AGENDA. SCHETSEN VAN DE ZEE. Donderdag. Stadsgehoorzaal. Uitvoering Nieuw Brun- hilde. 8 uur nam. K a t w ij k-a a n-Z e e (Gemeentezaal), Gerei. Bond. Spr. ds. Mulder van Voort huizen. 7'/" uur nam. Vrijdag. Langestraat 67—89: Teekententoonstel ling. 810 uur nam. Katwijk-aan-Zee (Casa Cara)Spr. ds. Zandt van Delft. 7Vs uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 April tot en met Zondag 10 April, waargenomen door apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Kiin 18. telefoon 523. DUITSCHLAND. Severing doet publicatie van bij de Nazi's gevonden materiaal. In het rapport van den minister van binnenlandsche zaken van Pruisen betref fende het resultaat van zijn onderzoek van het bij de N.SD.A.P. In beslag genomen materiaal, wordt allereerst geconstateerd dat de z.g. berichtendienst der Nationaal Socialisten een spionnagedienst is van zeer grooten omvang. Hij strekt zich ook uit op de werkzaamheid van den staat en zijn organen, zooals regeering, politie en rijks- weerbaarheid. Dat hier op centraal bevel gewerkt wordt, bewijzen de overal gedane vondsten aan dergelijke spionnageberich- ten, hoofdzakelijk met nauwkeurige op gave van sterkte, indeeling en bewapening der politie. Van het centrale partijbureau wordt maandelijks de „berichtendienst" uitgegeven in verschillende onderdeelen, zooals bijv. .informatie betreffende de K. P. D." of „Informatie betreffende het sy steem der tegenstanders". Er worden dan verscheidene „bladen" uitgegeven. Volgens communistisch voorbeeld wordt evenwel ook openlijke ,.ontbindings"-arbeid verricht. O.m. is een te Berliin verspreid, aan de Berlijnsche Schutzpoüzei gericht pamflet gevonden, waarin o.m. staat: Geen gummiknuppel mag een nationaal-socialist treffen, geen pistoolschot voor de met ons strijdende S. A." Dit vlugschrift Is onder teekend: „De nationaal socialistische poli tiebeambten Berlijn". Volgens een te Han nover gevonden aanteekening worden als voorbeelden van voorwerpen, welke moeten worden vermeld genoemd: pantsertreinen ter bescherming van de spoorlijnen, spoor- lijnradio-installaties. telegraaf leidingen, vlieghavens, rivierovergangen, radiostations der posterijen, alles met nauwkeurige bij zonderheden. Aangevuld en verduidelijkt wordt dit berichtenschema door een te Goetttngen gevonden bevel, waarin als ..werkgebied voor Ic" o.a. genoemd worden politieke partijen van allerlei aard, strijd organisaties. koerierdiensten, mededeelin- gen betreffende de leiders en vooraan staande leden der- andere partijen, bijeen komsten der tegenstanders, telefoon- en telegraafcentrales, radiostations, politieke opvatting der bedienende personen, vlieg havens, aantal machines, opvattingen van vliegers en personeel pogingen in contact te komen met het nersoneel. bijzondere aandacht voor de posterijen, spoorwegbe scherming e.d. In een te Wiesbaden gevonden bevel dat in Maart 1932 werd opgesteld, wordt o.m. verklaard: „Aangezien ingevolge de Rijks- nresidentsverklezing. in het bijzonder bij een overwinning van den nationaal-socia- listischen candidaat verwacht moet worden dat alle S.A.-mannen beschikbaar moeten zijn, moet de berichtendienst. In het bij zonder ook de eigenlijke berichtendienst zoo spoedig mogelijk worden uitgebreid. Ook de technische installatie van een omvangrijk beric'ntennet is volgens het of- ficleele bericht, in den laatsten tijd even eens bijzondere aandacht gewijd, en wel door middel van alle denkbare communi catie-middelen. met inbegrip van postdui ven. Een zich over het geheele Rijk uit strekkende relaz-dienst is geconstateerd. Ook betreffende de inrichting van een eigen radiodienst met kortegolfzenders zijn bijzonderheden bekend. Onlangs werd beteekenis gehecht aan de opstelling van bijzondere formaties en voor alles de instelling van pioniertroepen be schreven. De Inventariseering van veldkeu kens schijnt begin Maart 1932 in alle dee- len van het Rijk een bijzondere rol te heb ben gespeeld. Het is opgevallen dat kort voor den datum der eerste ronde van de Rijkspresidentsverkiezing nog eenige an dere schikkingen werden getroffen, welke met elkaar in verband gebracht, ernstig te denken geven. Sinds eenige maanden wordt steeds meer waargenomen dat bij de S. A. op een zoo snel mogelijke uniformee- ring wordt aangedrongen, hoewel het be staande Rljks-uniformverbod een dergelii- ken maatregel eigenlijk onbegTllpelijk reu moeten maken In een gouwstormbevel is ook de instelling van ijzeren rantsoenen bevolen Ook met de voorbereiding van massakwartieren heeft men zich bezig ge houden. Al deze voorbereidingen welke met bij- zonderen nadruk juist eenige weken voor de Rijkspresidentsverkiezingen werden be volen. verkrijgen haar bijzondere en ver hoogde beteekenis. indien men ze be schouwt in verband met de te Goettingen gevonden instructie en indien men verder de in dit dicreet nader omschreven betee kenis der 3 alarm-perioden nagaat. Alarm bevel A. direct verhoogde aandacht alles binnenblijven, bevelen afwachten, alarm- bevel B direct samentrekken der troepen; alarmbevel C. direct mobiel maken; C vereischt volledige bepakking. Uittocht voor minstens drie dagen. In het rapport worden vervolgens ver scheidene SJV. bevelen genoemd voor den dienst op de verkiezingsdagen". Volgens deze bevelen moesten de stormtroepen voor 13 Maart met lijftocht voor twee da gen, met bepakking enz. zijn uitgerust. Tegenover al deze vaststellingen en waar nemingen moet, naar dan verder wordt medegedeeld, de motiveering van het door de opperste S.A. leiding gegeven alarm bevel meer dan zonderling schijnen, door concentratie der S.A mannen botsingen op straat te voorkomen. Het den 12en Maart in het district Einbeck waargenomen en hi beslaggenomen transport wapenen en het aantreffen van een zwaar machine geweer. zoomede infanteriegeweren met munitie bij den districtsleider der N.S.D. AP. te Salzwedel op 13 Maart, evenals het bijna dagelijks aantreffen van handvuur wapenen bij nationaal socialisten verkrijgt in verband hiermede zeer belangrijke be teekenis. Ook zijn te Berlijn schema's ge vonden betreffende den opslag van spoor- Hjn-beschermingsmateriaal op het sta tionsemplacement te Postdam, welke mededeellng werd aangevuld met een be schrijving van mogelijkheden op welke wijze men deze wapenen in handen zou kunnen krijgen. De nationaal socialisten hadden overi gens blijkbaar vérgaande voorbereidingen getroffen voor het geval zij aan het be wind zouden komen. In dit verband is bij zonder belangrijk een tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt plan betreffen de de algemeene mobilisatie van vitale technische bedrijven der stad Wiesbaden; zelfs de te verwijderen beambten en amb tenaren en de nieuwe leider waren reeds met name genoemd. Van belang is ook de eventueel voorgenomen voor gebruik on geschikt making van zekere waterleidin gen door uitschakeling of door toevoer van aniline ten einde stakende arbeiders te verontrusten. Den vertegenwoordigers van de pers wees minister Severing erop, dat het thans gepubliceerde materiaal slechts een gedeelte is van wat bij de huiszoekingen in de gebouwen der nazi's gevonden is. „Staaltjes": Hij zeide nadrukkelijk, dat hij niet is afgegaan op geruchten, doch op feiten. De minister besloot met te zeggen dat het met het gemoedelijke bestaan der stormafdeelingen en beschermingspa trouilles voorbij is. In deze opvatting staat de Pruisische regeering niet alleen, doch wordt zij gesteund door de regeeringen van Beieren, Wurtemberg, Saksen, Baden en Hessen en nog eenige andere. Natuurlijk protesteert de N.S D.A.P. Uit naam van het rijksbestuur dei- partij heeft de advocaat dr. Frank den rijkspresident, den rijkskanselier van bin- nenl. zaken en den Oberreichsanwalt pro testtelegrammen gezonden. In het telegram aan Hindenburg protes teert hij krachtig tegen het in het discre- diet brengen der partij, bestaande in de besehuldiging, dat, het door Severing in beslag genomen materiaal aanleiding geeft om nat.-soc, leiders van hoog- en Iand- verraderiUke handelingen te verdenken. Frank zal dan.tegen alle noodzakelijke stappen doen. Rijksminister Gröner wordt aangespoord de sluiting der bureaux van S.A. en S.S. te Berlijn ongedaan te maken. Den Oberreichsanwalt wordt verzocht alle pogingen om voor de groote politieke beweging onder het Duitsche volk beleedi- gende beweringen te uiten, onder beroep op den Oberreichsanwalt, tegen te gaan. Op grond van een tegen hem uitgevaar digd arrestatie-bevel is gisteren de natio- naal-socialisttsche propagandaleider Toni Winkein Kemper (Keulen) in hechtenis genomen. Het beleedigingsproe.es van Adolf Hitler tegen den hoofdredacteur van de socialis tische Münchener Post wegens publicatie van een zoogenaamde zwarte lijst van de nazi's is geëindigd met veroordeeling van den hoofdredacteur tot 1000 mark boete of 40 dagen gevangenisstraf. In de motiveering van het vonnis deelde de president mede, dat de gepubliceerde lijst valsch was gebleken. TSJECHO-SLOWAKIJE. Stakingsdemonstraties. Gisteren heeft te Bruex op drie groote pleinen der stad een massabetooging der stakende mijnwerkers uit Noord-Bohemen plaats gehad. Ongeveer 18.000 personen kwamen in lange stoeten te Bruex aan. Alle winkelzaken waren gesloten, aange zien de neringdoenden en kooplieden met. de mijnwerkers sympathiseeren. Ook het personeel van bijna alle fabrieken te Bruex had het werk neergelegd teneinde aan de betooging deel te nemen. Tot de sprekers behoorde ook de vroegere minister Vrensky zoomede eenige communistische afgevaar digden en de secretaris van de Duitsche nationaal-socialistische mijnwerkersorga nisatie. Vertegenwoordiger-s der sociaal democraten en der Tsjechische nationaal- socialisten mochten niet spreken, aange zien hun trouwbreuk wordt verweten. Er werd een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de strijd zal worden voortgezet tot succes zal zijn bereikt. On derhandelingen mogen slechts worden, ge voerd met de nieuw samengestelde sta kingsleiding. Indien overeenstemming niet mpgelrjk zou sljn, zou de geheele arbei dersklasse worden opgeroepen tot de alge meene staking. De bijeenkomst had een rustig verloop. HONGARIJE. Krantenstaking. Wegens het verbod van het socialistisch partij-orgaan door de Hongaarsche regee ring heeft de vakvereeniging van typo grafen besloten dadelijk als protest een staking van 24 uur te organisec-ren. zoo dat te middernacht de arbeid bij alle kran tendrukkerijen is gestaakt. De regeering zal echter met medewerking van de tech nische noodhulp (studenten van de tech nische hoogeschoo!) een regeeringsblad laten verschijnen. BULGARIJE. Ontslag van ambtenaren? Volgens de bladen is de Bulgaarsche regeering voornemens in verband met de noodzakelijke beperking van de begroo ting 4000 ambtenaren te ontslaan. Eenige ministers hebben naar aanleiding hier van reeds dreigbrieven ontvangen. OOSTENRIJK. Graaf Czernin v In een gedeelte van onze oplaag hebben wij gis-teren nog kort vermeld het over lijden tengevolge van een hartverlamming van Graaf Czernin, de voormalige minister van bultenlandsche zaken. Ottokar graaf von Chudenitz is in 1872 te Dlmokur in Bohemen geboren als telg van een der oudste Boheemsche adellijke families. Hij studeerde rechten aan de Duitsche universiteit te Praag, maar sloeg na voltooiing dier studie de diplomatieke loopbaan in. In 1903 werd hij gekozen tot lid van den Boheemschen Landdag, waar hij zich bij de Grondwetpartij aansloot. Hij was een vriend van den troonopvolger aartshertog Frans Ferdinand, op wiens bijzonderen wensch graaf Czernin in 1913 den post van Oostenrijksch gezant te Boekarest aan vaardde. Hij bleef aldaar tot eind Augustus 1916, toen Roemenië den oorlog aan de centrale mogendheden verklaarde. Graaf Czernin stond in den Hongaarschen Rijks dag aan heftige aanvallen bloot, omdat hij een land, dat door een Hohenzollern ge - regeerd werd niet bulten den oorlog had kunnen houden, waarop het Departement van Bultenlandsche Zaken te Weenen een roodboek het licht deed zien ter recht vaardiging van Czemins beleid gedurende d; drie moeilijke jaren en vooral geduren de de laatste kritieke weken te Boekarest. Na het overlijden van den ouden Keizer Frans Jozef wensohte de jonge Kiezer Karel een hervorming der Oostenrijksche regeering en de belangrijkste portefeuilles werden "u in handen van den vrienden en vertrouwden van den vermoorden troon opvolger gegeven Clam-Martinitz weru minister-president en graaf Czernin minister van bultenlandsche zaken. Hij steunde ce politiek van den jongen Keizer en in het voorjaar 1918 kon Oostenrijk- Hongarije den vrede sluiten met Rusland. Ockraine en Roemenië. Sinds Augustus 1917 had Czernin door onderhandelaars in Zwitserland. Frankrijk over vredesvoorwaarden doen polsen, maar deze besprekingen konden het geallieerde offensief in den zomer niet tegenhouden, en toen Clemenceau den tekst van den brief van Keizer Karei aan Prins Sixtus van Parma, die de onderhandelingen in Zwitserland gevoerd had, bekend maakte, stak een storm van verontwaardiging in Duitschland én Hongarije op en Czernin moest aftreden. Na de revolutie is graaf Czernin nog eenigen tijd lid van den Oostenrijkschen Nationalen Raad geweest, maar zijn poli tieke rol was uitgespeeld. Zijn Boheemsche bezittingen werden door de Tsjech-Slo- waaksche onteigeningswet tegen schade vergoeding geliquideerd. Graaf Czemin was gehuwd met gravin Marie Kinsky, uit welk huwelijk zes kin deren zijn gesproten. RUSLAND. Het proces van Twardowski. Op den tweeden dag van het proces tegen Stern en Wasiljef, was de publieke belangstelling niet groot meer. Dc buiten- landsche diplomaieke vertegenwoordigers waren niet meer aanwezig. Er was een brief van de familie Stem bij de rechtbank ingekomen, waarin werd medegedeeld, dat men den beklaagde niet langer als familie lid wenschte te erkennen. Bij de voortzetting van het verhoor be kende Stem, dat hij schuldig was aan den aanslag op den Duitschen ambassadeur in Moskou, von Dirksen, waarbij echter de legatiesecretaris von Twardowski werd ge wond. Stem ontkende echter, dat derden hem tot den aanslag hadden aangezet. Hij had geheel uit eigen initiatief gehandeld. Ook Wasiljef erkende dat hij schuldig was. Het O.M.. door Erylenko waargenomen, eischte de doodstraf. Het vonnis luidde overeenkomstig. Beroep is niet meer mo gelijk. Voor het uitspreken van het vonnis ver klaarde volkscommissaris Erylenko, dat de beklaagden zijn aangespoord door een Warschausche anti-sovjet-organisatie, die de bultenlandsche betrekking van de Sov jet-Unie in gevaar wil brengen. De verdediger verzocht een milder von nis, omdat beklaagden niet op eigen initiatief hebben gehandeld. UIT HET DAGBOEK VAN EEN OUD-STUURMAN. HAAIENVANGST. II. Ik weet niet of haaien beschikken over een zintuig waarmede zij elkaar kunnen waarschuwen, maar een feit is, dat na ver loop van eenige uren het werkelijk rond om het schip wemelde van deze gevaar lijke monsters. Er waren er in alle afme tingen, van den vier a vijf meter langen blauwen haai of menschenhaai tot den metertangen Splermghaai. Ook de Hamer haai en de Tijgerliaai ontbraken niet op het appèl. (1). Duidelijk konden we bij de grootere haaien de z.g. loodsmannetjes (2) waar nemen, die al hun bewegingen volgden met enorm snelle wendingen. De zee rond om het schip was nu in geweldige beroe ring gekomen en ik huiverde bij de ge dachte, dat een onzer een» tusschen die lieve diertpes terecht zou komen, waar evenwel vooralsnog weinig kans op was. Eenige Spieringhaaien waren spoedig gevangen, maar met dit „grut" wilden we geen genoegen nemen. We zouden niet te vreden zijn, voor we een van de groote „jongens" aan dek hadden liggen. Het zou evenwel blijken, dat dit gemakkelijker was gezegd dan gedaan. Met verbluffende behendigheid wisten de grootere dieren het spek herhaalde malen van den haak te scheuren, zonder dat zij dezen zelfs maar aanraakten. Door den eigenaardiger! bouw van hun bek moesten zij zich daar bij op hun rug werpen en telkens zagen wij het schemeren van den bijna witten buik Alles ging met flitsende snelheid en he* was een interessant gezicht op zich zelf deze roofdieren In hun ongelooflijk snelle bewegingen te volgen. Met dat al lieten ze zich niet verschal ken en toen we tegen middernacht naar kooi gingen, was het geluk ons nog niet gunstig geweest. Het spreekt vanzelf, dat we „op stoot garens" (3) gingen liggen, want de wacht aan dek zou de „lijnen" „in de peiling" houdend) en ons waarschuwen als hij vermoedde, dat er „beet" was. Er gebeurde echter den gehcelen nacht niets en toen het 's morgens rijzen (5) was geblazen en wij aan dek kwamen, was het spek van de haken, maar de haaien, die J nog steeds het schip omzwemden. waren alle nog springlevend. Wel hoorden we, dat de matroos, Kees Brandenburg, die vanwege zijn prachtlgen neus altijd „Brandewijn" werd genoemd en die een eerste klas grappenmaker was. 's nachts een van zijn maats, „de kromme" had uitgepord en hem had gevraagd of hij even wou asslsteeren, daar er een „ruize knoap" had toegehapt en hij, Barn- dewi.in. geen kans zag dezen alleen aan I dek te krijgen. Hij wilde „alle hens" nog niet porren: het moest een verrassing zijn als „de kanjer an dek lei." De Kromme, anders altijd mopperig als hij uit zijn „nest" moest komen, was da delijk bij de hand geweest en vol vuur mee naai* het achterdek getogen. Bij het schijnsel van de overboord gehangen re flector (6) zag hij werkelijk, dat een der geïmproviseerde dobbers gezonken was. Dat het hem niet opviel, dat de lijn stil hing is mij nog een raadsel. Waarschijn lijk had door het enthousiasme zijn waar nemingsvermogen hem in den steek ge laten. Hoe het ook zij, de Kromme was te zamen met Brandewijn als een razende aan de hieuwlijn gaan trekken. Toen eindelijk na veel geploeter de bult 459e STAATSLOTERIJ •"Niet officieel) Trekking van Woensdag 6 April 5932. 2e Klasse, 3e Lijst. Hooge prijzen: 3985 20.000 17229 18165 19236 1000 6107 9406 400 8552 10677 11766 15259 100 Prijzen van 30.- POLEN. Massa ontslag in de Siiezische zinkindustrie. De werkgevers in de zinkindustrie in Oost-Opper Silezië hebben alle arbeiders in hun bedrijven collectief ontslagen en medegedeeld, dat zij weer te werkgesteld kunnen worden wanneer zij zich accoord verklaren met een loonsverlaging van 12 procent. Indien deze loonsverlaging wordt afgewezen zullen de bedrijven op 20 April alle gesloten worden. Deze maatregel be treft ongeveer 10.000 arbeiders. De afkon diging er van heeft onder de arbeiders groote opwinding veroorzaakt. I VEREENIGDE STATEN. Het doel van gtimson's reis. President Hoover heeft in de gewone persconferentie in het Witte Huis een ver klaring afgelegd, waarin o.a. gezegd wordt: Twee maanden geleden heb ik aan onze delegatie op de Ontwapeningsconferentie te Genève zekere voorstellen meegegeven, die, volgens mijn opvatting, zouden bijdra gen tot de oplossing van eenige problemen der ontwapening. Onze voorstellen zijn door onze delegatie in het algemeene pro gram ingelascht en zijn intusschen, tij dens Norman Davis' verblijf te Washing ton, met hem en met den minister van bultenlandsche zaken. Stimson, en de des kundigen van leger en vloot verder uit gewerkt, met het doel het terrein hunner toepassing uit te breiden. In den loop der laatste maanden zijn de individueele lasten en de bedreiging van den wereldvrede weder nog grooter ge worden. De wereld heeft een vermindering van de regeeringsuitgaven en den geest van den vrede noodig. Beide zijn te ver wachten van een succes der Ontwape ningsconferentie. Ik heb daarom minister Stimson verzocht naar Genève te gaan. opdat hij met de andere gedelegeerden de mogelijkheid van definitieve stappen in deze richting zou nagaan. Het is de wensch van Amerika, concrete en beslis sende resultaten te bereiken, zelfs wan neer deze resultaten geen volstrekt nieuwe toestanden in het leven zouden vermogen te roepen. De wereld heeft, om economi sche en psychologische redenen, een ver lichting noodig. Dit is het eenige doel der reis van Stimson. Stimson zal de kwestie der schulden niet behandelen, noch daar over onderhandelen. In het departement van Staat werd. In verband met de verklaring van Hoover, opgemerkt, dat Stimson te Genève vooral erop zal aandringen, dat de aanvalswa pens zooveel mogelijk zullen worden afge schaft, n.l. lichte en zware pantserwagens, licht vervoerbaar zwaar geschut. bom bardeervliegtuigen en gifgassen. Verder zal Stimson trachten te bereiken, dat men de uitgaven voor het oorlogsmateriaal samen met het troepenaantal zal vermin deren of beperken. De vermoedens in de pers, dat Stimson voor besprekingen over de schulden- kwestie naar Europa reist, worden hoogst ondoelmatig genoemd, omdat dergelijke geruchten enkei geschikt zijn om den weerstand van het Congres te vergTooten en de taak van den minister te Genève te bemoeilijken- 70 81 124 164 195 198 233 261 267 379 370 404 445 504 606 683 684 699 701 723 777 824 878 921 936 980 981 984 1025 1034 1036 1063 1107 1240 1264 1320 1369 1429 1456 1509 1538 1574 1663 1697 1772 1917 1939 1975 1976 1987 2006 2012 2029 2199 2210 2258 2315 2351 2404 2528 2540 2582 2585 2645 2732 2857 2999 3088 3212 3221 3264 3319 3348 3366 3534 3585 3623 >735 3737 3799 3813 3900 4014 4027 4098 4099 4182 4260 4365 4445 4494 4510 4598 4643 4669 4710 4751 4770 4819 4836 4844 4845 4877 5062 5092 5106 5135 5137 5149 5223 5238 5241 5284 5289 3304 5313 5338 5448 5551 5583 5693 5700 5703 5740 5746 5760 5794 5815 5847 5952 5959 5994 6025 6035 6257 6262 6410 6433 6440 6449 6494 6546 6566 6612 6652 6687 6688 6706 6739 6793 6924 6929 6948 6953 7045 7109 7118 7149 7171 7216 7298 7345 7373 7378 7392 7419 7502 7509 7539 7621 7627 7630 7661 7738 7746 7759 7780 7810 7832 7952 7953 8065 8134 8160 8184 8238 8370 8442 8479 8522 8534 8576 8580 8582 8046 8650 8652 8760 8767 8809 8819 8820 8891 8966 9101 9108 9118 9174 9190 9201 9218 9221 9240 9346 9351 9365 9381 9405 9423 9456 9489 9517 9520 9526 9531 9551 9568 9628 9637 9653 9680 9748 9769 9841 9949 10102 10161 10186 10194 10195 10374 10398 10583 10589 10620 10704 10705 10723 10954 11046 11062 11208 11230 11253 11302 11360 11449 11462 11474 11522 11668 11677 11797 11862 11901 11918 12025 13046 12065 12091 13180 12184 12235 13236 12279 12287 12332 12397 12404 12437 12475 12486 12514 12521 12526 12535 12604 12615 12706 13722 12773 12779 12909 13026 13045 13118 13133 13155 13193 13186 13245 13257 13288 13319 13368 13436 13483 13490 13563 13626 13654 13664 13723 13728 13755 13794 13810 13825 13907 13932 13950 14009 14088 14198 14223 14262 14302 14311 14366 14386 14443 14513 14517 14601 14609 14635 14671 14735 14770 14771 14907 14935 15020 15031 15061 15184 15187 15234 15245 15280 15317 15346 15357 15378 15418 15450 15487 16510 15524 15563 15610 15663 15704 15733 16793 15826 15882 16008 16044 16066 16101 16160 16169 16190 16218 16253 16285 16299 16422 16473 16629 16680 16688 16694 16750 16784 16815 16837 16872 16893 16996 16998 17016 17032 17085 17064 17079 17086 17100 17189 17232 17264 17283 17372 17462 17468 17524 17554 17601 17607 17646 17693 17718 17728 17772 17676 17882 17915 18030 18048 18169 18200 18241 18286 18298 18306 18432 18451 18522 18534 18569 18571 18576 18611 18736 18753 18778 18805 18841 18860 18930 18977 18981 19046 19050 19052 19056 19093 19163 19242 19259 19324 19330 19338 19356 19384 19471 19482 19544 19565 19636 19643 19663 19672 19679 19717 19737 19756 19781 19796 19841 19900 19932 19961 19995 20128 20133 20158 20290 20374 20427 20468 20524 30560 20853 20890 20909 30913 20972 20994 Verbetering lijst klasse 3: 20018 m. z. 20008 boven water kwam. zag de Kromme, die zich in liet zweet had gewerkt dat hij gruwelijk was bedrogen, Brandewijn- zijn beste maat met wien hli menig vroo- lijk avontuur aan den wal had beleefd had hem n.l. midden in den nacht zoo laten zwoegen om een paar oude rooster- baren (7) aan de oppervlakte te brengen. Dit was nog het ergste niet, maar morgen zou hij de risée van het geheele schip zijn. Brandewijn zou geen rechtgeaard ma troos zijn als hij de mop niet wereldkun dig maakte. Uit het feit, dat ik u deze geschiedenis kan vertellen, blijkt wel, dat hij werkelijk zoo „gemeen" was. Tevens hoorden we toen. dat de Kromme een groote virtuositeit aan den dag had ge legd in het uitspreken van allerlei ver- wenschingen. Zoo zou Brandewijn voo: zijn snoode daad gestraft worden met een vreeselijke ziekte en zouden dezelfde roos- terbaren. die hij den Kromme in 't nach telijk uur had laten ophalen, dienen om hem „naar de haaien" te zenden (8). Dit intermezzo leverde stof voor heel wat plagerijtjes en de Kromme was voor- loopig niet te genieten. Intusschen'was onze wensch nog maar steeds niet vervuld en we wanhoopten reeds, ooit een greoten haai te zullen vangen. Op het laatste oogenblik zou het lot evenwel nog met ons zijn. Het was al laat in den namiddag van den volgenden dag we maakten reeds aanstalten om op te stoomen toen een groot tumult op het achterdek ons derwaarts deed snellen. Toen we daar aankwamen, zagen we aan de opgewonden gezichten, dat we eindelijk beet hadden. En jawel, een groote tijgerhaai had zijn gulzigheid moe ten bezuren. Hij had den haak en bijfu den geheelen staaldraad-voorloop inge slikt. Geweldig ging het groote beest te keer. Met reusachtige gierhalen trachtte het zich te bevrijden. Hevig kwam he: water in beroering en we vreesden dat de hieuwlijn elk oogenblik zou breken. Eigen aardig was het te zien. dat zijn loodsman netjes hem trouw bleven en steeds met groote gezwindheid hem bleven volgen, In allerijl werd een winch (9) gereel gemaakt. Als het ondier uitgeput raakte, zouden we trachten een sleng om hem heen te slaan om hem daarna mei stoom aan dek te hieuwen. Langzaam kleurde het water zich roaïj van het bloed en het deed me pijn, ét jj we het dier niet door een goed gemi schot uit zijn lijden konden verlossen, II schéepsrevolvers zouden evenwel door ha g.' water heen geen doodelijke uitwerkirjB meer hebben. Het deed me dan ook genoegen toen m lp er, na vele mislukkingen, eindelijk U.P slaagden, het dier aan dek te hieuwen en r het daar met een schot konden dooden.1 Nu konden we eerst zien van welke ge- i weldige afmetingen deze tijgerhaai was,-' De grootte viel ons nog meer. Hij was plm. 4'/ü M lang en woog zeker 200 K.G. Hei „tijgerachtige" (10). dat hij in het water vertoonde was nu verdwenen en alleen aan zijn grooten bek. waarin de scherpe, driehoekige tanden als gezaaid leken, was te zien dat we met een echt roofdier te doer, hadden. De slager moest, er aan te pas komen om het beest te villen, hetgeen meet moeite kostte, dan men zoo oppervlakkip zou denken, want het vleesch en vooral de huid van de haai zijn zeer taai. We waren al onder stoqm toen dit kar wei goed en wel was afgeloopen. De wervelkolom viel bij loting aar den tweeden machinist ten deel. Hiervan li n.l„ als zii goed is uitgekookt en de uit steeksels zijn bijgeschuurd een praciri van een wandelstok te maken met beholpl van een stevig eind ijzevdraad. Alle leden van de bemanning kregen ai jachttrophee een of meer tanden. Ja~ mer genoeg werd. bij de verdeeling et der stokers, doe zich op de „plaats"(ll bevond, vergeten. Nadat hem gebleka was. dat zijn maat er twee had en hem niet dadelijk er een wou afstaan kregen deze beide heeren ruzie, die zx hoog liep. dat de een den ander te Uil wilde met den uitroep: „Een tand zal it hebben, al moest ik 'm uit. je bakkes slaan." Eerst toen de andere leden van nel i „swarte kaur"(12> eensgezind verklaar- denl, dat de bezitter van twee tanden i i een moest afstaan en dit ook werkelfil gebeurde, was de vrede hersteld. Toen we na eenige uren bij de Sinth- Pass (13) den loods hadden overgenomer- die ons tot het quarantaine-station even voorbij Ft. S. Philip zou brengen, was H van het „bloedig bedrijf" aan dek niets meer te bespeuren. De dekwaschslang Iran alle sporen, die daarna nog konden her inneren, weggewlscht. Den Yankee, wien de Ouwe een kleuril verhaal van de catch" (16) deed, inte resseerde het geval maar matig. Hij war vol van een lynchpartij, die dien dag gemoederen in den Staat Louisiana in be roering had gebracht. Een dikke Amen; kaansche krant met vette headlines kon» voor den dag, waarin met groote letten en natuurlijk op de frontpagina de lynch partij staat beschreven. ..Here's the pa pers. read for yourself". Ineens staan we weer in het volle lev® met kranten en, in het vooruitzicht, brie ven van huis. We zijn dan ook spoedig geheele visscherij vergeten. Later als wi] op zee zijn „homeward bound" (15) zal® worden opgehaald en zullen we stof te' spreken hebben. New-Orleans met al zijn drukte wad» ons. J. BIJL. (1) De Reirzenhaai, dre tot 15 M. laK wordt, treft men alleen aan in de Noor- rfpliilrp opppn (21 Kleine vischjes, die den haai ver gezellen en volgens sommigen zijn m zijn. daar de haai een slecht gezicht heek (3) Klaar om spoedig bij de hand zijn. (4) Er scherp op letten. (5) Opstaan, (6) Groote electrische lamp. die W nachtwerk gebruikt wordt. (7) Zware ijzeren staven, die de roos ters van de scheepsvuren vormen. (8) Als aan boord iemand sterft, wort; in den regel het lijk in zeildoek genaa® en bezwaard met roostervuren (om het '- doen zinken) over boord geworpen. (9) Scheepslier. (10) De Tijgerhaai vertoont in het wa ter strepen als bij een tijger. 11) Stookplaats. (12) Zwarte koor stokers en uW mers. (13) Een van de ingangen der Miss-' sippi-delta. (14) Vangst. (15) Op weg naar huis. 2-1

Leidsch Dagblad | 1932 | | pagina 2