WINKELSLUITINGSWET. IT5EH 73ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 30 April 1932 Vierde Blad No. 22120 Wat iedere winkelier er van moet weten. VAK HET ANNA MAY W0NG. X ii. 1. Rijkskantoren. el de meeste lezers hierbij weinig hebben, wordt, volledigheidshalve, deeld dat de wet niet van toe- i op rijkskantoren. Deze bepaling et leven geroepen om in 't bizonder tkantoren aan de werkingssfeer der onttrekken, zoodat deze kantoren op Zon- als op werkdagen den ■en dag voor het publiek geopend mogen zijn. Wellicht ten over zij er hier op gewezen, dat de ver oor middel van automaten vrij is, postzegelautomaten op de open- .raat geoorloofd zijn. 2. Apotheken. el op Zon- als op werkdagen mogen en steeds geopend blijven voor den van genees- en verbandmiddelen, is mogelijk, dat een apotheker naast enoemde artikelen nog andere wa- koopt, ook waren, welke niet in het r voor zieken noodig zijn. Voor kooo van die waren gelden de win- ings'bepalmgen. Een apotheker, die geval verkeert, kan nagaan onder an de volgende rubrieken die wa len en welke regelen voor den daarvan gelden, s is geoorloofd verkoop en de aflevering van ys; verkoop en de aflevering van win- n ten behoeve van binnenkomende, de en doorgaande schepen; verrichten van herstellingen en ■ering van in herstelling gegeven pen. rkoop door middel van automaten ns vrij. i- en verbandmiddelen mogen bij het publiek bezorgd worden, de waren, hierboven genoemd on- en b en de voorwerpen, bedoeld de overige artikelen geldt het ver- gedurende den tijd, dat een winkel t publiek gesloten moet zijn. van kei of van het daarbij behoorende uit, voorwerpen of stoffen ter aan het publiek uit. te zenden. 3. Restaurants en koffiehuizen. Verder inrichtingen, waar uitslui tend of in hoofdzaak spijzen of dranken voor verbruik ter plaatse worden bereid of verkocht, voor zoover betreft den verkoop van spijzen of dranken voor verbruik ter plaatse. zooveel den verkoop van spijzen 'en voor verbruik ter plaatse be endeze inrichtingen buiten de wet. n dus voor dit doel geopend mogen tot het sluitingsuur voor koffie- hetwelk in de politieverordening den burgemeester is vastgesteld. |erkoop van andere artikelen, b.v. sigaretten, bloemen, enz. is na Ingsuur voor winkels niet geoor- halve de verkoop van dag- en 'en, welke steeds aan bezoekers 't mogen worden. Intusschen is ook et de verkoop door middel van vrij, zoodat in de zaak steeds 'elijke waren door middel van ten verkrijgbaar kunnen worden Verder mogen te allen tijde afgeleverd d.w.z. aan huls bezorgd worden, maal tijden, kokswaren en Ijs. Aangezien dit voor sommige koffiehui zen van belang kan zijn, wordt voorts nog medegedeeld, dat eveneens steeds vrij Is de verkoop en de aflevering van brand stof (b.v. benzine) en smeermiddelen (b.v. olie) voor voer- en vaartuigen en rijwie len, alsmede de verkoop van onderdeelen voor spoedeischende herstellingen daaraan en voorts de verkoop en de aflevering van winkelwaren, ten behoeve van binnenko mende, uitgaande en doorgaande schepen. Onder de bovenbedoelde inrichtingen zijn ook begrepen foyers van schouw burgen. De bovenstaande bepalingen gelden dus ook voor b.v. winkels in belegde brood jes. sommige vischwinkels (waar gebakken visch kan worden gegeten), melksalons, enz., enz. i. Benzine, olie, vet, enz. Onderdeelen. Het verkoopen en het bezorgen van brandstof en smeermiddelen voor en van onderdeelen voor spoedeischende herstel lingen aan voer- en vaartuigen en rijwie len ls zoowel op Zon- als op werkdagen steeds toegestaan. Voor alle andere wa ren, welke in deze winkels worden ver kocht, gelden de bepalingen, welke in de rubriek „alle overige winkels" zijn mede gedeeld. Winkels, waar, behalve an dere artikelen, ook dag- en weekbladen worden ver kocht. De verkoop van dag- en weekbladen is zoowel op Zon- als op werkdagen steeds geoorloofd. Voor alle andere artikelen, welke in deze winkels worden verkocht, gelden de bepalingen, medegedeeld in de rubriek „alle overige winkels." 6. Verkoop van Ijs. De verkoop van ijs en het bezorgen daarvan is te allen tijde toegestaan. In vele gemeenten zijn aan ljsverkoo- pers vergunningen verleend tot Innemen van standplaatsen met wagentjes. Het spreekt vanzelf, dat deze vergunninghou ders op hun standplaats niet later zullen mogen verkoopen dan in de vergunning is vermeid. 7. Winkels of huizen, van waaruit maaltijden of koks waren worden bezorgd. Het uitzenden van maaltijden of koks waren is zoowel op Zon- als op werkdagen te allen tijde geoorloofd. 8. Winkels, waar ook of uit sluitend ronwkleeding wordt verkocht. De verkoop en de aflevering van rouw- kleeren is zoowel op Zon- als op werk dagen te allen tijde geoorloofd. Overigens gelden voor die winkels de bepalingen, welke in de rubriek „alle overige winkels" zijn medegedeeld. 9. Hotels. In deze inrichtingen mag zoowel op Zon- als op werkdagen, ook na het slui tingsuur voor winkels, alles aan de logeer gasten worden geleverd. Om een voorbeeld te noemen: In een koiiiehuls of restau rant mag na het vastgestelde sluitings uur voor winkels geen sigaar aan een Be zoeker worden verkocht (behalve door middel van een automaat), in een hotel mag dit aan een logeergast te allen tijde. het gebruik van automaten is te allen tijde geoorloofd, ook voor niet-logeer- gasten. Evenzoo is de verkoop en de afle vering van ijs steeds toegestaan, ook aan andere personen dan logeergasten. Dit geldt mede, doch alleen voor den verkoop voor dag- en weekbladen, verder voor de aflevering van maaltijden en kokswaren, alsmede voor den verkoop en de afleve ring van brandstof en smeermiddelen voor en van onderdeelen voor spoed eischende herstellingen aan voer- en vaar tuigen en rijwielen. 10. Openbare middelen van vervoer. De bepalingen der wet zijn op open bare middelen van vervoer (ook vaartui gen dusl niet van toepassing voor zoover betreft levering aan reizigers. Te allen tijde mag hier aan reizigers al les geleverd worden. tl. Restauiants in stations. In restaurants in stations mag aan rei zigers te allen tijde alles verkocht worden. Men lette b.v. hierop. In een kiosk op het perron en op het perron zelf mogen op Zondagen en, na het sluitingsuur voor winkels, op werkdagen geen boeken of maandbladen (wel dag- en weekbladen) worden verkocht, terwijl dit in de res tauratie in een station aan reizigers al tijd geoorloofd is. 12. Winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht. In verschillende van deze winkels zal zoowel voor gebruik ter plaatse als voor verbruik elders dan ter plaatse aan het publiek worden verkocht. De hoofden of bestuurders dienen op het onderscheid te letten. Indien in den winkel hoofdzaak is de verkoop voor verbruik ter plaatse, dan valt de winkel voor dit verbruik niet on der de wet; is echter de verkoop voor verbruik elders dan ter plaatse hoofdzaak dan zijn de volgende regelen van toe passing: Voor werkdagen geldt, behoudens de hieronder vermelde uitzonderingen, het gewone sluitingsuur, n.l. 20 uur. Op Zondagen mogen deze winkels voor het pubhek geopend zijn gedurende ten hoogste vier achtereenvolgende uren, lig gende tusschen 9 en 20 uur, evenwel uit sluitend voor den verkoop van brood, ban ket, suikerwerk en chocolade. Van de uren, gedurende welke de winkel op Zon dag voor het publiek geopend is, moet ce allen tijde duidelijk kennis zijn gege ven op een geschrift of drukwerk, dat aan de toegangsdeur tot den winkel is bevestigd, zoodanig, dat daarvan van bui ten af gemakkelijk kan worden kennis genomen. Op 1 Januari, 24, 26 en 31 December, wanneer deze data op Zondag vallen, mo gen bedoelde winkels echter voor het pu bliek tot 20 uur geopend zijn. Op die dagen mogen ook andere waren dan brood, banket, suikerwerk en chocolade verkocht worden. Op Zaterdagen gedurende het geheele jaar, alsmede op de overige werkdagen in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December, in het tijdvak van 18 tot en met 24 December en op 31 December, in dien dit een werkdag is, mogen deze zaken tot 22 uur verkoopen en niet alleen brood, banket, suikerwerk en chocolade, doch ook andere waren. Op den dag, voorafgaande aan Goeden Vrijdag en Hemelvaartsdag, op 14 Aug. en op 31 October, mits werkdagen zijnde, mogen deze zaken eveneens tot 22 uur voor het publiek geopend zijn voor den verkoop van alle waren, welke daarin plegen verkocht te worden, onder voor waarde evenwel, dat onderscheidenlijk op Goeden Vrijdag, Hemelvaartsdag, 15 Aug. en 1 November voor den winkel de rege ling wordt toegepast, welke voor den Zon dag is vastgesteld. (Zie boven.) Te allen tijde is voor de soort winkels, In deze rubriek bedoeld, geoorloofd: a. de verkoop en de aflevering van ijs; b. de verkoop en de aflevering van win kelwaren, ten behoeve van binnenko mende. uitgaande en doorgaande schepen; c. de verkoop door middel "ar. auto maten; d. de aflevering van maaltijden en koks waren. Behalve de onder a, b en d genoemde waren, welke te allen tijde bezorgd mogen worden, mag van den winkel of van het daaVbij behoorende winkelhuis uit, niets bezorgd worden gedurende den tijd, dat de winkel voor het publiek gesloten moet zijn. Wij vestigen er nog de aandacht op, dat in winkels, waarin zoowel voor ver bruik ter plaatse als voor verbruik elders dan ter plaatse wordt verkocht, voor dit laatste verbruik niet meer mag worden medegegeven na het sluitingsuur voor winkels. 13. Bloemenwinkels. Voor werkdagen geldt, Behoudens de hieronder vermelde uitzonderingen, het gewone sluitingsuur, n.l. 20 uur. Op Zondagen moeten bloemenwinkels voor het publiek gesloten zijn. Vallen evenwel 1 Januari, 14 en 15 Augustus, 1 en 2 November, 24, 26 en 31 December op een Zondag, dan mogen zij op die data tot 20 uur voor het publiek geopend gehouden worden. Op Zaterdag gedurende het geheele Jaar. alsmede op de overige werkdagen in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December, in het tijdvak van 18 tot en met 24 December en op 30 December, wan neer dit een werkdag is, mogen deze za ken tot 22 uur verkoopen. Op den dag, voorafgaande aan Goeden Vrijdag en Hemelvaartsdag., op 14 Augus tus en 31 October, mits werkdagen zijnde, mogen deze zaken tot 22 uur voor het publiek geopend zijn, onder voorwaarde, dat onderscheidenlijk op Goeden Vrijdag, Hemelvaartsdag, 15 Augustus en 1 No vember voor den winkel de regeling wordt toegepast, welke voor den Zondag is vast gesteld. d.w.z. dat de winkel dan gesloten moet zijn. Aangezien een standplaats beschouwd wordt als eén winkel, geldt het in deze rubriek vermelde eveneens voor een bloemenstandplaats. 14. Melkwinkels. Fruitwinkels. Vischwinkels. In verschillende van deze winkels zal zoowel voor verbruik ter plaatse als voor verbruik elders dan ter plaatse aan het publiek worden verkocht. Ook hier dienen de hoofden of bestuurders op het onder scheid te letten. Indien in den winkel hoofdzaak is de verkoop voor verbruik ter plaatse, dan valt de winkel voor dit ver bruik niet onder de wet; is echter de ver koop voor verbruik elders dan ter plaatse hoofdzaak, dan zijn de volgende regelen van toepassing: Voor werkdagen geldt, behoudens de hieronder vermelde uitzonderingen, het gewone sluitingsuur, n.l, 20 uur. Op Zondagen mogen al deze winkels geopend zijn tot 12 uur; melkwinkels uit sluitend voor den verkoop van melk en room, vischwinkels uitsluitend voor den verkoop van visch (hieronder te verstaan alle visch, zoowel versch. als gerookt, ge stoomd of in blik. enz en fruitwinkels uitsluitend voor den verkoop van fruit. Op Zaterdagen gedurende het geheele jaar. alsmede op de overige werkdagen in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December en in het tijdvak van 18 tot en met 24 December mogen deze zaken tot 22 uren voor het publiek geopend zijn. Op den dag, voorafgaande aan Goeden Vrijdag en Hemelvaartsdag, op 14 Augus tus en 31 October, mits werkdagen zijnde, mogen deze winkels eveneens tot 22 uur geopend zijn, onder voorwaarde evenwel, dat onderscheidenlijk op Goeden Vrijdag, Hemelvaartsdag, 15 Augustus en 1 Novem ber voor den winkel de regeling wordt toe gepast, welke voor den Zondag is vastge steld (zie boven,) Te allen tijde ls geoorloofd: a. de verkoop en de aflevering van ijs; b. de verkoop en de aflevering van win kelwaren, ten behoeve van binnenkomende, uitgaande en doorgaande schepen; c. de verkoop door middel van auto maten; d. de aflevering van maaltijden en koks waren. Behalve de onder a, b en d genoemde waren, welke te allen tijde bezorgd mogen worden, mag van den winkel of van het daarbij behoorende winkelhuls uit, niets bezorgd worden gedurende den tijd. dat de winkel voor het publiek gesloten moet zijn. Op Zondag mag dus van deze winkels uit tot 12 uur bezorgd worden. Van melk winkels uit alleen melk en room. van visch winkels uit alleen visch (doch in den rui men zin als boven omschreven), van fruitwinkels, uit alleen fruit. Hoewel wellicht ten overvloede wijzen wij er nog op, dat in winkels, waarin zoo wel voor verbruik ter plaatse als voor ver bruik elders dan ter plaatse wordt ver kocht. voor dit laatste verbruik niet meer mag worden medegegeven na het slui tingsuur voor winkels. Ten slotte nog deze opmerkingen, dat gecondenseerde melk als melk wordt be schouwd en dat het bovenstaande voor fruitwinkels ook geldt voor een fruitstand- plaats, omdat standplaatsen als winkels worden beschouwd. 15. Kappers- en barbierswinkels Voor werkdagen geldt, behoudens de hieronder vermelde uitzonderingen, het ge wone sluitingsuur, n.l. 20 uur. Op Zondagen moeten deze winkels voor het publiek gesloten zijn. Op Zaterdagen gedurende het geheele jaar, alsmede op den dag, voorafgaande aan Goeden Vrijdag en Hemelvaartsdag, op 14 Augustus, 31 October en 24 December, zoo deze dagen werkdagen zijn, mogen deze zaken tot 23 uur voor het publiek geopend, zijn. doch na 22 uur uitsluitend voor het verrichten van kappers- en barbierswerk zaamheden. Hoewel zulks niet nadrukkelijk in de wet is vermeld ten opzichte van deze soort zaken, achten wij het niet twijfelach tig. dat deze bepaling alleen geldt, indien onderscheidenlijk op Goeden Vrijdag, He melvaartsdag, 15 Augustus en 1 November voor den winkel de regeling wordt toege past. welke voor den Zondag ls vastgesteld, n.l. dat deze gesloten is. Verder mogen deze zaken tot 22 uur ge opend zijn op de werkdagen In het tijdvak van 25 November tot en met 5 December en in het tijdvak van 18 tot en met 23 December. Van deze zaken uit mag niet bezorgd worden gedurende den tijd, dat zij voor het publiek gesloten moeten zijn. nwiUNIVERSITElT TE MOSCOU. "i de drukst bezochte inrichtingen is die, waaraan men kan promo- jdoctor in de filmkunst". De op- et filmster wordt in Rusland even ipgevat als de opleiding tot inge- duurt dan ook even lang. Reeds werden los van elkaar staande issen gegeven, doch deze zijn vangen door de vierjarige univer- waarvoor zich ongeveer 1800 K aansemeld. De filmschool pad ligt juist tegenover 't station ■het eerste, dat den tourist opvalt. -n wet alleen acteurs en actrices maar ook fotografen, regisseurs, •drijvers, ontwerpers van cos- Jbïors' enz. Zelfs de administra- ,'^ngen 'n de filmindustrie zijn '™n-,De studenten zijn opvallend meesten zijn tusschen de 16 en 22 .k? "O?6,11 volstrekt geen zuiver ■he opleiding; de helft van den r aa" „practisch werk" besteed. L I1, "un eigen scenario's, maken ifck??' kortom, de geheele film rut hls, zij gereed is. wordt zij aantal deskundigen vertoond. "I?'.2.00 gemakkelijk om tot de toegelaten te worden, n£ j meer aanvragen dan erdoor kan men ook vast- hiiti-?.®® e'sch, dat de studenten fcu ,lagere scho°' hebben pp„ ph wel den driejarigen cur- len pnhï a 'volksuniversiteit). I hnn hï.' ,Plet sekeurd op hun i Zeiffl 8e bewegingen of iets Ikt m,, °Sr de z.g. commercieele Inaar wa]!een naar het gezicht Ims i5 au ®ïur- Vo01' het succes een tS ec,ht«r geen bezwaar, igte is vit slechts een weinig moet hu tmen van zÜn toekom en raï1Ldadel>jk; aa» het werk doe) is „a regisseur, fotograaf, B te geven i? 200 veelzijdige studenten^5 slechts mogelijk is, hik zijn van ;fn niet geheel afhan- kraepiebben of sSFe,?lale vak' dat zij acteurs en actrice 11 toegewezen is. tovyrdeeld naMhl^den n.l, ook nog ^^fcespeciaiise-jj ."'rigenre, waarop ™'*n student i? hebben en dikwijls minder geschikt voor het genre, waartoe hij zich het meest aan getrokken gevoelt. De studenten krijgen dikwijls gelegen heid, om in z.g. commercieele films op te treden en alvast naam te maken, want de cinemaschool is verbonden met de stu dio's van de Mejrabpom filmmaatschappij, een der twee groote Russische filmprodu centen. De daaraan verbonden regisseur Pudovkin geniet een internationale ver maardheid, evenals Eisenstein, die ook als professor aan de filmuniversiteit verbon den is. Het onderwijs wordt trouwens over het algemeen door zeer bekwame personen gegeven, veelal kunstenaars van naam, al is hun roem dikwijls slechts nationaal en zijn hun namen in het buitenland onbe kende. Dit doet aan hun bekwaamheid echter niets al. Bekende filmartisten, die niet aan de school verbonden zijn, geven er af en toe lezingen. Het studeeren aan de filmuniversiteit is in zekeren zin een beroep, want de stu denten krijgen 75 roebel per maand om van te leven en als zij medewerken aan commercieele films, zelfs 125 roebel. Hier uit blijkt nogmaals, hoeveel waarde de sovjets toekennen aan de propaganda, die zij door de films voor hun denkbeelden kunnen maken HEINZ RÜHMANN. Ja, ik verheugde mij zeer, toen ik ver nam, dat Heinz Rühmann mijn nieuwe partner zou zijn in mijn nieuwe Ufa-toon- film ,JEs wird schon wieder besser" schrijft Dolly Haas. Toch had ik ook mijn bezwa ren. Ik voelde mij wat z'n humor betreft innerlijk met hem verwant, maar natuur lijk volgens vrouwelijken aard. Hoe ik dat bedoel? Om een voorbeeld te geven het volgende: Hij kan onmogelijk groote oogen opzetten. Ik ook maar als ik hem erbij aankijk hoe eerst langzaam het zware ooglid zich opent héél langzaam als ja- louzieén. die zich zwaar en knarsend om hoog laten trekken hoe dan zijn oog appels stil en doelbewust te voorschijn komen dan kan ik schreeuwen van genoegen dan ziet hij er zoo komisch uit en met hem moet ik nu spelen een heele film lang. De eene scène na de andere, ach, lieve hemel, groote be zwaren kwamen bij mij op. Hoe moet dat gaan, als hij zijn oogengymnastiek neen, zijn oogenacrobatiek uitvoert. Ik stel het mij huiverend voor. De microfoons zijn ingeschakeld! Rühmann en ik hebben een korte scène ik zie hem zijn oogen héél langzaam openen en naar het landschap kijken ik lachte hardop, en dit lachen komt in het manuscript heelemaal niet voor. Dat ging toch niet. Nu mag ik verraden, hoe ik mij er uithielp. Ik herinner mij, dat een schrander ruiter zijn paard steeds weer voor de hindernis brengt, die het vreest. Ik besloot tot een dergelijke methode. De eerste dagen van den arbeid behoorde ik tot Rühmanns schim. Vertoefde hij tij dens de pauze in de cantine, dan zat ik niet ver van hem vandaan en volgde het spel van zijn oogen. Stond hij in gesprek voor het atelier, zeker was ik in zijn na bijheid. gluurde naar hem en lachte in stilte. Mijn methode bleek schitterend. Ons samenspel klopte. Ik „vreesde" nu zijn oerkomische oogenspel niet meer. Nog één keer bracht het mij uit m'n evenwicht in een pauze. Ik stond on bemerkt naast hem en hoorde, hoe Rüh mann heel droog-komisch tegen onzen regisseur zei: „Herr Gerron ik geloof, bij 't begin van deze film heb ik aan hallucinaties geleden. Waai' ik ook was in de pauze steeds was Dolly Haas in mijn nabijheid! Vreeselijk. zeg ik u. Gelukkig is heet nu anders! „Ja. ja mijn lieve jongen, dat komt van 't vliegen luchtkasteelen luchtkastee- len zei Gerron lachend. Ik echter lachte hartelijk! Toen draaide Rühmann zich om, hij zette groote oogen op en riep: „Daar is zij waarachtig weer." „Es wird schon wieder besser", riep ik hem toe en verdween haastig van het tooneel. OM VERDER TE VERTELLEN: Onder productieleiding van Günther Stapenhorst en de regie van Relnhold Schünzel zal een nieuwe Ufatoonfilm worden opgenomen, die den voorloopigen titel van „Brautfahrt" zal dragen. Voor het volgende seizoen zal Weimer Krans in een nieuwe film medewerken, die wordt vervaardigd naar het bekende werk „Auferstehung" van Felix Salten Voor het komende seizoen is Renate Müller door de Ufa geengageerd om de hoofdrol te spelen in een 3-tal films, welke de Ufa in het seizoen 1932-1933 zal uitbrengen. Op het terrein van de Metro Goldwyn Mayer Studio's is een bron van 250 voet diepte aangeboord, die het water voor de laboratoria levert, dat bijna chemisch zuiver is. Vroeger werd het water door in gewikkelde installaties gezuiverd alvorens voor het ontwikkelen van films gebruikt te worden. Men is overtuigd, dat het ge bruik van water uit deze bron de kwa liteit van de films zeer ten goede zal komen. Anna May Wong, de bekende Chineesche film-actrice, is kort geleden benoemd tot doctor h c. aan de Universiteit te Peking, wegens haar verdiensten voor de versprei ding der charme van de Chineesche vrouw.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 13