)gcieele opening van de Rijnzichtbrug. Enrfci Geheimzinnige Inbreker LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 18 Mei 1932 Derde Blad No. 22133 Redevoeringen van den burgemeester en wethouder Splinter. ontsluiert het geheim FEUILLETON. Jaargang De 136ste brug in de Sleutelstad. r «wnwoordigheid van een groot aan- ïfffloëdigden o.w. de burgemeester, de 'Se-secretaris, mr. dr. Van Strijen. 'wethouders Splinter, Goslinga en Tepe, ie raadsleden en ambtenaren heeft gis- middag de officieele opening van de jnzichtbrug over het Galgewater plaats plechtigheid vond plaats in het rtoe beschikbaar gestelde Evangelisa- l>bouw as" dcn Morschweg. waar aller- ft de burgemeester, mr. Van de Sande jwyzen een rede hield. moeilijk als een nieuwigheid voor Leiden gekwalificeerd worden. Inderdaad, Lelden is op het gebied van bruggen zeer wel voorzien en goed gesorteerd. Het is zeer de vraag, welke gemeente in Nederland en vermoedelijk in de geheele wereld rijker aan bruggen voorzien is dan Leiden. Amsterdam en Leiden ontloopen elkaar zeer weinig en staan in bruggen- rijkdom verre aan de spits van de Neder- landsche Gemeenten. De Rijnzichtbrug is de 136ste brug in onze stad en onder dezen behoort zij tot de groep der beweegbaren, wB De burgemeester en wethouder Splinter begeven zich als eersten over de brug. ■HF) Rede van den burgemeester. lakkig Mijnheer de Wethouder van age dat niet ieder werk, dat hier ter in de laatste jaren is uitgevoerd den dienst van Gemeentewerken, een :1e functie medebrengt. Het open dat u heeft voor de noodzakelijkheid gemeente publieke werken uit te gepaard met uw taai doorzettings- ;en zouden in de periode van uw iderschap tallooze gelegenheden op- :trd hebben om de publieke aandacht :n zoovele verbeteringen te vestigen, itrheugt mij, dat u ditmaal eens een idering heeft willen maken en ik getuigen mag van de waardeering, die isteren voor die goede zorgen, die u ize gemeente aan den dag' blijft leg- En wanneer ik u daarvoor dank. dan ik daarbij u zoudt niet anders JH^then ook het geheel van het ige corps, dat u daarin terzijde staat. "«"•trijpen. rder sluit ik mij gaarne aan bij de RP^ien van dank, die u richtte tot al ten, die de totstandkoming van dit hebben helpen bevorderen. Ik mag bu ook met dank vermelden de zeer rg t ardeerde medewerking, die de direc- ran Markt- en Havendienst verleende, geschenk dat u ons heden brengt, Is rug en nog wel een beweegbare, wi wij den naam Rijnzichtbrug heb- [egeven, een naam. gekozen omdat zij tegenover de straat van dien naam. rerinnert aan het nu verdwenen bui- sis en die verder inderdaad een zeer gezicht op den Rijn geeft, ik mijnerzijds eenige wellicht be- ekkende cijfers van stedebouwkun- aard voegen bij de door u genoemde. technische beteekenis van de brug 't licht stelden? Jongste geschenk van Gemeentewer- neeft zeer vele goede hoedanigheden, relfs technische nieuwigheden, maar n'et °P originaliteit bet bureau van Gemeentewerken ■zal geproduceerd heeft kan toch iRÖ AAX waarvan zij het 30ste exemplaar is. - Het aantal vaste bruggen bedraagt 91 en een vijftiental, waaronder bijv. Wilhelmina- en Spanjaardsbrug, liggen wel in deze ge meente doch zijn althans, gelukkig in on derhoud, bij anderen. Toch denke men niet licht over de eischen die dit meer merkwaardig dan voordeelig bezit aan de gemeentelijke financiën stelt. De bedieningskosten, en gewoon licht onderhoud staan voor f. 102.000 'sjaars op de begrooting 'onge rekend de sociale lasten). Drukken de bedieningskosten van al deze bruggen reeds zeer zzyaar op het gemeen telijk budget, de verzorger van de stads- gelden zou mij terecht verwijten, indien ik niet ook wees op de zeer zware kapitaals uitgaven, die deze noodzakelijke kwaden met zich brengen en die op hun beurt geen geringe jaarlijksche uitgaven voor rente en aflossing na zich sleepen. In de korte spanne tijds, die ik het voor recht heb hier werkzaam te zijn geweest is voor vernieuwing van oude bruggen of nieuwbouw ruim 6 ton uitgegeven en vol gens de begrooting voor dit jaar kosten bruggen en hun bediening ons ongeveer f 200.000 's jaars. Waar nu nog daarbij komt dat er 19 bruggen zeer dringend om ver betering of vernieuwing vragen, zal het u niet verwonderen, dat ik aan het College van Burgemeester en Wethouders heb voorgesteld dit vraagstuk eens in studie te nemen en met belangstelling zie ik de resultaten van dit onderzoek, dat zich niet uitsluitend op technisch gebied beweegt, doch ook van economischen aard is, tege moet. Het jaarlijksch aantal brugopeningen voor schepen, die door Leiden varen is op 150.000 te stellen. In het jaar 1931 kwamen 109.775 vaartuigen met een tonnage van G.609.219 in Leiden's havengebied binnen en verlieten het weer. Daarvan vormden 65.718 vaartuigen met 2.461.347 tonnen het zoogenaamde ..eigen verkeer". De Rijnzichtbrug zal thans wat de toe gang tot het havengebied onzer gemeente betreft de rol gaan vervullen, die tot nu toe op de Haagbrug en de Blauwpoortsbrug rustte. De eerste gedachte, om deze brug te maken is ons ingegeven door de zorg, die wij eenerzijds hadden door 'n onvoldoende bezetting van een openbare school aan deze zijde van den Rijn, en de behoefte aan een openbare school aan gene zijde. Tegelijk kon deze brug ook voor bijzondere scholen het recruteeringsterrein verdub belen. Dit was evenwel niet uitsluitend de reden, waarom wij tot den bouw overgin gen. Een brug op dit punt brengt een aan zienlijke verbetering op verkeersgebied in het westelijk stadsdeel. Dit steeds zich uit breidende Westerkwartier werd over een te grooten afstand door den Rijn in twee deelen gescheiden zonder onderlinge ver binding westelijker dan de Bostelbrug- en al bestond er. behoudens wat onderwijs- belangen betreft nu geen uitgesproken behoefte aan een nauwere verbinding dier twee deelen onderling, er zal voor beide een aanzienlijke verbetering komen, ten aanzien van de verbindingen met andere stadsgedeelten De practijk zal voor een groot deel moeten aantoonen welk gemak deze verbinding zal opleveren en het zou zelfs der moeite waard zijn om eens na te gaan. welk gebruik er van gemaakt wordt. Uit stedebouwkundig oogpunt kan m i. een dergelijk onderzoek wel van belang zijn. Vast staat reeds nu, dat 't Haagwegkwar- tier een zeer gewenschte vluggere verbin ding krijgt met het Station; het verkeer in het Noordeinde zal eenige beperking kunnen ervaren; wie uit richting Den Haag komend het gevaar wil mijden door een langdurige opening van den Haagbrug te worden opgehouden, zal door het Morsch- kwartier een wellicht gunstiger reis naar het Stadscentrum kunnen maken. Ik houd mij overtuigd dat deze brug welkom zal zijn aan tal van Leidenaars, hetzij arbei ders, winkeliers, bestel- en bezorgdiensten, wellicht ook vervoerders van personen, als een verkorting van de af te leggen af standen. I Om al deze redenen, Dames en Heeren, meen ik de gemeente geluk te mogen wen- schen met het volbrachte werk en gaarne zou ik thans overgaan tot de opening van de brug, ware het niet, dat deze juist open staat. Waar nu deze brug alleen in gesloten toestand de boven geschetste verbeteringen tot werkelijkheid kan brengen, zou ik gaarne den Directeur van Gemeentewer ken, wiens dienst dit werk tot ons aller tevredenheid zoo vlot en zoo kunstig heeft uitgevoerd, willen verzoeken of hij de ver binding tot stand wil brengen en ons too- nen, dat met een enkele handbeweging het voetgangers- en rijverkeer, dan wel de scheepvaart op hun wenken bediend kun nen worden. Ik noodig u uit met mij dit te gaan aanschouwen en dan gezamenlijk ons naai' de overzijde te begeven. Daarna was het woord aan wethouder Splinter. Rede van wethouder Splinter. Het is mij een aangename taak om al vorens tot de officieele opening van de nieuwe brug over het Galgewater, de Rijn zichtbrug, wordt overgegaan u een korte uiteenzetting van de geschiedenis van de totstandkoming van die brug te geven. Im mers door de totstandkoming van de nieu we verbinding tusschen het Haagwegkwar- tier en het Morschwegkwart-ier, welke te vens de verbinding van die stadswijken met de binnenstad zeer ten goede komt, zal eindelijk wordeir-woorzien in een reeds lang gevoelde behoefte. Zoowel in als buiten den Gemeenteraad werd al geruimen tijd geleden het groote belang van de totstandkoming van een verbinding tusschen genoemde wijken be toogd en naarmate beide wijken zich uit breidden werd dit belang grooter en groo- ter. Ook het dagelijksch bestuur der ge meente was overtuigd van de noodzakelijk heid van het maken van een brug, welke de beide dichtbevolkte wijken gemakkelij ker met elkander en met het overige deel van de stad zou verbinden. Het vraagstuk van de voorziening in die verbinding was echter niet gemakkelijk op te lossen, omdat de gemeente niet de be schikking over de voor den brugbouw be- noodigde gronden had. Reeds lang poogde dan ook het gemeen tebestuur de hand te leggen op de voor het maken van een brug benoodigde gronden, welke pogingen eindelijk met succes wer den bekroond. Bij Raadsbesluit van 6 Mei 1929 werden terreinen aan den Haagweg en aan den Morschweg aangekocht voor een te bouwen brug. Toen die gronden eenmaal in Jiet bezit van de gemeente waren gekomen is onver wijld met de voorbereiding van den brug bouw- aangevangen en nadat bij Raadsbe sluit van 2 September 1930 voor den bouw een bedrag van f. 132.500 beschikbaar was gesteld, werd spoedig met de daadwerke- RECLAME. 9913 Deze buis van het succes der Palmolive zeep! Zij bevat de juiste hoeveelheid olijf olie, welke bij de bereiding van elk stuk Palmolive zeep wordt gebruikt. Reeds eeuwen is olijf olie de belangrijk ste natuurlijke schoonheidsolie geweest: zij verzacht en beschermt de huid. Elke schoonheidsexpert weet dit; daar om hebben meer dan 20.000 specia listen sedert vele jaren uitsluitend Palmolive aanbevolen voor het behoud van een frissche teint. lijke oplossing van het vraagstuk een aan vang gemaakt. Wel is er dus aanleiding om de openstel ling van de brug. naar welker totstandko ming door velen zoo lang en reikhalzend werd uitgezien, een eenigszins feestelijk karakter te geven. U zult het ongetwijfeld op prijs stellen om enkele mededeelingen betreffende de nieuwe brug te vernemen. Bij het opmaken van de plannen en de uitvoering daarvan moest overleg worden gepleegd met de Nederlandsche Spoorwe gen. omdat de opritten van de nieuwe brug zouden komen te liggen binnen een afstand van 8 M. vanuit de spoorbaan, tengevolge waarvan voor den geheelen bouw vergun ning van de Nederlandsche Spoorwegen vereischt was. Aanvankelijk gaven de Spoorwegen de voorkeur aan het maken van een draai brug. Aangezien echter een draaibrug, wegens den langen duur van openen en sluiten, niet meer op haar plaats is in een dicht bebouwd stadsgedeelte met een druk ver keer. alsmede om redenen van technischen aard. werd door de directie van Gemeente werken de bouw van een enkele ophaal brug voorgestaan, met welke oplossing de Spoorwegen zich tenslotte vereenigden. De brug bestaat uit vier vaste gewa- pend-beton overspanningen, een ijzeren op haalbrug en opritten. De breedte van den rijweg op den oprit aan de zijde van den Haagweg bedraagt 8 M., op den oprit aan de zijde van den Morschweg bedraagt de rijwegbreedte 10 M. en op de brug over de geheele lengte 6 Meter. De trottoirs hebben een breedte van 2.40 M. op de opritten en het vaste brugge- deelte; op het beweegbare bruggedeelte be draagt de breedte van het trottoir 1.75 M. De doorvaartwijdte van drie der vaste overspanningen is 7.65 M. van één der overspanningen 8 M Het beweegbaar bruggedeelte heeft een doorvaartwijdte van 8.20 M.. welke wijdte echter tijdelijk, om praktische reden, is te ruggebracht tot 7.55 M. in verband met de doorvaartwijdte van de spoorbrug. De doorvaarthoogte van de brug be draagt over haar geheele lengte 2.20 M. De lengte van de opritten bedraagt resp. 40 en 60 M.. de lengte van het vaste brug gedeelte en van het beweegbare brugge deelte gezamenlijk 50 M. De afmetingen zijn zoodanig, dat een behoorlijke verbinding tusschen de beide stadsgedeelten is tot stand gebracht, die voor de scheepvaart zoo goed als geen hin der oplevert. De brug wordt bewogen door 2 electri- sche gekoppelde draaistroommotoren, welk systeem een nieuwe vinding is en. althans in Nederland, bij deze brug voor 't eerst is toegepast. Een voordeel van dit systeem is. dat geen kelders en assen noodig zijn, aangezien de motoren in de hameistijlen zijn ondergebracht. Behalve electrisch kan de brug ook met de hand worden bewogen, hetgeen uiter aard met het oog op eventueele storingen in het kabelnet van belang is. Het dek van het beweegbare brugge deelte bestaat uit hout. Het vaste brugge deelte is van een gesloten wegdek voor zien. In verband met de onmiddellijke nabij heid van de Spoorbrug moeten speciale be veiligingsmaatregelen worden genomen. Deze maatregelen bestaan voorloopig uit het seinen met vlaggen, terwijl de brug wachters van de nieuwe brug met die van de spoorbrug telefonisch zijn verbonden. De definitieve regeling zal nader door den Minister van Waterstaat worden be paald. De brug mag. ingevolge de door de Spoorwegen verleende vergunning slechts geopend worden als de Spoorbrug ge opend is. Aan den bouw is medegewerkt door de volgende aannemers Th. L. J. Zitman, te Leiden, die den on derbouw verzorgde: de N.V Wernink's Be- tonmaatschappij. die de betonnen brug dekken maakte; de N.V KIoos en Zonen, te Kinderdijk, aan wie het maken van den DB "it het Engelsch door A. TREUB. KEN onf teek hem met door schrik verbijs- 1 ,;k°°ten aan en het was duidelijk waar, dat zij niet geluisterd had. -_"s™Aan' snauwde Clinton. Vertel op! EHT ""ju, Peter kwam juist, toen Tracey "et meisje vertelde, dat ik een dief en «is was verbeter me, als ik het ver leg, Peter en natuurlijk maakte woeder, die dacht aan den schoo it*'11 ran een lange rij van in de hel eoae voorvaderen, een scène. Hij sloeg njn het gezicht. De oude geschiede- Lhüt 'e weet. Toen trouwde Peter Mt meisje om een herhaling van het ^Ktooneel te voorkomen. «tei's gelaat was doodsbleek en *as weer naast hem komen staan en iiii» Wang met afkeer en min- Profen glimlachte grimmig en keerde SDencer. gjr1®we het nu even nagaan, zei hij 1 J"'tsderlljken toon; zijn overdachte- U'olgtrekkendc vermogens werk- E mv teacht. Ge waart beiden ver- "i'hetzelfde meisje en natuurlijk om vechten. Jij won hij l'Si ^eter met zijn pistool en fcanj me" oenzelfde beweging in de iffsPencer en Spencer, omdat je T'ïtSf151 'e wraa'i- En- omdat je ge- ItjiJn 's dan ie verstand, had je (iasi er gemunt toen je goed en iwvL'te. Je nam een valschen naam IwJi ™e ie als butler, zoodat je hem Cï'ten. Heb ik gelijk? 8 "°og plechtig. Je redeneert bijna verstandig, Clin- toon, antwoordde hij scherp. Clinton knikte voldaan. Dom idee te vechten om iets. dat honderd jaar geleden gebeurde, philoso- feerde hij. Het komt mij voor. dat je je er leelijk ingewerkt hebt. Spencer. Als sir Peter nu een beschuldiging van afpersing wil indienen? voegde hij er insinueerend aan toe. met een blik op sir Peter. Sir Peter keek den detective in de oogen met een merkwaardigen kalmen blik, en zijn stem klonk ongelooflijk vast voor iemand, die zoo juist een groote, emotio- neele crisis heeft doorleefd. Er is geen sprake,van afpersing, Clin ton, zei bij rustig. Mijn plaats als butler hier in huis is volkomen vrijwillig! Er volgde een stilte van ongeloof; toen greep Enid den arm van haar vader en glimlachte zegepralend tegen den detec tive. Clinton trok zijn oogen op. Hè! kraste hij, ontsteld over de mo gelijkheid dat een nieuw mogelijk slacht offer aan zijn klauwen zou ontsnappen. zegt U Wees zoo goed Uw gevangenen weg te brengen, mijnheer Clinton. Ik heb niets anders te zeggen, dan U te herinneren dat ik hier zal zijn als ik noodig ben! viel sir Peter in. Clinton werd zwak onder den aristocra- tischen, aanmatigenden blik en nam in stinctmatig zijn hoed af, dien hij heel be grijpelijk In de opwinding vergeten had. Sommige menschen hebben rare be grippen om zich te vermaken, bromde hij, terwijl hij zich afkeerde. Komt, jullie bei den! snauwde hij woest, zijn gevangenen naar de deur wenkend met zijn pistool. Maak voort! De auto wacht! Er heerschte stilte, terwijl het drietal door de kamer liep. Goeden dag, dame en heeren, zei Lee Wang, met vriendelijken nadruk, terwijl hij zich op den drempel omkeerde en met zijn vrije hand wuifde. Het meisje naast hem brak opeens in een zenuwachtig snikken uit en hij trok hard aan de handboeien. Clinton begunstigde Spencer met een vriendelijken grijns. Ik zie je weer. Spencer, beloofde hij, heel spoedig, hoop ik. Dank je zeer voor de Braces, en hij knikte naar zijn gevan genen. Het is niet de moeite waard, zei Spencer beleefd. Je hadt ze noodig als een voorteeken van geluk. Lee Wang gaf weer lucht aan zijn bij zonder gevoel voor humor door hard te niezen. Het was zijn opvatting van een grap, maar bij deze gelegenheid veronge lukte die wat. want toen zijn hoofd heftig voorwaarts bonkte door de hevige kracht van de stoornis van zijn middenrif, kwam zijn voorhoofd tegenover de half open deur in heftige aanraking met een stuk van een glad gepolijste stalen breinaald, dat uit het middenpaneel stak! En de gevangenwagen werd snel ver vangen door een ziekenwagen! HOOFDSTUK XXXV. Ongeveer twintig minuten later stond Spencer gekleed om uit te gaan, ernstig te kijken naar sir Peter. Harker en Eric, die bezig waren met Enld, welke op den Chesterfield lag. Eric waaide haar hevig toe met een courant, sir Peter wreef zenuwachtig haar handen en Harker keek wat onnoozel toe met de kleine flacon vlugzout, die Spencer hem gegeven had. Toen Enid haar oogen opende, glim lachte Eric blijde; sir Peter keek haar angstig glimlachend aan. Harker deed het zilveren dopje op de flacon en gaf die aan den eigenaar terug en Spencer nam den hoed op, die op tafel lag. Spencer wachtte geduldig tot Enid vol doende hersteld was om op te kunnen zit ten en wat zenuwachtig over haar zwak heid te kunnen lachen. Toen naderde hij sir Peter en stak zijn hand uit. Vaarwel. Peter, zei hij kalm. Sir Peter keek met minachting naar de hand, stond op en ging naar de deur. Daar gekomen zag hij een kort oogenblik naar de lichte, akelige vlek op het pa neel; toen keerde hij zich met een spot- tenden glimlach naar Spencer om. Spencer aanvaardde schouderophalend het vonnis van den baronet en zijn gelaat verried geen aandoening. Harker, die sir Peter's handelwijze met duidelijke afkeuring had opgemerkt, greep Spencer's hand en drukte die met een kracht, die de beenderen van een minder sterk man zou gebroken hebben. Toen keerde hij zich af en liep naar het raam om de dwaze aandoening te verbergen, die hij niet geheel kon onderdrukken. Eric liep de kamer door, stak zijn hand inpulsief uit en drukte openlijk zijn blijd schap uit over de eer, die hem aangedaan werd, toen Spencer zijn hand met een dankbaren glimlach aannam. Vaarwel, Eric, zei Spencer. Zorg voor de weezen. wil je? Ik zal mijn best doen. mijnheer, ant woordde Eric. Het is een heele afstand van de biscuits. Dan is het aan jou dien afstand te verkleinen, viel Spencer in, den wakkeren jongen man vriendelijk op den schouder kloppend. Hij liep de kamer door naar Enid en het meisje stond, bij zijn nadering, verle gen op. Moet U heengaan .mijnheer Spencer? vroeg zij weemoedig. Ik vrees van wel, miss Enid, ant woordde Spencer met een wrangen glim lach. Ziet U, ik ben voor het oogenblik noch heer, noch knecht. Ik ben zonder betrekking. Ik hoop U echter nog eens te ontmoeten éénmaal. Het meisje nam haar zakdoek en wreef bevend over haar wangen. Ik hoop ook op onze volgende ont moeting mijnheer Spencer, zei ze zacht, Spencer boog over haar hand en zijn lippen raakten haar vingers met oneindige teedei'heid. Vaarwel, miss Enid. Hij stond rechtop, trok zijn schouders en mond strak, keerde zich plechtig om en liep door de kamer heen. Hij bleef naast de tafel staan en sloeg op zijn borstzak, alsof hij zich plotseling iets herinnerde. Oh, Eric, zei hij luchtig, terwijl hij een dikke enveloppe uit een binnenzak haalde en die aan den jongenman gaf. Dit behoort aan je vader. Je zult me genoegen doen als je hem dit met mijn groeten wilt overgeven en hem wilt zeggen, dat de andere dingen, die ongeveer twaalf maan den geleden uit zijn brandkast gestolen werden, hem langs den gewonen weg terug gegeven zullen worden. Eric nam werktuigelijk de enveloppe en keek onnoozel. En Harker. ging Spencer op denzelf den zakelijken toon voort, terwijl hij twee pakketten op tafel wierp bundels pa pieren met roze lint samengebonden deze zijn van jou geloof ik. Je zult de Wairarapa-petroleumaandeelen van sir Peter daar ook bij vinden. Harker. die nieuwsgierig had toegeke ken toen Spencer Eric aansprak, keek even onnoozel als Eric en zijn oogen staarden naar de pakketten zonder er iets van te begrijpen. Spencer trok zijn jas glad, nam den stok op. die tegen een stoel leunde en glimlachte opgelucht, alsof hij blij was dat hij van een verantwoordelijkheid ont slagen was. Dat is alles, geloof ik zei hij. terwijl hij ernstig naar de deur ging, waar sir Peter hem donker fronsend stond aan te kijken. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9