un Iter overpeinzing. 736te Jaareansr ZATERDAG 23 APRIL 1932 No. 22114 eerste blad. STADSNIEUWS. Het tweede lustrum der Kamer van Koophandel II Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het tweede lustrum der Kamer van Koophandel LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN I Cts. per regel voor advertentlên uit Lelden en plaatsen iar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle Sere advertentiëD 35 Cts. per regel Kleine Advertentlên [sluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. j een maximum aantal woorden van 30 Icasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van ■even 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. nummer bestaat uit ZES bladen „m.d FATSOEN. 1 begrip „fatsoen" heeft in zijn ge- lebjken zin den Inhoud van: over- tastig een zekeren standaard-vorm. hor den denker komt daar meestal L pijnlijke bewustzijn der betrekke- tid van dezen standaard: iets is als ffatsoenlijk of onfatsoenlijk, omdat 't Jniet aan 'n bepaalden op zichzelven I redelijk volmaakt onverschilligen, Vngekomen vorm beantwoordt. Wan- f het gewoonte is, dat hoeren niet Li vilten kruinbedekking langs den Jloopen, dan kan het zeer wel voor in, dat een man die blootshoofds zich beweegt, voor onfatsoenlijk uitge- wordt. En toch kan die bloots- wandelende man een sieraad van Igeslacht zijn, terwijl onder hoedjes leen hoogst „fatsoenlijk" soortgenoot Fartste gedachten kunnen huizen, de iste plannen kunnen worden uitge lei, om fatsoen in dezen zin des j zal de moralist weinig geven. I toch geloof ik, dat het onzen tijd |elt aan fatsoen maar dan van een een beter soort. I komen te kort aan het innerlijke Jen, dat den gentleman kenmerkt. Aan Batsoen, hetwelk den eenen van hon- i stervenden Poolreiziger belet, het j van zijn slapenden kameraad aan pken. Aan het fatsoen, dat ons niet lat meer dan het ons komende van Kieren dezer wereld tot ons te trek- opdat wij geen schade aan onze ziel i lijden |ker, ook dèt fatsoen is betrekkelijk, i een menschengroep ik meen dat ■de Patagoniërs zijn waar de zoon [ouden vader, die niet meer tot werken at is, moet doodslaan. Verschrikke- toegegeven. Maar het zou onder de Igoniërs voor onfatsoenlijk gelden, als bet niet deed. |n oude Eskimomoeder vroeg haar beur den laatsten dienst te bewij- een sneeuwhut voor haar te bouwen, [in zij zich tot sterven zou kunnen toen die zoon, door natuur- I gevoelens gedreven, dat wilde weige- wees zij hem terecht: „zoudt gij uw den laatsten dienst, dien zij u willen weigeren?" Beschaamd boog ban het hoofd, en bouwde de sneeuw- i met tranen in de oogen en liefde let hart iker, ook dat innerlijke behoorlijk- Jsgevoel, dat ik ware fatsoenlijkheid [willen noemen, Is In zijn verschij- jtvormen betrekkelijk, bar: het bestaat, op zichzelf boven alle ben uit. Overal.' onder zendeling en Jen, onder den braven burgerstand en *ven en schurken, in de wetenschap i den handel. Zonder zulke behoor- beld en fatsoenlijkheid is een samen- Ti? van menschen ondenkbaar. F loogste fatsoen vindt zijn grond- ba in de liefde tot den medemensch. pin dezen tekort schiet, is den naam ~h niet volkomen waard. LEIDSCHE EXPERIMENTEELE ONDERZOEKINGEN OVER EXPLOSIEVE REACTIES. Voordracht van dr. W. P. Jorissen. Gisteren heeft dr. W. P. Jorissen uit Leiden in een vergadering van het Tech nologisch Gezelschap te Delft over dit onderwerp een voordracht gehouden, toegelicht door vele lantaarnplaatjes. Spr. behandelde in hoofdzaak zijn on derzoekingen over explosies in gas- en dampmengsels en die over stofexplosies, uitgevoerd in de laatste acht jaren met een 14-tal medewerkers. Hij wees er in zijn inleiding op, hoe hij, door de boven- oxydatiedrukgrens van phosphor te be schouwen als de benedenexplosiegrens van phosphordamp, tot zijn proeven over den invloed van verschillende dampen op de explosiegrenzen van mijngas en andere brandbare gassen was gekomen. De uit komsten met koolmonoxyde-dichloor- aethyleen-iucht-mengsels voerden tot de beschouwing van explosieve reacties in mengsels van twee en meer brandbare gassen en lucht, de invoering van het be grip explosiegebied en de graphische voorstelling daarvan. Spr. liet zien, welke vormen zich in de onderzochte gevallen voordeden en welken invloed verschil- ende eigenschappen van de gassen en dampen hebben. Daarbij kwam ook de invoed van den aard en de wijze van ont steking en die van de nabijheid van den wand ter sprake. Een deel van de te ver wachten vormen van explosiegebieden is nog niet verwezenlijkt bij gas- en damp mengsels, wel bij vaste stoffen. Verschil lende gevallen uit de techniek of het dagelij ksch leven werden genoemd en de mogelijke toepassing van de uitkomsten van spr.'s proeven op de matiging en ver hindering van explosies werd in het licht gesteld. In bijzonderheden werden de bij deze onderzoekingen gebruikte toestellen be sproken, die, afhankelijk van de gestelde eischen, allerlei veranderingen ondergin gen; o.a. werd de op verschillende manie ren uitgevoerde menging der gassen en dampen behandeld. Een deel der nog uit te voeren plannen werd ook aangestipt. Een tweede reeks onderzoekingen van spr. heeft betrekking op explosieve reacties tusschen gassen en fijn verdeelde vaste stoffen; hiertoe be- hooren de ook menigmaal in de industrie waargenomen stofexplosies. Deze kunnen overal optreden, waar stofwolken, afkom stig uit brandbare stoffen, worden ge vormd (steenkool, meel, dextrine, mout, suiker, aluminium, enz.). Wordt de stof wolk gevormd door een niet-brandbare stof, dan kan deze onder gunstige om standigheden een gasontploffing dooven (steenstofbarrière in kolenmijnen). Spr. beschreef zijn onderzoekingen over het dooven van mijngasontploffingen door bepaalde zouten in fijn verdeelden toestand, sterker werkend dan het veel gebruikt wordende mergelstof. Ook werden behandeld: het verhinde ren van steenkolenstofexplosies door steenstof van verschillenden aard; het beter verstuif baar en dus gevaarlijker worden van bijv. dextrinestof door kleine hoeveelheden van zelf niet brandbare stoffen, en de proeven, verricht met alu minium, zwavel, anthraceen enz. in zeer fijnen poedervorm. Ook de bij deze onderzoekingen ge bruikte toestellen werden beschreven en door lantaarnplaatjes toegelicht. Foto Bleuzé. '■Mm mm wmmm -maamm X. I Ffj werd enheid van z^n 1(HariS jubileum als voorzitter der K. v. K. u aan den heer ten Cate Brouwer een prachtige oud-Hollandsche aangeboden. Hierboven v. 1. n. r. de heeren Molkenboer, Boot, ten Cate Brouwer, de Gooyer en dr. Knibbe. HET TWEEDE LUSTRUM DER KAMER VAN KOOPHANDEL. Groote belangstelling. Het heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland op de gister middag gehouden receptie ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan aan belang stelling niet ontbroken. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den burgemeester van Leiden, mr. van de Sande Bakhuyzen en wethouder Splin ter; de burgemeesters van Hazerswoude, Koudekerk. Nieuwkoop. Rijnsburg, Voor hout, Warmond en Zoeterwoude; wethou der Dubbeldam en secretaris Boekhoven van Katwijk aan Zee; vertegenwoordigers van de drie plaatselijke middenstands- vereenigingen; mr. P. A. Pijnacker Hor dijk, dijkgraaf van Rijnland, en voorts vertegenwoordigers van de Leidsche Ver. van Industrieelen, het departement Lei den der Mij voor Nijverheid en Handel, de afd. Leiden van de Ver, ,.Ned. Fabri kaat", de Reedersver. „de Vuurbaak" te Katwijk aan Zee en vele andere genoo- digden. Na de rede van den heer de Gooyer werd het woord gevoerd door den burge meester, mr. van de Sande Bakhuyzen, die zeide gaarne gebruik te maken van de gelegenheid om uiting te geven aan de gevoelens van waardeerlng, welke het ge meentebestuur jegens de Kamer van Koophandel en inzonderheid jegens haar Bureau koestert. De aanleiding daartoe is niet gelegen in het bloote feit, dat de Kamer hier ter stede haar zetel heeft, maar in de prettige verhouding tusschen beide colleges. Na de uitvoerige rede van den heer de Gooyer wil spr. niet verder uitwijden over het nut der K v. Kdoch volstaan met zijn groote waardeering uit te spreken over het streven van het Bureau om met alle instellingen in haar district op vriend schappelijke wijze samen te werken, ten einde aldus het belang van handel en nijverheid in Rijnland te dienen. Al kon niet altijd aan de wenschen der Kamer worden tegemoetgekomen, toch deed zulks niets af aan de prettige onderlinge ver standhouding. Namens het gemeentebstuur bracht spr. hartelijk dank voor de vele kostelijke ad viezen door de Kamer uitgebracht spr. noemde slechts de adviezen inzake Winkelsluitings- en Hinderwet waarbij hij in het bijzonder hulde bracht aan de heeren ten Cate Brouwer en dr. Knibbe. Spr. eindigde met den wensch. dat dit tweetal nog vele jaren voor de gemeente gespaard zal mogen blijven. De heer ten Cate Brouwer, de beide sprekers beantwoordende, schreef de in de atgeloopen tien jaar bereikte, resultaten voornamelijk toe aan de prettige ver standhouding tusschen het Bureau en de leden der Kamer, die bij hun debatten steeds de politiek weten te weren. Zich richtende tot den burgemeester, zeide spr. volkomen overtuigd te zijn van den ernstigen wil van het college van B. en W. om de lasten van handel en in dustrie, waar eenigszins mogelijk, te ver lichten. De heer ten Cate Brouwer besloot met woorden van dank tot alle aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en tot de le den en oud-leden der Kamer voor het hem aangeboden fraaie geschenk. Tijdens de receptie, welke een eenvou dig karakter droeg, werden ververschin- gen rondgediend. DE R.K. SPORTKERMIS. Evenals vorige jaren wordt ook thans in de versierde groote Stadszaal weer de R.K. Sportkermis gehouden. Zij is gister avond geopend en duurt voort tot en met morgenavond. Men vindt er schiet- en werptenten, een vroolijke keuken en kan z'n geluk beproe ven bij de immer rondcirkelende vlieg machinesKortom: er zijn gebruike lijke attracties, terwijl een „pierement" de vroolijke stemming nog verhoogt. Er zijn gisteravond reeds direct uitste kende zaken gemaakt! ACADEMISCHE EXAMENS. De heer W. L. Lichtenauer die bevor derd werd tot doctor in de rechtsgeleerd heid, verwierf den graad cum laude. DE BIOSCOPEN. Casino-theater. Na een aardig voor programma, waarbij „Nederland in klank en beeld" uitgebracht wordt door N.V. Orion Profiltie en wij kennismaken met diverse Paaschgebruiken in verschillende deelen van ons land, gaat als eerste hoofdfilm voor de pauze: „Koning Harle kijn". Dit stuk speelt in het circusleven. Wij maken hierbij kennis met de koord danseres Bianca. Op zekeren dag springt zij met een parachute uit een luchtbal lon. bevindt zich dan bij de landing viak tegenover den kroonprins van niyria, die een buitengewone gelijkenis vertoont met haar verloofde Tito, die clown in het cir cus is. De film laat dan verder de vele avonturen zien welke deze frappante ge lijkenis brengt. Na de pauze gaat als tweede hoofdfilm „De Beul van Praag", een sensationeele gebeurtenis naar waarheid weergegeven en spelende eenigen tijd na den dertigjari gen oorlog. In dien tijd bevond zich in de omgeving van Praag in een burcht een rooversbende, welke zich aan allerlei plunderingen schuldig maakte. Aan het hoofd van deze bende staat de keizerlijke procureur, wiens streven het is den stad houder en diens helper, den beul van Praag in handen te krijgen om zoodoende vrij spel te krijgen. Natuurlijk wordt ook een liefdesdraad door het verhaal gewe ven: de zoon van den beul n.l. wordt ver liefd op de dochter van den kastelein van de burcht. De jonge menschen worden door den procureur gevangen genomen maarVerder zullen wij niet vertellen. Wie van sensatie houdt, ga zelf deze film zien! City-Theater. Het is ongetwijfeld niet zoo'n slechte gedachte van de directie van dit theater om films der U.F.A. „super"- klasse weer eens te vertoonen Een van de eerste vuurpijlen, die de Duitsche filmin dustrie afgeschoten heeft, was ..Melodie des Herzens". Deze film baarde direct al groot opzien door 't hooge peil. waaïop zij stond. De geluidsweergave wekte reeds da delijk bewondering en toonde, dat de Duitsche filmindustrie een nieuw tijdperk van bloei tegemoet ging. De regie van deze rolprent voerde Hans Schwarz. die op dit gebied met de zwijgende film wij den ken b.v. aan „Hongaarsche Rhapsodie" zijn sporen reeds verdiend had. Twee lie velingen van 't filmpubliek. Dita Parlo en Willy Fritsch waren uitverkoren, om de hoofdrollen te spelen, terwijl de bekende componist Werner Heymann de muzikale leiding had. Alle factoren bleken dus aan wezig, om een goede film tot stand te brengen. Den inhoud behoeven wij hier niet meer weer te geven. Wij volstaan dus met nog eens op deze film te wijzen. Als 2e hoofdfilm staat op 't programma „Greetje uit 't warenhuis" met Dina Gralla en Werner Fütterer in de hoofdrol len. Beiden hebben er een aardige film van gemaakt .zoodat 't geheele programma voldoening schenken zal. Luxor-Theater. „Politie-inval op Mont martre" en „Casanova tegen Wil en Dank" zijn de titels van de hoofdfilm van deze week. In de eerste speelt de Fransche ar tist Albert Préjean de hoofdrol, als de passagierende zeeman, die door een toeval als bokser ontdekt wordt, kampioen van Frankrijk wordt en tot slot een gevecht levert om het Europeesche kampioenschap. Daarnaast voltrekt zich wij zouden haast zeggen op de natuurlijke wijze, al thans volgens het beproefde recept, een liefdes-idylle tusschen hem en een zangeresje uit een der vele café's. Tal van aardige liedjes worden in deze film gezon gen. Buster Keaton is in de tweede film de hoofdpersoon. Door een auto-ongeluk komt de schuchtere reclame-biljetten- plakker Reggie Irving in een kring van millionaire, waar een hunner om eigen verlangens te bevredigen hem als een Casavona, en Don Juan van het ergste soort bij een ongetrouwde dame afschil dert. De gevolgen? Een reeks van dolle avonturen en tenslotte twee gelukkige menschen. Het spel van Buster Keaton ontlokt een roffel van lachbuien en men amuseert zich kostelijk! Een afwisselend voorprogramma, waarin de kleurenfilm van Hagenbeck's dierenpark bijzondere vermel ding verdient, gaat aan de beide hoofd films vooraf. Trianon-Thcater. Het Trianon-Thea- ter prolongeert natuurlijk de veelbesproken film „Shanghai Express" met Mariene Dietrich Anna May-Wong en Ciive Brook, die zulk een grooten opgang maakt! Voor het alh. afgenomen examen voor apothekers-assistent zijn geslaagd de da mes: W. Edelman te Rotterdam, E. de Koning te Enschedé, E. C. M. Alsemgeest te Delft en C. M. A. Reijgersberg te Schie dam. BINNENLAND. Vervroegde sluiting der postkantoren op Zaterdagmiddag (Binnenland, 2e Blad). Herinneringen aan dr. A. Kuyper, door D. Hans (Uit het Ned. Parlement, 4e BI.). Bijzonderheden omtrent den roofover val te Nijmegen (Gemengd, 2e Blad). „Bollen-hoogtij" nadert; opgave van verschillende routes door de bloembollen streek (3e Blad). BUITENLAND. De besprekingen te Genève (Buitenl., Ie Blad). In Mei een nieuwe Donau-conferentie (Buitenl., Ie Blad). Bij Kon. Besluit is de inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen J. A. van Bendegom alhier, 3e af- deeling. met ingang van 1 Mei 1932 be noemd tot hoofdinspecteur der directe belastingen te 's Gravenhage. Tot lid van de commissie, belast met het afnemen van het examen, vermeld in art. 55, tweede lid, der Middelbare Onder wijswet, is bij K. B. benoemd de heer M. C. Jelier, leeraar aan de Chr. H. B. S. al hier en wonende te Noordwijk a. Zee. De Natuurvriendengroep v. h. Inst. v. Arb.-Ontw vangt haar zomerwerk aan met een wandel- en fietstocht naar de bloembollenvelden op Zondag a.s. Reeds een flink aantal personen heeft zich daar voor reeds aangemeld. Verzameld en ver trokken wordt te 9 uur vanaf de Haar lemmertrekvaart hoek Maresingel. Zij, die alsnog mee willen wordt dus aange raden te zorgen daar tijdig aanwezig te zijn. De bedoeling is omstreeks 3 uur weer thuis te zijn. PAUL BRANN'S MARIONETTEN-THEATER. Het Marionetten-spel is an sich een be perkte kunst, doch tevens een kunst van voornaamheid en fijnheid. Paul Brann's Marionetten-Theater is daarvan de levende getuigenis. Wat hij presteert op dit gebied is wel bijkans het hoogste, wat er te be reiken valt. Gisteravond zijn deze Münchener Künst- ler hier weer eens op bezoek geweest en de reeds gevestigde reputatie is volkomen gehandhaafd. Verzorgd was' de opvoering over de gansche linie: decors en poppen zijn een lust voor het oog en bovendien werd zeer beschaafd en goed gezongen. Allereerst werd. blijkbaar als stille hulde aan Goethe gebracht diens eenigszins ver geten „Jery und Bateley". een licht blij spelletje, door Reichardt plm. 1790 op mu ziek gezet. Het was een aardige keuze. Daarop volgde het bekende Goethe im Examen", welke groteske van Egon Frie- dell en Alfred Polgar het weer kostelijk deed. Welk een prachtige farce. Vooral in dezen herdenkingstijd. Na de pauze werd gegeven de komische opera van Offenbach „Das Madchen von Elisondo". Het was door een gebrek aan handeling niet het beste van den avond. De belangstelling was niet erg groot, doch toch bevredigend te noemen. Een warm en hartelijk applaus beloonde den kunstzinnigen Herr Director. Foto Bleuzé. Een groep genoodigden bij de officieele receptie ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Ka mer van Koophandel. Op de eerste rij de leden van het Bureau.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1