onze p0st7egel- Vebzamelaars. fciPSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 25 Mei 1932 De temperatuur en de opstelling van thermometers UIT DE OMSTREKEN. UIT DE BONTE WAERELD. ALS GELDBELEGGING VIII. L j Luiste artikelen beschreven wij de ™aiop de postzegelhandel behoort i hebben en zooals zij ook plaats «Mebeschrijving zou men vooral als „bi het geheel leest eentonig kunnen omdat zij maar één feit, in het eelt Wü hebben dit gedaan om de fz niet tc veel te verwarren en daar- lie verzamelaars een juist beeld te nn hetgeen er geschiedt. Wanneer réient dat ongeveer elke week 10 ojtgaven verschijnen dan kan men «nigszins indenken wat ontzaggelijk werk UW eenvoudige verzameling den itflaar bezorgt. Daarbij komt de parti- w handel, verdere correspondentie, él er ook nog handelaars zijn die daar en eigen tijdschrift uitgeven. Men ziet dat postzegelhandelaar nog niet eens „makkelijke betrekking is. Voorts «hier te lande eenige handelaren, die nursild zUn van den Ned. Bond van meelhandelaars, en daardoor ook weer onnectie staan met de diverse postze- maraelaarsvereenigingen of clubs, zoo- rij ook daardoor vele werkzaamheden "schreven hierboven over den hande en wil maakten daarbij vroeger reeds snmerklng. dat lifj moet zijn halve ge- maar ook de verzamelaar dient, eer hl.l zijn liefhebberij serieus opvat, te weten. Ik zeg hierbii echter, die liefhebberij serieus opvat", want er tal van verzamelaars, wier verzame- teel meer Hikt op een uitdragerij, dan en postzegelverzameling. Zeker cata- gemakkelijk en leerzaam, en men dan ook direct zien of iemand in het ls van een catalogus of niet. Maar s nAter men zich de weelde van een cata- ^niet kan permltteeren, of zoo men ■ld er niet voor over heeft, dan be- men toch zijn verzameling niet te urloozen. Ik zag nog niet zoo bee! jeleden bi) iemand een verzameling, toor ik mij geschaamd zou hebben, aan iemand te laten zien. De verza- iPdijMg was bij aandachtige beschouwing dag >]ijk mooi. en de persoon in kwestie sin zegels en album heel wat geld be- maar een catalogus voelde hij niets Dm li een klein voorbeeld te noemen, is in het bezit van een blanco losbla- ium, Nu had hij van Nederland op hooge waarden na alles compleet, varen daar b.v. de uitgaven 1398 S'l jubileum 1923. en de courseeren- lels vanaf de 5 cent allemaal heel 'rijk naast elkaar gezet, als de eene was. was eenvoudig op de volgende lakt; het geheel werd besloten met Roode Kruis 1927. Zoo ging het 't album door. Waar er van een serie .•hlllende waren stonden deze heel ieder elkaar op eiken regel een. Het lijk om wanneer men zoo'n verza- ziet, niet te lachen, en toch was jsrsoon heusch de eenige niet. Als jvan een jaar of 14 was ik eens met kt aan 't ruilen, daarbij kwam ook intal zegels van ieder van ons ter Een van die jongens noemde daar- s getal, wat ons niet alleen zeer hoog ook zeer onwaarschijnlijk voorkwam, li hij vaak de gewoonte had. uitge- e brieikaartzegels en dergelijke mede (Jen. Toen wii dan ook eenlgen tijd eens bij hem thuis waren, om zegels iien. was natuurlijk onze vraag. ..laat |e, album eens zien." Daar kwam hij i met het album, maar wii hadden leen drie bladen omgeslagen, of wii te brullen van het lachen. Wat was val. Het album was voor jongens van leeltijd een zeer kostbaar bezit en het il gezien worden. Er waren zeer mooic- ln maar teneinde liet album voller a gelijken had hij diverse afbeeldin- an zegels uit een oude catalogus ge- deze met dunne waterverf eenigszins gegeven, die stond aangegeven, en tonden ze daar tusschen gewone ze- in. Het was jongenswerk, en daarom kn we het nu vergeven. De persoon in is nog in Leiden woonachtig, en ral i hij dit leest zelf nog wel even lachen, evenals wii toen gedaan ill eiaj. sZoa ité, PHILATELIST. NIEUWE UITGAVEN. ankrijk. Ook hier zullen binnen korten k koers worden gesteld zegels die de es-gezindheid van het land zullen sym- eeren. Het bekende Semeuse-type zal eenige zegels verdwijnen, hiervoor zal ledesmaagd met olijftak in de plaats Het ontwerp is van Paul Albert !M. öO c. etr 1 fr. 50 verwachten wij reeds het einde van deze maand, aland De IV: Mk.. voorheen paars, ls s rood van kleur. Nnav. Door de daling der peso. moest Porto verhoogd worden. Daartoe is ce- k gemaakt van eenige zegels van lage rden. deze worden dan als aanvulling Jkt. De waarden ziin 7 c. 12 c.. 17 c. 38 c. NEDERLAND. •Meer wij onder onze rubriek, telken- de talrijke nieuwe uitgaven vermel- ook de zeer vele weldadlgheids- »m i <lenl£en wij wel eens aan de ■meiaars. die elk oogenblik maar weer - ooeten staan voor deze, wij durven •f n™?eï.talr!lke speculatieve uitga- .1 ;ac"wn wij ook wel eens aan ons ffB:met deze uitgaven, tot op Met al te royaal is geweest. Wij pen, is geweest, want tot onzen spijt •n wij constateeren dat wii ook hier 7 gaan worden. ÏÏL» Msi- zijn er voor ons land in .T~f een vredeszegel. een drietal T™0 yodr het Nationaal Crlsisco- viCv zegels ten bate van de k Ver voor Vreemdelingenverkeer, «„"['•enten deze diverse uitgaven d>- wet W11- en wat moet het dan HJain k>ang dat ze geen var. Jt°°' financieel voordeel zullen Clnn?fr 23 na elkander verschlj- 5„ J Wollek maar ook de verzame- werden, en zullen de eerst L: het beste bij varen. En dan i Pet ergste voor de volgende en ah»-, 'h het bijzonder de ir. 'grscnijnende weldadigheidsze- KtS-m01 uit8ave van 4 of meer ze- l*aet-r.V^or elk doel procentsgewijze 1 vij r-rt, en dan de toeslag zoo- l'tl®eer schreven, niet hooger 12per zegel. De temperatuur van de lucht is wel een van de voornaamste meteorologische factoren. Zii is in elk geval de meteorolo gische factor, waarvoor wij het gevoeligst zijn. De temperatuur regelt den groei der planten en uil een zuiver weerkundig stand punt gezien is de temperatuur in haar verdeeling over de Aarde de stuwkracht, die de groote iuchtstroomen in beweging houdt en alle weersveranderingen primair veroorzaakt. Er is dus atle aanleiding haar op de juisle manier te meten en onze thermometers zoodanig op te stellen, dat zij geen valsche aanwijzigingen geven. Aan deze opstelling ontbreekt in den regel zeer veel en dit is wel de oorzaak, dat om trent de hoogste en laagste temperaturen, die men meent waargenomen te hebben, nogal eens verschil van meening bestaat. De talrijke thermometers, die als reclame apparaat aan de straat zijn opgehangen, kunnen zelden de juiste temperatuur aan geven. daar zij alle mogelijke storende invloeden ondervinden. Overdag schijnt de zon erop, des nachts zijn zij blootgesteld aan te veel afstraling en kunnen daardoor te laag wijzen, regen en sneeuw vallen erop neer en in vele gevallen hangen zij tegen muren, die van binnen af verwarmd worden zooc'at zij voortdurend enkele gra den hooger staan dan de ware luchttempe ratuur. Een thermometer, die in den zonne schijn iiangt, wijst een geheel willekeurige temperatuur aan, die in geen verband slaat met de ware luchttemperatuur maar bepaald wordt door het warmle-opslorpend vermo gen van den bol van den thermometer. Wil men de ware luchttemperatuur weten, dan moet de thermometer beschut worden tegen bestraling door de zon en warme muren van tegenover liggende gebouwen, tegen afstraling, tegen neerslag en tegen den invloed van muren, die van binnen af verwarmd worden. Dit is in het alge meen niet mogelijk zonder den thermometer op te hangen in een z.g. thermometerkooi of thermometerhut. Dit is een huisje, waar van de vier zijwanden als bij zonneblinden bestaan uit schuin geplaatst latwerk, zoodat de zonnestralen niet tot den thermometer kunnen doordringen, terwijl de wind vrij tot het inwendige van de kooi kan toetreden, waardoor daarin een oververwarmde lucht kan blijven staan. Het dak is gemaakt van dubbele plankjes en kan de lucht eveneens doorlaten. Ook de bodem moet zoo zijn gemaakt, dat de lucht door de kooi kan circuieeren zonder dat door den grond uitgestraalde warmte tot den ther mometer kan doordringen. Een thermometer, die in zulk een kooi is opgehangen, wijst onder alle omstandig heden nauwkeurig de ware temperatuur van de lucht aan. De kooi kan in den vollen zonneschijn geplaatst worden zonder dat de thermometei daardoor iets te hoog wijst. Een bezwaar bij de aanschaffing van een thermometerkooi is de hooge prijs, die in een zeer ongunstige verhouding staat tot dien van den thermometer. Èr zijn daardoor weinig menschen, die tot de aan schaffing van zoo'n thermometerkooi over gaan, Zij getroosten zich de miswijzing van den thermometer liever dan veel geld uit te geven voor de aanschaffing van een instrument .waarvan zjj het nut niet ten volle inzien. Wie nu niet zooveel geld wil uitgeven kan zich eenigszins heipon door den ther mometer te hangen onder een afdak, waar door het instrument in elk geval beveiligd is tegen regen en sneeuw en tegen bestraling van boven af. In de meeste gevallen is men door deze opstelling vrij goed geholpen, maar afdoende is die huh> niet. Een thermometerkooi biedt het groote vooraecl. dat men een zelfregistreerenrien thermometer erin kan plaatsen. Dit in strument is veel duurder dan de kooi en wie dus 1 reiden wil aanschaffen moet veel geld uitleggen maar krijgt daardoor de beschikking over doorloopende teinpera- tuur-aanwijzingen, die van groote waarde zijn. Daar dé zclfregistreerende thermo meter (thermograaf) evenals de barograaf, doorloopend op een papierstrook schrijft, kan men alle veranderingen in de tempera tuur voortdurend volgen en men heeft, zon der genoodzaakt te zijn aparte maximum- en minimum-thermometers aan te schaften, ook aanwijzing van de hoogste en laagste temperaturen, die eiken dag voorkomen. Het gebruik van een thermograaf geeft oe gelegenheid verschillende bijzonder heden over het verloop van de temperatuur te zien, die o.a. bij weersverwachtingen van groot belang zijn. De temperatuur wordt n.l. grootendeeis bepaald door den warmtegraad van de door den wind aan gevoerde lucht en daar elke groote weers verandering het gevolg is van het door komen van een anderen luchtstroom, geven de door de thermograaf opgeteekende groo- teré temperatuur-verandcringen onmiddel lijk een aanwijzing voor het doorkomen van een warnieren of kouderen luchtstroom. In den winter is dat bij dc beoordeeling van de kansen op vorst of dooi altijd van groot belang. Er komen in het dageiijksch verloop van de temperatuur en in de veranderingen van dag tot dag tal van bijzonderheden voor, die voor het begrijpen van het heerschende en het beoordeelen van liet te verwachten weer zoo belangrijk zijn, dat iemand, die het weer dagelijks volgt, eigenlijk niet bulten een thermograaf kan. Daarom meende ik in mijn artikelen ook eens op het gebruik van dit instrument te moeten wijzen en ik ben altijd gaarne bereid aan lezers, die zoo'n instrument zouden willen aanschaffen, raad te geven. Wie van dien raad gebruik wil maken, kan zijn vragen richten tot de Redactie, die ze dan wei aan mij doorzendt. In een volgend artikel wil ik een en ander mededeelen over hier te lande voor gekomen hoogste en laagste temperaturen en over bijzonderheden in het verloop van de temperatuur, die voor de beoordeeling der weersgesteldheid en haar te verwachten veranderingen van belang zijn. (Nadruk verboden). Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. VOORSCHOTEN. GEMEENTERAAD. Begin Salarisverlaging Adres bewoners Molenlaan Stratenplannen Opcenten Grondbelasting Verlenging steun Subsidie Koningin Wilhelmina-Ver. Voorzitter, burgemeester E. Vernède. Aanwezig alle leden. De notulen van de vorige vergadering worden door den waarnemend secretaris voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Voor kennisgeving worden aangenomen een aantal missieven van Ged. Staten, waarbij goedgekeurd worden teruggezon den enkele raadsbesluiten of afschriften van enkele Kon Besluiten. In handen van B. en W. wordt gesteld een adres van de afdeellng Voorschoten van de Holl. Mij. van Landbouw om hierop nader te advi- seeren. waarin zij verzoekt: le de be staande keuringstarieven van uit nood geslacht vee tot op de helft te vermin deren en 2e de noodslachtplaats en het verkooplokaal van voorwaardelijk goedge keurd vleesch gratis beschikbaar te stellen. Voor kennisgeving wordt aangenomen een verzoek van de Nat. Comm. tegen het Alcoholisme om het maximum aantal ver loven te verlagen. Ten slotte gaat nog naar B. en W. een adres van J. W. Wouters en J. Kool te Wassenaar, voor prae-ad- vies, waarbij zij plannen overleggen voor het maken van een tweetal straten aan de Donklaan. Het eerste voorstel van B. en W. betreft de korting op de wedden van Burgemees ter. Secretaris, enz. Zij zeggen in hun prae-advies dat de toestand der gemeente- financiën tot dusver nog niet van dien aard was. dat zij meenden reeds met voor stellen tot salarisvermindering te moeten komen. Toenemende lasten ter zake van werk- loozensteun, subsidie aan werklozenkas sen en armenzorg, gevoegd bij de waar schijnlijkheid van afnemende inkomsten uit de belastingen zullen echter ook hier noodzakelijk maken, de vraag onder de oogen te zien of niet eenige korting op de salarissen der gemeente-ambtenaren zai moeten plaats hebben. In afwachting van c-en voorstel dienaangaande, nadat de be trokken organisaties zullen zijn gehoord, stellen B. en W. voor aan Ged. Staten mee te deelen, dat de raad zich met de voorge nomen korting op de salarissen kan ver eenigen. De heer J. Braggaar had niet gedacht dat de gemeente-financiën van dien aard waren, dat dit noodig was. Spr. kan zich hier niet mee vereenigen. Toen de gemeente fondsbelasting in het leven werd geroepen is er gezegd, dat de eerste vijf jaar- geen veranderingen zou den plaats hebben. De voorzitter onderschrijft de mede- aecling van den heer Braggaar betref fende het gemeentefonds. Deze korting is echter nog maar bescheiden. Het is voor- deze gemeente niet zoo hoog slechts 1175.maar wij leven in abnormale tij den en toestanden. Iedere week wordt hier f. 500.— uitgegeven voor steun aan werkloozen, behalve kosten armenzorg en premie werkloosheidsverzekering en vol gend jaar zullen wij zeer zeker de gevol gen ondervinden van lagere inkomsten. Deze korting is nog maar bescheiden in vergelijking met andere gemeenten, maar wij moeten op de uitgaven bezuinigen en dit zijn wedden, die vastgesteld worden door Ged. Staten. De ambtenaren hebben veel voor bij anderen, zooals pensioen enz. waarom zouden zij nu ook niet wat kun nen missen? Het voorstel wordt aangeno men met tien tegen één stem (tegen de heer J. Braggaar.) 26 Augustus 1931 werd een crediet toe gestaan voor de verbreeding en rioleering Kattenlaan. Dit plan is dezen winter uit gevoerd. alleen moeten nog worden aan gekocht de gedeelten grond, die gebruikt zijn voor de verbreeding. De eigenaren zijn bereid deze strooken rond aan de gemeente af te staan, de perceelen van de heer Douwes en Beukenholdt zijn reeds aangekocht, terwijl met de familie Turion nog geen ovéreenstemming kon worden bereikt. De heer J. Braggaar vraagt naai de gevolgen nu geen overeenstemming is bereikt, waarop Weth. J. A. Mens ant woordt, dat dit perceel niet behoort aan den Qem. Opzichter Turion, maar aan iemand in Amerika, zoodat geen over eenstemming was te krijgen. De raad be sluit de gronden aan de Kattenlaan over te nemen. De noodige voorzorgsmaatregelen moe ten getroffen worden voor een goede ver zorging van de electriciteitslevering door den toenemenden omvang van den nieuw bouw aan de Donklaan. Door het plaatsen van een z.g. verdeelkast of schakelkast zal een juiste verdeeling gemaakt kunnen worden en kan later bij het maken van een nieuw voedingpunt „Waterleiding" een aparte kabel als toevoer worden ge bracht. Besloten wordt van den heer N. W. Wassenaar voor den prijs van f. 25 een stukje grond aan de Donklaan. hier voor aan te koopen. Wed. A. Zuiderduin geb. J. J. Schmal heeft wegens gevorderden leeftijd met 1 Mei jL haar betrekking als schoonmaak ster van raadhuis en OL. School neerge legd: 16 jaar heeft zij dienst gedaan en aan deze betrekking was geen pensioen verbonden. Op voorstel van B. en W. heeft de raad besloten haar een jaarlijksche gratificatie te geven van f2 per week. De nieuwe drankwet brengt mede ver andering in het vergunningsrecht en voert een verlofsrecht in. Hierdoor dienen de verordeningen op de heffing en invordering voor het vergun ningsrecht. vastgesteld in openbare verga dering van den raad van 8 December 1904 vervangen te worden en verordeningen op de heffing en invordering van het verlofs recht vastgesteld te worden. De voorstellen van B. en W. worden zonder besprekingen goedgekeurd. Eveneens wordt zonder bespreking de voorstellen van B en W goedgekeurd in zake verordening als bedoeld in art. 15 en 46. 4e lid der Drankwet 1931. het verstrek ken door een vergunninghouder of verlof houder van sterken drank of zwak aicoho- lischen drank in het klein op den open baren weg. 17 Jan. 1930 werd mej. M. S. J van Geest benoemd voor agentschap Arbeids bemiddeling, terwijl zij tevens werkzaam is als ambtenaar van de werkloosheidsver zekering. De voorgestelde verordening wordt goed gevonden, alleen informeeren de heeren D. Limburg en L. J. van Leeuwen wanneer de commissie van toezicht zal worden in gesteld. Hierover moet nog worden ge correspondeerd. In verband met een adres met vragen van bewoners van de Molenlaan, zeggen B. en W. in een prae-advies, dat le. in de gemeente geen ander geschikt terrein als standplaats voor woonwagens beschikbaar is; 2e. het plaatsen van een hek om de vuilnisbelt en het afsluiten van deze belt niet gewenscht is; 3e. een los- en laadplaats in een ge meente een vereischte is. maar voorgesteld wordt, als prikkel om spoediger mest of andere stoffen te verwijderen, een retri butie in te voeren van 2 cent per vier kante Meter per 24 uur, 4e. Het voorkomen dat mest op de los plaats des Zondags blijft liggen niet mogelijk ls. 5e. Verontreiniging van een urinoir al daar. hoofdzakelijk is te wijten aan het ontbreken van een publiek privaat, waar voor B. en W. hopen zoo spoedig mogelijk een voorziening te treffen. 6e. Bestrating van de Molenlaan zal worden overdacht als punt werkverschaf fing a.s. winter, en 7e. De schuit voor het vervoeren van af valproducten van de noodslachtplaats zal worden afgedekt met esn zeil en bij inwerkingtreding van de aangegane over- i eenkomst met de N.V. Ncderl. Thermo- chemische fabrieken dit euvel zal zijn verholpen, en ten slotte dat deze klach ten een natuurlijk uitvloeisel zijn van de omstandigheid dat de adressanten hier hun woonplaats hebben'gekozen. De heer J. Braggaar merkt op dat men eene gedeelte van de gemeente ziet ver fraaien en dit gedeelte niet. Er ontbreekt een privaat, de kerksloot wordt veront reinigd. Er ontbreekt water voor de be woners van wagens en woonschuiten. De vuilnisbelt is een speelplaats voor de jeugd, zij stichten daar brandjes, dit is gevaarlijk. Het behoeft toch niet kostbaar te zijn Spr. wi! ook nu en niet van den winter de straat laten opknappen boven dien is de waterkant afgebrokkeld en de straat te smal. Hij verzoekt B. en W. ernstig met de grieven rekening te houden. Wethouder C. Eggink Sr. zegt, dat de gemeente behoefte heeft aan een losplaats. Het is hem een vraag, waarom de men schen daar zijn gaan bouwen en wonen, zij hebben deze plaats zelf gekozen, terwijl al de grieven reeds aanwezig waren. Over beschoeiing is reeds gesproken, maar wij moeten binnen de grenzen blijven. De heer D. Limburg kan zich vereenigen met het praeadvies. de gemeente moet zich niet laten dwingen door bewoners Over het spelen van kinderen op de vuilnisbelt deelt hij de meening van den heer Braggaar. Enkele leden willen het tarief van retri butie voor Zondagen verdubbelen omdat er personen zijn, die steeds op Zaterdag mest lossen. Nadat de Voorzitter de toezegging heeft gegeven, dat met de grieven zooveel moge lijk rekening zal worden gehouden, wordt het voorstel van B. en W. goedgevonden. Hierna komt 't voorstel in behandeling „Voorwaarden waaronder straten worden overgenomen door de gemeente". De voorzitter deelt mede, dat nog wel eens plannen worden ingediend om stra ten aan te leggen. In omliggende gemeen ten gaat dit niet zoo gemakkelijk meer en daarom willen ook zij voorwaarden stellen. Verschillende regelingen zijn nagekeken o.a. Rijswijk, Voorburg, Wassenaar, enz. Deze bepalingen zijn niet zoo zwaar, al is veel overgenomen. De heer A. Verboom verwacht dat er nog minder gebouwd zal worden. De heer J. Braggaar kan meegaan tot aan art. 3 van a. tot en met e.. maar dan wordt 't te zwaar, hierdoor wordt het bou wen tegengegaan. Wethouder J. A. Mens heeft in het col lege dezelfde bezwaren naar voren ge bracht en zich er tegen verklaard. Een straat met rioleering aanleggen is al be zwaarlijk genoeg en nu komen er nog bij beplantingen, plantsoenen, brandkranen, kabels, leidingen, lantaarns en kunstwer ken. Kunstwerken wil hij niet schrappen i want dan zou de gemeente voor het ma- 1 ken van een brug komen te staan b.v. Wethouder C. Eggink Sr. verdedigt het i prae-advies. Er moet gedacht worden aan I de toekomst, er moet een verordening zijn omdat anders verknoeid wordt hetgeen I niet meer te herstellen is. Spr. gelooft niet j dat de bouwerij wordt tegengehouden. Hij verwacht In tegendeel wegens gebrek el- I ders grootere animo. I Het valt de voorzitter mee dat de hee- j ren alleen maar bezwaren hebben na f. Dit zijn uiterste eischen en de raad kan zorgen voor een soepele toepassing, maar een aanval van een kapitaalkrachtige l bouwmaatschappij moet in banen kunnen 1 worden geleid. De bedoeling is een aardig geheel te krijgen. Nadat nog de heeren Limburg, van Leeuwen, de beide wethouders en ten slotte de Voorzitter dit punt hebben be sproken. wordt besloten deze zaak aan te houden tot een volgende zitting, maar, al dus de Voorzitter, dan moeten de heeren hunne amendementen zwart op wit in zenden. Betreffende het voorstel van de heeren Dijkman en Duynisveld inzake afschaffing opcenten grondbelasting voor ongebouwde eigendommen hebben B. en W. geen advies uitgebracht. De heer J. J. Dijkman weet dat het be drag niet zoo groot is maar de toestand in land en tuinbouw is zoo dat er wat ge daan moet worden. Waarom zou één groep wel geholpen worden en een andere groep niet? De heer D. Limburg noemt deze belas ting niet onbillijk, er kan niet iets worden weggedaan, waarvoor niets terugkomt. Wethouder J. A. Mens zegt dat 't niets uithaalt. Wanneer bij de behandeling van de begrooting 1933 wordt beslist is het re sultaat hetzelfde en kan een nieuwe bron worden opgezocht. Dit is een groote nul. Het voorstel wordt aangenomen met .6 tegen 5 stemmen. (Voor de heeren Duynis veld. Koot De Jong. v. Leeuwen. Dijkman en Verboom). Het kohier hondenbelasting wordt vast gesteld tot een bedrag van f.638. De steunregeling voor werkloozen uit land- en tuinbouwbedrijf wordt na enkele b°=-urekirgen verlengd tot 1 Juli a.s. en ligt 't in de bedoeling van B en W. daarna met geen verlenging meer te komen. Enkele besluiten comptabiliteit worden genomen. EEN RAADHUIS ONTRUIMD. Boedapest. De in de Russische Kar paten van Tsjecho-Slowakije gelegen stad Mukecovo had tot 1918 den naam van Munkace. en behoorde tot de zoogenaamde vooruitstrevende plaatsen van Boven- Hongarije. Handelsacademie, tabaksfa briek, petroleum raffinaderijen en veel andere dingen brachten leven in het onge veer 20.000 zielen tellende stadje, dat bo vendien als zetel van den Griekschen Bis schop eenige beteekenls had. Na de omwenteling nam een waardig- heldsbekleeder van de Groot-Tsjechische Agrarische Partij, Peter Petrigalle 'tambt van burgemeester op zich. Hij streefde er naar de stad geheel Tsjechisch te maken, en slaagde hierin inderdaad. De zaken gin gen echter minder goed en het veroor zaakte dan cok slechts weinig verbazing, dat dezer dagen een klein bataljon van gerechtsdienaren in het raadhuis ver scheen om beslag op alle meubilair te leg gen. Het eenvoudigste achtte men het maar, alles tegelijk mee te nemen. Dit goede voornemen werd onmiddellijk ten uitvoer gebracht en wat nog In geen stad van Europa geschiedde, gebeurde hier: do gerechtsdienaren lieten schril f bureaux, kantoorstoelen en andere meubelen en na tuurlijk alle schilderijen, die het stadhuis versierden, op wagens laden. De wagens vertrokken en de ambtenaren van het raadhuis moesten noodgedwongen vacantle nemen. Zonder stoelen en tafels kan zelfs de ijverigste ambtenaar zijn werk niet ver richten. In Tsjechische bladen staat te lezen, dat thans ook alle roerende en onroerende goederen der stad openbaar in veiling zul len worden gebracht. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Dc toestand in den geheelen veehandel is nog altijd onzeker en de groote voor raad gras, die er op heden in de weilanden is, noodzaakt den boer, zoo er nog eenigs zins geld voor beschikbaar ls tot koopen. We zien het op de weidelammeren-markten waai' de lammeren hierdoor alweer met enkele guldens per stuk te duur worden ingekoent, en gisteren was het magere vee evenals de melkkoeien te Rotterdam zoo wel als te Groningen en Purmerend bij korte aanvoeren al weer duurder. Maandag te Gorlnchem was er onder de kooplui al meer concurrentie, waardoor de prijzen wat werden opgevoerd. En dit ge schiedt, terwijl de melk- en zuivelprijzen nog op zulk een laag peil staan en het slachtvee tot zeer lage prijzen verkocha moet worden. Immers vooral gisteren te Rotterdam was het ondoenlijk om zijn slachtvee behoorlijk te verkoopen. 15 wagons Deensch rundvleesch werden Maandag weer in enkele onzer grootste steden gelost en voor prijzen meest onder de 40 cent per K.G. verkocht. De mindere klasse Hollandsche runderen ondervonden hiervan dan ook begin dezer week den druk. Dat de boer dus momenteel weer duurder mager vee er voor in de plaats koopt zal zich weldra wreken, als er volop slachtvee rijp uit de weiden komt. We verwachten dan ook weder een slechte uitkomst van dc vetweiderij. De kalveren- handel was begin van deze week niet best en de prijzen waren al weer op wat lager niveau gericht. Dc vette schapenhandel is wel het ergst in de war en we zien met belangstelling het antwoord tegemoet van den Minister, op de vragen die de heer van den Heuvel omtrent de uitvoerconsenten en de grove winsten, die de exporteurs door de wijze waarop de uitvoerconsenten werden ver strekt, konden maken De exporteurs spe len intusschen stommetje en haasten zich geen van allen om het kwantum schapen- vleesch, wat hun op consent voor Frank rijk is toegewezen, te bemachtigen. Men krijgt het gemakkelijk in handen en de boer legt het loodje. Thans heft de regeering een bijslag van 23 cent per K.G.. hetgeen later zeker aan de schapenhouders ponds-ponds-gewijs zal worden toegewezen, maar met deze hef fing wordt natuurlijk reeds op de markt rekening gehouden en de prijzen worden er naar geregeld. Op 't oogenblik komt op ieder vet schaap eer het in Frankrijk aan de markt is, circa f. 17 a f 18 per stuk op en de exporteur ziet zich door zijn consenten en daardoor geringe of geen concurrentie, goed gedekt Dit is een on gehoorde toestand, waardoor onze scha penhouderij ten gronde wordt gericht. Moet er in zulke gevallen ingegrepen wor den of niet? Het is toch geen geheim dat onze beste vette schapen in Frankrijk bijna regelmatig gemiddeld 13 francs, is f. 1.20 per K G. maken. En hoe gaat het met de zuiglam meren denkt U? Natuurlijk niet anders. De varkensprijzen zijn ook al weer terug- geloopen tot aan 8 cent toe. Beste nog 9 cent. terwijl de aanbiedingen overal nog buitengewoon groot blijven. Ons parlement bedisselde gistermiddag de belangen van den landbouw. Zouden er eindelijk eens spijkers met koppen geslagen worden? VAN DER S. De voorgestelde wijziging in de regeling schoolartsendienst, vaststelling reis- en verblijfkosten op f. 1200, wordt goedge vonden. Alvorens met de rondvraag te beginnen deelt de voorzitter mede dat B, en W. het voornemen hebben geen subsidie te verlee- nen aan de Koningin Wilheimina Vereeni- ging voor de kinderfeesten. Deze gelden ongeveer f. 500 vertegenwoordigen ongeveer 1 week werkloozensteun en B. en W. mee- nen dat de Vereeniging de kinderfeesten zelf moet bekostigen f Bij de rondvraag bespreekt de heer A. Verboom de bergplaats in het Burgem. Vernèdepark. Wethouder C. Eggink Sr. deelt mede. dat men is gaen bouwen terwijl deze berg plaats er reeds stond. Hij kan niet gemist worden. De heer J Braggaar bespreekt de controle voor de steuntrekkenden. Een be stuurder kreeg geen ultkeering Controle is er noodig. aldus de voorzitter, ook voor een bestuurder. De heer L J. van Leeuwen vraagt naar het afhouden van de huur van steuntrek kenden. Dit gebeurt om uitzettingen te voorkomen. Huur moet betaald worden. Hierna besloten zitting voor reclames schoolgeld.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 7