T DEN LEIDSCHEN RAAD. Z58 FONGEPS. 'n FONGERS DE ENORME PRIJSDALING feuilleton. iffe Inbreker LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 10 Mei 1932 Derde Blad No. 22127 Jaargang Bezuiniging op 't onderwijs De voorstellen van B. en W. aanvaard. (Zitting van gisteravond). tter de burgemeester, mr. A. van i eBaldiuyzen. -ezig alle leden. agenda, onderwijsvoorstellen. oorstel in zake de opheffing van de- en de stichting van nieuwe (100) ÓORZITTER doet een beroep op de m zich bij de debatten zooveel mo- beperken, zoodat de agenda afge- j worden. VOS betoogt, dat het onderwijs gr001 be'anê is' dat de overheid met de grootste omzichtigheid te gaan bij het nemen van be- 'van zoo ingrijpenden aard als het 'avige. voorstellen van B. en W. beoogen ig, doch spr. is er niet van over- die inderdaad wordt verkregen "ndien vreest hij, dat het onderwijs sterke mate door zal worden ge- V. stellen voor de school aan de at B op te heffen en veronder- blijkens hun toelichting, dat de en dier school over zullen gaan school Duivenbodestraat. Spr. be- zolks op grond van hem door den 'aris verstrekte gegevens betref- e woonplaats der leerlingen, dien gelooft spr, niet. dat ophef- zer school de gemeente geldelijk zal opleveren. Spr. stelt in de van het voorstel van B. en W. voor len Haverstraat A en B op te hef- daarvoor een andere school in de t op te richten ten behoeve van -gen van de huidige school A en mogelijk van B. vervanging van de scholen ~veld A en B door een o. 1. school zich vereenigen. Dit is evenwel geval ten aanzien van de ophef- meisjesschool aan de Boommarkt. "aatslng van een zoo groot aantal n (176). acht spr. van zeer na- invloed op het onderwijs. Spr. et absurd om op deze wijze te wll- inigen en verwacht dan ook, dat dit voorstel met groote meerder- verwerpen. chting van een school aan de straat juicht spr. van harte t belang van het onderwijs acht renschelijk, dat de school aan de intact blijft. 1 bloeit ondanks het feit, dat de over drie scholen zijn verdeeld, straks hier voor in de plaats komen, wordt de taak van I zeker niet verzwaard en daar- t spr. er ook niets voor het hoofd I te maken. GROENEVELD constateert, dat 1 van B. en W. de uitlating van r Bergers in een vorige vergade- aan, dat het personeel in over- t veilig is tegen ontslag als ge- crisls, volkomen logenstraft, rijs mag in de laatste plaats lgingsobject zijn. Wanneer er bijzonder onderwijs moet we- het ook goed zijn. al ware i meer. opdat de kinderen goed zijn, wanneer ze straks in onze «en. KNUTTEL: Dan bestaan jullie meer (hilariteit). GROENEVELD kan zich in ze- vereenieen met opheffing van aan de Haverstraat B, doch deze deugt volgens spr. niet. In het spr. geen voorstander van al aniseer. Het openbaar onder- eerst maar eens tot rust komen. maatregelen der Schuttersveld- jan spr. meegaan met B. en W. wat betreft de Boommarkt- "arvap de klassebezetting boven 'de uitgaat. Zoolang over deze beslissing Is verkregen, mag arktschool geen onderwerp van ■S uitmaken. Aan een nieuwe de Thorbeckestraat is dringend j spr. wil liefst zoo spoedig mo- den bouw overgaan, tl VAN EECKE berekent, dat de reorganisatie een bezuiniging van 17 on derwijzers zou geven, terwijl dat aantal in geval van inwerkingtreding der wet-Terp- stra 12 zou bedragen. Overigens wil spreker onmiddellijk met den bouw van een school aan de Thorbeckestraat beginnen, zoodra een aan vrage binnenkomt voor den bouw van een bijzondere school, welke aanvrage op grond van de wet niet geweigerd kan wor den. De heer KNUTTEL acht dit een voor stel van buitengewone beteekenis als symp toom van den afbraak der kapitalistische cultuur. Opvoering van het aantal leerlin gen houdt in verslechtering van het on derwijs: een verslechtering, waaraan de bijzondere scholen zich gemakkelijker zul len kunnen onttrekken dan de openbare. In het bijzonder geldt dit de katholieke scholen waar de leerkrachten, voor zoover behoorende tot de geestelijkheid in een zeer uitzonderlijke positie verkeeren. wat betreft de salarieering. .Spr. verwondert zich over het gemak, waarmede de vorige sprekers hebben heengeloopen over het voorstel tot opheffing der schooi Haver straat B. en het Schuttersveld. Dit zal een groote toename van het aantal leerlingen per klasse tengevolge hebben en dat is niet in het belang van het onderwijs. Hoewel voorstander van co-educatje. is spr. sterk voor handhaving van de Boom marktschool. Het leerlingental is steeds stijgende en bovendien zou door opheffing dezer school het openbaar onderwijs in een ongunstiger conditie komen te staan tegen over het bijzonder onderwijs. De school aan de Aalmarkt moet in ieder geval gehandhaafd worden. Voor de over- tallige leerlingen moet een nieuwe schooi gebouwd worden. Daaraan is behoefte en niet aan de school voor Geref. onderwijs aan den Rijnsburgerweg. Met het oog op den leeftijd van het tegenwoordig hoofd, acht spr. het onjuist voor hem een uitzon dering te maken en hem 12 klassen te laten bestieren. Tegen splitsing is geen bezwaar, daarom zou spr. het liefst twee nieuwe scholen laten bouwen. De heer MEIJNEN zegt, dat de voorstel len van B. en W. voor hem niets aantrek kelijks bezitten. Opheffing der Boommarkt school zou spr. zeer betreuren: het is een ..heusche" opleidingsschool, die vele leer lingen afkeurt. Er moet echter een weg gevonden wor den en keuze blijft er niet over. Spr. meent dan ook. dat aanneming der voor stellen onvermijdelijk zal zijn. al onder schat hij geenszins de bezwaren. De ge meentelijke financiën nopen echter tot deze maatregelen. Het aantal boventallige onderwijzers móet dalen en ergo de klasse- deeler van het aantal leerlingen stijgen Spr. ging vervolgens uitvoerig in op de verschillende voorstellen en besprak de daaraan verbonden voor- en nadeeien. waarbij hij zich verzette tegen verhuizing van de scholen op het Schuttersveld als scholen voor eindonderwijs. Daaraan is in dit stadsdeel inderdaad behoefte. Dr. v. ES zegt. dat niet alleen het open baar. maar ook het bijzonder onderwijs be hoefte heeft aan rust. Het verschil tus- schen beide categorieën is echter dat aan openbaar onderwijs steeds minder en aan bijzonder onderwijs steeds meer behoefte bestaat, Aan de hand van cijfers toont spr. dit met het schoolbezoek aan Sor be strijdt het verwijt van den heer Knuttel als zou het bijzonder onderwijs worden be voorrecht boven bet openbare. Wanneer in de toekomst blijkt dat er behoefte bestaat aan een school in de Thorbeckestraat zal spr. zich daartegen niet verzetten, maar hij meent toch op voorzichtigheid te moeten aandringen. De heer DE REEDE sluit zich aan bij het betoog van den heer Meijnen Het bezoek der openbare scholen gaat over het ge- heele land achteruit en waarlijk niet al leen ais gevolg van de Onderwijswet. Deze voorsteilen van B. en W. dienen te worden bezien in het licht van deze moeilijke tij den. Dat zü een bevoorrechting inhouden van het bijzonder onderwijs, ontkent spr. ten sterkste. Alleen iemand als de heer Knuttel, die hier over alle zaken moet spreken, kan zooiets doms zeggen. Het is voor de bijzondere scholen vrijwel onmogelijk de exploitatie sluitend te ma ken, gezien het renteverlies en den langen tijd. dat de schoolbesturen moeten wach ten alvorens de voorschotten door de over heid worden gerestitueerd. Spr. is sterk tegenstander van een nieuwe school in de Thorbeckestraat dat is veel te ver uit het centrum. Mr. DONDERS onderschrijft de bezwaren door den heer Meynen naai voren ge bracht. Hij gelooft evenwel niet dat deze voorstellen een aanzienlijke verslechtering van het onderwijs zouden beteekenen. Een zoo kleine opvoering van het gemiddeld aantal leerlingen per klasse kan niet van zoo overwegenden invloed zijn; te minder, waar het nog ver beneden het maximum blijft. De voorstellen van B. en W. zijn geboren uit den drang der omstandigheden. Spr. betwijfelt of de leerlingen der school Haverstraat B zullen overgaan naar de Duivenbodestraat; z. i. komen de scholen aan Zuidsingel en Haverstraat A veel meer in aanmerking om de leerlingen over te nemen. Het voorstel tot opheffing van de Boorn- marktschool acht spr. het minst gelukkige en hij zal het dan ook niet steunen. Het bezwaar van den heer De Reede be treffende de ligging van de toekomstige school Thorbecke-straat deelt spr. niet De heer VERWEY is het niet eens met den heer De Reede, dat de belangen van het openbaar onderwijs evengoed door B. en W. worden behartigd als die van het bijzonder. Tegenover de ééne openbare school in de Driftstraat staan vele bijzon dere. De groei van het bijzonder onderwijs verklaart spr. niet door den uitgesproken wil van een groot deel der bevolking, doch door het feit. dat de bijzondere scholen ongemeen gunstig gelegen zijn. Het voor stel tot opheffing der Boommarktscheol acht spr. onbegrijpelijk en alleen ver klaarbaar door de noodzakelijke uitbrei ding van de Aalmarktschool. Het voorstel van den heer Van Eecke acht spr. een uit- noodiging aan het bestuur der bijzondere school om een aanvrage in 'te dienen en ligt niet in de lijn van een voorstander van het openbaar onderwijs. De ligging van de school-Thorbecke- straat acht spr. wel juist, omdat er in dat kwartier wel degelijk behoefte bestaat aan een openbare schooi. Wethouder TEPE spreekt zijn voldoening uit over den zakelijken toon der debatten. Het voorstel van B. en W is geenszins ge- richt tegen het openbaar onderwijs, doch uitsluitend geboren uit de noodzakelijk- heid tot bezuiniging. Daartoe stonden I twee wegen open: opheffing van scholen en klassencombinaties, waarvan 't laatste ais zijnde het meest ongewenscht buiten beschouwing kan blijven Rest dus slechts de opheffing van die scholen, welke het minst bezet zijn. De heer Knuttel vreest schade voor het onderwijs door opvoering van den klasse- deeler. Aan de hand van cijfers toont spr. aan, dat het gemiddeld aantal leerlingen der confessioneele scholen in 1929 in ons land hooger was dan thans het geval zou worden bij aanneming van de voorstellen van het college. Informaties aan betrouw bare adressen in het buitenland leidden tot dezelfde conclusie. Opvoering van het leerlingenaantal van 32 tot 35 acht spr. uit paedagogisch oogpunt geen bezwaar Bovendien is dit de eenige manier om ook te bezuinigen op.'liet subsidie aan de bijzondere scholen. Het spreekt vanzelf, dat het college deze voorstellen niet doet met een blij gemoed, maar de noodzaak dringt er toe. Spr. geeft vervolgens een uitvoerige verdediging van de voorstellen van B. en W. In tegenstelling met den heer Vos is spr. met de hoofden der betrokken scholen van oordeel, dat de leerlingen der Haver straat B-school voor het openbaar onder wijs behouden zullen blijven. De grootere afstand acht spr. niet van overwegend be lang. Als bezuinigingsmaatregel kan dit voorstel noode in het plan worden gemist en spr. bepleit dan ook aanneming. Het voorstel tot opheffing der Boom- marktsehool en daarin een nieuwe oplei dingsschool voor H. B. S. en Gymnasium te vestigen, ondervindt de meeste bestrij ding De Boommarktschool is stellig niet de slechtst bezette; wat dat betreft zou de school aan den Maresingel wellicht eerder in aanmerking komen. Opheffing dier school zou echter dwaasheid zijn met het oog op de gunstige ligging. De levensvat baarheid dier school moet men niet be- oordeelen naar het aantal leerlingen op een gegeven oogenblik. maar naar de aan gifte gedurende de laatste jaren. En dit is bij de Boommarktschool steeds minderen de. Ook 'n bijz. schoolbestuur zou in deze omstandigheden opheffing overwegen, te meer waar er volop gelegenheid is om de kinderen op scholen van dezelfde richting onder te brengen. Er valt ontegenzeggelijk RECLAME. 9393 Een rijwiel te leveren voor f 58.— is niets bijzonders. Maar een echte FONGERS, met alle goede eigen schappen aan dien naam verbonden: dat is een gebeurtenis. THANS FONOERS-KWALITEIT FONGERS-GARANTIE COMPLEET MET VRIJWIEL BANDREM BAOAGEORAOER EN KETTINOTROMMEL achteruitgang te constateeren en daarom is het noodig de bakens te verzetten De bezwaren tot vestiging van een tweede opleidingsschool aan de Boom markt deelt spr. niet. Spr. erkent gaarne de groote verdiensten van den heer Kriest, maar aan den anderen kant mag deze kwestie niet verbonden worden aan zijn persoon, temeer waar hij over enkele jaren het onderwijs zal verlaten. Spr. is ervan overtuigd, dat een tweede opleidingsschool onder leiding van een goed hoofd even zeer levensvatbaarheid zal bezitten. Een zeer groot deel van de leerlingc-n der Aalmarktschool woont in de omge ving van de plaats, waar B. en W. een nieuwe opleidingsschool willen bouwen. Door de ongunstige tijdsomstandigheden is het voorstel tot dezen bouw vertraagd en ook thans zal. bij aanneming van het voorstel, niet onmiddellijk tot uitvoering worden overgegaan. Het amendement van den heer van Eecke wil het college overnemen, in zooverre ge wijzigd, dat B. en W. toezeggen tot den bouw te zullen overgaan, zoodra een aan vrage wordt ingediend tot den bouw van een bijzondere school „in deze stadswijk". De heeren Vos, en Groeneveld replicee- ren. Laatstgenoemde deelt nog mede, dat de ouders van de leerlingen der Boom marktschool voornemens zijn, een school- vereeniging te stichten en den bouw van een nieuwe school aan te vragen. In dat geval komt er van bezuiniging heelemaa! niets terecht; integendeel. Ook de heer dr. Knuttel bestrijdt uit voerig het standpunt van het college, en dringt aan op onmiddellijken bouw van de school aan de Thorbeckestraat om al dus de werkloosheid te bestrijden. Voorts wordt nog gerepliceerd door de heeren de Reede. van Eecke en Verwey, waarna wethouder Tepe dupliceert. Daarna wordt tot stemming overgegaan Het amendement van den heer Vos wordt verworpen met 332 stemmen (voor de heeren v. Eecke en Vos). Punt I sub. a wordt aangenomen met 22—13 stemmen (tegen de S.D.A.P. en de heeren Knuttel en Vos). Punt I sub. b wordt z.h.st. aangenomen. De heeren Knuttel en Vos verklaren te hebben tegen gestemd. Punt II wordt aangenomen met 2312 stemmen (tegen de S.D.A.P. en de heer Knuttel). Punt ni wordt aangenomen met 1916 stemmen (tegen de S.D.A.P. en de heeren Vos, Knuttel, Donders, Manders en Simonis). De heer GROENEVELD vraagt het woord over het nu volgende voorstel. De VOORZITTER zegt. dat de debatten gesloten zijn. De heer GROENEVELD noemt dat een schandaal, aangezien punt 4 niet behan deld kon worden alvorens over punt 3 een beslissing is genomen. Hij stelt voor hem alsnog het woord te verleenen. Zoo niet, t dan beticht hij den voorzitter van obstructie. De VOORZITTER antwoordt, dat het voor den heer Groeneveld heel wel moge lijk was geweest bij de debatten veronder- steilenderwijs het woord te voeren. Het amendement op punt IV van den heer Vos wordt verworpen met 332 stemmen, (voor de heeren Vos, en Coster). Punt TV wordt z.h.st. aangenomen. Het amendement op punt V van den heer v. Eecke wordt verworpen met 23— 12 stemmen. Voor de heeren v. Eecke, v. Tol. Coster, Beekenkamp, v. d. Reyden. Bergers, Eikerbout, Splinter, Romijn, Wil- mer, Bosman en Manders. Punt V wordt aangenomen met 314 stemmen (tegen de heeren Meynen. v. d. Reyden, Wilbrink en de Reede). Punt VI wordt z.h.st. aangenomen. 20. Herstemming over het voorstel, in zake de toepassing van een tijdelijke kor ting op de wedden en loonen van het Gemeentepersoneel, voor zoover sub d en e betreft. (99) Aangenomen met 1815 stemmen. Tegen de S.D.A.P. en de heeren Vos, Knuttel, van Tol en Wilmer. De heeren Donders en Manders hadden de vergade ring reeds verlaten. 4o. Verordening, regelende de heffing van vergunningsrecht voor hótelvergun- ningen in de gemeente Leiden. (103) Z.h.st. goedgekeurd. 5o. Verordening op de invordering van het vergunningsrecht voor hótelvergun- ningen in de gemeente Leiden. (103) Z.h.st. goedgekeurd. 3o. Voorstel: a. om Burgemeester en Wethouders te machtigen aan daarvoor in aanmerking komende pachters gedeeltelijk kwijtschel ding te verleenen van de verschuldigde pachtprijzen van wei- en teelland over 1931; b. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat 102) De heer KNUTTEL acht een maximum van 25°/o te weinig en wil de mogelijkheid openen op een grootere tegemoetkoming bijv. 50%. Wethouder GOSLINGA is bereid om bij wijze van uitzondering dit maximum te overschrijden, wanneer het college de noodzaak blijkt De heer KNUTTEL neemt daarmede ge noegen en trekt zijn amendement in. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangenomen. Hiema, te ruim halféén sluit de voor zitter de vergadering. Denkt morgen om de Woensdag collecte van het Crisis-Comité! het Engelsch door A. TREUB. sloot zich vaster om Enid's en de kwaadaardige blik, dien op Henry Aimsbury wierp, deed taan en in angst dichter naar '"open. [zeer knap, mijnheer Spencer! baronet boosaardig, is üw broeder, sir Peter? vroeg eherp. r hief het hoofd op. 'en.... in Frankrijk! antwoord- nd. keek hem een oogenblik koel erde zich toen om, zijn schou- ophalend. s onnoodig het onderwerp verder tel hij gelaten met een snei- l00r he kamer. u®echtlge spanning, het gevoel Jr"e'ende tragedie, die over de J1'"?' openbaarde zich in 5S. n gezichten, dwalende i, M°) die zich rusteloos bewo- oe flegmatieke Harker gaf tee- v??uwa(:htigheid. en Nina's "Wegingen met haar teenen JP een scherp verwijt van Lee °P den rand van zijn stoei zat, sereed om ln het vuur te ^ehtte zich tot Enid. .«Men wilt U liever heengaan trr/v,. «t'Ci i llU met hoffelijke zorg. h mSi meisje flikkerden, ter- oKichtte. Het Huis Brace was ne rmjS, tt) wilde met haar vader «taS0?pen begraven worden! haatte zij dien man met een koude heftigheid, welke bijna die van sir Peter evenaarde! Zoo is de vrouw! Ik wil blijven! zei ze met ijskoude kalmte. Spencer boog ernstig en richtte zich toen tot de anderen. Heeren, zei hij. ik vraag U op Uw hoede te zijn als de obligaties voor den dag komen! Dit klinkt alsof er iets kan gebeuren! riep Eric uit met een mislukte poging tot luchthartigheid, toen hij voelde dat Enid's handen krampachtig zijn mouw vast grepen. Maar de anderen glimlachten niet. Lee Wang schoot uit zijn stoel alsof hij door een ontploffingsmiddel werd opge stuwd. Zijn smalle oogen rolden en hij brabbelde Chineesch dat in opgewonden pidgin-Engelsch eindigde. Ik erg ziek. heer! Ik nu gaan. hè! en hij liep naar de deur. Nina, door zijn angst aangestoken, stond met zulk een haast op, dat haar stoel omviel. Mijnheer, U excuseert me, nietwaar? hijgde ze. Er bestaat niet het minste gevaar voor jou Nina, stelde Spencer haar scherp gerust. Ga als het je belieft zitten! en onder zijn beleefdheid klonk de toon van bevel. Eric raapte den stoel op en het meisje ging weer zitten: haar teenen dansten vlugger dan ooit. haar handen kneep ze samen tot de knokkels wit zagen en haar gezicht werd bleek, zoodat de poeder er belachelijk tegen afstak. Lee Wang! Spencer's scherp bevel deed den Chinees stil staan, toen hij zijn hand op den deurknop had. Ik erg bang! Ik terug naar China! Ik nu ga! Lee Wang! Ja, heer? De tanden van den Chinees klapperden hoorbaar toen Spencer gebiedend naar den stoel wees, dien hij zoo plotseling ver laten had. Als je zoo goed wilt zijn de papieren uit den stoel te halen, Lee Wang.... Er klonk een snik van verbazing en toen Lee Wang onrustige blikken op den stoel en de ontstelde gezichten der anderen wierp, maakte Harker een beweging alsof hij zelf naar de papieren wilde zoeken. Spencer wenkte hem gebiedend terug. Ik niet weet, ik niet weet! Er is niets om bang voor te zijn, Lee Wang! verzekerde Spencer hem koel. De papieren zijn in den stoel! St.stoel, heer? In den stoel! herhaalde de ander ge duldig. Kriig ze als het je belieft voor me. Lee Wang liep langzaam en voorzichtig naar den stoel terug alsof hij verwachtte dat deze moorddadige neigingen zou heb ben en zich plotseling op hem zou wer pen. Hij legde zijn hand verlegen op den arm en toen hij langzaam zich omkeerde en vreesachtig in de diepte van het be kleedsel begon te voelen, keek sir Peter hem met een uitdrukking van afschuw aan. Het scheen alsof de baronet vreesde wat de Chinees voor den dag zou brengen. Spencer keek een oogenblik naar Lee Wang en wendde zich toen tot de anderen. Ziet U, zei hij volkomen kalm, ik nam ze slechts uit de brandkast en gooide ze onmiddellijk in sir Peter's stoel.. daar sir Peter op dat oogenblik op den Chester field zat Het was mijn bedoeling ze bij de eerste beste gelegenheid weg te halen, want ik had gegronde reden om te weten dat scherper oogen dan die van sir Peter dien avond op mij letten. De gebeurtenis sen volgden elkander echter zoo snel op, dat het mij onmogelijk was ze dien avond weg te nemen en de ongelukkige Meadow- bank zat er, in de letterlijke beteekenis, tot den volgenden ochtend op, en ik wist. dat zij voorloopig veilig waren. Ik was van plan er een nagemaakt pak voor in de plaats te leggen voor den scherp zienden persoon, als hij voornemens was een be zoek te brengen en ik kan zeggen dat ik hard gepeinsd heb, wat ik met het echte pak zou doen, als ik het uit den stoel had verwijderd. Gelukkig werd mij de moeite bespaard het weg te halen, want sir Peter gooide met zeer begrijpelijke woede den stoel, dien hij in het bijzonder als de zijne beschouwt, door de kamer, toen ik er op wilde gaan zitten, en ik kon er den ande ren van naast de boekenkast voor in de plaats zetten en zoo mijn ongerechtig heid met een beleefde verontschuldiging bedekken. Zooals U ziet is deze stoel en hij wees op dien bij de tafel geheel gelijk aan dien, welken onze vriend nu bezig is te onderzoeken. Ik had gelegen heid mijn nagemaakte pak in dezen stoel te stoppen, terwijl sir Peter er over dacht of hij mij mijn eerste brandy en soda zou klaar maken, nadat wij onze financieeie overeenkomst gesloten hadden. Hij keek naar den onachtzamen baroqet met een arglistige schittering in zijn oogen. Zoo als U weet nam de Decker het nage maakte pak dat onze jonge vriend hem vlug afhandig maakte en de echte stukken zijn al de zes maanden in sir Peter's stoel gebleven! Hij keek naar Lee Wang, die meer scheen te luisteren dan te zoeken, want hij wierp telkens een blik achtei zich. alsof hij verwachtte in den rug aangeval len te worden. Nu, zijn ze er, Lee Wang? vroeg hij. De Chinees ging wat ijveriger zoeken en stak zijn armen met wat meer moed in de diepte van het bekleedsel. Geloof niet, heer. Misschien zoudt U willen zoeken, sir Peter? stelde Spencer beleefd voor. Sir Peter scheen uit een trance te ont waken. Hij schudde zich toornig en keek den spreker aan met, wezenlooze oogen. Toen keerde zijn blik als geboeid tot den zoekenden Chinees terug. Spencer haalde even de schouders op. Vreemd, zei hij, hoe het voor de hand liggende altijd over het hoofd gezien wordt. Als de verkleede mijnheer er aan gedacht had in den anderen stoel te kij ken, zou hij wat beters dan wit papier ge kregen hebben. Als sir Peter er aan ge dacht had hem de verwisseling der stoelen te zeggen, voegde hij er beteekenisvol aan toe. Zelfs deze insinuatie kon den baronet niet opwekken en Spencer wendde zich ongeduldig tot Lee Wang. Heb je ze? snauwde hij. Ja! ja, heer! In orde! antwoordde de Chinees vlug, zijn hand dook met zijn ge- heelen arm tusschen den rug en de zitting van den stoel. Er kwam een lichte beweging in de ka mer, als een zachte bries in lang gras. Als het je belieft. Spencer deed een schrede voorwaarts. Maar ik zie den Decker niet, zei Eric met een zenuwachtig lachje. Spencer bleef staan en maakte een ge baar, alsof hij een amateur-goochelaar was, op het punt een oud kunstje te ver- koopen. Hij trok eerst één mouw van zijn jas terug en toen den ander. Let heel goed op, zei hij veelzeggend. Sir Peter keerde zich plotseling om en kwam voor Spencer te staan, terwijl deze Lee Wang naderde. Zijn gelaat was ver wilderd en de strijdlust was uit zijn hou ding verdwenen. Nu... nu dat wij de obligaties heb ben, SpencererRyan, begon hij met zulk een zachte stem, dat de ander moeite had hem te verstaan Maar wij hebben de obligaties nog niet! zei Spencer scherp. Pardon! en hij duwde den baronet op zijde met krachtige hand. Spencer! (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9