht L Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 26 Mei 1932 Derde Blad No. 22140 tweede kamer. steun aan de melkvee houderij. ristcrmiddag de Tweede Kamer de StW voortzette van het wetsont- ,iuzate den steun aan de melkvee- Lg was aanstonds minister Ver baan het woord. Minister Verschuur. Ij heeft eerst medegedeeld, dat allerlei tanden op landbouwgebied de aandacht iDegeering hebben en in het bijzonder s in onderzoek de toestand in de var- ïouderij. In een moratorium voor fciheek-renten ziet de minister geen I Wat het ontwerp betreft vestigde de later er de aandacht op: I het publiek in normale jaren 270 aen gulden uitgeeft voor melk. doch i richtprijs van 5 cent voor industrie- i ral dat bedrag nog slechts 170 mil- rijn, zoodat het publiek dan toch nog [millioen bezuinigt als gevolg van de jdaling. Minister heeft in het licht gesteld, termenging van boter in margarine zakelijk is. alleen reeds, om zooveel boter in de consumptie te krijgen, is een groot boter-overschot in de pro- Se, Het is daarom onmogelijk, om het atage boter, dat in de margarine ge lid moet worden, op lager dan 25 te ts. Het ontwerp stelt 50 pCt., maar in plemorie van Antwoord heeft de Mi- r sich vrijwel op de 25 pCt. vastge- Lager kan hy echter niet gaan. rzal de boterprijs belangrijk stijgen, [wanneer men den nieuwen prijs ver- fe bij dien, welke de boter vroeger [bereikt, dan blijft hij daar nog een Ibeneden, zoodat de Regeering zoo- Ie volstrekt niet in strijd komt met I streven, om de levenskosten op een l niveau te brengen. Ook de nieuwe irineprijs is volkomen verantwoord, schen erkende de Minister, dat de jee margarine-prijs voor de minst- lieerden een bezwaar kan zijn en i verklaarde hij zich bereid, ten in de aller-avmsten een hoeveelheid l!millioen kilo's margarine (door mid- Inn boterkaarten) beschikbaar te stcl- I Een richtprijs van 5 cent per liter industrie-melk achtte de Minister e goed-geouttilleerde bedrijven we. oende, en m dit verband ontkende hij. 'e baten van het ontwerp niet aan de n, maar aan het grondkapitaal ten "rullen komen. Er zijn middelen om pken, dat wel degehjk de boeren van jioordeel zullen profiteeren. Bij een 'irijs van 6 cent voor de industrie- i de boterprijs zooveel stijgen, dat verbruik ervan ongetwijfeld zeer zou •naderen en dan zou het doel niet wor- I bereikt. Misschien is er iets te zeggen f het denkbeeld aldus de Minister e Regeering de bevoegdheid te geven aan te koopen, op te slaan en later teikoopen. En is reden om te vertrou- dat de consumptie-melk de prijsbe- pg ral volgen. NEDERLAND EN DUITSCHLAND. de telegrammen-wisseling met dr. ffluma betreft: het telegram van den "ter is door een fout van een bode niet bezorgd Maandenlang is er met ""hland onderhandeld en gecorres- eerd. De brieven van het Comité voor misch Verweer mogen niet beant- rijn, er werden toch verschillende vergaderingen gehouden, waartoe dr. Posthuma genoodigd of waarvan hij op de hoogte gesteld is, zoodat hij op deze wijze toch inderdaad antwoord heeft gehad op de brieven. Onderhandelingen met Duitschland hebben een buitengewoon onbevredigend resultaat gehad en daarom is er nu op nieuw een commissie naar Berlijn om te onderhandelen. De aanvankelijke berich ten daaromtrent zijn ook al niet gunstig. Blijft dit zoo, clan zal Nederland veran dering moeten brengen in zijn economi sche politiek tegenover Duitschland, want dan kan het niet als Lamme Goedzak blijven optreden. Doch dan zal de Kamer stzaks moeten medewerken om dan even tueel den invoer uit Duitschland in Neder land te beperken (Teekenen van instem ming). Bij de replieken, waaraan verschillende leden deelnamen, heeft de heer Van der Waerden betoogd, dat hij zich niet bij voorbaat kan verklaren voor maatregelen tegen Duitschland. waarvan hij den in houd nog niet kent. De heer Bierema sprak in gelijken geest. Aan het eind van de algemeene be schouwingen is de motie-Braat (hoogere prijs van de industrie-melk dan 5 cent) met 775 stemmen verworpen. Er vóór stemden alleen de Staatkundig Gerefor meerden en de heeren Braat en Floris Vos. ARTIKELEN. Bij de artikelen heeft de Minister mede gedeeld, dat spek, reuzel en olie („spijs- vetten"} onbelast zullen blijven en wer den zonder stemming eenige onderge schikte amendementen van de heeren Kortenhorst en Van Hellenberg Hubar aangenomen, waardoor de bedoeling der wet beter tot haar recht zou komen. Daarentegen vond bestrijding een amen dement-Van den Heuvel, voorschrijvend dat de onmisbare productie-kosten zoo nauwkeurig mogelijk in den melkprijs ver disconteerd zouden moeten worden, maar toch werd het bij zitten en opstaan aan genomen. MENG-PERCENTAGE. Debat ook ontstond er over een amende ment-Boon. dat het meng-percentage van boter in margarine op maximaal 25 wilde bepalen. De een was er voor, de ander er tegen. De minister verklaarde vast te hou den aan het maximum van 50 "/o. Wel is hij niet van plan, voorloopig boven de 25 te gaan, maar de mogelijkheid daartoe moet blijven bestaan, want het kan nood zakelijk blijken. De heer Boon deed er een kleine schepje op, en wijzigde in zijn amendement het cijfer 25 in 30. maar ook zoo wilde de meerderheid der Kamer er niet aan: het amendement werd met 53 tegen 27 stemmen verworpen. Tegen stem de de rechterzijde, en van links de heeren Bierema. Van Rappard en Braat. MARGARINE VOOR BEHOEFTIGEN. Meer succes echter had de heer Boon met een ander amendement. Dit wilde duidelijk in de wet zetten, dat aan margarine-fabrikanten kon worden toegestaan onvermengde margarine in den handel te brengen, tegen een door den Minister te bepalen prijs, en tot een door hem te bepalen hoeveelheid, en zulks ten behoeve van het behoeftig deel der bevol king. Van verschilende kanten werd dit amendement gesteund, echter niet door den heer Kersten, die verklaarde dat de be hoef tigen spek kunnen eten. De Minister herinnerde er aan. dat hij reeds een toe zegging in den geest van het amendement had gedaan: hij zal de hoeveelheid mar garine zoo groot maken als mogelijk is. Hij liet echter aan de Kamer over. om het in de wet te zetten. En de Kamer deed het. Want nadat een sub-amendement-Hiem- stra, om den Minister tot het beschikbaar stellen van margarine voor behoeftigen te verplichten, met 57 tegen 19 stemmen was verworpen (vóór: de sociaal- en vrijzinnig- democraten en de katholiek Van Poll), werd het amendement-Boon, om die be schikbaarstelling mogelijk te maken, met 56 tegen 20 stemmen aangenomen (tegen: de christelijk-historischen. de anti-revolu tionairen. de staatkundig-gereformeerden en de katholiek Keestra). MELK IN BROOD. Het artikel van het wetsontwerp, waarin de bepaling staat dat de Minister het ver werken van melk in brood kan voorschrij ven, werd door de heeren Boon en Van der Sluis bestreden, maar de Minister verklaar de de bevoegdheid noodig te hebben en zij werd hem dan ook bij zitten en opstaan verleend. (Tegen de sociaal-democraten en de liberalen). Aangenomen werden verder nog twee amendementen van den heer Van den Heu vel; het eerste geeft den Minister bevoegd heid voorwaarden te stellen voor den ver koop, het vervoer en het afleveren van consumptie-melk; het tweede bepaalt, dat de Crisis-Zuivel-Centrale de bevoegdheid zal hebben zuivelproducten te koopen en (later) te verkoopen. De Centrale zal dus eventueel die producten kunnen opslaan, om ze later weer in consumptie te brengen. HET ONTWERP AANGENOMEN. Wij zullen nu maar geen melding meer maken van amendementen, die na kort de bat werden ingetrokken. Maar: tenslotte was er nog de eind-beslissing, want nadat de Kamer ook op dezen twee den middag van 1 uur tot bij half 8 had i vergaderd, werd het wetsontwerp met 53 I tegen 12 stemmen aangenomen. De tegen- I stemmers waren sociaal-democraten. Verwacht wordt, dat de Eerste Kamer dit ontwerp met grooten spoed zal afdoen. EERSTE KAMER. HET PONDEN-VERLIES DER NEDERLANDSCHE BANK. Het wetsontwerp tot regeling van het pondenverlies der Nederlandsche Bank heeft in den Senaat nog tot een vrij uit voerig debat aanleiding gegeven. Enkele sprekers, met name de heeren Koster, Van Embden en Pollema, hebben de goudwissel-politiek der Bank-directie gecritiseerd: de tweede verklaarde aan verwerping de voorkeur te geven De heer De Gijselaar achtte de regeling niet billijk tegenover de aandeelhouders: anderen (de heeren Van Citters en De Bruyn) hadden een vlugge afschrijving van het verlies ge- wenseht. De heer Van der Bergh sprak een woord van critiek jegens de Bank van En geland. die de belangen van de Neder landsche Bank niet voldoende in acht heeft genomen en zoodoende een goede in ternationale samenwerking geschokt. Hij achtte en anderen waren dat met hem eens uit boekhoudkundig oogpunt het ontwerp volstrekt verkeerd. Minister De Geer heeft er den nadruk op laten vallen, dat. als er geen wettelijke regeling zou komen, daarvan noch de staat, noch de aandeelhouders voordeel zouden hebben. Geen van hen zou winst ontvangen. Over de eventueele verlenging van het octrooi zal in 1937 de Regeering. die dan aan het bewind is, moeten oor- deelen. De Minister berekende, dat er daar entegen bij aanneming van het wetsont werp wel degelijk winst te wachten is. Een ongeregeld laten van den toestand zou zeer bedenkelijk zijn en de Minister zou de ver antwoordelijkheid daarvoor dan ook niet kunnen dragen. Nu: dat behoefde ook niet. want het ontwerp werd met 21 tegen 10 stemmen aangeno men. Tegen stemden alleen de sociaal- en vrijzinnig-democraten en de heer Pollema (C.-H.) Zonder stemming is ook nog aangeno men de wijziging der Postspaarbankwet. HAGENAAR. RECLAME. Burgemeester Wiegman opent het nieuwe gebouw. Foto Bieuzé. Gistermiddag werd onder groote belang stelling het nieuwe bankgebouw der Coöp. Boerenleenbank aan de Kerkstraat te Wassenaar geopend. Behalve de leden van den Raad van Toezicht en van het Be stuur waren aanwezig burgemeester Wieg- j man en de Wethouder Boichel Tot deze plechtigheid waren uitgenoodigd: het be stuur der Coóp. Ver., de besturen der ver schillende land- en tuinbouwvereenigm- gen e. a. Ook waren aanwezig de heeren Kuiper en Kruseman, bestuursleden van de Ring Boerenleenbanken in de bloem bollenstreek. De Voorzitter van den Raad van Toe zicht heette de aanwezigen hartelijk wel,- kom en zeide, dat het misschien wel vreemd zou lijken, dat het bestuur der Bank, al was het in opdracht van de Aig. Verg den moed heeft gehad om in dezen tijd van malaise den bouw van e?n nieuwe Bank te ondernemen. Maar het was be slist uit noodzaak. Voor de groote vlucht, die de Bank genomen heeft in de laatste zeven jaar was het bestaande gebouw ge heel onvoldoende geworden. Het was on verantwoordelijk, dat er voor de noodige boeken en waardepapieren geen voldoende berging meer te vinden was. Ook bleek het bezoek aan de Bank te druk. Het aantal spaarbankboekjes is gestegen van 700 tot 1200. Het aantal dagboek-posten nam ieder iaar toe. zoodat de kassier thans circa Ï0.000 posten meer te boeken heeft dan vroeger. Hij bracht vervolgens dank aan den Architect, den heer W. Wouters voor zijn practisch ontwerp en voor de uitvoe ring van het geheele werk. Ook aan de aannemers Van der Wel en Bax bracht hij een woord van dank voor de keurige uit voering van het werk. Vervolgens verzocht EEN MIDDEL IN ZAKFORMAAT TEGEN VERKOUDHEID. Nieuwe manier om bacteriën te dooden. Het is nu mogelijk voor iedereen om in den zak een machtig, bacteriën-doodend middel mede te nemen, dat de bacteriën van verkoudheid en influenza volkomen vernietigt. Deze nieuwe, wetenschappelijke ontdekking is bekend onder den naam van Karsote inhalatie-middel. Het is verkrijg baar in handige, kleine flacons met sproeier. Indien U Karsote wilt gebruiken sprenkelt U eenvoudig een paar druppels op een zakdoek en ademt de aangename dampen in. Zij doordringen de ademha lingswegen tot in de meest afgelegen dee- len der longen met een atmosfeer, waarin bacteriën onmogelijk kunnen blijven be staan. Met een zakdoek en een flacon Karsote heeft U altijd een behandeling van verkoudheid klaar in den zak. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten a f. 0.90 per flacon (zak formaat) en f. 1.50 per flacon (2x de kleine maat). 352 i G. J. R. te L. Leiden, Alphen, Bode graven, Zwammerdam, Woerden. Harme ien, Utrecht, Houten, Culemborg, Buur- en Geldermalsen, Tuil, Zaltbommel, Hedei, 's-Hertogenbosch. Vught, Boxtel, Best. Eindhoven. Totaal 114 K.M. P. V. te L. Tot Eindhoven zie boven. Eindhoven, Maarheeze, Weert, Eindhoven, Susteren, Sittard, Beek, Maastricht To taal 101 K.M. Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk, Zeg waard, de Kruisweg. Bergschenhoek, Rot terdam, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk. Zevenbergen, Oudenbosch, Rosendaal, Wouw, Bergen- op-Zoom. Woensdrecht, Rilland, Krabben- dijke, Kruiningen, Schone, Biezelinge, Kapelle, Kloetinge, Goes, 's Heer Hen drikskinderen, Wolphaartsdijk, Kortgene, Colijnsplaat. Totaal 164.8 K.M. Colijns- plaat, Kortgene, Wolphaartsdijk, ,s Heer Arendskerke, Rijkebuurt, 's Heerenhoek, aanlegplaats bij Borssele, veer naar Ter- neuzen, Driewegen, Mogaret, Axel. U kunt ook uw reis over de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden nemen, doch u moet dan ettelijke veren paseeren, hetgeen nu tot een minimum beperkt is. De door ons genoemde route is hemelsbreed de langste. J A. M. te L. Op bladzijde 610 van het adresboek voor Leiden (uitgave 1931 1932) vindt u een volledige opgave van de hier ter stede gevestigde architecten- bureaux. hij den Burgemeester de Bank te willen openen. Deze zeide. dat hij de uitnoodiging eerst niet zoo bereidwillig had aangeno men, maar hij was geheel van gedachte veranderd. Hij nam de opdracht zelfs gaarne aan. Hij had overwogen welk een groot nut de Bank in de jaren van haar bestaan was geweest voor land- en tuin bouw in deze gemeente. Ook het beginsel dat aan de Bank ten grondslag ligt had hem doen inzien, hoe groot het nut was. Wat toch is het geval? Land- en tuin bouw en ook wel de middenstand werden geholpen door het spaargeld van rijk- en minder bedeelden. Het is een blijk van solidariteit van de ingezetenen. Hij sprak zijn beste wenschen uit voor den groei en bloei van de Bank en verklaarde haar daarop voor geopend. Na dit officieele gedeelte bleven velen der aanwezigen nog eenigen tijd gezellig bijeen. Toen werden er nog veel waardee- rende woorden gesproken door den heer G. van der Stoel als Voorzitter van de Coöp. graanmalerij en ais bestuurslid van de Holl. Maatschappij van Landbouw, afd. Wassenaar, alsmede door den heer Kuiper Secretaris van den Ring van Boerenleen banken in de Bloembollenstreek. Ook de Architect dankte het bestuur en den kas sier voor de prettige samenwerking en voor het vertrouwen, dat hij mocht ge nieten. De kassier en zijn assistent had den in de vergaderkamer een fraaie lamp doen aanbrengen, die de eerste namens beiden met eenige hartelijk woorden het bestuur ten geschenke aanbood. Hierbo ven de diverse aanwezigen, met zittend midden eerste rij Burgemeester Wiegman, die de openingsplechtigheid verrichtte. S. P. te O. De afsluitdijk door den Wieringermeerpolder wordt begin October voor het rijverkeer opengesteld. A. de G. te L. Leiden, Utrecht (zie boven), de Bilt, Huis ter Heide, Soester- berg, station Soestduinen, Soest, Baarn. Totaal 75 K.M. H. A. V. te L. Wendt U tot de uit geefster van het Fascistische Blad „De Bezem", de firma Batteijee en Terpstra, Oude Rijn alhier. N. J. G. te L. Leiden, Alphen, Zwam merdam, Bodegraven. Woerden, Harme ien, Utrecht, Amersfoort, Nijkerk, Put ten, Ermelo, Harderswijk, Nunspeet, El- burg, Oldebroek, Wezep, Zwolle, de Licht mis, Staphorst, Meppel. Steenwij k, Wol- vega. Heerenveen, de Knijpe, Bonte Bok, Gorredijk, Beetsterzwaag. Totaal 237.4 K.M. G. v. d. K. te O. Deze loten mogen hier te lande niet meer worden verkocht. C. J. V., te L. Het door u gevraagde adres is: 4 West 54th Street. New-York. RECLAME. in het voorjaar, koop tijdig een pot 349 fet Engelsch van WILLIAM LOCKE door J. E. d. B. K. Mr. Overshaw, zei hij, u moet goed J5' onze charmante vriendin iü. j en het heele Quartier - 'studentenwijk) het begrijpen, dat ik s™"er in rekening breng voor het 1 dat ik de menschen misschien be- 'i S?r *'aar Nd Tan mijn beroep leven ik 5 francs voor elk consult, da' tien uur in plaats van tien jen En wat dat betreft, mag het ook fit? v1 dan tien uur Voor onbepaal- SSi i t°t uw dienst altijd als u ril, e.' onderbreekt. ls deel aardig van u, zei Martin. 'Têhr u ons gezelschap houdt, ver- ;j, fft toen de bediende met de kopjes U-a L; 14 0AV7 WC -n?1Iienkwam- •ji?i u' hel3 mün koffie al op, - anders bestellen mag? t'.nhiu r- zei Martin gastvrij. Wat -hateri Cognac, likeur, whisky met «.'"'f3 hief zijn hand op, de hand at a, jfdjoedelijken ietwat suffen pre- ISfmlachte "M daiï laf011 geen alcohol gebruikt. - sen .ie fijn opmerkingsvermo- -d de Bonjnisbaar iets voor een Mar- bitJ:on'leur bij de uitoefening van ftanvaEl a'stompt. Auguste zal men - GoJ n'imonade brengen, -ijd.^'inheer, zei Auguste. wil heel graag één van uw 5e®^teer cigaretten opsteken. Dank Met iets voornaams in zijn manieren hield hij een brandende lucifer voor de cigaretten van Corinna en Martin, blies haar uit en stak een andere aan voor zijn eigen cigaret. Dat is bijgeloof, zeide hij bij wijze van verontschuldiging. En Corinna, morsen met zout, zooals je doet op dit oogenblik, is een schenden van de heilige vriend schapsband Dat is allemaal heel interessant, zeide Corinna leukjes, maar wat moeten Martin Overshaw en ik doen om gelukkig te worden? Met vriendelijke slimme oogen keek For- tinbras van den een naar den ander en ademde de sigarettenrook in. Hoe staat het met onzen jongen medischen student, Canaille Fargot? Een vuurroode blos overtoog Corinna's gezichtje. Wat weet u van Camille af? vroeg ze Alles en niets. Kom. kom, het is mijn recht om een vaderlijk oog over jullie te laten gaan, kinderen. Waar is hij? Wie voor den duivel is die Camille, dacht Martin. Hij is in Bordeaux in de armen van zijn malle moeder, zei Corinna snibbig. Goed hoor zei Fortinbras. En u, mr. Overshaw, waar is de dame op wie u de oogen hebt geslagen? Martin lachte hartelijk. Dat weet de Hemel. Die bestaat niet. Misschien la Prin- cesse lointaine (de verre prinses) die ik nooit heb gezien. Weer keek Fortinbras van den een naar de ander. Dat maakt het moeilijker, zei hij. En aan den anderen kant vereenvoudigt het de zaak Daar je dus geen punten van overeenkomst hebt op den weg naar het geluk, moet ieder geval apart behandeld j worden. Place aux dames (voorrang aan I de dames). Corinna moet me eerst de oor zaak van haar groote ontevredenheid mededeelen. Begin dus Corinna. Zij zat met haar vingers op de tafel te trommelen, haar jong voorhoofd was ge rimpeld. Martin schoof zijn stoel ach teruit. Zou ik maar niet een beetje omwan delen tot ik aan de beurt ben? Corinna verzocht hem niet zoo onnoozel te zijn. Hij mocht best hooren wat ze te zeggen had. Het was ook veel beter dat hij het hoorde; dan zou hij zijn eigen bezwa ren lichter tellen. Ik ben een volslagen mislukking, riep ze op uitdagenden toon. Goed, zei Fortinbras. Wat ik schilder is geen cent waard. Goed, zei Fortinbras. Dat oude gedierte Delafosse zegt, dat ik nooit zal leeren teekenen en dat ik kleurenblind ben. Dat is ruw gezegd, maar het is toch min of meer waar. Dus ik kan mijn levensonderhoud niet verdienen met schilderen. Ik ben nu drie jaren aan den gang en nog even ver als toen ik kwam. Ik heb nog twintig pond over. Als ze op zijn, dan moet ik naar mijn lieve, eeuwig glimlachende familie terug. We zijn met z'n tienen. Ik ben de oudste en de jongste is drie maanden. Ik zou me ook zoo op mijn gehak voelen, thuis, na drie jaren in Parijs te zijn geweest! De laatste keer dat ik thuis was. zei mijn goede moeder, dat ik onzedelijk was als ik iets vertelde van din gen van physiologischen of socialen aard, zooals die in het leven voorkomen en mijn zusters met starende oogen en ademloos van verwachting, vroegen me in het geniep om nadere inlichtingen Hoe het ook zij, Wendlebury, mijn woonplaats zou mij gek maken. Ik zat*weg moeten gaan en mijn eigen weg banen. Vader kan me geen toelage geven; het is al mooi da thij de slagersrekeningen be taalt. En buitendien houd ik niet van hulp. Ik wil mij alleen redden. Maar er is niets dat ik ken, waarmede ik mijn eigen brood verdienen kan. Ik kan amper een knoop op een borstrok naaien. De tafels van ver menigvuldiging zitten er niet vast meer in, ponden, shillings en stuivers kan ik met goed optellen, al ging het om mijn leven. Ikkan geen ei bakken en als ik een klein kind zou baden, zou ik het laten verdrin ken. Ik kan niet typen, stenografie even min. Ik ben vier en twintig oud en een totale mislukking Fortinbras stak een tweede cigaret op en nam een slokje van zijn frambozen limonade. En je hebt nog twintig pond op zak? Ja. zei Corinna. En ik ga niet naar huis voordat de laatste stuiver op is. Daar om ben ik in Augustus in Parijs gebleven. Ik heb een derde klas kaartje naar Lon den genomen, dat zes maanden geldig blijft dus ik kan zoo naar huis gaan zonder hulp van mijn familie. Die daad van kleinmoedige voorzich tigheid is een fout in een bij uitnemend heid moedige levensopvatting, merkte Fortinbras op. Als de raven iemand als Elia, die zoo zwaartillend en weinig inne mend en zoo onvriendelijk was. hebben gevoed, dan zullen er heusch wel duiven zijn die willen zorgen voor een aantrekke lijk, pienter jong meisje zooals jij. Maar dat is een algemeenheid. Ik wilde evenwel dat je moed zoudt vatten en niet gebukt bleef gaan onder een vooropgezet idéé van onwaardigheid en, zich voorover buigende, legde hij vaderlijk zijn hand op de hare. De manieren van den man waren zoo sympathiek, zijn diepe stem klonk overre dend, de lachende oogen waren zoo vol van begrijpen, er was zooveel wijze teeder- heid in zijn forsch gelaat, dat zijn woor den als balsem waren voor haar opstan- digen geest, voordat haar verstand de be- teekenis of het gebrek aan beteekenis er van kon ontleden. Het gespannene in houding en uitdrukking maakte plaats voor het echt jongemeisjesachtige. Zij lachte een beetje zelfbewust en nam een cigaret uit het zakje, dat Martin haar verwonderd en zwijgend aanbood. Zij wierp haar bekoorlijk hoofdje in den nek en het faizantenveertje gaf haar iets uit dagends. Voor het eerst zag Martin dat zij een brutaal klein neusje had en een per- mantig kinnetje boven haar wit halsje. Hij vond het moeilijk haar zelfbewuste, be kwame persoonlijkheid in overeenstem ming te brengen met haar droeve beken tenis van volkomen gefaald te hebben. Die blauwe oogen, wat koud onder het rechte voorhoofd, hadden succes moeten afdwin gen. Die sterke, nerveuze handen waren juist geschikt om groote dingen uit het leven te wringen. Hij kon zijn eerste op vattingen niet zoo op eens laten varen. Voor den stillen, geduldigen zwoeger was Corrina Hastings, die op de Parijsche schildersateliers werkte, met hetzelfde ge heimzinnige waas omgeven als de groote actrices in de schouwburgen of de direc teur van Eton. Martin maakte ook de opmerking dat ze in haar litaney van ellende, met geen woord repte van den medischen student, die nu rustte in de armen zijner bespotte lijke moeder. Hij werd wat jaloersch van dezen Camille Fargot, die een spookachtig wezen met slechten invloed scheen te zijn. Maar zij scheen toch ook weer niet het meisje te wezen dat zoo gevoelig was voor den invloed van een doodgewonen jon gen man. Ja, Fortinbras, wat je zegt is wel heel verkwikkelijk en opwekkend, maar weet je nu niet iets practisch voor me? Alles op zijn tijd, mijn lieve kind, her nam Fortinbras kalm. Ik kan niet op commando met een kwakzalversmiddel komen aanzetten. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9