KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. schoonheidsolie! PRINSES JULIANA IN DEN WIERINGERMEERPOLDE is de oudste en beste LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 26 Mei 19 20 cent X Adres aan den Ministerraad inzake defensieve en constructieve handelspolitiek. Een nieuw pleidooi voor het stichten van Tolunies. De Leldsche K. v. K. heeft een adres ge richt tot den ministerraad, waaraan het volgende is ontleend: Gezien de steeds fataler wordende maat regelen, welke elk land treft om eigen productie te beschermen, waardoor de internationale handel ineenschrompelt en het Nederlandsche bedrijfsleven, dat zoo zeer op im- en export Is aangewezen, steeds meer ontredderd wordt, veroorlooft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zich Uw Hoog College met verschuldigden eerbied te verzoeken aan dacht te willen schenken aan de hierna volgende opmerkingen, welke de Kamer meende te mogen maken, zulks inzonder heid omdat deze ontreddering ook in haar district hoe langer hoe meer tot openba ring komt. Een zeer korte en onvolledige schets moge dit laatste afdoende aan- toonen. Ten aanzien van de schelpkalkbrance- rijen richtte de Kamer zich d.d. 17 Mei '32 in een afzonderlijk adres tot Zijne Excel lentie den minister van Economische Za ken en Arbeid. (Zie elders in dit blad). De bloembollenhandel in het district lijdt zeer groote verliezen door de ver schillende maatregelen in onderscheiden landen, met name door het willekeurig beschikbaar stellen van deviezen, het ge heel stopzetten van betalingen, het con tingenteeren, verhoogen van Invoerrech ten enz. Hoezeer de snijbloementeelt en de boom- kweekerijen groote schade ondervinden van de drastische verhoogingen van in voerrechten, contingenteering en zelfs invoerverboden, is maar al te bekend. Wat de toekomst voor deze bedrijven nog zal brengen, als de toestand zich niet spoe dig ten goede wijzigt, waarop overigens bitter weinig uitzicht is, staat helaas maar al te vast. De veeteelt- en zuivelbedrijven in ons district verkeeren in zeer grooten directen nood. terwijl ook in deze omgeving bij den tuinbouw de vooruitzichten uiterst som ber zijn. De scheepsbouwnijverheid, welke In hel district der Kamer aan verschillende hon derden werklieden een bestaan gaf, ligt, naar te vreezen is, voor langen tijd zoo goed als stil. De grofsmederij, motoren- fabriek, constructiewerkplaatsen, enz. fabriek, constructiewerkplaatsen enz. vech ten een zeer bitteren strijd om 't bestaan. Dat de Katwijksche harlngreederljen een hoogst crltieken tijd doormaken, kan door geen terzake kundige worden ontkend. De Kalkzandsteen ondervindt bij een zeer verminderde afzetmogelijkheid een meedoogenlooze concurrentie van Belgi sche steen. Drie fabrieken in het district der Kamer zijn reeds gesloten. De dakpannen- en de steenlndustie en andere bouwmaterialenbedrijven lijden zeer onder een groot gebrek aan orders. Wekelijks worden hier arbeiders ontslagen, terwijl de voorraden in verschillende ge vallen zoo groot zijn, dat van verdere pro ductie moet worden afgezien. Gezegd kan worden, ook wat het district Rilnland betreft, dat de basis voor onze volkswelvaart is weggevallen, zoodat de daarop gevestigde bovenbouw aan loonen salarissen, middenstand enz. in de lucht ls komen hangen. De diepere oorzaken der crisis daar latende, moet in dit verband worden gewe zen op de omstandigheid dat landen als Engeland, de Scandinavische landen en Duitschland, welke voorheen een min of meer gelijk loon en levensniveau hadden, thans door valutadaling of noodverorde ningen dit niveau met 25 30% hebben verlaagd. België en Frankrijk stonden reeds zooveel lager, zoodat de Nederland sche Industrie, met haar naar verhouding veel te hooge algemeene kosten, loonen en lasten, thans een zeer ongelijken strijd heeft te voeren. Voegt men daarbij, dat door een dras tische verhooging der tolmuren, contin genteering en deviezenmaatregelen, onze export daarenboven nog opzettelijk wordt tegengegaan, dan wordt de ontredderde toestand van ons bedrijfsleven volkomen verklaarbaar. Vooral de Duitsche politiek benadeelt door allerlei maatregelen ten zeerste onze export. Nu wordt van Duitsche zijde beweerd, dat voor elk land een zoodanig percen tage van de deviezen beschikbaar wordt gesteld als overeenkomt met den invoer uit vorige jaren, zoodat alle landen gelijk worden behandeld. De Kamer is echte) van oordeel, dat de meestbegunstiging op deze materie niet van toepassing behoort te zijn en dat deze metterdaad, zooals uit het voorbeeld van Rusland straks zal blij ken, ook niet toegepast wordt. Het gaat hier in principe om een ruil van goede ren en een land mag zich niet het recht laten ontzeggen om zich betaling van zijn in een ander land in te voeren goederen te verzekeren, indien dit door gerechte middelen mogelijk is, terwijl eveneens een land volkomen ln zijn recht staat, als dit als voorwaarde voor invoer uit een be paald land stelt, dat ook een bepaalde hoeveelheid goederen naar dat land zal worden uitgevoerd. Met meestbegunstiging heeft een devie- zenclearing, Warenaustasch enz. ook daar om niets van doen, omdat het hier niet betreft, gunsten door Duitschland ver leend maar rechten welke Nederland kao laten gelden. Ten deze verklaart de Kamer zich vol komen homogeen met de woorden door Rijkskanselier Briining in verband met de deviezenmaatregelen onlangs in den Rijks dag gesproken: „Iedere Regeering heeft in de eerste plaats verplichtingen tegen over haar eigen land en de maatregelen tot behoud van de valuta, het crediet en de productie moeten in het belang van het eigen land volstrekt worden getroffen". Deze woorden houden voor Nederland in, dat ook ons land allereerst op de belan gen van eigen land moet letten en de maatregelen zal moeten treffen, welke de omstandigheden noodzakelijk maken of Duitschland er mede accoord gaat of niet. Het zal hierbij van de practische ver houdingen en omstandigheden afhangen of en zoo ja, in hoeverre ons land van dit recht gebruik zal maken, maar Nederland behoeft zich op geenerlel wijze door een beroep op de meestbegunstiging er van te laten afbrengen om eveneens zijn levens belangen op volkomen rechtvaardige wijze te verdedigen. Hierbij komt ten overvloede nog, dat, wanneer het gaat om de levensbelangen van een groep landen, zooals de bespre kingen over de douanefederatie hebben geleerd, zelfs op het eigenlijke terrein der meestbegunstiging, nl. dat der tarieven, de meestbegunstiging zonder vorm van proces over boord wordt gezet. In de praktijk werkt de meestbegun stiging, toegepast op het terrein der devie zen, op dezelfde wijze onbillijk als het RECLAME. 916S Olijf Olie Deze reageerbuis bevat de juiste hoeveel heid verzachtende, verjongende olijfolie, gebruikt bij de bereiding van elk stuk Palmolive zeept Verbazingwekkend? Stel lig! Maar thans ziet U waarom meer dan 20.000 schoonheidsexperts uitsluitend Palmolive aanbevelen voor het behoud van een frissche teintI botercontlngent van 5000 ton dat door elk land tegen verlaagd tarief per jaar ln Duitschland kan worden ingevoerd, vol gens welke regeling thans landen, die nooit of zelden boter in Duitschland in voerden, dit thans ten koste van onzen export wel doen. Als immers een land met geringe han delsrelatie met Duitschland, zijn export naar dat land tot 25% ziet teruggebracht, dan heeft dit weinig noodlottige gevolgen. Voor Nederland beteekent een dergelijke maatregel echter een ontreddering van de volkswelvaart. Overigens wordt een land als Sovjet- Rusland, dat zijn eischen durft te stellen, anders behandeld, zulks in overeenstem ming met bovenstaande uiteenzetting, dat de meestbegunstiging hier r.i?t van toe passing is. Sovjet-Rusland verkeert, evenals Neder land, in de positie dat het veel meer uit Duitschland invoert dan het naar Duitsch land uitvoert. Voor 1931 bedroegen de in- en uitvoercijfers in millioenen R.M. voor Sovjet-Rusland 762.2 en 303.5 latende al- zoo een exportsurplus voor Duitschland naar dit land van 458.7 millioen R.M. Ten aanzien van Nederland zijn de in- en uit voercijfers 954.0 en 383.6 millioen R.M. latende ten voordeele van Duitschland naar ons land een exportsurplus van 57'/, milloen R.M. Zeer bekend is dat de groote uitvoer naar Rusland ln Duitschland op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Op zoo hoogen prijs zelfs, dat Duitschland onmiddellijk alle artikelen, welke het van Rusland be trekt, tot de laatste Mark betaalt en voor wat het levert aan Rusland bovendien groote credieten op jarenlange termijn verstrekt. Ofschoon de verhoudingen wat in- en uitvoer betreft voor Nederland gelijk soortig zijn, treft de Duitsche Regeering voor ons land daarentegen maatregelen, waardoor de naar verhouding geringe in voer uit Nederland niet geheel wordt betaald, terwijl de groote uitvoer uit Duitschland naar Nederland, eveneens in tegenstelling tot wat met Rusland ge schiedt, wel onmiddellijk door Nederland wordt betaald. Hieruit kan de conclusie worden getrok ken dat de credieten welke de Neder landsche exporteurs, door de maatregelen der Duitsche regeering daartoe gedwongen, aan Duitschland verstrekken, aan Sovjet- Rusland ten goede komen, zoodat Neder land niet wordt betaald terwijl aan Sovjet- Rusland op crediet wordt geleverd. Nu wordt wel beweerd dat Duitschland tot deze handelwijze verplicht is om zijn industrie in stand te kunnen houden, maar de Kamer meent te mogen opmer ken, dat het risico daarvan niet op Neder land mag worden afgewenteld en Neder land op zijn beurt de levensbelangen van zijn eigen industrie eveneens heeft te ver dedigen. Ook is, zooals uit de in- en uitvoercijfers blijkt, de positie van Nederland tegen over Duitschland niet zwakker dan die van Rusland. Daar Nederland alle leve ranciers uit Duitschland direct betaalt, is de positie zelfs veel sterker. Als het noo- dig ls om Duitschland door credieten op de been te houden, dan zal dit openlijk moeten geschieden en niet met verborgen middelen, waarbij onze export ongeweten met het risico wordt belast. Nederland zal van zijn machtspositie ten volle gebruik moeten maken om zijr. levensbelangen naar behooren te be schermen. De Kamer acht het daarom dringend noodzakelijk de toepasselijkheid der meestbegunstiging op dit gebied officieel ten stelligste te ontkennen. Uit het bovenstaande en in de hieronder afgedrukte lijst van den Duitschen in- en uitvoer volgt onweersprekelijk, dat Neder land zijn machtspositie welke het tegen over Duitschland inneemt, niet ten volle gebruikt In millioenen R.M. Dult6che Invoer, Uitvoer Totaalh. in 1931 uit naar Groot-Brittannie 453,3 1133,6 1536,9 Nederland 383.6 954.6 1338,2 U. S. A. 791.4 487,5 1278,9 Frankrijk 341,6 834,1 1175,7 U. d. S. S. R. 303,5 762,2 1065,7 Zwitserland 164,6 541,6 706,2 België-Luxemburg 222,1 463,5 685,6 Tschecho Slowakije 243,7 423,9 667,6 Italië 268,4 340,8 609,2 Zweden 158.1 424,7 582,8 Denemarken 182,9 369,7 552.6 Oostenrijk 113.9 275.3 389,2 Randstaten 129,2 203,1 332,3 Spanje 145,9 139.5 285,4 Noorwegen 61,2 162,4 223,6 Polen 111,2 140,9 252,1 Hongarije 55,2 84,4 139,6 Roemenië 102,4 92,5 194,9 Joegoslavië 40.1 95,1 135,2 Griekenland 70,3 56,6 126,9 Bulgarije 48.3 25,3 73,6 Portugal 21,8 40.4 62,2 Afrika in totaal 344,6 184,2 528.8 Turkije 52,6 47,4 100,0 Japan 29,8 192,9 222,7 China 215.5 140,7 356,2 Brltsch-Indie 280,5 157.5 438,0 Nederl. Indie 163,6 79,6 243,2 Overig Azië 91,5 70,5 162,0 Canada 99,1 47.2 146,3 Overig Amerika 711,3 419,9 1131,2 Australië 144,5 35,6 180,1 De machtspositie tegenover Duitsch land is bovendien ook daardoor nog veel sterker dan uit de vermelde gegevens blijkt, omdat Duitschland reeds zoovele maatregelen heeft getroffen om onzen uitvoer te belemmeren, dat alleen nog slechts die goederen aldaar worden inge voerd, welke geheel of nagenoeg geheel onontbeerlijk zijn. De Kamer is zich hierbij zeer wel be wust, dat uit Nederland enorme bedragen- in Duitschland zijn belegd, maar dat mag geen reden zijn om Duitschland toe te staan onze welvaart te vernietigen. Dit zal zeker en onvermijdelijk geschieden, indien niet onmiddellijk zeer krachtig wordt in gegrepen. Als de gulden zijn waarde ver liest zijn deze bedragen trouwens eveneens in waarde verminderd, terwijl bij krach tige verdediging van onze nationale wel vaart, het lang niet zeker is. dat de be leggers welke hun geld in Duitschland ge riskeerd hebben, dit geheel of gedeeltelijk als verloren zouden moeten beschouwen. De regeering zal echter niet mogen toe staan, dat onze productie en export de dupe wordt van de speculatie en de beleg- gingspolltiek van anderen. Als er risico's zijn, dan zullen deze beleggers deze risico's in de eerste plaats hebben te dragen. Het komt de Kamer dan ook voor, dat het dringend noodzakelijk is met den meestcn spoed maatregelen te treffen op dat zoowel de hoeveelheid goederen welke naar Duitschland wordt uitgevoerd, zeer I X De ontwikkeling van Slootdorp. Plaatsing van een gedenksteen in de Ned. Herv. Ke Prinses Juliana bezoekt den afsluitdijk. Het was gisteren voor Slootdorp het eerste bewoonde centrum in den nieuwen Zuiderzeepolder een belangrijke dag. Niet lang geleden nog was het hier een vrij onbewoonbaar oord pas op de zee veroverd land waar barakken tot woon plaats dienden voor hen. die medehielpen het nieuwe land bewoonbaar te maken. Gisteren 25 Mei 1932 is een nieuwe periode aangebroken, in welke het werke lijke leven begint te ontwaken en op dezen dag bezocht ook H. K. H. Prinses Juliana voor het eerst dit nieuwe Nederlandsche gewest. Het eerste dorp. dat op den drooggeleg- den Zuiderzeebodem is gebouwd ligt onge veer 5 K.M. ten Zuiden van De Haukes (Wieringen) en even ver verwijderd van de vroegere Noordhollandsche kust. Een honderdtal huizen 90 arbeiderswonin gen en 10 middenstandswoningen is dezer dagen opgeleverd en nog deze maand zal het aantal gezinnen, dat hier woonplaats krijgt, stijgen van ruim 20 tot ongeveer 80. Tegen het einde van dit jaar wanneer het ook ongeveer 5 K.M. Zui delijker gelegen dorp Middenmeer geheel gereed zal zijn zal de bevolking van den Wieringermeerpolder gestegen zijn tot on geveer 200 gezinnen of tusschen de 800 en 1000 zielen. Over de wijze van vestiging in den pol der heeft de heer mr. Kamp, commies van de Wieringermeerdirectie te Alkmaar, ons gisteren bij ons bezoek uitvoerig inge licht. Er waren bij de verschillende ar beidsbeurzen in den lande niet minder dan ruim tweeduizend sollicitanten voor een vestiging in het nieuwe gebied. Door den Rijksdienst voor de Arbeidsbemiddeling te Den Haag is een eerste selectie toegepast en toen de namen der sollicitanten aan de Wieringermeer-Directie waren doorgege ven. heeft de landbouwhuishoudkundige mej. H. Olsder de gezinnen, die voor ves tiging in aanmerking kwamen, bezocht. Eerst hierna werd tot toelating besloten. Mej. Olsder zal de nieuwe gezinnen in hun nieuwe woonplaats ontvangen, de wonin gen aanwijzen en de vrouwen van voor lichting dienen. De arbeidersgezinnen worden onderge bracht in eensgezinshuizen, alle met woon kamer en keuken, woonkamer-keuken of woonkamer met aangrenzende nis-keuken, een tweede kamer en op de bovenverdie ping drie slaapkamers, waarvan de huur prijs varieert van f2.80 tot f. 3.80 per week. De mannen, landarbeiders, komen in dienst van de onder de Wieringermeer- Directie staande Landbouw Cultuur Maat schappij en hebben dus vast werk. Zij kunnen, wanneer zij iets meer per week voor hun woning betalen, deze na eenigen tijd in eigendom krijgen en volgens de Landarbeiderswet kunnen zij ook beschik ken over een eigen stukje grond. De middenstandswoningen, die met badkamer en vaste waschtafels wat groo- ter van opzet zijn. kosten f. 30 tot f. 34 per maand. Gisteren was het dorp in feesttooi; langs den weg van Kolhorn naar Sloot dorp en in het dorp zelf woei van vele plaatsen het rood-wit-blauw. Tegen drie uur in den middag arriveer de per auto H. K. H. Prinses Juliana, ver gezeld door haar kamerheer mr. Baron Baud en Baronesse Bentinck. Een groote schare belangstellenden, van wie velen per autobus of auto of zelfs per rijwiel uit het aangrenzende gebied van Noord-Holland waren gekomen, juichte de Prinses bij Haar aankomst in het dorp bij het begin van den Brink toe. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, voorzitter van het Zuiderzeefonds der Ne- derlandsch Hervormde Kerk en ir. A. Roe broek. lid der Wieringermeer-Directie be groetten de Prinses. De directeur-generaal van de Zuiderzeewerken, ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler. de burgemeesters van Medemblik C. Peters en Wieringen L. C. Kolff, tot wier gebied de Wieringermeer polder grootendeels behoort, en de leden aanzienlijk wordt vergroot, alsook opdat tevens voor onze leveranties volle betaling wordt gegeven. Nu inzonderheid door deze Duitsche maatregelen Nederland, naar Ministerieele verklaring, den strijd om het naakte be staan moet voeren, is een zeer krachtig optreden, waarbij geheel de economische macht van Nederland als een groote een heid in de waagschaal wordt gesteld niet langer te ontgaan. Nu de toestand, ook in het district der Kamer, zoo cr.tiek is geworden, mag naar de meening der Kamer niet langer worden geaarzeld om van volkomen geoorloofde machtsmiddelen als clearing, enz. een doelmatig gebruik te maken. Daarmede zal een groote Inbreuk worden gemaakt op de vrijheid van den handel, maar dit is niet langer te vermijden. De Kamer dringt er daarom met den meesten aandrang op aan, om te voor zien in den direkten nood en te ontkomen aan een onmiddellijk dreigend gevaar en daartoe van clearing, Warenaustausch, verhooging van invoerrechten, contingen teering, enz., gebruik te maken, zooveel als noodig zal blijken te zijn. Desondanks zal met grooten ernst het streven er op gericht moeten blijven om deze in principe destructieve maatregelen, door constructieve te vervangen. Gezien den grooten nood waarin de met ons handelende landen alle verkeeren. zal een dergelijke constructieve politiek van een eenvoudig practisch snel door voerbaar principe moeten uitgaan. Steeds meer komt de Kamer ten deze tot de overtuiging, dat een doelbewust aansturen op Tolunies, zooals deze in haar adres aan Uw Hoog College van 11 Februari, zijn uiteengezet, hier uitkomst zal kunnen brengen. Een tolunie tusschen Nederland en an dere landen, zooals door onze Kamer voorgestaan, zal ongetwijfeld voor de aan gesloten landen van groot voordeel zijn en op velen een machtige bekoring kun nen uitoefenen. der Dorpscommissie, die zich voor dag had gevormd, werden aan H v voorgesteld. Terwijl de standaard van de BtW den bij den Ingang van de Brink stelden mast geheschen werd, zonse, kinderen van Slootdorp, versterkt eenige schipperskinderen, het wik» Begeleid door ir. Roebroek, die l een maquette den bouw van het do, uitgelegd, begaf de Prinses zich r gens naar de in de nabijheid gel» aanbouw zijnde Ned. Herv. Kerk. Proti Slotemaker de Brume stelde een vertegenwoordigers van organisaties de Prinses voor. Vervolgens had de plechtigheid den dag: de plaatsing van den g- steen in den muur van de Ned Kerk, plaats. In zijn reeds gisteren melde rede verzocht prof. dr. Slote de Bruine de Prinses den gedenkstee dusvër door een vlag voor het oo» borgen, in den mum- te willen plas De architect van het nieuwe kerkge de heer Hoogevest, lichtte de F voor, die daarop den gedenksteen m muur metselde. Het opschrift van steen luidt: „Den 25en Mei 1932 w" tegenwoordigheid van vele genood' deze gedenksteen geplaatst door Koninklijke Hoogheid Prinses J Louise Emma Maria Wilhelmina der Nederlanden". Prinses Juliana, wie een bouquet rozen werd aange' teekende de oorkonde en met het van „Mijn schild en mijn betrouwen" de plechtigheid geëindigd. Teruggekeerd op de Brink heeft P Juliana daarna door het openen va» afsluiter de waterleiding van het d* bedrijf gesteld. Onder luid gejuich massa begon tegelijkertijd een fonte eerste in het nieuwe land, te spuit*: Achtereenvolgens bracht de F' daarna een bezoek aan verschillend! bouwen. In de Kerkstraat, hoek Sc" straat, werd onder leiding van den G. Ch. Dun, inspecteur van het Lager derwijs, de in aanbouw zijnde schMl zichtigd. Bij de eveneens in aanbouw zijnde reformeerde Kerk, welke eveneens tigd werd, verwelkomde ds. H. H. maker uit Kampen de Prinses. Vervolgens werd terwijl de van de in aanbouw zijnde R.K. Keri de andere zijde van de Brink luid" naar deze Kerk gewandeld. Hier t" ten Pastoor P. Braak en de architect het nieuwe kerkgebouw, de heer van ten uit Haarlem, de Prinses, die meli belangstelling kennis nam van de ningen van het bouwwerk en het k' bouw, voor zoover dit reeds gereed is zichtigde. Tenslotte bezichtigde de Prinses i woningen op de Brink, het magazili het iWtte en Wit-Gele Kruis en hel bouw voor Maatschappelijk Werk. bood mej. Olsder Prinses Juliana bouquet oranje anjers aan en werf thee gebruikt. Voor haar vertrek wenschte i Juliana ook de Ned. Herv. Kerk van nen te zien en daarna wandelde zil de pont in de Den Oeverschevaart eenige honderden meters afstand, haar auto reeds was overgezet. Alleen vergezeld door ir. de Bloei; Kuffeler heeft H. K. H. Prinses J die tot kwart voor vijf in Slootdorp gebleven, een bezoek aan den afslui gebracht om de sluitingswerkzaamh bij de Vlieter in oogenschouw te ne Op dezen belangrijken dag voor' dorp is tegelijkertijd ook het elee bedrijf in dienst gesteld. Alle w hebben aansluiting op het net van P.E.N., welk bedrijf ook electrlsche richtingen met bijbehoorende P enz. tegen lagen prijs aan de bey0 die geen gas hebben, in huur geelt. Dc te bereiken voordeelen zullen, al afgewogen tegen de nadeelen, wek voortduring van de tegenwoordige tructieve politiek zullen ontstaan, groot zijn. dat de landen gedwongen len worden in dc richting van een sterke toenadering te gaan. Bu ne onze Kamer voorgestane Tolunies zaï onbeperkt met alle daarvoor ln aai» king komende landen mogelijk njn, al is met een bepaald land reeds een unie gesloten. K, Resumeerende veroorlooft de zich. mede op grond van den cn v toestand van het bedrijfsleven in eigen district. Uw Hoog College m schuldigden eerbied dringend te ve ter afwending van de ernstige s welke het bestaan van Nederland o. dellijk bedreigen, de zeer 8r00t<L mische macht van Nederland als geheel aan te wenden, opdat net landsche bedrijfsleven met lans Duitschland, ten bate van den na landen als Sovjet Rusland B aan andere landen, groote cream hebben te geven. Niet alleen echter zullen o Duitschland en andere landen,;„ s goederen betaald moeten worae ook zal als eisch gesteld moeten dat die landen een voldoend kwan onze Nederlandsche goederen in ruil voor de uit die landen land in te voeren goederen. Vooral echter meent de Karoc sluiting aan haar adres sari College van 11 Februari jJ. teo» dringen, zoo spoedig mogelijk ww doen om door middel van prw voerbare Tolunies tot een c0"-" politiek te komen. De Kamer van KoopM»* Fabrieken voor Rpnl» f w.g.: TEN CATE BROPffi, w.g.: P. G. KNIBBE. Secreta»

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 10