73*t« Jaar?ans? WOENSDAG 20 APRIL 1932 No. 22111 [eerste blad. STADSNIEUWS. DE OUDE VEER VAN IU0RB. Het voornaamste Nieuws van lieden. ASFALT-WEGEN Economische wegen LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: I „el rooT advertenttën uit Lelden en plaatsen I per..nhaoDeD van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle rïrertentlën 85 Cts. per regel. Kleine Advertentlën I "rt bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. rrnavlmum aantal woorden van 30. volzens postrecht. Voor eventueele opzending van 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.n Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per weekf.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. „mer bestaat uit DRIE Bladen drankwet. leester en Wethouders van Lei- ben ter algemeene kennis, dat de Sink's Tennisvloeren, te Leiden, Jiek heeft ingediend ter bekoming ■verlof B voor den verkoop van lien drank voor gebruik in per- fce Morschweg no. 96b, alhier. VAN DB SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. [pan STRYEN, Secretaris. J April 1932. 8159 ieidsch crisis-comité. nvulling van het in ons Blad van bnd geplaatste bericht betreffende Enemen van het Leidsche Crisis- |tot het oprichten van een vak- or de werklooze jongere vakarbei- jördt. nader medegedeeld, dat de van dezen cursus voorloopig be- fop drie maanden. o ZILVEREN JUBILEUM, plegenheid van zijn zilveren jubi- huisbewaarder en looper bij den del en Drukkerij voorheen E. J. de heer J. J. van Oosten heden- gesproken door den directeur, ier Peltenburg, die zijn hartelijke ischen vergezeld liet gaan van de van een enveloppe met inhoud, iet kantoorpersoneel verraste den die den verderen dag in den ten kring doorbracht, met eenigc Ie blijken van waardeering. BIG BESTAAN DER KAMER VAN KOOPHANDEL. f wij vernemen zal de Kamer van idel en Fabrieken voor Rijnland 'enheid van haar tienjarig be- in op Vrijdag 22 April des namiddags 4—5 uur receptie houden in de ver- deizaal van haar gebouw, Stationsweg alhier. BlDSCHE BURGERWACHT. De gymnastiek- en schermlessen van 'engenoemde Burgerwacht zullen ein- !en 26 April a,s., terwijl de schietoefe- jen in de Morschpoort-Kazerne ein- :n 29 April a.s. lietoefeningen met scherpe patro on aan op Zaterdag 7 Mei a.s., van nam. op baan 5 en 6 schietbanen ijk. Ie niet in de gelegenheid zijn op te schieten, zullen bij genoeg- dneming op een Maandagavond liegenheid gesteld worden aan de ;en deel te nemen. AUTO UITGEBRAND. ^Javond omstreeks 8 uur kwam de Ilian8e 8. v. d. z. alhier op het onzalige I? ,"taIldende lucifer te werpen in „r.nïlflf .benzine' dat laë onder een •iSSmw staar>de op den Hooge- ff~J? toebehoorende aan den heer «♦SLtS.!, Zoeterwoude. De gevolgen nt+„ „f. Somakkelijk raden: de benzine tnnrf ia minder dan geen lijd Tnpn ™ef e auto 111 lichtelaaie. ras vLnf<,Üi0ïrfpuit er met 6611 slang in ,TU,v te blusschen, was e af[>eWQLraUi° met vecl meer over dan e afgeblakerde carrosserie. SCHRIJVEN DER SCHOENMAKERS PATROONS-VER. „NIEUW LEVEN". Inzake herstelwerk. Door het bestuur van de Schoenmakers- patroonsvereen. „Nieuw Leven", onder- aideeling van den Nederlandschen Bond van Schoenmakers-patroons- en winke- liersvereen., secretariaat Langebrug 46, alhier, is onderstaand schrijven gezonden aan: le de Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon; 2e. het Crisis-comité en 3e. de Vereeniging Schoolkindervoeding en Kinderkleeding te Leiden: Ondergeteekenden. vertegenwoordigende het bestuur van de Schoenmakerspatroons- vereeniging „Nieuw Leven" te Leiden ne men bij deze de vrijheid het onderstaande tot u te richten met de vriendelijke vraag een en ander wel te willen overwegen en zoo mogelijk het daarin vervatte beleefde, doch dringende verzoek in te willigen. Door de zeer moeilijke tijdsomstandig heden zijn ook de schoenreparateurs te Leiden in groote moeilijkheden gekomen. Het herstelwerk is dermate afgenomen, dat zelfs te goeder naam en faam bekend staande schoenreparateurs, die voorheen konden beschikken over een kwantum werk per week, wat netto een verdienste van circa f. 30.- mogelijk maakte, nu met de beste wil het niet kunnen brengen tot f. 20.- per week. Voor deze, die op dit oogenblik de bevoorrechten kunnen wor den genoemd, doch met angst de toekomst tegemoet zien (wat bij het verrijzen van de groote schoenwinkels, waarin bijna voor niets de inferieure, van papier en andere surrogaten samengestelde schoe nen het publiek worden aangeprezen), neemt, omdat dit slechte werk het repa- reeren niet waard is, het herstelwerk angstwekkend af. Vele minder gelukkige leden onzer vereeniging gevoelen hiervan reeds geducht den invloed en zijn met hun gezin aan den rand van den ondergang gekomen. Bij onderzoek naar dien toe stand bleek ons, dat er zelfs zijn, die geen grooter inkomen hebben dan circa f. 10.- per week. Wanneer wij u dan mo gen opmerken, dat daar gezinnen onder zijn van zes of meer personen en dat de huishuur in bijna alle gevallen circa f. 5.- bedraagt, dan kunt u begrijpen, wat daal geleden wordt in alle stilte. Immers, hij, de kleine zelfstandige ondernemer, kan zich meestal nergens vervoegen om steun of onderstand. Afge zien nog van het feit, dat velen, eer zij daartoe zouden komen, liever zoo lang mogelijk probeeren zich zelf te helpen. Hoewel wij begrijpen, dat het moeilijk is een niet te controleeren zelfstandige ondernemer te steunen de mogelijkheid is immers niet uitgesloten, dat hij mor gen iets meer verdient dan vandaag komt het ons toch schrijnend onbillijk voor, dat voor dezulken niets zou kunnen worden gedaan. Wij zijn overtuigd dat uw bestuur er prijs op stelt de beschikbaar gestelde gelden zoo goed mogelijk te be steden en hebben er alle vertrouwen in,, dat wij op uwe gewaardeerde medewer king mogen rekenen, wanneer wij u een plan voorleggen, dat voor uitvoering vat baar is en dat wij zoo vrij zijn hierbij in het kort voor te leggen. Door u worden reparatie-bonnen ver strekt, waarop schoeisel kan worden her steld door nader aan te wijzen schoen herstellers tegen vastgestelde prijzen. Een meer uitgebreid plan staat te onzer be schikking. Een en ander is in navolging van wat in Den Haag voortreffelijk in toepassing is gebracht. Onder toezicht en controle van der di recteur van de Haagsche Vakschool wor den de schoenen van schoolkinderen, die daarvoor in aanmerking komen, dooi schoenmakers hersteld. Het werk wordt aan de school gebracht en door den direc teur met bijgevoegd leder aan den schoen maker medegegeven. Het daaraan te ver dienen loon is een mooie aanvulling van de te lage inkomsten Met dit stelsel zijn twee gezinnen gebaat en het idee van ondersteuning is zoo goed als weggenomen. Bovendien worden de gelden door u aan schoeisel besteed, economischer belegd, dan dat men het verstrekte schoeisel ge heel wegslijt of door zelfreparatie ver nielt. Oi. kan deze vorm van werkverschaf fing worden uitgebreid met het herstel len van het door uw bestuur aan werklooze arbeiders te verstrekken schoeisel. Gaarne zijn ondergeteekenden bereid u in deze van voorlichting te dienen en eventueel de regeling en de controle op zich te nemen: zij staan er u borg voor, dat onder hun toezicht een en ander tot uw genoegen zal worden uitgevoerd Bovenstaand geven wij u beleefd in overweging en hopen, dat u als uitkomst voor onze inderdaad behoeftige medeleden uwe medewerking in deze zult willen ver- leenen. w.g. C. J. B. v. d. UPWICH, Voorzitter, w.g. F. J. HAKKAART, Secretaris. FILMVERTOONING „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". Gisteravond vond in de matig bezette Stadsgehoorzaal een filmvertooning plaats, georganiseerd door de afd. Leiden en O. van de vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat". Wegens verhindering van den voor zitter. den heer A. W Frensen werden de aanwezigen welkom geheeten door den heer Pel, die er op wees. dat deze film avond georganiseerd was om een blik te geven op hetgeen de Nederlandsche In dustrie vermag en het verbruik van het Ned. fabrikaat zooveel mogelijk te helpen bevorderen. Hierop werd het woord gegeven aan den heer Snoek, secretaris-penning meester der Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat". die op heldere wijze 'n korte toe lichting gaf. De vereeniging wil het pu bliek overhalen de artikelen van het eigen land de voorkeur te geven boven die uit het buitenland, omdat zij tenminste aan deze gelijkwaardig zijn. De vereeniging doet geenszins aan oolitiek, dit in verband met voorkomende verwijten in die rich ting; zij heeft met ..protectie" niets uit staande. In de 17 jaren van haar bestaan, heeft zij reeds 200 films vervaardigd, waar mee zij de fabricaten tot, de menschen wenscht te brengen. Op duidelijke wijze zette spr vervolgens de voordeelen uiteen van het koopen van Ned. Fabrikaat voor onze bevolking en welk een groote schade het beteekent. wanneer zulks niet geschiedt Hierop werd tot de vertooning van twee hoogst interessante films overgegaan, n.l, voor de pauze de bekende door de Wad- dinxveensche fabrikanten collectief samen gestelde film betreffende de Waddinx- veensche industrieën, waarbij burgemees ter Troost zijn gewaardeerde voorlichting en medewerking verleende. Wij zagen o.a. het proces in papierfabrieken, houtzage rijen,vernis-, bij ts- en amandelspijsfabrie ken, terwijl talrijke aardige momenten een goeden indruk gaven van de geweldige be drijvigheid in deze schilderachtige plaats aan de Gouwe. Na de pauze volgde de film der .Jjinoleumfabrieken" te Krommenie, die eveneens buitengewoon de aandacht trok. De toelichtingen van den heer Snoek werden met belangstelling gevolgd. Het was een mooie avond, die ongetwijfeld aan het gestelde doel heeft beantwoord. LEIDSCHE HOUT. Eenige dagen geleden werd een kinder juffrouw betrapt op het afbreken van blbeiende takjes in den Leidschen Hout. Na geverbaliseerd te zijn is zij vrijge komen door betaling van vijf gulden bij den ontvanger der registratie. Men zij dus gewaarschuwd haar voor beeld niet te volgen. Foto Bleuzé. reeds e,ken vinden °P het Noord zeekanaal de jaarlijksche studentenroeiwedstrijden plaats en bij Njord is men het hMfdnm? m volle actie OIh degelijk voorbereid aan den start te verschijnen. Toen gistermiddag de „Oude Vier" (die in foto, VsaiiSv r ddr Varsity zal uitkomen) uitging voor den dagelijkschen oefentocht, nam onze fotograaf bovenstaande "wrs naar recfats: C. H. ,W. d'Artillac Brül, stuurman, A. E. G. Werdmüller von Elgg (slag), J. E. van Panhuys, 'J. A. James en K. A. F. Houwert CboegH DE BAZAAR VAN HET LEIDSCHE DIERENASYL. Aantrekkelijk als altijd. Der traditie getrouw heeft de Leidsche afdeeling van de Vereeniging tot Bescher ming van Dieren in den Foyer van de Stadsgehoorzaal den jaarlijkschen bazaar ten bate van het Leidsche Dierenasyl ge opend. Was het in normale tijden reeds ondoenlijk een instelling als het Asyl on afhankelijk te doen zijn van de baten van den bazaar, thans in deze econo- miseh-ontwrichte tijden, nu iedereen bezuinigt op donaties en lidmaatschap en natuurlijk ook de stichting hieronder lijdt is dit nog minder mogelijk. Grooter nog dan andere jaren zal de netto-opbrengst thans moeten zijn! De bazaar zelf op gesteld door de deskundige commissie houdt alle factoren in zich voor een groo- tere opbrengst. Een keur van attracties en huishoudelijke en kunstvoorwerpen is bijeengebracht en smaakvol op de ver schillende tafels tentoongesteld. Alles lokt als het ware tot koopen en probeeren uit. Niets ontbreekt om het een welgeslaagde bazaar te doen zijn. Mechanische muziek doet een sfeer ontstaan van feestelijkheid en vergeten, een sfeer waarmede het re sultaat van een bazaar om een wis kundige uitdrukking te gebruiken rechtstreeks evenredig is. De voorzitter van Dierenbescherming, mr. Nord Thomson, opende den bazaar met enkele waardeerende woorden aan het adres van de organiseerende commis sie en een korte herdenking van wijlen mevr. de wed. Ionker den wensch uitspre kend, dat de bazaar in alle opzichten aan de verwachtingen mag beantwoorden. Namens de stichting „Het Leidsche Die- renasyl" dankte de voorzitter, dr. Borger- hoff Mulder. Ter verhooging van de aantrekkelijk heid van den bazaar werd hedenmiddag de Poppenkast van den heer B. Devllé ver toond, terwijl hedenavond het mandoline- gezelschap „Krebustlipo" er concerteert. VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Adres aan Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland. Aan Ged. Staten van Zuid-Holland is onderstaand adres verzonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: De Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken, gevestigd te Leiden en laatste lijk Koninklijk goedgekeurd bij besluit van 12 December 1924; dat hij heeft kennis genomen van het Raadsbesluit der gemeente Leiden d.d. 21 Maart 1932, tot onbewoonbaarverklaring van zes en veertig woningen, gelegen in de Lange Paradijssteeg en Lange Bouwelou- wensteeg te Leiden; dat hij door een speciale Commissie van deskundigen een zeer nauwkeurig onder zoek ten aanzien van deze woningen heeft laten instellen; dat deze Commissie tot de conclusie ls gekomen, dat de onbewoonbaarverklaring ten opzichte van verschillende dezer wo ningen niet gerechtvaardigd is, daar toch door het aanbrengen van enkele verbete ringen deze zeer wel in bewoonbaren staat kunnen worden gebracht; dat het dan ook opvalt, dat ten deze geen voorschriften van Burgemeester en Wethouders zijn uitgegaan tot het aan brengen van verbeteringen, maar zonder meer tot onbewoonbaarverklaring geadvi seerd is; dat hierdoor niet gehandeld is overeen komstig den geest der Woningwet, daar deze toch alleen dan onbewoonbaarver klaring voorschrijft, indien de woningen door het aanbrengen van verbeteringen niet meer in bewoonbaren staat zijn te brengen; dat het in dit verband opmerkelijk ls, dat in het Raadsbesluit waarbij een be roep wordt gedaan op art. 77 sub 1 der Onteigeningswet (art. 34 der Woningwet), niet gesproken wordt van een „gebrekki- gen toestand", maar van het mindere: „wegens onvoldoende gelegenheid tot"; dat door dit alles zeer sterk de indruk gewekt wordt een poging te zijn om de waarde der betrokken woningen te druk ken; dat indien de gemeente deze woningen in eigendom behoeft om tot saneering van dit stadsgedeelte te kunnen geraken, zij niet gerechtigd is ten aanzien van ver schillende dezer woningen een beroep te doen op genoemd artikel 77, sub. 4 der Onteigeningswet (art. 34 der Woningwet), welke bepaling niet in zich zelf een factor voor waardedaling der eigendommen in houdt; dat toch in de allereerste plaats van de Overheid verwacht kan worden, dat zij zoodanig handelt, dat de rechtmatige be langen der eigenaren niet verkort worden. Redenen waarom requestrant uw Col lege eerbiedig doch dringend verzoekt het Raadsbesluit d.d. 21 Maart 1932 der ge meente Leiden niet goed te keuren. 't Welk doende, enz. De Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken, (w. g.) J. ZITMAN, Voorzitter, (w. g.) P. T. DE JONG, Secretaris. LEIDSCHE BOUWVEREENIGING. In de hedenmiddag gehouden jaarlijk sche algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Leidsche Bouwvereeni- ging, werden de balans en verlies en winst rekening onveranderd goedgekeurd en het dividend evenals het vorige jaar vastge steld op 5 BINNENLAND. Inzake de aangekondigde loonsverlaging bij de N. Z. H. T. M. is nog geen beslissing gevallen. (Laatste Berichten. 1ste Blad). De Tweede Kamer over de verhooging van opcenten op de Indische invoerrech ten. (Binnenland, 3e Blad). Electrische rijwielen; uitvindingen te Eindhoven en Meppel. (Binnenland, 3e Blad). Ons Parlementair Overzicht. (3e Blad). Echtelijk drama te Rotterdam; vrouw door haar man doodgestoken. (Gemengd, 2e Blad). Te Rotterdam is een machinist door een electrischen trein gegrepen en gedood. (Gemengd, 2e Blad). Binnenkort verlaging van de Abonne mentstarieven der spoorwegen. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Een Fransch memorandum aan de Ont wapeningsconferentie inzake de luchtvaart (Buitenl. le Blad). De indiening der Engelsche begrooting door Neville Chamberlain. (Buitenl. le BI.) Hitler in 't nauw. (Buitenl. le Blad). Het spoorwegverkeer tusschen Chili en Argentinië is stopgezet. (Tel. le Blad). Staking op de Chineesche spoorwegen in Mantsjoerije. (Buitenl. en Tel. le Blad). Amerika dreigt met een handelsoorlog vooral tegen Frankrijk. (Tel., le Blad). RECLAME. Ook voor Gemeentelijke wegen Past het ASFALT procédé; NIEMAND houdt de tijden tegen, Gaat dus met de tijden mee. 8101 HET VERKEER EN DE A. N. W. B. Lezing van den heer Peaux. Voor een slechts gering aantal belang stellenden heeft gisteravond op uitnoo- diging van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. van Huisvrouwen de heer J. Peaux uit Amsterdam in de groote Nutszaal een met lichtbeelden verduidelijkte lezing gehouden over „Het verkeer en de A. N. W. B.". Na een kort welkomstwoord van de pre sidente, mevrouw RomijnSjollema, wees spr. op het steeds toenemend verkeer en de groeiende verkeersmoeilijkheden, welke daarvan het gevolg zijn. Aan de hand van verschillende statistische gegevens gaf spr. een beeld van het onrustbarend aantal verkeersongevallen, waarvan een groot ge deelte wordt veroorzaakt door het gewel dige aantal wielrijders, dat tegenwoordig de wegen, zoowel ln de stad als op het plat teland, bevolkt. Uitvoerig stond spr. stil bij de bepalin gen van de Motor- en Rijwielwet en wees op hetgeen de A. N.W. B. doet teneinde in woord en geschrift de verkeersregelen te propageeren. Spr. deed daarbij een klem mend beroep op de ouders om ten deze hun medewerking te verleenen en hun kinderen te wijzen op de vele gevaren, welke hen dagelijks op den weg bedreigen. Na de pauze gaf de heer Peaux aan de hand van een groot aantal lantaarn plaatjes een overzicht van 't propaganda- en leermateriaal, dat in den loop der jaren op het gebied van het verkeerswezen door den A. N. W. B. is uitgegeven. Mevrouw Romijn vertolkte den dank der aanwezigen toen zij den heer Peaux dankte voor zijn leerzame en onderhoudende lezing. Benoemd is tot onderwijzer aan de Geref, School. Lusthoflaan alhier, de heer P. Valk te Klazienaveen. De inspecteur van politie, de heer K. Wijk, heeft met goed gevolg deelge nomen aan den 50-K.M. afstandsmarsen van „Op Stap" te Hilversum. Gistermiddag is de 3-jarige M. v. d. D. in de Janvossensteeg met haar linker handje bekneld geraakt tusschen het wiel van een handwagen en den trottoirband, waardoor haar pink ernstig werd gekneusd. De E. H. D. vervoerde de kleine naar het Academisch Ziekenhuis. De dienstplichtigen der lichting 1926, van het 6e regiment veldartillerie en af komstig van de 1ste schoolcompagnie van het voormalige regiment vestingartillerie, komen alhier met uitzondering van de Israëlieten als volgt voor herhalings oefeningen onder de wapenen; de onder officieren 4. en korperaals en soldaten 11 Aug. Zij vertrekken 27 Augustus met groot verlof. Bij de politie is een op het Rapenburg onbeheerd gevonden damesfiets te be vragen.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1