Je LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 12 Mei 1932 Tweede Blad No. 22129 BINNENLAND. M OP HET SPARTA-TERREIN TE ROTTERDAM werd gisteren een wedstrijd gespeeld van een Bondselftal tegen de Weensche Prof. Club „Nicholson" waarvan de opbrengst komt ten bate van het N. O. C. Een spannend moment. i ENGELSCHE HOF heeft in verband met den dood van president Doumer voor tijd van een week rouw aangenomen. De officieren van de Iersche Garde voor het Buckingham Paleis te Londen dragen rouwbanden. DE BEKENDE NEDERL. IVOORDRAAIER J. DE LEEUWE, zal 17 Mei a.s. den dag herdenken dat hij zich 50 jaar geleden in Den Haag vestigde. DE SPRONG. De brandweer van Harrow (Eng.) hield dezer dagen demonstraties ten bate van een liefdadig doel. Ook de sprong uit 't „brandende" huis in het springzeil ontbrak niet op het programma. VOOR DE MELKVEEHOUDERIJ. bek OP HET MENGGEBOD. 4T i» roodprijs zal worden verhoogd. lenen is het voorloopig verslag 't wetsontwerp tot steun aan de louderij. drongen werd op het volgen door nng van een vaste lijn waardoor ingen van alle groepen verzorgd De vraag werd gesteld of de hui- utandigheden niet zuilen moeten een wijziging in onze iand- bnomie. daarbij prijsstelleh op beant- 'an de vraag, of medewerking kn verleend aan pogingen om de Me steunregeling mede ten goede Itomen aan de in het zuivelbedrijf ie loonarbeiders. men was men algemeen van oor- in de huidige omstandigheden de 'an een ontwerp tot het verlee- steun aan de melkveehouderij ;e semotiveerd is. oe wijze, waarop in het ontwerp wordt het beoogde doel te berei- oen van meer dan één zijde be en in het midden gebracht, wrst werd er de aandacht op ge- "O voorgestelde regeling zal if.Te™°°êing van de kosten van «jtthoud. tweede plaats werd gewezen op de welke aan het voorge- iwa van bot«r margarine J den. Deze maatregel beteekent nadeel voor de margarinepro- "eze vermindering van het ver- 'en gevolge hebben, dat de mar- ustne en aanverwante in- 'fn m pBeslagerijen e.d., gedeelte- iz mi j n worden stopgezet. Naar lain. ontworpen regeling een 1.„l£,'>n het gebruik van oliën r (°®de zaden met plm. 2000 ton gevolge hebben. Ook handel 'Sof1 zullen daardoor opnieuw Bi' JLmt oogpunt der boter- verscheidene leden het bit^ dgewenscht. Een niet te on- b a" voor die productie is iot.ti.de 'an Rijkswege ingestelde iWv' welke niet alleen hier te »k in het buitenland era goeden naam heeft. Het menggebod zal niet nalaten nadeeligen invloed te oefenen op de reputatie van onze boter in het bui tenland en daarmede op den export van dit product. Tegenover de leden, die de boven weer gegeven critiek op het ontwerp leverden, stelden zich anderen, die aan die critiek geenszins alle waarde wilden ontzeggen, doch die de urgentie van de steunverlee- ning aan de melkveehouderij op den voor grond wenschten te stellen. Wat de bedenkingen met betrekking tot de productie van en den handel in mar garine betreft, mag naar de meening der zelfde leden niet worden voorbijgezien, dat, als een steunmaatregel 'als de voorge stelde geheel achterwege zou blijven, de boter zoodanig in prijs zou dalen, dat al len, die nu margarine consumeeren, zich van het natuurproduct zouden gaan voor zien. waarvan algeheele ineenstorting van de margarineproductie het gevolg zou zijn. De bezwaren in verband met den naam van onze boter kwamen dezen leden niet gegrond voor. Immers, al zal het aantal bij de botercontröle aangesloten bedrijven geringer worden, daardoor zal de con trole toch niet minder scherp worden en de in die controle gelegen waarborg niet verminderen. Men was van meening, dat het meng gebod niet een onmisbaar onderdeel van de ontworpen steunregeling is. Nu daar tegen ernstige bezwaren zijn geopperd, zou dat wellicht kunnen vervallen. Een aantal leden gaf als zijn meening te kennen, dat de voorkeur zou zijn te geven aan een directen steun aan het noodlij dende veehoudersbedrijf uit de Staatskas. In dit verband werd van andere zijde nog de invoering van een weeldebelasting, ter bestrijding van de kosten eener directe steunregeling aanbevolen. Verscheidene leden meenden, dat ter tegemoetkoming aan de bezwaren, voor de margarine-industrie aan het mengge bod verbonden, dat gebod zou kunnen worden vervangen door een bijzonder recht op margarine te heffen. Ten slotte stelden eenige leden de vraag, of niet een oplossing zou kunnen worden gevonden in het opslaan van boter in koelhuizen in de periode van overvloe dige productie, opdat die tegen beteren prijs kunnen worden verkocht in de maanden, waarin de binnenlandsche pro ductie niet in de behoeften van het land kan voorzien. Bij vele leden bestond overwegend be zwaar tegen de in artikel 12 aan de Re geering voorbehouden bevoegdheid, voor te schrijven, dat gedurende zekeren tijd in het brood, melk of zuivelproducten moeten worden verwerkt. Zij achtten het onjuist, dat op deze wijze de broodprijs zal worden verhoogd. Te ernstiger beden king moet dit naar hun meening ontmoe ten, nu binnenkort ook een verhooging van het verplichte percentage inlandsche tarwe zal moeten plaats hebben. In elk geval Is een voorschrift als het hierbedoel- de onaanvaardbaar, zoolang geen maat regelen tegen den invoer van brood uit het buitenland zijn genomen. GARANTIE VOOR KIPPENHOUDERS. HET VOORLOOPIG VERSLAG OVER HET WETSONTWERP. ■Ce bezwaarlijk voor de schatkist? Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp, houdende een garantie regeling ten behoeve van de Kippen- houderij. Vele leden der Tweede Kamer verklaar den aarzelend tegenover dit wetsontwerp te staan. Men vroeg zich af of de voor gestelde regeling nog wel noodzakelijk en doeltreffend is. Daar reeds vóór het in dienen van het ontwerp en vooral daarna de eierprijzen weer zijn gestegen, achtten sommige leden het verstandig, nog eenigen tijd af te wachten. Verscheidene andere leden meenden ook aat het ontwerp overbodig is daar de feiten het hebben achterhaald. Weer andere leden meenden, dat hét ontwerp te laat is gekomen. Eenige leden hadden tegen het ontwerp bezwaren van algemeenen aard. Zij wezen erop. dat indien de aandacht zoozeer aan den landbouw wordt geschonken, de billijk heid eischt, dat andere takken van het bedrijf, die in nauwelijks geringer moeilijk heden verkeeren eveneens worden gesteund op dezelfde wijze. Zij vreesden daarvan voor de schatkist onoverkomelijke be zwaren. Andere leden voerden hiertegen aan. dat deze garantieregeling vermoedelijk voor het Rijk geen kosten zal meebrengen. Vele leden betwijfelen of deze maatrege len wel doeltreffend zijn. Zal het opkoopen van 100 millioen eieren in een tijd, dat de markten met eieren overstroomd worden, op den eierenprijs wel van eenigen invloed zijn? En zal niet veeleer diezelfde hoeveel heid, op, de markt gebracht in den tijd. dat het artikel vrij schaarsch is, den prijs in dien tijd drukken in veel sterker mate dan deze thans kan stijgen? Verscheidene leden zouden gaarne ver nemen, op welke gronden de regeering meent te mogen aannemen, dat ten gevolge van credietmoeilijkheden dit jaar weinig eieren zullen worden gekoeld en gekalkt. Een aantal leden drong aan op het kalken van eieren in veel ruimere mate, dan de regeering bedoelt. Sommige leden drongen ook aan op een zelfden steun voor de eendenhouders. Groot gevaar bestond bij vele leden tegen de wijze van uitvoering, zooals de regee ring zich die voorstelt. Zij zagen daarin een onbillijke en onredelijke bevoordeeling van de leden dier coöperaties, die zijn aangesloten bij den N.P.F. Verscheidene leden zouden alleen dan met het ontwerp kunnen meegaan, indien op doelmatige wijze ook de vrjje markten in staat gesteld worden een evenredig deel voor opslag in koelhuizen bestemde eieren te leveren. Gevraagd werd of het niet goed zou zijn den invoer van eieren te contingenteeren. Eenige leden zouden gaarne cijfers mede gedeeld willen zien betrekking hebbende b.v. op de laatste drie jaar omtrent: pro ductie van eieren, export van eieren, op slag van eieren en koelhuizen. CENTRALE BOND VAN SPOOR-, TRAM-, A.T.O.- EN VAN GEND EN LOOS- PERSONEEL. Het congres van dezen Bond dat te Rotterdam is gehouden, was buitenge woon druk bezocht. Na verwelkoming van de gasten en de afgevaardigden, in het bijzonder die van de tramwegafdeelingen Doetinchem en Breda, liet de voorzitter Cramer de belangrijkste gebeurtenissen in het afgeloopen jaar de revue pas- seeren. Uit zijn rede bleek, dat het den Bond over het jaar 1931 goed is gegaan. Want, kon over 1930 een netto winst van 472 leden worden geboekt, in 1931 is het ledental met 605 gestegen, zoodat in twee jaar tijds het ledental met niet minder dan 1079 is toegenomen. De voorzitter constateerde dat de buitengewone belang stelling waarin het congres zich mocht verheugen een gevolg was van de be langrijke punten welke in behandeling zouden moeten komen en dat de organi satie zich eensgezind opmaakt om de aanvallen welke op de levensvoorwaar den van de leden worden gedaan, af te slaan, M Na eenige besprekingen werd het Jaar verslag van den secretaris en het beleid van het H. B. met algemeene stemmen goedgekeurd. De secretaris en de 2e voor zitter werden bij acclamatie herkozen, terwijl na stemming in de vacature W. Chr. v. d. Hoorn, P. Kole te Vlissingen als lid van het D. B. werd benoemd. Als plaats voor de volgende jaarvergadering werd Utrecht aangewezen. Bij acclamatie werden de heeren C. Cramer en A. Kete laar wederom als lid en plaatsvervangend lid van den Personeelraad benoemd. Na stemming werd de Commissie van geschillen tusschen redactie en inzenders eveneens herkozen. 's Avonds werd in het gebouw „Lybelle" door de afdeeling Rotterdam een feest avond aangeboden, welke bijzonder is ge slaagd. De tweede dag van het congres werd hoofdzakelijk aan de loonsverla- gingsvoorstellen gewijd. De afgevaardig den spraken zich onder aanvoering van tal van motieven op de meest scherpe wijze tegen de aangekondigde voorstellen uit. Met eenparigheid van stemmen werd dan ook besloten door gebruikmaking van alle hanteerbare middelen zich tegen deze loonaanval te blijven verzetten. Over de verschillende verder op den beschrijvingsbrief voorkomende punten werd nog van gedachte gewisseld, waarna dit congres met een opwekking tot in tens medeleven werd gesloten. NED. UNIE VAN SPEELTUIN-ORGANISATIES. Uit het jaarverslag van deze Unie blijkt, dat aangesloten zijn 79 vereenigingen, waaronder 4 uit Leiden en omgeving. In totaal omvatten deze ruim 29.000 gezinnen. Het aantal speelplaatsen in ons land is steeds stijgende en bedraagt thans 70. Verschillende andere zijn in voorberei ding. Zoo zullen er dit jaar te Groningen 3 en te Leiden 2 nieuwe speeltuinen wor den ingericht, terwijl de vereenigingen „West-Arnhem", „Flora" te Haarlem, „Zee- landia" te Enkhuizen en „Kindervreugd" te Purmerend in 1932 in het gelukkig bezit van een speelplaats zullen komen. De deelneming van de schoolplichtige jeugd aan de onschoolsche samenkomsten is steeds stijgende. De gezamenlijke ver eenigingen hebben niet minder dan 543 kinderclubs, waardoor ruim 16000 kinderen per week onder leiding, hiertoe bevoegd, in i liBiiiiiiwniriiiiMii ALBERT LEBRUN, de nieuw gekozen president van Frankrijk, verlaat het kasteel van Versailles na de presidentsverkiezing, toegejuicht door de menigte die den uitslag der verkiezing had afgewacht.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5