C.G.SMIT ONTWAPENINGSCONFERENTIE feuilleton. t Geheimzinnige Inbreker binnenland. "iie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 Mei 1932 Derde Blad No. 22135 ;e::« X staat Het met de zaak der „aanvalswapenen" Genève, 14 Mei 1932. kweken, die de Algemeene. Com- n ADril aan de technische com- ïe05er Ontwapeningsconferentie (de 'Jmissie de vlootcommissie en dié .luchtvaart) had toegekend, om it es over de vraag uit te brengen, Her tot haar gebied behoorende „en hetzij bijzonder agressief dragen, hetzij het gevaarlijkst burgerbevolking zijn, zijn voorbij, dat één dier drie commissies haar reeds heeft kunnen uitbrengen, ernstig is dit niet. Want de Alge- Commissie zou haar principieele ekingen over de Fransche veilig stellen en over de Duitsche ge- Sigdheidseischen toch met kun- Svangen, nu de Fransche verkle den val van Tardieu hebben ver- kt en de nieuwe Fransche regeering beein Juni zal gevormd worden, de Fransche verkiezingen gespro- ,n dcenen, die ongeduldig over den en voortgang der ontwapemngs- ïini»en klaagden, nu eindelijk in Verstandig de gedelegeerden juist uit nden die het vurigst op een succes ontwapeningsconferentie hopen, ge- E hebben, doordat zij niet te vee met hun besprekingen met Tardieu ten' Al zal het zeker ook nog met •eiiik zijn met Herriot tot overeen- te geraken, met hem zal toch beter te praten zijn, al ware het al reeds hierom, omdat Herriot thans nansche volk zal moeten bewijzen, toderdaad Tardieu's schuld ge- is dat Frankrijk hoe langer hoe geïsoleerd in de wereld is komen te ,W Herriot niet ^n onrechte aan ieu en Laval verweten heeft. Herriot us noodzakelijkerwijze wat water m schen wijn moeten doen. Hadden 'ple«eerden van Duitschland, Enge- Italie. Sovjetrusland en de Vereenig- ten van Amerika, om slechts de mogendheden te noemen, die allen nschen wijn onversneden niet ge- ar vonden, niet groot gelijk dat zij ernstige besprekingen gewacht heb- totdat de heer Tardieu uit G®"®Ye ïjn verdwenen? Alleen de „allergroot- MacDonald en Stimson, die nu 1 met een persoonlijk succes kun e reis naar Genève wilden beslui- dden voor deze nuchtere politieke Hingen omtrent den vermoedelijken hen verkiezingsuitslag geen belang en wilden met alle geweld met jeu het eens trachten te worden, Mis- zullen deze „grootsten onder de thans ook wel erkennen willen, wereld geen reden had zich over 's ongesteldheid te beklagen! i ,ik wilde in dezen brief niet •emeene politiek en de door de Fran- Verkiezingen gewekte nieuwe hoop 'ten, doch slechts, overeenkomstig itand in het werk der Algemeene nssie, mij met de besprekingen in de he" commissies bezig houden, lien deze iets aan het licht hebben icht, dan is het wel deze les, dat wij een illusies moeten maken, dat de .deskundigen" bij hun „techni- besprekingen zich aan het politieke ter der kwestie zullen weten te ont- len Het antwoord op de vraag, of een in als een „aanvalswapen" te be twen is, lieten alle deskundigen blijk- uitsluitend hiervan afhangen, of het tt militaire belang van hun eigen land of dat wapen zou behouden blij- wel als gevolg van de in beginsel jekeurde „kwalitatieve ontwapening" ifgeschaft en verboden of althans ge- "ationaliseerd worden. Zoo kwamen gelschen en Amerikanen, die het itigst op een afschaffing van het te artilleriegeschut en van de tanks len aangedrongen, omddt deze wape- der landmacht een bijzonder offensief 'kier hebben, onmiddellijk in verzet, de kleinere zeemogendheden betoog- dat de slagschepen tot de gevaar te aanvalswapenen der zeemacht be- LBen En toen Engeland en Amerika 'entegen die voor hun groote oorlog- ■pen zoo lastige onderzeebooten tot de ralswapenen wilden reken,n, waren juist de vertegenwoordigers dier klei- zeemogendheden, die ditmaal tegen „j^prandmerking van de duikbooten, al- ■-^is van de kleineren, als „aanvalswa- tn" weerstand boden. Uit het Engelsch door A. TREUB. SLOT. En ik moet zeggen, je kruipt vrij Peter, erkende Spencer eerlijk. Je hebt mijn broeder naar de gevan- us gezonden. - Ik heb er mijn best voor gedaan, zei meer bescheiden. Het was nog al moei- J hem te pakken vooral omdat hij V 'en? verborgen was geweest. Ik twij- er zeer aan of ik tot het jnbrekerswerk fu??ekeerd zou zijn als hij weer niet be- pen was zijn azen rond te deelen. Ik pt mijn reputatie beschermen en na- 5*1Z zocht ik hier naar hem. Ik was 5l0I1SP1 P'éziei' krijgen in den wetti- "«fstal, die den naam draagt van "u-looide zaken en waarin jij uit- Peter' Lee Wang heelt me een aar- P wat gekost door den diefstal van de van het concert en het werkloo- onds! j'schuwelijke grijnzenden glimlach r® uppen van den baronet, terwijl Jverw°nderlijk geduld luisterde, t „3 j er uitgesproken had en de vin- Ha-'ii. tn gekker werd steeds witter. rEnS.- met uitpuilende oogen naar - m wenthling van den cylinder, ïete JL63?1 naar het schavot, zei sir I met dezelfde doodsche, eentonige De eenige delegatie, wier standpunt geen I enkel oogenblik in strijd scheen te komen I met dat, hetwelk ten opzichte van een ander wapen ingenomen was, was de Duit sche. Deze liet in iedere commissie voort durend hetzelfde refrein hooren: dezelfde wapenen, die het Vredesverdrag van Ver sailles aan Duitschland verboden heeft, opdat alle gevaar van een nieuwen Duit- schen aanvalsoorlog zou verdwijnen, zal ook deze Ontwapeningsconferentie aan alle staten ter wereld als gevaarlijke aan valswapenen moeten verbieden. Duitsch- i land vorderde dus „kwalitatieve ontwape ning" in dezen zin, dat allen staten het bezit van slagschepen, moederschepen- j voor-vliegtuigen, onderzeebooten, zware kanonnen, tanks en militaire vliegtuigen zou worden verboden. Zeer velen ontwa peningsvrienden was deze Duitsche eisch natuurlijk zeer sympathiek. Intusschen kan dit nog geen reden zijn, om de Duit sche militaire deskundigen boven die van de andere mogendheden te prijzen: ook hier dekten zich de „deskundige" gevolg trekkingen geheel en al met het politieke belang van het land. waartoe de deskun digen behooren! Inwilliging van dezen Duitschen eisch naar afschaffing van alle wapenen, die Duitschland bij het Verdrag van Versail les verboden zijn, zou in groote mate tevens de vervulling van den Duitschen gelijkgerechtigheidseisch medebrengen en een belangrijke schrede tot het succes der Ontwapeningsconferentie zijn. Helaas stuit dit Duitsche programma omtrent de aan valswapenen op den tegenstand van niet minder dan vier der andere groote mo gendheden: Engeland en Amerika hebben zich hier van Duitschland afgescheiden met het oog op de slagschepen en moeder schepen-voor-vliegtuigen! Japan wil zich niet met den Duitschen wensch vereenigen omdat Japan zijn slagschepen, onderzee booten. zware kanonnen en tanks behou den wil; en Frankrijk loochent de recht matigheid van het Duitsche verlangen, omdat Frankrijk het geheele samenstel van aanvalswapenen voor zich behouden wil, met den troost slechts voor de niet- bezittenden, dat Frankrijk in geval van 'n aanvalsoorlog deze wapenen ter beschik king van den Volkenbond wil stellen, om den aangevallen staat te verdedigen. Zoo hebben de drie weken commissie besprekingen over de aanwijzing der „aan valswapenen" wel heel wat meeningsver- schillen en heel weinig eenstemmigheid gebracht. Dat vooral de houding van Engeland en Amerika, de groote kam pioenen voor het beginsel der „kwalita tieve ontwapening", teleurstellend was, is begrijpelijk. Hun houding in de vlootcom missie stelde in het schelste licht, hoe Tardieu volkomen gelijk had, toen hij zich tegen een behandeling van Gibson's verrassende motie van 11 April over de „kwalitatieve ontwapening" der land macht verzette, indien niet gelijktijdig ook over de kwalitatieve ontwapening ter zee en in de lucht zou worden gesproken. Opvallend was dan ook. hoe de Engel- schen en Amerikanen deze week bij de bespreking van het aanvallend karakter der zware stukken artilleriegeschut zich op den achtergrond.hielden, als door hun eigen boos geweten getroffen, en den hoofdaanval tegen de Fransche stelling, dat zelfs kanonnen met een kaliber van 155 m.M. nog niet als aanvalswapenen zouden te beschouwen zijn, aan Italië en de kleine ex-onzijdige staten overlieten. Door deskundigheid en streng iogischen zin 'onderscheidde daarbij onze Neder - landsche gedelegeerde Mr. W. M. van Lanschot zich van het koor der andere sprekers. RECLAME. Steenstraat 49 Telefoon 485 UW HUIS VOOR FIJNE VLEESCHWAREN, WARME CROQUETTEN EN SALADE's. 51 Een uitstekende plaats voor hem, Peter, antwoordde de ander onverschillig. Waarom ging de vervloekte gek niet weg? Wilde hij vermoord worden? En nu zul je moeten bewijzen dat hij je methoden navolgde dat hij ooit een dief was! Spencer's oogen keken over den schou der van sir Peter en hij grinnikte met op rechte waardeering. De deur werd plotseling achter den ba ronet geopend en Clinton stond op den drempel, zijn pistool in de eene hand, boeien in de andere! De reusachtige detec tive duwde den baronet zonder compli menten op zijde, maakte zich meester van den toestand, met zijn pistool op Spencer's borst gericht. U kunt dat ding wel opbergen, sir Feter! riep hij triomfantelijk. Ik zal voor dezen vogel zorgen! En geen blazen van trompetten! Geen accoord van het orkest! treurde Spencer. Sir Peter keek woedend naar den in dringer. Je hebt de gewoonte om vanavond op gelegen tijden te komen, Clinton, zei hij sarcastisch. Hoort tot mijn werk, sir Peter! ant woordde Clinton met een hartelijken lach. Na een poos raakt men er aan gewend. Het gaat van zelf. Hij rammelde met de handboeien. Nu, hoe luidt de beschuldi ging? vroeg hij opgewekt. Beschuldiging? herhaalde de baronet kribbig. Wat bedoel je? Pak ik hem voor moord. Inbraak of alleen ware afpersing? Er volgde een gespannen stilte en Spen cer keek sir Peter aan met een spottenden glimlach. Wees toch niet zoo'n vervloekte gek, REGELING VAN DEN BOTERINVOER. HET PERCENTAGE NIET HOOGER DAN 10 PCT. Nieuwe maatregelen van de regeering. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den invoer van boter wordt het vol gende ontleend. Verscheidene leden betreurden dat de regeering niet spoediger tot contingentee- ring van den invoer van boter is overge gaan, en dat zulks eerst geschiedde, nadat reeds gedurende drie maanden een buiten sporige invoer had plaats gehad. Algemeen werd erkend, dat de contin- genteering van boter moeilijk gemist zal kunnen worden in verband met de in overweging zijnde steunmaatregelen voor de melkveehouderij. Verschillende leden waren van oordeel, dat, in aanmerking genomen het ruime zuivelsurplus, hetwelk in ons land be staat, eigenlijk elke invoer overbodig moet worden geacht en dat het percentage niet hooger diende te worden gesteld dan 10. Gezien de groote dagelijksche toenemende moeilijkheden, welke de zuivelexport on dervindt, achtten deze leden het een eisch van onbillijkheid, dat de Nederlandsche markt voor het Nederlandsche product wordt vrijgehouden. Door verscheidene leden werd verlaging van het percentage nog bepleit op andere gronden. Er werd op aangedrongen, om den maat regel, voor een langeren tijd dan voorge steld van kracht te doen zijn. Verschillende leden, die zich met de strekking van het ontwerp konden ver eenigen, zagen echter in dit ontwerp niet een afdoenden maatregel tot steun aan de melkveehouderij Reeds thans is de melkproductie zóó groot, dat gerekend moet worden op een geweldige prijsinzinking, nog vóórdat de wet, houdende steun aan de melkveehou derij, hulp kan brengen. Om dit te voor komen, is naar het oordeel dezer leden noodig, dat onverwijld worde overgegaan tot het opslaan van boter in koelhuizen onder garantie van het Rijk. Op deze wijze zal het bovendien mogelijk zijn de pro ductie van een geheel jaar regelmatig te verdeelen over uitvoer en binnenlandsch verbruik. In dit verband werd aangedron gen op de indiening van een wetsontwerp, waarbij de regeering de bevoegdheid wordt toegekend om de bedoelde garantie te ver- leenen. In aansluiting met het bovenstaande kan nader worden gemeld dat de regee ring voornemens 0111, wanneer het thans aanhangige wetsontwerp, houdende tijde lijke maatregelen tot hulpverleening aan de melkveehouderij tot wet wordt verhe ven, in de alsdan te treffen regelingen rekening te houden met de hoeveelheden boter, die reeds in 'köêlhuizen zijn opge slagen of opgeslagen zullen worden. Deze hoeveelheden zullen dan in be doelde regelingen worden betrokken, zoo- dat het opslaan van boter in koel- en vrieshuizen geen extra risico voor de be langhebbenden oplevert. In afwachting hiervan en ter aanmoe diging van het opslaan van boter heeft de regeering besloten, dat de kosten van opslag en bewaren van boter in koel- en vrieshuizen door haar zullen worden ver goed zoowel voor wat aangaat reeds aan wezige voorraden alsook tot nader order voor alle voorraden die nog zullen worden opgeslagen. Ter voorkoming van prijs-opdrijving der koelruimten is dit besluit, hetwelk reeds Dinsdag der vorige week werd ge nomen, eerst gisteren bekend gemaakt. DE POSTVLUCHTEN. Met ingang van 2 Juni a.s. zal gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus het vliegtuig van den luchtdienst Amsterdam- Bandoeng des Donderdagsmorgens te circa 4 uur van Schiphol vertrekken. Het zal daardoor mogelijk zijn den eersten dag het traject Amsterdam-Sofia af te leggen en den tweeden dag Mersa-Matruh te berei ken, waardoor over den geheelen afstand Amsterdam-Bandoeng een dag zal worden gewonnen. In verband hiermede moet de luchtpost correspondentie zoo tijdig gepost worden, dat deze uiterlijk Woensdagavond te Am sterdam aankomt. De „Ijsvogel", die gistermorgen om 7.35 uit Amsterdam is vertrokken, is na een tusschenlanding te Deipzig om 14 52 te Boedapest aangekomen. De „Havik" op thuisreis vertrok gisteren 4 uur 33 van Bushir en kwam 6 uur 50 te Bagdad, vertrok vandaar te 7 uur 56 en arriveerde te 14 uur 10 te Cairo.. UITVOER VAN GOEDEREN. BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit zijn opnieuw benoemd tot burgemeester van: Baarle-Nassau W. J. C. Mensen: Berghem, P. A. J. M. Bau- doin; Heeze, W. A. J. Michels; Ossendrecht, F. J. van de Ven: Deil, mr. W. M. Kolff; Doesburg, jhr. mr. G. A. A. Nahuys: Wad- dinxveen, P. A. Troost; Dubbeldam, G. F. de Roo; Rozenburg, L. Neijens; Bigge- kerke, L, Simonse; Clinge, J. W. Vienings; Heinkenszand, mr. A. J. J. M. Mes: Koe wacht, A. F. J. M. Dierick; Dreischor, E. H. P. van Nahuys; Maasbracht, H. H. H. v. d. Venne; Mook en Middelaar, H. J. J. Sengers. Clinton! snauwde de baronet kwaad. Tra- cey dreigde geheel te verdwijnen en ik drong er op aan dat hij een poos als mijn gast hier zou blijven! Ik wilde gelegenheid hebben omom goed te maken. God weet dat ik wat goed te maken heb bij hem! Enid onderdrukte den wensch om ze nuwachtig hard te lachen en Harker snoot luidruchtig zijn neus. Eric gaapte weer er is geen ander woord voor en Clinton keek verbaasd en krabde zich het hoofd met den mond van het pistool, toen zijn hoed afviel. Spencer glimlachte even en raadselach tig en in zijn hart klonk een gezang van engelen. Peter was teruggekeerd. Hij hij drong er nog al op aan om heen te gaan, ging sir Peter zwakjes voort en zijn lippen trokken scheef naar één mondhoek en toen daagde ik hem uit langs me te gaanmet dit in mijn hand! Hij schoot het wapen met een plotse linge beweging af en zelfs geen ledige huls kwam er uit. De revolver was in het geheel niet geladen! Peter! Spencer maakte impulsief een beweging naar den vriend uit zijn jongenstijd en strekte zijn beide handen uit. Tracey! Clinton nam langzaam zijn hoed op en wreef dien onnoodlg met zijn mouw Of ik word doof, zei hij scherp, toen de twee mannen elkaar de hand schud den, of anders ben ik van nature een ach terdochtige kerel! En toen hij de deur achter zich-sloot hoorde hij Enid's volle, dankbare stem: Paatje! Naar België en Luxemburg. Bij Kon. besluit is. overwegende dat het wenschelijk is tot regeling van den uitvoer van goederen naar België en Luxemburg over te gaan. bepaald: De uitvoer naar België en Luxemburg van door den minister nader aan te wij zen goederen is verboden, tenzij daarbij wordt overgelegd een door of vanwege den minister afgegeven certificaat van oor sprong. Het in het vorig lid bepaalde geldt niet voor goederen, ten aanzien waarvan ten j genoegen der ambtenaren der invoerrech- I ten wordt aangetoond, dat de uit te voe- j ren goederen niet voor invoer in het vrije verkeer in België en Luxemburg bestemd zijn. Certificaten worden slechts verleend aan hem, die zich gedrirende een door den Mi nister van Econ. Zaken en Arbeid vast te stellen vroeger tijdvak met den uitvoer der ingevolge het vorig artikel aangewezen goederen naar België en Luxemburg heeft beziggehouden, en voor een zoodanige hoe veelheid dier goederen als in een door of vanwege den Minister voor allen gelijke lijk bepaalde verhouding staat tot de hoe veelheid gelijksoortige goederen gedurende het vastgesteld vroeger tijdvak door hem naar België en Luxemburg uitgevoerd. Dit besluit treedt heden in werking. Nadere bijzonderheden bevat Stct. 95 van 19 Mei. O SALARISKORTING TE AMSTERDAM Met 2420 stemmen goedgekeurd. De Amsterdamsche Gemeenteraad heeft gisteren met 2420 stemmen aangenomen een voordracht van B. en W. om de loonen der gemeentewerklieden te korten, nl. met 2'h procent van het weekloon tot en met f. 19.25 en 5 procent van het bedrag dat hierboven is. Op de weekloonen der jeugdige werklieden wordt dan 4 procent gekort. 0 UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Nieuwe 5 pCt. loonsverlaging. Op het einde van April heeft de R.-K. Werkgeversvereeniging in de textielnijver heid, waarbij niet zijn aangesloten de Tilburgsche wollenstoffenfabrikanten, die een eigen organisatie hebben, onder handelingen gevoerd met de arbeidersorga nisaties ,,St. Lambertus". „Unitas" en de „Eendracht", over een nieuwe loonsverla ging en wel van 10 pCt. voor alle uur-, stuk- en tariefloonen. Op die basis werd een arbeidsovereenkomst in overweging gegeven met een opzegtermijn van drie weken. In de conferentie te 's-Hertogenbosch wezen alle arbeiders-vertegenwoordigers de voorstellen af, welk standpunt door de ledenvergadering bekrachtigd werd. Begin der vorige week ontvingen de ar beidersorganisaties de mededeeling van de werkgeversorganisatie, dat deze bereid is, om de voorgestelde loonsverlaging voorloopig op 5 pCt. terug te brengen. En voorts zal aan de ongehuwde arbeiders geen vergoeding meer worden toegekend voor vacantie- en christelijke feestdagen. De minimum-loonen, die dienen als grond slag voor de berekening van de stuk- en tariefloonen, en vergoeding voor algemeen verzuim, worden alle met 10 pCt. verlaagd. Het feitelijk loon gaat echter algemeen boven het minimum uit. De nieuwe regeling is middelerwijl reeds van kracht geworden en wel met ingang van de derde loonweek van Mei; de juiste data zijn 11 en 12 Mei. Bij de eerstvolgende loonsbetaling, op heden wordt de korting dus reeds ingehouden. Hbld. HOOFDSTUK XXXVI. Het huis Brace werd de schar be spaard van een moordproces b„ Mjn andere processen te tellen, want Lee Wang stierf aan zijn wond. voordat hij naar de gevangenis kon gebracht worden. Bij ge legenheid van zijn dood sprak de pers haar vast vertrouwen uit in het werken der goddelijke gerechtigheid. Twee of misschien twee en een half jaar later stond sir Peter voor een open raam en keek uit over een uitgestrekte land streek in het district van de Bay of Plenty. Hij dacht aan Engeland, dat hij niet weer zou zien en het fraaie uitzicht vóór hem boeide hem maar weinig. Hij omvatte het grootste deel van zijn landgoed, maar hij kon er niet van houden zooals hij van j Berkshire gehouden had. Zijn dochter stond naast hem en zag zijn vagen blik over het land. Een geluid van krachtig hameren, dat van den achterkant van het terrein kwam, wees aan waar Eric Aimsbury, de beheer der van het goed, zich bevond; hij was bezig een hok te maken voor een pas ver kregen jongen hond. En Eric droeg een ouden zakkerigen broek, die door een oude, kleurige das om zijn middel werd vastgehouden en hij rookte een pijp. Die schutting moet gemaakt worden, Enid, zei sir Peter eindelijk, naar het ge broken rasterwerk op eenige meters van het huis wijzend. Dat zal Eric doen, beloofde mevrouw Eric Aimsbury, op de manier van vrou wen, die de leiding hebben van de huis houdelijke zaken. Bijna drie minuten stilte. Paatje, vroeg Enid beschroomd, waar om had U zoo het land aan DE UITGEZETTE DUITSCHERS. Vragen aan den minister van Justitie. De heer Van der Waerden heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld Is het juist, dat op 18 Mei te Utrecht een gezelschap Duitsche communisten, die van behoorlijke papieren waren voorzien en voor eene Nederlandsche vereeniging genaamd „Vrienden der Sovjet-Unie" door middel van tooneel en zang propaganda zouden maken voor Sovjet-Rusland, dooi de politie is gearresteerd en naar het po litiebureau aan de Tolsteeg gebracht, zoo dat de voorstelling niet kon doorgaan? Indien het bovenstaande geheel of in hoofdzaak juist is, wil de Minister dan mededeelen of zulks in opdracht of met medeweten van Zijn Excellentie ge schiedde? Wil de Minister mededeelen uit welke overwegingen tot dezen maatregel werd overgegaan, die ingaat tegen de politieke vrijheid, die overigens in Nederland be staat? Moet uit dezen maatregel de gevolgtrek king worden gemaakt, dat in de toekomst geen buitenlanders in ons land gelegen heid zullen verkrijgen om van hun poli tieke gezindheid te doen blijken door mid del van openbare bijeenkomsten, of geldt zulks enkel voor de communisten? Indien dit het geval is, is de Minister dan niet van oordeel, dat aldus een dei- beste tradities van ons land te loor gaat, op het behoud waarvan zeer vele Neder landers prijs blijven stellen0 DE BEDRIJFSPOLITIEK DER NED SPOORWEGEN. Geen verlaging der goederentarieven? De heeren Kampschoer en Van de Bilt hebben den Minister van Waterstaat eenige vragen gesteld betreffende de be- drijfspolitiek der Ned. Spoorwegen, waar bij zij o m. de meening uitten, dat, in te genstelling met de conclusies, waartoe de Commissie-de Vries was gekomen, verla ging der tarieven noodig zou zijn om groote tekorten te voorkomen. Voorts wenschten zij het oordeel van den Minis ter over de vraag of de Spoorwegen vol gens de beginselen van een onderneming, zij het dan een openbare moeten worden beheerd en alzoo niet als een bedrijf moe ten worden aangemerkt, dat het karak ter zou hebben van een instelling van openbaar nut. De heer Reymer, Minister van Water staat, heeft naar aanleiding hiervan als zijn meening te kennen gegeven, dat de Spoorwegen moeten worden beheerd vol gens de beginselen eener openbare onder neming. De dreigende tekorten kunnen niet geweten worden aan de spoorweg- politiek, doch zijn hoofdzakelijk het ge volg van de afvloeiing van het vervoer van de vrachtauto. Een algemeene verlaging van de goederentarieven acht de Minister vooreerst niet raadzaam. UIT NED. OOST-INDIE. HET BELGISCH KROONPRINSELIJK PAAR. BANDOENG. 19 Mei. (Aneta). Heden heeft de gravin de Rethy een uitstapje per vliegmachine gemaakt boven de stad in een der vliegtuigen van den Holland- Indie-dienst. Na afloop van dat tochtje gaf de gravin den wensch te kennen om Haren gemaal den Belgischen kroonprins tegemoet te vliegen. Graaf de Rethy was n.m.l. per vlieg machine onderweg naar Bandoeng Aan stonds werd weer opgestegen en inderdaad werd een ontmoeting teweeggebracht In de lucht. De graaf sprak zijn buitengewone voldoening uit over deze zoo goed geslaag de ontmoeting die een groote verrassing voor hem was. Zijne K. H. verklaarde dat de verschil lende uitstapjes die hij gedurende de afgeloopen weken in Nederlandsch Oost- Indië had gemaakt en in het bijzonder zijn tocht door Borneo een bijzondere aantrekkelijkheid voor hem hadden ge had. De kroonprins had het voornemen om heden na zijn vliegtocht van Soera- baya via Semarang naar Bandoeng van daar door te vliegen naar Batavia in ge zelschap van zijn gemalin. Te Bangdoeng werd echter de reis onderbroken. De hooge gasten zullen hier enkele dagen verblijven en vervolgens doorreizen om de gasten te zijn van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Oost-Indië. Nina? Ja. De brutale kleine heks probeerde mij het hof te maken, zoodra zij een voet in huis gezet had! Spreek als het je belieft niet weer over haar! Anderhalve minuut stilte. Paatje, had MoederSpen cer lief? Stilzwijgen. Ja. Werkelijk Enid, ik wilde dat je niet over het verleden sprak! Ik wensch het te vergeten alles. Veel minuten stilte. Paatje, heeft U dit gezien? Wat gezien? Enid gaf haar vader een courant en wees zwijgend naar een bericht onder de telegrammen Sir Peter las het langzaam: SYDNEY (Australië), 7 Nov. In de laat ste paar weken zijn er talrijke inbraken m de stad en voorsteden voorgekomen, die in de wijze van uitvoering merkwaardig ge lijken op die van den Decker, die twee jaren geleden in Auckland stierf. In alle gevallen is het slachtoffer gewaarschuwd door de ontvangst van een speelkaart, meestal de Harten Aas. De politie verwerpt de gedachte dat de inbraken het werk van een enkelen misdadiger zijn. SU' Peter legde de courant eerbiedig op het raamkozijn en keerde zich naar de tafel, waar hij zich hield of hij een enkele bloem verschikte in een groen nephriet vaas, waarvan de kant afgeschilferd was. Harten beteekenen liefde, geluk en vrede, nietwaar, paatje? vroeg Enid zachtjes. De duivel hale het ding! bromde sir Peter, terwijl de vaas omviel. EINDE. i

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9