ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 10 Mei 1932 Tweede Blad No. 22127 BINNENLAND. JG Met name is met de Nederlandsche be langen in strijd, de mate waarin de in vloed van buitenlandsche regeeringen en belanghebbenden het tempo van uitvoe ring der Crisis-invoerwet en den omvang der contingenten beheerscht. De tot nu toe gevolgde wijze van uitvoe ring der Crisisinvoerwet, heeft voor de be drijven, die contingenteering van den In voer van hun artikelen vroegen, doch voor alsnog niet verkregen, het averechtsche ge volg gehad, dat de invoer in de betreffen de branche extra wordt gestimuleerd, zoo dat een eventueele contingenteering i.v.m. de abnormale voorraden bij den handel ge- ruimen tijd geen effect zal kunnen sor- teeren. Eveneens zal moeten worden gebroken met de zuiver ambtelijke uitvoering der contingenteeringsbeslulten; aan de belang hebbende organisaties van nijverheid en handel ln den betrokken tak van bedrijf behoort gelegenheid te worden gegeven door kleine commissies van advies ten dienste van het Crisisinvoerbureau in de uitvoering der maatregelen mede te spre ken. Het algemeen Nederlandsch belang eischt, dat de Regeering ten spoedigste de han delspolitieke voorwaarden schept, om de contingenteeringsmaatregelen te kunnen prijsgeven tegenover den invoer uit die landen, die bereid zijn onzen export op re delijke wijze te bejegenen; onverwijlde her ziening der handelsverdragen met het oog op de meestbegunstigingsclausule is daar voor eerste voorwaarde. Dr. L. G. Kortenhorst sprak tenslotte over „De crisis en de export". Hij ontwik kelde de volgende stellingen: De leidende gedachte bij de crisispolitiek van ons land zal gericht moeten zijn op het bewaren van de economische kracht van ons volk als geheel. Ons volk zal daarom in staat moeten zijn, om zooveel mogelijk alle factoren, die deze kracht kunnen beïnvloeden in onder linge harmonie te beheerschen en te be ïnvloeden. Het is dan ook niet voldoende, wanneer de invoer van goederen wordt geregeld, de agrarische productie door allerlei maat regelen wordt gesteund en de productie kosten en kosten van levensonderhoud wor den verlaagd. Even noodzakelijk voor behoud van de economische kracht van ons volk is het openhouden van de export-mogelijkheden. De meestbegunstiging is een beletsel ge- gebleken om de exportbelangen voldoende te behartigen, met name doordat daardoor het sluiten van regionale overeenkomsten en het verleenen van preferenties aan lan den, die bereid zijn op basis van wederkee- righeid exportbelemmeringen op te heffen of te verminderen, onmogelijk wordt ge maakt. De meestbegunstiging kan in dit tijds gewricht slechts beteekenis hebben, wan neer zij kan werken tusschen grootere eco nomische complexen dan thans 't geval is. Het Is een levensbelang, zoowel voor In- dië als voor het moederland, wanneer beide gebiedsdeelen van ons land zich econo misch nauw aaneensluiten. Zonder actieve handelspolitiek staat ons land machteloos tegen de douane-, contin- genteerings-, deviezen- en represaille-poli tiek van vreemde mogendheden en zal ons land in versneld tempo zijn exportmarkten verliezen ten bate van landen, die wel een actieve handelspolitiek voeren. o DE POSTVLUCHTEN. De „Specht" (retour) is gisteren om 5.27 uit Akyab vertrokken en na een tusschen- landlng te Calcutta om 15.25 te Allahabad geland. De „Ibis" vertrok gisteren om 5 uur uit Bagdad, landde om 9.30 in Bushir, vertrok van daar weder om 10.06 en arriveerde om 14.31 in Djask. o NEDERLANDSCHE REISVEREENIGÏNG. De voortgezette vergadering. In de voortgezette algemeene vergade ring van de Ned. Reisvereeniging kwam aan de orde de begrooting die in ontvangst en uitgaaf een bedrag aanwijst van f. 230 700, met f. 5190 voor onvoorzien. Het bestuur stelde voor om van de bui tenlandsche reizen ten bate van de kas wederom 5 pet. te heffen. Dit voorstel, als mede de begrooting, werden z. h. s. goed gekeurd. Aan de orde was hierop het bestuurs voorstel om voor de algemeene vergade ring in 1933 tijdig een ontwerp tot herzie ning van statuten en huishoudelijk re glement in te dienen en daarvoor een com missie van advies aan het bestuur in te stellen. De heer Havers (Den Haag) dien de een motie in, waarin wordt uitgespro ken, dat deze commissie bestaat uit vijf personen door de vergadering aan te wij zen en twee hoofdbestuursleden. De com missie moet met voorstellen bij de verga dering komen en behoort geen commissie voor advies voor het hoofdbestuur te zijn. Het hoofdbestuur nam deze motie over, waarna na uitvoerige bespreking de motie werd aangenomen. Tot leden van de com missie werden gekozen de heeren Van Leeuwen (Den Haag), Beurs (Utrecht), De Jonge (Dordrecht), Vlaming en Der jeu (Amsterdam). Namens het hoofdbestuur werden aangewezen de heeren Osinga en Panman, benevens de directeur. Een zeer uitvoerige bespreking werd hierna gevoerd over het voorstel om van 1 Januari a.s. af het orgaan „Reizen en Trekken" in een anderen vorm uit te ge ven. De vergadering verklaarde zich tegen contributieverhooging ten behoeve van het orgaan. Ten slotte werd een voorstel van den voorzitter aangenomen, waarin de wensch werd uitgesproken, dat de heer Nijkamp (Den Haag), die een goedkooper orgaan wenscht, dat beter is dan het te genwoordige, werd uitgenoodigd in over leg te treden met de commissie. Wanneer na dit overleg het voorstel van de com missie nog wenschelijk lijkt, dan verkrijgt het hoofdbestuur de machtiging om tot de uitgave te besluiten, wanneer blijkt, dat de financiën een grootere uitgave van f. 15.000 toelaten, NED. R. K. ONDEROFFICIERSBOND „ST. MARTINUS." Jaarvergadering te 's-Gravenhage. In hotel Van Zeben te 's-Gravenhage hield de Ned. R.K. Onderofficiersbond „St. Martinus" zijn Jaarvergadering. De voor zitter, de heer J. J. M. van 't Walderveen uit Amersfoort deelde mee dat het leden tal tot 466 is gestegen. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De hoofdbestuurs leden J. J. M. van 't Walderveen en J. J. Grobben werden bij acclamatie herkozen. Het voorstel-Leiden om hen, die voor hun 20ste levensjaar zijn aangesteld tot onderofficier, van den datum van aan stelling af te bezoldigen, werd aange nomen. Msb. o LIDMAATSCHAP TWEEDE KAMER. De heer B. G. Peereboom, le luit. bij de artillerie te 's-Gravenhage, die benooemd is in de vacature-Lingbeek in de Tweede Kamer, heeft deze benoeming aange nomen. Ds. J. Langman, Herv. pred. te Wasse naar, die benoemd is in de vacature- Schokking in de Tweede Kamer, heeft deze benoeming aanvaard. Hij zal nu dus moeten aftreden als predikant. o P.T.T. PERSONEEL EN NACHTDIENST. De heer Van Braambeek heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: 1. Is het juist, dat de Directeur-Gene raal der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie aan de hoofden van dienst opdracht heeft gegeven tot het ontwerpen van dienstregelingen met uitschakeling van het bepaalde ln art. 13 D.A.P.T.T. omtrent de vermenigvuldiging van elk tusschen 22 en 6 uur vallend dienstuur met l'/i? 2. Zoo ja, heeft deze opdracht de in stemming van den Minister, en is hierbij wel voldoende overwogen, welk een ern stige verslechtering deze Inhoudt voor het personeel van het P.T.T.-bedrijf met zijn steeds ongeregelde versnipperde diensttij den, en dat een dergelijke maatregel tot ontslag van personeel en uitbreiding van het aantal werkloozen moet leiden? 3. Is de Minister bereid op grond van de bezwaren ln vraag 2 genoemd, alsnog handhaving van het bepaalde in art. 13 D.A.P.T.T. te overwegen? o CHR.-HIST. GEMEENTERAADSLEDEN. Deze vereenlging hield een vergadering te Zwolle. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. J. van Gerrevlnk, burgemees ter van Oegstgeest. bleek, dat het aantal leden 396 bedraagt. Uit het financieel verslag bleek het ba tig saldo gestegen van f. 917 tot f. 1137. Jhr. mr. dr. L. H. M. Bosch ridder van Rosenthal, burgemeester van Den Haag, sprak over „De crisismaatregelen en de autonomie der gemeenten", MOEILIJKHEDEN BIJ DEN V.P.R.O. Zullen de morgenwijdingen vervallen? Het Bestuur van den V.P.R.O. heeft voor den microfoon mededeeling gedaan van ernstige moeilijkheden die worden ge vreesd, daar terwijl de uitzendkosten stijgende zijn de inkomsten der Ver eenlging tengevolge van de tijdsomstan digheden aanmerkelijk zijn gedaald. Indien niet binnen korten tijd de zeker heid wordt verkregen, dat de geregelde in komsten der Vereenlging door bijdragen van leden en geestverwanten met eenige duizenden guldens per jaar zullen stijgen, zal het Bestuur genoodzaakt zijn aan de in Juli a.s. te houden Algemeene Leden vergadering voor te stellen de uitzendin gen ln te krimpen o.m. door het doen ver vallen der morgenwijdingen. o LOONSVERLAGING VAN HET GEMEENTEPERSONEEL TE ROTTERDAM Na dagenlange beraadslagingen heeft de Raad van Rotterdam gisteravond besloten de loonen van het gemeentepersoneel met 3°/o te korten. Dit voorstel werd met 25 te gen 18 stemmen aangenomen. Tegen stemden S.D.AP., CP.H. en R.S.P. Voorts werd met 24 tegen 19 stemmen besloten de opcenten op de hoofdsom van de gemeentefondsbelasting te bepalen op 80. Bij de tegenstemmers had zich ditmaal gevoegd de vertegenwoordiger van de Staat kundig Gereformeerde Partij, VERSPREIDE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage is op 65-jarigen leeftijd overleden dr. Derk Brocx, die lan gen tijd werkzaam is geweest als contro leerend geneeskundige bij de Rijksverze keringsbank. Bij Kon. besl. Is de benoeming van dr. W. J. Jongmans tot bijzonder hoog leeraar voor den leerstoel vanwege de stichting „Het Groninger Universitelts- fonds" bij de faculteit der wis- en na tuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven ln de palaeo-botanie, bekrachtigd. Bij Kon. besl. Is met Ingang van 28 September 1932 aan den generaal-majoor van het leger in Ned.-Indlë R. Schuursma, op zijn verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige dien sten. Te Wagenlngen Is gisteren het Ned. scheepsbouwkundig proefstation officieel geopend. De gewone audiëntie van den Minis ter van Koloniën zal op Vrijdag 13 Mei niet plaats hebben, EDE CRISISCONGRES DER R.-K. WERKGEVERS. bis in VERBAND MET IMPORT EN EXPORT. Een tweetal inleidingen. (echtend is ln „Twee Steden Pa- s-Gravenhage het tweede crisis- aangevangen, dat werd georgani- ioor het Federatiebestuur van de ene R.-K. Werkgeversvereeniging, voorzitterschap van mr. M. P. L. Jghe. tos er in zijn openingswoord op, Alg. r.-k. Werkgeversvereeniging 4 voor de crisis gewaarschuwd oen het nog tijd was maatregelen fh Tal van die noodzakelijke maat- zijn echter achterwege gebleven, vooral ergerlijk voor den Neder- en werkgever, die bewezen heeft de te kunnen verzetten als het getij t Te weinig aandacht wordt echter TOd aan een meer rationeele pro- meer overleg tusschen de produ- onoerling is een dringende elsch. i«e gevolgen der crisis liggen ech- op het materieele, doch op het terrein. Uit hetgeen reeds is ult- 'fr de voorgenomen bezuinigings tip! 'en. welke de Regeering zal mue- ten, teneinde een algeheele ontred- ven 's.ands financiën te voorko- reeds gebleken, dat de cultureele J6 van ons volk besnoeiingen niet vd zullen blijven. make het de Regeering niet moei- zi) het toch al heeft en herzie in groote lijnen. I. M. van Spaendonck hield daar- tnieiding over „De crisis en de im- reidé' de V0'Sende stellingen Jjnnenlandsch afzetgebied, in nor- kundigheden voor vele bedrijf s- ™j van overwegende beteekenis tie huidige export-moeilijkheden, ("omvang der werkgelegenheid in kitsend16 Industrie 111 het «Ige- heeft daarom tot taak om le«ïa5 de afzetgebied te bevei- nhS 'uvloed van buitenland- flJh "^mede om aan de Ne- ue industrie op de binnenland- waar mogelijk een compensa- n voor het verlies der door de Mtaedendigheden verloren ex~ il'^vnlling dezer taak beschikt •"-iSF over de bevoegdheden haar {zmjoerwet verleend. t„?ar'n en de wijze waarop de 5nu toe van deze bevoegd- icmtJ ruik gemaakt, is niet in klb®i met de eischen, die aan fotrS? cr's'spolitiek in het bij tel n. Sri J°8 op onze betalingsba- behoud der werkgelegen- - «orden gesteld, Püi A6J ii DE CUNERATOREN TE RHENEN, die op 't oogen- blik hersteld wordt. Een kijkje op de werkzaamheden. LEBRUN heeft officieel de can- didatuur voor het president schap van Frankrijk aanvaard. MUSCH speelt morgen voor 150sten keer Molière's „Vrek" den Stadsschouwburg te A'dam het SCHEEPSBOUWKUNDIG PROEFSTA TION te Wageningen ls gisteren officieel door den heer M. C. Koning, directeur van de Stoomvaart Mij. „Nederla nd" uit Amsterdam, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten geopend. DE VOORBEREIDINGEN EN REPETITIES voor de jaarlijksche militaire feesten in Engeland zijn in vollen gang. De oefeningen voor de festiviteiten vragen nu de belangstelling van leger en vloot.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 5