Jaargang WOENSDAG 25 MEI 1932 No. 22139 eerste blad. STADSNIEUWS. PARLEMENTAIR OVERZICHT VISSOHEBIJPERinHTEN. Het voornaamste nieuws van heden. ASFALT-WEG EM Economische wegen BUITENLAND. SBDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN DeI regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen aeentscbappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle i'Jre advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën ïïtend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. IflTmaxinium aantal woorden van 30. Lvo volgens postreeht Voor eventueele opzending van E«n 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT® Voor Leiden per 3 maanden f.2.35, per weekf.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 4- portokosten. bestaat uit DRIE Blades ONDERWIJZERSEXAMENS. minister van onderwijs, kunsten en [Kbappen heeft benoemd tot plaats- wende leden van de commissies, ii] 1932 belast zijn met het afne nn de examens voor hoofdonder- >(es) de heeren K. Bijlstra, P. van ®ü)k en D. G. Magé alhier en aangewezen als gecommitteerden In 1932 af te nemen eindexamens Rijks-, gemeentelijke en bijzondere scholen voor onderwijzers en onder essen voor de Chr. en Gemeente- Kweekschool alhier; «committeerden A. F. Houba, schoolopziener in de hoofdinspectie, te 's Gravenhage litter) Ruiten, burgemeester van Voorhout orhout: ir. F. J. Heyligers, ingenieur Nederlandsche Spoorwegen, te erg; en plaatsvervangende gecommitteerden j, p. Cannegieter, predikant, te j a. d, Rijn; A C. de Koek, oud-leeraar aan eene s burgerschool in Ned.-Xndië, te railage. ts zijn als gecommitteerden elders rezen mevr. L. van Kampen-Zer- jhler en de heer M. J. van Doorn disch ambtenaar te Oegstgeest, ACADEMISCHE EXAMENS. ugd voor het doctoraal-examen natuurkunde de heer J. de Boer dam); candidaatsexamen wis- en inde letter A de heer C. Schmidt, leest); idem letter F de heer E. W. ten (Den Haag). o REMONSTRANTSCHE BROEDERSCHAPSDAGEN. 250 leden "ctër Remonstrantsche •rschap nemen a.s. Zaterdag en deel aan de Broederschapsdagen, Jaar te Leiden worden gehouden, tal is grooter dan vorige jaren. De triers komen uit alle gemeenten der istr. Broederschap. Aan het pro- ra, zooals dit reeds in ons blad ver is, en dat vermeldt ontvangst in ijer van de Stadsgehoorzaal, avond- lomst in de Remonstr. Kerk, waar tol van Holk en Prof. Heering zul- reken en mej. A. Ritman van hier ngen en Zondagmorgengodsdienst- i? onder leiding van ds. Tjalsma, nog toegevoegd worden een boot- orer de meren en bezoek aan Oude tag, waar een lezing wordt gehou- o door Leidsche V C.J.B.ers volks- n worden vertoond. De dagen slui- tt een sluitingswoord van ds. Gün- m een diner in de Stadsgehoorzaal, dag daarop vangt, eveneens hier ■ede. de jaarlijksche Algem. Vergad. tmonstr Broederschap aan. verzoekt ons mede te willen deelen, tden der Leidsche Remonstr. Ge- te. die niet deelnemers der beide zijn, de Zaterdagavond bijeen- kunnen meemaken op vertoon van patis bij den koster te bekomen 'zie advertentie in dit Blad). OOST EN WEST. ntvoering in den Schouwburg. medewerking van de Indische Ver) »t L.S.C. en de Indologenvereeni- Wtt de afd. Leiden van Oost en hedenavond in den Schouwburg een dn; Door het gezelschap Eurasia orden gegeven Krontjong-muziek en Wajang-Wong. Voor duidelijker i bet volgende stuk behandelt een intrige aan een "uch hof. Tijdens de afwezigheid pel 'aan gemaal, zoekt de Raden-Aioe tooling in wajangspel, waarvoor de of paleiswachter op bevel van gezorgd heeft. De Kratonwach- ■t™ echter niet kunnen vermoeden, ™j Raden-Ajoe langzamerhand een ®pe genegenheid gaat voelen voor L si j van den dalanS 'd^t is de- iBe de wajangfiguren bedient) Die v van den dalang is een schoone L a,aan' die, in zijn liefde voor de Mil Moge en schoone Raden-Ajoe, ■n? on'ziPt deze te sterken in haar *™jjs haar gemaal te bedriegen. De •achter heeft echter Argus-oogen ««werkt den dalang, die eigenlijk iJ® ainnen is, zoodanig, dat deze KwSfev tnplaats van het spel der "langfiguren (wajang koelit),een ?"en uit de wajang-wong (de oiMisehen uitgebeeld), spel, dat de strijd weergeeft tus- v goede geest (Ardjoeno) en de Wst (Raksaksa) wordt de .verv")d door den helper van (tir»'terwijl de Raksaksa vertolkt Sz ,°en dalang zelve. "lohet wajangspel de Ardjoeno iS wordt de vertolker daar- f-i'h Tan den dalang) volgens den Kratonwachter door 'den dalang) doodgestoken. t;,J:tebSt de trouwe kratonwach- pkïiïïlï van z')n Heer om diens alten' zonder acht te slaan daartoe. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Roozen en Bakel, Hoofdstraat 249, Sas- senheim, bloembollenhandel en export. Bovengenoemde handelszaak is met in gang van 1 Januari 1932 in liquidatie ge treden. Vereffenaar: wed. G. M. v. Bakel- van Lith, Geffen. DE LOONSVERLAGING BIJ DE N. Z. H. T. M. Een nieuw voorstel. Zooals bekend, werd op de conferentie van de directie der N.Z.H.T.M. met het personeel geen overeenstemming omtrent de voorgestelde loonsverlaging bereikt. Wel was de directie genegen tot de vol gende concessies: invoering der verlaging op 1 Juni instede van 11 Mei; de verlaging om te zetten in een .korting" (waardoor de pensioenen en de te betalen pensioenpre mie gelijk bleven) en om de plaatsen Voor burg. Rijnsburg en Oegstgeest niet de ex tra-verlaging te geven voor de 2de klasse standplaatsen voorgesteld. De Ned. Veree- niging voor Spoor- en Tramwegpersoneel kon zich niet met déze voorstellen ver eenigen. De Chr. Bond van Spoor- en Tramweg personeel stelt nu voor of het niet moge lijk zou zijn, om op de eerste f. 1000 be zoldiging geen korting toe te passen en verder 5 procent, waardoor een besparing van f. 52.000 wordt verkregen. De directeur kan met het eerste voorstel accoord gaan. doch de korting moet dan 8 nrocent be dragen. Gaan ook de andere organisaties met deze voostellen accoord dan zou de directie wel tot deze concessie bereid zijn. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Nu het weer zomer gaat worden, denkt het Comité als vanzelf aan den auto tocht voor de oudjes. MaAndag 30 Mei, Dinsdag 31 Mei en Woensdag 1 Juni zal er gelegenheid zijn voor ouden van dagen van zeventig jaar en ouder om zich op te geven voor den autotocht, uitsluitend des morgens van 1012 uur aan het bureau van den Voogdijraad, Breestraat 91. Daar ook dit jaar gebrekkige kinderen weer zullen mogen meegaan, wordt men verzocht de adressen der kinderen op te geven bij Mevrouw Goudsmit-Cohen, Noordeinde 52, op dezelfde dagen als hierboven vermeld, van 1012 uur. o AANBESTEDINGEN. Het bestuur van de Stichting tot beheer en exploitatie van woningen te Leiden, heeft hedenmorgen aanbesteed het ver richten van buitenverfwerken aan 47 ge meentelijke woningen zijnde 20 beneden woningen, 20 bovenwoningen en 7 enkele woningen, in twee perceelen. Er was als volgt ingeschreven: C, Rietkerken, perc. 1 f.780; 2. f.450; J, de la Rie. Den Haag perc. 1 f.729. 2. f.668, in massa f. 1350; N.V. Schildersbedrijf Zoo- mermeyer en 't Hart, Dordrecht perc. 1 f.850. 2. f.749; D. Scheer Tzn., Bodegraven perc. 1 f.790; G. S. Bakhuyzen perc. 1 f. 1285. 2. f. 820: Van Loenen en Kleefken, Schiedam, perc. 1 f. 820 2. f. 645. in massa f.1465; Gebrs. Schreuder perc. 1 f.950 2. f.580; Gebrs. Pasman perc 1 f.1190 2. f.540, in massa f.1700; Van Heusden's Schildersbedrijf, Schiedam, perc. 1 f.775. 2. f.675; J. J. van Weerlee. perc. 1 f.1258, 2 f. 660; Joh. J. L. Koet perc. 1 f. 1690. 2 f. 500 in massa f.2125; F. J. L. v. Noort perc. 1 f.1120, 2. f.575; A. J. Bleys perc. 1 f.674, 2. f.334; in massa f.998; Th. Witteman perc. 1 f.694. 2 f.574. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. De gunning werd aangehouden. Hedenmorgen vond vanwege de Genie de aanbesteding plaats van de uitvoering van herstellingen aan de militaire gebou wen alhier en te Katwijk. De raming was f. 13.840. Inschrijvers waren: Gebr. Vriesekoop. Alphen f. 11.895; Bik en Breedeveld f. 13.280; Thomas Zitman f. 12.900; Cornet f. 11.348; Marselis en Heemskerk f. 12.739; Van der Hoek. Brielle f. 12.980; Huurman. Leiden f.13 000; Zoetemeier Brielle f 11.790 N.V. Mabuwat Willemstad f. 12 850; War- naar f. 12.590; Proper Oegstgeest f. 13.800; Oudshoorn f. 13 450; Van Royen. Pannekoek en Co. f. 12.555; v. d. Velden en De Jong. Oegstgeest f. 13.121: Splinter Gzn. f. 12.763; Wijnands f. 11.900; De Jong Voorschoten, f. 13.200: Van Driel Alphen f. 12.300; Gebr. Voordouw, Alphen f. 13.310: Henri. Den Haag f. 12.025 Waar geen plaatsnaam is vermeld is deze Leiden. o Het signalement, dat wij gisteren pu bliceerden was niet dat van den 42-Jarigen Paulus van der Pluim, doch dat van zijn 24-jarigen zoon Cornelis. De jongeman is inmiddels in de ouderlijke woning terug gekeerd. Bij het 6e regiment veldartillerie zullen dezen zomer 2 cursussen in den al- gemeenen artilleriedienst en 1 cursus in vuurregelingsdienst worden gehouden, waaraan zullen deelnemen 16 reserve-le en 2 reserve-2e luitenants voor den ar tillerie- en 2 reserve-le en 14 reserve-2e- iuitenants voor den vuurregelingsdienst. De onlangs alhier tot arts gepromo veerde dr. J. W. F. A. van den Berg de Bruijn wordt binnenkort benoemd tot offi cier van gezondheid 2e kl. bij de zeemacht. TWEEDE KAMER. STEUN AAN DE MELKVEE-HOUDERIJ. Opgepropte tribunes. Belangstelling uit lanaoouwkringen. En de Kamer besloot, om dadelijk over te gaan tot behandeling van het wetsont werp houdende tijdelijke maatregelen tot hulpverleening aan de melkvee-houderij. De oppositie der boeren dreef tot spoed. Zooals men weet, beoogt dit ontwerp de oprichting van een Crisis-zuivel-centrale en een Cnsis-zuivelfonds. In dit fonds zal gestort worden de opbrengst van merken op boter, margarine, kaas en andere vet ten. Uit het fonds wordt toeslag verstrekt aan de melkvee-houders. In de margarine zal over het algemeen boter gemengd moeten worden: voorloopig 25"/». Wordt het ontwerp aangenomen en ingevoerd, dan zullen de prijzen van bovengenoemde productie beduidend stijgen: de boter zal vermoedelijk op f. 1.80 per kilo komen, de (gemengde) margarine op ongeveer f.1 15. Aan de melkvee-houders zai een zooda nige toeslag worden verstrekt, dat zij voor de aan de industrie geleverde melk ten minste 5 cent per liter ontvangen. BOOZE SPEECH VAN DEN HEER BRAAT. De eerste spreker was de heer Braat, die een schildering gaf van den noodtoestand onder de boeren. De boeren komen in op stand. De melk wordt in de rivier ge gooid. De Regeering blijft in gebreke om wat te doen. De heer Posthuma heeft groot gelijk riep de afgevaardigde uit en de nood stijgt zoo, dat het melkvee binnenkort zal worden afgeschaft. Waar om? riep de heer Braat op daverenden toon uit waarom? Omdat de Minister geen maatregelen neemt. Volgens deze af gevaardigde zijn er maar twee mannen die de zaak zouden kunnen redden Posthuma en Zimmerman. Op zeer ver ontwaardigden loon heeft de heer Braat het beleid der Regeering gecritiseerd. En: wat zij thans wil een richtprijs van 5 cent voor een liter melk beteekent het doodvonnis voor alle melkvee-hou ders. Het is een hongerprijs. De heer Braat stelde dan ook een motie voor, waarin de Regeering wordt uitgenoodigd den prijs te verhoogen. DE SOCIAAL-DEMOCRATEN TEGEN? De heer van der Sluis heeft er de aan dacht op gevestigd, dat het bij dit wets ontwerp om zeer vele (80 a 120) millioe- nen guldens gaat en feitelijk vraagt de Minister daarvoor carte blanche. En hij stelde voorts in het licht, dat de hoofd oorzaak van de crisis op zuivelgebied ligt in: gebrek aan afzetgebied. Het best zou dan ook zijn een energieke poging te doen om den afzet terug te krijgen, met name tegenover Duitschland. De afzet is het eerste en het laatste, en in dit opzicht heeft meende hij de Regeering niet gedaan wat mogelijk is, want we hebben tegenover Duitschland moreele en mate- rieele troeven in handen. Het protest van dr Posthuma moge naar den vorm on juist zijn geweest, zakelijk had hij gelijk, meende de heer van der Sluis. Wat de Regeering thans voorstelt, is onvoldoende en offert bovendien door de vermenging onzen naam op botergebied op. Als wij den afzet niet kunnen terugkrijgen, moet de productie worden beperkt. Met het ont werp is 100 millioen gulden gemoeid, en dat bedrag moet de burgerij opbrengen. Met name de margarine zal zoo in prijs stijgen, dat de afgevaardigde zich daar om met de maatregelen niet kan veree nigen. Door die stijging zullen velen ge dwongen worden tot het eten van reu zel. En dan komt daar nog bij, dat niet de boeren, maar allereerst de menschen van het grondkapitaal van het ontwerp zullen profiteeren. Om deze beide redenen: dat het geld door den kleinen man moet worden op gebracht en niet aan den boer ten goede zal komen, verklaarde de heer van der Sluis tegen het ontwerp te zullen stem men. Na deze beide redevoeringen, waarin het regeeringsbeleid krachtig werd be streden, al kwam de heer Braat dan ook niet tot de conclusie dat hij zou tegen stemmen. zooals de heer van der Sluis, kwamen achtereenvolgens verschillende andere leden aan het woord. VERDER DEBAT. Namelijk: de heeren Ebels, Bierema, Lovink, Flo- ris G. Vos. Bakker, Ament, van Poll. Ker sten, van den Heuvel, Kortehorst, Hiem- stra, Wijnkoop, Marchant, van Rappard en van der Heide. Van deze sprekers was het in het bij zonder de heer Bierema, die er op wees dat de prijzen der zuivel-producten thans lager zijn dan ooit te voren, lager zelfs dan tijdens de beruchte iandbouw-crisis van '93—'94: en nóg zeide hij schijnt het eindpunt niet te zijn bereikt. Daarom moet er ingegrepen worden. En ook wees hij er op, dat de Duitsche handelspolitiek op het oogenblik het groote kwaad vormt en dat wij ons daartegen onvoldoende hebben verweerd. Het Comité voor Econo misch Verweer heeft gelijk, want wat heeft de Regeering gedaan, om voor ons land bij Duitschland betere bepalingen te krijgen? Al het mogelijke dient te worden gedaan om onzen boter- en kaas-export te herstellen Doch in afwachting hiervan en al had hij eenige bezwaren (o.a. tegen het meng-gebod en tegen een richtprijs van 5 cent voor de melk) zou dr. Bierema zijn stem aan het ontwerp geven. Even als dr. Lovink: deze had soortgelijke be zwaren, maar hij stapte er over heen en verklaarde dankbaar te zijn voor het ontwerp. WEL BEZWAREN: MAAR VÓÓR. Het Is overigens ondoenlijk, ajle spre kers in deze vergadering (die van 1 uur tot half 8 duurde) afzonderlijk te gaan vermelden. Trouwens: daarvoor bestaat ook geen reden ,want niet-alleen dat vrijwel alle andere spre kers tot de conclusie kwamen dat zij vóór 't wetsontwerp zouden stemmen took de sociaal-democraten Hiemstra en van der Heide, indien de minister bereid is gewone margarine voor de minder-draag- krachtigen beschikbaar te blijven stellen) maar bovendien herhaalden ze elkanders bezwaren Bezwaren waren er genoeg, maar de sprekers stelden zich op het standpunt, dat men er over heen moest stappen .ten einde althans iets voor de boeren te doen. Het wetsontwerp is veel te laat, zeide de heer Bakker en anderen, maar ze zouden er voorstemmen. Het menggebod heeft zeer ernstige nadeelen. meende de heer van Poll, maar: hij stemt vóór .Een prijs van 5 cent is voor de melk te laag, want hij moet ten minste 6 cent worden, be toogde de heer van den Heuvel, maar hij stemt voor. Het wetsontwerp is „een jodenfooi". riep ds. Kersten (de voorzitter tikte hem tot de orde), maar: hij stemt vóór. De heer Wijnkoop, die vermoedelijk wèl tegen is, voorspelde een boeren-revo- lutie. die op komst is. De algemeene toon van het debat was dus deze: het wets ontwerp heeft vele bezwaren, maar er moet iets gedaan worden, de noodlijdende boeren kunnen niet langer wachten. De Minister van Economische Zaken en Arbeid zal Woensdagmiddag antwoorden. Maar: de aanneming van het wetsont werp staat nu reeds volstrekt vast. EERSTE KAMER. GOOISCH NATUUR RESERVAAT. De Eerste Kamer heeft gisteravond be handeld en afgedaan het wetsontwerp houdende wettelijke voorziening in ver band met medewerking van staff en lande van Gooiland bij het Gooisch natuur reservaat. Hierbij heeft de heer Polak voor deze regeling zijn erkentelijkheid betuigd, al had hij nog gaarne een ruimere oplossing gezien. Want nu wordt er veel schoon heid behouden, maar er zijn toch nog gronden die niet aangekocht kunnen worden en die door de uitbreiding der dorpen bedorven dreigen te worden. En overigens zou het Rijk de stukken, die niet meer gekocht kunnen worden, kun nen onteigenen en aldus behouden. Tegen dit laatste heeft Minister Donner de opmerking gemaakt, dat het nu geen tijd is waarin de Staat zich dergelijke weelde kan veroorloven. En overigens be denke de heer Polak dat de bevolking van Nederland zich uitbreidt en dat die uitbreiding ook te bespeuren is in de dor pen in het Gooi. De dorpen worden groo ter: hieraan is niets te doen. De Kamer heeft het wetsontwerp zon der hoofdelijke stemmen aangenomen. Hetzelfde geschiedde met eenige natu ralisatie-ontwerpen, al maakte de heer van Citters hierbij de opmerking, dat de Regeering niet altijd voldoende licht ver spreidt over de betrokken personen. We zeggen altijd maar: „Welkom, vreemde ling!" In het bijzonder had hij eenig be zwaar tegen de naturalisatie van een Ita liaan. Maar hij vroeg geen stemming over het betrokken ontwerp, al bleef hij er, ook na een verdediging van den Minister van Justitie, tegen. HAGENAAR. IJMUIDEN, 25 Mei. V1SCHPR1JZEN. 'Tarbot per K.G. f.0.75 -0:50, Griet per kisi van 50 KG. f.40—10. Tongen per K.G. f. 1 10—0 65. Groote Schol per kist van 50 K.G f,38 Midrielscho! f.28. Zotschol f.20 —15, Kleine Schol f. 18—2 80, Schar f. 4— 3.80, Tongschar f. 24—13.50, Vieeten per stuk f.3—2 40 Pieterman en Poontjes n-r kist van 50 K.G. f. 4 80—2.60, Groote Schel- "i'sch f. 10. Midde! Sriielviscii per kist van 50 K.G f. 20.50—11.50, Kleinmiddel Schel- visch f.17—11.50, Kleine Schelvisch f.12— 4 90, Kabeljauw per kist van 50 K G. f. 40— 17, Gullen per kist van 50 K.G. f. 12-3.70 Lengen per stuk f.0.95-0.35, Heilbot per K.G. f 0.70, Wijting per kist van 50 K.G. f.7—1.35, Koolvisch per stuk f. 0.20—0.08. Makreel per kist van 50 K.G. f.5—2.50. Aangekomen 6 Stoomtrawlers. IJM. 31 met f 4000 met 1420 manden versche visch van IJsland, IJM 39 met f 2237 IJM til met f.1700, IJM 23 met f. 1'400 IJM. 37 met f. 4900, IJM. 72 met f. 19. 5 kotters: O. 322 met f 496 E. 110 met f. 5.15 E. 142 met f.326 E. 268 met f.355 E. 26 met f, 196. 20 loggers: K.W 134 met f.564, K.W. 161 mpt f.454 K.W 79 met f.470, K.W. 4 met f.870, K.W 4b met f 670, K.W. 108 met f.595 K.W 24 met f 860. K.W. 58 met f. 540 K.W 121 met f.550 KW. 19 met f.640 K.W 22 met f.890. K.W. 16 met f. 730' K.W 162 met f 580, K.W. 130 met f. 510 K.W 169 met f.840, K.W. 127 met f.840" K.W. 42 met f.660, K.W. 173 met f.630 K.W. 69 met f.600, K.W. 40 met f.770. BINNENLAND. Prinses Juliana naar den Wieringer- meerpolder. (Binnenland, 3e Blad). De nood der binnenschippers; geen In stelling van een Schipperscrisis-Commissie (Binnenland, 3e Blad). Algemeene vergadering der onderoffi- eiersvereeniging „Ons Belang". (Binnen land. 3e Blad). De boterprijs komt, bij aanneming van het ontwerp tot steun aan de melkvee houderij, op ongeveer f. 1.80 per kilo, gemengde margarine f. 1.15 per kilo. (Par lementair Overzicht, le Blad). BUITENLAND. De commissie inzake hnip aan Oos tenrijk. (Buitenl., le Blad). Herriot wordt als toekomstig Fransch premier ingelicht. (Buitenl. le Blad). Engeland viert Empire-day. (Buitenl., le Blad). De eerste bijeenkomst van den Pruisi sche n Landdag. (Buitenl., le Blad). Onderscheiding voor miss Earhart. (Bui tenl. Gemengd, 2e Blad). RECLAME. En tóch- en toch klinkt telkens weer Het groot succes-refrein: Ha! Kijk eens even recht vooruit: Een ASFALT-weg! wat fijn! 309 DE ALGEMEENE TOESTAND. De hulp aan Oostenrijk. Ontwapening Het secretariaat van den Volkenbond maakt de officieele samenstelling bekend van de speciale commissie, welke de vorige week in het leven is geroepen ter behan deling van het van Oostenrijk ontvangen verzoek om hulp. De Commissie bestaat uit zes landen der financieele Volkenbonds-commissie den directeur van de Bank of England, Sir Otto Niemeier, den bekenden Amerikaan- schen financieelen expert, Norman Davis; dr. Paul Kempner (bankiershuis Mendels sohn), den gouverneur van de Tsjechische Nationale Bank. Pospisil; den president van de Financieele commissie van den Volkenbond, Suvitsch en den directeur van het Fransche ministerie van Financiën, Dayras. Als regeeringsdeskundigen zijn de com missie toegevoegd: graaf Sehwerin Kro- sigk (Duitschland). Bichot (Frankrijk), Leith Ross (Engeland), prof. Beneduce, president van de commissie van deskundi gen te Bazel (Italië), zoomede financieele experts van België, Zwitserland en Neder land. De sub commissie der ontwapenings conferentie heeft den Duitschen eisch tot afschaffing van de tanks behandeld. De Engelsche en Fransche afgevaardig den lieten duidelijk uitkomen dat zij tegen het Duitsche voorstel in zijn radicalen vorm waren. Het aanvalskarakter van de lichte tanks loochenden zij. Duitschland en Hongarije dienden echter een vragenlijst in waarop ook het aanvalskarakter der lichte tanks voorkomt. De Duitsche spreker verklaarde, dat hij met nadruk op de afschaffing van dit in het verdrag van Versailles reeds aan Duitschland ontzegde aanvalswapen zal blijven staan. De Amerikaansche staatssecretaris Stim- son heeft medegedeeld, dat zeven atta- ché's der Amerikaansche delegatie ter ont wapeningsconferentie te Genève uit bezui nigingsoverwegingen teruggeroepen zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1