DE OPENING VAN DEN NOORDWIJKSCHEN BLOEMENTUIN officieele kennisgeving stadsnieuws. 736le Jaarzansr DONDERDAG 14 APRIL 1932 No. 22106 f- - DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eerste blad. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN? Der regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen r agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle Sfrtere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën ï.iirend bil vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. hfj een maximum aantal woorden van 30. Wrasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van televen 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT? Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen DRANKWET. Burgmeester en Wethouders van Leiden Brengén ter algemeene kennis, dat: a t C Stijnman, te Leiden, een ver mei- heeft- ingediend ter bekoming van verlof B voor den verkoop van alcohol vrijen drank voor gebruik in het perceel Steenstraat No. 12. alhier; 1) C G. P. de Bruyn, te Leiden, een ver zoek heeft ingediend ter bekoming van verlof B. voor den verkoop van alcohol vrijen drank voor gebruik in het perceel Nieuwe-Beestenmarkt No. 9. alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, iden, 14 April 1932. 7790 DE VON SIEBOLD-TENTOONSTELLING. De officieele opening van de groote Ja- pansche bloemententoonstelling ter gele genheid van de von Sieboldherdenking zal geschieden door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuvzen op Woensdag 4 Mei as des nam te 2 uur in de Stadsge hoorzaal. Tevoren vereenigen zich commis sieleden en genoodigden aan een lunch, ■tefwi.il na afloop om halfvier in den Hor tus het Von Siebold-monument zal worden onthuld Te kwart over vier houdt prof. dr J. Rahder in het groot-auditorium der Universiteit een lezing over het leven en werken van von Siebold. N V. NATIONAAL VEEM. In de heden gehouden algemeene ver jaring van aandeelhouders van de N.V. lionaai Veem werd de balans en winst- verliesrekening over 1931 goedgekeurd het dividend na ruime afschrijving Kgesteld op drie prooent. ^Je aftredende commissaris, de heer P. Aide Gooyer werd herkozen, terwijl het vjbrstel tot statutenwijziging tot eene nadere buitengewone aandeelhoudersver- giSering moest worden aangehouden, aangezien het bij de statuten vereischte kapitaal niet aanwezig was. DOODELIJK ONGEVAL. Hedenmorgen omstreeks 10 uur is een paard gespannen voor een wagen, beladen met manden en borstelwerk op de Voor straat te Voorschoten op hol geslagen. Naast dezen wagen liep de eigenaar Chr. ach, ongeveer 55 jaar. woonachtig te ^kida en voordien alhier. De man ge rekte onder den wagen, waardoor zijn werd ingedrukt. Enkele oogen en later is hij overleden. Het lijk is het Gemeentehuis te Voorschoten ^■tsebracht. Geneeskundige en geestelijke Md was aanwezig. „LITTERIS SACRUM" IN HAARLEM. De secretaris der jury aan het woord. De heer J. B. Schuil, secretaris van de jury voor den tooneelwedstrijd van „J. J. Cremer" en tooneelrecensent schrijft in het „Haarlem's Dagbladover de opvoe ring van Ibsen's „Nora" door ..Litteris Sacrum" het volgende: De opvoering van Nora was als geheel het meest gaaf en er waren bij Litteris Sacrum geen rollen zcoals bij de andere vereenigingen bepaald zwak bezet. Men zou zelfs van een voor dilettanten supe rieure voorstelling hebben kunnen spre ken, wanneer Helmer in de tweede helit van III met zoo had teleurgesteld en de regie met de onvergeeflijk groote fout had begaan een glazen deur in den fond der kamer te plaatsen, waardoor de handeling in I veel te veel en tegen de eischen van het siuk in werd afgeleid door wat daar achter die glazen deuren zich voor ons zichtbaar in de studeerkamer van Helmer afspeelde. De opvoering van Litteris Sacrum kreeg vooral haar waarde door de voortreffe lijke Nora-vertolking van mevrouw C. HagemanVerhagen. Mevr. Hageman was volkomen het kind-vrouwtje, dat Ib sen heeft bedoeld, uitbundig in haar ge luk en toch met een kern van ernst, die ons op den ommekeer in III voorbereidde. Haar spel kwam geheel van binnen uit en was daarom zoo ontroerend. Hierin onder scheidde zij zich van mevrouw Kiek Wolffers van Jan van Beers, die als Nina wel van een zeer respectabele techniek blijk gaf, maar wier spel toch meer uiter lijk om niet te zeggen virtuoos was. Bij Nora dacht men behalve een enkelen keer bij haar wat te opzettelijk drukke en bewegelijke actie in haar momenten van vrooiijkheid niet meer aan komediespel. Zij was Nora geheel en al. Er waren mo menten in haar spel, die ik kortweg prachtig durf noemen. Ik denk hier bij voorbeeld aan het tooneeltje met de kin deren en aan de wijze, waarop zij de eer ste twee bedrijven afsloot. De hoogtepunten in de rol kwamen hierdoor volkomen tot hun recht. En zelfs toen zij in het derde bedrijf zeer onvol doende tegenspel kreeg van Helmer, wist zij haar rol nog geheel op hoog plan te houden. Hoe indrukwekkend was haar houding, toen zij als verstard de felle ontgoocheling in III onderging. En was het niet, of zij bij de afrekening in het slottafereel ook physiek plotseling 'ouder was geworden? Een creatie, waarbij we geheel vergaten tegenover een dilettante te staan en die in dezen wedstrijd door niemand overtroffen is. In Nora zijn feitelijk alle rollen hoofd rollen. Een zwakke bezetting van Chris tine Linde, Rank, Helmer of Krogstadt is al voldoende om het geheel te doen wan kelen. Dat hiervan behalve in het mid dendeel van III geen sprake was, pleit- voor de juiste en evenwichtige bezetting, zonder welke een opvoering van dit stuk van Ibsen nu eenmaal niet mogelijk is. Er was bijna voortdurend een sfeer en stemming in deze vertooning der Leide- naars. Krogstadt moge men zich misschien nog meer denken als een noodlotsfiguur, de heer .Hageman wist hem toch steeds ver van den marqué te houden en gaf voor namelijk den mensch, die hartstochtelijk wenscht er weer „boven op te komen". Christine Linde hoewel in haar spel nu en dan wat al te bestudeerd was vol komen de vrouw, die veel geleden heeft en contrasteerde daardoor zeer mooi in I tegen de gelukkige Nora. al viel het moei lijk te gelooven, dat zij met haar tegelijk op de schoolbanken had gezeten. Rank was een fascineerende figuur die zijn lichamelijk lijden met zich mede „sleepte" en die al kan ik mij hem in zijn cy nisme en ironie wat minder zwaar den ken ook zijn innerlijk leed treffend naar buiten wist te brengen En hij was evenals Helmer volkomen „heer." Helmer was tot aan de groote scène in III volkomen wat hij zijn moest, de con- ventioneele. bekrompen, kleinzielige man. Toen hij echter „spel" moest geven in III schoot hij al te veel te kort. Dramatisch kon hij daar niet tegen de rol op. Noch in zijn vertwijfeling, noch in zijn vreugde bij de plotselinge en onverwachte wen ding was hij overtuigend en men moest Nora te meer bewonderen, dat zij zich on danks dat zwakke tegenspel volkomen wist te handhaven. Toch zal ik van deze voorstelling als geheel een mooie herinnering bewaren en het lijkt mij wel zeker, dat slechts weinige dilettantenvereenigingen in Nederland een als geheel zoo'n gave opvoering van Nbra kunnen geven als „Litteris Sacrum" ons heeft laten zien. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: W. Zaalberg, Haarlemmer straat 235, Leiden, huishoudelijke arti kelen. Het filiaal te Leiden, Nieuwe-Rljn 24, is dd. 1 Jan. 1932 overgegaan aan de heeren Gebr. Zaalberg. De zaak Haarlem merstraat 235 is opgeheven, d.d. 9 April 1932. G. A v. d. Poel. Kort Rapenburg 11. timmermanswerkplaats Bovengenoemde handelszaak is d.d. 15 April 1932 overge gaan aan de firma Bik en Breedeveld, die deze zaak als filiaal voortzet, onder den naam: firma Bik en Breedeveld v/h. G. A. v. d. Poel. Firma Bik en Breedeveld, Havenkade 14- 15, aannemersbedrijf. Vestiging filiaal: Kort-Rapenburg 11, Leiden, onder den naamFirma Bik en Breedeveld v/h. G. A. v. d. Poel (timmerbedrijf). J. Labrujere, Vrouwenkerkkoorstraat 11, Vrouwenkerkhof 10. Leiden, in- en verkoop van 2de handsgoederen, brandstoffenhan- del. De brandstoffenhandel (Vrouwenkerk hof 10), is d.d. 3 April 1932 overgegaan aan den heer D. Labrujere. Leiden. Coöp. Onderlinge Spaarkas, Sluisweg, Katwijk aan Zee, reederij van visschers- vaartuigen. Overleden bestuursleden: W. Schoneveld, Katwijk: A. J. v. Walsum. Katwijk, en P. de Best. Katwijk. Uittredend lid van den Raad van Toezicht: H de Boer, Katwijk en H. Lammens, Katwijk Boven genoemde coöp. vereeniging doet sinds 1929 geen zaken meer. De heer S. Schoneveld, te Rijnsburg is belast met de afwikkeling der zaken. Veilingvereeniging „Benthuizen", Bent huizen. Overleden 2de voorzitter: J. W. v. Staalduinen, Benthuizen. Overl. penning meester: A. van der Linden, Benthuizen. N. 2de voorz M. Leune. Zoeterwoude. N. penningm.: A. Paul, Benthuizen. N. Be stuursleden: J. van der Walle, Benthuizen en W. Mets, Benthuizen. CENTR. NED. AMBTENAARSBOND. Jaarvergadering van de afd. Leiden. De afdeeling Leiden van dezen bond hield gisteravond in „Het Volksgebouw" haar jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter den afloop van het textiel- conflict en de aanhangige salariskorting voor het gemeente-personeel; voort vloeiende uit net kortingswetje-De Geer. Naar aanleiding van een Ingekomen schrijven van het Mei-comité spoorde spr. de leden aan tot deelname aan de 1-Mei- beweging. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden met algemeene stem men goedgekeurd evenals de begrooting voor 1932 De voorzitter bracht namens de verga dering woorden van dank aan den secre taris voor het keurige verslag en aan den penningmeester voor het accuraat ge voerde beleid. Bij de periodieke verkiezing werd de secretaris bij acclamatie her benoemd. Het algemeene bestuursbeleid werd zon der aanmerkingen goedgekeurd. Vervolgens werd overgegaan tot bespre king van de voorloopige beschrijvingsbrief voor het a.s. bondscongres. Nadat verschil lende leden over enkele voorstellen het woord hadden gevoerd, werd de aan te nemen hcuding voor de afgevaardigden vastgesteld. Als afgevaardigden naar dit congres werden benoemd het dageiijksch bestuur, benevens één lid van het centraal bestuur. Tot lid der kascommissie werd benoemd het lid R. v. d Graaf. Bij behandeling der „Fusie-voorstellen" met den Ned Bond v Pers. in Overheids dienst sprak de ledenvergadering zich met meerderheid van stemmen uit vóór deze fusie. Bij de rondvraag spoorde de voorzitter de leden aan, de propaganda voor uitbrei ding van het ledental flink ter hand te nemen en zorg te dragen dat nog vóór het bondscongres het ledental de 14.000 zal hebben bereikt. Met een woord van dank voor de op komst kon de voorzitter deze jaarvergade ring sluiten. NED. CHR. REISVER. AFD. LEIDEN. De jaarvergadering. De Ned. Chr. Reisvereeniging, afd. Lei den, heeft in de zaal van Oud-Hortus- zicht, haar jaarvergadering gehouden, welke bijeenkomst een feestelijk karakter droeg en door een zeer groot aantal leden en introducees werd bijgewoond. Om halfacht opende de Voorzitter der afd., de heer Joh. Vooys, de vergadering met gebed en memoreerde in zijn wel komstwoord bovenal de vele redenen tot dank, o.a. het stijgend ledental en de blijken van medeleven, die tot uiting zijn gekomen in het groot aantal trouwe be zoekers der vergaderingen en de vele deelnemers aan de excursies. Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en de verslagen van secretaresse en penningmeester uit gebracht, waaruit bleek dat de afd. met voldoening op het afgeloopen jaar kan terugzien. De Commissie tot het nazien der boeken BINNENLAND. Dr. J. Th. de Visser op 75-jarigen leef tijd overleden. (Binnenland, 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Verlaging der goedcrentarieven bij de spoorwegen ten gunste van land- en tuinbouw is volgens de commissie van onderzoek economisch bedenkelijk. (Bin nenland, 2e Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Postspaarbankwet. (Binnen land, 2e Blad). De minister over samenstelling en werkwijze van den Economischen Raad. (Binnenland, 2e Blad). Contingenteering van den vleeschinvoer voor drie maanden verlengd. (Binnenland 2e Blad). Te Grave zijn twee timmerlieden met een roeibootje omgeslagen en verdronken. (Gemengd, 2e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). De plechtige opening van het Flora park 1932 te Noordwijk-Binnen. (3e Blad) BUITENLAND. De Duitsche regeering verbiedt Hitler's stormtroepen en heft deze op. (Buitenl. en Tel. le Blad). Het verloop ter Ontwapeningsconferen tie. (Buitenl. en Tel. le Blad). Bloedige botsingen met de stakende mijnwerkers in Tsjecho-Slowakije- (Bui tenland, le Blad). bracht vervolgens verslag uit van hare be vinding, waarna de penningmeester, on der dankzegging, werd gedechargeerd. In de plaats van den heer J. J. de Die, die aan de beurt van aftreden was en niet meer voor een herverkiezing in aanmer king wenschte te komen, werd de heer G. J. Visser, als vice-voorzitter gekozen. Hiermede was het officieele gedeelte af gehandeld en kon met het officieuze een aanvang worden gemaakt. Door eenige dames en heeren der afd. werd een tweetal kamerstukjes opgevoerd, welke zeer in den smaak der aanwezigen vielen. In de pauze werd een zeer geanimeerde tombola gehouden, ten bate van het Leidsch Crisis-Comité, terwijl een strijkje de gezelligheid verhoogde. De vergadering werd door den Voor zitter op de gebruikelijke wijze gesloten. ARBEIDSBEURS. Op den 13en April 1932 waren 2659 (v.j. 1088) werkzoekenden ingeschreven. Foto Bleuzé. Hedenip, WogerSPn 15 de feestelijke opening van het „Florapark 1932" te Noordwijk-Binnen tot een feit geworden. De entrée en de groote, royale oprijlaan waren met tallooze vlaggen wo die der vreemde tijdens nl n' versierd- De bloemenpracht begint meer en meer te ontluiken, terwijl gemakkelijk en sierlijk ontworpen tuinbanken in oranje en gele kleuren het bonte aspect verhóogen De belangstelling tlgden dc ,0penmg was enorm; het auto-park vulde zich grootendeels, terwijl diverse geluidsfilminstallaties opgesteld stonden, om de toespraken op te nemen. Nadat deze uitgesproken waren bezich- PMiliom ^auwezigen het grandiose park, dat algemeen de bewondering trok. Gelukkig was het weer droog, zelfs kwam af en toe een helder zonnetje doorbreken. Na afloop verzamelde men zich in het Publiek m£°ratJaar Senot«n w;erd van e«n, schitterend gearrangeerd „koud buffet", onder de opwekkende muziek van een Hongaarsch strijkje. Des namiddags te 3 uur werd de tentoonstelling voor het rL-.„ uPene:estelrt rinvp fn+n's fAnripn mlrs1 TTpn rl apI van npf. prnntp PpP7,plsph5in crpnnnriicrrtprt ViplmcLp-rt An nnnninocen/in vor. -»Tj3-i_ i

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1