J7het nederlandsche parlement CALVEDELFTS MAYONNAISE NAAR DE BLOEIENDE BOOMGAARDEN. Hoofdpijn Hh en Kiespijn radionieuws. 7Jste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 Mei 1932 Derde Blad No. 22125 mmUK. OM IN-HUIS TE/HEBBEN d Buitenl. Weekoverzicht. FEUILLETON. (Geheimzinnige Inbreker DOOR D- hans. AMENDEMENTEN. wie war de tropen gaat, wordt in zeer P' iiien al spoedig beïnvloed door het Iwiie Smaarvelen krijgen het „aan iffLt. parlement binnentreedt, krijgt je meeste gevallen last van amende- vin.ierliike aandoening. Kzaak er van heett nog geen enkel Eindige kunnen opsporen, maar er zijn t weinig reizigers in het parlemen- und die aan de kwaal ontsnappen, „rtemênt is een aandoening van den K en wat daaronder zit of be rt» te ritten en tast al spoedig den Eardigde aan. Soms is het verschijn- nschuldig, maar ook vertoont het zich n hardnekkigen en ongeneeslijken Het is een aandoening, die gedu- zekere korte perioden verdwijnt, dan weer terugkeert. Heele parle- aire generaties hebben er aan gele- Ze is uiterst besmettelijk, t eigenaardige van deze ziekte is trouwens met meer kwalen voor- jat zij alleen in een bepaalde par itaire streek heerscht, namelijk in de t-heete tropische atmosfeer, van de ,e Kamer. In de meer gematigde en luchtstreek van de Senaat komt de ening niet voor. Men ziet dan ook ieer bejaarde lijders, die na een ar- jun leven van de heete naar de ge- 'de zóne overgaan, plotseling van de iening genezen.... als ik zoo de jaren overzie, die ik op ■lementaire tribune doorbracht, dan het mij wanneer ik bedenk, hoe aar veel amendementen in den loop en tijd het levenslicht hebben aan- ;t De meeste er van zijn na kor- ianger (gewoonlijk korter) lijden aan. Duizenden en nog eens dui- Jgesneuvelden liggen op het slag lier parlementaire historie, en met k een schat van illusies, verwachtin- htellect en staatsmanswijsheid ten gegaan. Heele reeksen amende- ■n zijn ontijdig geboren, en leden raaltjes waaraan ze op zeer jeugdi- ftijd ten grave daalden. Want niets iiikelijker én verleidelijker dan even endement indienen. raar? Een amendement indienen Het is initiatief. Het is diirf. Men méé aan de wetgeving. Men metselt ten. En als het wordt aangenomen, men iets bepaalds en concreets tot gebracht. uurlijk zijn er in onze parlementaire rleook gewichtige en ingrijpende ?menten geweest, die een bepaalde ing waren voor regeerings-voor- maar de overgroote meerderheid ,e beentjes, of zag scheel. Zelfs ige amendementen tot bepaalde n geworden. Wie spreekt over idement-Poortman (1866), weet, loor het kabinet-Fransen van der io val werd gebracht, bij de be- i» der Cultuurwet. Wie het over icndement-ter Brugge heeft op den (1862), herinnert daardoor aan :eden van het ministerie van Zuy- mion. En om de trits vol te maken: ft nooit gehoord van het amen- Me Meyier op de Kieswet (1894), ir het kabinet-Tak, na Kamer ding, ten val kwam? waren momenten, anders gezegd, in onze parlementaire his- I is meer dan eens de ziekte-amen- i'. noodlottig geweest voor het leven ia bepaalde minister. Reeds in 1849 honker Curtius tengevolge daarvan. |ran actueeler datum in het kabi- son kwamen zelfs twee vrijzinnige s, Jansen en Eland, te duikelen, volg van aangenomen amendemen- b hun begrooting. J: de meeste amendementen deden ■kwaad, behalve vaak aan de repu- Uer voorstellers. [Houten beroemt er zich op in z'n mlaire herinneringen (III, bi. 301), het uitgebreidste amendement Binnenkort prijken heele streken in vollen voorjaarsluister. De A. N. W. B. Toeristenbond voor Ne derland meldt: De lente komt wel laat dit jaar, maar de voorjaars-bloei is toch ook in de Betuwe, het land der bloeiende boomgaarden, al begonnen en daarom is 't thans wél 't ge- schikste tijdstip, enkele wenken te geven aan hen, die er op uit willen trekken, per auto of motorrijwiel, met fiets of te vóet, om het bloesemfeest mee te vieren. Naar de Betuwe is van ouds de groote trek om de bloeiende boomgaarden te zien en Tiel, een veelbezocht centrum in dezen voorjaarstuin, is gemakkelijk te be reiken. Van Utrecht voeren verschillende wegen daarheen, die al dadelijk den toe- ris midden in de voorj aarsweelde brengen Een mooie rit van slechts een goede 40 K.M. is via Houten, Schalkwijk, over den Lekdijk met prachtige vergezichten naar het veer bij Culemborg, en verder over Geldermalsen naar Tiel; een tweede leidt over Vianen, Culemborg en Geldermalsen, gedeeltelijk langs de Lek en de Linge, een andere route weer voert naar Utrecht, over Houten, het Beusichemsche veer, Zoelmond en Buren naar Tiel, midden door uitgestrekte boomgaarden. Wielrij ders kunnen op den tocht voorbij de Lin- gebrug bij Kerk Avezaath rechtsaf slaan en verder linksaf langs een voetpad „De Moespot" naar den weg DrumptTiel. Een vierde weg is van Utrecht over Wijk bij Duurstede en Zoelen naar Tiel, door bloeiende boomgaarden en uitzicht op de boschrijke heuvelrij tusschen Zeist en Doorn. Van Tiel uit is een mooie tocht over heeft ingediend. Het besloeg „een kolom in de Handelingen", zegt hij, maar ik zou niet durven verzekeren of in latere jaren de ziekte nog niet een kwaadaardiger ge val heeft opgeleverd. Ik herinner mij de behandeling van het Arbeidscontract; hierbij werden niet, minder dan 180 amen dementen voorgesteld. Het was een van de meest vinnige epidemieën die ooit zijn voorgekomen, en zij duurde dan ook drie volle maanden. Waar is de man, die het serum tegen deze verschrikkelijke kwaal uitvindt? Wie ontdekt de klier welke de stof be vat die immum maakt? Hij kome Ik sta met een hart vol deernis tegen over die ontelbare gesneuvelden en ik zou hen in weemoed willen gedenken. Laat ons voor één van die vele duizenden amendementen, één van die soldaten, ge vallen in den parlementairen strijd, een gedenkteeken oprichten. Welke? Dat doet er niet toe. We loten. Eerst een jaar. B.v. 1879. Dan een dag, b.v. 19 Januari. Dan een cijfer, b.v. 27. En we richten een mo nument op voor het 27e amendement, dat op 19 Jan. 1879 is ingediend, en dit is dan een hulde aan alle gesneuvelden. Wie doet mee aan de hulde voor het onbekende amendement? In afwachting daarvan zouden we alvast kunnen annonceeren. dat men zich van de kwaal kan bevrijden door over te gaan van de warme naar de gematigde parle mentaire luchtstreek. Aldus; „Mrlid der Tweede Kamer, was twintig jaar lang lijdende aan een hard nekkige en afmattende aandoening, „amendement", die zich tijdens elke ver gadering openbaarde en heel de omgeving van den lijder lusteloos en slaperig maakte. Geen enkel geneesmiddel baatte. Totdat hij ons gepatenteerd middel, ge naamd „Senaat", gebruikte, en zie, van den eersten dag af was hij van zijn lijden verlost, en werd hij een nieuw mensen. Talrijke attesten ter inzage, verkrijgbaar bij alle Provinciale Staten. Vraag prospectus!" RECLAME. 9035 Tuil naar Gorinchem, grootendeels langs den Waaldijk en terug, langs den Linge- dijk over Leerdam, Acquoij en Buren. Vol afwisseling is een tocht van Tiel over het Ecken Wielsche veer, Amerongen naar Amersfoort, of van Tiel via Ingen naar het station Ede en dwars door de Betuwe leiden wegen naar Arnhem, over IJzen- doornOpheusdenDriel en Elden; over IJzendoornOchtenDodewaard, of over DodewaardHienValkenburg en Eist. Van Nijmegen uit, of met Nijmegen als doel leiden ook verscheidene wegen, doch een mooi Betuwsch landschap met veel vruchtboomen, zooals die van Nij megen over Lent, langs den Waaldijk, via Ochten naar Tiel; van station Ede over WageningenZetten naar Nijmegen en terug over Heteren; van station Rhe- nen over den Grebbeberg. Opheusdensche veer en Dodewaard naar Nijmegen, of van Arnhem over Huissen. Bemmel en Lent naar Nijmegen. Aanbevelenswaardige routes zijn ook die van 's Hertogenbosch over Hedel, Zalt Bommel, Tuil, Varik naar Tiel ,of van Gorinch'em over den Merwededijk naar Giessendam, dan langs de Giessen door rijke boomgaarden, langs Slingeland, Noordeloos en Meerkerk naar Leerdam en over den Lingedijk naar Gorinchem terug, een tocht van 53 K.M Een kleinere rondtoer (ruim 30 K.M.) leidt van station Resteren over Hemmen, Zetten. Andelst, Ochten, naar station Resteren terug. De smalle wegen door de Betuwe lee- nen zich over het algemeen beter voor een verkeer van fietsers en motorwielrij ders, dan van auto's. In een door den A.N.W..B. uitgegeven boekje, met schetskaartjes, is een twin tigtal tochten per auto en fiets door de Betuwe aangegeven, over afstanden tus schen de 30 en 50 K.M. en een zevental wandelingen (12 tot 18 K.M.) Wie per auto gaat, kan gemakkelijk eenige der aangegeven fietsroutes combineeren. Het mooiste uitzicht bieden de dijkwegen langs de groote rivieren. De toerist, die zijn tochten verder wil uitstrekken, vindt zeer aan te bevelen routes voor auto's en fietsen, door Zuid- Limburg, dat als doel voor een voorjaars uitstapje nog niet zoo algemeen bekend is als het wel verdient en dat bij Beek, Meerssen, Gronsveld .Noorbeek. Wijlre, Wittem, Gulpen en vooral Eysden een belangrijke fruitcultuur heeft, meest ap pelboomgaarden. Te Eysden en Gronsveld zijn kersenboomgaarden die, wat uitge strektheid betreft, nergens in ons land worden overtroffen. Wie in den bloesem- tijd de Maasvallei bij Eysden, of het Geuldal bezoekt, ziet het lieflijke Zuid- Limburgsche landschap wel op zijn schoonst. In Zeeland, onze derde provincie op het gebied van fruitteelt, is een mooie rond toer van pl.m. 65 K.M. te maken van Goes over Wemeldmge, Ierseke. Biezelinge, 's-Gravenpolder, Baarland, Nisse, naar Goes terug. In Noord-Holland is zeer de moeite waard een tocht naar den bloeienden Beemster, door velen boven de Betuwe gesteld. De rit voert van Amsterdam (IJ- veer) achter het Tolhuis links naar Ka- doelen en over Landsmeer, Purmerend, Midden-Beemster en terug over Purmer end, Ilpendam, Buiksloot, een tocht van 46 K.M. Wandelaars kunnen van het station Purmerend een rondwandeling van 15'/2 K M. naar Midden Beemster en terug maken. Hun, die in de gelegenheid zijn in den tijd van den vruchtboomenbloei er een paar dagen uit te trekken, om per auto de grens over te gaan en daar de voor- jaarsweelde op te zoeken, kan een tocht worden aanbevolen naar het Ahrdal, of een langs den Rijn, bij Remagen en Go- desberg, of wel» naar den Eifel, in de om geving van Nideggen, gemakkelijk van Maastricht via Aken te bereiken. De bloeitijd is daar en in Zuid-Limburg meestal iets vroeger dan in de Betuwe en daar weer wat eerder dan in Noord-Hol land. EEN GOLF VAN RAZERNIJ. Het lijkt alsof wederom een golf van razernij over de wereld gaat! Na zeer, zeer moeizame en langdurige besprekingen, waarbij de Europeesche mogendheden zich tot het uiterste hebben ingespannen, scheen het bereiken van een wapenstil stand te Sjanghai verzekerd. In dat sta dium wierp plotseling een Koreaan een bom naar de hoogste autoriteiten daar ter plaatse tijdens een revue de. troepen ter eere van den verjaardag van den Mikado. De bom trof maar al te goed doel; gevolg een doode en vele gewondenGeen wonder, dat in c.e eerste oogenblikken de Japansche gezindheid om het wapenstil standsverdrag te onderteekenen beneden het nulpunt daalde! Doch gezond ver stand en inzicht behielden ditmaal toch den boventoon. De dader was een Japansch onderdaad en China kon ook verder moei lijk. verantwoordelijk woraen gesteld, waar Japan zelf de politioneeele bevoegdheden over had genomen. Dientengevolge is ten slotte toch de wapenstilstand ondertee kend. zij het, dat het officieele papier naar diverse ziekenkamers moest worden ge bracht Het beteekent in het Verre Oosten een lichte ontspanning, maar men zal goed doen de beteekenis niet te overschatten. Feitelijk beginnen nu pas de eigenlijke onderhandelingen tusschen beide partijen, daar omtrent de diverse geschilpunten, en met name de boycott der Japansche goe deren, die de aanleidende oorzaak werd van het Japansche optreden, totaal geen beslissing is bereikt. Daarom zal de Ja pansche macht, thans te Sjanghai verza meld, ongetwijfeld ook slechts voor een deel worden gerepatrieerd. Het ergste blijft evenwel de kwestie van Mandsjoenje, waar de strijd onverdroten voortduurt en waar de regeering Poeyi waarschijnlijk morgen aan den dag zou worden wegge vaagd, zoo Japan haar niet de hand boven het hoofd hield. Bovendien neemt de spanning met de sovjets zienderoogen toe, al weet Moskou, dat het vrijwel onmachtig staat Daarop volgde een bomaanslag op den Egyptischen premier, die gelukkig kon worden verijdeld. Tevens ontdekte men in Spanje bijtijds een poging den president Zamora met enkele ministers te vermoor den en alsof dat nog niet genoeg was. volgde tenslotte een, helaas maar al te goed geslaagde moordaanslag op den Franschen president Paul Doumer, pas het vorige jaar na een hevigen kamp met Briand gekozen. Is het niet alsof een golf van razernij opnieuw over de wereld gaat? Wat voor nut werpen zulke domme krachtsuitingen afImmers niets. Hoog stens verpesten zij de atmosfeer en ont ketenen hartstochten, die beter hadden kunnen blijven sluimeren. Het is lang ge leden. dat een 'ranseh president viel onder moordenaarshand en zeker was de grijze patriarch Doumer niet iemand, die zulk een noodlot verdiende. Nog weten wjj de motieven van den dader niet, doch een dienst aan iets of iemand heeft hij er zeker niet door bewezen. In 1894 viel president Carnot door een dolkstoot van een Italiaansch anarchist. Doumer is het slachtoffer van een aan slag geworden te midden der nieuwe ver kiezingen in Frankrijk. De eerste verkie zingsdag had echter geen resultaat opge leverd. dat ook maar eenige kans gaf op vergelijking met de ontbonden Kamer. Nauwelijks een derde deel der zetels is bij eerste verkiezing toegekend, voor het mee- rendeel zal morgen pas worden beslist! Voor zoover nu reeds ietwat te voorspellen valt, lijkt het er echter op, dat groote schommelingen zich niet zullen voordoen, al maakt links ongetwijfeld eenige winst, mede door het bereiken van een accoord voor de herstemmingen van morgen, waar door alleen de sterkste linksche candidaat wordt gehandhaafd tegenover rechts of het midden. Speciaal Herriot's invloed is stij gende, doch zeer de vraag is of dit zooda nig zal zijn. dat een herstel van het z.g. cartel mogelijk zal worden.Niettemin is er dit gelukkig verschijnsel aan verbon den, dat het geïsoleerde standpunt van Frankrijk in de groote vraagstukken van onzen tijd meer zal worden geaccentueerd en ook in Frankrijk zelf aangevoeld en be grepen. Dat geeft althans eenige hoop op wijziging in de starre houding van Frank rijk. zooals die totnuloe werd volgehouden en doorgezet! De moord op Doumer kon de reactie echter wel eens ten goede komen en zoo averechts werken voor het algemeen wereldbelang. Onzekerheid ontdekt men overigens, waarheen men den blik ook richt. In Duitschland is nog nooit een oplossing ge vonden voor de moeilijke vraagstukken, die na de jongste Landdag-verkiezingen zich hebben aangediend. Integendeel schijnt de oppositie tegen Brüning er nieuwe stof in te hebben gevonden om der regeering hin derlagen te leggen. Plotseling doken aller lei geruchten op over een camarilla tegen minister Groener, die weliswaar officieel zijn gedementeerd, maar toch hun invloed niet hebben gemist. In hoeverre daarmede ook het aftreden van rijksminister Warm- bold in verband moet worden gebracht Deze uit de groot-industrie afkomstige ver tegenwoordiger is blijkbaar heengegaan wegens verschil van meening met de voor nemens der regeering en dan speciaal mi nister Stegerwald inzake de te volgen ge dragslijn inzake de werkloosheidsbestrij ding en wat daarmede verband houdt. Neen. op rozen-gaat het pad van den Duit- schen rijkskanselier nietIn Oostenrijk is het kabinet Buresch tenslotte afgetre den, toen ook van de zijde der socialisten het roepen om verkiezingen voor een nieuwe Nationale Raad werd gesteund. De invloed der nationale beweging, geschoeid op Duitschen leest, gaat zich ook daar ge ducht doen gevoelen. De politieke verhou dingen zijn evenwel van zoodanigen aard, dat een meerderheidsregeering niet zoo ge makkelijk is tot stand te brengen. Te Genève staat de Ontwapeningsconfe rentie in wezen stil, al vergaderen enkele commissies door Alle leiders zijn naar huis en voor Pinksteren schijnt geen gebeurte nis van beteekenis meer te verwachten. Steeds krachtiger wordt echter de aan drang om tot resultaten te komen, wil men de wereld niet in het verderf storten en er zijn symptomen, dat aan dezen aandrang het oor zal worden geleend, al moge het langzaam gaan, als het maar tot besluiten voert, die practisch iets te beteekenen heb ben! RECLAME. zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoe ders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 cent en per doos 45 cent. Verkrijgbaar bij Uw drogist. 9224 ANDER PAUZE-TEEKEN IN WARSCHAU. Sedert eenigen tijd hoort men over den zender Warschau een nieuw pauze-teeken en wel de eerste maat van de F-dur Polo naise voor piano van Chopin. TREIN RADIO IN SCHOTLAND. In verband met het groote succes op de King's Cross en Leeds expresse treinen, heeft men besloten tot het in gebruik ne men van radio-ontvangst-toestellen op do Schotsche expresse treinen. De trein zal worden voorzien van een speciaal appa raat waardoor de operateur in staat is verschillende programma's tegelijk te doen hooren, naar verkiezing van de reizigers, een soort trein-radio-centrale. RECLAME. 20 50ctpe'on4 9241 liet Engelsch door A. TREUB. pjet voordat ik weet wat de olbliga- l»i ]ou beteekenen, Aimsbury, klonk «■mme en scherpe antwoord. l?e rollen het nu niet hebben over r, gevolgen voor sir Peter, viel laltn* 2ich tot Aimsbury wendend. It »ns z°udt willen zeggen waar- I ontdeed van die obligaties, t Akhsbury, zou het ons misschien I™ een? denkbeeld te krijgen van 'egenwoordige verblijfplaats. J1 sbury verslapte zichtbaar. »en dwaalden rusteloos van Spen- lewr»1 r en weer terug- ziJn lip- fctp 01 ack zenuwachtig; zijn han- Evm, sn.e' °Pen en dicht en op zijn io vertoonde zich wat zweet. I dat z?" niet denken dat het noo- Hiul" i'erop verder ingaan? ant- E™ bij onzeker. L.jn6e'°?'bat ik het niet met U eens "i'bbeer Aimsbury. Er klonk een IwaaJ" ?e autoriteit in Spencer's 1 ft 5 jeed U ze van de hand? Peer7 b ze n'et ïan <ie hand, IrfPencer, zei Aimsbury. Zoo- 1 Praat wleende ik ze alleen maar. L als U belieft niet om [enJ,Vjet Aimsbury, gebood Spen- fcuiiL™:® had een metalen klank, ■^ffiv^ende U ze? I rattan? ®*inheer Spencer Tfck .2? viel met zulk een kracht, loaplttp* on Harker zijn wijn- Henry Aimsbury maakte een onbehol pen gebaar met zijn handen en zijn lippen bewogen zich enkele seconden geluidloos, voordat hij zijn stem weer terug kreeg. Wat hij gevreesd had. zou gebeuren. Zijn zoon zou hooren van zijn schanddaad! Waarom? Numi, om meer geld voor mijn zaak te krijgen, antwoordde Aimsbury bijna onhoorbaar. Ikik had een paar keer ongelukkig gespeculeerd enik had het geld noodig. De zaken gingen ver keerd, er kwamen weinig bestellingen, er waren nieuwe machines noodig. Hij struikelde in zijn woorden en hield op. Hij keek Spencer smeekend aan en strekte zijn handen uit alsof hij om ge nade smeekte. Spencer keek hem koud aan. En zoo nam je geld op de obligaties, die je waren toevertrouwd, zei hij ver achtelijk. De slag was gevallen, Aimsbury's hoofd zonk neer en zijn handen vielen langzaam naast hem neer. Eric kreeg een kleur van woede en zijn gezicht werd zeer streng. Hij liep de kamer door tot voor zijn vader en na hem een oogenblik meedoogenloos te hebben aan gestaard. sprak hij scherp. Vader! Is het waar? vroeg hij. Aimsbury keek langzaam op en zijn oogen werden vochtig, toen hij zijn veroor deeling op het gelaat van zijn zoon las. Ericje hebt geen ideeik was in groote moeilijkheden. Alles ging mis. Mijn zaken in dien tijd. U heeft de waarheid niet gezegd wat de zaken betreft, viel Eric streng in. Wij hadden toen geen extra kapitaal noodig en dat weet U .U had het. geld noodig om zware particuliere schulden te betalen, waarover U zich schaamde en die volgens mij niets anders dan speelschulden waren! Eric! smeekte Aimsbury, maar hij probeerde niet de beschuldiging te loo chenen. Dat zij, zooals het wil, ging Eric mee doogenloos voort. Uw particuliere schul den gaan niemand dan U zelf aan, hoe onvercenigbaar met Uw betuiging van zedelijke rechtschapenheid zij anderen mogen voorkomen, en als U spelen wilt, heb ik er geen aanmerking op te maken. Maar wanneer U onze zaak gebruikt als een scherm voor minderwaardige trans acties Maar als ik niet ergens geld geleend had, zou de zaak in moeilijkheden zijn ge komen, Eric, verdedigde Aimsbury zich. Mijn... mijn schuldeischers Ik wensch geen verdere verontschul digingen te hooren, vader. Ik vroeg U zes maanden geleden om Uw vertrouwen en als U het mij geschonkén had, zou deze toestand niet gekomen zijn. Ik was in mijn ziel overtuigd dat U handelde als een dief! Maar Eric Enid stond op en nam haar geliefde bij den arm. Toe, Eric, smeekte zij teeder. Aan wien behooren die obligaties? vroeg hij, zonder acht te geven op het meisje. Je hebt ongelijk als je zegt dat ik als een.een dief handelde, Eric, antwoord de Aimsbury verzoenend. Ik heb niet. Wien behooren die obligaties? her haalde Eric onverbiddelijk. Ik heb ze niet gestolen, ging zijn va der voort. Ik., e.. heb ze alleen geleend. Hij glimlachte flauw, opgelucht dat hij een goed bedachten zin had gevonden. Ik leende ze alleen. Eric keek hem met toornigen twij fel aan. En van wien heeft U ze geleend? vroeg hij scherp. Aimsbury wierp weer een smeekenden blik op Spencer, maar Sjaencer's gezichts uitdrukking was boos en meedoogenloos. Van wien? herhaalde Eric. yan het Ryan Weezenfonds, was het schoorvoetende en ontstellende antwoord. Ik ben de president-commissaris. Er volgde een ademlooze stilte. Zelfs Harker was opgeschrikt en hij had er zich op beroemd dat hij veel dingen wist, die geheim heetten te zijn. Eric hijgde van verbazing en ging achteruit om zijn vader ongeloovig en met eenigen afschuw aan te zien. Nina scheen pret te hebben; Lee Wang kalm onverschillig; Enid zeer be langstellend en Spencer ernstig peinzend. Sir Peter keek Aimsbury schuin met een boozen argwaan aan. Indien Aimsbury commissaris van het Ryan Weezenfonds was, sprak het vanzelf, te vermoeden dat hij Ryan zelf kende. Mogelijk was de ge- heele zaak met de obligaties op touw ge zet door Ryan Mogelijk was Aimsbury zelf Ryan! Toen dit laatste vermoeden in sir Peter's hoofd opkwam, verwierp hij het minach tend. Aimsbury was een worm, maar de geheimzinnige Ryan was alles behalve een worm. Ik dacht, dat het zoo iets zijn zou, Aimsbury! snauwde hij, naar Aimsbury toekomend. Als het je belieft, Brace! Spencer's metaalharde stem onderbrak den baronet op eens. Sir Peter's kaak kwam vooruit; toen veranderde hij van gedachten. Het spijt me, mijnheer, verontschul digde hij zich. En nu? vroeg Spencer aan Aimsbury. Aimsbury zuchtte diep en hij keek weer voor zich. Als de obligaties ontbreken zei hij zacht, kan ik alleen hopen, dat ik ze met tertijd mag vervangen door obligaties van gelijke waarde. Geloof me, heeren, ik ben geen oneerlijk man. We zijn op sommige tijden allen on eerlijk, Aimsbury, antwoordde Spencer koel. Maar dit is een strafbaar vergrijp. Dat weet ik, dat weet ik, gaf Aims bury ongelukkig toe, terwijl hij uit zijn borst- en broekzakken twee dikke pak ken bankbiljetten haalde. Maar hier is het geld. ging hij zenuwachtig voort, de pakken aan Spencer toereikende. Geef mij de obligaties en alles is in orde. Spencer keek met koelen blik naar de bankbiljetten. Toen zag hij Aimsbury scherp in de oogen. Het zou dwaas zijn ze jou weer toe te vertrouwen. Aimsbury! zei hij koud en hij keerde hem minachtend den rug toe. Aimsbury werd doodsbleek; zijn handen bewogen zich een oogenblik onbeholpien, toen zonk hij in den stoel, waaruit hij was opgestaan. De obligaties hebben dit huis niet ver laten sinds jij ze hier gebracht hebt, voeg de Spencer er kalm aan toe. Zelfs Lee Wang, die vriendelijk geglim lacht had tegen de bankbiljetten, die Aimsbury in de hand had, knipoogde bij deze verbijsterende mededeeling. De an deren geloofden het blijkbaar niet. Sir Peter's kaak zakte onnoozel en zijn oogen staarden. Harker vertrok zijn gezicht alsof hij gekwetst v/as. Eric schudde het hoofd alsof hij zijn ooren niet vertrouwde. Enid snikte zenuwachtig en Nina wierp snelle, listige blikken van het eene gespannen ge laat naar het andere. Spencer glimlachte even. Misschien zou eenige verklaring niet ongewenscht zijn zei hij verontschuldi gend. Ziet ge, toen ik de obligaties uit de brandkast nam Gij! Het woord kwam gelijktijdig van vier paar lippen in eensgezinde ongeloovigheid. Spencer boog plechtig. Ik erkende hij. Toen ik ze uit de brandkast nam (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9