ficieele kennisgeving nit Jaargang DINSDAG 24 MEI 1932 No. 22138 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN:' «s, per regel voor advertentlën nlt Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle Iadvertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën ■lullend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. l%en maximum aantal woorden van 30. i volgens postrecht. Voor eventueele opzending van jjVen 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTffl Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week1.0.13 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per wëek „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. LjiriNG scheepvaartverkeer |e rijn nabij de schrijversbrug Jcemeester en Wethouders van Leiden Era ter algemeene kennis, dat, In ver- I met het leggen van zinkers en elec- i.e kabels, de Oude Rijn nabij de litersbrug op Woensdag 1 Juni a.s. van loorm. 6 uur tot des nam. 6 uur voor Vheepvaartverkecr zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 24 Mei 1932. 273 f. schweitzer over zijn arbeid ln lambarene. Groote belangstelling. ^leid door ds. Kuilman, sprak gister- c in de Hooglandsche kerk voor een menigte toehoorders de wereld orde zendeling-arts prof. Albert JïSzer over zijn prachtig werk in jrene, equatoriaal Afrika. Ds. Kuil de aanwezigen van velerlei fe» welkom en wees op het gelukkige in dezen tijd, waarin velen de jtische theorie van Spengler „Un- j des Abendlandes" meer en meer rgedaan. prof. Schweitzer zijn levens- pwing van zelfverloochening pre- J belichtte kort diens optimistische ten gaf daarna het woord aan den kirden arts-missionaris. Schweitzer beklom hierop den i en zette in een schoone rede zijn lateen, terwijl prof Heering voor een fijke vertaling zorgdroeg. Spr., die Wkelijk predikant en leeraar aan piversiteit te Straszburg was, besprak wat hem bewogen had dokter feden en naar Afrika te gaan. Den- de gelijkenis van den rijken riz, had hij overwogen, dat er een fete geneesmiddelen is en dat men Étoordig in staat is de menschheid |middel van operaties te redden van d. Dit is een groote rijkdom, doch ^rijkdom draagt een gevaar ln zich. mag niet aangenomen worden fc vanzelfsprekend, doch sluit een verantwoordelijkheid in zich. Wij i de geneesmiddelen brengen ton 1 deze van noode hebben. Uit die feeging is hij dokter geworden en zoo hij zijn ziekenhuis in Afrika. In )k hij voor het eerst uit als gewoon Ing-arts; er was echter één onder- 4 tusschen hem en anderen. Spr. be- 't over zijn pen en zijn orgelkunst en üagde hij er in, zelf het geld voor [rending te verzamelen. Heel klein begonnen; slechts barakken uit me en bladeren. Elk Christelijk werk [klein beginnen. Toen brak de oorlog i het werk werd gestoord Ziek en Bevangene keerde hij in 1917 naar Rn terug: in 1918. beladen met schul- I had spr. alle hoop opgegeven, nog Igaar Afrika terug te kunnen keeren. lUpsala, waar hij voordrachten hield, P 4e nu overleden Nathan Söderblom I rijn schulden te betalen. In 1920 P spr. gezond en zonder schuld uit yn terug en begon zijn actie opnieuw. terug naar Afrika en er kwamen 1 meer zieken zich aanmelden. Er i steeds meer doktoren en zusters p te zijp in het land, dat slechts uit en oerwoud bestaat. Een nieuw L, vWas noot%. maar nu niet meer yn bamboe en blaren, maar een van i5-, ^'ken en met een zinken dak. «west de medische hulp aan anderen !™- tr°h weer naar Europa en nu genoeg voor alle zieken die en verre toestroomen, reizen [Wn 400 a 500 K.M., l'h maand 7 zijn, orh genezing te zoeken en wen Met dankbaarheid gewaagde widen arbeid der HoUandsche art- ■4 Eist en Bonnema, die hem nu wgen. fw! toeschreef prof. Schweitzer lm '.n Lambarene, dat nu een fe ziin •n 's' alsniede het verre land Iff WBiitieve bevolking, waar geen Vkrt-seen koren, rijst of melk LJ; e hjt Europa ingevoerd moeten rallooze moeilijkheden zijn te (OM >,men er Sevan£en in het het is zwaar en duur om de Konh Toe<*en. De bevolking is «oil» aar)gewezen en meeren- biïmvve?' ®ro°be zorg vereischt ook "beid der gezonden, die de zie- en aan het hospitaal af- veelal langen tijd blijven, om i wachten. Zij worden te ^ieid aan de uitbreiding van het SsL™'® bananen- en andere B»r;" en zoo ontstaat daar een 4 j.ij™ Eden", want het doel van fee,Vt i i is. zóóveel vruchten te li t„.i er zooveel nemen kan als £ï"4igfe r eventueele diefstal niet talrijke voorkomende ziekten, die tegen woordig gelukkig bijna alle genezen wor den, zelfs ook de vergevorderde gevallen, alsmede al hetgeen, dat zoo onnoemlijk veel kosten noodwendig met zich brengt. Doch voor iederen cent, die uit Europa komt, is hij verantwoording verschuldigd. Daar zijn o.a. de vreeselljke invretende voetzweren, de gevaarlijke tropische ma laria, de melaatschheid, de amoeben- dysentherie, de slaapziekte, veelal gepaard gaande met aanvallen van krankzinnigheid en tenslotte de talrijke operaties van be klemde breuken. Talrijke interessante bij zonderheden over het verloop en de genees wijze dezer krankheden werden door hem aangehaald. De chirurgie beteekent een zegen voor deze omgeving en de Holland- sche doktoren verrichten er iederen dag wonderen. De moeilijkheden, die overwon nen worden, zijn schier eindeloos: doch het gelukt meestentijds. Welk een vreugde en welk een dankbaarheid wanneer men telkens goede resultaten bereikt! Men doet dus veel, om het lichaam te genezen. Maar daarnaast moet er toch ook iets voor de ziel gebeuren! De verpleegden zien hier voor oogen op de meest gunstige wijze wat de Christelijke naastenliefde ver mag: er is voor hen geen betere plek, om het Evangelie te leeren verstaan. Daar zij langen tijd in het hospitaal moeten blij ven. is er voor hen ook tijd, om er naar te luisteren. Op voorbereide akkers wordt het zaad gestrooid. Prof. Schweitzer is in Lambarene weer prediker geworden, ais eertijds in Strassburg. Uitvoerig sprak hij van door hem in de openlucht gehouden diensten en wees er op, dat het verlangen naar vrede in iederen menschelijke ziel hetzelfde is, zelfs bij de meest wilde volkeren. Het Evangelie staat in Lambarene levend te midden van hen en zij nemen het mee naar huis. Spreker wil niet alleen voor zijn eigen werk pleiten, doch hoopt, dat alle zendelingen liefde en begrip mogen vinden. Hij weet. dat op het oogenblik ook in Europa de nood hoog ge stegen is: doch de arbeid daarbuiten blijft noodzakelijk, er moet veel geholpen wor den. Wij mogen de menschen ginds niet in den steek laten en spr. heeft vooral zijn hoop gevestigd op degenen, die zelf door een operatie van den dood gered zijn en daarvoor een offer van dankbaarheid wil len brengen. „Helpt, zooals gij zelf inder tijd geholpen zijt." Velen willen dan ook, dat van hun geld iemand in Afrika gehol pen wordt! Jezus vraagt ons niet. of het wellicht moeilijk valt te steunen, maar Hii beveelt en wij hebben te gehoorzamen! Spr. wekte dus een ieder op. hem te helpen. Hiermede was zijn indrukwekkende rede, waarin wij slechts beknopt enkele der te overwinnen moeilijkheden aanstipten, ten einde. Onder groote aandacht werd de schoone toespraak aangehoord. Naar wij vernamen, bracht de na afloop gehouden collecte de somma van bijna f.700 op, w.o. een gouden broche. leidsche belasting-ophaaldienst «schrééf prof. Schweitzer de Inning van schoolgelden. Bovengenoemde dienst ontving van B. en W. de mededeeling, dat door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland is goed gekeurd het Raadsbesluit van den 7den Maart 1932, waarbij aan den dienst o.a. de gemeentelijke schoolgeld-ophaaldienst wordt overgedragen, en de gelegenheid tot inning van aanslagen betreffende het Gem. Kweekschool-, en het Middelbaar- en Gymn. Onderwijs, en van straatbelas ting wordt opengesteld. Zij, die voorheen bij den schoolgeld-op haaldienst waren aangesloten moeten nu voortaan hun schoolgeldbiljetten, be nevens beschikkingen inzake verminde ringen. ontheffingen of afschrijvingen uiterlijk 4 weken na ontvangst ten kan tore van den Leidschen Belasting Ophaal dienst doen inschrijven, voor zoover deze niet door de boden worden opgehaald. Wordt hieraan niet voldaan, dan wacht den betrokkene het risico van vervolging. Bij vervolging kan dan pas inschrijving bij den dienst volgen, wanneer de versche nen maandtermijnen plus kosten ten kan tore van den Gemeente-ontvanger zijn betaald. De inning geschiedt als voorheen kosteloos voor hen wier aanslagen zijn geregeld naar een inkomen beneden f. 2000.genoemd in de schalen 1 tot en met 6 der tabellen van de desbetreffende gemeente-verordening. Niet kosteloos worden geïnd de aansla gen voor Gem. Kweekschoolonderwijs als mede Middelbaar en Gymnasiaal onder wijs en straatbelasting waarvoor 5 cent per kwitantie wordt berekend en welke aanslagen eveneens uiterlijk 4 weken na ontvangst ten kantore van de dienst moe ten worden ingeschreven. De te innen weektermijnen voor onderwijs-aanslagen zullen 25 cents of veelvouden daarvan be dragen, het aantal weektermijnen ten hoogste 40. De straat-belasting-aanslagen zullen worden geind in zooveel weekter mijnen als er nog weken in het kalender jaar zijn. Deze bepalingen gelden dus voor alle aangeslotenen, en slaan op de aan slagen betreffende: Inkomsten-belasting, Personeele belasting. Grondbelasting, straatbelasting en heffing van schoolgeld voor lager onderwijs. Gem. Kweekschool en Gymnasiaal onderwijs. Reglementen zijn tegen betaling van 10 cents, ten kantore van den dienst ver krijgbaar. In verband met de op 26 Mei a.s. te houden algemeene vergadering verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende ad vertentie. LEIDSCHE PLÜIMEEVEREENIGING. 24ste Jaarvergadering. Onder voorzitterschap van majoor m. van Mens hield de Leidsche Pluimveever- eeniging gisteravond in de koepelkamer van „Den Burcht" haar 24ste jaarvergade ring. De voorzitter opende de vergadering, waarna de secretaris-penningmeester, de heer M. G. Emeis, de notulen der vorige vergadering voorlas, welke onveranderd werden goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den heer Emeis bleek dat de inkomsten hadden bedragen f 941.61. inclusief een be- ginsaldo van f. 602.01 en de uitgaven f. 683.06, zoodat er een voordeelig saldo is van f. 258.55. De vereeniging heeft nog een schuld van f,736.23. Uit het jaarverslag stipuleeren wij nog, dat de minder gunstige financieele toe stand remmend werkte op de activiteit der vereeniging. Een eigen tentoonstelling werd dan ook niet gehouden. Het ledental ver minderde van 88 tot 77. Een der meest toegewijde leden, de heer K. van Riet. ont viel de vereeniging door den dood. Het jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd en de heer Emeis op advies van de kascommissie, bestaande uit de heeren Mol en De Graaff gedechargeerd voor zijn accuraat gevoerd beheer. Tot le den der kascommissie 19321933 werden benoemd de heeren Boekwijt en F. v. d. Mark Jr. Als afgevaardigde naar den Raad van Beheer te Utrecht werd aangewezen dr. Van Sillevoldt; als diens plaatsvervanger de heer Emeis. De heer P. C. Taconis. die aan de beurt van aftreden was. werd als bestuurslid herkozen. Bij de rondvraag informeerde dr. Van Sillevoldt naar de plannen voor een even tueele tentoonstelling;waar er geen geld is voor een groote tentoonstelling, leek hem een clubshow bijv. in de Graanbeurs het meest verkieslijk. De heer Mol adviseerde de eerstvolgen de tentoonstelling op Zaterdag, Zondag en Maandag te houden. De heer Emeis antwoordde, dat er stap pen zijn gedaan om in samenwerking met Avicultura en Ornitophilia een gecombi neerde tentoonstelling te organiseeren. De heer Van Ettinger adviseerde zulks te doen in samenwerking met de H.P.K. te Den Haag. doch dan te zorgen, dat er meer dieren worden ingezonden dan de vorige keer. Een ander lid bepleitte de wenschelijk- heid om contact te zoeken met de omlig gende gemeenten: weer een ander wilde de propaganda van binnen uit laten beginnen door het organiseeren van clubavonden met lezingen, e.d. De heer De Graaff stelde voor te combi neeren met de H. P. K. en zooveel moge lijk van tevoren de inzendingen op te ge ven. Na langdurige besprekingen werd be sloten over deze aangelegenheid een afzon derlijke vergadering te beleggen. De heer Kouwenberg verweet het be stuur gebrek aan activiteit: er bestaat niet het minste onderiiDg contact tusschen de leden. Nadat nog enkele andere wenschen naar voren waren gebracht, werd de ver gadering onder dank voor de opkomst ge sloten. MANNENKOOR „DE VEREENIGDE ZANGERS". Installatie van den beschermheer. De gebruikelijke Maandagavond-repe titie van het mannenkoor „De Vereenigde Zangers" stond gisteravond in een bij zonder teeken. Er had nj. plaats de in stallatie van den heer Jhr. Mr. G. H. Schuitz van Haegen uit Aerdenhout, als Beschermheer van genoemd mannenkoor. Nadat de voorzitter, de heer Kreeft, in een kernachtige toespraak de motieven voor deze installatie had naar voren gebracht, werd den heer Schuitz van Haegen een oorkonde overhandigd, en hem het insigne der vereeniging in goud op de borst be vestigd. De heer Schuitz van Haegen zeide zich buitengewoon getroffen te voelen door 't feit, dat het mannenkoor „De Vereen. Zangers" hem het beschermheerschap had aangeboden. Als Leidsch oud-student kan hij de Sleutelstad niet vergeten, waarom hij dan ook niet geaarzeld heeft zijn naam aan dit koor te verbinden. Als bescher mer van alles wat zich beweegt op het gebied van volkscultuur, gevoelt hij zich gedwongen zijn dank uit te spreken tot den Directeur van dit koor, den heer J. Booda, die hem heeft gewezen op hetgeen dit koor reeds heeft gepresteerd. Hij hoopte het koor op den ingeslagen weg te kunnen steunen, sprak zijn beste wen schen voor den bloei der vereeniging uit. De avond werd opgeluisterd door eenige fluitsoli van den heer van Kempen, uit Bloemendaal. begeleid door zijn echtge- noote en eenige zangnummers van den heer v. Tol. Met een woord van dank werd de avond besloten. OPSPORING VERZOCHT. De commissaris van politie alhier ver zoekt bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van Paulus van der Pluim. 42 jaar oud en wonende alhier, die op 22 Mei j.l. de ouderlijke woning verlaten heeft en daarin sindsdien niet is teruggekeerd. Het is een man met een flink postuur 1.70 M. lang. bleek schraal gezicht zwart kort geknipt haar loopt een weinig voor over heeft een spraakgebrek en is zenuw patiënt. Hij draagt een grijs gestreept costuum bruine lage schoenen, bruingrijze sokken, grijze gleufhoed en een lichtblauw overhemd met züden strepen. Een onge luk wordt vermoei STRIJKORKEST AD NOSTRAM UTILITATEM. Bij het 20-jarig bestaan. Dit orkest, dat zich in de laatste jaren een waardige plaats in de rij der hier ter stede bestaande muziekvereenigingen heeft veroverd zal binnenkort haar twin tigjarig bestaan herdenken. Den 4den Juni 1912 werd door eenige jongelui opgericht de vioolclub Ad Nihil Utile (tot niets nut), ten doel hebbende gezamenlijk geschikte en niet te moeilijke muziekstukjes in te studeeren. Een der le den belastte zich met de leiding en het duurde niet lang of de Vioolclub A. N. U. werd vaak aangezocht voor muzikale medewerking. Wellicht stelde men in „dien goeden ouden tijd" niet te hooge eischen, want succes werd reeds behaald met het spelen van duo's voor viool (Pleyel) met pianobegeleiding, terwijl het spelen van een variatie op het Russische en Duitsche volkslied als een bijzondere prestatie werd beschouwd. Gelukkig waren de leden-zelf niet zoo tevreden en werd besloten een dirigent te benoemen. Zij vonden den heer Van Wee ren bereid de leiding op zich te nemen en er werden eenige iets moeilijker muziek stukjes in studie genomen totdat reeds in 1916 de vioolclub de bekende „Eine kleine Nachtmusik" van Mozart ten gehoore kon brengen. Toen vond men dat de naam Ad Nihil Utile minder passend werd en besloot men de vioolclub voortaan Ad Nostram Utilita- tem (tot ons nut) te noemen. Deze vondst maakte het mogelijk de initialen A. N. U., waaronder reeds bekendheid was verkre gen, te handhaven. In 1916 werd de heer Van Weeren opge volgd door den heer J. Noordanus Sr. onder wiens leiding de vioolclub groeide, Het was dan ook in dien tijd dat besloten werd de vioolclub A. N. U. te herdoopen in Strijkorkest A. N. U. Wat men echter zoo vaak in vereenigingen mededeelt, ge schiedde ook hier. Een klein misverstand, uitgegroeid tot een groot meeningsverschil leidde er jammer genoeg toe, dat de heer Noordanus in 1921 en met hem eenige der meest trouwe leden uittraden. Gelukkig overleefde A. N. U. deze crisis en toen kort daarop de heer W. J. Smol ders de leiding op zich nam, ging de ver eeniging een bloeitijdperk tegemoet, totdat in 1925 een inzinking volgde. In dezen tijd werd de adspiranten-afdee ling opgericht. Begonnen werd met duo's van Mazas, doch ernstige studie maakte het mogelijk reeds na enkele jaren een Symphonie van Haydn te vertolken. Met deze adspiranten-afdeeiing werd de kern van het tegenwoordige A. N. U. gevormd Het valt te betreuren, dat de tegenwoor dige tijden zich niet meer leenen tot het zelfstandig geven van concerten, doch A. N. U. heeft een dankbaar werkgebied gevonden in het begeleiden van koren en het verleenen van muzikale medewerking In Hillegom, Nieuw-Vennep, Rijnsburg, Voorschoten, Alphen a. d. Rijn en ook hier ter stede werd op dit terrein reeds veel succes behaald. Ongetwijfeld is op dat ge hield zeer veel te bereiken en A. N. U. zij alle succes toegewenscht. Zaterdag. 28 Mei a.s. zal het 20-jarig bestaan feestelijk in de zaal Zomerlust worden herdacht, en wij twijfelen niet of vele oud-leden zullen de gelegenheid aan grijpen nog eens naar hun vroegere vereeniging te gaan luisteren. aanbesteding. De architect, de heer K. Halbmeyer heeft hedenmorgen in hotel „Centraal" namens zijn principaal aanbesteed het gedeeltelijk sloopen van perceel Stille Rijn No. 1; het geheel sloopen van het aangrenzend kerk gebouw en ter plaatse bouwen van 11 stuks bananen-stookinrichtingen; expeditie ruimte, kantoor enz., zoomede drie stuks bovenwoningen. Ingeleverd waren 23 biljetten. Er was als volgt ingeschreven: L. v. d. Hoek en Zn. te Brielle f. 22.960; C. van Iterson, Rijnsburg, f. 18.478; A. J. Lange- veld f. 20.180; A. Voordouw, Zwammerdam, f. 21.700; Warnaar f. 22.990; De Later en Meyers, Oegstgeest. f. 17.450; v. d. Lelie en Kantebeen f. 16.485; Marcelis en Heems kerk f. 22.849; M. Kool, Warmond, f. 18.300; fa. Verdoes en Vooys, Katwijk aan Zee, f. 18.926; Kuipers en Kloppers, Kethel, f. 21.300; C. J. van Dordt f. 20.697; W. Oudshoorn en Zn., f. 24.975; Bik en Blazer, te Rijnsaterwoude, f. 15.480; Smittenaar en Abspoel f. 19.600; J. C. Ginjaar f. 19.980; A. Veldman. Alphen aan den Rijn, f. 17.957; W. van Egdom, Alphen a. d. Rijn, f. 18.907; J. C. van Kins. Rijpwetering, f. 17.600; J. de Witt, Leiderdorp, f. 17.777; Gebrs. Rans- dorp. Lisse, f. 16.366; J. C. Kort en v. d. Wiel, Noordwijk, f. 21.900; H. Korswagen f. 21.750. Waar geen plaatsnaam is vermeld, ls deze Leiden. De gunning werd aangehouden. leidsch crisis-comité. Cursus Engelsch. De Subcommissie Ontwikkeling en Ont spanning is voornemens bij voldoende deelname een cursus in de Engelsche taai te organiseeren voor werkloozen. Deze cur sus is voor hen geheel gratis, zal gegeven worden één avond per week, l'/i a 2 jaar duren en klaar maken voor het behalen van het diploma Mercurius. Voor aanmelding tot deelname of nadere inlichtingen vervoege men zich bij het Bureau Crisis-Comité of bij den heer W. F v. den Broek, Trompstraat 32. Het Bureau Crisis-comité is alleen de eerste drie dagen der week geopend. De gelegenheid tot aan melding sluit Woensdag 1 Juni a.s. BINNENLAND. Aanwijzing van een rijkszuivelcommjssa- ris. (Binnenland, 3e Blad). Garnalenbootje omgeslagen voor Zand voort; twee opvarenden verdronken. (Ge mengd. 2e Blad). Veldslag tusschen communisten en fas cisten te Utrecht. (Gemengd. 2e Blad). Bonsema (Velocitas) vervangt Adam in den voetbalwedstrijd tegen de Tsjechen. (Sport, 1ste Blad). BUITENLAND. In België is een nieuw kabinct-Rcnkin gevormd. (Buitenl., Ie Blad). Een nieuw interview met Hcrriot. (Bui tenl.. Ie Blad). Lord Inchcapc overleden. (Buitenl., Ie Blad). In Griekenland is Venizelos opnieuw ver zocht een kabinet te vormen. (Buitenl., Ie Blad). ALG. ned. verbond. Vergadering van de Groep Nederland te Leiden. De groep Nederland van het A.N.V. heeft in café-restaurant „In den Vergulden Turk" een drukbezochte algemeene verga dering gehouden, onder leiding van den groepsvoorzitter, den heer J. N. Pattist. In den voormiddag werden jaarverslag en rekening en verantwoording uitge bracht. Uit een en ander bleek, dat, hoe wel ook de groep in het afgeloopen jaar de gevolgen van de crisis ondervonden heeft, de toestand nog gunstig kan worden ge noemd. Naar aanleiding van een krachtige op wekking van het groepsbestuur besprak de vergadering uitvoerig het voornemen om in samenwerking met het Nationale Comité in 1933 den geboortedag van Prins Willem van Oranje te herdenken. Het A. N. V zal daartoe in zijn afdeelingen aan sluiting zoeken met andere bonden (Dietsch Studentenverbond en Nationaal Jongerenverbond) en vereenigingen. In de pauze werd een koffiemaaltijd ge houden, die door den voorzitter werd ge opend met een woord van eerbiedige hulde aan H. M. de Koningin en met een welkom aan de aanwezige hoogleeraren Kern en Knappert, in wie hij vertegenwoordigers zag van de roemrijke Leidsche Universi teit, die zooveel had bijgedragen tot de ontwikkeling der Ned. volkskracht. Na heropening der vergadering kwamen drie moties van de afd. Utrecht ter sprake, welke alle tot uitvoerige besprekingen aanleiding gaven. De eerste betrof het bezoek van den Franschen militairen attaché aan Krim pen. Deze werd niet aangenomen. De tweede betrof het Moerdijkkanaal en werd Ingetrokken. De derde had betrekking op een vreem de taal (Fransch) in het leerplan op da lagere school. Deze werd evenmin aange nomen. Aangenomen werden de voorstellen van de afd. Den Haag, waarbij het groepsbe stuur wordt uitgenoodigdle. de leden op te wekken tot medewerking aan het stre ven om de gevolgen van de wereldcrisis voor land en volk zoo goed mogelijk te boven te komen en 2e. in overleg met andere vereenigingen en de eigen afdee lingen te trachten dit doel te bereiken. Bij de rondvraag bracht de afd. Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen ter sprake, dat er een sterke beperking, zoo niet opheffing van het veer Vlissingen-Ter Neuzen dreigt, hetgeen naar de meening der afdeeling een groot gevaar voor Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen zou kunnen worden. Het groepsbestuur neemt deze zaak ter harte. De afd. Den Haag wekte op tot bezoek aan het congres Nederland-Overzee op de Indische tentoonstelling. Ook vroeg deze afdeeling naar de mo gelijkheid van de hervatting der taal- en letterkundige congressen. De voorzitter antwoordde, dat deze aan gelegenheid kort geleden ook in het hoofd bestuur is ter sprake gebracht en dat ge streefd wordt naar een hervatting, zij het ook niet meer in de zuiveren taal- en let terkundigen vorm van voorheen. Voorts vroeg o.m. nog een lid, hoe het staat met het verzoek van het A.N.V. aan de regeering om een commissie te benoe men voor het vaststellen van één alge meen geldende regeling van de spelling: het groepsbestuur zal aan het hoofdbe stuur inlichtingen vragen. Aan het slot der vergadering bracht de voorzitter der afdeeling Leiden, prof. Kern, den groepsvoorzitter hulde voor de flinke leiding van deze, van opgewekt leven getuigende groepsvergadering.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1