F 73ste Jaarzan? VRIJDAG 8 APRIL 1932 No. 22101 STADSNIEUWS. RECHTZAKEN. KERK- EN SCH00! NIEUWS. Het voornaamste Nieuws van lieden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PU PRIJS DER ADVERTENTIEN ,n ets per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts I een maximum aantal woorden van 30. fcasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van even 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. j1T nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. n vt 11, rwooi Zuidi 13, 12, 9, aa> den raad is volgend adres gezonden. .Sidergeteekenden, Voorzitter en Secre- aris der aid. Leiden van den Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel in ^irl'and nemen de vrijheid zich tot den te wenden, met het dringend ver ft de voorgestelde belastingverhooging lublieke vermakelijkheden niet aan te |en, daar is komen vast te staan, dat .anneming van het voorstel, alle pu- ilieko vermakelijkheden zullen worden ge- en al het personeel ontslagen wordt, de tegenwoordige crisis toch al zeer ,r drukt op het personeel, zou bij slui- der zaken de toestand funest worden, inen waarom zij nogmaals dringend ieken het voorstel niet aan te nemen, w.g. W. OTTEN, Voorzitter, w.g. J. VERMEIJ, secr. penningm. etteJ adres aan den raad. zij Bet bouwrijp maken van gronden. ,n den Raad is volgend adres ge len: ft met verschuldigden eerbied te en:- Icobus Johannes de Cler, directeur V Naamlooze Vennootschap te Leiden, [ende Rijnsburgerweg 31b. ,t hij kennis heeft genomen van het Isbesluit waarbij wordt bepaald, dat |het bouwrijp maken van landerijen buiten de kosten voor het maken van (ten, bovendien nog f. 1.50 per vierk. :r moet worden betaald voor elke vier- iten Meter netto bouwterrein voor tsoenen en dergelijke; t door deze bepaling de kosten voor bouwen, en verhuren van werkmans- Ingen door Woningbouw-Vereenigin- ten en particulieren onnoodig wordt ver- aqpfd; nu alleen naar bezuiniging wordt gestreefd; dat hij dit verzoek in verband brengt net een schrijven van den Minister van ■Beid, Handel en Nijverheid aan het JStteentebestuur, luidende: „dat bij het verleenen van Woningwet- foprschotten moet worden gewaakt, dat Jkosten van den grond niet hooger zijn, H toelaatbaar is voor de te bouwen wo gen in verband met de huren welke 6r de bewoners kunnen worden be nd." [at hij den Raad bij deze verzoekt in [enbedoeld Raadsbesluit een zoodanige siging aan te brengen, dat gronden irop huizen worden gebouwd tot een jr den Raad te bepalen huurwaarde deze bepaling worden vrijgesteld. jprotestantsch bureau voor sociale adviezen. itesl Jaarverslag over 1931. het jaarverslag over 1931 van bo- Shioemde vereeniging ontleenen wij navolgende: ft bestuur wordt gevormd door de ,5 de Ben> Tb- J- van der Heij- ''J.™, G. F. E. Kiers, J. de Ren en van Polanen, resp. voorzitter, le secre- Penningmeester, vice-voorzitter, 2e :retaris en secundus. Bureau werd 2 Juni 1931 van .■is a plaatst naar het Huiszitten- K °™e Rijn no. 44 te Leiden, alwaar 1: 'n Dinsdagavond om 7.15 het spreek- aanvmg. Het aantal bezoekers op elk Tderk? varieerde Van 10 tot 17. Hier na. ^vonden zich bewoners van omlig- pE'meenten en ook niet-Protestan- i Mi bet icieele spreekuur had- ..°lna alle bestuursleden en medewer- JTal van conferenties. èepnaltniPken werden door het Bureau Keniiit Meermalen werden voor fat- «hulrt i bur?erlieden. die buiten hun ItflwLI1 m,oeil'jkheden verkeerden, cre- <ri.Le getroffen. Herhaaldelijk „n er in echtelieden, die ernstige |erzoen.n en hadden. met elkander te fluderi houding van sommige hun itlnü misschien in het belang van hand.i.„ en kleinkind (eren) meenden te vordfriiü.' was helaas niet altijd even be- WX>r een herstel van het ge- alrijke arbeidsgeschillen zijn itreflenj e^enals huurkwesties. zaken reclames. zjchte-uitkeering, belasting flat bii a. r\ï e vereeniging betreurt het "Dtrecht v.rectie van de Belastingen te door het suï!frs*and reus on 5?eds, gcrui: volgt Het 206 h legio' Het aantal Hging laat toestand van de vereen! f adres VaJ steeds te wenschen over. He Is ontstaan, waar- xens on"^ras, seruimen tijd duurt alvo- [pt^^ -ften een beschikking gegeven adviezen is adres var,"".0 i,"!eas 16 wenschen over. Het straat no55 ^Penningmeester is: Lelie- gemeentebestuur contra geref. schoolbestuur. Het beroep van het schoolbestuur door de Kroon ongegrond verklaard. In het „Weekblad voor den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren" vinden wij onderstaand Koninklijk Besluit afgedrukt. Wij Wilhelmina, enz. Beschikkende op het beroep, ingesteld door burgemeester en wethouders van Lei den tegen het besluit van gedeputeerde staten van Zuid-Holland van 22 Juni 1931, G.S. no. 142, waarbij met vernietiging van hun besluit van 11 December 1930 is be paald, dat overeenkomstig art. 82, in ver band met art. 80, eerste lid, der lager- onderwijswet 1920 aan het bestuur der ver eeniging tot oprichting en instandhouding van scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs op gereformeerden grondslag te Leiden de op de volgens art. 81 ingediende rekening en verantwoording van de kosten eener verbetering van de speelplaats van de bijzondere school aan de Stadhouders laan aldaar voorkftmende post wegens be taalde proceskosten alsnog door de ge meente moet worden vergoed: den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, gehoord, advies van 11 November 1931, no. 647; op de voordracht van Onzen minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen van 28 November 1931, no. 15296, afdeeling lager-onderwijs-financieel; overwegende, dat burgemeester en wet houders van Leiden bij besluit van 11 December 1930 hebben geweigerd om voor gemeenterekening te nemen een bedrag aan honorarium met verschotten aan den rechtsgeleerden raadsman van het voor noemde schoolbestuur ad f. 315.zoomede van eene bijdrage in de proceskosten van Jac. Wilbrink te Leiden, die zich had te verweren tegen een eisch van de naam looze vennootschap handelsmaatschappij voor wegenmateriaal en natuursteen te Rotterdam ad f. 135.50, welke bedragen van in totaal f. 450.50 de raming der kosten wegens verandering van inrichting der speelplaats van de van het schoolbestuur uitgaande bijzondere lagere school aan de Stadhouderslaan aldaar met f. 448.50 over schrijden; dat, nadat het schoolbestuur bij gede puteerde staten van Zuid-Holland ln be roep was gekomen, dit college bij besluit van 22 Juni 1931. met vernietiging van het bestreden besluit, heeft bepaald, dat de aangevraagde gelden wegens honorarium met verschotten en eene bijdrage in pro ceskosten ad f 448.50 in totaal moeten worden beschikbaar gesteld: dat gedeputeerde staten daarbij hebben overwogen, dat het schoolbestuur van ver schillende zijden bij deurwaardersexploit beslag zag gelegd op door dit bestuur ver schuldigde gelden wegens eene plaats ge had hebbende verandering van inrichting eener speelplaats van eene zijner lagere scholen; dat het bestuur voorts van ver schillende zijden werd gedagvaard tot be taling dier verschuldigde gelden; dat het alzoo verklaarbaar is te achten, dat het schoolbestuur zich van rechtskundige hulp voorzag om te bepalen aan wie het rech tens de bedoelde gelden diende te betalen; dat het bestuur voorts heeft gemeend het advies van den rechtsgeleerden raadsman, hetwelk op goede gronden scheen te steu nen en met name van voorzichtigheid ge tuigde, te kunnen opvolgen: dat 't school bestuur terecht van oordeel is, dat het tot betaling der aan het inwinnen en volgen van dit advies verbonden kosten, welke trouwens redelijk kunnen worden geacht, gehouden is; dat deze uitgaaf, welke het schoolbestuur, zooals uit het vorenstaande blijkt, heeft gemeend te moeten maken om tot betaling te geraken der op de bedoelde verandering van inrichting gevallen kosten uiteraard verband houdt met deze veran dering van inrichting in den zin van art. 72 der wet; dat dit verband van dien aard is, dat de bedoelde uitgaaf geacht kan worden te behooren tot de kosten als be doeld in art. 82, juncto 81, eerte lid, der wet en mitsdien ook tot die bedoeld in het derde lid van gemeld wets artikel; dat. nu de gemeente hare mede werking tot de hierbedoelde verandering van inrichting heeft toegezegd, de in het geding zijnde kosten de raming als be doeld in art. 82. juncto art. 77, vijfde lid, der wet te boven gaan en afwijkihg van be stek en beschrijving in den zin van art. 82, juncto art. 81, tweede lid, der wet zich niet voordoet, de gemeente ingevolge het be paalde in art. 82, juncto het derde lid van art. 81, het in deze wetsbepaling bedoeld verschil, zijnde het door het schoolbestuur gevraagde bedrag van f. 448 50 behoort te verschaffen; dat burgemeester en wethou ders derhalve, overeenkomstig het bepaal de in art. 82, juncto art. 80. eerste lid, der wet deze door het door het schoolbestuur aangevraagde gelden hadden behooren be schikbaar te stellen; dat, nu dit college daartoe niet bereid is, hier een geschil aanwezig is in den zin van het vierde lid van laatstgemeld wetsartikel: dat mitsdien hun college bevoegd is ten deze in beroep eene beslissing te geven en gezien de hiervoren geschetste omstandigheden het schoolbestuur in het gelijk te stellen; dat van dit besluit burgemeester en wet houders van Leiden bij Ons in beroep zijn gekomen, in hoofdzaak aanvoerende, dat huns inziens het advies niet op goede gronden steunde en niet van voorzichtig heid getuigde, te minder, omdat de advo caat. het bestuur niet in overweging heft gegeven met hun college overleg te pietfëh; dat uit geen wetsartkel volgt, dat de ge meente de kosten van het voeren 'an een rechtsgeding aan het schoolbestuur moet vergoeden; overwegende, dat de gemachtigde van het schoolbestuur ter openbare vergadering van de afdeeling van den raad van state voor de geschillen van bestuur, waarin over deze zaak verslag is uitgebracht, heeft betcogd, dat burgemeester en wethouders in hun beroep niet-ontvankelijk waren aangezien zij niet door den gemeenteraad tot het instellen van beroep waren ge machtigd en zij niet een eigen persoon lijk belang hebben bij de vernietiging van het besluit van gedeputeerde staten; dat dit betoog echter geen doel treft, aangezien gedeputeerde staten bij hun be streden besluit eene beslissing hebben ge geven in een tusschen burgmeester en wet houders en het schoolbestuur gerezen geschil; dat burgemeester en wethouders als in het ongelijk gestelde partij een eigen persoonlijk belang hebben bij de vernietiging van het besluit van gedepu teerde staten en mitsdien ingevolge art 17 der lager-onderwijswet 1920 bij Ons in hooger beroep kunnen komen; dat zij mitsdien in 1 beroep ontvan kelijk zijn; overwegende, wat de hoofdzaak betreft, dat. het proces en de daaruit voortvloeien de kosten het gevolg zijn geweest van de omstandigheid, dat het schoolbestuur de vordering, welke de aannemer C. Kruijff op de schoolvereeniging had en welke deze eerst had gecedeerd aan J. Wilbrink en daarna aan de naamlooze vennootschap wegenmateriaal, heeft voldaan aan J. Wilbrink; dat volgens de duidelijke bepaling van art. 668, tweede lid, van het burgerlijk wetboek de overdracht van eene schuld vordering ten aanzien van den schulde naar geen gevolg heeft dan van het oogen- blik, dat dezelve aan hem is beteekend ge worden of dat hij de overdracht schrifte lijk heeft aangenomen of erkend; dat in het onderhavige geval de over dracht aan Wilbrink niet was beteekend aan en evenmin schriftelijk aangenomen of erkend was door het schoolbestuur, terwijl de overdracht aan de naamlooze vennoot schap wegenmateriaal wél was beteekend aan het schoolbestuur; dat mitsdien de betaling door het school bestuur aan Wilbrink niet voorzichtig was en onder deze omstandigheden de kosten van het daaruit voortgevloeide proces rede lijkerwijze niet gebracht kunnen worden onder de kosten van de verbetering van de speelplaats van de bijzondere school aan de Stadhouderslaan te Leiden, welke voor vergoeding door de gemeente in aan merking komen: dat mitsdien gedeputeerde staten ten onrechte hebben bepaald, dat gelden voor de kosten wegens honorarium met ver schotten en eene bijdrage in proceskosten alsnog moeten worden beschikbaar gesteld; gezien de lager-onderwijswet 1920: hebben goedgevonden en verstaan: met vernietiging van het bestreden be sluit van gedeputeerde staten van Zuid- Holland het beroep van het schoolbestuur tégen het schoolbestuur tegen het besluit van burgemeester en wethouders van Lei den van 11 December 1930 ongegrond te verklaren. HET BIOS OOP-CONFLICT. Naar wij vernemen vindt morgenochtend een onderhoud plaats tusschen de verte genwoordigers van den Nederlandschen Bioscoopbond en het Gemeentebestuur. KON. NED. GROFSMEDERIJ. Dit jaar geen dividend. Naar wij van volkomen bevoegde ziide vernemen zal aan de op 23 dezer te hou den iaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V Kon. Ned. Grofsmederij worden voorgesteld om over het afgeloopen boekjaar geen dividend uit te keeren. Het vorige jaar werd 6% uitgekeerd. VER. TOT BEV. DER BELANGEN VAN T.B.C.-PATIËNTEN IN NEDERLAND. Propaganda-fcestavond van de Leidsche afdeeling. Gisteren had de afdeeling Leiden van bovengenoemde' vereeniging in de concert zaal „Concordia" een propaganda-feest- avond belegd, waarvoor groote belangstel ling bestond De zaal was geheel bezet, toen de voorzitter de heer J. Ober. de bij eenkomst opende met een woord van wel kom. in het bijzonder tot den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer I. Lessing en het gezelschap ..Aufgepast" dat zich geheel belangloos bereid verklaarde dezen avond op te luisteren. Spr. deed een be roep op alle aanwezigen om deze bijeen komst aan haar doel te doen, beantwoor den en wees erop. dat de afdeeling zich in een gestadigen bloei mag verheugen. Het ledental vermeerderde in het tweede jaar na de oprichting met ongeveer 100% en bedraagt thans bijna 250. Spr. besluit met de tombola en loterij welke ter versterking van het steunfonds zijn georganiseerd, in aller belangstelling aan te bevelen en gaf nadat „Aufgepast" zich op de bekende ver dienstelijke wijze had laten hooren, het woord aan den heer Lessing tot het hou den van een korte prooaganda-rede. Spr. schetste in het kort de verschrik kingen van de tuberculose waaraan mo menteel circa 70 a 80.000 personen in ons land liidende zijn. Ondanks alle maatre gelen tot bestrijding bedraagt het aantal slachtoffers jaarlijks nog ongeveer 7000, grootendeels behoorende tot de arbeiders klasse. Dit laatste is een gevolg van de dikwerf nog slechte huisvesting, kleeding en voeding, waardoor de arbeidersbevolking gemakkelijk vatbaar is. Ongetwijfeld is er sedert de ontdekking der tuberkelbacil door dr. Koch veel verbetering gebracht. Het rijk draagt jaarlijks f. 1.300.000 bij om de ziekte te bestrijden doch dit beteekent per verpiegingsdag en per patiënt het luttele bedrag van 7 centen, terwijl de werkelijke kosten varieeren van f. 3.50 tot f. 4. Het spreekt dus vanzelf, dat het aantal perso nen. dat kan worden uitgezonden zeer mi niem is en het is dus de plicht van over heid en particulier alles te doen wat in hun vermogen is om de gevreesde volks ziekte te bestrijden, o.m. door beperking van het besmettingsgevaar. In schier alle plaatsen van ons land, wordt in prettige verhouding samengewerkt met de Ver. tot bestrijding der T. B. C. in Nederland; he laas. in Leiden niet, omdat de bestaande plaatselijke vereeniging zich blijkbaar niet kan vereenigen met onze opvattingen ten aanzien van het nazorgvraagstuk. hetgeen toch nog van veel grooter belang is dan de Sanatoriumkuur. Spr. eindigde met den vurigen wensch, dat de tijd niet verre meer zal zijn. dat in goede verstandhou ding wordt samengewerkt, en wekte alle aanwezigen in het belang der lijdende menschheid op. zich nog dezen avond aan te sluiten. Het verdere gedeelte werd gevuld met muziek van „Aufgepast" en zang. tooneel en voordrachten, waartoe vrijwel uitslui tend leden der vereeniging hun belang- looze en blijkens het applaus zeer op prijs gestelde medewerking verleenden. Een bal besloot den in alle opzichten ge slaagden propaganda-avond. H M. de Koningin heeft voor de Von Siebold-tentoonstelling. welke begin Mei hier ter stede wordt gehouden, een groote zilveren medaille beschikbaar gesteld, welke als extra eereprijs zal worden uit geloofd. De wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd morgen spreekuur te houden. Dinsdag 12 April a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot, de heer F. H. J. Karreman, magazijnmeester bij de Conservenfabriek der N.V. de Ver wachting v.h. E. J. Schoondergang Speet aldaar indienst trad. De volgende week zal de Duitsche Rijksspoorwegen eenige goedkoope treinen (van Keulen. Dusseldorf enz.) naar Leiden en Haarlem laten lcopen voor een bezoek aan de bollenvelden. Aan het politiebureau te Boskoop zijn een blauwe en een roode koffer te bevra gen, welke door een personenauto, gaande in de richting Leiden, zijn verloren. NA HET VLIEGONGELUK TE HEERLEN. Op 12 Augustus 1928 hebben te Heerlen vliegdemonstraties plaats gehad, bij welke gelegenheid de vlieger Philip Gesper met de vliegmachine D572 in het publiek te recht kwam. waarbij verschillende perso nen werden gedood. Onder de slachtoffers bevond zich ook de mijnwerker A. Rose- boom. De weduwe van Rooseboom heeft de Limburgsche Luchtvaart-Vereeniging voor de Rechtbank te Maastricht gedaagd tot betaling van een schadevergoeding naar aanleiding van het overlijden van haar kostwinner. De eischeres vorderde een be drag van f. 681.27, benevens een jaarlijk- sche uitkeering ten behoeve van haar min derjarig kind tot haar meerderjarigheid of wel een som in eens van f. 3000. De Luchtvaart-Vereeniging had zich evenwel bij de N.V. Fatum Verzekering- Maatschappij te Den Haag veilig gesteld voor eventueele ongelukken. Thans heeft de officier van justitie te Maastricht, mr. Brantjes, geconcludeerd tot toewijzing dier vordering in vrijwaring hierop neerkomende dat bij eventueele veroordeeling van de Limburgsche Lucht vaart-Vereeniging de N V. Fatum voor de schadevergoeding moet opkomen. Na deze conclusie heeft de rechtbank bepaald dat vonnis zal worden gewezen op 6 Mei a.s. 0 FRAUDE BIJ DE BOSSCHE HANZEBANK Voor de rechtbank te Den Bosch werd in de bekende zaak van de fraude aan de Bossche Hanzebank de zaak behandeld tegen den tweeden verdachte, den chauf feur E. ter H.. die terecht stond wegens het innen, ten bate van zichzelf, op val- sche kwitanties. Tegen hem is 2*/s jaar gevangenisstraf geëischt. NED HERV KERK. Beroepen: Te Randwijk, W. Wesseldijk, te Den Ham (Ov.). Aangenomen: naar Eist, dr. G. Smit te Oosterwierum, (Stand.); naar Harkstede (Gron.) ds. G. J. J. Renslnk te Hoorn, Ter schelling Bedankt: voor Nieuwe-Schans ds. F. E. Gerritzen te Oosterhesselen (Dr.). GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Loosduinen, G. Laarman, te Hilversum. BINNENLAND. Het pondenvcrlies der Nederlandsche Bank; een uiteenzetting van den minister. (Binnenland, 3e Blad.) De contingenteering van Vleesch; me morie van antwoord aan de Tweede Kamer (Binnenland, 3e Blad). Het vermiste Haagsche meisje heeft zich in Frankrijk bij de politie aangemeld. (Ge mengd, 2e Blad). Vergadering van de groep veilingen in den Ned. Tuinbouwraad. (Land- en Tuin bouw, 3e Blad). BUITENLAND. De Londensche Donau-conferentie is mislukt. (Buitenl. en Tel., le Blad). De krantenstaking in Hongarije is opge heven. (Buitenl., le Blad). Opstand in Ecuador; regeeringscrisis in Chili. (Buitenl., le Blad). Hevige brand in München (Tel., 1ste Blad). DE ALGEMEENE TOESTAND. Mislukte conferentie te Londen. De Donau-conferentie is mislukt. Londen kon geen succes opleveren! In twee par tijen stond men tegenover elkaar: Enge- land-Frankrijk tegenover Duitschland-Ita- lië. Allen zien in. dat directe hulp aan de Donaulanden is geboden, maar de wijze waaropTot practisch resultaat is men niet gekomen. De Londensche conferentie heeft slechts informatorisch nut gedaan. Elders zal nu een voortzetting volgen. Vermoedelijk te Genève, waar Maandag immers de Ontwapeningsconferentie weer bijeenkomt. Diverse delegaties zijn dan ook reeds derwaarts vertrokken; ook de Amer. staatssecretaris Stimson. Officieel doet men zijn uiterste best. vooral van Engelsche zijde, om voor McDo nald het echec zooveel mogelijk te vergul den! om het te doen voorkomen, alsof men als de beste vrienden scheidt. Wat trouwens persoonlijk ook best mogelijk is maar zaken zijn niet gedaan. En daar gaat het tenslotte toch maar om! DUITSCHLAND. De Hohenzollerns en de verkiezingen Iets dalende werkloosheid. Prins August Wilhelm van Pruisen heeft een candidatuur voor den Pruisichen Land dag aanvaard voor de Nazi's. Hij staat op de zevende plaats van de landslijst, vlak voor den gewezen luitenant Schiilz, die als organisator van de veemgerichten bij de zwarte rijksweerbaarheid bekend is geworden. De uitgever van het tijdschrift „Friede- rikus", F. C. Holtz, schildert in zijn blad de pogingen van de leiders der nationale oppositie om den ex-kroonprins tot ge meenschappelijk candidaat voqt de tweede ronde der presidentsverkiezing uit te roepen. De ex-kroonprins zou hebben willen aanvaarden, mits de ex-keizer toestemming gaf, doch Doorn weigerde. Volgens mededeeling van het Rijksinsti tuut bedroeg het aantal werkloozen dat per 31 Maart a.s. bij de verschillende arbeidsbeurzen in Duitschland als zoo danig te boek stond 6.031.000 d.i. 98.000 minder dan per 15 Maart. ZUID-AMERIKA. Opstand in Ecuador Crisis in Chili. Uit Guayaquil wordt gemeld, dat de be manningen van de kanonneerbooten „Tar- qui" en „Cotopaxi", de eenige oorlogsvaar tuigen van de republiek Ecuador, gemuit hebben. De belde kanonneerbooten stoomden uit de haven op het oogenbiik, dat het stoom schip Bodegraven met den vroegeren president Plaza Gutierrez aan boord aan kwam. De havenautoriteiten waren door de houding van de twee kanonneerbooten geheel verrast. Eerst later werd bekend, dat ook het garnizoen van het fort Punta Piedra in opstand is gekomen. De geheele beweging schijnt een poging te zijn om de landing van president Plaza Gutierrez te verhinderen. De regeering van Ecuador heeft ter stond troepen gezonden om den opstand te onderdrukken. De Chileensche regeering is in verband met de openbare opwinding en de waarde vermindering van den peso met daarop volgenden run op de banken, afgetreden.

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 1