FLY-TOX Eerste Blad Donderdag 28 April 1! Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. MUZIEK. BUITENLAND. BURGERL. STAND v. LEIOEN TELEGRAMMEN. LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. Prof. Huib Luns over „De Italiaansche Renaissance".' In een der Buchtzalen heeft gister avond voor een niet zeer talrijk gehoor prof. Hulb Luns uit Delft een lezing ge houden onder de auspiciën van de Leid- sche Kunstvereeniglng over „De Italiaan sche Renaissance". Nadat de voorzitter der Kunstvereeni- ging, mr. J. Slagter met enkele woorden de aanwezigen had welkom geheeten en den spreker had ingeleid wees deze er al lereerst op hoe men thans overal en dan vooral natuurlijk in zijn woonplaats Delft hoort spreken over de wonderen der techniek. Het grootste wonder der techniek is echter voor spr. de gave om met enkele lijnen op een stukje papier het leven uit te beelden niet alleen maar tevens te doen leven. Interessant zou het zijn te weten hoe de mensch de gave van het teekenen heeft verworven. Interes sant maar tevens moeilijk! Bij de oudst- bekende menschen, de Rendier jagers, was het teekengevoel zeer hoog ontwikkeld, sommige thans levende Afrikaansche vol keren hebben geen idee van de weergave van het leven door foto's en dergelijke. Kleine kinderen teekenen huisjes, boompjes en andere dingen, maar slechts dan wanneer het meerdere malen is voor gedaan. Typisch is het, dat plaatst men een kind voor het raam om een huis te teekenen het dan het gewone model tee kent en geen oogenblik kijkt naar het voorbeeld. Het begrip van het verband tussohen voorwerp en teekening is nog niet aanwezig. Bij het nagaan van de geschiedenis treft men perioden aan waarin de schil derkunst op een zeer hoog niveau stond en ook periodes van verval. Het een is een gevolg van het ander. De bloei is voortge komen uit het verval, het volgende uit het voorafgaande. Het verband tusschen belde is onverbrekelijk. De grootste vlucht nam de schilderkunst wel in de 16de eeuw. Alles was toen toegespitst op de schilderkunst en zoo kon het niet anders of met de ondervindingen van anderen moesten schilders van groote bekwaam heid ontstaan. Ongetwijfeld stond voor dien de schilderkunst reeds op een hoog peil, maar het was niets anders dan ver fijnde idiograrle. Ook daar ontbrak het verband tusschen het voorbeeld en het weergeven. Aan de hand van een groot aantal lichtbeelden van groote helderheid ging spr, vervolgens het ontstaan na van ver schillende uit de 16de eeuw dateerende kunstwerken Het beroemde Avondmaal van Leonardo da Vinci was voor den tijd een onverwachtsch gebeuren. Op eenvou dige wijze loste de schilder de vraagstuk ken van dezen mystieken maaltijd op en bracht het noodzakelijke verband tus schen het hoofddeel van het schilderij de Christus-figuur de apostelen en de entourage tot stand. Bestemd voor den Refter van de Santa Maria del Grazie te Milaan zette Vinei in zijn schilderij de wandschilderingen voort en zoo gelijkt het schilderij van de zijde van den refter bezien een voortzetting van de zaal! Door een groot aantal afbeeldingen van andere schilderijen alle van groote kunstwaar de en vervaardigd door uitmuntende kun stenaars toonde prof. Luns aan, dat dit de oplossing gaf van de verschillende vra gen en moeilijkheden. Het verband tus schen verschillende Italiaansche kunst werken en hun invloed op jongeren uit eigen land en uit het Noorden werd aan getoond. Te ver zou het voeren te memo- reeren al hetgeen prof. Luns op onder houdende wilze wist te vertellen van alle geprojecteerde schilderijen. Tot het einde toe bleef de aandacht ge spannen en helder stond toen een ieder het nut van b.v. de anatomische studie van enkelen voor den geest gezien de na volging en verwerking in latere schilder werken. Plagiaat zouden wij het thans noemen, maar in de opeenvolging der perioden van verval en bloei was het noodzakelijk en onmisbaar. Dank zij de studie van ouderen waren de begaafde jongeren in staat meesterwerken te scheppen! Met een woord van hal telij ken dank aan prof. Luns voor zijn duidelijk en in teressant betoog sloot mr. J. Slagter den avond. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het economisch doc toraal examen Indologie de heer W. J. R. Zieck (Den Haag); doctoraal examen Godgeleerdheid mej. G. L. van Dalffsen (Schevenlngen). Op 1 Mei a.s. gaat onze stadgenoot W. F. Schimmel, den dienst aan de Ned. Spoorwegen met pensioen verlaten. De heer Schimmel, die 33 jaren als ran geerder bij de N.S.. alhier werkzaam is geweest, moge een welyerdiende rust ge nieten. Door de Directie van Gemeentewer ken werden de verfwerken aan de Nieuwe Rljnzlchtbrug over het Galgewater opge dragen aan Joh. Kret en Zoon, schilders- bedrijl alhier. Wij verwijzen hierbij naar de in dit nummer voorkomende advertentie betref fende de „Eerste Leldsche Schoolvereeni- glng" inzake de aangifte van leerlingen. In perceel Hoogewoerd 42, waarin vroeger de slagerij van den heer Stlgter was gevestigd, heeft hedenmiddag de heer P. Schild zijn slagerswinkel geopend. Inwendig onderging het pand een groote verandering, alles werd opnieuw geverfd en volgens de laatste elschen Ingericht. De firma Zuurdeeg uit Rotterdam leverde de moderne winkelinventaris terwijl voor een bijpassende verllchtlngslnstallatle zoowel voor den winkel als voor de eta lage werd zorggedragen. Het Goudsche Kaashuis voorheen §evestlgd Lage Rijndijk 76. opent morgen en nieuwen winkel Jan Vossensteeg 16. Onder leiding van den aannemer van Leeuwen werd het oude huls gesloopt en verrees een nieuw, modern Ingericht win kelpand. KERKKOOR „EX ANIMO". Jt kruisvaarders. Niels Gade kan niet tot de onsterfelijken worden gerekend. Maar zijn nagedachtenis wordt toch nog heden ten dage, dat is ruim veertig jaar na zijn dood, levendig gehouden door een tweetal werken, die, naar het zich aat aanzien, nog wel eeni- ger. tijd repertoire zullen houden. Dat zijn de orkestouvertur „Ossian" en het drama tisch gedicht voor koor, solostemmen en orkest „die Kreuzfahrer". De Ossian- ouver.ture is het eerste werk van den in 't wilc. opgegroelden jongen Deenschen componist met een sterk eigen, nationaal, accent. Gade is daarna in Leipzig gaan stu- deeren, waar ïfendelssohn toen te. tijd de muzikale lakens uitdeelde. De wetenschap is Gade's noodlot geworden. Van typisch Scandinavisch componist is hij in het algemeene Europeesche vaarwater verzeild geraakt door Mendelssoh oppermachti- gen invloed. Met dat gevolg dat de latere •Gade onpersoonlijk werk leverde .'n Men- delssohnstijl dat te kiem van zijn onder gang in zich sloot. Van he. vrij uitgebreide oeuvre is, practlsch gesproken alleen nog maar de Kreuzfahrerpartituur in leven ge bleven. Behalve dan, gelijk gezegd, de eer ste, maar echte, wildzang die nog geregeld op de groote programma's voorkomt Dat d-. Kreuzfal in eer uitzonderings positie verkeert is wel aan uiterlijk effect toe te schrijven. Behalve aan een gelukkige greej in een domineerende melodie, het .eigenlijke kruisrUdergezang, is dat te dan- ke- aan de zeer effectvolle koren, die, bij verzorgde uitvoering, door glans en schit tering vermogen te boelen. Zoo hebben we ons gisteravond nog eens door „Ex Animo" laten meenemen op zijn muzlkalen tocht naar het Heilige land, de verzoekingen ondergaan waaraan ridder Rinaldo werd blootgesteld, en ten slotte „im Geist, im Geist, versteht sich" meegejubeld toen de poorten van Jeruzalem bereikt waren. Dat werd mogelijk gemaakt dooi de zeer levendige uitvoering onder de pit tige leiding van den directeur den heer de Wolff, wien g de te slaan in zijn arbeid met het koor ons weer bijzonder aange naam was. Ook nu trof weer de solide voorbereiding, die wederom tot resultaten voerde, die een kritisch oor konden be vredigen. De heer de Wolff houdt van tegenstellingen. Forto en piano zijn hem geen denkbeeldige grootheden. Terecht. Maar hij bedenke dit; dat aar. de kracht van een in de mannenstemmen te zwak bezet koor grenzen zijn gesteld, die niet straffeloos kunnen worden overschreden. Een ruw forto is geen forto meer, dat im mers fijnheid en beschaving, wijl het zang moet blijven, steeds vooronderstelt. Blijft het koor in de juiste krachtsverhoudingen dan klinkt het vol en welluidend. Aan de Kruisvaarders gingen eenige kleinere koornummers vooraf: een koraal van Bach, een door den ïeer de Wolff be werkte psalm, een interessante eigen toon zetting „Het zwijgende orgel" en de „Eln- zug der Güste" uit Tannhftuser. Alles uit gevoerd met dezelfde nauwgezetheid, die we in de Kruisvaarders hebben kunnen prijzen. De keus der solisten was een zeer geluk kige. Mevrouw Both—Haas heeft met haar welluidende stem als steeds zeer voldaan evenals de baszanger de heer Huisman, die den goeden indruk, van een vorig op treden achtergelaten, bevestigd heeft. Als waardig derde voegde zich daarbij de tenor de heer van Munster, die een goede stem heeft, maar wiens geluld nog aan draagkracht kan winnen. Ook de solisten zongen vóór de pauze enkele solonummers. De pianobegeleiding was in de ver trouwde handen van mevr. Rie Batenburg, die zleh den ganschen avond verdienste lijk van haar taak heeft gekweten. Er was veel belangstelling en veel applaus. Dr. Riemens opende met gebed en sloot met dankzegging. GEBOREN. Willem, z. van F. Rietbergen en J. C. van Leruwen Emma, d. van E. Timmer man en J. Westerink Dirk, z. van F, Schipper en J. K. Nederveld Anna Maria, d. van D. de la Rie en F. M. Kerkhoff Nicolaas, z. van D. J. de Jong en A. Sme ding Cornelia Alida, d. van H. de Ruiter en J. W. Maliepaard Johanna Cathnrina, d. van W. Kruit en A. Crama Jacob Hendrlkus, z. van P. Jasperse en M. van Rijn. ONDERTROUWD: C. P. J. A. de Winter, j.m. 24 jaar en M. M. Dovilee, j.d. 25 jaar. GEHUWD: J. P. Gordijn, j.m. en C. Leget, j.d. H. J. Tellegën j.m. en S. A. Sijbranda, i.d. J.W. van Borselen, j.m. en L Wlet- noff, j.d J. de Bruin, j.m. en M. H. Verboon, j.d. W. P. Demmenie, j.m. en A. E. H. Stein, j.d. C. van Duijn, j.m. en K. Szabó, j.d, H. Q. J Fles. j.m. en J. C. Spruit, j.d. J. .1 Gocdraad, j.m. en W. Bonte, j.d. J. M. de Haas. j.m. en J. C. Huter, j.d. J. Koet, j.m. en J. Swets, j.d. H. C. Kuijl, j.m. en Cr. Nievaart, j.d. A. C. van den Oever, j.m. en M. van Loef, j.d. H. de Roode wedr. en T. Jansen, wed. W. Siera. j.m. en J. Zwanenburg, j.d. J. H. Smit, j.m. en T. Bootsgezel, j.d. W. Zandvliet, j.m. en S. Wallaard, j.d. OVERLEDEN M. S. Pasman-Deben, vr„ 60 jaar J. van Duin, m., 58 jaar. RECLAME. is de beste Mottendooder De MOT haar ciTJes2 ^Gegarandeerd afdoende. Let op de blauwe verpakking 8179 DE ALGEMEENE TOESTAND. Tardieu niet naar Geneve. Tardieu komt morgen niet naar Geneve. De doctoren hebben hem reizen verboden. De vele spreekbeurten en het drukke reizen van de laatste weken hebben den Franschen minister-president zoozeer ver moeid, dat zijn geneesheeren hem voor- loopig strenge rust hebben voorgeschre ven. Bovendien heeft Tardieu een zware keelontsteking. Tardieu heeft dientengevolge zich ge noodzaakt gezien, het volgende telegram te zenden aan den Franschen vertegen woordiger bij den Volkenbond, Paul Bon cour: Ik zal u zeer dankbaar zijn, indien u Stimson, Mac Donald, Briining en Grandi het volgende zoudt willen mededeelen: Toen lk gisteren op de hoogte werd ge steld van den wensch mijner collegas, mij Vrijdag ln Genève te zien, heb ik zulks toegezegd, hoewel ik reeds lijdende was. De keelontsteking heeft Inmiddels een zoodanigen omvang aangenomen, dat mijn geneesheeren mij de beide nachtrei zen hebben verboden. Zü verbieden mij eveneens om Donderdag te Belfort de politieke rede te houden, die thans door een mijner collega's in de regeering, zal worden voorgelezen. Zij eischen. dat ik tot nader aankondiging volkomen rust houdt. Ik ben zelf hierover zeer ontevreden, doch ik kan er niets aan doen. Ik verzoek U hierover tegen mijn collega's mijn leed wezen uit te spreken". Dit gaf te Geneve begrijpelijkerwijs groote teleurstelling, vooral, waar ook de overigen moeten vertrekken. De Amerikaansche gezant te Parijs, Edge, heeft een boodschap, die Stimson hem telefonisch uit Genève had gegeven, aan Tardieu overgebracht. In deze mede- deeling verklaart Stimson, zeer te betreu ren, dat hij geen gelegenheid heeft Tar dieu terug te zien, om met hem de be- sjn-eklngen te hervatten over de belang rijke vraagstukken, die men reeds behan deld heeft. Hij betreurt, dat zijn eigen ge zondheidstoestand hem dwingt Genève zoo spoedig mogelijk te verlaten en over de Middellandsche Zee naar huis terug te keeren. Hij kan Tardieu de verzekering geven, dat de Amerikaansche delegatie te Genève al het mogelijke zal doen om het begonnen werk voort te zetten in den geest, die tot nog toe bij de onderhande lingen beheerscht heeft. Morgen gaat Stimson reeds naar Can nes, waar hij nog een paar dagen zal ver toeven. Aangenomen mag worden dat Mac- Donald en Bruening. wier besprekingen tamelijk voortgang hebben gemaakt, een dezer dagen eveneens zullen vertrekken, aangezien bij afwezigheid van Tardieu geen vruchtdragende besprekingen meer zijn te verwachten. Ook de Italiaansche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Grandi, zal waar schijnlijk voorloopig niet te Genève terug- keeren, daar bovendien de Italiaansche Kamer de begrootlng.. voor Buitenlandsche Zaken In behandeling' zal nemen. Hoe lang dit gedwongen uitstel zal du ren? Half-officieel wordt van Engelscho zijde nog verklaard: Men gelooft, dat dè conferentie beter zou opschieten, indien men besloot, zake- lijken arbeid te verrichten. De opvatting is, dat de besprekingen van de laatste dagen veel belovend waren en de confe rentie nieuw leven zou hebben gekregen, indien Tardieu Vrijdag had kunnen ko men. Er wordt op gewezen, dat het werk der conferentie zeer zwaar en de verantwoor delijkheid der staatslieden buitengewoon groot is, weshalve ieder tijdverlies zeer betreurd moet worden. Engeland heeft vooral belang bij de viootontwapening, waarvoor het reeds veel heeft gedaan Ook deze ontwapening zou nog uitgebreid moe ten worden, waarbij Engeland er groote waarde aan hecht, dat de volgende étap pen zeer spoedig afgelegd worden. Daarom heeft Engeland ook in het houden van een nieuwe vlootconferentie in 1935 toe gestemd. Engeland is tot nu toe teleurgesteld 1 door de houding van Frankrijk. Men wenscht, dat Frankrijk definitie! tot de vlootovereenkomst zal toetreden, waardoor deze overeenkomst in plaats van een drie- mogendheden- een vijf-mogendhedenver- drag zou worden, aangezien bij toetreding van Frankrijk ook de aansluiting van Italië zeker is. Sedert de Londensche conferentie heeft Engeland iedere maand getracht, Frank rijk tot toetreden te bewegen, doch steeds zonder succes. Engeland zou op een goe den dag gedwongen kunnen zijn, van de benallng gebruik te maken om de sterkte van de Engelsche vloot te vermeerderen, indien Frankrijk niet tot de overeenkomst toetreedt. Wat de voorbereiding van de conferen tie van Lausanne betreft, wordt verklaard dat reeds verschillende voorstellen tus schen de toonaangevende staatslieden te Genève gedaan zijn. Een lichte dreiging aan Franscli adres ALBANIË, Onlusten. ITALIË. De luchtvaart-begrooting. In de Kamer is de begrooting van lucht vaart aangenomen. In het debat wees minister Balbo er orfj dat de op 754 mil lioen lire geraamde begraoting onvoldoende was tegenover de 3.25 null anien der Fran sche begrooting voor de luchtvloot. Bi oe rol, die de luchtvloot geroepen is on te spelen in toekomstige oorlogen, moeten veel grooter financieele hulpmiddelen tei beschikking der Italiaansche luchtvaart worden gesteld, _j .Polltika" maakt melding van gevech ten tusschen bandieten en gendarmen in Albania De onlusten begonnen in het dorp Suchodol. Het dorp is ten deele in deasch gelegd De gendarmen hadden 15 dooden en gewonden. De verliezen der rebellen zijn onbekend. DUÏTSCHLAND. Politieke onzekerheid Naar een arbeidsweek van 5 dagen? Nog steeds is er geen opheldering in den polttieken toestand. Zoowel het Centrum als de Nazis treffen voorbereidende maat regelen om de situatie nader onder de cogen te zien. Er blijkt onder de midden-partijen een streven tot aaneensluiting. Economische partij een landvolk moeten het vrijwel reeds eens zijn! In Wurttemberg voelt het Centrum weinig voor samengaan met de Nazis. Het Centrum verwacht, dat de soc.-dem. de huidige regeering wel zullen dulden. Baden's staatspresident Schmidt heeft te Karlsruhe een scherpe rede gehouden tegen de natlonaal-socialisten, wier propaganda onder ambtenaren van den staat hij in het bijzonder gispte. Reeds enkele weken geleden heeft dr. Schmidt een waarschu wend woord tegen de ambtenaren ge richt, om diegenen onder hen, die trouw aan de zijde van de regeering staan, te beschermen tegen het terrorisme van ele menten, die zich voor het nationaal- socialisme hebben laten winnen. Het spion nage-systeem onder de ambtenaren zal op onverblddellijke wijze door de regeering worden bestraft. De ambtenaren dienen in de allereerste plaats de grondwet te eerbiedigen. Op het rijksdepartement van den Arbeid wordt een noodverordening ontworpen, die de invoering van de 40-urige arbeidsweek ln bepaalde takken van het bedrijfsleven voorziet. De noodverordening zou voorna melijk gelden voor den mijnbouw en de hiermede ln verbinding staande bedrijven: de scheikundige industrie, de papierfabrie ken, drukkerijen, het bouwbedrijf en de brouwerijen. Voor een verdere groep dei- industrie zal de 48-urige arbeidsweek niet meer zonder een bijzondere toestemming der autoriteiten mogen worden over schreden. ENGELAND. Een nederlaag zonder gevolgen voor De Valera. De regeering De Valera heeft gisteren in de Dail een nederlaag geleden over een prioriteitsmotie. De President stelde voor den geheelen dag aan het voorstel tot afschaifing van den eed te wijden, doch een onafhankelijke arbeidersafge vaardigde diende een motie in nopens de werkloosheid en vroeg de behandeling daarvan. De Valera verzette zich hierte gen, maar het voorstel werd aangenomen rnet 74 tegen 66 stemmen. Na de stemming werd van de banken der oppositie „ontslag" geroepen. De Valera verklaarde, dat wie het ont slag der regeering wil, een motie van wantrouwen kon Indienen. De tweede lezing van het wetsontwerp betreffende de afschaffing van den eed van trouw is door een groote redevoering van de Valera ingeleid. Spr. wees er op, ciat de verandering van de Iersche'grond- wet op dit punt een deel van de verkie zingsbeloften is geweest, dat hij thans wil nakomen. De grondwettige gelijkgerech tigdheid van het Iersche volk met het Engelsche geeft Ierland het recht een verandering van zijn grondwet uit eigen beweging te doen plaatsvinden, zonder den Engelschen om verlof te vragen. Om die reden zal hij niet in onderhandelin gen treden met Engeland over de afschaf fing van den eed van trouw. De afschaf fing van artikel 17 van de Iersche grond wet kan geschieden zonder dat hierdoor ae overige verdragsverplichtingen tegen over Engeland worden overtreden. De Valera verklaarde, dat hij het man daat, dat hij bij de laatste verkiezingen gekregen heeft, niet zal overschijden, wat de internationale bestrekkingen aangaat, maai, voegde hij erbij .wanneer het volk bereid zal zijn voor een onafhankelijke republiek op te komen zullen wij volko men bereid zijn om de leiding der bewe ging te nemen. De leider oppositie antwoorde De Valera door er op te wijzen, dat het niet aan ging een verdrag eenzijdig op te zeggen of te wijzigen, zonder dat de andere partij deel hieraan had. In het Lagerhuis is medegedeeld, dat de regeering de opvatting van de Advi- seerende Commissie inzake invoerrechten deelt, dat de rechten, welke onlangs zijn afgekondigd in het algemeen de eerste twaalf maanden niet moeten worden ver laagd. JAPAN. Luchtverdediging van Tokio. Tokio is overgegaan iot de uitwerking van een vijfjarenplan, waaraan de militaire autoriteiten zullen deelnemen, met het doel de luchtverdediging van de Japansche hoofdstad te verbeteren, over een rayon van 90 mijlen. Men is voornemens in ver hand hiermede werken te doen uitvoeren, die 58 millioen yen zullen kosten. Nog in deze maand zal een eskader vliegtuigen worden samengesteld, bestaande uit 21 vliegtuigen, die tot taak zullen hebben zorg te dragen voor de verdediging van Tokio. VEREENIGDE STATEN. Hoover dringt nog eens aan op zuinigheid. In een conferentie van gouverneurs der staten te Richmond in Virginiê, heeft pre sident Hoover een dringend beroep ge daan om de nationale en plaatselijke uit gaven te verminderen. De president stelde in het licht, dat de nationale en locale uitgaven van 2900 millioen in 1913 zijn gestegen tot 13.200 millioen in 1930 In dezelfde periode zijn de totale kósten van het regeeringsbestuur van 8 tot 20 pet. van het nationale inkomen gestegen. De lotale schuld is van 4800 tot 30 600 millioen estegen. Wij Kunnen, aldus Hoover, de otconom s,he stub 1 tit niet herstellen, a!s vi) een zoo groot deel van de particuliere n'ioinens vooi regeering kasten moeien opelschen Die heffingen verstikken de pro ductiviteit en de consumptie en beletten hervatting van den arbeid. DE BESPREKINGEN TE GENtyj' GENEVE. 28 April. (VD. Heden™ heeft dr. Bruening een bezoek aan Mij nald gebracht. Het is nog niet btjj wanneer dr. Bruening naar Berl»?] terugkeeren. Door de ziekte van Ta» waarover te Genève verschillend v deeld en waaraan men in politieke t- gen meer en meer begint te gelootul zij een politiek karakter draagt, r| internationale besprekingen ernstig g dicapt. Verklaard wordt, dat het niet zn of voor de conferentie van Lausatpl een bespreking tusschen de vertegen öigers der vijf mogendheden zal vinden. In Engelsche en Amerikaansche L. geeft men openlij'k uiting aan de schende ontstemming over het wegbij van Tardieu.Voor MacDonalri en StJ is daardoor een zeer pijnlijke situatJi staan en ook de ontwaoeningsconteJ zelf komt er door ln een moeilijke pJ De besprekingen in de commissies rj ren slechts zeer langzaam en in soa- kringen heeft men den indruk, ^jl president der conferentie Henderson I invloed is om ditmaal niet op grooj spoed aan te dringen. De commissies vergaderen slecht;- J maal per dag en de commissie rwl moreele ontwaoening. heeft haar zittij zelfs voor 10 dagen verdaagd met de a vbeering. dat haar rapporteur Zaleskii] Warschau is vertrokken. Algemeen l de indruk, dat de ontwaneningsconl-n^ zich momenteel op het doode punt! vindt. GENEVE. 28 April. (VD.) De Engek premier MacDonald ontving heden behalve dr. Bruening ook Stimson Boncour voor een langdurig ondert» McDonald biedt hedenmiddag een 1 aan. waaraan ook dr. Bruening en son zullen deelnemen. Hedenavond li Stimson McDonald en dr Bruenii:| diner aan. zoodat de leidende staatif heden herhaalde malen gelegenheid^ ben besprekingen te voeren. PARIJS. 28 April. (V.D.1 De groote?. sche bladen bevatten correspondent»! hun speciale verslaggevers te Genève f in mededeeling wordt gedaan van dei te teleurstelling, die de verhir.deni(| Tardieu om op verzoek van Matft Bruening. en Stimson naar Genève i men. bij de verschillende delegate9 gewekt. In Amerikaansche en En~J kringen had men gehoopt. Tardieu t.. cessies te kunnen bewegen en dit s. was in zekere mate zelfs door de D-jj en Italiaansche delegaties gedeeld. Sommige Parijsche bladen vend Stimson en Mac Donald in de eerste li een persoonlijk succes te hebben v boeken. De „Echo de Paris" schrijft a lijk dat zij de verhindering van r niet betreurt. Ook In Fransche kr„ Genève is men van meening. dat I. rijk geen belang er bit heeft deel te il aan een conferentie van Vijf. waatbj I reeds van te voren een geïsoleerde r* inneemt. Het „Journal" waarschuwt voort ven verwachtingen van het resulta. bespreking tusschen de vijf ministe bijeenkomst die Vrijdag gehouden it den, zou nooit het resultaat gehad I hebben, dat men in bepaalde Get! kringen er van verwachtte. Er belui tamelijk groote naïeviteit aanwezkll om te gelooven dat de Fransch-IUc Sche meeningsverschillen aan desj avond der Fransche verkiezingen ir^ uren geregeld zouden kunnen ziinsl men in zoo korten tijd een brug isF nen slaan over den afgrond, die hetg sche en het Duitsche Ontwapend® punt van elkaar scheidt. De links-georiënteerde ,J3re schrijft, dat Stimson. Bruening al Donald zeer veel aan de regeling ijj| Ontwapeningsvraagstuk gelegen Is. rijk is van huis uit het land der non heid. Deze hoffelijkheid legt ook t" plichten op. die echter op wed'0-,! moeten berusten en van zelfsprekeKl tergesteld moeten worden bij de ales' belangen van het land. Stimsotj haast hebben, doch Frankrijk heel, maanden geleden ook zeer veel M£| had. toen het Amerika heeft verz*- opheldering in verband met de Amffif1 sche houding ten aanzien van de se»» kwestie. Indertijd is van Ameruuw zijde geantwoord, dat men de Am™ sche presidentsverkiezing tnenae wachten. Frankrijk heeft gewa™L vraagt zich echter af of het maar* moet wachten om dan klaar te anderen dat believen. GENEVE, 28 April. (V.D.). De I commissie van de ontwapening:™» tie heeft heden de algemeene ow over de qualitatieve ontwapenws digd en heeft een program voor J spreking der onderdeelen Soe<1/™M Achtereenvolgens zullen w°Fd.e" ken de linie-schepen, vliegtuig-», schepen, onderzee booten, zeeiM ;i chemische en bactereologlsche «l:- kustvestingen. TOCH GESLAAGD! PORT DARWIN, 28 April (R«jJ| Britsche aviateur Scott is hier aangekomen. Hij heeft aldus den - Groot-Brittannlë—Australië we™. vijf uren en 40 minuten ™n.J Butler, te wiens name tot nu we T voor dien weg stond en die er uren en 29 minuten over deed. AANKLACHT TEGEN DE „MÜNCHENER POST". MÜNCHEN. 28 April .(V.D.). chener Post" bevatte eenigen U11 een bericht, dat zich in het BraJ het hoofdkwartier der Natlonaa ten te München, een zekere ceii vinden, die zou gebruikt worden l manier van de Tsjeka personen i men niet gesteld was, uit den men. Als leider van deze cel were malige luitenant Schulz geMJJ natlonaal-socialistische zijde «o P medegedeeld, dat luitenant oc j de- .Miinchener Post" een aans gens laster heeft Ingediend aam verhaal van cel G. van A. w» zou zijn.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2