LË1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 17 Mei BUITENLAND. VISSCHERIJBERICHTEN. VRAGENRUBRIEK. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Kleine Entente Rede van Boncour. Zondag heeft te Belgrado de laatste zitting plaats gehad van de conferentie der vertegenwoordigers der Kleine En tente. De Tschecho-Slowakijsche gezant te Belgrado boor den drie ministers, die aan de conferentie deelnamen, een lunch aan. Na afloop der conferentie werd een com muniqué verstarekt, waarin wordt mede gedeeld, dat de drie ministers van buiten- iandsche zaken der Kleine Entente de vraagstukken hebben besproken, die op de conferentie te Lausanne in behandeling zullen komen. Geconstateerd werd, dat de positie van elk der staten verschillend is, omdat hun belangen verschillend zijn evenals bij de conferentie te Den Haag in 19929 en te Parijs ln 1930. Over de behar tiging der wederzij dsche belangen bestaat tusscnen de drie ministers echter volledige overeenstemming. Verder blijkt uit het communiqué, dat de drie ministers ook economische aangele genheden hebben besproken, voornamelijk in verband met het plan tot stichting eener Donau-federatie. In een rede te Dyon verklaarde de Fransche afgevaardigde bij den Volken bond Paul Boncour, dat hij het betreurde dat enkele staten verontrust waren door de pogingen van Frankrijk ten aanzien van de organisatie van vrede en bezuini ging. Eveneens betreurde hij de ongerustheid van twee groote mogendheden ten aan zien van de Fransche Donau-plannen; hij hoopt, dat de Donau-staten met benulp van Frankrijk de regeling door zullen voeren. Verder verklaarde hij, dat de Ontwa peningsconferentie niet mag mislukken, omdat Duitschland dan weer gaat bewa penen, waardoor de vrede, waarvoor velen strijden, een einde zal nemen. Op de conferentie van Lausanne moeten de financiers uitmaken, wat na de woor den van Bruening nog gedaan kan wor den, doch in geen geval mag het even wicht in het schuldenvraagstuk worden verbroken, waardoor Frankrijk alleen na deel zou lijden. Boncour hoopt, dat zoowel te Lausanna als te Geneve de tegenstellingen tusschen de verschillende regeeringen zullen ver minderen. Minister-president Tardieu heeft een onderhoud gehad met de Amerikaansche gedelegeerden op de Ontwapeningsconfe rentie, Gibson en Norman Davis. DUITSCHLAND. a Prof Kahl f Wederom Nazis veroordeeld, Geheimrat prof. dr. Kahl, het oudste rijksdaglid, is heden 83 jaar oud, gestor ven. Dr. Kahl was lid der D. V. Partij en had als rechtsgeleerde een grooten naam. In den rijksdag trad hij in het bijzonder op den voorgrond bij de behandeling van het nieuwe strafwetsontwerp. Sedert 1895 was prof. Kahl aan de Berlljnsche univer siteit verbonden. Te Keulen is de zaak behandeld tegen het nat. soc. Rijksdaglid dr. Ley en zijn partijgenoot Fuchs, wegens mishandeling in een wijnlokaal aldaar van den soc. dem. partijleider Otto Wels en den hoofd commissaris van politie van Keulen Bau- knecht. Tegen dr. Ley werd 4 maanden gevan genisstraf geëischt en tegen Fuchs 2 maanden. Uitspraak doende veroordeelde de rechtbank dr. Ley tot 3 maanden en Fuchs tot 5 maanden gevangenisstraf. Inzake de strafmaat, zeide de president, dat het hier een aanval op heeren betrof, die op den drempel van den ouden dag stonden en ln het openbare leven een voorname plaats bekleedden. Anderzijds was rekening gehouden met het verge vorderde uur (2 uur 's nachtsi in 't wijn lokaal. Het was ook een tijd geweest van politieke „hoogspanning" en de zenuwen waren gespannen tot barstens toe. Dat kon als verzachtende omstandigheid worden aangemerkt. FRANKRIJK. Gaston Thomson Dc socialisten willen geen concentratie-regeering. Overleden is Gaston Thomson, het oud ste Kamerlid en oud-minister. Sinds 1877 heeft hij geregeld zitting in de Kamer gehad. In 1905 werd hij minister van marine, tijdens den oorlog was hij minister van handel, nijverheid en poste rijen. In de „Populaire" richt de socialistische leider Léon Blum zich opnieuw krachtig tegen het plan eener concentratie-regee ring. Het komende socialistische congres zal. wanneer wordt aangeboden deel te nemen aan een radicaal kabinet, waarin ook Tardieu of Tardieu's aanhangers verte genwoordigd zijn, met een categorisch neen antwoorden. Niemand mag zich naar deze richting illusies maken. ZUID-AMERIKA. De betrekkingen tusschen Peru en Mexico verbroken. Tariefoorlog tusschen Peru en de Ver. Staten. Generaal Juan Cabral, de Mexicaansche gezant in Peru en zijn staf, zijn in ver band met het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Peru en Mexico uit Lima vertrokken. Deze terugroeping was door Peru ge- eischt. De Peruaansche regeering beschul digt den Mexlcaanschen gezant er van be- trekkingen te hebben onderhouden met revolutionaire elementen in Peru, die thans gearresteerd zijn. Ook aan den Peruviaanschen gezant ln Mexico Raygada is zijn pas overhandigd. De beschuldiging wordt echter door Mexico ontkend. Bij het Peruviaansche parlement is een wetsvoorstel ingediend tot het heffen van 300 °/o extra-invoerrechten op alle goede ren uit de Vereenigde Staten. ENGELAND. Hevige strijd te Bombay De regeering van Victoria verslagen Mijnwerkers staking op Nieuw-Zeeland. Sinds Zaterdag hebben te Bombay straatgevechten plaats tusschen Hindoes en Monammedanen. Tot nu toe werden in totaal 45 personen o.w. vrouwen en kin deren, gedood en meer dan 600 personen min of meer ernstig gewond. De zieken huizen zijn geheel met gewonden gevuld. Het verkeer is volkomen stilgelegd. Vele telefoon- en telegraaflijnen zijn doorge- gesneden. De vechtenden hebben geheele nulzenblokken in asch gelegd, bestormden tempels en moskeeën, brachten hieraan enorme schade toe en plunderden hon derden winkels. Hoewel Brltsche troepen en politiebeambten in de betreffende stads wijken zijn gestationneerd, duren de on lusten nog voort. Te Bendi Basar werden talrijke huizen in brand gestoken. Daarbij hebben zich hartverscheurende scenes afgespeeld. Vrouwen en kinderen kwamen in de vlam men om of werden door hun tegenstan ders gesteenigd of neergestoken, op het oogenblik dat zij de brandende huizen wilden verlaten. Het noordelijk deel der stad gelijkt een slagveld. De Hindoes en Mohammedanen bedienden zich van mes sen, stokken, steenen, sabels en flesschen. De politie moest het vuur openen op de vechtenden, waarbij talrijke personen werden gedood. Nadat het Zondag den Britschen troe pen was gelukt de orde te herstellen, ont brandden reeds in de vroege ochtenduren van Maandag nieuwe strijd, welke tot de middaguren reeds 12 dooden en ongeveer 100 gewonden kostte. De uitslag van de verkiezingen in Vic toria, waarbij de arbeidersregeering van Hogan werd verslagen, is als volgt: Vereenigde Australische Partij 33 zetels f 18)Officieele arbeiderspartij 15 zetels (30), Hogan-partij 2 zetels, Boerenpartij 14 zetels (14) en onafhankelijken 1 zetel (3). De Vereenigde Australische Partij be schikt over de absolute meerderheid, ver kregen voornamelijk ten koste van de ar- beiderspatij. Morgen wordt het aftreden der regee ring verwacht. Minister-president Hogan vertoeft op het oogenblik te Londen. Aanleiding tot het uitschrijven van verkiezingen was in de eerste plaats het uitgebreide bezuini gingsplan van de regeering. Alle mijnwerkers aan de Westkust van Nieuw Zeeland hebben besloten in staking te gaan als protest tegen de nieuwe ar beidsvoorwaarden der mijneigenaars. VEREENIGDE STATEN. Bierdemonstraties. Gemeld wordt, dat de voorstanders van opheffing van het drankverbod een groote demonstratie te New York hebben gehou den, waarmede zij de regeering wilden tconen, dat tallooze Amerikanen de ophef fing van het drankverbod ten opzichte van alcoholhoudend bier eischen. Om elf uur Zaterdagmorgen werd de optocht gevormd op de Fifth Avenue, van waar hij onder leiding van den New Yorkschen burgemeester. Walker, vertrok Duizenden vlaggen werden meegedragen en talrijke muziekcorpsen liepen mede. Het aantal deelnemers wordt geschat op verscheidene honderdduizenden personen De te New York wonende Duitschers waren in grooten getale aanwezig In alle groote steden van de Vereenigde Staten zijn dergelijke demonstraties ge houden. IJMUIDEN, 17 Mei. VISCHPRIJZEN. Tarbot epr K.G. f. 1.20—1.10, Griet per kist van 50 K.G. f.55—15, Tongen per K.G. f,1.100 70, Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 36. Middelschol f. 36 Zgtschol f. 24- f. 16.50, Kleine Schol f.22—080, Schar f. 6.50—5, Tongschar f,23—16, Roggen per 20 stuks f.25—13, Vleeten per stuk f.4— 2.50, Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 7—4 50, Groote Schelvisch f. 28— 23.50, Middel Schelvisch f. 26—18, Klein- middel Schelvisch f. 20.50—13, Kleine Schel visch f. 16—7.50, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.53—17, Gullen per kist van 50 K.G. f. 17.50—5.50, Lengen per stuk f. 1 Heilbot per K.G. f.0 95—0.75, Wijting per kist van 50 K.G. f. 11.50—6.50, Koolvisch per stuk f.0 58—0.17, Makreel per kist van 50 K.G. f. 6.50-0.75. Aangekomen 7 Stoomtrawlers: O.N. Ill met f.2500, IJM. 26 met f.7100. 1JM. 59 niet f. 3600, IJM. 195 met f. 2700 IJM. 116 met f.2600. IJM 123 met f.1800 IJM. 72 met f.2000. 4 Deensche kotters: E. 26 met f.450, F.N. 20 met f. 347. F.N. 57 met f. 430, F.N. 163 met f. 720. 1 beuger- V.L. 156 met f. 1260. 25 loggers: K.W. 60 met f.500, K.W. 5 met f.600 K..W 144 met f.145, K.W. 38 met f.580. K.W. 14 8met f.405, K.W. 141 met f.690 K.W. 117 met f.730, K.W. 69 met f.700. K.W. 1< met f.840. K.W. 28 met f.430 K.W. 65 met f.400, K.W. 24 met f.595 K.W. 112 met f.340, K.W. 135 met f 41 K.W. 167 met f.530, K.W. 22 met f.430. K.W. 162 met f.300, K.W. 42 met f.440 K.W. 96 met f.400: K.W. 127 met f.630. K.W. 110 met f. 520, K.W. 20 met f. 440 K.W. 29 met f.470, K.W. 49 met f.600 K.W. 40 met f.1150. N. M„ te K. Natuurlijk heeft de huis eigenaar recht op betaling van vijf weken huur. J. B„ te L. Als met de inhouding een verlaging van uw loon is bedoeld, had hij er tevoren kennis van moeten geven. RECLAME. DE BRAND IN HET FRANSCHE PASSAGIERSSCHIP. Gelukkig slechts Vcerflig slachtoffers. PARIJS. 17 Mei. (V.D.i Hedenochtend waren te Parijs nog weinig berichten ont vangen van de schepen, die zich op het S.O.S -bericht naar de „Georges Philipar" hebben gespoed. Volgens een officieus te legram uit Aden, heeft het Russische s.s. „Sovjetkije" 400 .passagiers en leden der bemanning aan boord genomen en zal het de geredden morgen te Aden aan wal zet ten. Een telegram uit Rome meldt dat het Italiaansche ministerie van marine een te legram heeft ontvangen volgens hetwelk 765 opvarenden van het schip zijn gered. Of en hoe groot het aantal slachtoffers is kan op het oogenblik nog niet worden na gegaan, daar de passagierslijst nog niet te Marseille is ontvangen. De bemanning be stond uit ongeveer 500 koppen en het aan tal passagiers wordt op 600 geschat, zoodat in totaal tusschen 1100 a 1200 personen aan boor:d waren. Men maakt uit de radiobe richten van de Engelsche schepen, die te hulp gesneld zijn. op dat bijna allen ge red zijn. Het Engelsche stoomschip ,,Kai- serhind" verzond het volgende radiobe richt: ..De geheele bemanning en alle pas sagiers gaan naar Aden." Volgens het bericht van het Russische s.s. „Sovjetkaja" is het brandende schip geheel verlaten BATAVIA, 17 Mei. (Aneta). Aan boord van de Fransche mailboot .Georges Phili par" welke in de Golf van Aden in brand geraakte, hadden zich te Singapore een aantal passagiers uit Nederlandsch Indié ingescheept, o.a. de bekende geneesheer te Batavia, dr. B van Tricht met echtge- noote. twee kinderen en een gouvernante. Bovendien behoorden tot deze Indische passagiers mevr. J Marissen. die met haar baby reist. Mevr. Marissen is echtgenoote van een employé van een Amsterdamsch kantoor voor Indische Zaken. De overige Indische passagiers zijn de heeren J. E. A. Bahr. gewezen employé van de Nederland- sche Koloniale Petroleum Maatschappij te Soengei. die naar Marseille was vertrokken om zich aldaar in te schepen op een boot naar Argentinië alwaar hij uitzicht had op een betrekking in de Oost, L. W. C. Lede- boer. administrateur van de onderneming Soember Sengkering. L. K. Ledeboer, em ployé van de ondierneming Dampar. mevr. Canne. die met 2 dochters reist en de heer A. G. Boot. agent van de Nederlandsch-In- dische Metaalwarenfabriek te Soerabaya, die vergezeld is van zijn dochter. Mevr. Canne is de echtgenoote van den agent van de Javasche Bank te Bandjermasin. ZU reist haar man vooruit, die later zal volgen. ADEN, 16 Mei. (Reuter). Een radiobe richt van de „Mahsud" meldt, dat dit schip de lijken aan boord heeft van twee jonge Francaises der „Phillippar". Deze laatste brandde vanavond nog. ADEN, 17 Mei. (Reuter!. De Contractor en de Mahsud hebben de geredden van de Phllippar aan land gezet en wel 153 pas sagiers, 3 officieren, 16 kinderen, 5 kleur lingen en 76 leden van de bemanning. Het Fransche schip Andre Leban is te middernacht vertrokken, op zoek naar de Sovjetskaia, die 420 geredden aan boord heeft. De minister van financien van Annam was onder de passagiers van de Philippar. ADEN, 17 Mei. (Reuter). Ongeveer 200 opvarenden van de Philippar worden nog vermist. Men gelooft dat de brand op de „Georges Philippar" midscheeps ontstond en dat het vuur het te water laten der reddings booten verhinderde. PARIJS. 17 Mei (V.-D.) In verband met de vraag hoe hét mogelijk was, dat de brand kon uitbreken en waarom hij niet tijdig kon worden gebluscht, doet zich een verdachte omstandigheid voor, die 't vermoeden doet ontstan. dat hier sprake is van een misdadigen aanslag. Toen het stoomschip „Georges Philipar" op 29 Febr. de haven van Marseille verliet, werd de reederlj er van de zijde der Parijsche vei ligheidspolitie van in kennis gesteld, dat de eerste reis van het stoomschip naar Japan in communistische kringen te Pa rijs druk besproken is en dat voor deze reis grootere belangstelling dan gewoon lijk bestond. De communisten zouden van meening zijn, dat het schip een groote voorraad munitie voor Japan aan boord had en dat Frankrijk daardoor Japan te gen China steunde. De politie wees er op, dat in deze gesprekken de gedachte naar voren was gebracht het schip in 't Suez- kanaal tot zinken te brengen en hiermede het vervoer van wapens naar Japan te verhinderen en tegelijkertijd het Suez-ka- naal voor de scheepvaart te versperren. Hoewel men aan deze geruchten bij de „Messagerie Maritime" niet veel geloof hechtte, werden alle mogelijke voorzorgs maatregelen genomen en werd een strenge bewaking ingesteld. Nog kort voor het vertrek werd het schip geheel doorzocht zonder dat eenig bewijs werd gevonden voor de juistheid van de mededeelingen der politie. Te Port Said, waar het schip oorspronkelijk 12 uur voor anker zou lig gen, werd het oponthoud tot 2 uur be perkt. zoodat de ..Georges Philipar" met een voorsprong van een halven dag het Suez-kanaal passeerde. Gedurende het passeeren van het Suex-kanaal geschied de niets, dat een bevestiging zou kunnen zijn van het geuite vermoeden. De „Paris Midi", die van deze vermoe dens der politie melding maakt, verklaart dat het onderzoek der politie met vrij groote zekerheid tot de conclusie leidt, dat het schip door een misdadigen aanslag is verloren gegaan. Het blad voegt er aan toe, dat men er wellicht toe moet over gaan verband te zoeken tusschen den moordaanslag op den Japanschen Minis terpresident en den brand op de „Geor ges Philipar" Naar aanleiding van de telegrammen uit Ned -Indië, blijkens welke zich aan boord van het Fransche passagiersschip „Geor ges Philipar", eenige passagiers uit Ned.- Indië bevonden, heeft Aneta-Holland zich in verbinding gesteld met de directie der Messageries Maritieme te Parijs. Blijkens de jongste aldaar ingekomen berichten zou van alle passagiers er slechts een vermist worden, n.l. een Fran sche dame. Nadere inlichtingen waren niet te ver krijgen, maar uit het bovenstaande zou mogen worden afgeleid dat alhoewel om trent het lot van de Nederlandsche pas sagiers momenteel nog niets te zeggen valt, deze tenminste niet vermist worden. TWEE ARBEIDERS DOOR EEK ONTPLOFFING GEDOOD. KIEL. 17 Mei (V. D.). Maandag is een sproeiwagen der gemeente ontpit! gassen van den motor, door welke ter uit den wagep geperst wordt, on' ten, waardoor de zijkant van den weggeslingerd werd. Twee arbeiden den getroffen; één van hen was dood en de andere overleed later bekomen verwondingen in het zieke: UIT DE VLIEGWERELD. PORT DARWIN 17 Mei. (V.D.) De Duit- sche vlieger kapitein Bertram, die uit Koe pang (Nederl. Indië) is vertrokken, wordt sinds twee dagen vermist. PRAAG 17 Mei (V.D) Maandag is de kunstvlieger Graaf Tassilo Schaumburg bij een vliegdemonstratie nabii Praag neerge stort. Hij werd ernstig gewond uit de over blijfselen van zijn vliegtuig geborgen. In het kasteel Klocan is hij korten tijd later overleden. STAAT VAN BELEG IN BOMBSÏ BOMBAY, 17 Mei (V. D.). Over is de staat van beleg afgekondigd gedeelte der Engelsche reservetnx geconsigneerd. Het aantal dooden volge van de onlusten is tot zeventi.' stegen. Tot dusver moest de politie twinta het vuur op de strijdenden openen te verstrooien. In de meeste gevallet echter machteloos, daar de oven'alle snel en onverwacht plaats hebber Mohamedanen verschuilen zich mes ingangen van huizen, storten zich ling op voorbijgaande Hindoe's en ze met fanatieke ruwheid neer. De zijn bijna alle gesloten. Duizenden fa! verlaten de stad en gaan naar de eie, terwijl anderen zich in hun verschansen en de deuren verbarrls ren. Meer dan vijftig huizen zijn rea de asch gelegd. De brandweer is vca rend bezig om te trachten uitbreidta? branden te voorkomen. DE ONTWAPENINGSCONFERENf GENEVE, 17 Mei. (V.D.). De tecfo commissies van de Ontwapeningsconl tie hebben heden haar werkzaac. hervat. De commissie van redactie vlootcommissie constateert in haar port. dat het de commissie niet nM was tot overeenstemming te komen kwestie van het offensief karaktd zekere oorlogsschepen. Verscheidene staten verschillen meening over het offensief karakter de groote schepen, onderzeeboten vliegtuigmoederschepen. Verschillende staten zijn van es dat de genoemde scheepscategorièn voor offensieve als voor defensief! einden gebruikt kunnen worden. DE ONTRUIMING VAN SJAXCBÜ SJANGHAI, 17 Mei. (V.D.). Vijl» man speciale Chineesche politie uk ping heeft Maandag het Zvli'f' deel van de Sjanghai van de toP overgenomen. De Japanners gaf® drie stations aan de Chineezen e® ontruiming van het landelijk geo®;, Sjanghai vordert overeenkomst!! voor vastgestelde bepaling. RADIO WARSCHAU GESTOEI WARSCHAU. 16 Mei. (Reuter'. K avond werd de radio-uitzending schau plotseling onderbroken tusschenrede tegen de Poolschera" gericht. Het bleek, dat de htoofdkabei '-1 zender was doorgesneden en Wil ker zisch daar had ingeschakeld dader tot nu toe geen spoor.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2