0 DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 17 Mei 1932 Ihemanüsch weerbericht. Ijcedeeld door liet Konlnkl. Ned. Meteorol. Inst.. De Bildt.j. SPORT. BUFÏGERL. STAND v. LEIDEN GEVEILDE PERCEELEN. UIT DE OMSTREKEN. LAATSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. SCHEEPSVERBINDINGEN. FAILLISSEMENTEN. CORRESP^w^FMTIE. BUSLICHTINGEN. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. yVEERBERICHT. Barometerstand, Lrmiddag 3 uur: 761 jeuffiiddag 3 uur: 765. LiGRAFISCH WEERBERICHT. [cd Ned. Meteorol. Instituut, De Blldt Xje stand 771.7 te Haparanda. Cite stand: 756.9 te Seydesfjord. lach ting tot. den avond van 18 Mei: X zuid-Westelijke tot Zuidelijke ■Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen 1 Warmer. bui en Oost-Duitschland zijn nog invloed van een belangrijke hooge- ltied. dat bij Zuid-Oostelijke win- ler iiooge dagtemperaturen mee- JEen lage drukgebied. dat sterk m ■afneemt. trekt Oostwaarts en wordt Ini rue van hooge drukking ge- Tjje in onze omgeving in de onderste Jgtn een sterke afkoeling bracht. In Oceaan nadert een diepe depres- "jat de wind weer naar het Zuiden reu en de temperatuur opnieuw zal liijeer. De Britsche eilanden en Tranknik liebben na een heldedën «er lage ochtendtemperaturen, mid j-uikriik heeft fraai weer.In Duitsch- |D!aatseliik onweer te wachten, aan fche kust begint het hard te waaien IZuiaen. LUCHTTEMPERATUUR. Ivoorm.: 10 gr. C. (50 gr. F.). V'smidcl.: 12'/; gr. C. (55 gr. F.) Fnam.: 13 gr. C. (56 gr. F.). IfflTERTUDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Woensdag. i. te 12 u. 39 m.: nam. te 1 u. 1 min. I WATERTEMPERATUUR. Iiminrichting „Hooge Rijndijk". Idags 12 uur: 17'/ï gr. C. 1 Zweminrichting „De Zijl". ïdags 12 uur: 16'/: gr. C. ICHT OP VOOR* FIETSERS e.a jag: 8.22 n.m. tot 3.31 v.m. (S- OP- EN ONDERGANG. op 2 u. 30; onder: 16 u. 27. MC donald. EN 16 Mei. (Reuter). Blijkens het >en medisch bulletin is de toestand K Donald zoo bevredigend, dat hij ie aanstaande voor verder herstel «lemouth zal kunnen vertrekken. brand bij krupp. S. 17 Mei. iWolff). In den afgeloo- it is in de Krupp-fabrieken brand tan. De vuurschijn werd op kilo- ï*alstand waargenomen, terwijl een rook werd ontwikkeld. De eigen wr bestreed het vuur krachtig en edelilke brandweer niet toe; poii- slechts, voor zoover noodzakelijk "JOelting toegelaten. «n verspreidde het bericht van den :ch snel en duizenden spoedden zich nlaats des onheils. Men vermoedt, modelmakerij een prooi der vlam- s geworden. Niemand wordt echter ten. jegeveer vier uur strijd was de brand pt KruDp den toestand meester. De !J 'an den brand is nog onbekend f ie zeer aanzienlijk. illeüaagsch spoorweg ongeval. ■SCKAU 17 Mei (v. DJ. Op het Kajdanow heeft een niet-alle- spoorwegongeluk plaats gehad. tomotiefwaarop zich niemand be- 1 die van de Sovjet-Russische grens 'fed op een goederentrein en ver- eemge wagons. Eemge spoorwegbe- "«den gewond. ingesteld, onderzoek bleek, dat de '"ei op het Russiscne grensstation '-tegen door een spoorwegarbeider, 'agenten van de G.p.Oe.. die hem spoor waren, wilde vluchten. Hij oe locomotief in beweging en reed innen Even voor Kajdanow sprong rmu het bosch in. De loco eed onbemand verder en veroor- g el rceds gemelde ongeluk. üFuJ wolkbreuken in west- duitschland. Mel- (Reuter). Uit Guels ent. dat een 20 tal personen in i voor het losbarstende onweer e.had gezocht, toen een hevige B gebouwtje binnendrong en bevindende menschen te- f C°M sloeg. l weer terugvloeide, moes- Wtoch no® bot aan den ■wï? blijven staan. pjm1 hakten een gat in het 0(>w de menschen werden t^'jtoest met ernstige kwets- tet ziekenhuis worden ver- NA DE AANSLAGEfJ IN JAPAN. TOKIO. 16 Mei. (Reuter) De minister van binnenlandsche zaken Kisabure Su zuki heeft het voorzitterschap van de con servatieve fractie in het parlement aan vaard; vermoedelijk zal hij ook minister president worden. TOKIO, 17 Mei. (V.Dj. De Japansche ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog hebben verklaard, dat zij geen deel meer wenschen uit te maken van het nieuwe ministerie. PARIJS, 17 Mei. (Reuteri. De bijzondere correspondent van de „Petit Parisien" te Tokio meldt, dat de aanslag op den mi nister-president niet den persoon van Inoekai gold doch het hoofd van de re- geerng. De daders zijn lid van de „Broederschap des Bloeds". die zich ten doel heeft gesteld alle hooggeplaatste personen, zoowel uit de politieke, als uit de financieele wereld die zij anti-nationaal acht, uit den weg te ruimen. Over het politioneele onderzoek wordt het grootste stilzwijgen in acht genomen, doch het schijnt, dat vele hooge officieren van leger en vloot bij de aanslagen betrok ken zijn. Er wordt zelfs verklaard dat de revolvers waarmee den aanslag werd gepleegd door een hoog marine-officier zijn verstrekt. Een bekend politieker heeft aan den correspondent verklaard: „Wij zijn op den besten weg naar het extronisme. Het leger is uitgesproken na tionalistisch en anti-kapitalistisch. PETROLEUM-BRAND. BUENOS AIRES, 17 Mei. (Reuter) Een Poolsch arbeider heeft een bom ge worpen in het petroleum-reservoir van Plaza Huino. Het reservoir vloog in brand en de bran dende olie begon in de richting van de stad te vloeien De vuurstroom kon echter worden ge stuit, de schade wordt op 700 000 piaster geschat. De dader pleegde zelfmoord, toen» hij werd gearresteerd. De aanslag wordt aan een complot toegeschreven. VOETBAL. leidsche bakkersgezellen t.o.g.— de post i. De Zondag aan de Maaldrift gespeelde wedstrijd van 1e Bakkersgezellen tegen de Post eindigde in een 30 overwinning voor de Pots. Ruststand 30. roodenburg ii—leidsche bakkers- geze len t.o.g. A.s. Woensdagavond spelen de Bakkers gezellen een vriendschappelijken wedstrijd tegen Roodenburg il op het terrein aan de Nieuwe Vaart, aanvang 6 uur. - ONDERTROUWD: J. Mieremet wedr. 55 j en J. F. Kar stens wed. 51 j. W N. v. Bellen jm. 55 j. en A. W. Zwarts jd. 21 j. H. v. d. Meer jm. 23 j. en J. v. Tongeren jd. 21 j. I. M. Verhoef jm. 26 j. en E. v. Weerlee jd. 22 j. H. W. Fuclis jm. 22 j. tn M. Siere jd. 22 j. G. Luitjes jm. 25 j. en J. Cris- pijn jd. 22 j. J. Kijk in de Vegte jm. 26 j. en L. G. de Roo jd. 25 j. geboren. Gerard z. v. J. H. de Jong en G. Bud- dendjk Maria Johanna d. v. H Tuin- hof de Moed en C. de Vogel. Roghus Wilhelmus, z. v. R. W. van der Lubbe en M J Pieket Allegonda Colette Albertine d. v. P. J. Kooreman en H. M. Bolten. OVERLEDEN. L. C. BraatThiene. wede. 69 j. W. Stavleu, m.. 62 j. M. Buitenkant, m.. 58 i. Gehouden verkooping in het Notaris huis te Leiden op Vrijdag 13 Mei 1952 ten overstaan van H. M. Markusse, Notaris te Leiden. Diefsteeg 11a. Kooper L. Boerstra voor f. 1815.Oranjegracht 55. P. F. v. d. Broek voor f. 1900.Overige pereeelen waren Uit de hand verkocht. ZOETERWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Jannetje Adriana, d. van J. G. F. Vromans en W. C. Anker; Wilhelmus Hendrikus Maria, z. van C. A. Zandbergen en C. M. Oostdam; Cornalis Jacobus, z. van J. Overdevcst en M. B. v. d. Geest; Magdalena Johanna Maria, d. van L. A. Droogh en C. A. v. Wijk; Zacharias Maria z. van Z. de Vogel en A. Ravensbergen. Ondertrouwd: Johannes van Klink, 26 jaar en Sophia Petronella Groen, 21 jaar. van Hazerswoude. Gehuwd: C. J. Hooijmans en 'A. C. van Teijlingen; A. A. Bei ren He.iengouwen en J. B. Onderwater; A M. JongbloeJ en V. K Lasberg. Overleden: Johannes Zandbergen, 70 jaar. wedr. van D. Jansen. Steant, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. Op verzoek van de Haagsche politie Ss alhier aangehoude W. Z„ die er van ver dacht wordt zich in Den Haag een rijwiel wederrechtelijk te hebben toegeëigend. Terzake van wederspannigheid zijn S. B. en J. C .K.. beiden alhier, naar het politiebureau geleid. Woensdag 25 Mei geeft het kinder koor van Ex Animo (afd. groot- en klein- koor) haar derde uitvoering in de Stads gehoorzaal. Het komt thans met een vroo- lijk ienteprogramma. waarvoor ongetwij feld veel belangstelling zal bestaan. Voor verdere bijzonderheden zie men de adver tentie in dit blad. De R.K. Gem. Zangvereeniging „Pulchri Studio" behaalde onder leiding van den heer Th. van Niekerk. op het groot natio naal concours te Den Haag in de afd. Uitmuntendheid gem. koren een tweeden prijs met 294 punten. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 9 Mei 34 volwassen personen. Dinsdag 10 Mei 43 Woensdag 11 Mei 43 Donderdag 12 Mei 43 Vrijdag 13 Mei 40 Zaterdag 14 Mei 35 vader van tien kinderen doodgeschoten. Gisteravond is de heer J. van der Wauw uit Opbik (Zuid-Limburg), terwijl hij zon der licht op de fiets reed, door een mare chaussee aangeroepen. Toen de man niet onmiddellijk stil stond, heeft de mare chaussee twee schoten gelost, die v. d. Wauw door het hoofd gingen. De man was op slag dood. Hij was weduwnaar en laat tien kinderen onverzorgd achter. D„ dorps bewoners zijn zeer onder den indruk van het gebeurde. ernstige vechtpartij in woonwagenkamp. Drie vechtersbazen gewond. Op tweeden Pinksterdag had in het woonwagenkamp, gelegen in de voorstad St. Jacob te Roermond een ernstige vecht partij plaats tusschen de bewoners hier van. Er werd met geweren en revolvers geschoten, terwijl men tevens van hamers en messen gebruik maakte. De 21-jarige Lutgens werd door een messteek in den buik levensgevaarlijk ge wond. De man is naar het St. Laurentius- ziekenhuis te Roermond overgebracht. Ook zekere Kraus en Scheffers liepen gevaar lijke messteken op. De politi'ë, die enkele vechtersbazen arresteerde, had groote moeite om de gemoederen in het kamp wederom te kalmeeren. de postvluchten. De „Specht" s gisteren te 6.10 uit Athene vertrokken en na tusschenlan- dingen van 8.45 tot 12.38 te Saloniki en van 15.— tot 15.50 te Belgrado om 17.40 te Boedapest aangekomen. Hedenmiddag te 13.50 is „De Specht" op Schiphol geland. wederom ingebroken bij de bonneterie te amsterdam. Voor de tweede maal binnen enkele dagen is een inbraak gepleegd in het modemagazijn de Bonneterie aan de Kal- verstraat. Hedenmorgen is n.l. ontdekt, dat vermoedelijk in den aigeloopen nacht een of meer tot nu toe onbekend gebly/en per sonen zich toegang tot het magsreijn heb ben verschaft en daar het een en ander hebben weggenomen. De buit bestaat voor zoover men heeft kunnen nagaan, uit twee honderd a driehonderd dassen, een groot aantal handschoenen, boorden- en over- hemdsknoopen. Evenals de eerste maal is het ongewensehte bezoek het gebouw aan dn achterzijde binnengedrongen. Langs de achterzijde van het gebouw, die naar de Munt is gekeerd, loopt n.l. aan den Rokin- kant een nauwe doodloopende steeg. Blinde Katersteeg geheeten, op het einde waar van de afdeeling expeditie en de kantoor ruimte van de Bonneterie uitkomt. Van de(n) dader(s) ontbreekt nog elk spoor. Een aanwijzing, die wellicht resul taten kan opleveren, is, dat de gestolen dassen alle met „De Bonneterie" zijn gemerkt. o de indische tentoonstelling. De Indische Tentoonstelling in het West- broekpark te Den Haag heeft, zooals te verwachten was op de beide Pinksterdagen druk bezoek gehad. Er passeerden op de twee Pinksterdagen ieder niet minder dan 23 000 betalende bezoekers de loketten. In totaal was de tentoonstelling tot gis teravond bezocht door 48.793 bezoekers. Door H.M. de Koningin-Moeder is hedenochtend onverwachts een bezoek ge bracht aan de Indische tentoonstelling. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana zijn hedenochtend halfelf per auto uit Het Loo in het Paleis Noordeinde te Den Haag teruggekeerd. Zij waren verge zeld van freule D. H. van Tets, eerste Hof dame en van luit. ter zee le klasse N. A. Rost van Tonningen, adjudai van H.M. De H.T.M. boekte Zaterdag j.l. aan ontvangsten f. 22.300, Zondag (Eersten Pinksterdag) f. 31.400 en Tweeden Pink sterdag f 39.900 Verleden jaar waren deze cijfers in de overeenkomstige dagen resp. f. 24.300, f. 30.600 en f. 45.200. landverhuizing van javanen. Een van de jongste berichten betref fende stappen tot verbetering van het lot van arme Javanen luidt, dat wel 500 man uit midden-Java, en wel uit de volkrijke afdeeling Bagelen, uit eigen beweging zich hebben aangemeld voor den overtocht naar Lampoeng, het zuidelijk deel van Suma tra. waarin het gouvernement een kwart eeuw geleden een lustoord voor Javaan- sche kolonisten heeft geschapen. En omdat het met die kolonisatie van Javanen, met die „proeven" over het geheel niet vlotte, is het bericht betreffende de jongste land verhuizing van 500 man, te volgen binnen kortdoor nog 1500 menschen (gezinsleden?) wel opmerkelijk. De verklaring vereiseht geen langdurig zoeken: de menschen zien geen kans in de eigen streek hun bestaan verder te vinden. Ongetwijfeld is hun een wenk gegeven, een herinnering toegekomen van de zijde van hun ambtelijke overheid aan de moge lijkheid. dat zij daar aan de overzij van straat Soenda bij en naast hun landge- nooten, die hun jaren geleden zijn voor gegaan en er gevestigd bleven op Gedong Tataan (bet. lustoord), vermoedelijk den kost kunnen winnen en er vervolgens grond kunnen bekomen voor een eigen gedoe. Het is nu dertig jaar geleden, dat het gouvernement opdracht gaf tot uitwerking van een plan voor kolonisatie In Zuid- Sumatra, te beginnen in de Lampongsche districten. De Indische regeering ging uit van de stelling, dat er overbevolking was in midden-Java, daarentegen een tekort aan bevolking in menig deel van Sumatra; dat het overbrengen van Javaansche gezin nen een gunstige maatregel moest wezen en dat haar „proeven" zouden worden ge volgd door een spontane landverhuizing, die mede een eind zou brengen aan de „mindere welvaart", waarin zij toentertijd de Javaansche bevolking vervallen waande. De regeering begon met 4 millioen ter beschikking te stellen voor het over brengen en vestigen van 22.940 gezinnen in tien jaar tijcis en de eerste proet was er een met 155 gezinnen in 1905. De kolonis ten werden overgevoerd naar Tandjong Priok, daar aan boord gebracht en een dag later van Telok Betoeng geleid naar het lustoord, Gedong Tataan, waar het nieuwe leven hen opwachtte met hulp voor alles. De kolonisatie stond onder een leider en de leider had zijn helpers. In 8 jaar zijn er 4 leiders geweest, een feit, dat de „proe ven" niet heeft begunstigd. De geschiedenis van de kolonisatieproe- ven kreeg wel eens het karakter van een lijdensgeschiedenis. In 1913 verklaarde de regeering. dat zij geen gelden meer zou verstrekken tot uitbreiding van de proeven en dat er harentwege geen leider meer zou zijn. Toen moesten de desa's der. kolonisten dus zelfstandige Javaansche gemeenten zijn. Het kwam er niet van. Omdat de af- deelingsbank in de Lampongsche districten toch grootendeels haar bedrijf had onder de kolonisten, werd de beheerder tevens de leider van de kolonisatie en buiten eenige leiding is Gedong Tataan niet ge komen. Zonder leiding en toezicht zouden de Javaansche landverhuizers zeker zijn ver- vervallen tot ellende en zij zouden stellig hun gronden zijn kwijtgeraakt aan Lam- poengers. Men moet in deze aangelegenheid twee dingen wel onderscheiden namelijk de ves tigingen zelf en den trek van Javanen dien het gouvernement o.m. door de .proeven" wilde bevorderen. Gedong Tataan moge in den loop der jaren vele millioenen hebben gevergd, er is intusschen een nederzetting ontstaan van eenige duizenden gezinnen met sawah's. droge velden en tuinen, die een zekere waarde heeft en wel niet meer zal ondergaan indien althans belet blijft, dat de kolonisten hun grond verkwanselen. Anders is het met den trek. met de land verhuizing, die het gouvernement wilde wekken. Het is wederom gebleken, dat de Javaan zich nagenoeg niet Iaat verlokken tot landverhuizing Hij wil hoe sober hij het heeft, in zijn streek blijven en zeker niet voor goed de voorvaderlijke oorden verlaten. Gaarne gaat hij eens van honk, gemakkelijk kan hij voor een tijd elders uit werken gaan. maar een vestiging elders, die een afscheid voor goed moet beteeke- nen. is hem tegen den zin. Deze gehecht heid aan eigen bodem is een verschijnsel gemeenzaam aan alle Indische volken, verzwakkend naarmate zij tot een hoogere althans andere beschaving geraken, die het verkeeren in vreemde omgeving en om standigheden vergemakkelijkt. Dat er in vroege tiiden uitwijking en landverhuizing zijn geweest, ook van Java nen, staat wel vast. Maar daarmee is nog niet verklaard hoe en waarom talrijke scharen er toe kwamen hun land en streek met een andere te verwisselen. Er zijn groote Javaansche nederzettingen geweest in Palembang en eveneens zijn er duizen den overgetrokken naar Zuid-Borneo. Op Java zelf zijn zeer vele Javaansche fami lies eertijds in het Soendaneesche Banten gekomen. Van al die emigratie en trans migratie zijn de uitkomsten rijkelijk voor handen en de nakomelingen van de oude landverhuizers gedragen zich er als kin deren des lands, alhoewel zij zich maar weinig met ander volk vermengen. Wat een Javaan beweegt tot landverhui zing, ontgaat ons eigenlijk volkomen. On danks velerlei aanmoediging is de trek naar het terrein van Gedohg Tataan in al de jaren van de Lampoengsche kolonisatie ver beneden den wensch geweest van hen, die haar moesten bevorderen. Die er in den loop der jaren heengingen, hebben meerendeeis gehoor gegeven aan aanspo ring; ook werd herhaaldelijk de klacht vernomen, dat zeer ongewensehte elemen ten van Java een goed heenkomen zoch ten naar Gedong Tataan en dat er zelfs naar het „lustoord" werden opgezonden lieden, wier gedrag een andere opzending had verdiend. Maar ziet. nu is er bericht van een spon tane aanmelding van 500 man. te volgen door 1500 menschen. Een teeken des tijds? Zij die belang stellen in de landverhui zing van Javanen, een veel besproken aan gelegenheid. zullen op het nieuwe ver schijnsel wel het oog houden. DENGAN HORMAT. ONZE TELEFOONNUMMERS REDACTIE .j.TV.v.v. »v. 1507 DIRECTIE en ADMINISTRATIE 29oo (op 2 lijnen) De navolgende passagiersschepen zijn Woensdag 18 Mei in radio-telegrafische verbinding met de daarnaast vermelde kuststations en via die stations recht streeks te bereiken. tMedegedeeld door de N.T.M. „Radio-Holland" N.V.). Chr. Huygens, Scheven. Radio Costa Rica, idem Flandria, idem Indra-, poera, idem Joh. v. Oldenbarnev., idem Kota Pinang. Medan Radio Maas dam, Scheven Radio M. v. St. Alde- gonde, idem Oranje Nassau. Paramaribo Radio Poelau Bras, P. Sudan Radio P. C. Hooft, Scheven. Radio Rotterdam, idem Sibajak, idem Zeelandia, idem. Opgeheven wegens gebrek aan actief: K. Hogervorst, Ter Aar. Denkt morgen om de Woensdag- collecte van het Crisis-Comité! J. de Mzn. te L. Van debatten naar aanleiding van redevoeringen nemen wij nooit uitvoerige verslagen op. Perron H. S. m. Op werkdagen: Richting Amsterdam Rotterdam Utrecht •3.*3— 5.15 7.— 7.— 13.10 10.50 10.40 15.55 13.35 13.— 20.10 15.25 13.50 15.55 14.30 16.30 16.20 17.50 16.50 19.20 22.10 23.05 22.56 Des Maandags en daags na een feest dag niet. Op Zon- en Feestdagen: 3.15 3.— 22.56 22.— Station Heerensingcl. Bus aan den trein, niet op perron. Vertrek der posttreinen op werkdagen te 12.28 16.21 18.41 AMSTERDAM, 17 Mei. Stille markt. Koninklijke vast Industrieelen iets hooger. Overige af- deelingen prijshoudend. De drie vacantie-dagen hebben op de beurs in geen enkel opzicht eenige ver andering ten gevolge gehad. De affaire was uiterst gering en de variaties hadden zeer weinig te beteekenen. De stemming was over het geheel prijshoudend, voor namelijk als gevolg van het herstel dat Wall Street na een flauwe opening ver toonde. Speciaal Koninklijke profiteerden hiervan en behaalden een winst van een 3-tal pet. Unilevers die heden ex-dividend VI.. wer den verhandeld, lagen iets hooger. Ook Philips trokken lichtelijk aan. Aku's en Accoustiek waren verwaarloosd. Rubbers trokken nagenoeg in het geheel geen at tentie. De noteeringen waren goed prijs houdend. Tabakken bleven op peil. zonder eenige affaire. Suikers hadden een beperkte markt en ondergingen nagenoeg geen wij ziging. H.V.A.'s plaatsten zich op de laag ste koersen van Zaterdag. Scheepvaartaan- deelen en Mijnwaarden bewogen zich op den achtergrond. Evenmin als elders wa ren de koerswijzigingen van veel beteeke- tentie. De nateeringen waren goed prijs- werden door de A'damsche beurs slechts aarzelend overgenomen. Obligatiemarkt was stil, doch weinig veranderd. WISSELKOERSEN. Engeland 9 01'/». Duitschland 58.82'/!. Frank rijk 9.72'/». België 34.60. Zwitserland 48.25. Oostenrijk 35.25. Denemarken 49.25. Zwe den 45.40. Noorwegen 45.75. New-York 2.46 3/8. Prolongatie 1 pCt. LEIDEN, 17 Mei, Vette Varkensmarkt Aangevoerd 335 zware en 33 lichte. To taal 368 stuks. Prijs per K G. levend ge wicht: zware 0.24—022 en lichte 0 22— 0.21. Handel matig. Zouters 0.18—0.16. LEIDEN, 14 Mei Totale aanvoer 17233 stuks. Prijs Kipeieren 2.10—2.95; Eenden eieren f. 2—2.40 per 100 st. Handel matig BODEGRAVEN, 17 Mei Kaasmarkt Aanvoer 219 wagens, 8854 stuks 79686 kilo le soort met R.M. 17—20; 2e soort met R.M. 1416 ct. Handel matig. ROTTERDAM, 17 Mei. Ter veemarkt aan gevoerd: koeien en ossen, 182 paarden, 1295 magere runderen. 580 vette kalveren, 1677 varkens, 1000 vette runderen, 1111 nuchtere kalveren, 208 schapen of lamme ren, 39 biggen en 92 bokken of geiten. Prijzen per kilo: koeien 17'/-22, 28 37, 35—36. Ossen 17'/:20, 27—30, 3335. Stieren 15'/;—17, 20—22'/=. 25—27. Vette kalveren 22'/;—30, 40-45, 52'/;—57'/;. Scha pen binnenl .16—21. Schapen f. 10—15 per stuk. Zuiglammeren f. 14—16 per stuk. Lichte varkens (exporthandel 9'/;, 10—11 cent per K.G. Prijzen per stuk van mager vee: Melk koeien f 140—240. Stieren 65—300 Werk paarden 150270. Slachtpaarden 90—750. Hitten 60—110 Veulens 20—40. Fok nuch tere kalveren 815. Slacht nuchtere kal veren 2 50—4.50. Kalfkoelen 135—240. Pin ken 45—90. Vaarzen 100—150. Biggen 2.— 4.50. Biggen per week 30—59 cent. 3-1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 3