Geheimzinnige Inbreker 3'le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 April 1932 Zesde Blad No. 22114 BOUWKUNSTIG SCHOON. oud e sin Qe 1 I O 9 m m m Hoofdpijn en Kiespijn VOOR ONZE P0STZEGEL- VERZAMELAARS. FEUILLETON. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. ENKELE TOPGEVELS. IX. ondanks de zucht naar een klassi- ordonnantie toch de hang naar |ollandschen topgevel bij velen bleef zien we aan de schets, welke fcven Is afgedrukt. Het huis links is (Singel 190. Deze gevel bleef, uitge- de gewijzigde grondverdieping, I den bouw ln het eerste kwart der leuw, geheel in tact. ls, zóóals we zien, een halsgevel. Zakkig beschouwd denkt men lan het Vingboonstype. Bij nauw- Iger beschouwing van de verdeeling en lails blijkt hij er evenwel niets mee Iken te hebben. Het Vingboonstype 1 zooals we meermalen opmerkten, ilasters, waarvan de beide middelste lopen In den langen hals. Daarboven i zij een zandsteenbalk, waarop het [en fronton rust. De gevel wordt lor geleed ln drie smalle, verticale (en, waarin de ramen zijn geplaatst, nedenverdieping alleen is geheel (emetseld. xivenstaanden topgevel ontbreken sters, terwijl de gevel twee ramen Is, met één raam in den hals. Ving- I pllasterstelsel zou bij deze structuur lelijk zijn. (behouden ramen zijn een typische (ran den stijl Lodewijk XIV. Ze heb- Jen splegelboogvormige bovendorpel, pe zeker vóór 1675 nooit zullen zien t en daarna, ten minste in ons poradisch tot 1700. Om technische (en, o.a. het nutteloos materiaalver- l heeft het spiegelboograam trouwens I algemeen ingang gevonden. (bovenste venster heeft ook de oor- lelijke 18e eeuwsche onderverdeeling ird. Men weet, dat men in dien tijd geen kruiskozijnen meer maakte, doch schuiframen. De 18det eeuwsche ruiten zijn betrekkelijk nog klein, al zijn ze reeds heel wat grooter dan de ruitjes uit de eerste helft der 17de eeuw. Men ver gelijke slechts met de ruiten in de ramen van het Stadstimmermanshuis aan 't Gal gewater. De hals van den gevel is korter dan die van het Vingboonstype en lijkt bovendien minder rijzig door 't ontbreken van 't pilasteraccent. Deze hals is afgedekt met een gebogen fronton, doch dit rust niet op de gewone architraafbalk, zooals men op de teeke- ning duidelijk kan zien. Het groeit om zoo te zeggen uit het baksteenmuurwerk. In het fronton ziet men een kroon als be kroning van een soort fantasieschildje, dat geheel afwijkt van de gangbare schild- vormen. Het is omgeven van uit voluten ontspringend lofwerk en golfvormige ver sieringen geheel in den trant Lodewijk XIV. De rechte uiteinden van de gebogen frontonbalk rusten op S-vormige voluten en deze op hun beurt weer op consoles in kroonlijstvorm, waarvan bij wijze van dra perie de vleugelstukken afhangen, welke eindigen in vrij zware versierde voluut- vormen. Kenmerkend voor den stijl van den tijd zijn de rijen rozetjes, waarmee het vlak der vleugelstukken is verleven digd. Typisch zijn ook de rozetvormige muur ankers terzijden van het topraam. Zooals we reeds opmerkten is de geheele benedenverdieping gewijzigd. Oorspronke lijk is er natuurlijk een deur geweest, waarvan de hoofdvorm zich in het raam- type herhaalde. De deur welke er thans in geplaatst is, is stijl pl.m. 1850 en past niet bij het geheel. Als eenige bizonderheid merken we op, dat de consoles onder, de kroonlijst van de deur weer het motief van het acanthusblad vertoonen. Ofschoon de aangrenzende tuitgevel niets bizonders vertoont dan deze, dat ook daar d.e onderverdieping is gewijzigd en strekken vertoont die erg mooi bedoeld zijn, welke goede bedoeling daarom nog niet logisch was verantwoord, meende ik toch het silhouet van dezen gevel naast dat van den besprokene te moeten schet sen. Deze tuitgevel is nog altijd mooier dan een tuit- of trapgevel dien men ont hoofd heeft en van een suffe kroonlijst voorzien. Men ziet dat aan Oude Singel en Oude Vest. helaas, bedroevend veel. Een geveltype, oorspronkelijk geheel be antwoordend aan Oude Singel 190 ziet men aan de Oude Vest tusschen Janvos- sensteeg en Voidersgracht. Den hoofdvorm in aanmerking genomen, zou men aan één bouwmeester kunnen denken. Van dezen gevel is alleen de top intact gebleven. Daar ziet men in de eerste plaats nog een raam met een spiegelboogvormige bovendorpel. De vleugelstukken langs den hals wijken in niets af van die van O. S. 190. Alleen de frontaanvulling is anders en nog typischer getuigenis van den stijl Louis Quatorze. Uit voluutvormen zien we hier een waaier achtige schelpenversiering ontspringen. De schelpvormen zijn naar boven even inge- knepen om daarna boogvormig af te slui ten. Eenigermate wordt men herinnerd aan den Gothischen vischblaasvorm, waar mee dit ornament in zijn oorsprong echter niets heeft uit te staan. Het is een klassiek motief naar den eisch des tijds vervormd. rapenburg 8 7 Eindelijk geef ik hier nog een omtrek- schets van het bovenste gedeelte van Rapenburg 87, uit het midden der 18de eeuw. De gevel is heel eenvoudig. De vleu gelstukken zijn bijna onversierd. Het meest karakteristieke is de zandsteenen deklijst van den hals: twee voluutvormen, die in 't midden rusten tegen een sluit steen. In beginsel hebben we hier een zeer eenvoudige toepassing van den stijl van 't regentschap, den overgangstijd van Lode wijk XIV naar Lodewijk XV. Het is wel jammer, dat we te Leiden van de betrokken geveltypen zoo heel weinig over hebben. Amsterdam is er heel wat rijker mee gezegend. De oorzaak zal wel zijn, dat Amsterdam in de 18de eeuw nog een rijke stad was, terwijl Leiden snel verarmde en de middelen ontbraken om sierlijke woningen op te richten. Alleen in de 18de eeuwsche interieurs vindt men soms nog een weelderige schoonheid. Doch deze moeten we buiten bespreking laten. RECLAME. zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoe ders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 cent en per doos 45 cent. Verkrijgbaar bij Uw drogist. 8349 POSTZEGELS ALS GELDBELEGGING. vn. (Postzegelhandelaars en depothouders). Na de uiteenzetting die wij in de laatste artikelen gaven, zal het U niet vreemd voorkomen, als ik nog even herhaal, dat van de honderd personen die in postzegels handelen er maar zeer weinig werkelijke postzegelhandelaars zijn, in dien zin zooals de verzamelaars den handelaar willen zien en zoo als wij hem in deze artikelen heb ben leeren kennen. In onze beschrijving noemden wij de personen die in het bui tenland voor de handelaars optreden cor respondenten, omdat zij wanneer er in hun eigen land nieuwe zegels verschijnen, daarvan ook mededeeling doen aan de handelaars en zij wanneer zulks verlangd wordt, ook die zegels aan de handelaars zullen zenden Anders is het gesteld met de depóthouders. Deze krijgen van een handelaar een aantal zegels in depót; ver- koopen zij ze dan ontvangen ze hiervoor provisie, verkoopen zij ze niet, dan moet de handelaar ze terug nemen. Deze depóts vindt men voornamelijk bij sigarenwinke liers, boekhandelaren enz. Er bestaat ook nog een andere groep en deze kan men ook weer bij de handelaars onderbrengen. Dat zijn n.l. diegenen die van een handelaar koopen, alsof dit de grossier was, n.l. bij pakketten van 100 tot 1000 stuks. Dit doen zij dan b.v. van 25 landen. Uit deze pak ketten worden dan de series lagere waar den gezocht, deze worden dan met elkaar verkocht, de hoogere waarden die er even tueel tusschen zitten worden per stuk verkocht .terwijl het restant wordt be waard voor aanvulling voor een volgende maal. Men moet echter, in het bijzonder met de buitenlandsche aanbiedingen oppassen. Slot volgt. Nieuwe Uitgaven: België. Men meldt uit Brussel dat de nieuwe zegels van lagere waarden (tot en met 50 c.), die het type „heraldische leeuw" zuilen vervangen en die eenerzijds den landbouw, anderzijds den handel zullen voorstellen, binnen zeer korten tijd reeds in omloop zullen worden gebracht. De ze gels van 75 c. (sepia) en van 1 fr. (rood) zullen de beeltenis van den koning dragen. Italië. De z.g. Antonius-serie ver scheen in veranderde kleuren: 20 c. zwart bruin, 25 c. groen, 30 c. oranjerood, 50 c. violet, 75 c. rose, 1.25 L. blauwgroen en 5 L. -f 2.50 L. oranje, voorzien van den op druk „Isole Italiane dell Egeo" voor de eilanden in de Egeïsche zee. De reeds vroeger door ons aangekon digde Garibaldi-zegels zijn verschenen. De uitvoering is zeer mooi, waartoe de fris- sche heldere kleuren ten zeerste meewer ken. De serie bestaat uit 10 frankeer- en 5 luchtpostzegels. De waarden zijn: 10 c. grijs-blauw, 20 c. licht groen, 25 c. groen, 30 c. oranje-rood, 50 c. paars, 75 c. karmijn!' 1.25 L. blauw, 1.75 L. 25 c. blauw-grijs, 2.55 L. -f 50 c. donkerbruin en 5 L. 1 L. roodbruin. Het inschrift luidt: „Cinquan- tenario Garlbaldino 18821932". Letland. De onlangs aangekondigde serie weldadigheidszegels, welke wordt uit gegeven ten bate van 't reserve leger ls na het verschijnen, direct ingetrokken en vernietigd, daar de uitvoering niet aan de belanghebbenden voldeed. Een nieuwe serie met moderne ontwerpen is thans in koers. De oplage is getand, zoowel als ge sneden, zeer groot. Ned. Indië. Vanaf 1 Mei a.s. zal aan de z.g. philatelisten-loketten op de post kantoren de nieuwe Indische frankeerzegel van 20 cent verkrijgbaar zijn. De zegels zijn vervaardigd in het bestaande type, de kleur is oranje, gelijk den vroegeren 22 '/i cent. Polen. Ook hier heeft men het Was- hington-eeuwfeest herdacht met de uit gave van een herinnerings-zegel, n.l. een 30 gr. sepia, groot formaat voorstellend Washington, geflankeerd door een tweetal Poolsche medestrijders. Rhodes. Ter gelegenheid van het hydrologisch congres, is een beperkt aan tal frankeerzegels van 1929 uitgegeven met den opdruk: „XXI Congreso Idrologico". pit het Engelsch door A. TREUB. iiL r wee£' Pleitte hij, en hij knikte K hoofd, dat zijn voorhoofd W °,p den Betegelden vloer bonsde, f* seek hem een oogenblik onge- 'Jf toen keerde hij zich met een ■ff\ach af- lb j P acllter zijn oor zal zijn hoofd E'®war gebracht hebben! zei hij tot [vier toen hij uit de keuken ging. Hij „.reetje gek, nietwaar? vroeg hij. ■ajis een vreemd wezen, gaf sir Peter Maar de doorsnee Chinees is lm? ^er dan onze romanschrij- |tos willen doen gelooven. 1??®? stoPd half van zijn stoel op, L|L™ee Jongelui de kamer verheten. vf naar de sigarenkist, opende ze, L_~anderde van plan en duwde ze litmvJ?1 d? .tafel weg. Zijn wenkbrau- bitJia?n acb samen in een frons, die ïneli v nees en gedeeltelijk van Imirmt P1J? waa en hij was een aan- I dieP gepeins verzonken, LJjrr „„te snik zijn aandacht trok. Idreml?! hoofd om en zag Nina op Bin? JS V^h den salon staan in een lekei-v??L ?ebroken handeling, alsof Nen .„^aoht had de kamer ledig te —Jfcci-v,: voor een oogenblik uit haar tUUkelijke ve^i^rgacht door haar klaar" hy wfePdehik- Ik Het metóJ6 hal£ 'erwachtte. baat lin aw aaxzelde even en beet op Vel ze' Jf°£ Jij verdriet had; toen too- 01 een glimlach te voorschijn en liep de kamer door op de manier van een mannequin. Ik heb den geheelen ochtend naar je gezocht, .Spencaire, zeide zij lief tegen hem, naar zijn stoel komend, en zijn haar met één zachten vinger streelend. Ik moet weer naar het verband kyken, nietwaar? Dat is niet noodig, Nina, antwoordde Spencer dankbaar. Miss Enid is zoo vrien delijk geweest het verband weer goed te leggen. Hij rilde onnoodig, toen de hand van het meisje over zijn schouder streek. Maar ik ben bang dat Clinton de hechtin gen heeft bedorven, die jij zoo vriendelijk gemaakt hebt. Nom d' un chien! riep het meisje boos uit. De gr. .r. .roote gek! Spencer trok zijn wenkbrauwen op toen Nina de r rolde met alle vuur en kracht van een Schot. Het is niets, verzekerde hij haar. Het schijnt dat ik binnen zeer kort medische hulp van de gevangenisautoriteiten kan verwachten. Nina's oogen fonkelden raadselachtig. Zullen zij je arresteren? vroeg zij scherp. Voor het oogenblik schijnt dat zoo, stemde hij onverschillig toe, hoewel Clin ton zeer veel waagt met mij zoo lang on bewaakt te laten. Nina ging op den arm van zijn stoel zit ten en leunde op zijn niet gewonden schouder, haar arm viel neer achter zijn rug en zij drukte haar wang op zijn haar. Zij deed of zij de kleine beweging van weerzin niet bemerkte, die hij niet kon te genhouden, ondanks de redenen tot dank baarheid, die hij jegens dit zeer geparfu meerde meisje had. Ik zal je niet arresteeren, terwijl Nina bij Je is! verzekerde zij hem teeder Ach, mijn Spencaire, ging zij met groot pathos voort. Je bent zoo onvriendelijk tegen je Nina. Ik heb je al zoo lang lief en je neemt geen notitie van me, Wat scheelt er aan. Ben ik niet mooi?. Je bent heel mooi mijn beste, zei Spencaire haar naar waarheid, maar ik ben niet verliefd op je, voegde hij er op recht bij. Niet een heel klein beetje? Ik heb je nooit lief gehad. Nina, en ik zal het nooit doen, zei hij haar met droevige teederheid. Nina begroef haar neus in zijn haar en snikte even en haar arm bewoog zich on rustig achter hem. En ik heb tweemaal je leven gered! herinnerde zij hem op verstikten weenen den toon. Er ontstond een korte stilte en Spencer bloosde schuldig. Dat waardeer ik natuurlijk zeer, ant woordde hij dankbaar. Hij ging vlugger rechtop zitten dan Nina verwacht had; zij tuimelde in den stoel achter hermen moest haar beenen uitste ken om haar evenwicht terug te krijgen. Spencer glimlachte en keek haar onder zoekend aan. Wat zocht je in den stoel? vroeg hij nieuwsgierig. Het meisje bloosde hevig. Zocht? vroeg zij met iets uitdagends in haar stem. Hoe? Haar oogen flikkerden een oogenblik uitdagend, toen kwam haar lieve stemming weer terug en zij sloeg een arm om Spencer's hals. Waarom spreek Je zoo tegen me, Spencaire? kreunde zij. Waarom wil Je me geen kus geven? Ik ben bang voor Lee Wang, mijn beste, antwoordde Spencer glimlachend. Clinton bleef staan, toen hij de deur van den salon opende en zijn lippen krul den zich. Let maar niet op mij? vroeg hij, ter wijl hij de kamer inkwam en vriendschap pelijk tegen het paar in den stoel wuifde. Wat beteekenen een paar woorden onder vrienden? Nina sprong op, toen de detective nader kwam en week terug toen zij den dreigen den blik opving van sir Peter, die juist binnen de deur stond. Spencer keerde een even glimlacher^ gezicht naar Clin ton en keek hem vragend aan Kom ik ongelegen? ging de detective met grommige geestigheid voort. Niet meer dan gewoonlijk, zei Spen cer vriendelijk tot hem. Wat was het rumoer? Clinton reikte naar de telefoon. Moord! snauwde hij. Dat was het! Moord! En jullie zit hier en praat onzin! voegde hij er boos aan toe, alsof die bezigheid op zulk een oogenblik het top punt van heiligschennis was. Spencer ging rechtop in zijn stoel zit ten en zijn gezicht werd onmiddellijk ernstig. Moord? Meadowbank is dood! Houd je mond, terwijl ik met het bureau spreek! snauwde Clinton, terwijl hij op een antwoord wachtte. Spencer richtte zijn blik op sir Peter en er lag een glimp van beschuldiging in zijn oogen. De baronet beantwoordde den blik somber uitdagend en veranderde onbe haaglijk van houding. Wat scheelt dit vervloekte ding? vroeg Clinton eindelijk boos, woedend met den haak van de telefoon rammelend, juist terwijl de deurbel gonsde. Spencer sloeg geen acht op de driftige vraag en zijn oogen fonkelden wraak zuchtig, terwijl hij zijn schuinen blik op de oogen van sir Peter gericht hield. De deurbel klonk weer. Ga als het je belieft naar de deur, Brace, gebood hij met zachte, doordrin gende stem, die Clinton's verbaasde aan dacht op sir Peter richtte. De baronet kleurde en scheen op het punt een driftig antwoord te geven, toen schoot zijn kaak uit als een klep en hij liep door de kamer, duwde Nina uit den weg me een krachtigen achterwaart- schen zwaai van zijn arm, zoodat zij over een stoel viel en verdween toen in de hall. ZILVEREN JUBILEUM VAN Dr. P. LE GRAND te SASSENHEIM Dr. P. Ie Grand. Heden herdenkt Dr. Ie Grand den dag, waarop hij zich 25 jaren geleden in de gemeente Sassenheim vestigde. Dr. ie Grand werd op 9 Juni 1880 te Amsterdam geboren, studeerde aan het Gereformeerd Gymnasium aldaar. Zijn medische studie vond eveneens te Amster dam plaats; waarna hij op 23 Juni 1906 tot arts werd bevorderd. Op 11 Febr. 1907 promoveerde hij aan de Gemeentelijke Universiteit op het proefschrift getiteld: „Over couveuses en couveuse-kinderen". De jubileerende geneesheer vindt naast zijn drukke praktijk nog tijd zich te wijden aan verschillende vereenigingen. Zoo is hij de ziel van de Sassenheimsche afdeeling van „Het Groene Kruis" en haar T.B.C.-commissie. Voor een groot deel is zijn organiseerend talent de aan leiding geweest dat men te Sassenheim be schikte over twee dagverblijven voor T.B.C.-lijders, die door de inspectie van Volksgezondheid zijn goedgekeurd. Wat voor moeilijk werk dit is, zullen velen zich nauwelijks kunnen indenken. Voorts is hij nog bestuurslid van verschillende Chr. vereenigingen. Het is te begrijpen dat zijn patiënten dezen dag niet onopgemerkt voorbij wenschten te l„ten gaan; er vormde zich dan ook een huldigingscommissie. Hedenmiddag vond in het vereenigings- gebouw der Ned. Herv. Kerk een druk be zochte receptie plaats. Zoo goed als alle patiënten kwamen den jubilaris geluk- wenschen. Het woord werd gevoerd door den heer W. Warnaar, als voorzitter der commissie, die gewaagde van de dank baarheid die de patiënten thans vervult. Verschillende andere sprekers o.a, de heer J. H. A. Vooren als secretaris der Z.H. vereeniging tot bestrijding der T.B.C., voerden hierop nog het woord. Wij komen op de receptie en de aanbie ding van het cadeau der patiënten en fondspatiënten nog nader terug. Spanje. In de republikeinsche reeks verschenen weer twee nieuwe waarden, n.l. de 2 c. bruin, met de beeltenis van Blasco Ibanez en de 40 c. blauw, beeltenis van Emilio Castelar. Voorts verscheen nog met de beeltenis van Nicolas Salmeron de 50 c. oranje. Alle zegels dragen, gelijk vroe ger, nog steeds het gebruikelijke controle- cijfer op de achterzijde. IJsland. De 4 a. grijs en rood, 6 a. grijs, 20 a. groen en zwart (voorheen blauw of bruin) 25 a. bruin en groen en 40 a. lila. uitgave 1920 verschenen, met een zeer duidelijk geretoucheerd middenstuk. Correspondentie adresseere men: Redactie Leidsch Dagblad, Postzegel rubriek. Leiden. Clinton staarde, den hoorn van de telefoon halverwege het instrument en zijn oor, terwijl Nina een krachtigen vloek in Montmartre Franseh uitstiet, die een blos van schaamte op Spencer's wangen te voorschijn riep. Toen leunde Clinton over de tafel, tikte Spencer op den schouder om zijn woorden meer nadruk te geven en zijn toon klonk dreigend. Wat beteekent deze butler-geschiede nis, Spencer? vroeg hij, sir Peter nakij kend. Ik geloof dat je de nieuwsgierigste de tective bent dien ik ooit ontmoet heb, ant woordde Spencer, met een schijn van boosheid. Kan je niets doen zonder vragen te stellen? Daar Brace butler is, zal hij je zeker alle inlichtingen willen geven over zijn betrekking, die je verlangt. Maar ik moet je waarschuwen, dat je omvang geen recommandatie zou zijn voor een plaats bij de eerste families. Clinton nam geen notitie van de bedoe ling van deze ongepaste aardigheid en keerde weer terug tot zijn twist met de telefoon. Hij zou later de zaak onderzoe ken. Zijn dringendste werk was contact te krijgen met het bureau en de knapste koppen om het spoor te zoeken van Mea- dowbank's moordenaar. Hij rammelde weer met den haak. Die telefoon heeft geen verbinding, Clinton, zei Spencer, op het afgesneden koord wijzend. Oh! snauwde Clinton. Wie heeft dit gedaan? Ik deed het enkele oogenblikken ge leden, antwoordde Spencer kalm. De bel verveelt me, zei hij. Zoo? spotte Clinton kwaad. Iets anders zal je vervelen, voordat je veel ouder bent, dreigde hij. Zijn er andere telefoons? (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 19