Het verbod van Hitier s stormtroepen nnQQsappel' saus AGENDA. SPORT. BUITENLAND. Bij twee pakjes HEDEN: K. Mare 22: Alg. verg. v. aandeelhouders N.V. Broodfabriek „De Zeeuw". 8 uur nam. Marekerk: Prot. Nederland. Spr. ds. Gravemeyer van Den Haag. 8 1/4 uur n.m. Prlnsenstr. 35: Evangelisatiebij eenkomst te 8 uur nam. Concordia: Genie". 8 uur nam. Zaterdag. Uitvoering „Wilskracht en Schouwburg: Litteris Sacrum „Hij, zij en de hottentot". 8 uur nam. Zomerzorg nam. „Selskip Tryslan". 8 uur De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken, wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 April a.s. waargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. BEGRAFENIS W. A. SCHOLTEN Op de Zuiderbegraafplaats te Gro ningen is gistermiddag het stoffelijk overschot van den heer W, A. Scholten. groot industrieel te Groningen in de familiegraftombe bijgezet. Dat de heer Scholten een vooraanstaan de plaats innam in het Gronlngsche leven, bleek wel uit de groote belangstelling bij het sterfhuis, langs den weg en op het kerkhof. Op de begraafplaats waren o.m. aan wezig, de Commissaris der Koningin In de Provincie Groningen, de burgemeester van Groningen, de Wethouders Reinink en Jager benevens vertegenwoordigers van een groot aantal vcreenigingen en in- dustrleele ondernemingen. Door zeer velen werd het woord gevoerd VERSPREIDE BERICHTEN. Benoemd is tot gewoon hoogleeraar in de afd. der werktuig en scheepsbouwkunde aan de T. H. te Delft, om onderwijs te ge ven in de mechanische technologie lr. H. Hesseling. thans buitengewoon hoogleeraar. Op 65-jarlgen leeftijd is gisteren te 's-Gravenhage overleden mr. James van Raalte, die dertig iaar lang advocaat en procureur te Amsterdam is geweest, waar hij. een tijd lang in samenwerking met den bekenden advocaat mr. C. A. Cosman, een zeer drukke praktijk had. In den ouderdom van 76 jaar is te 's-Gravenhage overleden mr. H. Radier, oud-raadsheer in het Hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië. UIT NEP OOST-1ND1E. VULCANISCHE UITBARSTING. DJOCJACARTA, 15 April. (V. D.) De enonn^ hoeveelheid zand en steenen welke door de jongste uitbarsting van den Kloet werd opgeworpen, bedreigd voortdurend de omgeving. Als gevolg van de regenstor- men zijn de modderstroomen vooral naar beneden gegleden waardoor brug gen werden vernield en rails verwoest. Gisteravond heeft een nieuwe ca tastrophe de werklieden, die dag en nacht bezig zijn om de verstoorde verbindingen te herstellen verrast. De hoofdrivier de Kali Bating is van loop veranderd terwijl het waterniveau is gestegen tot 2 M. bo ven de spoorbaan. RAMPOK OVERVALLEN BATAVIA, 14 April (Aneta). Nadat het geruimen tijd betrekkelijk rustig was ge weest, hadden den laatsten tijd kort na elkaar eenige groote rampokpartijen in de omstreken van Batavia plaats. Volgens hardnekkige geruchten heeft het gespuis nieuwe rampok-overvallen in den zin. In verband hiermede werden krachtige pre ventieve maatregelen getroffen door de politic. AUTOMOBILISME. CHRYSLER CORPORATION. Plannen voor een nieuw Pl.vmouth-modcl De president van de Chrysler Corp., Wal ter P. Chrysler heeft naar uit New-York gemeld wordt medegedeeld dat door zijn maatschappij een nieuw Plymouth model aan de markt wordt gebracht. Aan het nieuw model is maandenlang gewerkt, ten einde het geheel aan te passen aan de bijzondere omstandigheden van dit jaar In Juli van het vorige jaar trad de maat schappij met den Plymouth voor het eerst op als producente van automobielen in de laagste prijsklasse Aan het einde van 1931 één der slechtste jaren zoo niet het slechtste uit de geschiedenis van de auto- mobiel-industrie was het percentage van de Plymouth-verkoooen meer dan verdub beld De verkoop der Chrysler fabrieken steeg daardoor met 50°'o boven het aandeel van 1930. o VOETBAL. LEIDSCHE POLITIE-SPORTVEREENIGING. De Leidsche Politiesportvereeniging zal deelnemen aan de Dinsdag a.s. te Alkmaar te houden seriewedstrijden der Politiesport vereenlgtng aldaar. Behalve Leiden hebben hiervoor ingeschreven de politie-elftaller. uit Haarlem, Alkmaar. Amsterdam en Amersfoort. WATERSPORT. EEN NIEUW MOTORJACHT. Op de scheepswerf „Akerboom", te Oegstgeest staat thans voor de aflevering gereed de eerste ..Rijnkruiser". Dit jacht wijkt, wat betreft model en indeeling geheel af van alle andere be staande kruisers. Een tweede van het. zelfde type Is thans in aanbouw. INGFJHMPPN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven HET ALGEMEEN BELANG EN DE L. E.M. V. O. G. M. de Redacteur, In de „Vooruit" het Soc.-Dem. Dagblad, dat in Leiden ongeveer 1800 lezers heeft, kwam eenige dagen geleden een interview voor, met den heer Schüller, het bekende en in alle kringen gewaardeerde raadslid, over de L.E.M.V.O.G., die momenteel op ieders1 tong ligt, en waarvan iedereen de afwikkeling met belangstelling tegemoet ziet. Jammer genoeg, dat Uw blad, dat toch veel meer lezers tejt, dit interview niet heeft overgenomen Het algemeen belang, dat bij dc L.E.M.V.O.G. gemoeid is, be perkt zich niet tot die 1800 lezers van de „Vooruit". Was het onderhoud met den heer Schüller voor de ingezetenen al niet on belangrijk. de ingezonden stukken, die daarop in de „Vooruit" volgden, brachten de L.E.M.V.O.G in het middelpunt van ieders belangstelling. Het lijkt mij niet ondienstig, dat ik, die mij toch al (al was het tegen mijn zin) eerder in de zaken van de LJ2 M.V.O.G. mengde, eenige vragen stel. die door de geruchten, welke in Leiden de ronde doen, in de wereld zijn gekomen, en die door hen. die het weten kunnen, moeten wor den beantwoord. Vooral het ingezonden stuk van den heer de Cler doet vele vragen ontstaan. De eerste vraag, die ik zou willen stellen is deze: Welke band bestaat er tusschen de L.E.M V.O.G. en het gemeentebestuur? ik bedoel wethouders en raadsleden indivi dueel. Ik motiveer deze vraag met de mede- deeling gedaan door den president-com missaris van de L.E.M.V.O.G., dat de L.E.M.V O G. met de transactie van 1/10 1928 in den gemeenteraad f. 60.000 heeft verdiend. Zaken doen met de gemeente schijnt voor de L.E.M.V.O.G. nog zoo on fortuinlijk niet te zijn geweest, vandaar hun juichtoon in het verslag over het boekjaar '30 met betrekking tot het. be zitten van grond, geschikt voor kleine woningen. M. de R. Waarschijnlijk zouden boven genoemde f. 60.000 in de gemeentekas zijn gekomen. Indien de bestuurders onzer ge meente voor de gemeente op dezelfde manier zaken hadden gedaan, zooals zij gewend zijn voor zichzelf zaken te doen. De vraag ls dan ook niet ongewettigd, of de gemeentebestuurders niet schromelijk hun plicht hebben verzaakt. Een ander gewettigde vraag is deze: Waarom met zooveel hartstocht den ver koop van gronden van Zuiderzicht ver dedigd. Een tweede vraag naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer de Cler is deze: Hoe is het mogelijk geweest, dat de soc.-dem. raadsfractie, die toch niet geacht kan worden met Roomsche belangen onder een deken te liggen in zake den grond achter de Oegstgeester- laan, zich liet lijmen, en welk Hjmen vol gens den heer de Cler, de gemeente f 80 000 kostte. Andere vraag: Wat is de .reden, dat H.H. commissarissen een directeur handhaven, die zich laat bedienen door een adviseur (de Cler) en welke directeur moet dulden, I dat hij in de „Vooruit" door zijn adviseur voor een stommerik versleten wordt en in de schoenen geschoven wordt, dat hij voor de landen in den Roomburgerpolder gelden heeft geleend op een manier en wijze, die alle perken van fatsoen en za ken doen te buiten gaat. Hierover wordt ons zelfs later meer toegezegd. Ieder fatsoenlijk mensch zou zoo'n ad viseur, nog wel gekozen door hemzelf, van de stoep aftrappen tenzijen wie vertelt ons dat? H.H commissarissen, allen menschen met klinkende namen, zullen er toch ein- delijk eens toe over moeten gaan het publiek mede te deelen, waarom zij dat dulden of moeten dulden. I Weer een andere vraag, die zou kunnen worden gesteld: Waarom staat de heer de Cler achter de L.E.M.V.O.G. en waar om gaat geen zaak door zonder toestem ming van den heer de Cler en waarom heeft de Cler namens de L.E.M.V.O.G. een billijker aanbod aan de gemeente ge daan? Gelukkig heeft de heer de Cler zelf die vraag beantwoord ,n.l. er moet worden belet, dat voor 3 millloen vaste goederen in 't publiek wordt geveild. Hier spreekt bij den heer de Cler niet de soc.-dem., hier spreekt de zakenman, hier spreekt de taxateur, die voor bank en geldgevers heeft geschat, en wiens clienteele in het nauw komen, als grond en huizen door publieken verkoop van den grond en hui zen der L.EM.V.O.G. hun goederen zien dalen. Natuurlijk, als men dit algemeen belang noemen mag. heeft de heer de Cler gelijk. Ik veronderstel echter, dat 80 van de Leidsche bevolking er anders over denkt. Het is mogelijk, dat de waarde van grond en huizen door zoon publieken verkoop op losse schroeven komt te staan en menig gegeven hypotheek zal blijken hoo- ger te zijn dan de waarde, die het bij publieken verkoop zal opbrengen. Moet echter om dat te voorkomen de belastingbetaler maar schokken moet daar de industrie slachtoffer van worden? Als ik een blik werp achter dat masker ontdek ik. dat grond en huizen zeker 30 a 40»'» te hoog worden gewaardeerd, en de huidige prijzen kunstmatig worden op gehouden. Reformistisch gedacht is het toch alleen mogelijk gezondere toestanden te krijgen, als de huur van huizen en de pacht van landen naar beneden vallen, dan toch zullen de boeren hun producten weer met winst kunnen verkoopen en daardoor weer de gelegenheid hebben, de industrieele producten aan te schaffen. Wat dit beteekent zullen fabrikanten, on dernemers en arbeiders ieder kunnen ver tellen. De de Cler's mogen dan de raadslui kunnen zijn van de beleggers, voor de nijverheid zeker niet. M. de Red. ik heb in den aanvang reeds mijn verwondering uitgesproken over de eigenaardigheden, te constateeren bii onze gemeentebestuurders wethouders, raadsleden, commissieleden. De heer Huurman bijv. die nog al eens huizen en gronden van de L E.M V.O.G. voor hypotheekbanken lieeft geschat moet dat nog al ean den stiiven kant hebben gedaan, en als de eernohten iulst rijn. en waarom zouden zij niet, dan lijkt die De doorvoering zonder veal incidenten In een onderhoud met de Correspon dent te Berlijn van de Evening Standard heeft Hitlér verklaard: Het verbod der stormtroepen kan niet eeuwig duren. Het is slechts een tijdelijke maatregel Spoedig zullen dc stormtroepen er weer zijn on wanneer zij er weer zijn, zullen de 400.000 man die thans op ambtelijk bevel „ont bonden" zijn aangegroeid tot 600.000 en meer. Op een aantal vragen, antwoordde Hit- Ier als volgt. Van de 400.000 leden der vei boden nationaal-socialistische organi saties zijn 300.000 werkloos. Zij zullen moeilijke tijden moeten doormaken. Het verbod zal hun voorliefde vcor de thans regeerenden niet verhoogen Het is on mogelijk. dat zij zullen overgaan tot het communisme, of een of andere partij. Niemand, die den geest van het nationasl- soclalisme ooit heeft waargenomen zal du ooit kunnen verlaten. Hitler verklaarde tevreden Ie zijn. in dien de N.S.D.A P. bij de verkiezingen in Pruisen de 8'7 millioen stemmen zal be houden, welke bij de presi-entsverkiezin- I gen op haar zijn uitgebracht. Dan zullen wij. aldus Hitier, 160 zetels verkrijgen in I den Pruisischen Landdag en zou de N.S. D.A.P daar de sterkste partij zijn Het is geen vraag of de burgerlijk-nationale j kringen aan onze zijde zullen komen staan en ens ln staat zullen steilen de Prulsi- i sche regeering te vermen. Op de vraag hoe Hitier de nationaal- socialistische beweging in Dultschland i zou willen handhaven zonder de hulp der stormtroepen, verklaarde hij: Mijn metho- I des om aan de macht te komen, waren en blijven streng constitutioneel. Ik heb daarvoor de hulp der stormtroepen niet noodig. Op de vraag welke beweegredenen naar 1 zijn meening de Rijksregeering hebben genoopt tot haar maatregel, verklaarde Hitier. allereerst te gelooven, hoewel hij daarvoor geen bewijs heeft, dat dr. Brü- ning den sociaal-democraten de door hen geëischte belooning voor den steun aan Hindenburg bij de presidentsverkiezingen heeft willen geven. De beslissende reden is evenwel, naar zijn meening, van bui- tenlandsch politieken aard geweest. Een jaar geleden heeft de Fransche regeering de ontbinding der stormtroepen geëischt welke zij beschouwt als een bedreiging voor Frankrijk. Dr. Brüning schijnt tt I meenen, dat buitenlandsche politiek des te gemakkelijker kan worden gevoerd, i I naarmate een land zwakker is. Waarom i heeft de regeering dan niet evenzoo de Rijksbanier en de Stahlhelmorgauisatie verboden? Deze beide organisaties werden 1 beschouwd, naar het schijnt, als zijnde slechts werkzaam binnen Duitschland. Het is voor hem als Duitsch patriot een eer, dat zijn organisatie alleen als doelschijf voor den aanval is uitverkoren. Officieel is de laatste uiting van Hitier gedementeerd Er is geen sprake van Fransche druk. Deze bewering is volkomen uit de lucht gegrepen en heeft slechts ten doel de Rijksregeering verdacht te maken en haar aanzien in binnen- en buitenland te schaden. I' Minister Groener heeft Klagges, den Brunswijkschen minister van binnenland- sche zaken, ontvangen. Tijdens dit onder houd zou uit niets ziin gebleken dat h-t. in de bedoeling van Klagges zou liggen te trachten in Brunswijk de noodverordening 1 te saboteeren. Klagges heeft overigens zelf bevel gegeven de lessen op de school der S.A.-leiders te Kreienzen en in het S A - commando te Brunswiik te staken De S.A. I kazernes te Wolfenbuttel Helmstedt. Scho- ningen en Brunswijk zijn intusschen nog niet gesloten. Klagges zou echter reeds hebben medegedeeld, dat hij de noodver ordening in Brunswijk zal toeoassen, daar hij elk conflict met het Rijk wil vermij den. Het is mogelijk dat de Brunswiik- sche regeering staooen zal ondernemen bij het staatsgerechtshof tot het verkrijgen De uitvoering der noodverordening gaat geregeld voort. Het verbod geldt overigens ook voor de Hitler-jeugd en voor de Gelande-Volks sport-Verein. die tot voor korten tijd we kelijks oefening hield op het oud exerci tieveld te Doeberltsch. De politie heeft op talrijke plaatsen groote voorraden onder- deelen, uitrustingen en voorts ook auto mobielen en zelfs vliegtuigen in beslag gé- nomen. Te Karlsruhe en Chemnitz hebben nog eenige straatbetoogingen plaats gehad die de politie uiteenjoeg. De staatspresident van Baden Schmidt heeft in den Landdag een verklaring afge legd. waarin hij o.a. zeide: Talrijke ambtenaren hebben in den laatsten tijd hun plicht van trouw jegens den Staat grof geschonden. De regeering mag en kan hier niet langer toezien, wan neer niet het vertrouwen van het werk in den Staat geschokt zal worden. De regee ring maant daarom alle ambtenaren aan, geen geloof meer te hechten aan de wet tigheidsbetuigingen der N.S.D.A.P. Zij ver trouwt dat haar ambtenaren, nadat de Rijkspresident zoo duidelijk gesproken heeft, tot hun plicht zullen terugkeerer.. Tegen die, welke ondanks deze vermanin gen in den zin van de communistische of nationaal-socialistische partij werkzaam zijn. zal de regeering de volgende maat regelen treffen: 1 De buitengewone ambtenaren, bedien den en arbeiders, zal de regeering met inachtneming der wettelijke voorschriften ontslaan. 2. Den voorwaardelijk aangestelden ambtenaren zal de regeering krachtens art. 4 der wet op de ambtenaren ontslag aanzeggen. r 3. Voor de ambtenaren, die niet ontsla gen kunnen worden, geldt het volgende: a. Zij zullen de gevolgen moeten dragen, welke uit dc schending van den plicht van trouw jegens den Staat, op grond van een 1 disciplinaire vervolging krachtens de be staande of toekomstige wetten voort vloeien. Overigens: b. de zoogenaamde politieke ambtenaren in den zin van art. 27 der wet voorloopig j op non-actief te stellen. c. Bij de beperking van het aantal amb tenaren komen dezen in de eerste plaats in aanmerking voor afvloeiing. De Staatsregeering verwacht, dat de ge meenten evenzoo zullen optreden. Wat de j Rijksambtenaren en de ambtenaren der Rijksspoorwegen aangaat, zal de Staats regeering zich tot de Rijksregeering rich ten. De leider der Duitsch-nationalen, dr. Hugenberg, publiceert nopens het verbod der nationaal-socialistische S. A. de vol gende verklaring: „De ontbinding der nationaal-socialis.- tische S. A. is de eerste regeeringsactie van den nieuw gekozen Rijkspresident. Zij toont met onheilspellende duidelijkheid hoe het Marxisme zijn rekening voor zijn steun bij de Hindenburgverkiezing presen teert Er is menige aanwijzing, dat op de ontbinding der S. A„ de ontbinding van de Stahlhelmorganisatie zal volgen. Doch de Rijksbanier en het z.g. IJzeren Front mo gen zich onder bescherming van de regee ring met hun burgeroorlog-formaties, met hun terroristische actie, met hun openlijke DE ALGEMEENE TOESTANi De Memelkwestie. Voor de verkiezingen voor den Lare van Memel op 4 Mei zijn in totaal 34 lijsten met ruim 364 candidaten bijl kiescommissie ingediend. Dit tot nogsj nooit bereikt aantal is het gevolg v^'S wijziging, welke de Lithausche regeer'-j| in de Kieswet inzake den Landdag f Memel heeft» gebracht waardoor" kleine partijep bij de verdeeling vat® reststemmen in aanmerking komen De Lithausche premier Kubelis is weg naar Memel. ENGELAND. G Optimisme over Engeland's economise. toestand Rede van Mellon. g Minister Runciman heeft gisleravoM,™ het Lagerhuis een overzicht gegeven v Engelands oeconomischen toestand, wij bij een zeker optimisme boven kwam. vh, Runciman wees er o.a. op. dat de nu; regelen tegen den abnoimalen invoerw den afgeloopen winter den invoer dirj met 8 millioen pond en indirect mtt. millioen pond had doen verminderen het Westen van Yorkshire was er n: Oos werk dan in jaren het geval was gem. We De fabrieken werkten er weer met Ove ledigen werktijd, vele zelfs met overeet. Er waren teekenen van herleving ln tj schillende takken van de katoenindust- Ook de electrische industrie was zijn tenlandsche markten aan het herwinnc Indien men de uitvoercijfers bezag, ft bleek, dat Engeland minder van de omi mindering van den wereldhandel leed,cttt andere landen. In het eerste kwar van dit jaar was de vermindering tgH Engeland 11 millioen, d.w.z. 11 pCt. geleken bij den zelfden tijd van hetp-^B jaar. Voor de Ver. Staten waren dezet^H fers echter 35 pCt„ voor Duitschland pCt., Frankrijk 33 pCt. en Nederland: van i De Engelsche industrieën hadden <ne'e volgens den minister aangepast bij dfshoogi hoeften van den tijd en de arbeiders 1; Ovi den een rust en vastberadenheid gek de B: die elders in de wereld haar gelijke vrer vond. Engeland kan beschuldigd worden, gouden standaard te hebben laten valk evenals het leiderschap In de financli wereld maar het is zooals Lord Revelit heeft gezegd. Terwijl Engeland dit hi laten vallen, heeft niemand anders b opgeraapt. Van September 1930 tot Maart waren er meer dan een kwart miliii menschen zonder werk gekomen. Van September 1931 tot eind Maart 1932 er bijna voor een kwart millioen menscl nieuwe werkgelegenheid gekomen. Ter elk ander land een groote vermindei van werkgelegenheid toonde, had Enj land alleen vermeerdering. Meer dan buitenlandsche ondernemingen hadden de laatste 9 maanden de stichting v iabrieken in Engeland overwogen en Engelsche fabrieken hadden him bedrup ven met hulp van buitenlandsche desk is™ aigen uitgebreid. In de laatste maand-, waren 43 van dit buitenlandsche fatale ken in Engeland aan het werk gegai' De minister meende te kunnen voorsj dat de nieuwe invoerrechten dezelfde volgen zouden hebben. De ijzer- c-n staalindustrie, de ski: koolproductie en de 'scheepsbouw toondd geen verbetering. Hier baarde de toestiid groote zorg en men verwachtte geer fff- betering, voordat het in de heel rntU beter ging. Op de conferentie te Ottawa zou de re geering krachtig voor rijksmaatretelfO' opkomen. Nadat de positie van Engetodr verzekerd was, moest nu de handel bin-Pi bedreigingen tegen een legaal tot stand nen het rijk uitgebreid worden en Gaartu komende regeering van rechts als staat in 1 moest de Encelsche handel door vfl] den staat groepeeren. Een onverdraaglijk regiem van willekeur zal vrijheid en natio- nalen geest onderdrukken. Daarop kan slechts een antwoord worden gegeven. Werpt bij de Pruisische verkiezingen het systeem op een hoop Schopt de meerder heid in den Pruisischen Landdag, welke dit systeem handhaaft, tegen den grond. Wie dat wil, stemt Duitsch-nationaal". Tijdens een demonstratie van het IJze- van opheffine van de noodverordening. 1 ren Front voerde Pruisen's ministerpresi- Hierover zou deze regeering echter eerst besluiten na terugkeer van minister Kue- chenthal. die 00 het oogenblik buiten Brunswijk vertoeft Vermoedelijk zulien de Landdagen van Hessen en Saksen spoedig bijeenkomen, zulks op aandrang der Nazi's om over de jongste noodverordening te praten schatting op niets, als hij die gronden en huizen voor Nat. Grondbezit moet inkoo- pen Zou dat misschien de reden zijn. waarom de L.E.M.V.O.G. oogenschijnlijk winst maakte, maar in werkelijkheid steeds met verlies heelt gewerkt Zooals alweer de geruchten gaan? M. de Red een andere vraag, die ik ware ik aandeelhouder van de L.E.M.V.O.G. aan de directie zou stellen, is deze: Wat is er waar van de geruchten, dat de L.E.M. V.O.G bij den verkoop in het Emmapark te Oegstgeest aan Nat Grondbezit f.38 000 verlies heeft geleden? M. de Red Om tot het corpus delicti, het aanbod aan de Gemeente door de L.E.M.V.O.G. terug te keeren: Men staat eenvoudig verbaasd, dat lui, die goede en eerlijke kooplui willen worden genoemd, den durf hebben om voor land als in den Roomburgerpolder zooveel geld te betalen, als dc directie van de L.E.M.V.O.G. deed. Mijn vraag is dan ook. afgaande op de ge ruchten in zake de mentaliteit bij de be stuurders van de L.E.M.V.O.G., is al dan niet gerekend op liet achterdeurtje „de Gemeente". Ik zelf M de Red. heb een brief onder de oogen gehad, waarin de heer de Cler dat land schat bij publieken verkoop op —.70 de Mr. M. de Red. Ik hoop, dat zij, die mijn vragen kunnen beantwoorden, dat niet zullen nalaten, en dat andere couranten, die in zake de L E.M.V.O G. een en ander reeds hebben opgenomen, ook dit stuk zullen overnemen Met dank voor plaatsing, M. DUBBELDEMAN. P.S. De heeren Mr. Nord Thomson en Kort hebben in bovenstaande transacties niet de hand gehad en doen juist alle mogelijke moeite de gedupeerden te hel pen. dent Braun het woord. Hierbij sprak hij ook over de ontbinding der Hitleriaan- sche stormtroepen. Hij zeide o.a.: De verordening van den rijkspresident toont .dat rijk en landen liet in zoo verre eens zijn geworden, dat het particuliere leger van Hitier niet langer geduld kan worden. Deze maatregel van de rijksregee ring is in de rechtsche pers min of meer krachtig aangevallen. De vergelijking van een instelling, die zich ten doel gesteld heeft den staat met geweld omver te wer pen. met een instelling, die ongericht is met het doel den staat te verdedigen, toont een volkomen miskenning van den toe stand. Ook de vergelijking met de socialis tenwet is volkomen onlulst. Want het gaat niet om het verbod van een partij. De j thans verboden organisaties van de nat. soc. konden niet beschouwd worden als wettige lichamen. Het verbod is niet al leen door Pruisen, maar ook door Beieren en andere landen geëischt. Voor de Wurtembergsche Landdagver- kiezineen werd het woord gevoerd door den nartijleider van de Duitsche volks partij, Dineeldey in Stuttgart. Na 'n over zicht over de verkiezingscampagne voor de rijkspresident.sverkiezingen onderwierp sar de nartiioolitieke activiteit van Hitier en van Hugenberg aan een scherpe cri- tiek moest de "Engelsche handel door kanalen over de' heele wereld gelei worden. Op een vraag of Engeland's handel bu ten het rijk ook besproken zou worden de conferentie te Ottawa, heeft Runcimi: verklaard, dat hij daarvoor de deur nl' wilde sluiten. Engeland zou zijn rijks- handel niet op een dusdanige basis ir richten, dat het daardoor van de rest 01 wereld werd afgesneden. Voorts heeft minister Batterton in an> woord op een vraag van Lansbury of c' regeering, gezien den gunstigen stand t- e( staatsfinanciën, niet wilde overgaan v schrapping van de 10 procent korting jj de uitkeeringen uit het werkeloozenfont e) geantwoord, dat de staatsfinanciën nog t; s( lange na niet in een toestand waren j. zulks te veroorloven. Het verzekeriWj fonds betaalde alle weken nog 200.000 W st. meer uit dan er binnenkwam SJJ premies en ofschoon dit maximum 260 OS p. st. geweest is, kan natuurlijk verhooging der uitkeeringen niet worden, voor het fonds een aanmerkellrt overschot in ontvangsten begint te toe r( nen. want bovendien heeft het een set®:* van 115 millioen p. st. bij de schatki* welke voorloonig nog alle maanden stijp-B Na dit antwoord diende de oppo® (I geen motie meer in. v Minister Samuel deelde mee dat de geering besloten had het aangenofflSH ontwerp van Sir Henry Davison nope® de toelating van sweepstakes en de rtg^' Ung van het geheele loterijwezen te lak? liggen tot een Koninklijke commissie. dezer dagen benoemd is, het geheele nj? teriaal nauwkeurig zal hebben onderzoo» j Ter eere van den nieuwen AmerikMf schen gezant Mellen. heeft de Engelse!» 1 Amerikaansche Pelgrimsvereeniging 1 banket gegeven, waarvoor de Brits»1 J RECLAME. 7354 PUDDINGFABRIEK OJLcA K CRONINCÊN 2-1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2