EEN AARDBEVING OP CELEBES Kite Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 17 Mei 1932 Derde Blad No. 22132 BINNENLAND. KUNST EN LETTEREN. LAND- EN TUINBOUW. RECHTZAKEN. FEUILLETON. - Geheimzinnige Inbreker f m'51 ".flh'ke zijn hoofd op. Harker ■J?'etMjstering naar Spencer; Eric I fronsend aan, en Enid drukte l«»s haar vaders arm. n»riLweinig vertellen, antwoordde bt t d dwiliig- m'in naam is Ryan "yan en ik speculeer op de Crpoarkten Ik verberg graag mijn V °oi niet door dwazen lastig ge- iL'tvjkflen. Ik heb gemerkt, dat de ljpk aan de melkveehouderij «tajheidsraad waarschuwt tegen het wetsontwerp. «iiverheidsraad heeft aan den mi- J, van Economische Zaken en Arbeid Lh «deeló. dat kii na kennismaking Hen inhoud van het wetsontwerp tot J ...ïpening aan de melkveehouderij Eellijh tot de overt"iging is geko- dat het hier een regeling geldt, welke "7, het economisch leven zal ingrij- .n welke zoowel voor de industrie in wheel als voor verschillende takken bedril'afzonderlijk belangrijke gevol- „i hebben. Daarom heeft de Raad iirzeld om. in afwijking van zijne ge- Erte dit wetsontwerp in studie te ne- m hoewel het bereids bij de Tweede r,r her Staten-Generaal is ingediend, lireer aanleiding vond de Raad hiertoe, li' de minister verklaard heeft het op |f te stellen, om over het wetsontwerp, frneer dit zou zijn ingediend, het gevoe- fvjn den Raad te vernemen. voorbereiding van deze aangelegen- heeft de Raad opgedragen aan een lain midden benoemde commissie, die door vertegenwoordigers van ver diende belanghebbende takken van liiieid heeft laten voorlichten. Ie Raad spreekt na een breede beschou- van het ontwerp de verwachting uit, zijne uiteenzetting den minister de hiding zal schenken, dat het wets- terp tot hulpverleening aan de vee- Uerii zeer ernstige gevolgen voor de in- Se in het algemeen en voor talrijke i van nijverheid in het bijzonder zal L (De aandacht wordt vooral geves lop de gevolgen voor de oliefabrikan- I de margarine- en de chocolade- Isttle). Zelft acht de Raad het ge- Itvaardigd de vraag te stellen, of men Te pogingen, om de veehouderij te hei lniet zóó ver gaat, dat daardoor ver- Blende takken van nijverheid in ern- Tgevaar worden gebracht, om haar be- I niet meer te kunnen voortzetten. De [gebruikte vergelijking dat men een fcon te water laat gaan om een ander Idden en dan deze of beiden laat ver- Ken, is op dit geval geheel toepas- Jsameerende vat de Raad de conclu- ftaartoe hij in den loop van zijne be- luringen is gekomen, in het kort als k samen: [een in uiterste noodzaak mag een ^regeling voor de veehouderij worden Kien. Daarbij verdient naar 's Raads W een regeling op individueelen flag, indien uitvoerbaar, steeds de ur r de vraag, of het in het wetsont- lioorgestelde stelsel moet worden ge- t dan wel met een accijns op spijs- t moet worden volstaan, zal de Raad liet kunnen uitspreken, kt er een regeling, dan moet deze Bdelijken aard zijn en mag geen sti ls bevatten, om de veehouderij uit te Bbi. Ook het totaal maximum bedrag [on te verleenen steun moet van te ii vaststaan. f. ie belangen van de daarbij betrok- takken van nijverheid dient in af- kt mate rekening te worden gehou- [la den geest, als de Raad heeft aan ren. i geen geval kan de Raad zich ver- Jen met een gebod voor het verwerken ■melk in brood. 1 oplossing van het zuivelvraagstuk is ts den Raad in den export der zui- jducten gelegen en daarom moet de ■ring vóór alles hare aandacht op dat I gevestigd blijven houden. Elke gele- Vd. die zich voordoet, moet door de kring worden aangegrepen, om dien r. niet alleen op peil te houden, doch reder tot redelijke verhoudingen op eren. pDODTOESTAND VAN DE NOORDZEE HARING-VISSCHERIJ. Telegram aan dc Koningin. hoofdbestuur der Reedersvereeni- Ivoor de Nederlandsche haringvissche- l'aeeft het volgende telegram aan de figin verzonden: Reedersvereeniging voor de Neder- tc'ne haringvisscherij vertegenwoordi- le de Reedersvereenigingen te Katwijk Zee. Scheveningen en Vlaardingen, deelt Uwe Majesteit mede. dat zij op haar zeer dringend verzoek om steun voor de aanstaande Noordzee-drijfnet-haringvis- scherij een afwijzende beschikking van de Regeering heeft ontvangen. Dit weigerend antwoord van de Regee ring is voor alle belanghebbenden een zeer groote teleurstelling. In het vorige seizoen werd door de zeer gedeprecieerde haringprijzen in het reede- rijbedrijf voor tonnen gouds verloren. Tot moderniseering van het bedrijf, in het bijzonder door de algeheele mechani seering van de loggervloot te Scheveningen Katwijk en Vlaardingen. werden gedurende de laatste jaren meer dan vier millioen gulden uitgegeven. Zonder steun der Regcering in den vorm van een zekeren bijslag op de aan te bren gen haring, zal het hoogst bezwaarlijk zijn, de uitoefening van de haringvisscherij in noemenswaardiger omvang te doen plaats hebben, met als gevolg groote werkloos heid, niet alleen voor de visschers. doch ook voor honderden arbeiders en arbeid sters die aan den wal voor het reederijbe- drijf noodig zijn. alsmede voor hen, in de vele nevenbedrijven zoowel ter plaatse als in het binnenland werkzaam. De moeilijkheden, worden nog vergroot doordat de Duitsche regeering slechts een gering percentage aan deviezen beschik baar stelt waardoor de haring-export vrij wel onmogelijk wordt. Onze pogingen bij de Regeering daarin de zoozeer gewenschte verbetering te bren gen. hebben tot heden nog tot geen enkel resultaat geleid. Het visscherijbedrijf heeft in de oorlogs jaren door het regelmatig verstrekken van groote hoeveelheden haring en versche visch tegen zeer minimale prijzen in ruime male medegewerkt aan de voedselvoorzie ning der Nederlandsche bevolking. Het heeft dientengevolge groote offers gebracht Niet zonder reden heeft dan ook het af wijzend antwoord van de Regeering op het verzoek om thans het visscherijbedrijf te willen steunen een pijnlijken indruk ge maakt. Het visscherijbedrijf heeft echter steeds Uwer Majesteits persoonlijke belangstel ling mogen ervaren, redenen waarom de Reedersvereeniging met vrijmoedigheid den noodtoestand waarin dat bedrijf thans ver keert, onder Uwe Hooge aandacht meent te mogen brengen en richt zij met den meest verschuldigden eerbied tot Uwe Ma jesteit het verzoek, dc belangen van ons aloud nationaal bedrijf bij de regeering te willen bevorderen. Het hoofdbestuur der Reedersvereeni ging zou het op hoogen prijs stellen, in deze aangelegenheid door Uwe Majesteit te worden gehoord. BONDSDAG MEISJESVEREENIGINGEN OP GEREF. GRONDSLAG. In de Bondsvergadering van den Bond van Meisjesvereenigingen op Gereformeer den Grondslag, welke gister in het Con certgebouw te Ams'erdam is geil ul.n is behandeld een voorstel van het Bonds- bestuur luidende: „De Bond aanvaarde liet subsidie, dat de Overheid door tusschenkonist van den Cen- tralen Jeugdraad verleent aan Bonden en Corporaties, die zich de vrije Jeugdvorming ten doel stellen". In den Bond, met name in de Friesche aangesloten vereenigingen, is een vrij sterke oppositie gerezen tegen dit voorstel, hoofd zakelijk gebaseerd op principieele bezwa ren tegen subsidie van de Overheid. Namens het Bdndsbestuur werd ter vergadering een verklaring afgelegd, waarin in overeen stemming met de eenstemmige meening der Commissie van Advies ontkend wordt, dat de kwestie van al of niet aanvaarding van het subsidie een principieele zaak zou zijn. Want de Overheid verbindt aan liet subsidie geenerlei voorwaarden, zoodat de onafhan kelijkheid van den Bond niet wordt aan getast. Om echter te voorkomen, dat door een beslissing over het voorstel de rust in den Bond verstoord zal worden, nam het Bonds- bestuur zijn voorstel terug en vroeg aan de vergadering slechts bij motie een uit spraak, dat het subsidie niet zal worden aanvaard. Verschillende afgevaardigden wilden ech ter een uitspraak, waarin uitkwam dat het subsidie zoowel op principieele als prac- tische gronden wordt geweigerd. Tet slotte nam het Bondsbestuur behalve zijn voorstel ook zijn motie terug. De subsidie wordt door den Bond dus niet aanvaard, doch de vraag of dit 0111 principieele en/of practische overwegingen geschiedt, is niet beslist. BEZUINIGING BIJ DE P. T. T. Het oordeel der bonden. De besturen der tien grootste afdeelin- gen van den Centralen Bond van P. T. T.- personeel. die gisteren te Utrecht hebben vergaderd, hebben een telegram aan den directeur-generaal der P. T. T. en aan den Postraad verzonden, waarin zij mededee- len, dat het veel te groote en daardoor goeddeels onnoodige corps der hoogere ambtenaren als een looden last op het staatsbedrijf drukt. Productieve arbeid verrichten vele der hoogst bezoldigde amb tenaren bij het bedrijf niet. integendeel, hun voortdurend experimenteeren kost duizenden guldens. D? besturen verzoeken, naast het groot aantal statistieken, dat het hooger perso neel over de ambtenaren in lageren rang heeft samengesteld, nu eens door een kleine commissie van buitenstaanders een rapport te doen samenstellen over hetgeen de ambtenaren met een jaarwedde boven de f. 4000 stuk voor stuk en uur voor uur als productief werk opleveren. De besturen zijn overtuigd, dat een zoo danig onderzoek zal uitwijzen, dat een zeer groot aantal z.g. bedrijfsleiders totaal over bodig is. DE BOTERCONTINGENTEERING IN DUITSCHLAND. Het comité voor economisch verweer heeft het volgende telegram aan den mi nister van buitenlandsche zaken gezonden: Van betrouwbare zijde vernemen wij. dat aan het Landwirtschaftsministerium te Berlijn niets bekend is van voorstellen van onze 'regeering tot wijziging van het boter- contingent overeenkomstig onze voorstellen van 20 Februari aan den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw, waarvan u afschrift werd gezonden. Wi.i schreven over deze aangelegenheid tevens op 21 Maart 15 April en 6 Mei en verzoeken Uwe Excellen tie dringend, mede te deelen. welke voor stellen gedaan zijn en in welk stadium de onderhandelingen verkeeren. Onze boterexport naar Duitschland wordt volgens 't thans geldende systeem vernie tigd. o EMIR FEISAE IN ONS LAND. Gistermiddag om 2 uur 10 is met het gewone K.L M.-vliegtuig uit Londen, de PH-AEF, bestuurd door den vlieger Veenen- aaal op Schiphol aangekomen Emir Feisal, de tweede zoon van den koning van den Hedjaz, tevens minister van Buitenlandsche Zaken van dat land. Hij was vergezeld door den directeur van zijn departement Foead Bey Hamsa een adjudant en een secretaris. De hooge be zoeker en zijn metgezellen waren in nationaal costuum en getooid inet een hoofddoek niet zilveren band. Op Schiphol werden dc vertegenwoordi gers van den staat Hedjaz begroet door Mr. Dr. G. A. Scheltes van het departement van Buitenlandsche Zaken, den heer Dirk v. d. Meulen, oud-zaakgelastigde van Neder land in het koninkrijk van den Hedjaz en den heer A. Plesman, directeur van de K.L.M. De Emir en zijn gevolg, vergezeld door de beide officieele vertegenwoordigers van Nederland begaven 'Zich naar het restau rant van Schiphol, 'waar de lunch werd gebruikt. Hedenmorgen is Emir Feisal door den minister van Buitanlandsche Zaken, Jhr. Beelaerts van Blokland ontvangen. In den namiddag zal hij bij H.M. de Koningin de thee gebruiken. i11 den Haag nemen de hooge bezoekers hun intrek in Hotel des Indes. O NEDERLANDSCHE HISTORICI BIJEEN. Talrijke dooden en gewonden Groote schade Congres te Den Haag. In liet Nederlandsch Lyceum aan de Willemstraat te den Haag is het eerste congres van Nederlandsche historici ge houden. Prof. Colenbrander heeft het goed be zochte congres geopend met een toespraak, waarin hij de beteekenis uiteenzette van het Nederlandsche Comité voor .geschied kundige wetenschappen ten opzichte van de Internationale Organisatie der historici, alsook ten opzichte van het volksleven ten onzent. Uitvoerig stond spr stil bij het nationaal-bibliographische werk. dat nog te verrichten valt en waartoe de hand aan den ploeg geslagen is. Hei aantal deelnemers aan het congres bedroeg 175. Na de openingsrede van den voorzitter heeft dr. Th. J. G. Locher een rede gehouden over: „Het Panslavisme bij de Ceclien en Slovaken". Aneta meldt dato 15 dezer: Het observatorium te Batavia regis treerde gisteravond te 9.45 uur een zware aardschok. Hedenmorgen is uit Menado telegrafisch bericht ontvangen, dat aldaar een aard beving is gevoeld, die meer dan een mi nuut aanhield en groote schade veroor zaakte Vijf personen zijn gedood, terwijl er 20 ernstig werden gewond en velen lichte verwondingen bekwamen; medische hulp is onmiddellijk uit Menado gezonden; het schijnt dat in het district Minahassa groo te schade is aangericht. Minstens 150 hui zen zijn ingestort: de protestantsche kerk en die der katholieken zijn ernstig bescha digd. De bevolking is diep onder den in druk: er is evenwel geen paniek ontstaan. In Menado is de groote copra-onderne- ming Goedang ingestort: de waterleiding- pijpen zijn op verschillende plaatsen ge barsten. Nader seint men ons: De aardbeving in de Mmahassa was he viger dan ooit sedert 1903 werd gevoeld. De aardbeving werd ook gevoeld in Ma kassar en Ternate. Zelfs in Ternate zijn enkele huizen in gestort. terwijl verscheidene steenen hui zen zoo zwaar beschadigd zijn dat zij on bewoonbaar zijn geworden. Een inlander werd dood onder de puinhoopen aange troffen. Het kratermeer van Goenoeng Amoe toont een hooge temperatuur. Een ooggetuige te Menado verhaalt, dal. tengevolge van de zware schok, welke een richting Oost-West had, een groote paniek ontstond De inwoners vluthtten de straat op. terwijl meubilair, bloempotten en glas werk vernield werden. De meeste huizen toonen scheuren in de muren. Een Chineesche tempel werd zwaar beschadigd. In enkele straten zijn scheu ren ontstaan ter lengte van 30 M., waaruit het water spuit. De grootste verliezen zijn geleden in Ka- kas alwaar talrijke aardscheuren veroor zaakt werden Ruim 500 woningen zijn vernield, terwijl 80 woningen werden ont zet. Zeven personen werden gedood, acht zwaar gewond en 120 licht gewond. De bevolking van de nabij gelegen negorij Kaweng is gevlucht, hoewel daar slechts vijf woningen zijn vernield. In Amoerang zijn 96 woningen vernield. De groote brug aan de Zuidzijde van Amoerang is ontzet. Het bastion en het bruggenhoofd zijn gescheurd Een strook van de kust tusschen Tocmpan en Amoe rang is circa anderhalve meter verzonken. Te Kalawirang zijn 25 woningen ver nield. Te Koja zijn 18 woningen vernield, ter wijl 10 woningen werden ontzet. Te Passo zijn zes woningen vernield en 20 ontzet. De oostzijde van het meer van Tondono is licht beschadigd. Uit Kema wordt gerapporteerd, dat al daar Zaterdagavond een kleine vloedgolf plaats had. In de hoogvlakte van Mongondou ziin 36 woningen vernield en 79 ontzet, in Gorontalo is een joersoon gedood Te Menado werd lichte schade toege bracht aan het havenkantoor en de kade muren. Het congres ging vervolgens in sectie- zittingen. Gaarne aanvaardde de vergadering prof. Colenbrander's voorstellen om in ieder 2e en 4e jaar van het internationale lustrum een historisch congres te organiseeren. Met een tot weerziens in 1932 en daarna in 1937 zijn de Nederlandsche historici uit een gegaan; VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid en voorzitter der Rijks-Beurzencommissie mr. H. van der Vegte, oud-minister van Waterstaat te 's Gravenhage. In den ouderdom van 66 jaar is overleden de heer J. F. H. Spier, oud-lid van den Gemeenteraad van Amsterdam en lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. I11 hem heeft de Anti-Rev. Partij een harer verdienstelijkste mannen in de hoofdstad verloren. 0 UIT NED. OOST-INDIE. POSTDIEFSTALLEN. BANDOENG, 14 Mei (Aneta). In verband met het veelvuldig voorkomen van dief stallen van postzakken in Zuid-Sumatra werden buitengewone tijdelijke maatrege len getroffen. Het resultaat daarvan was dat te Palembang een inspecteur van de P.T.T. een pakmeester van de Staatsspoor- op heeterdaad betrapte. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. KOPPELAARSTER VERMOORD. SOERABAJA, 14 Mei. (Aneta). De be ruchte 90-jarige koppelaarster mevr. Wein- traub is vermoord. Het visum-repertum wees uit dat de borstkas was ingedrukt ter wijl het slachtoffer bloedingen aan het ge zicht had. De politie tast in het duister omtrent den dader en de motieven van dezen moord. Mevrouw Weintraub was Weensche van geboorte en weduwe van een officier van gezondheid van het Ned.-Indische leger. BRAND. BANDJERMASlU, 14 Mei (Aneta). In een Europeesch hotel alhier is brand uitge broken. Zeer waarschijnlijk is hier kwaad willigheid in het spel. De tijdens den brand in dat hotel logeerende subst.-officier van Justitie bij den Raad van Justitie te Soe- rabaja mr. P. S. de Gruyter. heeft bereids een onderzoek ingesteld. PINKSTER-ZEGEN. In het Stadion te Amsterdam had op den Tweeden Pinksterdag het massaal leekespel „Pinksterzegen" plaats, dat werd uitgevoerd door tienduizend Graalleden. onder leiding van de ontwerpster mej. Min. van der Kallen. Het geheel werd in 15 tafereelen uitgevoerd. Er waren een 15.000 aanwezigen, w.o. dc bisschop van Haarlem, mgr. Aengenent en minister Verschuur. UITVOER VAN BLOEMBOLLEN EN BLOEMEN. Onze uitvoer van bloembollen, knolsier gewassen en vaste planten (wortelstokken, knollen en wortels) heeft volgens de maandstatistiek van den in-, uit- en door voer (bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek) in April bedragen 555 ton (waarvan 173 ton naar Duitschland, 128 ton naar Groot-Brittannlë en 104 ton naar Frankrijk) ter waarde van f. 234.000. tegen 927 ton ter waarde van f. 816.000 in April van het vorige jaar. Aan afgesneden bloemen, bladeren, groen takken, enz. van siergewassen heeft ons land in April verzonden 639 ton (waarvan 326 ton naar Groot-Brittannië en 201 naar Duitschland) ter waarde van f. 544.000. tegen 1079 ton ter waarde van f. 1.221.000 in April 1931. TIEN JAAR LANG FRAUDE GEPLEEGD. De rechtbank te Middelburg behandelde de zaak tegen een 68-jarigen gemeente ontvanger uit 's Heerenhoek. wien fraude in de boeken en de kas der gemeente werd ten laste gelegd. De verdachte, die zich zelf destijds aanmeldde, erkende reeds ruim tien jaar lang fraude te hebben ge pleegd en gelden te hebben verduisterd. De officier van justitie mr. baron van der Feltz, eischte anderhalf jaar gevan genisstraf. Denkt morgen om de Woensdag collecte van het Crisis-Comité! I® het Engelsch door A. TREUB. aton glimlachte droefgeestig en sloot |«g langzaam. J R heb mijn man, stemde hij tegen K<i dank toe, misschien een paar dagen T{t Aan ik hem anders zou gekregen r" En ik weet ook zijn geschiedenis In Jan. hem. Ik heb ook zijn vrouw. Kap' .biet beloofd had. U kunt zien, l ii av°nd 's. om ze te pakken, plfle' nu eens a"es van U zeI£ "fU voldoende verbergt feta» !oecien blik in de zaken van je tw. viol Clinton slim in de rede. iS;? zooals je wilt. Ik.... Ir, ti8 zooals ik wil, snauwde Clinton, w fedacht. Spencer, dat het voor «Mt niet natuurlijk is om aarde- i kik ren! üS ivSif Peter veelbeteekenend aan. S» mand niet Paar maan- kfta! iets hooren zeggen over af- hij onderzoekend. 4 H »eek koel. maar gaf geen ant- fc£j£l°nd kalm op en naderde Nu, mijn ontwerper van vogelkooien, zei hij grijnzend. We zullen beginnen bij het begin. Je naam is Ryan, hè? Albert T. Ryan? Waarvoor is de T.? Lee Wang lachte spottend. Dat zal hij je nooit zeggen, Clinton, zei hij. Hij zal zeggen dat het Tom of Timotheus of zoo'n soort naam is. Het is in werkelijkheid Tracey! Loop rond! zei Clinton, met bijtend sarcasme. Een vreemde naam, hè? vroeg Lee Wang. Maar ik herinner hem mij omdat Tracey in den ouden tijd een groot vriend van Peter was. Sir Peter verschrikte hevig; zijn oogen knepen zich samen en staarden in de ern stige oogen van Spencer. Toen scheen iets in zijn keel op te komen en hem te verstikken. Tracey! riep hij met beklemde stem. Mijn God! Tracey! Hij wankelde, stak blindelings zijn han den uit en viel voorover op de tafel. HOOFDSTUK XXXIV. Paatje! Er klonk afschuw en vrees in Enid's kreet toen zij haar vader zachtjes schudde. Harker zocht naar den brandewijn, maar Eric was hem voor en hij ging haastig naar sir Peter met een goed gevuld glas. Clinton keek en fronste toen het voor hoofd. Hier was iets anders, waarvan hij niets wist. Hij feliciteerde zich opnieuw dat hij Lee Wang niet haastig had wegge bracht. Er was hier zeker iets dat zijn ambtelijke aandacht verdiende. Hij nam zijn pistool weer steviger vast en keek Spencer aan met een glimlach vol ver wachting. Spencer zag op den baronet neer en zijn blik was ondoorgrondelijk. Hij maakte geen beweging om naar hem toe te gaan, maar stond volstrekt onbewegelijk, het resultaat van Eric's hulp afwachtend. Drink dit, sir Peter, drong Eric aan en hij trachtte den baronet op te wekken. Lee Wang sloeg met spottende oogen den gang van zaken gade. Vreemd, zei hij langzaam, hoe de meest voor de hand liggende zaken zoo dikwijls over het hoofd gezien worden. De verwisselde stoelen bijvoorbeeld, en nu dit. Tracey is twee volle jaren lang voor Peters oogen geweest en hij heeft hem nooit ge zien! Wel, wel! Misschien is het beter dat wij een dokter roepen, stelde Harker ongerust voor, en hij reikte naar de telefoon. Sir Peter's handen, die zich krampachtig gesloten en geopend hadden, werden lang zaam vlak bij Harker's woorden en de baronet richtte zich met pijnlijke inspan ning op. Zijn snorkende ademhaling ver anderde in een verstikkend hijgen, terwijl hij zijn bevende hand naar het glas uit strekte. Eric steunde hem met zijn ster ken arm en bracht den brandewijn naar de lippen van sir Peter. Sir Peter's gelaat geleek dat van een doode, behalve dat de oogen brandden. Tracey! hijgde hij zoodra hij zijn stem weer terug had. Tracey! Harker schoof een stoel vooruit, maar de baronet wenkte hem af. Sir Peter steunde op de tafel, schudde de zorgvolle handen van zijn schouders af en voelde letterlijk zijn weg, totdat hij van aangezicht tot aangezicht met „Spencer" stond. Hij keek enkele oogenblikken in de ondoorgronde lijke grijze oogen, kreunde toen zwaar. Als je er niet op gestaan had, dat hij zooveel loog, Peter, de opzettelijk temerige spraak van Lee Wang verbrak de druk kende stilte, had je mogelijk het Iidteeken onder zijn kin opgemerkt. Niet dat het je iets gezegd zou hebben. Het ziet er niet uit als het gevolg van een slag met een rijzweep! Waarover praat je toch? vroeg Clin ton geprikkeld, zich plotseling omkeerend. Waarom waarom heb je het mij niet gezegd, Lee Wang? riep sir Peter, in een wanhopige bede. Waarom heb je het mij niet gezegd? Lee Wang verwijderde kalm zijn ande ren wenkbrauw en wierp dien naar Clin ton, voordat hij antwoordde. Zijn gelaats trekken, ontdaan van elk spoor van haar, behalve de weinige zwarte oogharen, wa ren wreed en norsch van uitdrukking. Het was gemakkelijk te zien dat met trekken, waarin het Oostersche overheerschte, deze man het niet moeilijk gevonden had zijn rol als Chinees vol te houden. De hooge jukbeenderen, de smalle oogen, het sluike zwarte hoofdhaar, dat alles was zuiver Mongoolsch. De moeilijkheid voor hem had gelegen in een lichte, eenigszins gele huidkleur en de karakteristieke. hoog gewelfde ruige wenkbrauwen der Braces. Dit alles had hij met prijzenswaardige nauwkeurigheid onder handen genomen, met geregelde tusschenpoozen had hij zijn huid wat lich ter gemaakt met een mengsel van zich zelf een buitengewoon kleverige kleurstof, zooals Sfiencer gemerkt had, toen hij ge tracht had ze te scheiden van een klein stukje geel vel en door de wenkbrau wen haar voor haar uit te trekken, en ze te vervangen door kunstmatige, die hem veel uren werk gekost hadden om ze goed te maken. Toen sir Peter hem aankeek zooals hij daar was, glimlachend, spottend en onge voelig voor het leed, dat hij veroorzaakt had, onverschillig voor het schandelijke vonnis, dat hem wachtte, vastgeketend aan een malloot, vervloekte hij zich zelf, dat hij een blinde dwaas was geweest, en hij vervloekte zijn vader, die dezen hel- schen deugniet als zoon had! Lee Wang las de gedachten van sir Peter en vond er veel in dat hem plezier deed. En waarom zou ik het je gezegd heb ben, Peter? vroeg hij. Omdat je zoo vrien delijk was mij naar de gevangenis te zen den wegens vervalsching inplaats van we gens inbraak? Ik vrees, dat ik niet dank baar genoeg jegens mijn aristocratischen broeder ben. Ik ben waarschijnlijk te veel Chinees en houd te veel van geheimen, 't Schijnt jammer te zijn. Nu, dat zal voor vanavond wel zoowat alles zijn, voegde hij er bij met een zucht opstaande en Nina vriendelijk helpend om op te staan. Mis schien is het beter dat wij nu heen gaan, Clinton. Ze zullen blij zijn dat we weg gaan en je mannen zullen doodvriezen ai wachtende op het schot, dat je hun be loofd hebt. Clinton keek achterdochtig bij de slimme gissing. Een oogenblik, snauwde hij met een dreigende beweging van zijn pistool Ik moet precies weten, wat er met deze Tra- cey-zaak is en je schijnt er alles van te weten. Kom er maar mee voor den dag! Oh. dat? antwoordde Lee Wang met een onverschilligen glimlach Ik kan na tuurlijk geen eed doen op de waarheid der geschiedenis, om de eenvoudige reden, dat ik dien tijd in de gevangenis zat maar ik wil zweren dat dit Albert Tracey is, de vriend uit den jongenstijd van sir Peter. Hij wees naar Spencer, die zich niet be wogen had, behalve om den spreker een oplettend gezicht toe te keeren. Het komt er niet op aan nu Lang Wang! viel sir Peter zenuwachtig in. Het komt er niet op aan nu Lee scherp, en ik moet het weten! Ga door jij' Niets te vertellen, ging Lee Wang voort; alleen een voorval, dat je in iederen zes-stuivers-roman kunt lezen Peter en Tracey hadden hetzelfde meisje lief Hij hield op en wendde zich tot Nina. Je neemt me niet kwalijk dat ik over die goedkoope romantiek spreek. lieveling, maar zooals je ziet. wordt ik er toe ge dwongen, verzocht hij. (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9