Zóó van de boerderij. HET KAASHUIS, [We Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 Mei 1932 Vierde Blad No. 22135 8' d' IJSSel VRAGENRHBRIEK. UIT DE OMSTREKEN. |„K. EN SCH00LNIEUWS. PREDIKBEURTEN. voor zondag 22 mei. benthuizen. L Herv Kerk: Voorm. halttien, lees- nam 6 uur ds- Wé van Kou- j^rk' Voorm. halttien en nam. ',6 uur lo.t.i, leesdienst. bodegraven. k a Herv Kerk: Voorm. 10 uur, ds. tóhoop :nam. halfzeven, de heer Mül- Lret Kerk: Voorm. 10 uur en nam. «zeven, ds. Dam. Qem.: Voorm. 10 uur en nam. If7even. leesdienst. £ane Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eenbeek van Zaandam. boskoop. Ld Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Kier van Leiderdorp; nam. 6 uur ds. [wiesen van Leiden. Jeref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, Vr^Cteref. Kerk: Voorm. halttien en L g uur, leesdienst. L'm Geref. Gem.: Voorm. 10 uur. ds. iNooten: nam. halfzeven (jeugddienst) leer Schouwing van Naaldwijk. hoogmade. c Herv. Kerk: Voorm. halfelf (Bid- 1 gewas), ds. Waardenburg. de kaag. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. katwijk aan den run. Herv. Kerk: Voorm. halftien en 6 uur, ds. Bruyn. ref. Kerk: Voorm. halftien en nam. ds. Meijering. katwijk aan zee. |ret. Gem. i Remisestraat)Voorm. 10 lam. 2 uur, ds. Lamain van Leiden. koudekerk. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. nam. halfzeven, ds. Stehouwer van '™ïef. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur l. en Dankz.l, ds. Haspers. leiderdorp. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, dj. nn van Leiden; nam. halfzeven, ds. ier. ef. Kerk: Voorm. halftien en nam. ren, ds. Dijk. nieuwkoop. Herv. Kerk: Nam. 2 uur. ds. van irden. lit. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Ligter ]Sieuwerbrug; nam. halfacht, lees- mmstr. Kerk: Voorm. halfelf, dr. tra van Leiden. noordwijkerhout. J. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 Ids. van Noort. oode-wetering. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. 1"S. bef. Kerk: Voorm. halftien en nam. leven, ds. van der Bos. snonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. van (gaarden. rijnsburg. Geref. Kerk: Voorm. halftien en 5 uur, ds. de Jong. sassenheim. ld. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 ds. Krijkamp. ref. Kerk: Voorm. halftien en nam. r, ds. Kuiper. valkenburg. d. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. to Schoonhoven van Oegstgeest; halfzeven, de heer Siderius van Kat- •aan-Zee. waddinxveen. d. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. leven, ds. de Looze. ;re'- Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, taldt. d Afg. Gem.: Voorm. 10 en nam. 6 ds. Gnsnigt. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. van en. warmond. la, Hirv' Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 ds. de Bel. zoeterwoude. nun*erV' ^erk' Voorm. 10 uur, ds. ned. herv. kerk uTc™ -Te Lathum: S. Coolsma, buldpr te VoorftiuteemUiZen (N'H')' W' geref. kerken. H!GLSDen'et,,Rnt«J'daIn"Delfsl'laven' dr- ■-Iner. P Deln dh M. van Wijk van troepen taai Te 0udewater. A. v. d. Weg fcdanki. it GEREF- GEUL »- E. Voor Kampen, j. d. Barth te re5i. broederschap. NootenSte1Botko0p. altijd geweest van t"a^'zondB^n! la,tev..A; P *il u met helKn ZUllce adressen kun" HAARLEMMERMEER. Loop der bevolking. Gevestigd: Francois L. van der Kooij en gezin, van Amsterdag Hoofdweg 384 naar Friedalaan 74: Roelof Bosch en gezin, van Haarlem, Archipelstraat 5, naar Benne- broekerweg 951; Antonie Treffers en .gezin, van Haarlem, Lange Hofstraat 13 rood Vijfhuizerweg 524; Dirk Roodenburg en gezin, van Usquert no. 506. naar Hoofd weg 1223; Leendert M. van Leulen, en gezin, van Lissen, Kanaalstraat 219 naar Venneperweg 484; Willem F. Jensc, met gezin, van Amsterdam Kerkstraat 298 naar Sloterweg 108; Hendrik B. Grashuis en gezin, va.i Amsterdam Kleine Kattenburger- straal 144. naar Burgemeester Amersfoordt- laan 53; Johannes A. Huijboom en gezin, idem, idem.; Bernard H. Soitoux en gezin van Amsterdam, Amstelveenscheweg 140 naar Sloterweg 90; Louwerens Th. Mol met gezin, van Vledder, Neijensleek 17 naar Lijnderdijk 196. Vertrokken: Wilhelmina Schoone, wed. H. Ooms. van Wilgenlaan 40 na.ar Haarlem Jansstraat 44; Willem van der Vlugt, Slo terweg 699, naar Beemster Volgerweg 28; Petrus Q. van der Ham en gezin, van Venneperweg 556, naar Wassepaar, van Zuijlen van Neijenveltstraat 237; Cornelis B. Janmaat, van Hoofdweg 172, naar Am sterdam, Amstelveenscheweg 508; Johannes Lankhaar, van Kruisweg 1041, naar Rot terdam, Óverijsselschestraat 81 B; Jan van van der Groef met gezin, van Hoofdweg 1284, naar Haarlem. Helmbreekerssteeg 11 rocd. Gerrit Eveleens, van Aalsmeerderdijk 628. naar Aalsmeer. Uiterweg 62; Willem J. de Ruiter en gezin, van Iepenlaan 13, naar Capelle a. d. IJssel, Bermweglaan 23; Pe- tronella de Vries, van Nieuwemeerdijk 53 naar Diemen, Muiderstraatweg 46; Frederik G. Sluijs en gezin, van Hoofdweg 503, naar Hoogeveen, Grientsveenweg 10: Gerard F. Spit. van Sloterweg 84, naar Nieuwgr-Am- stel, Amstelveen, da Costalaan 4; Gilles A. Blok, van Hoofdweg 637. naar Aalsmeer Weteringstraat, p.a. Maarse; Johanna W. Vermeer, van Iepenlaan 74 naar Haarlem- merliede c.a., Houtrakkerweg 21; Johannes J. Noordhuizen, van Draverslaan 25, naar Haarlem, Nieuw Heiligland 4; Petronella Gerritse, wed. Fransdonk van Olmenlaan 54, naar 's Gravenhage, Meidoornstr. 41; Peter, Heemskerk vgm Mei doorn weg 7 naar Duitschland, Leipzig; Jacob de Jonge, van Nieuwemeerdijk 208, naar Landsmeer, Zuid einde 27: Peterke den Dekker, van Cornelia Sophialaan 12. naar Haarlem.. Regulier- straat 17. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus Frederjkus, z. van G. Pouw en J. T. Braak; Hendrika Cor nelia, d. van G. J. van Berkel en A. J. C. van Gellekom; Arie Lambertus, z. van J. Hoogstraten en N. M. Bette; Cornelis, z. van H. J. Tiggeloven en J. M. C. de Winter; Johannes Adrianus, z. van L. Otte en K. Visbeen; Jan Hendrikus, z. van G. Berghoef en W. C. de Ruiter; Jaantje, d. van S. Pols en J. H. Buis: Cornelis Jan, z. van S. Stammis en C. J. Bouman; Jacobus Gerardus, z. van H. Doe? en P. Warmen- hoven; Wilhelmina Margaretha, d. van J. Beerendonk en J. J. van Östa; Daatje, d. van Th. van Eeuwijk en A. D. Koppenaal; Cornelia Maria, d. van M. van Gaaien en A. H. Verbeek. Ondertrouwd: D. van den Heuvel, 34 jaar en B. van Elderen, 30 jaar; C. Maliepaard 24 jaar en Grietje Koolhaas, 21 jaar: J. van Groeningen, 24 jaar en Geertruida Koolhaas, 23 jaar; F. A. M. A. Aalbers. 27 jaar en E. M. van Veen, wed. 35 jaar; P. J. Driessen, 24 jaar en M. Teeuwen. 22 jaar. Getrouwd: P. Dunk, 28 jaar en J. IJ. Mac Neill, 34 jaar; A. Verschoor, 23 jaar en A. M. Boeve, 20 jaar; C. van Groeni gen, 23 jaar en I. Honcoop, 23 jaar; G. Visser, 24 jaar en J. C. Michel, 18 jaar; J. C. van Stam, 24 jaar en T. van Tol. 22 jaar; D. Schalk, 32 jaar en E. Berken bosch, 34 jaar; P. Geluk, 21 jaar en S. Franke, 19 jaar; J. C. Kooij. 28 jaar en F. Ball, 32 jaar. Overleden: Catharina van Tuin, 37 jaar geb. met L. Braakman: Johannes van Schie, 73 jaar, geh. met M. Heemskerk. Verdronken. Het 3-jarig dochtertje van den heer d. J. wonende te Sloten alhier, is in een onbewaakt oogenblik nabij de ouderlijke woning in de Ringvaart geraakt. Toen de kleine uit het water werd gehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Werkloozendemonstratie. Te Zwanenburg had een demonstratie plaats van werkloozen, naar aanleiding van de door den gemeenteraad vastge stelde vermindering van de steunuitkee- ringen. Na bij een tweetal raadsleden een bezoek te hebben gebracht om te ver krijgen dat op het genomen besluit zou worden teruggekomen, werd een vergade ring gehouden in de schuur van v. D. Ze begaven zich daarna den weg op en wer den ten slotte omdat ze 's avonds na 10 uur op den openbaren weg liepen te schreeuwen door de politie uiteen ge jaagd. De orde keerde hierop spoedig terug. O 4 HILLEGOM. Gouden huwelijksfeest. Alhier heeft het echtpaar Anthonie Ro vers en Aaltje Jans zijn 50-jarig huwelijk opgewekt gevierd. De woning was in- en uitwendig met bloemen en groen versierd. De belangstelling was groot, 's Avonds bracht de Hillegomsche Harmoniekapel de jubilarissen een serenade. De Chr. Mannenzangvereeniging „Soli Deo Gloria" .directeur de heer S. P. Visser behaalde op het concours te Pernis met 242 punten den derden .prijs in de vierde afdeeling. KATWIJK AAN DEN RITN. Het 4 jarig dochtertje van den heer L. J. v. d. V. geraakte te water. Het zusje van precies denzelfden leeftijd was zoo handig den vader te gaan waarschuwen die zonder eenige bedenking gekleed in het zilte nat sprong en het genoegen mocht smaken Corrie op het droge te brengen, waardoor de beide meisjes tweeling bleven! KATWIJK. GEMEENTERAAD. Vergunning- en verlofrecht De school- artsendienst De gasprijs Langdurige discussies over de Winkelsluitingswet Verordening zeebaden enz. De raad dezer gemeente kwam gis teren in openbare vergadering bijeen on der leiding van burgemeestei Woldringh van der Hoop. Aanwezig alle leden. Aller eerst was aan de orde mededeeling van ingekomen stukken, o.m. van Ged. Staten, houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten; dan een verzoek om te komen tot eenige beperking van het aantal verloven voor den verkoop van al coholhoudende dranken. Dit verzoek wordt in handen gesteld van B. en W. voor praeadvies. Punt 2 is voorstel tot verkoop van grond aan den heer A. Haasnoot, die wensclit te koopen een perceel bouwgrond, gelegen aan den Nieuwen Commandeurslaan naast de O. Baron van W. v. Catwijck- school. B. en W. stellen voor aan verzoe ker het gevraagde perceel in koop af te staan tegen den prijs van f. 2.75 per M2 en zulks onder de gewone voorwaarden. Aldus besloten. Punt 3: vaststelling eener verordening regelende het vergunnings- en verlofs- recht op grond van de nieuwe drankwet welke op 1 April 1.1. in werking is getre den. In het concept hebben B. en W. een regeling van het vergunningsrecht voor hotelvergunningen opgenomen. omdat naar het oordeel der regeering, ook al zijn er momenteel geen hotelvergunningen hier afgegeven, een zoodanige regeling in deze verordening dient plaats te vinden. De opbrengst der heffing, overeenkomstig de nieuwe verordening, wordt geraamd op f. 600.per jaar. Tot dusver bedroeg die opbrengst jaarlijks gem. f. 525.—. Vervol gens dient nog voor de z.g. „verloven A" (verloven voor den verkoop van zwak- alcoholischen drank in het klein) een verordening op de heffing van een ver- lofsrecht, zoomede op de invordeping daarvan, te worden vastgesteld. Dit recht bedraagt volgens de wet f. 25.p. j„ waarvan de gemeente de hdit aan het Rijk moet afdragen. De opbrengst wordt geraamd op f. 350.per jaar. Op grond van het genoemde stellen B. en W. voor deze verordeningen alzoo vast te stellen. Zonder discussie wordt alzoo besloten. Het Nationaal Crisis-Comité heeft on langs aan het Pi. Comité afgedragen een bedrag ad. f. 806.op voorwaarden, dat ook de gemeente hetzelfde doet. Onder dezelfde voorwaarden wil genoemd comité ook nu eenzelfde bedrag. 5 ct. per in woner toestaan. Na een tweetal vragen door den heer v. d. Zwan betreffende de norm die is aangelegd voor de in aan merking komende crisis-slachwtlers, welke vragen door wetnouder Veltkamp tot genoegen worden beantwoord, besluit de raad met alg. st. ook nu dit bedrag, 1. 806.toe te staan. Punt 4 is een voorstel om, op een des betreffend verzoek van J. c. ippel, toe stemming te veneenen om de nelit van net door hem van de gemeente gehuurae weilana, gelegen naast net v.m. Mallegat te mogen scneuien. a. en W. zeggen geen bezwaar tegen inwilliging van dit verzoek te heboen. doen de omstandigheid dat dit gedeelte, ais net vernuurd zou zijn ge- woraen onaer de bepaling dat scneuren toegestaan worat, aan huur meer zou heboen opgebracht aan pachtgeld, doet net B. en W. billijk voorkomen dat de pacht naar evenreargneid wordt vernoogd. Voor het gedeelte weilana, aat in teel- lana zaï wuiaen omgezet, behoort naar 't oordeel van B. en W. een vernoogde pacht te worden betaald, berekend naar i0 ct. per R. K., waarmede de heer rppel reeds genoegen heeft genomen. De neer v. d. Zwan zegt te meenen dat de vernooging dezer nuurprijs met geheel billijk is. net land krijgt er ook meer waaroe door. De nuuraei is er ook niet geneel tevreden over. nadat ae voorzit ter een schrijven voorleest van aen nuur- aer, waaruit Dlijkt dat deze hiermede ge noegen neemt, besluit de raad volgens vooistel van B. en W. Volgt punt 5: voorstel tot tijdelijke korting op de salarissen van Burgemees ter, secretaris, ontvanger .wetnouaers en amotenaren van den Burg. Stand. Dit ais gevoig van een rondschrijven van Ged. staten waarin verzoent wordt het gevoe len van den raad kenoaar te manen no pens een voorstel om te bepalen dat op genoemae wedden gedurende drie jaren een tijdelijke kerting wordt toegepast van 3"/o behoudens op oe Kindertoeslagen. De mogelijkheid is eenter opengelaten om een hooger percentage te korten. Mits dien stenen B. en W. voor hen te mach tigen aan Ged. Staten te verzoeken op de bruto wedden van Burgemeester, se cretaris, ontvanger, wetnouaers en amb tenaren van den B. Stand een korting toe te passen van 5"/«. Zonder dat een dei- leden hierover het woord vraagt, wordt volgens voorstel van B. en W. oesloten. Voorstel tot wijziging der instructie van den keuringsveearts, kring Katwijk. Naar aanleiding van het genomen besluit om op het salaris van aen Keuringsveearts een tijdelijke korting van 5"/» toe te pas sen, berienten Ged. Staten, dat zij het juister vinden de gemeenschappelijke re geling der betrokken gemeenten aan een algeheele herziening te onderwerpen om daarna tot hetzelfde doel te komen. In afwachting van de voorstellen die den raad daaromtrent binnenkort zullen be reiken, zal het thans echter noodig zijn de instructie van den keuringsveearts in verband met het besluit van den raad tot toepassing van een tijdelijke korting, te wijzigen, waartoe B. en W. den raad een concept-besluit aanbieden, welk con cept-besluit wordt aangenomen. Punt 7: voorstel tot wijziging der ge meenschappelijke regeling voor aen school artsendienst Kring Katwijk. Ten aanzien hiervan stellen B. en W. thans voor de tweede alinea van art. 13 te doen lulden als volgt: „De schoolarts geniet een ver goeding van ten hoogste f. 1200.per jaar voor reis en verblijfkosten." Behaive deze wijziging stellen B. en W. nog een twee tal wijzigingen voor die van formeelen aard zijn. De heer v. d. Perk zegt het bedrag van f. 1200.terug gebracht te willen zien tot f. 500.De voorzitter zegt, dat dit bedrag in vorige vergadering reeds ls vast gesteld, doch Ged. Staten willen ln de ver ordening een maximum bedrag genoemd zien. De heer C. van Tongeren en J. v. d. Perk zeggen geacht te willen worden te gen gestemd te hebben. Alzoo wordt dit voorstel daarna goedgekeurd. .Voorstel tot wijziging der verordening op den gasprijs. In de vergadering van 30 Jan. 1931 is het vastrechtbedrag op f. 1.50 per maand bepaald. Dit vastrechttarief zou bezien bij het bestaande algemeen tarief van 11 ct. per M3 aan alle ver bruikers boven 30 M3 per maand, voordeel geven. In de practijk is gebleken, dat er een vrij groote catagorie van verbruikers van 25 a 30 M3 bestaat, die thans finan cieel eenig nadeel heeft van dit vast rechttarief. Om dit nadeel op te heffen en de kleine verbruikers zooveel mogelijk te gemoet te komen, stellen B. en W. thans voor het vastrecht te verlagen van f. 1.50 op f. 1.25 per maand, waardoor alle ver bruikers van 25 M3 en hooger per maand, een voordeel krijgen boven het algemeen tarief van 11 ct.. terwijl het nadeel van de weinige nog kleinere verbruikers tot enkele centen wordt beperkt. De heer v. d. Zwan zegt met accoord te kunnen gaan met de bepaling dat men gedwongen is vast recht te nemen. Voor kleine verbruikers is zulks nadeelig. De heer Kulk is van hetzelfde gevoelen De heer v. Tongeren zegt dat het Gasbedrijf geen philantropische instelling is. De kleine verbruikers geven geen winst voor het bedrijf. Weth. Veltkamp geeft een ge documenteerd overzicht van de kleine en groote verbruikers. Het bedrijf mag toch eenige winst geven. Hierop wordt het voorstel z. h. st. aangenomen. Volgt vaststellen der verordening tot afwijking der bepalingen der winkelslui tingswet. Zooals bekend, is het volgens de Rijkswet verboden een winkel voor het publiek geopend te hebben gedurende den Zondag en tusschen 8 uur nam. en 5 uur des voorm. De bepalingen dezer wet zijn niet van toepassing op Rijkskantoren, apotheken, koffiehuizen, restaurants. De gemeenten hebben echter eenige bevoegd heid gekregen om in sommige gevallen, onder goedkeuring van het Rijk, van de wet af te wijken B. en W. zijn van oor deel dat de bestaande toestand op het terrein der winkelsluiting zooveel moge lijk moet worden bestendigd. Zij herin neren ten deze aan de winkelsluitings verordening die hier reeds bestond. Na ernstige overweging zijn B. en W. tot de slotsom gekomen dat het wenschelijk is. van de wettelijke regeling (sluiting te 8 uur. Zaterdag 10 uur) alleen voor zoover betreft het badseizoen af te wijken, door het sluitingsuur gedurende de maanden Juli en Aug. voor de eerste vijf werkda gen van de week te bepalen op 9 uur nam. B. en W. hebben nog overwogen om tij dens het badseizoen het sluitingsuur op Zaterdag vast te stellen op 11 uur, doch kunnen daartoe niet adviseeren omdat een zoodanige bepaling de vereischte goedkeuring niet zal verwerven. Van de toegestane afwijking om melk, visch en fruitwinkels op Zondag geopend te mogen houden, willen B. en W. geen gebruik ma ken doch wenschen de bestaande regeling te handhaven. Deze regeling bepaalt thans dat melkwinkels op Zondag geopend mo gen zijn tot 9 uur. Tenten, kiosken en kramen op het strand zouden volgens 't voorstel van B. en W. op Zondag geopend mogen zijn van 1 tot 6 uur. De minder heid van B. en W., wethouder Veltkamp, kan zich hiermede niet vereenigen en zou de laatstgenoemde uitzondering niet wil len gemaakt zien. In verband met wat in behandeling zou komen waren meerdere' adressen ingeko men. Door de kappers was verzocht tot 8.30 geopend te mogen blijven met gele genheid tot afwerken tot 9.30. De Sla- gersvereen. Katwijk en O. requestreerde om van de toe te stane afwijkingen geen gebruik te maken. Een groep winkeliers had verzocht de winkels gedurende de maanden Juli en Aug. op de eerste 5 werkdagen open te mogen hebben tot 9 uur des avonds. De Chr. Middenstandsvereen. vroeg niet toe te staan, dat Zondags de strandtenten geopend werden. De voorzitter licht nog toe, dat strandtenten volgens de wet be schouwd worden als winkels. De raad heeft hiermede zeker rekening te houden. Ook brengt de voorzitter ter tafel de adressen van de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeenten en die der Geref. Kerk te Katwijk aan Zee, ingezonden Aug. 1931. De heer van der Zwan opent de rij der sprekers met zich tegen te verklaren voor opening op Zondag. Tot 1931 waren B. en W. van dezelfde meening. Daarna is toegestaan te openen van 16 uur nam. De heer J. v. d. Perk zegt het met den heer v. d Zwan eens te zijn. De bad plaats heeft een Christelijk karakter. De badgasten hebben in 1931 hun teleurstel ling uitgesproken over het toen genomen besluit. Ook de bevolking wil het niet. die wil Zondagsheiliging. De ontheiliging heeft de raad tegen te gaan. met span ning wacht de burgerij dit besluit af. Er ligt hier voor den raad een schoone taak te vervullen. Dr. Eijkelenboom zegt dat de vorige sprekers het beter schijnen te we ten dan de wetgevers. De Zondagsheili ging blijft er geheel buiten. Dat is iets afzonderlijk. Er kiJhien hier op Zondag heel veel mensehen. Spr. noemt eenige cijfer, o.m. van het bezoek per tram, op werkdagen en Zondags. Op Zondag is dat bezoek minstens drie maal zoo groot dan in de week. De menschen buiten Katwijk hebben ook recht om aan het strand te verblijven, al wonen daar nu toe vallig Katwijkers. De verschillende be palingen vallen buiten de wet en de raad kan hier niet tegen op. De heer G. van Duyn zegt, dat de raad een onbillijkheid gaat scheppen tegen over de eigen inwoners. Het bezoek is, tijdens dat de tentjes gesloten moesten zijn, toegenomen. De heer Veltkamp zegt van tegenovergestelde meening te zijn dan Dr. Eijkelenboom. De voorzitter wijst er nogmaals op, dat de raad moet begrijpen dat de strandten ten volgens de Rijkswet niet onder de verordening vallen. Limonade verkoopen b.v., kan niet verboden worden. Het doel kan dus toch niet bereikt worden. Dr. Eijkelenboom wijst er op. dat sommige leden spreken van principieele redenen, doch telkens wordt van materieele schade gesproken. Dat begrijpt spr. niet. De heer v. Tongeren antwoordt, dat door hem zulks nimmer beweerd is. Al dikwijls is gedreigd met klanten verliezen om deze redenen. Weth. Dubbeldam zegt, dat om dezelfde redenen als de tegenstanders aanvoeren, verboden zou moeten worden stoelen te plaatsen, tentjes op te zetten, auto's te laten parkeeren enz. De heer v. d. Bent zegt het voorstel van B. en W. te steunen. Als de tentjes gesloten worden, wordt er veel meer clandestien verkocht. De voorzitter wijst er op, dat een groote stroom van menschen in Katwijk komt. Dit moet in juiste banen geleid worden. Dit ls het beste mogelijk zooals in het praeadvies staat aangegeven. Sinds de tenten open waren had er ook geen en- Prima volvette Goudsche Kaas 5 pond voor f. 1.1 pond f. 0.25 Prima oude belegen Kaas per pond f. 0,55 Prima verscbe Grasboter onder rijkstoezicht per pondf« 0.50 47 Beleefd aanbevelend, Burgerdijkstraat 9, Katwijk aan Zee. kele storing plaats. Spr. wijst op het ge nomen besluit onder zijn voorganger bur gemeester Schokking De motiveering door burgemeester Schokking hebben alle leden aangehoord. De heer v. d. Zwan zegt zich over dit laatste altijd verwonderd te heb ben,, juist omdat spr. hetzelfde principe was toegedaan. Men gaat in tegen het hoogste gezag. Zes dagen in de week zijn er om te arbeiden. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte verworpen met 98 stemmen. Voor de heeren Meerburg, Lod der. Eijkelenboom, v. d. Bent, Dubbeldam, Hueting, Grimbergen, Guyt, zoodat win kelen verboden zal zijn, doch verfris- schende dranken, omdat dit niet verbo den kan worden wegens de Rijkswet, mo gen worden verkocht en wel den geheelen dag. Vervolgens kwam in stemming, het ge opend hebben van Melkwinkels tot 9 uur, zooals de reeds bestaande verordening toestaat. Voor de stemming verwijderde de heer C. v. Tongeren zich, waarna de stemming was 88. Tegen de heeren Meerburg, Lodder, v. d. Bent, Dubbeldam, Eijkelenboom, Hueting, Guyt en Grim bergen. De stemmen staakten zoodat in een volgende vergadering hierover weer moet worden gestemd en thans de Rijks wet van kracht is zoodat melk-, visch- en fruitwinkels op Zondag voorloopig tot 12 uur geopend mogen blijven. De heer van Tongeren was inmiddels weer terugge keerd. Ook over het uur van sluiten werd lang gediscussieerd. De heer Grimbergen wenschte opening tot 9 uur gedurende den zomertijd. De heer G. v. Duyn wil de Rijks wet handhaven. De heer Guyt gedurende den zomertijd alleen voor barbierszaken. De heer v. d. Bent idem. De voorzitter vroeg den heeren al die voorstellen op papier te zetten! De heer v. d. Zwan zegt, dat vele winkeliers 8 uur sluiting vragen. Zij zullen zelf de dupe worden en op den bon gaan. Spr. wil 9 uur sluiting. De voor zitter wijst op de tegenstrijdige adressen van de winkeliers. De een wil cBt, de ander wat anders. Waarom kan men zich niet onderling verstaan om op een bepaald uur. b.v. 8 uur, te sluiten, al is het toegestaan dit in het belang van sommige vooral seizoenbedrijven te 9 uur te doen? Dr. Hueting zegt, dat er de laatste jaren een strooming is om de winkelsluiting wettelijk te regelen. De dispensatie is er thans in de wet gemaakt omdat vermoedelijk de ge dachte voorgezeten heeft, dat het niet overal hetzelfde is. Voor Amsterdam zal het b.v. anders gewenscht zijn dan voor Westkapelle. Er kan gerekend zijn op plaatsen waar, zooals hier, veel menschen samenkomen. Dan is dispensatie noodig en die kan gegeven worden aan de gemeente. Wie er geen gebruik van wil maken, sluite uit eigener beweging dan vroeger. Het voorstel om te 9 uur te sluiten gedurende den zomertijd wordt verworpen met 125 stemmen. Vóór de heeren Meerburg, Van Rijn, v. d. Zwan. Dubbeldam en Grimber gen. Het voorstel van B. en W„ om te mogen winkelen tot 9 uur in Juli en Aug. wordt aangenomen met 143 st. Tegen de heeren G. v. Duyn, P. Guyt en M. v. d. Bent. De verordening zal aan Ged. Staten wor den aangeboden zonder het art. dat gaat over melk-, visch- en fruitwinkels, terwijl de verordening na de volgende raadszit ting kan aangevuld worden na een tweede stemming over het bewuste artikel, waarbij thans de stemmen staakten. Hierna is aan de orde vaststelling der verordening tot wijziging van die op de zeebaden en het strand. Bij raadsbesluit van 29 Juni 1928 is deze verordening ge wijzigd. welke wijziging den Ambtenaar van het O M. bij het Kantongerecht te Leiden aanleiding heeft gegeven tot het maken van enkele opmerkingen, waarvan B. en W. de juistheid toegeven. Hetzelfde geldt voor de wijziging, die is aangebracht 18 Juni 1930. Van deze gelegenheid, dat wijziging zal moeten plaats hebben, mee nen B. en W. gebruik te moeten maken om tevens de grens, tot waar het den baders geoorloofd is zich te ontkleeden ln een badkoets en de strook, waarop zij ook een ontkleedtent mogen bezigen, en dan dat gedeelte ten Zuiden van den Vuurtoren, eenigszins in Noordelijke richting te ver leggen. Het gevolg hiervan zal zijn. dat een deel van de strandbezoekers, dat zich anders op het z.g. stille strand Zuid op houdt, zich nu in meer Noordelijke rich ting zal verplaatsen. Beter toezicht van de politie en voordeel voor de gemeente zijn hiervan het gevolg. Voordeel omdat tot heden recht voor tenten wordt geheven tot Noorden van het Molentje. Voortaan zal de grens voor het heffen van tenthuur zijn bij de Louwestraat. B. en W. achten het 't juiste om de bestaande verordening in te trekken en een nieuwe daarvoor in de plaats te stellen, waarin de wijziging, zoo als hier genoemd, voorkomt. Dr. Eijkelen boom wenscht het aantal reddingsartikelen in de verordening genoemd, uitgebreid te zien. Na eenige bespreking wordt aan het desbetreffend art. het woord „minstens" toegevoegd. Dr. Hueting wil geoefende zwemmers voor de veiligheid aangesteld zien. De heer Grimbergen wil de woorden „zoo noodig" daar geschrapt zien. waar gesproken wordt over afzonderlijke afdee- lingen voor dames en heeren. Zal aan vol daan worden. De heer Meerburg wijst op een vermoedelijke onjuistheid in de ver ordening. waar staat dat tot aan de grens Noordwijk men niet zwemmen mag zonder tent. Dat kan de bedoeling niet zijn ge weest. want al loopen er 5 agenten langs, dan zeggen zij niets. Na eenige discussie blijkt de redactie van dit artikel niet te zijn zooals bij de vaststelling van deze verordening heeft voorgezeten. De voor zitter stelt voor om dit punt aan te houden tot de volgende vergadering, waar dan B. en W. met nieuwe voorstellen zullen ko men. De voorzitter zegt op een desbetref fende vraag toe, dat de bestaande toestand gehandhaafd zal blijven en men dus ge rust in de uitwatering en ten Noorden daarvan mag zwemmen naar hartelust, zonder ontkleedtent. Tenslotte het voorstel van b. en W. om

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13