FEEST IN DE ANNA KLINIEK. "stadsnieuws. WOENSDAG 18 MEI 1932 No. 22133 hommer beslaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Het voornaamste Nieuws van heden. ASFALT-WEGEM Economische wegen EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 1 Cis. PeI re&el VQOr advertentlën uit Lelden en plaatsen 1 Jgentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle „iete advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën {sluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. feen maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht Voor eventueele opzending van leven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per week f.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 4- portokosten. leidsoi crisis-comité. Isobcoramissie voor ontwikkeling en ontspanning. Jjngenoemd Comité maakt bekend, or de vrouwen van niet-georgani- werkloozen, toegangskaarten be- Iraar zullen worden gesteld voor een Broorstelling in het Trianon-theater. (e toegangskaarten zullen worden lelkt a.s. Vrijdagmiddag tusschen 3 [uur op het bureau van het Crisis- j, Stille Rijn 3. leidsch volkshuis. Het Lentefeest. ■het gymnastiekveld aan de Burggra- Tan is het Lentefeest van het Leidsche Jbuls gevierd en met gloed Igroot deel van Volkshuisbevolking en werkte samen na hoeveel voor- tot de bewonderenswaardige lüt, die èn henzelven èn allen gasten ■tot een vreugde. 1 den toegang tot het veld was een k uitgevoerd beschrijvend programma jrlt. Het meislesknor begon met het Iran twee Volkshuisliederen, daarna (het Pijpkruidlied, door alle aanwe- ([tzongen, waarna een groep jongens teen kleppermarsch uitvoerde. De geleiding daarbij, evenals bij zang fci. was In beste handen. Dit alles He inleiding tot de eigenlijke ver- bi „Lentespel" genaamd. Een inlei- (■preekkoor. daarna zang en spel. lwsehijnen de nog kale takken, de ■omspeelt ze, even komt het voor- fsnetje. om plaats te maken voor Plokken en weldra dwarrelt sneeuw, pitwaart men bruine wortels, plan- bels, die zich omhoog werken en [blaadjes, die zich ontplooien gaan: les voorgesteld door kinderen in I welke hen tot symbool maakte. Liet mogelijk uitvoerig alles te ver- pi wi| volstaan met de vermelding p radijsjes, de moedereend met haar kleintjes, de kabouters, de elfjes, «ren- en molenaarsvolk en de schil- rtn stilte en dan een ernstige tus- Jaie. En ten slotte bloesems, vlin- zonnige lenteweelde. alles in men- li» figuurtjes uitgebeeld. Daarna de fee dans om den Meiboom, de kleu- Iten sierlijk gestrengeld weer ont- |M; het spreekkoor maakt het slot I'leest, roemt de lente: .Laat klaar [ft hart van de menschen: de lucht (immers belofte." Getoond met niip- lm onder het zingen van het Piin- Kd verdwiint de jolige, de liefelijke Nhaar. Jongheid, blijheid en moed" lil levendig in allen geworden, die I'm het veld daar samen waren. ie brand in „zomerzorg" roote plannen in het verschiet. betrekking oot den brand in café- ant „Zomerzorg" vernemen wij dat het vuur het eerst werd ont- ioor de politie-agenten Zwart en Laatstgenoemde begaf zich onmid- naar het politieposthuis aan de baat om een spuit te halen. Eerst- ide sloeg een ruitje in en trachtte schreeuwen de bewoners te wekken, dit niet hielp, sloeg hij een groote 'bult in, waarbij hij verschillende aan P°'s °P"CP en begaf zich rled®»'tn. Inmiddels was de heer Baten- wakker geworden en had, zooals gis- femeid, het posthuis aan de Steen- opgebeld, waar hij vernam, dat zijn 'O brand stond. Deze mededeeling ite hem dusdanig, dat de waarheid Eerste oogenblikken niet tot hem door te dringen. Niet dan met moeite slaagde de agent Zwart erin 'oners te bewegen het huls te ver- vtaarbi) hun zelfs den tijd ontbrak tb behoorlijk aan te kleeden. vernamen wij. dat de inventaris Wd was voor f 60.000.waaronder «et zijn begrepen de muziekinstru- !n 'an het Hongaarsch strijkje, ''eze de bedrijf.sverzekering wordt 'eer Batenburg gedurende 26 weken 1'' een bedrag van f 1500 uitbe- "ft kellnerspersoneel heeft gisteren Wilg twee weken loon ontvangen en pmeer straks tot herbouw zal wor- ferzeeaan. weer in dienst worden Jet De ober-kellner de chef-kok, de pelen boekhouder blijven ook thans P/n dienst. «en loop van den dag werd het ter pen den brand door verschillende Pariteiten uit Utrecht bezocht. pWmlngswerk vindt plaats onder "n den onzichter der Ned. Spoor- er. heer Varossieau alhier .'eer Batenburg heeft gisteren direct nem eigen energie en optimisme 'n het werk gesteld om in de 'kn het oude „Zomerzorg" een -«merzorg" te stichten. Hij kon «amorgen uit den aard van de zaak f? definitieve mededeelingen doen, "bekerde ons. dat wanneer zijn t Jbllen worden verwezenlijkt Lei- S za' staan 1 br.ekt evenwel vanzelf, dat hier- toestemming der Ned Spoor- °et gemeentebestuur noodig is. r,genoemde betreft heeft de heer 'eeds groote medewerking Huldiging van dr. J. W. P. Fransen. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig artsjubileum. Een wijd en zijd geacht en bemind in gezetene, dr. J. W. P. Fransen, een der directeuren van de Anna Kliniek is gister middag op een uiterst sympathieke wijze gehuldigd door de doktoren het personeel, de patiënten en oud-patiënten dier in richting. In een der bovenzalen had men zich vereenigd, om dezen doctor aan wien zoo talloos velen gedurende 25 jaren hun genezing te danken hebben, een bewijs te brengen van hun hoogachting en liefde. Vele bloemstukken waren opgesteld rond de zitplaatsen, waarop dr. Fransen en zijn familie tegen half vijf plaats namen. Dr. Murk Jansen, de vertrouwde mede werker van den jubilaris sprak hem aller eerst als volgt toe in zijn functie van Voorzitter van het Huldigingscomité: Rede van dr. Murk Jansen. Dr. Fransen, beste Vriend. Wij allen die hier samen zijn, weten dat ais het aan u was overgelaten, dan zoudt gij den dag waarop een kwart eeuw van geneeskundigen arbeid juist afgesloten achter u ligt, stilzwijgend hebben laten voorbijgaan en weer arbeidend een nieuw tijdperk zijn begonnen. Dat kon niet, en dat mocht niet. Gij hebt u in die periode een schare van dankbare vereerders en van warme vrienden gemaakt. Die wen- schen dat gij heden even zult stilstaan, en met hen een terugblik werpen op het ver dienstelijk werk in dien tijd door u ver richt Op mij rust de aangename taak. de woordvoerder te zijn. Wil mij daarom toe staan, u in de eerste plaats uit naam van allen die hier aanwezig zijn en van nog zoovclen die gaarne hier zouden zijn. har telijk dank te zeggen dat u aan onzen wensch hebt willen gehoor geven en u met mevrouw, uw kinders en uw verdere fa milie welkom toe te roepen in ons midden 't Is waarlijk geen gemakkelijke taak de veelheid van uw werkzaamheden en uw beweeglijk leven overzichtelijk samen te vatten: Bij 't verkrijgen van uw arts diploma nog geen 24 jaren oud. hadt gij naast uw studie reeds twee jaren als as sistent der ontleedkunde achter den rug, en hadt gij een wetenschappelijk ontleed kundig onderzoek over de segmentatie van de buikorganen verricht dat de bewonde ring van uw chef prof. Bolk opwekte. Op diens aanbeveling werd het u mogelijk, aanstonds een plaats als assistent in de heelkundige afdeeling van prof. Rotgans in te nemen. Uw kritisch oog zag spoedig dat voor den heelkundige een breeder en hechter ontleedkundige basis gewenscht was dan algemeen noodig werd geacht. Hoewel reeds beter onderlegd dan de meesten aarzeldet gij niet, de door velen begeerde assistentsplaats op te geven. Wil ons toestaan de zelfstandigheid van den jongen man te bewonderen en den moed, te meer daar elk uitzicht op een plaats bij de ontleedkunde u toen ontbrak. Een reis als scheepsarts naar O.-Indië daarop volgende mag u een welkome en leerrijke afwisseling geweest zijn. En een blijde ver rassing was zeker bij uw terugkeer een telegram van prof. Langelaan, die juist zijn professoraat in de ontleedkunde te Leiden had aanvaard, waarin u de plaats van prosector der anatomie te Leiden wederom op aanbeveling van uw oud leermeester Bolk werd aangeboden Van 1907—1915 niet minder dan acht jaar lang hebt gij die plaats ingeno men. Tijdens de afwezigheid van den hoogleeraar wegens een reis naar Oost- Indië hebt gij als tijdelijk lector in de ont leedkunde de colleges gegeven en examens afgenomen. Ieder ander zou hiermede zijn leven gevuld bevonden hebben. Gij echter niet. En hierin komt het meest kenmer kende van uw aard uit: Uw tijd strekte voor een dubbele taak. Met een auto, toen nog een zeldzaam heid, wist gij van 1909 af een drukke praktijk te Voorschoten met uw prosecto- raat te Leiden te verbinden. Toen gij ein delijk in 1915 de anatomie vaarwel moest zeggen, omdat u als gemobiliseerd mili tair arts In de heelkundige afdeeling van het Haagsche Ziekenhuis gedetacheerd werd was zeker de anatomische grond slag voor de heelkunde zoo breed en hecht in u gelegd als in bijna geen enkelen onzer heelkundigen. Bij dit alles vondt gij den tijd in 1918 een practische handleiding getiteld: „Eerste heelkundige behandeling van Oorlogsgewonden", een handleiding die nog heden gebruikt wordt bij de op leiding van de reserve-officieren van ge zondheid. het licht te doen zien en het zelfde jaar ook een dissertatie te schrij ven een proeve van practische anatomie over de pathogenese der varices (het ont staan der spataderen l waarmee gij als dissertatie den titel van doctor in de ge neeskunde cum laude verwierf. En hoe zeer deze laatste bijdrage tot de anatomie door u geleverd, gewaardeerd werd bleek uit de toespraak van uw promotor, die het wegens uw groote geestesgaven betreurde dat gij aan de ontleedkunde waart ontval len en die zeide dat de oogen der genees kundige wereld steeds vol verwachting op u zouden gevestigd blijven. Toen gij eindelijk in Sept. 1920 na nog een jaar werkzaam te zijn geweest in de orthopaedle, u in Groningen vestigdet voor chirurgie en orthopaedie. hadt gij een der tiental jaren van voorbereiding achter den rug. die voorbeeldig mag worden genoemd. De bekendheid die uw bekwaamheid in kor ten tiid verwierf was zonder weerga. Van alle kanten stroomden talrijke patiënten u toe. In welke mate gij de liefde en het vertrouwen van uw omgeving hadt gewon nen. blijkt mogelijk het best daaruit dat. toen gij na 9 jaren Groningen verliet, uw verbandmeester met zijn vrouw en 10 kin deren metaalbewerkers en schoenmakers met hun gezin u naar dit voor hen verre en onbekende land op uw woord en wenk volgden. Dit vertrek naar Leiden is voor de orthopaedie in Nederland van de groot ste beteekenis geweest Hoe zou de Ver- eeniging voor Misvormden zonder uw nut tige wenken de Anna-Kliniek zoo doelma tig hebben kunnen bouwen en inrichten? Hoe zou zonder uw schier onuitputtelijke werkkracht die Kliniek bestuurd: hoe ook zonder uw praktische wenken en uw vaar dige hand de omvangrijke arbeid verricht kunnen worden? De Universiteits-polikli- niek voor orthopaedie toonde onmiddellilk den weerslag op de bekwaamheid uwer lei ding doordien in twee jaar tijds de gemid delde toevloed der patiënten schier ver dubbelde. Uit naam van het bestuur der Vereeniging voor Misvormden zeg ik u dank voor al wat gif in 't belang van de Vereeniging en haar Kliniek in deze ruim 2'/z Jaar reeds hebt gedaan. Uit naam van uw vrienden en vereerders betuig ik u hun bewondering voor den ijver, de toewijding de trouw waarmede eii deze 25 jaar hebt gewerkt in het belang van de lijdenden aan wier welzijn uw leven gewiid bliikt Wli hebben behoefte gevoeld aan dezen de? een zichtbaar teeken van onze gehechtheid aan u. van onze hoogachting voor u te verbinden Wij zijn ons bewust dat de grootte van dit teeken in geen verhouding staat tot de mate van uw verdiensten: maar wii verzoeken u het niettemin te wil len aanvaarden (Hierbij overhandigde spr. den jubilaris een gouden horloge met inscriptie) Het zal u voortaan uw uren aanwijzen. Wil het beschouwen als het symbool van de waarde dier uren. Moge het u gegeven worden een tweede kwart eeuw op de u eigen wijze met uw voortref- felijken arbeid te vullen tot heil van de lichamelijk gebrekkigen en tot bloei van de wetenschap der orthopaedie. in welker dienst gii uw groote gaven hebt gesteld. Lang leve dr Fransen! In dit boek zijn de namen verzameld van degenen die aan het totstandkomen van onze huldiging hebben meegewerkt. Alle namen daarin ziin alohabeti'ch gerang schikt. Alleen mijn naam staat als eerste Mag ik u vragen die vrijmoedigheid te ver ontschuldigen. en haar od te vatten als het bewiis dat ik mii door mijn innige samen werking met u den eersten uwer vereerders reken en den besten uwer vrienden? Ik heb gezegd. Dr. Van Assen, voorzitter der Ned. Ortho- paedische Vereeniging. sprak hierop een kort persoonlijk en een officieel woord. Spr wees er op, dat de jubilaris een vak gekozen had. dat in de windselen lag en gedeeltelijk nog ligt, een vak dat onder zwaren druk echter krachtig is gegroeid en den jubilaris tot steeds grooter werkkracht heeft aangespoord. Snr memoreerde de functies die dr. Fransen bij de Orthopae- dische Vereeniging heeft bekleed, eerst die van verslaggever, vervolgens bet voorzitter schap. Als leider der wetenschappelijke dis- cussie's en der voordrachten was hij een der besten onder ons. aldus spr. Het doel dezer vereeniging heeft hii voor een zeer groot deel helpen bereiken; spr. bracht hem daarvoor dank en hoopte dat de jubi laris nog vele jaren op dezelfde wijze zou mogen voortgaan. De heer Groen uit Groningen huldigde den jubilaris namens de oud-patiënten, haalde persoonlijke herinneringen op en schetste den jubileerenden doctor op ont roerende wijze als zijn ..levensredder", ter- wiil diens echtgenoote als bewijs van dank baarheid een fraai bloembouquet aan me vrouw Fransen overhandigde. Voorts las spr. een uitvoerigen brief van een der pa tiënten voor. die eenige dagen geleden was geopereerd en waarin zij ln geestige be woordingen haar dankbaarheid betuigde. Als merkwaardigheid ontleenen wij aan dit schrijven, dat de letters J. W. P. F. volgens haar beduiden: .Jovialiteit Welwillend heid Plichtsbetrachting en Fijngevoelig heid." Hierop sprak dr. Fransen het volgende dankwoord. Dankwoord van dr. Fransen. Dames en Heeren! Dat ik meer dan de helft van mijn leven anderen heb mogen en kunnen dienen is zeker een groot voorrecht, dat u alleen naar waarde kunt schatten, als u bedenkt, dat wij artsen tegenwoordig tot die zeld zame groep van arbeiders behooren, die zich gelukkig gevoelen door en in de uit oefening van hun beroep. In deze voor mij zoo snel verloopen 25 jaren, ben ik bovenal getroffen geworden door de overgroote welwillendheid en trouw van mijn medewerkers, waartoe ik ook mijn patiënten reken, een trouw, die ik somwijlen met een zij 'took schijnbare trouweloosheid beantwoordde. Leek 't niet harteloos, dat ik mijn Gro ningers, die mij 10 jaar lang in zoo ruime mate hun vertrouwen hadden geschonken, plotseling ging verlaten? Bij dat afscheid heb ik 't „partir c'est mourir un peu" diep gevoeld. Welnu dan, die dierbare banden verbrak ik om gehoor te geven aan de roepstem van mijn leermeester, wien ik zoo wonder veel te danken had, om zijn medewerker te worden, in de vaste overtuiging, dat ik met hem iets grooters tot stand kon bren gen. omdat de meerdere glorie der ortho paedie, waaraan wij beiden ons hart ver pand hebben, de inzet was. En zoo is tusschen ons een samenwer king tot stand gekomen, die in de artsen wereld in Nederland misschien eenig is. Zij is gegrondvest op volkomen wederzijdsch vertrouwen, op het kunnen aanvaarden van kritiek op elkanders werk en opvattin gen, op afstand doen van autoriteit-sgezag. Gij, beste Meester, zijt een voorbeeldig compagnon, en ik voel me gelukkig, hier op deze plaats u nog te danken voor uw inspireerend en activeerend idealisme, want geen opoffering was of is u te groot of te zwaar, om de orthopaedie te dienen. Moge de Anna-Kliniek. uw monument, nog jaren getuige zijn van onze hartelijke en vruchtbare samenwerking. Gij overtuigdet mij van de noodzakelijk heid. dat de orthopaedische patiënten, die geen zieken zijn. een bijzondere verzorging behoeven in een tehuis, dat hierop geheel en al is ingesteld. In deze kliniek wordt u getroffen door een bijzondere spheer. zoo geheel verschillend van die der gewone ziekenhuizen. Wij orthopaedisten en met ons onze patiënten kunnen bogen op een optimistischen inslag, waardoor noch ons werk noch de stemming ooit drukkend wordt, en de zegenrijke invloed van aen zonnig milieu op het heelen der wonden wordt dagelijks ervaren. Hoe gelukkig ben 11; te prijzen, in u, directrice, zusters en overig personeel zonder eenige uitzonde ring, medewerksters te hebben gevonden, die den goeden, fleurigen geest met zorg weten te handhaven. De goede roep, die van de Anna Kliniek uitgaat, wordt door u ge dragen. Ik kan hier niet allen noemen, naar wien mijn dank uitgaat. Een uitzondering zij mij geoorloofd. Ik denk vooral aan u, trouwe dienaar Wieringa, welke gewichtige diensten, die wij danken aan uw groote vaardigheid en kunde, hebt gij mij in dit huis reeds bewezen. Aan u is waar gebleken dat geen artsdiploma noodig is om zieken voorbeeldig te helpen en te troosten. Geeft ons je hulpe even overvloedig als je steeds gedaan hebt. Ik noem verder de voormannen van het technisch personeel Dik, v. Veen en Koetze, die mij evenals mijn vriend Wieringa, uit Groningen gevolgd zijn. met een aandoen lijke aanhankelijkheid, want zij gingen om te dienen „zonder voorwaarden". Dat gij, zeer ervaren Krols hen langs lijnen van geleidelijkheid, tot orthopaedische hand werkers hebt omgeschoold, moet voor u wel een bijzondere voldoeing zijn, want D. en H„ de zgn. werkplaatsen zijn essen- tiecle onderdeelen van een modern ortho- paedisch Instituut. Gij hebt u buiten kun nen overtuigen, dat een nieuwe fabriek in wording is, waar de technische diensten zullen worden ondergebracht, u tevens be wijzend, dat de Ver. v. M groeit en bloeit. Waarde v. Assen, dat gij eenige uren van uw kostbaren tijd hebt willen opofferen om mij in uw hoedanigheid als voorz der Ned. Orth. Ver. toe te spreken, heeft mij zeer getroffen. Zonder wetenschappe lijke ondergrond en bezinning kan ons werk niet gedijen, wij behoeven kritiek, en de door u geleide bijeenkomsten zullen zeker weer de Diaats zijn, waar ge nog dik wijls naar ik hoop de opvattingen en er varingen van de Leidsche Orth. School zult hooren. Voor uw aanwezigheid en woorden ben ik zeer. zeer erkentelijk. Vervolgens dankte spr. op hartelijke wijze zijn ouden natiënt den heer Groen voor diens woorden. En ten slotte, D. en H„ vervolgde spr., BINNENLAND De officicele opening der Rijnzichtbrug te Leiden. (3e Blad.) Huldiging van 'dr. J. W. P. Fransen in de Leidsche Annakliniek. (Ie Blad.) Votrloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot dekking van het pondenverlies der Nederl. Bank. (Binnen land, 2e Blad.) Emir Feisal maakt zijn opwachting bij H.M. dc Koningin. (Binnenland, 2e Blad.) Wetsontwerp tot onteigening van gron den voor een nieuwe spoorwegverbinding met Friesland. (Binnenland, 2e Blad.) De aardbeving op Celebes. (Uit Ned.- Oost-Indië, 2e Blad.) Een reeks algemeene vergaderingen van diverse vereenigingen. (Binnenland 2e Bi. en Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Kabinetscrisis in België. (Buitenland, le Blad.) Oud-minister van Lithauen veroordeeld (Buitenland, le Blad.) Opzienbarend bedrog in de Lindbergh- tragedie. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad.) Nadere bijzonderheden over de tamp der Georges Phiiippar. (Buitenl. Gemengd 2e Blad en Tel., le Blad.) Nieuwe encycliek van den Paus. (Tel., le Blad). RECLAME. Dc aanleg is niet duur, Het onderhoud goedkoop; Men late in ons land 9900 Den ASFALTWEG zijn loop! dat gij. als blijvende herinnering aan dezen blijden dag, mij zulk een precieus meesterstuk van techniek hebt overhan digd, waardeer ik des te meer, omdat ik het heerlijk verborgen met mij kan dragen. Hebt allen hartelijk, hartelijk dank voor dezen feestdag; ook de herinnering zal voor mij en voor hen, die met mij zijn, een blijde verheugenis zijn. Hiermede was deze indrukwekkende plechtigheid beëindigd, waarna in een der benedenzalen gelegenheid bestond dr. Fransen en zijn familie te complimen teeren, waarvan een zeer druk gebruik gemaakt werd. Een opname van den jubilaris Dr. Fransen (tweede Tan links) na de huldiging Rechts naast hem Dr. Murk Jansen. Voorts Dr. van Dijk (1.) en Dr. Schroder (r.)

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1