73«f« Jaargang ZATERDAG 30 APRIL 1932 No. 22120 rf PRIJS DER ADVERTENTIENr KENNISGEVING TER OVERPEINZING. STADSNIEUWS. EEN ONGEWONE BROEDPLAATS. Net voornaamste Nieuws van heden. EEN ONGEWONE BROEDPLAATS. ™>Bieuzé. T LÉIDSCH DAGBLAD DAGBITAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 1 rts pêr regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle re advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën Jultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. ïen maximum aantal woorden van 30. kso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van jven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers yoor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT?] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per weekf.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4-' portokosten. bestaat alt ZES bladen EERSTE BLAD. drankwet. •meester en Wethouders van Lelden ■n ter algemeene kennis, dat J. G. 'te Leiden, een verzoek heelt lnge- ter bekoming van een verlof B. voor >rkoop van alcoholvrijen drank voor k ln perceel Aalmarkt No. 18, alhier. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. en, 30 April 1932. 8879 het tragische leven. [et tragische hetzelfde als het droe- zoo. Is het dagelijksch spraakgebruik [t men van tragische gebeurtenissen iets treurigs voorvalt. Een plotse- ngeluk, een ontzettend verlies, een is binnenvallen van het onheil ln rergelukkig leven, dat wel het top- van alle wenschen scheen te heb- >lkt dat noemt men dan tragisch, t wekt ons medelijden op, en ook lelnhartige vrees, als dat een ander otseling overkomt, wat zal onszelf iet kunnen gebeuren? i goddank is er in het begrip „het ie leven" toch nog wel iets meer, leper verborgen. t als er alleen velerlei droevigs ln even was, waartegenover dan het en gelukkige in het leven stond, iu wel alle menschen ervaren zijn, den duur, bij 't ouder worden, bij levensinzicht, bij 't ruimer worden pzen blik, het droef de vreugd ver 'e overtreffen, zoodat onze eindcon- I omtrent het leven hopeloos pessl- fcb zou moeten worden. Bovendien dan ln de droefheid geen uitkomst alles zou hopeloos zwart lijken, fc zwarte plekken zouden alleen door (ten wat minder donker kunnen li. Medelijden alleen is toch maar |aps. En kleinhartige vrees voor eigen 1 Is ook al niet veel fraais, i evenwel een diepere zin, wan- 1 spreken van het tragische leven. Grieksche tragedie laat ons zien: ld die door overmoed de grens van Teuschzijn wil doorbreken, daardoor "g wordt, en ten onder gaat. Hoo- ïachten beheerschen mensch en l en de mensch, die zich daartegen t gaat onder. het wezen van alle leven, zegt maansche mythologie. De indivl- t wil loopt tegen den wereldwil te En het inzicht wordt geboren van inwendigheid der eigen vernietiging. I het typische van deze levens- en ptragedie ls, dat de mensch dan sa zijn: de held, die ondergaat! Verzet zich tegen die blinde hoogere Hij gaat onder, maar worstelend, zich verzettend, eigen gedachte, eigen doel, eigen wil stellend tegenover die almach tige wereldwil. En als we zóó het tragische leven zien, dan is daar een verzoenend licht. Dan hebben wij geen medelijden meer, maar bewondering, ondanks alle zonde. Dan ls er geen kleinhartige vrees meer voor het eigen zelf, maar ontzag voor de groote wereld- en levensmacht, die tot aanbidding kan voeren. Nog dieper peilt het christendom. Daar is geen noodlot meer, maar een almacht, die wel onbegrepen is en onna speurbaar. Doch waarvan het hart gelooft dat ze is: wijsheid en liefde. Daar is wel de mensch, wiens mensche- lljke wil in opstand komt, en die verplet terd wordt. T Maar daar is ook de mensch, die zijn wil ondergeschikt maakt aan de wil van die almacht die wijsheid en liefde is. en die zich in het hart openbaart, met ondoof bare stem. Dan is er wel het tragische ln wereld en menschheidsleven. Maar het tragische geldt maar voorzoo ver wij menschen zien kunnen. De mensch strijdt en worstelt in het le ven. met een heilig doel vóór zich, dat niet zijn eigen kleine zelf hem heeft gesteld, maar dat hem wordt opgelegd door zijn diepste weten, zijn zuiverste willen, door het Heilige Leven zelf. Hij gaat misschien onder. Och, hij gaat zeker onder, vroeger of later. Tragisch, dat ondergaan? Nee. voor zoover gij het droevig zoudt noemen. Ja. voor zoover gij daaronder verstaat, dat hij als een held ondergaat, In dienst van de heilige levenswil die zich door hem heen manifesteert. Dan geven wij het aan die almacht over. Het levensoffer opent een uitzicht in on bekende verten. En we worden stil van aanbidding -n van bewondering. Het tragische, rijke, wonderbare leven! Zijn we het waard! PRINSESSE-VERJAARDAG. Ter gelegenheid van den 23-sten ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana wap pert heden van alle openbare gebouwen de nationale driekleur, terwijl ook tal van particulieren de vlag hebben uitgestoken. De trams rijden met de gebruikelijke beu gelversiering. De feestviering blijft hier ter stede verder beperkt tot een feestavond der Leidsche Chr. Oranjevereenigmg in de groote stadsgehoorzaal en een tweetal concerten hedenavond te 8 uur in het v. d. Werffpark door het Stedelijk Muziek gezelschap en op de Lammermarkt door „Orpheus", DE HORTUS HEROPEND. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Hortus, welke in verband met de voor bereiding der Von Siebold-herdenking eenigen tijd voor het publiek gesloten is geweest vanaf morgen weer toegankelijk is. Foto Bleuzé. uashi .,;panar<l" heeft zich vreemd genoeg, aangetrokken gevoeld tot het meter bovp en cen uitstekend muurtje aan den zijkant van ons gebouw circa 'ersch i^Ganen grond als h aar broedplaats uitverkoren. af da=en zetelt Moeder Eend op haar verheven zitplaats, rustig a'wachtende, —aarop de kuikens de eierschalen verbreken en te voor in pijl wijst de broedplaats aan. Wanneer men gaat staan geheel tan men de eend zien zitten. Het is gelukkig onmogelijk ze tot '•«lereni in dat geval hadden wij er ook de aandacht niet op gevestigd! ADRES AAN DEN RAAD. Over Badhuis Zuiderkwartier. Aan den Raad is volgend adres gezon den: geven met verschuldigden eerbied te kennen; ondergeteekenden A. J. Schone- veld en H. v. Donselaar, resp. voorzitter en secretaris van de Federatie van te Leiden en Omstreken gevestigde Woning- bouwvereenigingen ten deze domicilie kie zende Marnixstraat 11; dat zij kennis genomen hebben van het ingekomen stuk No. 73, waarin stond ver meid, dat de Commissie van Financiën vooralsnog geen aanleiding kon vinden om de oprichting van een gemeentelijk Badhuis in het Zuidelijk Stadsgedeelte te bepleiten; deze meening wordt blijkbaar ook ge deeld door het College van B. en W. daar we in bedoeld stuk lezen, dat er voor het College met het oog op den ongunst der tijden, vooralsnog geen aanleiding is, tot oprichting van een nieuw badhuis in het Zuiderkwartier over te gaan; dat zij van meening zijn, hoewel er kennende. dat de tijdsomstandigheden verre van gunstig zijn, het toch van de allergrootste beteekenis is voor de volks gezondheid, dat er een badhuis opge richt wordt; weshalve zij den Raad verzoeken, als nog zijn medewerking in deze zoo belang rijke aangelegenheid te verleenen, zij het dan op een wijze, welke de minst finan- cieele offers vraagt van de Gemeente. KAMER-ENQUêTE VAN HET L.S.C. Is het kamerleven te duur? Het Crisiscomité van het Leidsche Stu dentencorps heeft onderstaande circulaire aan zijn leden gezonden: In den laatsten tijd blijkt steeds duide lijker, voor hoeveel studenten aan de Leidsche Academie het wonen binnen Leidens muren financieel onmogelijk ge worden is. De bezwaren die een spoorstudent dage lijks ondervindt, behoeven niet meer te worden uiteengezet. Het volledig acade mie-burgerschap is hem ontzegd. Het doel dezer enquête is, te onderzoe ken, in hoeverre de financieele bezwaren van het bezitten van een kamer ln Lei den onoverkomelijk zijn. Wij trachten uit de binnengekomen gegevens vast te stellen, of de gemiddel de prijs van een normale kamer de draag kracht van een student te boven gaat. Zoo mogelijk zal een organisatie in het leven geroepen worden die met de ver kregen resultaten behulpzaam zal zijn bij het zoeken naar passende kamers. Niet ls het doel door machtsmiddelen als boycott de prijs der kamers kunstma tig te drukken. Ook verhuurders kunnen bij deze en quête belang hebben. Velen zitten vast aan te hooge huurcontracten. Met de gegevens van deze enquête zullen zij wel licht kunnen bewijzen, dat de contracten op een te hoog gemiddelde van kamerhu ren gebaseerd zijn. Prof. v. Blom en Prof. Boeke hebben hun volledige instemming met het plan betuigd. Zij hebben ons belangrijk ge holpen bij het opstellen der enquête en zullen ook bij het uitwerken der gege vens ons hun steun en ervaring niet ont houden. Technisch wordt de enquête gecontro leerd door mr. Witteveen van het Centr. Bureau voor Statistiek. Wij doen op u allen een beroep de ge gevens zoo Juist en volledig mogelijk te verschaffen. Het gaat om uw eigen belang en dat uwer mede-studenten. Aan de circulaire is een vragenlijst toe gevoegd, waarin tot in bijzonderheden in lichtingen over de hulsvesting worden gevraagd. o LEIDSCHE PADVINDERS. Demonstratie op Hemelvaartsdag. Het schijnt, dat de padvinders het er op gezet hebben hun organisatie in hfet centrum der publieke belangstelling te plaatsen. Met die bedoeling wordt van 212 Augustus te Wassenaar een Natio naal Padvinderskamp gehouden, waaraan meer dan 3000 padvinders zullen deelne men. Al wint de beweging in ons land meer en meer veld, toch is niet ieder overtuigd van de groote waarde, welke de padvin derij voor onze jongens heeft. Het doel, om naast het werk der scho len mede te werken aan de opvoeding der jongens in het bijzonder wat karakter vorming, zedelijke en lichamelijke ont wikkeling betreft tot flinke en nuttige staatsburgers, verdient zeker ieders be langstelling. De afdeeling Leiden zal trachten, zoo als uit een advertentie elders in dit blad blijkt, op Hemelvaartsdag op het Schut tersveld diverse padvinders-werkzaamhe den te laten zien, zooals kampinrichting, koken, pionieren, spelen, enz. Het spreekt vanzelf dat het aankwee- lcen van ridderlijkheid, naastenliefde, hulpvaardigheid, liefde voor de natuur en andere eigenschappen, welke aan de pad vinders worden bijgebracht, niet te de- monstreeren zijn. Zij hopen, dat zeer velen gebruik zullen maken van de gelegenheid om eens per soonlijk kennis te maken met de practl- sche verrichtingen der padvinders. De toegang is vrij, dus dit kan geen be letsel zijn. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal exa men Rechtsgeleerdheid de heer C. A. F. H. W. B. van den Clooster tot Everlo (Amsterdam). Candidaatsexamen Rechts geleerdheid de heeren G. Kroner en W. S. C. Laman Trip (beiden Den Haag). Can didaatsexamen Nederlandsche taal- en letterkunde de heer J. J. Mak (Rotter dam). De promotie tot doctor in de Rechts geleerdheid van den heer S. N. Opstall geschiedde gisteren „cum laude". o „PRO JUVENTUTE" LEIDEN. Voor een aantal genoodigden, waaronder wij o.a. opmerkten rechterlijke autoritei ten, predikanten. R.-K. geestelijken, leden van den voogdijraad, hoofden van scholen en juridische en medische studenten, hield prof. dr. E. A. D. E Carp een lezing in een der bovenzalen van „In den vergulden Turk" over: „De beteekenis der verwaar- loozing bij het verschijnsel der kmdercri- minaliteit." Bij den aanvang droeg prof. Van Oven het voorzitterschap der vereeniging „Pro Juventute" aan prof. Van Bemmelen over, welke laatste prof. Carp met een enkel woord Inleidde. Spreker behandelde den invloed der zoo genaamde „verwaarloozende" opvoeding, welke vooral te kort schiet als voorberei ding voor de ontwikkeling der gewetens functie. Deze laatste komt hoofdzakelijk tot stand door de vereenzelviging met voor beelden uit de omgeving van het jonge kind. De nabootsingsdrang leidt tot dit vereenzelvigings-proces. Het ontbreken van goede voorbeelden en het vereenzelvigen met slechte weerspiegelt zich in de ge stoorde structuur der persoonlijkheid van het verwaarloosde kind. De milieu facto ren als oorzaken der verwaarloozing zijn voldoende bekend; ook in den werkkring kan een factor tot verwaarloozing liggen. Evenals het zeer jonge kind. mist het ver waarloosde kind het vermogen tot uitstel len van de streving tot bevrediging van primitieve driften. De gemeenschaps-zin ais belangrijkste factor voor het sociaal aangepast zijn, komt bij verwaarloozing onvoldoende tot ontwikkeling. De verhou ding van individu tot gemeenschap is de weerspiegeling van die van kind tot huis gezin. Het ongunstige milieu brengt den onontbeerlijken gemeenschaps-zin onvol doende tot ontwikkeling. Het is de ver waarloozing. welke eenerzij ds de ongestoor de ontwikkeling der persoonlijkheid belem mert door het aanbieden van slechte bouw stoffen, anderzijds tot het sociale aanpas singsdefect leidt, dat men misdadigheid noemt. De voorzitter prof. Van Bemmelen sloot de vergadering met een woord van dank aan den spreker en met de opwekking om tot „Pro Juventute" toe te treden, waarvan het Secretariaat gevestigd ls De Laat de Kanterstraat 9. BINNENLAND. De heer J. H. Schaper trekt zich geheel uit de politiek terug. (Binnenland, 2e Blad) De beperking van den boterinvoer. (Bin nenland, 2e Blad). Het nieuwe omroepgebouw van de Vara te Hilversum. (Binnenland, 2e Blad). Ons parlementair overzicht. (6e Blad). BUITENLAND. Na den bomaanslag te Sjanghai. Een slachtoffer is reeds te betreuren. (Buiteni. en Tel., ie Blad). De Iersche Dail neemt de wet tot afschaf fing van den eed van trouw aan. (Buiteni, en Tel., Ie Blad). UITBREIDING VOOR OPENBAAR ONDERWIJS. Voor ruim 200 kinderen is door ouders in de stadswijk ten Zuiden van den Zoe- terwoudschen Singel een nieuwe Oplei dingsschool voor H.B.S. en Gymnasium aangevraagd bij den Gemeenteraad. Het valt niet te verwonderen, dat een nieuwe opleidingsschool als deze wordt verzocht, daar de Aalmarkt-school véél te klein is om alle klassen te herbergen. Met het oog op deze overbevolking en verder in verband met de verkeersveilig heid is het bouwen van een 2e opleidings school in deze stadswijk, die zoo'n groot deel van de schoolbevolking aan de Aal markt levert, ongetwijfeld zeer gewenscht. In de toelichting tot het adres wordt verder verzocht zoo spoedig mogelijk tot den bouw te doen overgaan. DE POSTDIENST OP ZATERDAG MIDDAG. De directeur van het Postkantoor al hier deelt mede, dat ingang 7 Mei a.s. en verder eiken Zaterdag zijn kantoor, het bijkantoor Oegstgeest en de hulpkanto ren voor den postdienst zullen gesloten zijn om 16 uur, met dien verstande, dat ze bij wijze van overgangsmaatregel tot 18 uur (dus het gewone sluitingsuur op Zaterdag) geopend zullen blijven voor het behandelen van expresse zendingen (zoo wel brief- als pakketpost), telegrafische postwissels, rels-postchèques, cheques met spoedadviezen, stortingen met spoedbe- handeling en voor het afhalen van post- restante stukken en dat die beperkte openstelling niet geldt voor de postagent schappen hier ter stede. Onze fotograaf wist de broedende eend ondanks de waakzaamheid van haar man netje ongemerkt te naderen en legde haar beeld op de gevoelige-plaats vast.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1