3 i woldringh van der hoop. 'aargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 April 1932 Derde Blad No. 22113 Blijde incomste van burgemeester DICHTE DROMMEN LANGS DEN WEG! DRUK BEZOCHTE RECEPTIES IN DE BEIDE KATWIJKEN! HET 50-JARIG BESTAAN VAN DE VEREENIGING vB00M- EN PI.ANTENRRI'&S" TF POS^OPP FEUILLETON. »e Inbreker F<W& SïJteÉ. de gisteren gehouden drukbezochte receptie ter gelegenheid van de intrede van mr. W. J. Woldrmgh van der Hoop te Katwijk maakte onze fotograaf een opname van den Burgemeester in zijn familiekring. perf rousiaste stemming heeft giste- (Mi'de beide Katwijken geheerscht! Jwa,< er alom over de komst van filetiwen Burgemeester, die zich on- delüji: in „woord zoowel als in daad" ^Tn .Burger-vader" heeft getoond! iheerschte ook over het feit, dat \ch gunstig liield en dat zelfs meer oltjk de zon straalde. Gelukkig liaal eindelijk eens geen onafge- ltroomende regens, zooals dat bij 'Catwijksche feesten helaas veel- voorgekomen het er gisteren in de beide dor- lijk en feestelijk uit! Overal langs en wegen wapperden de vlaggen, begroette men den Burgemeestc-r familie met vriendelijk handgewuif ligen groet! De stoet der 14 rij- raarvoor de fiere rood-bepluimde Iwaren gespannen, trok een over- hde belangstelling, speciaal op den |boulevard, terwijl voor degenen, gedwongen thuis waren gebleven, lelijke radio de concessie daar- I op het laatste oogenblik afgeko- voor zorg droeg, dat ook zij het ne konden volgen. feel vriendelijke woorden giste- ls in hoofdzaak door ons vermeld gewisseld Wij hadden het gevoel, l niet slechts beleefdheidsphrases Bit, vooral niet door den Burge- elve. die tijdens de installatie ir. kaal in zijn speciaal dankwoord tot etaris, waarin hij mede het ge- abtenarencorps en de politie be- later in Hotel du Rhin, tijdens hk aan de „Commissie van Ont- zulke eenvoudig gevoelige en ■temde woorden sprak. In het „Ik *5 Katwijker onder de Katwijkers kwam de gemoedelijkheid naar "arvan hij in zijn officieele rede pe Deze burgemeeser lijkt ons de Burgervader" te zullen worden, pö met de bevolking, vol interesse Inooden en zorgen, die speciaal in Ba zoo uiterst nijpend zijn. Jïan nmir.g was van den beginne af I en Opgewekt! Ds. Kalkman sorak I 516115 onder het bord met „Kat wijk", de nieuwe „mijlpaal" in het leven van dezen Burgemeester, een kort maar krachtig woord van welkom tot mr. Woldringh van der Hoop, die te mid den van den kring zijner familie leden en afgevaardigden der vereenigin- gen stond. Op den achtergrond lag het op dat oogenblik juist even door de zon over straalde prachtige panorama met in het midden het nieuwe, haast voltooide Raad huis, waarvan de vlag wapperde. In dit gebouw zullen stellig in de toekomst be langrijke besluiten voor Katwijk genomen worden. Moge de besprekingen er onder den nieuwen leider een vlot verloop heb ben! Een aardig moment was het, toen de belde dochters der wethouders bloemen aan mevrouw Woldringh van der Hoop overhandigen, waarop feestelijk de weg naar het. oude. vertrouwde Raadhuis werd ingeslagen. Dit was al heel spoedig volkomen bezet! Het is maar goed. dat binnenkort een waardiger en royaler Raadzaal in deze snelgroeiende gemeente met een bevolking van reeds 16250 inwoners ter beschikking zal zijn: nu zat men, ondanks de voor treffelijke regeling, tocli wel eenigszins gepakt als „haringen in een ton". Wij be doelen hiermee niets onvriendelijks: overi gens is deze vergelijking voor een plaats met een zeer grooie visschersbevolking wel toepasselijk. Een artistieke versiering met palmen en bolbloembouquetten was aangebracht. Spoedig daarop werd de Burgemeester door de raadsleden van Tongeren en Grimbergen binnengeleid, waarna de in stallatieplechtigheid volkomen verliep op reeds gisteren door ons geschtste wijze. Op de receptie te Katwijk-Binnen zagen wij o.a. nog de burgemeesters van Oegst- geest. Rijnsburg. Voorschoten en Leidschen dam resp. de heeren Van Gerrevink, Bos- schieter, Vernède en Keyzer. de heer Kobus oud-secretaris van Katwijk afgevaardigden van het „Leidseh Studentencorps", pastoor Schiphorst, ds. Bruyn. mr. S. v. d. Helm, rector van het missiecollege St. Willibror- dus. alle raadsleden en de leden van de commissie van ontvangst en zeer vele par ticulieren. De gang naar Katwijk-aan-Zee geleek wel een triomftocht! Aan beide zijden van een weg naar het dorp, alsook in de plaats zelve en op den Boulevard stonden de toe schouwers, wuifden vanuit de ramen, ter wijl af en toe zelfs een gejuich opsteeg. Ook tijdens de receptie maakten talloos velen van de gelegenheid om met den bur gemeester. die een rustigen en uiterst sym pathieken indruk maakte kennis te maken. Met het oog op de tijdsomstandigheden was aan het geheel een eenvoudig karakter gegeven hetgeen ongetwijfeld met de op vattingen en 't karakter van dezen burge meester strookte Maar de ontvangst was er des te waardiger om! De zaal van hotel .(du Rhin" bleek even eens met palmen en bloemen versierd. Er was o.a. een bloemstuk van het Studenten corps Col!. Civ. Acad Lugd. Bat, Supre- muni en een van de gemeente, vervaardigd door den gemeentetuinman. Na de gisteren gepubliceerde rede van ds. Kalkman boden de jongenames Dieneke de Bruyn en Marie van Daalen een bloe menmand aan. De jongeheeren Leo Boek hoven en Kees v. d. Wijngaardt overhan digden bloemen aan de echtgenoote van den burgemeester, terwijl het dochtertje van mr. Woldringh van der Hoop bloemen kreeg van de jongedames Hannie van Daa len en Lia de Bruyn. Vervolgens sprak de burgemeester een korte rede uit. Hij dankte, ook namens zijn familie voor de buitengewone ontvangst van de Katwijksche bevolking. De ont vangst was voor hem en zijn familie on vergetelijk geworden. In de redevoeringen was gesproken van verwachtingen, die worden gekoesterd. Nu is het heel moeilijk om zaken te behandelen waarmee men ge heel onbekend is. Men heeft verwachtin gen, doch deze worden niet altUd verwe zenlijkt,. De critiek is dan meestal gauw klaar met haar oordeel. Spr. wees op zijn verantwoordelijke taak: hij was echter vol vertrouwen, dat God hem de kracht zal geven deze te volbrengen. Hij achtte een persoonlijk contact noodig. Mr. Woldring van der Hoop betoonde zich buitengewoon getroffen door de ontvangst van het co- Hierboven het bestuur der veroeniging Boom- ^tenbeur^ &0^°£PAnt'h ^a^MT;JrnvanULintmj°de f^k sferotaris. C. van Veen. voorzitter. C Bekenkamp. B°rSt' penningmeester. Joh?de Ruiter, D. Oosterwijk en A Sijtsema. Dit jubileum vond plaats in de rijk met groen en bloemen versierde zaal van hotel „Klaassen" te Boskoop. De voorzitter, de heer C. van Veen. opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom, en gaf zijn vreugde er over te kennen, dat zoo velen waren op gekomen, om het feest, ter gelegenheid van het gouden jubileum mede te vieren. Vervolgens werden door spreker woor den van dank gesproken tot den burge meester. alsmede tot de afgevaardigden van de hier ter plaatse gevestigde tuln- bouwvereenigingen voor hare belangstel ling en aanwezigheid. Vervolgens stond spreker stil. en gaf een overzicht van de vele werkzaamhe den. die gedurende dat afgeloopen tijd perkdoor de vereeniging zijn verricht, ter wijl door spreker in het bijzonder geme moreerd werd de te Boskoop schitterend geslaagde bloemententoonstellingen, die ook de bewondering hadden van ons Ko ninklijk Huis, door deze tentoonstellingen te komen bezichtigen. Vervolgens wees spr. op de verschillende boekwerken, met nuttige wenken, alsmede van de rozenlijsten, die door de vereeni ging in den loop der jaren aan de leden zijn verstrekt en gaf tevens ook 'n opsom ming van de vele keuringen, die door de keuringscommissie, onderafd. der vereeni ging waren verricht ten opzichte van nieuwe variëteiten. Tot slot wenschte spr. allen aanwezigen een genoeglijken avond. Hierop volgde een lange rij van spre kers. Allereerst voerde het woord de heer P. S. Colijn. burgemeester der gemeente Boskoop namens het gemeente-bestuur, vervolgens de heer C. Ph. Moerlands. directeur der Rijkstuinbouwschool, de heer J. Zwartendijk, namens den ..Plan- tenziektenkundige dienst", de heer J. Dijkhuis, namens den bond van „Planten- handelaren", de heer M J. Rosbergen, namens de vereeniging voor „Boskoopsche culturen", de heer D. Veerman Jr. namens de afd. Boskoop van de Kon. Ned. maat schappij van .Tuinbouw en Plantkunde", de heer H. G. Mathot namens de afd. Boskoop van de „L. T. B." en tot slot de heer A. van Leeuwen namens de „Bos koopsche veiling". Door al deze heeren werden felicitaties uitgesproken aan het adres der jubilee- rende vereeniging. Na afloop van het offieele gedeelte ging men over tot een feestelijk samenzijn, waarbij nog menig goed woord voor dt vereeniging werd gesproken! Tot slot zij nog vermeld, dat aan ieder lid der vereeniging een nieuwe rozenlijst werd aangeboden als herinnering aan dit gouden jubileum! mité, waarin da burgerij in haar vele ge ledingen vertegenwoordigd was. Spr. hoopte in de toekomst aan de verwachtingen te voldoen. Men heeft gebouwd op zijn jonge energie. Men kan er verzekerd van zijn, dat hij aan het belang van de gemeente zijn volle werkkracht zal geven. Op verzoek van den heer J. Volbeda,voor zitter van de Oranjevereeniging, werden nu staande twee coupletten van het Wil helmus gezongen, gevolgd door het uitroe pen van: „Leve de burgemeester, hiep. hiep hoera." Toen volgde de gelegenheid om den bur gemeester met zijn echtgenoote te compli- menteeren, terwijl intusschen de thee rond ging. Onder de aanwezigen werden opgemerkt alle predikanten uit deze gemeente, bene vens alle hoofden van de openbare school en van de bijz. scholen, ongeveer alle ree- ders en vertegenwoordigers van alle takken van nijverheid en industrie te Katwijk aan Zee, alsmede velen van het gemeenteperso- neel. Aanwezig waren o.a. de insp. van het L. O., de heer J. Baak Jz.; de voorzitter van de Kamer van Koophandel, de heer Ten Cate Brouwer, ir. dr. J. v. Hettinga Tromp, dr. G. C. A. van Dorp; de direc trice van het Zeehospitium mevr. dr. Van Dorp. Te velen echter om allen op te noemen! Een verrassing, die men geheim gehou den had. was nog het optreden van de mondorgelclub „Concordia", directeur de heer D. van Wouw uit Leiden. Na eenige verdienstelijk uitgevoerde nummers werd ten slotte gespeeld het „Lang zal hij leven", gevolgd door een Driewerf hoera! De burgemeester dankte de jongens voor hun spel en den directeur voor de leiding. Nauwelijks was dit concert afgeloopen of de tweede verrassing kwam: de Chr. Mu ziekvereniging U.N.I. directeur de heer P. C Langmuur. stond op den boulevard voor het hotel „du Rhin" opgesteld. De burge meester met echtgenoote en dochtertje verschenen voor het geopende raam; van uit de veranda van het hotel had men een prachtig vergezicht op de kalme zee met hier en daar een visSchersvaartuig in het verschiet en over den Boulevard, die zwart van de menschen stond! Dichte drommen luisterden, door de politie te paard op een afstand gehouden, naar het spelen van U. N.I. Na de uitvoering werd de directeur met het bestuur aan den burgemeester voorgesteld Onder de vroolijke toonen van een marsch trok men heen; velen liepen met de muziek mee. Het officieele gedeelte van dezen dag was hiermee ten einde. Een speciaal woord van hulde komt nog toe aan de „commissie van ontvangst" on der leiding van ds. Kalkman diens orga nisatorisch talent dient geprezen die het verloop der plechtigheden zoo uitstekend heeft gearrangeerd, als ook aan de politie, onder leiding van den heer v. d. Wijn- gaart, wie de moeilijke taak was opge dragen. overal voor een behoorlijke rege ling en afzetting moest zorg dragen, doch daaraan met veel tact en toewijding heeft voldaan! Moge het zonnetje, dat tijdens de bloem- aanbieding op de grens en ook later tel kens scheen, het symbool zijn van een gunstige toekomst voor Katwijk dat met zulke goede en spontaan geuite bedoelin gen den nieuwen burgemeester heeft inge haald! Wederzijds lijkt ons gisteren reeds een hechten band te zjjn geschapen die voor een gunstig beleid wel allereerst als voorwaarde mag gesteld worden! Mr. Wol dringh van der Hoon zal ongetwijfeld zich betoonen als iemand, die de bevolking als zijn gezin zal beschouwen, iemand op wien men kan bouwen en aan wlen men met een gerust hart. zijn belangen kan toever trouwen! Katwijk heeft weer zijn burge meester: deze zal zich met heel zijn ener gie. heel zijn ziel en heel zijn gemoed aan de nieuwe gemeente weten te wijden! Dat is onze overtuiging! ^■[het Engelsch door A. TREUB. HOOFDSTUK XXVI. ton stond langzaam op en keerde Iden chauffeur, wiens gelaat asch- was en wiens oogen voornemens I zich van zijn andere gelaatstrek- Jcheiden to. longmensch. zei hij streng, vertel gebeurd is. lis niets te vertellen voor zoover het Irelt. antwoordde de chauffeur. Ik 1st bezig een nieuwen band te beves- foen het geweer afging, zooals ik U heb Ik sprong bijna uit mijn vel en log even geraakt bij den rand van Jet Hier. u kan het teeken zien. En ptte het haar boven zijn voorhoofd leen licht sneedje in zijn schedel te |!en i. antwoordde Clinton schijnbaar ihillig, en wat gebeurde er toen? keerde mij juist om en daar was [igzaam langs den muur glijdend, en tolver viel uit zijn hand. En dat ls lffat ik er van weet! eindigde de ^■eur met iets strijdlustigs in zijn ïui hac" seen ruzie? vroeg Clinton en indrukwekkenden toon. tuzie? Neen. We maakten juist een e zooals men met iederen vreemde ien Hij vertelde mij eenige van zijn Jgen als polltie-agent en ik legde de verheden van dit vervloekte ding uit chauffeur wenkte minachtend naar 0 Het was vroeget een goede wagen, 1 hij er bij, maar hij heeft nu kuren Ken, die op Je zenuwen werken. Hm. Alleen maar boomen opzetten? Niemand anders kwam er onder liet ge sprek bij, hè? Niet om te noemen. Nina kwam uit de achterdeur zoo pas en ik zei een paar woorden tot haar. zooals ik gewoonlijk doe, ziet U. Iets sarcastisch. Ik en zij konden het nooit goed samen vinden. Brutaal nest met haai- parley voo en haar wee-wee Is zij niet hier geweest? Neen Zij was op het punt hierheen te komen. Zij maakt me meestal gek als de auto niet goed gaat. Toen zag ze een vreemdeling en zij ging natuurlijk in huis terug. Goddank! Zei Meadowbank iets over haar? Hij vroeg me wie zij was, meende, dat zij een slim klein ding was, totdat ik hem zei, wat ze mij toescheen, toen hield hij zijn mond. Net als alle mannen. Hij had oog voor figuren. Clinton keek den ander peinzend aan en streek over zijn kin. Welken kant keek hij uit toen hi] neergeschoten werd? vroeg hij kalm. Dat moet U mij vragen! antwoordde de chauffeur tk heb geen oogen achter in mijn hoofd Hij zat een poosje daar op het benzinevat, toen stond hij op en leun de tegen den muur en scheen een oog te houden op den geheelen vervloekten boei. Clinton wees op het dunne stukje staal, dat in het haar van den doode te zien was. Je gebruikt natuurlijk niet zulk soort gereedschap? vroeg hij met gedempte stem. De chauffeur boog zich voorover en be keek met afkeer het korte eindje gepolijst staal. Toen hij opstond, was zijn gezicht bleèker dan ooit. Ik gebruik een massa gereedschap pen, die er zoo uitzien, zei hij uitdagend, maar dat daar is niet van mij. Clinton knikte met het hoofd en keek Parlez-vous en oui, oui. met oprecht leed naar wijlen zijn onder geschikte. Hij was een goede kerel, zei hij lang zaam en er zal heel wat voor den moord betaald worden. Er heerschte een kort oogenblik stilte, gedurende hetwelk Clinton, sir Peter en de chauffeur ernstig naar het lijk keken, toen kwam dr. Brenner haastig door de laan aanloopen, gevolgd door den agent in burgerkleeding .De dokter schrikte toen hij de breinaald zag. Moord? riep hij. Het ziet er wel naar uit, zei Clinton kortaf. Ik heb om den ziekenwagen gestuurd, zei de agent in politiek zachtjes, met zijn oogen ongeloovigop het lijk gericht. Goed, antwoordde Clinton. Je moest er maar mee naar het bureau gaan. De dood trad onmiddellijk in, zei de dokter opstaande. Hoe is het gebeurd? Dat zal ik U eenigen tijd later vertel len, dokter, beloofde Clinton grimmig. En het is waar ook, U heeft vanochtend een wond van den butler verbonden, niet waar? Ja. Een vrij leelijke meswond onder den arm, antwoordde de dokter. Ik be greep van hem, dat de Chineesche bedien de hem bij ongeluk stak. U kan de wond niet verkeerd voor een kogelwond hebben aangezien, wel? vroeg Clinton hoopvol. De dunne lippen van dr. Brenner krul den zich even om. Zelfs U zou gezien hebben dat het een wond door een mes was, antwoordde hij. Volgens mij was Spencer zeer gelukkig dat het mes daar trof voegde hij er bij. Be halve een beetje stijfheid is het niet waar schijnlijk dat hij eenig stoffelijk ongemak er door zal hebben. Maar deze arme kerel ik kan me niet voorstellen hoe hij neer geslagen werd. Er moet heel wat kracht achter het projectiel gezeten hebben. Ja, antwoordde Clinton, en er zal heel wat kracht komen achter den man, die het afzond. Vlak achter hem. En dat zal de politiemacht zijn. Geloof me maar! Toen het lijk van Meadowbank wegge haald en de dokter vertrokken was, bleef Clinton zoo lang stil staan, leunend tegen de garagedeur en het huis met half geslo ten oogen aanziend, dat sir Peter iets van sympathie voor hem voelde en hem einde lijk zacht op den schouder klopte. Een droevige zaak, Clinton, zei sir Peter plechtig. Er moet nauwkeurig onder zocht worden. Dat zal gebeuren, beloofde Clinton grimmig. En ik zal het onderzoek leiden. Hij keerde zich tot den chauffeur. Gaat die auto van je? vroeg hij opeens. Ja, antwoordde de chauffeur onzeker. Goed. Breng ze op gang. Weet je Douglass Street, Ponsonby? Enja. Goed. Je moet een briefje brengen aan mevrouw Clinton. Zij is daar op bezoek. Terwijl de chauffeur zich klaar maakte en de auto op gang bracht, schreef Clinton haastig op een blad van zijn notitieboekje een paar regels, die zijn vrouw meldden, dat Meadowbank dood was en nog een paar, om haar te vragen dadelijk naar Meadowbank's vrouw te gaan en bij haar te blijven in dit uur van droefheid. Toen dit gedaan was, scheurde hij het blad uit, vouwde het en gaf het aan den wachtenden chauffeur. Het adres staat er op, zei hij. Ga nu. En zwijg over deze zaak. De chauffeur en de auto gingen en toen zij verdwenen waren wendde Clinton zich tot sir Peter, die zwijgend wachtte. Zij ke ken elkander een oogenblik aan en het bleek duidelijk, dat ieder een hoedanigheid in den ander vond, die hun vijandschap verminderde. Dit maakt de zaak van gisterenavond nog ingewikkelder sir Peter, zei de detec tive bedaard. We hebben te doen met iets ergers dan een inbreker, die speelkaarten rondstrooit om de zaak een cachot te ge ven We hebben een zeer slim moordenaar in deze zaak en ik zal hem pakken voor dat hij het mij doet. We zullen naar bin nen gaan en het bureau opbellen en een paar mannen meer krijgen. Hij ging voor naar de achterdeur van het huis. Ik hoop. dat die chauffeur van U pro beert weg te komen, zei hij over zijn schouder. Ik heb de kans gegeven. Oh, Beamish is volkomen onschade lijk, dat verzeker ik U. antwoordde sir Pe ter, toen hij den detective in de keuken volgde. Nu, hij ziet er niet naar uit, zei Clinton. Lee Wang keek op van zijn werk. toen de beiden door de keuken liepen en zijn gelaat Was van angst vertrokken, terwijl het aardewerk in zijn hand rammelde, toen hij twee borden op een plank boven zijn hoofd zette Hij kroop weg toen de detective hem naderde en schuilde angstig in een hoek. Clinton zag hem koel aan en zijn lip pen krulden zich minachtend Het was duidelijk dat de moed van den Chinees ernstig geleden had door de emotievolle voorvallen van den morgen. Ik niet weet! Ik niet weet! Houd je mond! beval Clinton hardop. Niemand zal jou dooden! Ik niet weet! Ik niet weet! Ik zal je als je je mond niet houdt! dreigde Clinton dichterbij komend. Waar is Nina? Lee Wang wierp een smeekenden blik op sir Peter, die onbeweeglijk midden in de keuken stond, en op zijn knieën val lend, boog hij het hoofd op den grond, en vouwde zijn handen in zijn mouwen over zijn maag. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 9