DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 18 Mei 1932 l\ BINNENLAND. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. f Telegrafisch weerbericht. en®on'Ned' Meteoro1, Instltuut. Do Bildt id.iBjile stand: 771.9 te Munchen. lissa toi ■S 4 [ITENIANüSCH weerbericht. ((Bedeeld door het Konlnkl. Ned. rJo Meteorol. Inst. De Bildt,). >ide gebieden van hoogen druk, die i ln het Noord-Oosten en het Zuid- van het gebied lagen, hebben zich jd, waarbij het eerstgenoemde wijürts aftrok, terwijl zich over Zuid- Duitschland een kern ontwikkelde, [toeneemt. Ook over het Noordzee- en op IJsland steeg de barometer, het Iets verder Oostwaarts door van de Oceaandepressie den druk iand deed afnemen, waardoor over tsche eilanden een krachtige Zuide- Zuid-Oostelijke wind ging waaien, koers de depressie in het Westen .gen, is nog onzeker. De afkoeling •inds gisteren tot over Duitschland och 111 ons land is als gevolg van de U de temperatuur weer stijgende laat zich aanzien, dat deze stijging .1 zal aanhouden. Alleen in Ierland :et Noorden van Zweden viel hier en vare regen. uit ler-SI 4a e igd atif Is aa ionj tot sta nta ihtit ■nkel che 1 zal zakt :1 2 ekte ?sle stand: 754,2 tc Valencia, khting tot den avond van 19 Mei: ,tke tot matige, Westelijke tot Zuide- ind. Meest licht tot half bewolkt, of geen regen. Iets wanner. LUCHTTEMPERATUUR. voorin.: 16 gr. C. (61 gr. F.), smidd.: I8V2 gr. C. (65 gr. F.), na,: 21 Va gr- C. (71 gr. F.). PTERTIJDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Donderdag. 1 u. 23 min.; n.m. te 1 u. 46 min. WATERTEMPERATUUR, «minrichting „Hoogc Rijndijk". liags 12 uur: 19 gr. C. Zweminrichting „De Zijl". ;s 12 uur: 17Ve gr. C. CRI OP VOOR FIETSERS e.a. g: 8.23 11.111. tot 3.30 v.m. ent rdti "hï led sa?ï ude: se ®1ANS- OP- EN ONDERGANG. nde: rerii op: 2 u. 43, onder: 18 u. 03, gei 'ent e ra ie b nog swetl neet irger oote kot au veti zilt da; 1 nu mes VOO! P3S IEUWE PAUSELIJKE ENCYCLIEK. liefde van Christus dringt ons." UNSTAD, 18 Mei (V.-D.) Hë- ndt een nieuwe Encycliek gepubli- an Paus Pius XI, die begint met ten .De liefde van Christus dringt deze Encycliek wijst de Paus met lie voldoening op den grooten an hen, die van alle zijden gevolg Begeven aan zijn oproep van 2 Oc- n het vorige jaar voor den heili- uistocht der helpende liefde, ta merkt hij met diepe smart op. kwaad, waardoor de menschheid wordt, nog bijna overal voortdu- «neemt. Hij vraagt naar de 001'- sn de verwarring en ziet haar in de naar aardsche goederen, die door lensche dichters met de woorden :ite honger naar geld" wordt aan- Khen maken de partijen, die naar omverwerping van het be- gebiuik van de algemeene ellen- ?u? '"bouwen steeds schaamteloozer 4e in der goddeloosheid en van den t?en eiken godsdienst. Zij trachten I. niet zonder succes, den strijd te- te verbinden met den strijd om igelijksch brood. Zij werken met addelen hun dutvelsdoel te verwe lf Vroeger waren de goddeloozen in de groote menigte, thans daar- vormen zij in verscheidene lan- 1 'ast aaneengesloten en goed ge- kier, dat met de hulp van ge- "rgamsaties van dag tot dag groeit hs overmoediger wordt, als kon het godslasteringen de wonderbare we lot zwijgen brengen, in welke •pping den roem van den Schepper tISI! )e0 wai" atle- rln, nisd ?ord? eslot k rdt* een REM ie t gats ren- ff t' dpoi Jït aanschouwen van dit droeve, leeds niet te zwart geschilderd beeld Paus kracht in de gedachte aan eiloare goddelijke beloften van den leen triumf van God en de Kerk en ïedachte aan den troostvoilen tijd werken van de kracht van den 11 Geest, welke thans een wonder- «tte van het Christelijke leven "en vööiolleke actie beleeft. Deson- de Paus aan krachtig op te ch met voeten getreden rech- rjd en de heiligste gevoelens van ï™Mjk hart, dat God zoo bitter ®elt- Ook thans geldt het de het schrikkelijk strafge- ■sk J a bewaren. Zoo bezweert tin a alle v°lken toch «a at vernederende zelfzucht en fit «P '9 front te vereenigen bhd? van God en van de lültVl'n zu3k een bondgenoot- van'r en krachten samen te t ^i6, er °P b>eroe- Hieraan mogen ook F n! en' die n°g aan God ge- aanbidden, want het ge- fc.V»'alles, den grondslag van II elke autoriteit, namelijk AUDIËNTIE BIJ H.M. KONINGIN. Van de Reedersvereeniging. Hedenmiddag heeft H.M. de Koningin ten paleize Noordelnde te Den Haag eer. deputatie ontvangen uit het Hoofdbestuur van de Reedersvereeniging voor de Neder- landsche Haringvlsscherij. Deze deputatie bestond uit de heeren W. Richter Uitten- bogaardt, voorzitter; J. J, de Niet, Scheve- ningen; Jos. Katan, Vlaardingen, C. den Duik, Katwijk. De heeren hadden een audiëntie aan H.M. de Koningin verzocht in verband met den noodtoestand van het Noordzee- haringvisschervjbedrijf. De wenschen van de betrokkenen, tot uitdrukking gebracht is een adres aan den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid en in een tele gram aan de Regeering, werden door de heeren nog eens naar voren gebracht en door H.M. toegelicht. De audiëntie duurde ongeveer een half uur. 0 J. K. JUNG, t Te Amsterdam is na een korte ongesteld heid op bijna 86-jarlgen leeftijd overle den de heer J. K. Jung, voorzitter van het hoofdbestuur der vereeniging „Eigen Hulp". De overledene was een bekende figuur in coöperatieve kringen. Toen de vereeniging „Eigen Hulp" in 1876 werd op gericht, was hij een van de eerste leden en al spoedig daarna aanvaardde hij een bestuursfunctie ln het district Leeuwarden. BEZWAREN TEGEN EEN OCTROOIVERLEENING. Door den Alg. Ned. Vrouwen Vredebond Namens het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Vrouwen Vredebond is bij den Octrooiraad door mr. L. G. van Dam te Haarlem een bezwaarschrift ingediend tegen de ver leening van een octrooi aan R. Oster- meyen te Hamburg voor een handgranaat met tijdontsteking voor de springleiding en tevens voorzien van een lading voor het ontwikkelen van het menschelijk- lichaam prikkelende stoffen. In het bezwaarschrift wordt uitvoerig uiteengezet hoe het octrooi hier betreft een traangashandgranaat, gericht op het op vernuftige wijze dooden van menschen. Het doel der uitvinding is uitsluitend en alleen het scheppen van een nieuwe methode voor mensehenmoord op groote schaal. Dientengevolge is deze uitvinding niet vatbaar voor octrooi. Zoowel het voortbrengsel zelf als zijn doel, zijn in strijd met de wetten, de openbare orde en de goede zeden. o DE NOOD IN DE VEEHOUDERIJ. Namens den Drentschen Boerenbond, den Groninger Boerenbond en het Friesch Agrarisch Comité, is het volgende tele gram aan de' regeering gezonden: ,Na een twaalftal zeer moeilijke jaren en een maandenlang werken met groote verliezen, is thans de veehouderij bezig ineen te storten. De besturen van den Drentschen Boerenbond, de Groninger Boerenbond en het Friesche Agrarisch Comité, in vergadering bijeen te Assen. dien daarom een dringend beroep op de Regeering om onvedwijld in te grijpen. Op afhandeling van het aanhangerige wets ontwerp kan onmogelijk worden ge_wacht. 0— DE AARDBEVING OP CELEBES. Het bestuur van den Koninkl. Nationa- len Bond „Het Oranje-Kruis" heelt tele grafisch aan het bestuur van het Smeroe- fonds te Batavia gevraagd of geldelijk hulp uit Nederland noodig is. Bij een bevestigend antwoord zal het zoo noodig een oproep tot het Neder- landsche volk richten. De Paus keert zich vervolgens tegen het kwaad der toenemende kinderbeperking. Het laatste deel van den Pauselijken en cycliek bevat bepaalde aanwijzingen en vaderlijke vermaningen. Het feest van het Heilige Hart is voor de geheele kerk een dag van heilige zoen- en smeekoffers. De geest van het gebed en de verzoening moge gaan in alle geloovingen en krachtig voort duren tijdens het octaaf, waarmede wij dit feest hebben willen aanduiden. De Paus geeft vervolgens eenige vermaningen en aanwijzingen van gebeden en andere vrome gedragingen gedurende het octaaf. Zoo zal dit octaaf voor de geheele Christelijke we reld een octaaf der veroening ijn. De wei- gegoeden mogen ich in den geest der Christelijke ontzegging in hun gewoonte, ook wanneer zij bescheiden leven, een wei nig beperken en liever den armen de vrucht van dit offer ten goede laten ko men. want ook de almoes is een uitstekend middel om voldoening te geven aan de Goddelijke Gerechtigheid. DE MOORD OP DE BABY VAN LINDBERGH. Harry Fleischer gearresteerd? NEW-YORK, 18 Mei. (V.D.), Volgens tot dusver nog niet bevestigde berichten uit Monterrey in Mexico, zou aldaar Harry Fleischer zijn gearresteerd. Hij zou hebben bekend te hebben deelgenomen aan de ontvoering van de baby van Lindbergh. Ook zou hij hebben meegedeeld, dat het kind bij de poging het te ontvoeren, van de ladder is gevallen en daardoor gedood. De autoriteiten in Monterrey weigeren eenige inlichting over dit hardnekkige ge rucht te geven. Het te Monterrey ver schijnende blad „El Sol" meldt echter, dat de arrestatie absoluut heeft plaats gehad en voegt eraan toe. dat de Mexicaansche autoriteiten slechts op een aanwijzing uit Washington wachten. Zooals bekend werd uit New-ork gemeld, dat de politie aldaar Maandagavond een zekeren Frank Parrych wegens het verla ten van zijn vrouw en kinderen heeft ge arresteerd, die zou hebben verklaard be trokken te zijn geweest bij de ontvoering van de baby van Lindbergh. Deze zou hierbij hebben meegedeeld, dat het kind was doodgevallen. Of hierbij van verwarring van berichten sprake is, zal moeten worden afgewacht. hollandsche maatschappij van landbouw.' Algemeene vergadering. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw heeft heden in Krasnapolsky te Am sterdam haar 131ste algemeene vergade ring gehouden. De voorzitter, dr. H. J. Lovink, heette in zijn openingswoord de aanwezigen harte lijk welkom in het bijzonder de heeren dr. Ten Zande. inspecteur van den Veeartse- nijkundigen Dienst. K. de Boer. Assendelft, eere-lid der Maatschappij en verder de Rijkslandbouw-, Veeteelt- en Zuivelconsu- lenten. Dr. Lovink zeide. dat hij indien hij ten aanzien van den toestand in het land bouwbedrijf aan zijn persoonlijke gevoelens uiting zou geven, woorden van bitterheid zou doen hooren. De omstandigheden in het landbouwbedrijf zijn nog immer be droevend. De crisis openbaarde zich in den laatsten tijd in steeds heftiger vorm. Duitschland vooral heeft ten opzichte van onze vee- en zuivelproducten maatregelen getroffen, die van sterk ingrijpenden in vloed zijn. Duitschland krimpt den export steeds meer in. Zoo geven ook de jongste uitlatingen van" de Duitsche regeering in den Rijksdag alleszins tot pessimisme aan leiding. Spr. zeide het ten zeerste te be treuren dat Duitschland ten opzichte van Nederland dezelfde politiek volgt als jegens andere landen. Zoo worden de producten van ons land gelijk gesteld met die van landen die veel minder geleverd hebben en nu naar boven komen. Een dergelijke po litiek acht spr. allerminst juist ten opzich te van Nederland. (Instemming). Spr. hoopte dat het onze regeering zal geluk ken in dezen iets te bereiken, anders zal de afbraak nog grooter zijn. Zooals de toe stand nu is, komt het spr. en de leden van het hoofdbestuur voor. dat spoedig maat regelen zullen moeten worden getroffen. Spr. zegde tenslotte toe, dat hij en de leden van het hoofdbestuur in samenwer king met andere organisaties en de Cen trale organisaties met man en macht zul len werken om den noodtoestand zooveel mogelijk te verzachten; doch om iets te bereiken, diene men niet te vergeten, dat eendracht macht maakt. Met deze woorden verklaarde sur. de vergadering, die door vele afdeelingen was bezocht voor geopend. (Applaus). Na eenige discussie werd hierna met groote meerderheid aangenomen het voor stel tot uitstel der verkiezingen van hoofd bestuur en voorzitter met een jaar. Nadat de verschillende verslagen en de begrooting waren goedgekeurd werd be sloten, dat de a.s. najaar-vergadering te Rotterdam zal worden gehouden. Aan de orde waren hierna de korte verslagen van de werkzaamheden van het hoofdbestuur sinds de vorige algemeene vergadering. maatschappij tot nut van t algemeen. Algemeene Vergadering. In het Gebouw van de Vrije Gemeente te Amsterdam is heden de algemeene ver gadering gehouden van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen onder leiding van Mi'. G. J. Salm. In zijn openingsrede zeide hij, dat naar zijn gevoelen een bijzondere bekoring uit gaat van de omschrijving van het doei der Maatschappij, gelijk die voorkomt in artikel 1 harer wet: volksgeluk. Die om schrijving is kort en krachtig. Spr, ging uitvoerig na hoe sinds de oprichting in 1784 dit doel is nagestreefd tot op den huidigen dag. Veranderd is er niets, alleen het begrip is verbreed en verdiept. Thans treden vooral twee verschijnselen op den voorgrond: vredesbeweging en crisis. In het eerste begint het te dagen. Over de crisis zei spr.: Ook hier een woord voor een veelvoudig verschijnsel. Er zijn tientallen crises, wel ker gevolgen onontwarbaar zijn dooreen- geweven. Uit den aard der zaak openba ren zich die gevolgen voor het overgroote meerendeel op stoffelijk gebied. In het bij zonder daar, waar zij geestelijke goederen bedreigen, zal ook onze Maatschappij een arbeidsveld behooren te zoeken. Vandaar, dat het moeilijke vraagstuk van de ont wikkeling en ontspanning van werkloozen onze bijzondere aandacht vraagt. Gij hebt uit de punten van beschrijving ervaren, dat het Hoofdbestuur, hoewel van mee ning zijnde, dat dit werk van te grooten omvang is, dan dat het uit de particuliere kassen kan worden bekostigd, de overtui ging is toegedaan, dat niettemin hier voor de Maatschappij en hare departementen een aanleiding is tot het nemen van initia tief, voorstelt een bedrag van f. 2000.uit de algemeene kas beschikbaar te stellen om zoodanig initiatief te prikkelen en eventueel te ondersteunen Spr. besloot met de opwekking om de oorspronkelijke structuur der Maatschappij indachtig te blijven. Op het oogenblik telt de Maatschappij 12 districten. In het geheel staan dus 224 departementen in districtsverband, tel lende te zamen 21.298 leden. Thans is ruim 71% van het aantal departementen in districtsverband vereenigd, tellende te za men ruim 741/0 van het aantal leden. In opwekkende tegenstelling met wat cle we reld alom te zien geeft, kan gezegd worden dat de financieele toestand van de Maat schappij alleszins gezond is. Terwijl in 1922 het kapitaal der Maat schappij was gedaald tot f. 134.775.24, waarbij was te voegen het Nieuwenhuy- zenfonds ad f. 233.415.84, tezamen f. 368 191.08 beloopen deze bedragen per 30 Juni 1931 f. 277.231.07 en f. 302.550.80 tezamen f. 579.781.87, in 9 jaren tijds een vermeerdering dus van f. 211.590.79. Hier aan is nog toe te voegen de erflating van Mr. Gerbert Rebel, overleden te Nijmegen, die het totale bezit van de Maatschappij dicht bij de f 600.000 heeft gebracht. Het verslag werd na enkele opmerkin gen goedgekeurd. Verschillende voorstel len kwamen vervolgens in behandeling. Goedgekeurd werd o.m. een voorstel van Jiet hoofdbestuur om f. 2000 uit de alge meene kas ter beschikking te stellen voor de ontwikkeling en ontspanning der werk loozen. De begrooting sluitende met een bedrag van f. 68830 aan inkomsten en uitgaven werd goedgekeurd. Aan het slot van de vergadering werd een inleiding gehouden door den heer Hovens Greve, algemeen secretaris, over het werk voor ontwikkeling en ontspan ning van werkloozen. Hierna sluiting. fabrieksbrand te tilburg. Hedennacht omstreeks twee uur werd brand ontdekt in de fabriek van de N. V. van Arendonk's schoen- en lederfabriek aan de Nieuwstraat te Tilburg. De brand woedde op den droogzolder van de zool- iederlooierij. Aanvankelijk liet de brand zich niet ernstig aanzien, doch het vuur scheen reeds lang gesmeuld te hebben, want plotseling sloegen de vlammen over een lengte van circa 25 Meter uit. Met elf stralen tastte de brandweer de vuurzee aan. Ze slaagde erin den brand te beper ken tot den droogzolder van de leerlooierij die totaal uitbrandde. Door het verloren gaan van de geheele hoeveelheid zooileder zal het bedrijf eenigen tijd stagnatie on dervinden De oorzaak is tot nu toe onbe kend; de schade wordt door verzekering gedekt. het conflict in de drentsche venen. Omtrent het conflict in d* Drentsche venen wordt gemeld, dat in het district Barger-Oosterveen de toestand eenigerinate verscherpt is. De groote verveners hebben aan hun arbeiders medegedeeld, dat indien niet tegen 10 pet. verlaging de a.'jeid zou wor den hervat de vaste arbeiders de woningen der werkgevers op zeer korten termijn zullen hebben te verlaten en ook de vaste arbeiders als ontslagen zullen kunnen wor den beschouwd. De arbeiders hebben in gisteren ge houden vergaderingen besloten hun stand punt. ondanks dit dreigement, volledig te handhaven. Met de Vereeniging van kleine Verveners te Barger-Compascuum voeren de arbeiders organisaties th3ns nog onderhandelingen. De geest onder de arbeiders wordt er niet beter op, hetgeen den burgemeester van Emmen aanleiding heeft gegeven voor politieversterking in het geheele district zorg te dragen, terwijl speciale verorde ningen, op grond van artikel 217 der Gemeentewet, zijn uitgevaardigd, teneinde samenscholingen te kunnen voorkomen. Naar wij vernemen is de opening van de Boerenleenbank te Wassenaar (zie onder die gemeente) uitgesteld van Vrijdag a.s. tot Woensdag a.s.. eveneens te halt- drie namiddag. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Derde Blad. DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER Voor de Vierde Kamer van het Gerechtshof te 's-Gravenhage werd heden in hooger beroep behandeld de zaak tegen de beide verdachten van den moord op den heer W. G. J. Eschauzier, directeur der Indische Suiker-unie, in den namid dag van Zaterdag 9 Mei 1931 te 's-Gra venhage, wiens lijk na het plegen van de misdaad door de verdachten in een kist werd geborgen en naar een pakhuis aan de Westerbaanstraat vervoerd, waar het den daarop volgenden Maandagavond door den pakhuisverhuurder Born werd ont dekt. Verdachten zijn de 32-jarige iechniker J. A. J. H. Konings en de 22-jarige kan toorbediende J. G. W. Penders die door de Haagsche rechtbank op 20 Februari jl. werden veroordeeld: verdachte Konings, terzake van moord en valschheid in ge schrifte tot 20 jaren gevangenisstraf, en verdachte Penders wegens medeplichtig heid aan doodslag tot 5 jaar gevangenis straf. Zoowel de beide verdachten als de offi cier van justitie bij de rechtbank, die aan K„ het opzettelijk weden-echtelijk iemand van de vrijheid berooven, hebbende dat feit den dood tengevolge, alsmede diefstal en valschheid in geschrifte, en aan P., be halve eerstgenoemd feit, ook heling ten laste had gelegd en deswege hun veroor deeling had gevraagd voor den tijd resp. van zestien en vier jaar, waren van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Evenals in eerste instantie werd de ver dachte K. bijgestaan door mr. F. J. M. Nederveen uit Roermond en de verdachte P. door mr. E. G. S. Bourlier, te Den Haag. Het getuigenverhoor leverde wederom geen nieuwe gezichtspunten op. DE MOORD OP NOTARIS COURRECH STAAL TE GORINCHEM. De vierde kamer van het Haagsch Ge rechtshof wees heden arrest in de zaak tegen den 28-jarigen landbouwer Cornelis Slob. uit Woerden, die door de rechtbank te Dordrecht op 29 Januari jl. is veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens doodslag gepleegd op notaris Courrech Staal te Gorinchem. Overeenkomstig den eisch van den ad- cocaat-generaal heeft het Hof het vonnis van de Dordtsche rechtbank bevestigd. HOOGE RAAD. OVERTREDING VAN DE INKWARTIERINGSWET. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Wijnveldt. nam heden conclusie in de zaak van ds. J. L. F., predikant te Zutfen, thans lid van de Tweede Kamer, die voor het kantongerecht te Zutfen heeft terecht gestaan wegens overtreding van de Inlfwartieringswet door bij legeroefendagen inkwartiering te weigeren. De kantonrech ter had ds. F. ontslagen van rechtsvervol ging, doch in hooger beroep veroordeelde de rechtbank aldaar hem tot een geldboete van f. 75 subs. I maand hechtenis. Mr. Wijnveldt concludeerde tot verwer ping van het beroep. Arrest 13 Juni. DOOD DOOR SCHULD. De Utrechtsche rechtbank heeft giste ren den 28-jarigen autobestuurder H. W. uit Borculo, die eind Februari op de Witte- vrouwenbrug te Utrecht met zijn vracht auto met vee een wielrijder had aange reden, welke aanrijding den dood tenge volge had, wegens veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot 1 maand hechtenis. De eisch was 3 maanden hech tenis, met ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor den tijd yan 1 jaar. de gefingeerde roofoverval. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden uitspraak geduan in de zaak tegen den gewezen directeur der N.V. Vereenigde Bakkerijen te Den Haag, H. Ph. Z., die door de Haagsche Rechtbank is veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, ter zake van verduistering van een bedrag van f. 9000 ten nadeele van genoemde Vennootschap. Door den Officier van Justitie was in eerste instantie, mede wegens het doen van valsche aangifte, tegen Z. 2'/: jaar geëischt. Het Hof heeft met eenparigheid van stemmen, beide feiten bewezen verklaard, doch rekening houdend met de anteceden ten van verdachte, alsmede met de om standigheid, dat de schade geheel is ver goed, veroordeelde het Z. tot zes maanden gevangenisstraf. AMSTERDAM. 18 Mei. Stille markt. In- dustrieele fondsen en Kon. Olies iets vas ter. Scheepvaarten en Mijnen prijshou dend. Suiker en Rubber gedrukt. Tabakken en Amerik. fondsen verwaarloosd en weinig veranderd. Obligatiemarkt prijshoudend. Van handel op de beurs was heden niets te bespeuren. In geen enkel fonds was iets te doen en zelfs in Kon. Olies ging nage noeg niets om. De stemming was welis waar niet slecht, doch door het gebrek aan handel kwam dit nie' tot uitdruk king. De iets vastere stemming in Wali- street en iets betere berichten van de New-Yorksche olie-confcrentie maakten een goeden indruk doch prikkelden de koonlust hoegenaamd niet. Zelfs de beroepshandel bleef op den achtergrond waardoor de affaire ook in Kon. Olies verliep. De noteering hand haafde zich op plm. 3 pet. hoogere notee ring. Industr. fondsen iets vaster. Philips en Aku's stelden zich hooger, terwijl Uni levers zich toen boven de parikoers stel den. Suikerwaarden lagen bijna volkomen ver onachtzaamd. H.V.A.'s zagen zich iets van de koers ontgaan. Rubbers lagen buiten de attentie en waren aan den gedrukten kant. Scheepvaarten, Mijnen en Tabakken wa ren absoluut zonder affaire. Amerik. fond sen waren prijshoudend, doch eveneens uitermate stil. De obligatie-markt was prijshoudend. wisselkoersen. Engeland 9.04%; Duitschland 58.85; Frankrijk 9.72 3/4; België 34.57% Zwitser land 48.25; Oostenrijk 35.25; Denemarken 49.40; Zweden 46; Noorwegen 45.10; New York 2.46 7/16; Prolongatie 1 pCt. ALPHEN a. d. RIJN, 17 Mei. Spinazie f.6—10, per 100 K.G. Radijs f. 1.40-2 per 100 bos. Kropsla T f. 5—6.5Ö, Jd. II f. 4—5 Komkommers I f. 20, Bloemkool I f. 19—25 id. II f.10—18, Rabarber f 1.90—2.20 per 400 stuks. Aardbeien f. 70—71 per 100 pond. AMSTERDAM, 18 Mei. Veemarkt. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 349 vette kalveren le kw. 46—56, 2e kw. 34—44 3e kw. 2230 per K.G. levend gewicht, 70 nuchtere kalveren 2.50—5.50 per stuk. 730 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90— 110 K.G. 25—26, zware varkens 23—25 vette varkens 22—23 per K.G. slachtgewicht. 5 wagons geslachte runderen uit Dene marken. Overzicht: Vette kalveren groote aan voer, handel willig, prijzen laag. Varkens korte aanvoer, sleepende handel, prijzen iets lager. BOSKOOP, Coop. Vereeniging „De Bos- koopsclie Veiling", 17 Mei. Rozen per hos: Else Poulsen 32—49 ct., Rosalandia 20- 32 ct., Golden Ophelia 13—19 ct., Columbia 19—28 ct., Butterfly 16—22 ct., Hadiey 39—44 ct., Elle Poulsen 19—26 ct., Briar- cliff 20 ct., Pauls Scarlet 16—20 ct. Mac Keiler 23—27 ct., August. Noach 21—23 ct., Edith Helen 30—50 ct., Phoebe 30—40 ct., Willi. Kordes 15 ct., Ophelia 14 ct .Claudius Pernet 17 ct„ Jules Bouché 29—39 ct„ Polyantharozen 80—100 ct., Kilham 30 ct., v. Rossem 1823 ct„ Gemengde rozen 10—15 ct., Diversen per bos: Clematis Prins Hendrik 220—270 ct„ id. mr. Patijn 80 ct„ id. President 130 ct., Iris 15—20 ct., Lathy rus 17—24 ct., Azaliabloemen 80 ct., Rlio- dodendronbloemen 27—31 ct., Violieren dubb. 41 ct. HAZERSWOUDE, 17 Mei. Aangevoerd 15997 eieren. Kipeieren f. 2,25—2.80, Eend eieren f. 1.50—2.10 per 100 stuks. Kaas 15— 17 ct. per pond. KOUDEKERK, 18 Mei. Eierenveiling- Kip eieren f. 2.60—3.10, eendeieren f. 2.10—2,30 per 100 stuks. Boter 42—50 ct., kaas 17— 25 ct. per pond. LEIDERDORP, 17 Mei. Eierveiling. Kip eieren f. 2 603.20; eeiideieren f. 2.30 2.70 per 100 stuks; Kaas I. 0.14—0.23; Boter f. 0.45—0.55 per pond; Kippen f. 0.62 per stuk; Jonge hanen f. 0.14 per stuk. NIEUW VENNEP, 18 Mei. 35148 Kip- eieren f. 2.40—3.20, 2411 eendeieren f. 1.80 —2.00 per 100 stuks. Kippen f. 0.65—1,10 konijnen f. 1.40—1.50 per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 18 Mei. - Sla f. 0.70—5.30 per 100 krop, Andijvie 6—10 ct. per K.G. Postelein 10—12 ct. per K.G. Spinazie 5—10 ct. per K.G. Peen 7 ct. l'er bos. Aardbeien 19—25 ct. per doosje, Snijboonen f. 4.10—4.30 per 10 pond, Peu len f. 2.703,20 per 10 pond. VEUR, 17 Mei. Eierenveiling. Aangevoerd 43330 stuks. 41398 kipeieren f.2 30—3.45, 1901 cendeieren f.1 70—2 55 per 1Ó0 stuks'. 31 ganzeneieren 6—8 ct. per stuk. 317 kip- P^J-VEr1,!5' 1 ï'065 38 konijnen f. 0.40—1.50, 16 duiven f. 0.25—0.30 p. stuk. WOERDEN, 18 Mei. Aanvoer 271 par tijen kaas. le kw. met Rijksmerk f. 17—20. 2e kw. idem f. 1416. Handel matig. 3-1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 3